osky
04.07.12,18:28
sused kosi denno denne travnicek1mx1m a polieva a kosi...nema tam kvetinku,burinku...nic
lujza.j
07.07.12,12:20
misoft
07.07.12,15:27
A zase Pša krew do Pieruna!
pavol54
08.07.12,08:12
http://www.topky.sk/cl/10/1316385/Hnus--Na-Slovensko-spolu-s-kuracinou-dovazali-masovy-odpad-
Typujme komu ten odpad Z KURACINY mal byť doručený v Humennom
a, MECOM na výrobu separátu
b, Skalka pre miestnych cigáňov
c, záchytné stredisko pre migrantov
d, VVP Valaškovce pre vojakov?
Dáša_
08.07.12,08:18
Typujme komu ten odpad Z KURACINY mal byť doručený v Humennom
a, MECOM na výrobu separátu
b, Skalka pre miestnych cigáňov
c, záchytné stredisko pre migrantov
d, VVP Valaškovce pre vojakov?


možno by nemuseli tie kamiony nahanať kade tade - stačilo by, keby sa postavili pred podniky, ktoré vyrábajú mäsové výrobky
pavol54
08.07.12,09:39
možno by nemuseli tie kamiony nahanať kade tade - stačilo by, keby sa postavili pred podniky, ktoré vyrábajú mäsové výrobky
ale len na vstupe, lebo na výstupe sa to nedá, každý mäsospracovateľský podnik má prideleného pracovníka vet správy (ktorého si mimochodom a paradoxne platí podnik)
misoft
08.07.12,12:24
Odpoveď: A)
pavol54
08.07.12,13:13
správne aj PENTA chce z niečoho žiť
trisestri
09.07.12,07:39
ivuliatko
09.07.12,07:55
lujza.j
09.07.12,19:10
koniec vifoniek http://www.aktuality.sk/clanok/209990/polievky-vifon-stiahli-z-predaja-klamali-nazvom/
ako by ani neboli.....v živote som to nejedla.....pre mňa hnus maximálny...
Dáša_
10.07.12,14:54
bjuty smis
12.07.12,07:43
za kolko idú u vás domáce kurence ?
sused teraz zabíjal( dedinka pri Senci), kúpil som 10 ks po 3,20 /kg...zdá sa mi to trošku vela, aká je cena u vás a odkial ste.?
pavol54
12.07.12,13:16
za kolko idú u vás domáce kurence ?
sused teraz zabíjal( dedinka pri Senci), kúpil som 10 ks po 3,20 /kg...zdá sa mi to trošku vela, aká je cena u vás a odkial ste.?
opačne si polož otázku "za koľko by som ja kurence vychovala zabila a očistila?"
bjuty smis
12.07.12,13:43
na čo by mi to bolo ?
domáce vajce kupujem za takú cenu, ako v obchode, alebo aj lacnejšie....
len chcem mať prehlad...
220870
12.07.12,16:24
Je to normálna cena ani moc ani málo.Ja som tiež za takú cenu kupoval.
pavol54
12.07.12,17:19
na čo by mi to bolo ?
domáce vajce kupujem za takú cenu, ako v obchode, alebo aj lacnejšie....
len chcem mať prehlad...
prečo kupuješ domáce? kvôli cene alebo kvôli iným parametrom?
bjuty smis
12.07.12,18:06
ty sem chodíš na rečnícke cvičenia ??? :))
alebo vieš, po čom sa predáva u vás domáca hydina ?

samozrejme viem, prečo to kupujem....ináč by som to nekúpil....ale to nie je najmenší dôvod preplácať to...
napr. len pri tých vajcach momentálne kupujem presne za polovičnú cenu, ako som bral od 1. " dodávatela "

ked chcem žiť zdravo, neznámená, že sa musím nechať nachytať od prvej babky....
calysto
13.07.12,10:43
nedavno manzel doniesol parenicu priamo z predajne pri vyrobni, cerstvu v zaruke a bola plesniva :(
KoxXxo
13.07.12,11:40
Ber to tak, že iba obsahovala živú kultúru.
220870
13.07.12,12:41
Stačí aby mala porušený obal a za dva dni je plesnivá.Môže sa stať aj majster tesár sa utne.O tom to neni.Je rozdiel keď sa niekto pomýli alebo urobí chybu a niekto zámerne klame.
trisestri
17.07.12,08:11
misoft
17.07.12,10:58
Stačí aby mala porušený obal a za dva dni je plesnivá.Môže sa stať aj majster tesár sa utne.O tom to neni.Je rozdiel keď sa niekto pomýli alebo urobí chybu a niekto zámerne klame.
A žiaľ, takého narušenia obalu sa stávajú pri vykladaní tovaru, dokladaní do regálov, ale čo je najsmutnejšie - robia to niekedy i samotní zákazníci - narušia obal (lebo chce lepšie vidieť tovar), potom to hodí späť do regálu a oheň je na streche.
Videl som aj osobne, alo mladá pani vo fajnových šatách prezerala vákuovo balenú salámu spôsobom - odtrhla kúsok obalu, ovoňala, aby vzápätí to hodila späť. Komentár: To bola nejaká cesnaková, takú nemám rada. Keby si to personál nevšimol, ako manipuluje, tak by tam tá saláma ležala a skazila sa. Hneď ju odstránili. A netýka sa to len mäsových, údenárskych výrobkov, je to aj pri mliečnych a pekárenských výrobkoch.
Teda - niekedy si to robia zákazníci sami, ale potom majú rečí ako koza bobkov o tom, aký je ten obchod nezodpovedný. A všimnite si, koľko ľudí pri vyberaní pečiva nepoužíva klieštiky, prípadne hygienické rukavice (ktoré sú často priložené vedľa) a hrabú sa v pečive holými rukami!
Tomu sa už nevraví, že obchod je ten zlý, ale kultúra nakupovania buranov (najmä dedinčanov, zaostalejších hnedých a - čo je smutné - ľudí vyšších kruhov).
trisestri
17.07.12,11:15
A žiaľ, takého narušenia obalu sa stávajú pri vykladaní tovaru, dokladaní do regálov, ale čo je najsmutnejšie - robia to niekedy i samotní zákazníci - narušia obal (lebo chce lepšie vidieť tovar), potom to hodí späť do regálu a oheň je na streche.
Videl som aj osobne, alo mladá pani vo fajnových šatách prezerala vákuovo balenú salámu spôsobom - odtrhla kúsok obalu, ovoňala, aby vzápätí to hodila späť. Komentár: To bola nejaká cesnaková, takú nemám rada. Keby si to personál nevšimol, ako manipuluje, tak by tam tá saláma ležala a skazila sa. Hneď ju odstránili. A netýka sa to len mäsových, údenárskych výrobkov, je to aj pri mliečnych a pekárenských výrobkoch.
Teda - niekedy si to robia zákazníci sami, ale potom majú rečí ako koza bobkov o tom, aký je ten obchod nezodpovedný. A všimnite si, koľko ľudí pri vyberaní pečiva nepoužíva klieštiky, prípadne hygienické rukavice (ktoré sú často priložené vedľa) a hrabú sa v pečive holými rukami!
Tomu sa už nevraví, že obchod je ten zlý, ale kultúra nakupovania buranov (najmä dedinčanov, zaostalejších hnedých a - čo je smutné - ľudí vyšších kruhov).

a takisto napr kupia nieco z pultoveho predaja,potom si to rozmyslia a tovar nevratia naspät ale iba tak niekde odlozia,kam nepatri,pohadzuju zo zeleninou pri jej preberani dost nesetrne,alebo stacaju ovocie ci je mäkke,alebo chladeny resp mrazene veci nevratia tam kam patria,ale pohodia to kde ich napadne,hoci predavacky robia poriadky z tovarom ktory je tam kde nepatri,pri takom pohybe tolkych ludi a tovarov nemozu byt vsade a preto kulturu predaja mal dodrziavat aj zakaznik,tym ze sa bude spravat kultivovane a slusne a ohladuplne pri vyberani tovaru./neviem ako by sa pacilo tym co kupuju pecivo bez pouzitia hyg.zasad,keby samy ho kupili poobchytkavane od kdekoho holymy rukami/
Halli
17.07.12,11:15
jáááj, ako Vás čítam normálne som dostala chuť na dobru bryndzu a syrové výrobky priamo z neďalekého salaša a predávajú ich kúsok od miesta kde sa práve nachádzam, tak vypínam PC a idem na nákup:) dozbryndzenia :)
misoft
17.07.12,11:28
NEPROVOKUJ! :D
trisestri
17.07.12,11:29
a baraninu nemaju,?
Halli
17.07.12,12:14
nemajú, nemajú, ale bryndzičku aj oštiepky,aj nite už su v mojej chladničke :)
lujza.j
17.07.12,18:11
misoft
17.07.12,18:17
A opäť Poľsko.
Dáša_
18.07.12,13:26
misoft
18.07.12,13:40
http://www.porada.sk/t168724-p23-potraviny.html#post2106282
Tam je moje poznanie. Inak sú to len "bludy" - stačí si všímať, ako a kde pracujú.
tom_i
18.07.12,14:13
Kvalitné potraviny? No dnes sa môžeme aj na hlavu postaviť a jogurt už nebude jogurtom, voňavý chlieb chlebom ...., všetko to ide od 10ich k 5tim a asi bude horšie. Veď ako vlastne chutí taká dobrá kuracinka? Hmmm. Ani už neviem. Volakedy nebolo nedele bez dobrej slepačej alebo hovädzej polievky (a nie kosťovej čo bolo niekedy pre psov), bryndza, mlieko čo nemalo ďaleko od smotany ... . Stali sme sa otroci trhového mechanizmu kde silnejší bere a vrátiť to späť bude ťažké. Veď hlavne že budeme mať golfové ihriská (pravda pán Č.) Nakoľko sa klíma planéty mení, zmierim sa aj s faktom, že už ani nie je sezónne ovocie či zelenina a tie kontajnerové balasty, ktoré dozreli niekde vsklade oželiem. Ale ťažko sa mi zmieruje s tým, že veľa vecí si spôsobujeme sami, tak ako bolo aj vyššie spomenuté, veď tie jogurty, salámy, maslá či paštéty sa neotvárajú samé v tom boxe. A že sa stále niekde ponáhľame a preto musí byť saláma či syr predkrájaná ani neviem koľko - ďakujem neprosím. A tiež je u nás dôležitý fakt, že každý chce byť z večera do rána milionár a nakoľko vie aká je príjmová situácia na SVK tak dá ľuďom to čo (ne)chcú za super akciovú cenu. A dopestovať či dochovať, no mäsko by ľudia jedli, aj dobrú zeleninku zo záhrady, ale to čo tomu predchádza - tá nazvime to vôňa prírody človeku vadí.
osky
18.07.12,18:53
bola som v lidli a maju tam vodu-zabudla som nazov,ale jej zakupenim podporime zahranu tatier.som sa nepotesila ked som si precitala,ze z jednej zakupenej flase ide na projekt tatry 1 cent.ano,jeden jediny.som si pretierala oci,ci sa mi to len neyda.tak o com je to?
inak,okrem aljasskej treskz som tam nenasla nic,co bz som si mohla kupit.o ydravom nakupovani sa na slovensku da hovorit,ale nie zit.zial.
ivuliatko
18.07.12,19:12
pavol54
18.07.12,19:31
Kvalitné potraviny? No dnes sa môžeme aj na hlavu postaviť a jogurt už nebude jogurtom, voňavý chlieb chlebom ...., všetko to ide od 10ich k 5tim a asi bude horšie. Veď ako vlastne chutí taká dobrá kuracinka? Hmmm. Ani už neviem. Volakedy nebolo nedele bez dobrej slepačej alebo hovädzej polievky (a nie kosťovej čo bolo niekedy pre psov), bryndza, mlieko čo nemalo ďaleko od smotany ... . Stali sme sa otroci trhového mechanizmu kde silnejší bere a vrátiť to späť bude ťažké. Veď hlavne že budeme mať golfové ihriská (pravda pán Č.) Nakoľko sa klíma planéty mení, zmierim sa aj s faktom, že už ani nie je sezónne ovocie či zelenina a tie kontajnerové balasty, ktoré dozreli niekde vsklade oželiem. Ale ťažko sa mi zmieruje s tým, že veľa vecí si spôsobujeme sami, tak ako bolo aj vyššie spomenuté, veď tie jogurty, salámy, maslá či paštéty sa neotvárajú samé v tom boxe. A že sa stále niekde ponáhľame a preto musí byť saláma či syr predkrájaná ani neviem koľko - ďakujem neprosím. A tiež je u nás dôležitý fakt, že každý chce byť z večera do rána milionár a nakoľko vie aká je príjmová situácia na SVK tak dá ľuďom to čo (ne)chcú za super akciovú cenu. A dopestovať či dochovať, no mäsko by ľudia jedli, aj dobrú zeleninku zo záhrady, ale to čo tomu predchádza - tá nazvime to vôňa prírody človeku vadí.
ak chceš niečo super lacné pod výrobné náklady tak máš dve možnosti a, kúpiť nejaký šmejd dovezený.
b, pumpnúť na cene nejakú babku pestovateľku (chovateľku) a potom sa vyťahovať ako dobre si nakúpil.
Odpovedz ktorá varianta ti dlhšie vydrží Inak ako chutí dobrá kuracinka viem ale za 2,5 kilo nepredám radšej si vyložím na stôl nohy a budem pozerať na telku
Dáša_
18.07.12,19:57
ak chceš niečo super lacné pod výrobné náklady tak máš dve možnosti a, kúpiť nejaký šmejd dovezený.
b, pumpnúť na cene nejakú babku pestovateľku (chovateľku) a potom sa vyťahovať ako dobre si nakúpil.
Odpovedz ktorá varianta ti dlhšie vydrží Inak ako chutí dobrá kuracinka viem ale za 2,5 kilo nepredám radšej si vyložím na stôl nohy a budem pozerať na telku

ja čím viac o tom premýšľam, tým viac prichádzam k presvedčeniu, že jeme veľa. Veľa varíme a zatial stále veľa aj vyhadzujeme. Miesto toho, aby sme si kvalitné mäso dopriali 2-3 krát za týžden, chceme ho denne. A tak miesto kvalitného mäsa sa naprávame rýchlovykrmenými kuratami. Maniesto trochy kvalitného masla si dáme radšej chémiu, čo sa ľahko natiera. Každý deň šunka, každý deň chceme jogurty. Ale miesto jedného fakt kvalitného jeme vlastne kopec želatiny, cukru, o ovocí ani nehovorím.
Miesto toho, aby sme jedli sezónne ovocie, zeleninu, chceme paradajky, hrozno celý rok. A tak ho aj máme - za relatívne prijateľnú cenu. Ale kvalita?

Všetko chceme rýchlo, okamžite, hneď. A tak napríklad chlieb miesto klasického kysnutia prirýchlia. Že sa na druhý deň nedá jesť? Nevadí, aspoň môžeme zmenšiť bochníky (za rovnakú cenu) a ľudia prídu častejšie. A pri tej príležitosti si do košíka hodia aj nejakú blbosť typu sladenej minerálky, keksov, cukríkov s umelými sladidlami. Mmch, skúšali ste niekto kúpiť žuvačku bez umelých sladidiel?
tom_i
19.07.12,15:53
Odpovedz ktorá varianta ti dlhšie vydrží Inak ako chutí dobrá kuracinka viem ale za 2,5 kilo nepredám radšej si vyložím na stôl nohy a budem pozerať na telku - ja nechcem nič pod výrobné náklady, ale všetko čo tu bolo sa zrušilo lebo Hurá do Európy pod ICH PODMIENKOV naše si nedáme a vaše zrušte lebo máme lepšie a je to tu to lepšie a k tomu a alebo b nakoľko ma vychovali tak ako vychovali keď už idem niečo nakúpiťa od babiek na trhu vždy im nejaké tie drobné nechám aj keď drobné je dnes relatívny pojem. Možno sa zachvíľu spamätáme a budeme variť a jesť to čo varili naše mamy a babky a vychytávky si necháme na dovolenku. Ja napríklad cez týždeň varím minimálne - obedy v škole, v práci - a nie som otrok kuchyne aby bola každý deň iná teplá večera na stole, ale o tom by sa dalo siahlo dloho písať. Hold konzum víťazí. Ale ja si dám radšej dobrý chlebík s domácou masťou a cibuľkou ako sendvič s 200 Ečkami
pavol54
19.07.12,17:15
Vo všeobecnosti som reagoval, takto lebo z diskusie vyplynul prevládajúci názor, že to čo ja(alebo iný drobný výrobca)vypestujem alebo vychovám "na kolene" musí byť lacnejšie a súčasne kvalitnejšie ako hromadná výroba, čo tak doma vyrábať na kolene televízory autá a podobne to musí byť tiež lacnejšie
lujza.j
19.07.12,18:11
bola som v lidli a maju tam vodu-zabudla som nazov,ale jej zakupenim podporime zahranu tatier.som sa nepotesila ked som si precitala,ze z jednej zakupenej flase ide na projekt tatry 1 cent.ano,jeden jediny.som si pretierala oci,ci sa mi to len neyda.tak o com je to?
inak,okrem aljasskej treskz som tam nenasla nic,co bz som si mohla kupit.o ydravom nakupovani sa na slovensku da hovorit,ale nie zit.zial.
tú v tej krabičke? kedy som si ju kupovala...už nie...kedysi pekná biela...
jediné čo kupujem v SK lídli je tá voda....+ minule melón....
hubatá
19.07.12,18:23
Nemôžem si pomôcť: mne sa zdá aj to mlieko z mliečnych automatov -umelé. Ešte som ho neskúšala nechať skysnúť, chystám sa na to a ..... uvidíme či zosmradne alebo skysne.
Na celom Sk nevidím sa pásť kravy, ale mliečnych automatov stále pribúda. Odkiaľ sa to mlieko dováža ako čerstve?
lujza.j
19.07.12,18:27
Nemôžem si pomôcť: mne sa zdá aj to mlieko z mliečnych automatov -umelé. Ešte som ho neskúšala nechať skysnúť, chystám sa na to a ..... uvidíme či zosmradne alebo skysne.
Na celom Sk nevidím sa pásť kravy, ale mliečnych automatov stále pribúda. Odkiaľ sa to mlieko dováža ako čerstve?
no asi to bude zase tak, že niekto vyplnil dieru na trhu marketing spravil svoje a ludia ani nerozmýšľajú, že odkiaľ je...
wagner
19.07.12,19:00
ak chceš niečo super lacné pod výrobné náklady tak máš dve možnosti a, kúpiť nejaký šmejd dovezený.
b, pumpnúť na cene nejakú babku pestovateľku (chovateľku) a potom sa vyťahovať ako dobre si nakúpil.
Odpovedz ktorá varianta ti dlhšie vydrží Inak ako chutí dobrá kuracinka viem ale za 2,5 kilo nepredám radšej si vyložím na stôl nohy a budem pozerať na telku

Veru ani ja. Moju prácu si cením, tiež mám s tým náklady
wagner
19.07.12,19:08
Nemôžem si pomôcť: mne sa zdá aj to mlieko z mliečnych automatov -umelé. Ešte som ho neskúšala nechať skysnúť, chystám sa na to a ..... uvidíme či zosmradne alebo skysne.
Na celom Sk nevidím sa pásť kravy, ale mliečnych automatov stále pribúda. Odkiaľ sa to mlieko dováža ako čerstve?
Ku nám vozia mlieko z istého družstva - na aute vycapená adresa. Mlieko je pravé, skysne, je z neho dobrý tvaroh. Aj syr robím a nemá chybu.
Tiež z neho robia jogurty - ja jogurty nemusím. Tiež predávajú aj maslo, syry, jogurty, bryndzu a tvaroh. Bryndzu a maslo som mala - nemá chybu, je veľmi chutné.Ludia si chvália jogurty, vraj sú veľmi chutné. Aj syry sú cenovo výhodnejšie a chutnejšie. Tieto výrobky predávajú priamo pre istú mliekareň, v obchodnej sieti ich nedostaneš. Tam si nahodia maržu a sú nepredajné. Takto sa predajú. A ak by si chcela vidieť pásť kravy, prídi. Ukážem Ti ako vypadá krava na paši:D
Dáša_
19.07.12,19:28
Nemôžem si pomôcť: mne sa zdá aj to mlieko z mliečnych automatov -umelé. Ešte som ho neskúšala nechať skysnúť, chystám sa na to a ..... uvidíme či zosmradne alebo skysne.
Na celom Sk nevidím sa pásť kravy, ale mliečnych automatov stále pribúda. Odkiaľ sa to mlieko dováža ako čerstve?

ja som sa pýtala toho človeka, čo priamo vymienal mlieko v automate. A on mi povedal, ze oni vlastne ani tie kravy past nemozu, lebo potom nedokazu dodrzat presne parametre mlieka, ktore sa skumaju. Ked sa kravy pasu, tak obsah tuku aj inych latok kolise. A dodavatelia chcu, aby mlieko bolo vzdy rovnake. Preto je take - lepsie ako z obchodu, ale aj tak trochu umele. Treba hladať predaj z dvora - oficialny, ale kravy sa pasu vonku. Vsetko mlieko spotrebovavaju sami, tak nie su nuteni tak dodrziavat "kvalitu" mlieka. Dokonca to mlieko ani nechladia, ako na druzstvach. Nadoja a trva cca pol hodiny, kým dennú dávku vypredajú.
pavol54
20.07.12,03:16
Nemôžem si pomôcť: mne sa zdá aj to mlieko z mliečnych automatov -umelé. Ešte som ho neskúšala nechať skysnúť, chystám sa na to a ..... uvidíme či zosmradne alebo skysne.
Na celom Sk nevidím sa pásť kravy, ale mliečnych automatov stále pribúda. Odkiaľ sa to mlieko dováža ako čerstve?
Mlieko ktoré je dvakrát pasterizované neskysne = krabicové, trvanlivé má ešte naviac operáciu takže má všetky dobré aj zlé baktérie a čo ja viem ešte čo pozabíjané takže trvanlivé mlieko biela tekutina s obsahom vápnika takže mŕtva voda. ani veľkí chovatelia nie sú vybavení technológiou na dokonalé zabitie všetkého živého v mlieku lebo nedokážu zabezpečiť kontinuálný aseptický proces až po nabalenie. Mlieko sa dováža z maštalí chcel by som vidieť sedliaka stáť pol dňa pri krave aby sa napásla to voľakedy robili sedliakove deti ale teraz majú iné zábavky.
tom_i
20.07.12,13:34
Nemôžem si pomôcť: mne sa zdá aj to mlieko z mliečnych automatov -umelé. Ešte som ho neskúšala nechať skysnúť, chystám sa na to a ..... uvidíme či zosmradne alebo skysne.
Na celom Sk nevidím sa pásť kravy, ale mliečnych automatov stále pribúda. Odkiaľ sa to mlieko dováža ako čerstve? pokojne ho nechaj skysnúť - iná mňamka, ja to mlieko ani nepreváram, a niekedy máme problém ho doniesť aj domov lebo ho celé "vylogáme"
pavol54
20.07.12,19:03
pokojne ho nechaj skysnúť - iná mňamka, ja to mlieko ani nepreváram, a niekedy máme problém ho doniesť aj domov lebo ho celé "vylogáme"
buď skysnuté alebo prevarené, nevieš ktorá krava zo stáda je chorá.
220870
21.07.12,04:17
Mieko bolo po pšenici druhou potravinou, ktorou sa naši predkovia živili možno po posledných 10 000 rokov.Spolu tvorili možno 90% stravy.Prežili nepomreli.Deti kedysi kŕmili priamo z ceckov.
pavol54
21.07.12,04:51
Mieko bolo po pšenici druhou potravinou, ktorou sa naši predkovia živili možno po posledných 10 000 rokov.Spolu tvorili možno 90% stravy.Prežili nepomreli.Deti kedysi kŕmili priamo z ceckov.
maximálne zo štyroch(chorú alebo starú kravu predali židovi do výseku) a nie mixu možno 500 kráv
Nandrolon
21.07.12,05:28
... a žid na nej naryžoval, pretože skončila v "nežidovskom žalúdku"....
220870
21.07.12,06:13
Nebezpečný aspartam :mad::mad::mad:



Přes miliardu lidí na celém světě konzumuje aspartam v jídle a nápojích s důvěrou, že jde o bezpečnou látku. Co už ale pravděpodobně nevědí je, že je zodpovědný za více než 75% stížností na vedlejší účinky, které obdržela americká Správa potravin a léčiv v posledních čtyřech letech. Je zakázaný ve zdravotně zodpovědných zemích po celém světě, a zvláště tam, kde dobře funguje systém národního zdravotnictví. Aspartam je dobře známý pod názvy výrobků jako např. NutraSweet, Equal, Sweet One nebo Spoonful. Je to syntetická kombinace látek, z nichž přibližně 50% tvoří fenylalanin, 40% kyselina asparagová a 10% methanol. Nachází se v mnoha jídlech, nápojích, cukrovinkách, žvýkačkách, vitaminových doplňcích a dokonce v lécích.



Každá ze tří složek aspartamu představuje rozdílná rizika a vede k dlouhému seznamu vedlejších účinků a zdravotních nebezpečí. Dávejte si pozor také na acesulfam draselný (acesulfam K) – jde pouze o jiný název pro tutéž látku.

Fenylalanin: I jedno požití aspartamu zvedá hladinu fenylalaninu v krvi. Jeho vysoká hladina se pak může koncentrovat v částech mozku a je obzvláště nebezpečná pro plod a kojence. Testování a výzkumy aspartamu na krysách nejsou dostatečné pro prokázání jeho bezpečnosti, jelikož fenylalanin hlodavci metabolizují mnohem efektivněji než lidé. Nadměrné množství fenylalaninu v mozku způsobuje pokles hladiny serotoninu, což vede k emočním poruchám, např. k depresi.

Kyselina asparagová: Je považována za excitotoxin, což znamená, že stimuluje neurony v těle do doby, než zemřou. Stejně jako dusičnany nebo glutaman sodný i kyselina asparagová může způsobit nerovnováhu aminokyselin v těle, která vede k narušení fungování neurotransmiterů v mozku, a to může následně vyústit v psychosomatické poruchy, např. bolesti břicha a hlavy, vyčerpanost, náladovost, poruchy spánku a trávení.

Methanol se mění na Formaldehyd: Největší hrozbu při požití aspartamu představuje methanol (dřevěný líh), který se dostává do různých částí těla, v čele s mozkem, svaly, tukem a nervovou tkání, a následně je metabolizován na formaldehyd, který vstupuje do buněk a váže se na proteiny a genetický materiál (DNA). Methanol je nebezpečný neurotoxin a také známý karcinogen. Poškozuje oční sítnici, narušuje procesy DNA a může zapříčinit vrozené vady u dětí.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) doporučuje maximální denní limit příjmu methanolu 7,8 miligramu, avšak už jeden litrový nápoj slazený aspartamem obsahuje přes 50 mg methanolu. Náruživý milovníci „dietních“ výrobků pak mohou zkonzumovat klidně i 250 mg methanolu denně, čímž překračují doporučený limit třicetkrát.

Aspartam mimo jiné způsobuje pocit závratě, bolesti hlavy, změny chování, halucinace, deprese, žaludeční nevolnosti, otupělost, svalové křeče, přibírání na váze, vyrážky, vyčerpanost, podrážděnost, nespavost, zrakové a sluchové problémy, zrychlené bušení srdce, dýchací obtíže, návaly úzkosti, poruchy řeči, ztrátu chuti či paměti a bolesti kloubů – všechny tyto symptomy jsou nápadně podobné těm, na základě kterých se diagnostikuje fibromyalgie nebo roztroušená skleróza. Navíc se mnoho nemocí může požitím aspartamu zhoršit, např. chronický únavový syndrom, mozkové nádory, epilepsie, Parkinsonova nemoc, Alzheimerova choroba, mentální retardace a zvláště cukrovka.

Vrozené vady: Doktor Louis Elsas, profesor genetiky na Emory University, tvrdí, že se fenylalanin může koncentrovat v placentě, kde způsobuje mentální retardaci plodu. Formaldehyd v krevním řečišti těhotné ženy zase může ovlivnit její imunitní systém tak, že vyhodnotí plodovou tkáň jako cizorodou látku a zneškodní ji, což vede k samovolnému potratu. Toto se může stát, ještě než žena vůbec zjistí, že je těhotná.

Je známé, že aspartam způsobuje přibývání na váze: Produkty označené jako „dietní“, „light“ nebo „zero“ s vysokou pravděpodobností obsahují alespoň jedno umělé sladidlo a tím nejpoužívanějším je právě aspartam, který svojí frekvencí předčí i tři rakovinotvorné „S“: sukralózu, sorbitol a sacharin. Téměř všechny dietní nápoje, žvýkačky a cukrovinky obsahují aspartam. Některé značky žvýkaček dokonce obsahují pouze umělá sladidla, která jsou kyselinotvorná. Tělo pak musí vytvářet tukové buňky, aby mělo přebytek kyselin kde skladovat, a to je důvod, proč mnoho lidí pravidelně konzumujících aspartam tloustne.

Přírodní sladidla bez cukru: Xylitol a listy stévie sladké (Ne truvia – ta se sice získává ze stévie, ale zpracovává se složitým chemickým procesem, a tím se z ní stává jen další umělé sladidlo.) jsou přírodní, nemají vedlejší účinky a nepoškozují nervovou soustavu. Efektivní shazování kil ale přichází až s organickou zeleninou a cvičením. Pro svoje dobro se jednoduše vyhýbejte všem „dietním potravinám“ a omezte svůj příjem cukru.



Citujem z http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/805-nebezpecny-aspartam
Dáša_
21.07.12,06:44
Nebezpečný aspartam :mad::mad::mad:
Citujem z http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/805-nebezpecny-aspartam

vieš, ja fakt netuším, kde je v tomto prípade štát - ale hľadala som žuvačky bez umelých sladidiel, nenašla som, problém je už aj s cukríkmi. Pridáva sa to do jogurtov, ochutených vôd. Skúste nájsť sirup do vody bez umelého sladidla, prášok do vody typu šumienka, dokonca aj liekové sirupy su s umelým sladidlom..... Je to fakt neskutočne, ale všade a strkáme to deťom, mysliac si, ako dobre robíme, keď im nedávame cukor. Jasne, táto látka je lacnejšia a tak opäť narážame na peniaze... Alebo na našu blbosť

Figu borovú, cukor by im uškodil menej, ako táto umelina...
220870
21.07.12,06:47
Sirup Oravan.
pavol54
21.07.12,07:14
a nápoj kofola pravá
pavol54
21.07.12,07:24
vieš, ja fakt netuším, kde je v tomto prípade štát - ale hľadala som žuvačky bez umelých sladidiel, nenašla som, problém je už aj s cukríkmi. Pridáva sa to do jogurtov, ochutených vôd. Skúste nájsť sirup do vody bez umelého sladidla, prášok do vody typu šumienka, dokonca aj liekové sirupy su s umelým sladidlom..... Je to fakt neskutočne, ale všade a strkáme to deťom, mysliac si, ako dobre robíme, keď im nedávame cukor. Jasne, táto látka je lacnejšia a tak opäť narážame na peniaze... Alebo na našu blbosť

Figu borovú, cukor by im uškodil menej, ako táto umelina...
Minule som o tom hovoril odberateľ si u výrobcu dohodne a, maximálnu cenu tovaru bez ohľadu na zloženie niektorí výrobcovia nie sú ochotní akceptovať tovarové extrémy
b, kvalitu bez ohľadu čo to bude stáť. zvíťazí varianta a. príde slovenský zákazník do obchodu a čo kúpi no predsa to najlacnejšie čo mu obchod ponúkne. reakcia obchod neobjedná kvalitu lebo nejde na odbyt, a výrobca sa preorientuje. Niekedy sme robili kompóty len s cukrom a došli sme tlakom odberateľov k postupne čistej náhrade v našom prípade tej " skutočne najbezpečnejšej" cukralóze, ale ubezpečujem ťa že nikto vplyvom trhu nepoužíva výlučne cukor v kompótoch.
štát je v tomto prípade nevinne, on len stráži aby to bolo podľa schválených európskych noriem, to obchodníci vo vidine zisku nám strčia pod nos čo im sype, a za to môžu bankári
Dáša_
21.07.12,07:31
Minule som o tom hovoril odberateľ si u výrobcu dohodne a, maximálnu cenu tovaru bez ohľadu na zloženie niektorí výrobcovia nie sú ochotní akceptovať tovarové extrémy
b, kvalitu bez ohľadu čo to bude stáť. zvíťazí varianta a. príde slovenský zákazník do obchodu a čo kúpi no predsa to najlacnejšie čo mu obchod ponúkne. reakcia obchod neobjedná kvalitu lebo nejde na odbyt, a výrobca sa preorientuje. Niekedy sme robili kompóty len s cukrom a došli sme tlakom odberateľov k postupne čistej náhrade v našom prípade tej " skutočne najbezpečnejšej" cukralóze, ale ubezpečujem ťa že nikto vplyvom trhu nepoužíva výlučne cukor v kompótoch.

ano, ja to chápem, ako to je. A že sme nakoniec na vine my, zakaznici. A to myslím úplne vážne. Chceme veľa a lacné. Asi fakt treba začať od nás. Keď by sme napríklad prestali kupovať všetky tie ochutené vody, ktoré obchod ponúka, tak by možno výrobcovia prestali vyrábať, obchody ponúkať. A bolo by aj menej odpadu, menej by sme sa navláčili z obchodu a bolo by aj menej chorôb. Ale žiaľ, podliehame raklame.

Keď bude čo najviac ľudí, ktorí budú odmietať všetko (alebo čo najviac) vecí, ktoré sú napchané náhražkami a miesto toho budeme doma variť zo základných surovín, tak sa zlepší viac vecí... Čítala som práve jednu knihu, de sa američanka vydala za francúza a popisovala (včítane receptov) rozdiely. Napríklad, ona ako američanka, chcela uvariť domácu zeleninovú polievku. tak zabehla do obchodu a náramne sa čudovala, že v Paríži v žiadnom obchode nezohnala domáci vývar v konzerve. Našťastie, podľa mňa je u nás stále dosť ľudí, čo ešte domáci vývar zvládnu :) Aj keď možno z nie uplne 100% prírodných surovín, ale vždy lepsšie ako kocka masoxu ....
Darina1234
21.07.12,07:35
Podla mna pride doba, ked nebudeme mat peniaze na tie hnusne vody v plastovych flasiach a budeme pit normalnu vodu alebo caj.
220870
21.07.12,07:38
Dáša_
21.07.12,07:43
Podla mna pride doba, ked nebudeme mat peniaze na tie hnusne vody v plastovych flasiach a budeme pit normalnu vodu alebo caj.

a čím skôr si to uvedomíme, tým lepšie.... A hlavne, dúfam, že sa to bude vzťahovať aj na rôzne "ovocné" čaje. Že si spomenieme na obyčajné čierne čaje a radšej si do toho dáme citrón. Mmch, my sme kedysi pili iba také čaje, teda rôzne lemon... Až prišla kríza a preorientovali sme sa na obyčajny čaj s citrónom. Dnes, po dvoch rokoch mám už problém akýkoľvek ochutený čaj vypiť....
Dáša_
21.07.12,07:49
http://www.aktuality.sk/clanok/210660/takmer-50-ton-nekvalitnej-zeleniny-a-ovocia-v-nasich-obchodoch/

včera som chcela kúpiť baklažán. Prešla som trh, nič (bývam dosť severne).
Tak som bola nútená skúsiť reťazce. V prvom som nenašla a v druhom konečne. Mali v bedničke asi 8 kusov, z toho bolo 6 s miestami, kde bolo vidiť nahnitie, jeden bol úplne zošúverený a až posledný bol ako tak k jedeniu. A vedľa mali bedničku s cukietami. Škoda reči. v dobe, ke´d je naozaj sezóna tam bolo pár naozaj starých kúskov. Naozaj ľutujem tých, čo si to kúpia.

karfiol bol v zľave, ale zjavne ponahníjaný... A ľudia kupovali po 10 kusov
pavol54
21.07.12,08:27
Podla mna pride doba, ked nebudeme mat peniaze na tie hnusne vody v plastovych flasiach a budeme pit normalnu vodu alebo caj.
tá doba pre mňa už dávno prišla, ja keď kúpim niečo na pitie, tak sa to zabudne otvoriť a nakoniec to už musím vypiť lebo skončila záruka, takže cca 2 fľaše za rok. Aj by som kúpil klasickú malinovku ako bývala v trojdeckách ale niet jej a ani výrobcu.
trisestri
21.07.12,08:54
Podla mna pride doba, ked nebudeme mat peniaze na tie hnusne vody v plastovych flasiach a budeme pit normalnu vodu alebo caj.

no ta voda z vodovoldu tiez nic extra,ked ma boli po vypiti väcseho mnozstva zaludok,vo flasiach predavaju aj slovenske mineralne vody ako Budis, Santovka, Salvator, Fatra, Miticka,Baldovska,Sulinka a mnohe ine,takisto bylinkove caje sa daju kupit v lekarni-takze netreba pausalizovat,pripadne kto ma moznost moze nazbierat a nasusit lipovy kvet,sipky,bazu a pod.
Darina1234
21.07.12,08:58
Mna este z vody zaludok nebolel.
Antea
21.07.12,08:58
a čím skôr si to uvedomíme, tým lepšie.... A hlavne, dúfam, že sa to bude vzťahovať aj na rôzne "ovocné" čaje. Že si spomenieme na obyčajné čierne čaje a radšej si do toho dáme citrón. Mmch, my sme kedysi pili iba také čaje, teda rôzne lemon... Až prišla kríza a preorientovali sme sa na obyčajny čaj s citrónom. Dnes, po dvoch rokoch mám už problém akýkoľvek ochutený čaj vypiť....
Tie ovocné čaje nemôžem ani cítiť. Stačí len prečítať čo obsahujú, okolo ovocia ani nechodili.Keď sme mali záhradu, mali sme rôzne bylinky. Zobrala som hrniec a v záhrade dávala čo mi prišlo pod ruku. Keď som chcela mať aj farebné tak som dala červené ríbezle, v jeseni šupky z červených padaných jabľk. Povarila som to aj zo šalviou a potom tam dala ostatné byliny, a to sme pili celý deň.
Cukor už asi dva roky používame len na pečenie a zaváranie, sladíme medom. Dve osoby minieme za rok cca 30 kg. Nič s umelým sladidlom nekupujeme, vodu už vôbec, len v lete minerálku, aby sme nahradili vypotené minerály. Teraz sa tiež snažíme piť bylinky,hlavne svoje. Aj v meste sa dajú nájsť miesta, kde sú reletívne čisté. Masoxsové kocky vôbec, ale ani rozne zmesy korenín, radšej kúpim každú samostatne a doma si namiešam. Stojí to viacej námahy, ale dá sa. Však čo už budem robiť, keď sme s televízorom na vojnovej nohe.
220870
21.07.12,09:07
V Bordellande a Tecobordeli zeleninu a pod nenakupujem vôbec.Jedine a výhradne veci čo poznám a mám overené.(okrem zmrzliny viem ,že je to sajgon ,ale čo už tú si neodpustím)
včera som chcela kúpiť baklažán. Prešla som trh, nič (bývam dosť severne).
Tak som bola nútená skúsiť reťazce. V prvom som nenašla a v druhom konečne. Mali v bedničke asi 8 kusov, z toho bolo 6 s miestami, kde bolo vidiť nahnitie, jeden bol úplne zošúverený a až posledný bol ako tak k jedeniu. A vedľa mali bedničku s cukietami. Škoda reči. v dobe, ke´d je naozaj sezóna tam bolo pár naozaj starých kúskov. Naozaj ľutujem tých, čo si to kúpia.

karfiol bol v zľave, ale zjavne ponahníjaný... A ľudia kupovali po 10 kusov
Darina1234
21.07.12,09:12
Nic v zlom, ale ja som ešte baklažan nejedla, neviem ho pripravit a nekupujem ho, netvrdim, ze je to spravne, ale mne baklazan nechyba.
misoft
21.07.12,09:14
= mlieko v prírodnom balení :D
Dáša_
21.07.12,09:16
no ta voda z vodovoldu tiez nic extra,ked ma boli po vypiti väcseho mnozstva zaludok,vo flasiach predavaju aj slovenske mineralne vody ako Budis, Santovka, Salvator, Fatra, Miticka,Baldovska,Sulinka a mnohe ine,takisto bylinkove caje sa daju kupit v lekarni-takze netreba pausalizovat,pripadne kto ma moznost moze nazbierat a nasusit lipovy kvet,sipky,bazu a pod.

vieš, problém je, že väčšina "minerálnych " vôd v obchodoch je vlastne demineralzovaná, vraj aby neškodili. A aby bola zachovaná jej stálosť, či jak to nazvať, proste to, že je stále rovnaká. Kedysi, keď ti naliali do pohára, tak si vedel identifikovať. Jasne, usádzala sa vo fľaši, ale s tým sa počítalo. Dnes je všetka voda rovnaká. Našli sme v okruhu asi 40km od domu dva verejne prístupné pramene naozajstnej minerálky aj s prírodným obsahom CO2. Keď vypiješ túto, tak potom si spomenieš, aký je rozdiel medzi minerálkou a bublinkovou vodou.
misoft
21.07.12,09:17
Alebo si urobíme hu-hu
Dáša_
21.07.12,09:18
Nic v zlom, ale ja som ešte baklažan nejedla, neviem ho pripravit a nekupujem ho, netvrdim, ze je to spravne, ale mne baklazan nechyba.

no veď nič sa nedeje, aj ja som veľa vecí nejedla. Aj takých, čo sa u nás pestujú. A baklažán sa u nás bežne pestuje, len južnejšie. Tak som chcela v lete urobiť niečo z teraz dostupnej zeleniny.
Darina1234
21.07.12,09:20
Pod Tarami u nas len zemiaky, ale aj tie z nie su
pavol54
21.07.12,09:34
no ta voda z vodovoldu tiez nic extra,ked ma boli po vypiti väcseho mnozstva zaludok,vo flasiach predavaju aj slovenske mineralne vody ako Budis, Santovka, Salvator, Fatra, Miticka,Baldovska,Sulinka a mnohe ine,takisto bylinkove caje sa daju kupit v lekarni-takze netreba pausalizovat,pripadne kto ma moznost moze nazbierat a nasusit lipovy kvet,sipky,bazu a pod.
vody sa treba napiť od smädu, nie natankovať ako ťavy pred púšťou, náhodou v gumennom majú dobrú vodu
trisestri
21.07.12,09:41
odporuca sa 2-3 litre denne a gumeny nemame,iba ten klasicky
trisestri
21.07.12,09:42
nepisal som ze teba
misoft
21.07.12,10:08
Tak, tak, Darinka - prídu samohybné dvojnohé samozberacie tvory a je po krumpľoch.
pavol54
21.07.12,10:09
opravujem sa myslel som že si z Humenného.
pavol54
21.07.12,10:11
moji predkovia tiež nejedli čučoriedky a pod a keď ochutnali tak im to nič nehovorilo, takže regionálne pochúťky
lujza.j
21.07.12,12:04
pred pár týždňami som si kúpila v At-lidli bio mini šeri rajčiny....nie že by som bláznivo preferovala bio, /vôbec ma bio nerozhádže/ ale mali dobrú cenu......čím to bude, že ich mám ešte stále v chladnici bez toho aby hnili, alebo niečo podobné:rolleyes: žeby dobrá chemická konzervácia:D
Darina1234
21.07.12,12:31
tak daj anketu, komu okrem teba bolo z vody zle
Darina1234
21.07.12,12:40
moji jedli, zbierali ich pri koseni travy na važeckych lukach
pavol54
21.07.12,12:51
HOMO ROMULUS ten sa šíri dobre
ivuliatko
21.07.12,13:48
Prišiel mi takýto mail:

Chutný recept na pečivo z Tesca
(keďže som tam brigádoval, tak viem)
1. Každý veľký obchod má vlastnú pekáreň. Múka, tvaroh, margarín, maslo... pred exspiráciou alebo s poškodeným obalom, vďaka ktorému je tovar nepredajný, šup do pekárne a o chvíľu rozvoniava v obchode čerstvo upečený koláč.
2. "Celozrnné" alebo "grahamové" pečivo a la Tesco: pripravíte cesto z klasickej bielej múky, akoby ste šli piecť biele pečivo. Do cesta primiešate farbivo, čím cesto efektne zafarbíte, prípadne primiešate nejaké tie semienka a predávate za dvojnásobnú cenu ako celozrnné a mimoriadne "zdravé" pečivo. Nafiflené paničky na opätkoch, s nalakovanými nechtami sa idú za týmto pečivom potrhať v domnení, ako zdravo sa stravujú. (Neviem, ako sa ten čierny prášok presne nazýva, ale pripomínalo mi to kávu meltu, akurát to nebolo ochutené čakankou. Keď ste do vreca strčili ruku, tri dni vám ostala čierna.)
3. Poviete si "budem kupovať v Tescu pečivo len dovážané z pekární, nie pečené v Tescu". Dobre, tak poďme na to: ráno pekár dovezie pečivo do Tesca v prepravkách, voňavé rožky a chleby sa vyložia na predajňu a s prepravkami šup von. Zatiaľ čo v predajni ľudia nakupujú, vonku sa na zvyškoch v prepravkách hostia vtáci, ktorí si na nich vykonávajú aj biologické potreby (áno, prepravky by sa mali skladovať v uzavretých priestoroch, prečo to tak nie je, sa ma nepýtajte). Popoludní príde po prázdne prepravky pekár a druhý deň sa celý proces opakuje.
P.S. a nemyslite si, že v inom obchodnom reťazci je to lepšie...
pavol54
21.07.12,14:03
jednota má prázdne prepravky v sklade
Slayer666
21.07.12,20:57
včera som chcela kúpiť baklažán. Prešla som trh, nič (bývam dosť severne).
Tak som bola nútená skúsiť reťazce. V prvom som nenašla a v druhom konečne. Mali v bedničke asi 8 kusov, z toho bolo 6 s miestami, kde bolo vidiť nahnitie, jeden bol úplne zošúverený a až posledný bol ako tak k jedeniu. A vedľa mali bedničku s cukietami. Škoda reči. v dobe, ke´d je naozaj sezóna tam bolo pár naozaj starých kúskov. Naozaj ľutujem tých, čo si to kúpia.

karfiol bol v zľave, ale zjavne ponahníjaný... A ľudia kupovali po 10 kusov

Tu v KE nie je problem dostat baklazan (teda pokial nechces plnit, lebo vtedy je trochu problem najst vhodnu velkost), ale severnejsie pochybujem, ze to niekto vobec pestuje. On je svina, lebo ked sa neupravi tepelne poriadne, tak je to strasny hnus a aj kus horky. Hlavne plneny sa musi robit poriadne dlho, inak to chuti hrozne. No a tiez v hypersuper maju len take velke a nie prave vystavne kusy a baklazan vystavny kus byt musi. Cize ho treba vediet urobit a to sa treba ucit od skusenejsich narodov a take nieco, zda sa mi, my neoblubujeme. Preto nie je velmi oblubeny. Tiez je otazne, ci sa severnejsie vobec urodi (mozno niektore odolnejsie odrody).
Dáša_
22.07.12,04:19
Tu v KE nie je problem dostat baklazan (teda pokial nechces plnit, lebo vtedy je trochu problem najst vhodnu velkost), ale severnejsie pochybujem, ze to niekto vobec pestuje. On je svina, lebo ked sa neupravi tepelne poriadne, tak je to strasny hnus a aj kus horky. Hlavne plneny sa musi robit poriadne dlho, inak to chuti hrozne. No a tiez v hypersuper maju len take velke a nie prave vystavne kusy a baklazan vystavny kus byt musi. Cize ho treba vediet urobit a to sa treba ucit od skusenejsich narodov a take nieco, zda sa mi, my neoblubujeme. Preto nie je velmi oblubeny. Tiez je otazne, ci sa severnejsie vobec urodi (mozno niektore odolnejsie odrody).

V´daka, s úpravou nemám problém. Mám tetu, ktorá viac ako 40 rokov žije v taliansku, vydatá za taliana.Takže aj cuketu (semeno) nám nosila ešte za totality a naučila nás ju pripravovať. Aj baklažán. Aj špagety al dente a na omáčku sme dávno použivali čerstvé paradajky a olivový olej.
lujza.j
22.07.12,07:41
http://jozefjavurek.blog.sme.sk/c/21487/Tuniak-sendvicovy.html
nie že by som bola fajnová...ale áno...tento tuniak je pre mňa iba smetie.....dajú do konzervy to čo ostane na stole....tak sa ani nečudujem...
220870
22.07.12,08:21
bjuty smis
23.07.12,07:35
další z dôvodov, prečo v obchode slovenské nekúpiš....až sa veriť nechce, pre dnešnej nezamestnanosti...

Na zeleninárskych farmách chýbajú pracovné sily a tak napríklad v Seedstarv Šoporni pracujú (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1943&pr=0.1&w_id=363&tstamp=1343032306&pid=785&cd=4a72b043330270fcf7bd54e759ff2a55&f=1) Rumuni a dokonca 16 Indov. "Na Slovensku už nie sú ľudia ochotní manuálne pracovať a tí, čo by mohli, boli tak dlho bez práce, že stratili všetky pracovné návyky," hovorí Ľubomír Šoky, ktorý teraz vyjednáva pracovné povolenia pre ďalších 20 Indov. Kedysi rozkvitajúce juhoslovenské zeleninárstvo živorí, jeho česť zachraňuje zopár zanovitých podnikateľov.

Čítajte viac: http://spravy.pravda.sk/aj-v-lete-jeme-zeleninu-z-dovozu-stale-drahu-fes-/sk_ekonomika.asp?c=A120722_201452_sk_ekonomika_p29 #ixzz21QtTdqqi
pavol54
23.07.12,09:54
další z dôvodov, prečo v obchode slovenské nekúpiš....až sa veriť nechce, pre dnešnej nezamestnanosti...

Na zeleninárskych farmách chýbajú pracovné sily a tak napríklad v Seedstarv Šoporni pracujú (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1943&pr=0.1&w_id=363&tstamp=1343032306&pid=785&cd=4a72b043330270fcf7bd54e759ff2a55&f=1) Rumuni a dokonca 16 Indov. "Na Slovensku už nie sú ľudia ochotní manuálne pracovať a tí, čo by mohli, boli tak dlho bez práce, že stratili všetky pracovné návyky," hovorí Ľubomír Šoky, ktorý teraz vyjednáva pracovné povolenia pre ďalších 20 Indov. Kedysi rozkvitajúce juhoslovenské zeleninárstvo živorí, jeho česť zachraňuje zopár zanovitých podnikateľov.

Čítajte viac: http://spravy.pravda.sk/aj-v-lete-jeme-zeleninu-z-dovozu-stale-drahu-fes-/sk_ekonomika.asp?c=A120722_201452_sk_ekonomika_p29 #ixzz21QtTdqqi


a tí čo vedia pracovať za 2 € pracovať nebudú lenže pri tých cenách zeleniny sa ani nedá viac zarobiť
bjuty smis
23.07.12,10:11
pavol,
nebudú pracovať za 2 €, pokial majú sociálne dávky po 20 rokoch ničnerobenia-ak nepočítame množenie sa- v tisícoch € na rodinu....
a pokial budú politici dokakaní s tým niečo spraviť....
misoft
23.07.12,10:33
....a to z tých 2€ ešte zaplatí daň! Reálne je to potom 1,6€ (za to sa aj kura na hrabanie vy*erie!)
ivuliatko
23.07.12,19:19
Po odvysílání posledního dílu "Šmakulády z Facebooku" se nám ozvala ředitelka firmy, která vyrábí uzené koleno - ono uzené koleno, které jsme v pořadu natřeli s tím, že podle etikety obsahuje pouze 55 procent masa. Níže najdete její kompletní vyjádření. Pro prozkoumání celé záležitosti jsme usoudili, že i když jsme v tom tak trochu nevinně (podle etikety opravdu nic jiného nelze poznat), tak její žádosti vyhovíme a tento produkt z reportáže vystřihneme, protože takto napsaná etiketa je podle všeho správně. Situace s etiketami u masných výrobků je natolik složitá, že jí budeme věnovat jeden z dílů nové série.

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/338596_400393320025158_426524577_o.jpg
220870
23.07.12,19:25
Máme tu málo indánov keď sem ten vôl terigá ďalších.Nech on robí za minimálnu mzdu.
trisestri
25.07.12,07:52
a tí čo vedia pracovať za 2 € pracovať nebudú lenže pri tých cenách zeleniny sa ani nedá viac zarobiť
v polnohospodarstve to odjakziva bola nezaplatena drina,nuz a media davaju zle vzory,len vysoke skoly a reality sou,potom to vyznieva tak ze kazdy kto zaraba malo je chudak na smiech,lebo je to prezentovane tak ze s prepacenim hovno robit a zarobit,este aj vo vychove zacina prevladat potlacani fyzickej aktivity a zrucnosti-namiesto toho aby sa rozvijali fyzicke schopnosti a zrucnosti,aby sa prezentovalo ze kazdfa poctiva praca je cenena viac ako lenosenie a ze pracovat je prirodzena vlastnost cloveka a ze nie kazdy moze zarabat velke prachy a ze prave väcsina pracuje za maly prijem.
vyska socialnych davok je nizka pre normalnu rodinu,ktora poctivo plati svoje ucty, chyba nie je v davkach,ale v nastaveni podmienok pre ich poberanie,malo by platit kto odmietne primeranu pracu zdravotnemu stavu,veku,vzdelaniu a kvalifikacii,nedostane po dobu min 3 mesiace ziadne davky.Ale dakedy ani to nepomoze,mlady do 25 roku nemaju narok,aj tak nepojdu robit niektory,staci ze ich zivia rodicia.
a po dalsie,nejak prestali platit slovenske porekadla a to ze dobra gazdina pre pierko aj plot preskoci,alebo babka k babce budu kapce-cize uz takmer nie je nikto kto by pestoval v malom a chodil privirobit par eur na trhoviska-iste su aj objektivne priciny ako poplatky,naklady,cestovne-tu by mali pomoct mesta a obce,urady prace-ci uz formou odpustenych poplatkov,dodacii,zdruzenia prostriedkov,aktivacnych prac a pod,
pavol54
27.07.12,03:12
Národ je nepoučiteľný, podľa mňa by sa niektoré siete samé zavreli lebo by nemali zákazníkov. lenže ich drží silná viera že slovač je tak sprostá a bude vytrvale kupovať hnusné šmejdy. To tvrdím aj podľa včerajšieho vyhodnotenia výsledkov kontrol potravín.
trisestri
27.07.12,16:52
KoxXxo
27.07.12,16:56
trisestri
27.07.12,17:02
trisestri
27.07.12,17:07
pavol54
27.07.12,18:10
http://www.chcemzdravojest.sk/blog/obchodnici-pisu-nekrolog-kvalite/moja mačka sa nedávno okotila dnes malé mačience dostávajú aj mlieko z krabice minule som kúpil trvanlivé i keď nerád, tak som dal mačkám, stará prišla privoňala a odišla prečo?
Antea
27.07.12,18:15
http://www.kulturistika.com/mate-na-zaludek
Panebože, a to si už naozaj musíme všetko sami robiť. Až ma striaslo po prečítaní, aj keď viem dávno ako to ide, no keď som to videla pekne spolu, hrôza.
220870
27.07.12,18:15
To isté aj naše.Asi pochopili podvod.Nieje to mlieko ,ale voda s nápisom mlieko.Keďže naše mačky nevedia čítať ,tak ani nemôžu vedieť, že je to mlieko.:D
Antea
27.07.12,18:26
http://www.chcemzdravojest.sk/blog/obchodnici-pisu-nekrolog-kvalite/

A ja sa asi poberiem za tými jalovicami do Ruska. Tam je ešte chvalabohu voľnej pôdy relatívne dosť, budem sedlačiť a do smrti nejako vyžijem:---
wagner
27.07.12,18:59
Nemala chuť na bielu vodu
pavol54
28.07.12,02:46
A ja sa asi poberiem za tými jalovicami do Ruska. Tam je ešte chvalabohu voľnej pôdy relatívne dosť, budem sedlačiť a do smrti nejako vyžijem:---oprav slovo sedlačiť nahraď hrdlačiť
trisestri
09.08.12,09:28
220870
10.08.12,03:45
http://www.chcemzdravojest.sk/blog/slovensko-je-potravinove-smetisko-sepka-sa-vo-svete/
Ja dám niečo z opačného konca.Po 20 rokoch sa mi na Slovensku a v "ozajstnom" SLOVENSKOM obchode s potravinami podarilo kúpiť ozajstnú konzervu 400g za 0,9€ Bravčové mäso vo vlastnej šťave.Bez konzervantov vynikajúcej chuti a s náplňou ktorá 100% súhlasila s etiketou 70% bravčového mäsa nie bravčových koží ,ale kusov bravčového mäsa.Presne taká konzerva,aku som ju poznal pred 20 rokmi.
Novootvorená predajňa v TO (plecháč).Vtomto prípade veľmi rád urobím reklamu nie len výrobku ,ale aj predajcovi.Celoslovenská sieť obchodov s hlavne slovenskými výrobkami.:):):)Pozor na kilečka:D
www.milkagro.sk
lujza.j
12.08.12,17:47
mám doma maslo RAJO, kúpené v podnikovej predajni....."krajina pôvodu: Nemecko":eek:
hubatá
12.08.12,17:49
Ale nevrav: s kúskami bravčového prerasteného mäska v takej chutnej masti? Nie ten pomletý sajrajt? Vážne?
220870
12.08.12,17:51
mám doma maslo RAJO, kúpené v podnikovej predajni....."krajina pôvodu: Nemecko":eek:
V tom prípade to nieje maslo a ropný produkt.Odporúčam kupovať maslo z Bánoveckého Milexu.
Paula
12.08.12,17:51
mám doma maslo RAJO, kúpené v podnikovej predajni....."krajina pôvodu: Nemecko":eek:


:D
hubatá
12.08.12,17:52
Všetci veeeľmi radi vyrábajú pre Slovákov a rehnia sa že máme vysokú nezamestnanosť, neobrábanú zem a medvede nemajú kde žiť, lebo po diaľniciach behajú kamióny s odpadom čo požereme z celej EÚ...
lujza.j
12.08.12,17:54
V tom prípade to nieje maslo a ropný produkt.Odporúčam kupovať maslo z Bánoveckého Milexu.
kúpilo moje decko.....ja tu už skoro nič nekupujem....všetko u susedov v AT-čku
220870
12.08.12,17:56
Deco treba pokárať a vysvetliť mu rozdiel medzi maslom a ropným produktom.
Paula
12.08.12,18:02
Čítať , kto je distribútor, kto výrobca, kto pôvodca....ale komu už sa dá aj veriť ?
Slayer666
12.08.12,21:58
Co mate proti maslu RAJO? Mne sa z tych, ktore u nas dostat bezne (Pilos, Liptov...) najviac pozdava. Neviem, ci som s nim uz aj varil, ale ma mliecnu chut. Pokial ide o krajinu povodu, jedinym vlastnikom sa v roku 2003 stala nejaka nemecka firma, takze to moze byt tym.
misoft
13.08.12,08:24
Ak si na to natrafil - objavil si poklad!
misoft
13.08.12,08:28
mimotemy
****slovenské vodárne dodávajú pitnú vodu do vodovodu zaručene slovenskú (krajina pôvodu India - rieka Ganges) :D:D:D:D

Možno sa raz aj toho dožijeme - jeden nikdy nevie :rolleyes:
Antea
14.08.12,15:36
Co mate proti maslu RAJO? Mne sa z tych, ktore u nas dostat bezne (Pilos, Liptov...) najviac pozdava. Neviem, ci som s nim uz aj varil, ale ma mliecnu chut. Pokial ide o krajinu povodu, jedinym vlastnikom sa v roku 2003 stala nejaka nemecka firma, takze to moze byt tym.
Ja osobne mám proti maslu Rajo to, že je vyrobené v Nemecku a z nemeckého mlieka. A naši za mlieko dostávajú, neviem či netresnem, 26 centov za liter kvalitného 4%. Ja z piatich litrov z automatu urobím 10 Dg masla, asi 60 Dg syra hrudky a ešte zo srvátky robím tzv. ricottu alebo môžem aj žinčicu = 3,-Eur.
trisestri
16.08.12,11:24
pavol54
16.08.12,19:20
http://www.aktuality.sk/clanok/212224/z-obchodov-mizne-nasa-sunka-aj-syry/
to sú populistické reči snáď si niekto nemyslí že do rána sa tu objavia slovenské výrobky .Výroba nie je nastrúhanie tužky v stúhatku, treba peniaze, priestory, technológie a pod. a to chvíľu trvá
Tweety
22.08.12,07:06
lujza.j
22.08.12,08:57
vrrrrrr.................
lujza.j
22.08.12,11:00
moje decko sa opýtalo, že či sú to nejaké pohlavné prsia...:-D
osky
24.08.12,17:49
prihod recepty a postup,ako to mliecko spracuvas,prosiiiiiiiiiiiiim.
Indeed
24.08.12,18:34
Ja by som sa rád spýtal,

aké máte skúsenosti s kvalitou a čerstvosťou zakúpených melónov ,

u mňa je asi také skore že 1:5

teda len asi každý 5-tý melon je čerstvy, chutný šťavnatý a krehký a bezchybnej kvality
pavol54
24.08.12,18:56
Ja by som sa rád spýtal,

aké máte skúsenosti s kvalitou a čerstvosťou zakúpených melónov ,

u mňa je asi také skore že 1:5

teda len asi každý 5-tý melon je čerstvy, chutný šťavnatý a krehký a bezchybnej kvalityČo myslíš prečo obchodníci nechcú klasické tmavozelené ale páskované a prečo nechcú tzv baby melónu ale len tie obrovitánske možno aj 12 kilové? Páskované a veľké majú hrubú kožu a preto nepoznáš kedy je starý môžeš naň klepať koľko chceš vždy duní rovnako
Indeed
24.08.12,19:01
tiež ak chodíš to obchodu pravidelne obdeň a aj po týždni tam vidíš tie isté melóny tak ich asi nekupiš
trisestri
24.08.12,19:14
Čo myslíš prečo obchodníci nechcú klasické tmavozelené ale páskované a prečo nechcú tzv baby melónu ale len tie obrovitánske možno aj 12 kilové? Páskované a veľké majú hrubú kožu a preto nepoznáš kedy je starý môžeš naň klepať koľko chceš vždy duní rovnako
tak mizerne,nezrele melony bez chute take ako toho roku este neboli.
Tweety
27.08.12,09:50
TomasHC
27.08.12,09:53
Ale ved to je pridana hodnota, ked su tam lieky ;)
bjuty smis
27.08.12,10:00
no, ja ich kupujem v kauflande a tento rok bol jedn jediný trochu prezretý a takých 10-12 perfektných...až som sa čudoval
lubko6394
27.08.12,10:47
http://www.aktuality.sk/clanok/212874/dalsia-nekvalitna-potravina-z-polska-maslo-nebolo-maslo/

No pekne. Ale chýba tu tuším tá informácia z JOJ-ky kde hovorili spôsob výroby krabicového mlieka.

Stručne: Mlieko sa odstredí, tuk a bielkoviny sa zoberú, nasleduje pasterizácia a potom sa pridá RASTLINNÝ TUK podľa toho koľko treba pre nízkotučné, polotučné a plnotučné mlieko.

Takže by ma naozaj zaujímalo či sa takto robia aj smotany a či aj v nich je rastlinný tuk.
220870
27.08.12,12:39
Melón sa dá odskúšať ručne.Dobrý melón po poklepaní duní a pri stlačení musí puknúť (vo vnútri) nie na povrchu.
lubko6394
27.08.12,13:13
Aha našiel som link na to mlieko, bolo to 18.8. : http://www.joj.sk/relacia-noviny/noviny-archiv/2012-08-19-noviny-tv-joj.html

čas.os: 17.00
220870
29.08.12,03:38
Párečky.
ivuliatko
30.08.12,18:16
trisestri
04.09.12,10:12
Gapo
04.09.12,10:38
Malá úvaha, sem-tam trochu mimotemy

http://www.jetotak.sk/editorial/zavarate-berte-kyble-a-hajde-na-dovolenku

Smutno je človeku pri čítaní toho článku. Aj keď o tom viem, ale až hrča mi od jedu nabehla v hrdle.
trisestri
05.09.12,11:10
osky
05.09.12,15:20
fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuj!!!!!!!!!!!!!!
220870
09.09.12,06:55
trisestri
09.09.12,07:40
a to este k tomu caje isli cenovo hore-tych zavadnych potravin je cim dalej tym viac,nuz ostava iba dufat ze sa naplni prislovie co nas nezabije,to nas posilni.
220870
09.09.12,10:43
Tento rozhovor som čítal síce už pred možno 10-timi rokmi ale je myslím stále aktuálny.
http://aktualne.centrum.cz/domaci/clanek.phtml?id=666023
avalik
09.09.12,14:16
Nella_2
09.09.12,14:37
A DOST! Fígly s pečivem

http://www.stream.cz/adost/732047-a-dost-figly-s-pecivem

Toto viem už dávno, že to "voňavučké" a "chrumkavučké" pečivo z hypermarketov sa robí z mrazených polotovarov. Preto sa snažím nakupovať v malých pekárničkách, z ktorých chlieb je ako čerstvý aj na druhý deň (tie z hypermarketov sú obvykle na druhý deň "gumené").
misoft
09.09.12,15:36
Žeby Beaulejaus podľa Andy Hryca :D
misoft
09.09.12,15:37
No to teda v Čechách dosť skoro na to prišli!
misoft
09.09.12,15:40
Nella_2: nechcem ťa sklamať, ale aj tie obchodíky, ktoré sa tvária, že pečú - robia to z polotovarov. Iná situácia je, ak vedľa predajne je skutočná pekáreň (taká s miesičkou cesta, pecou) - inak je to (a bude) len a len odrb!
pavol54
09.09.12,15:59
Nella_2: nechcem ťa sklamať, ale aj tie obchodíky, ktoré sa tvária, že pečú - robia to z polotovarov. Iná situácia je, ak vedľa predajne je skutočná pekáreň (taká s miesičkou cesta, pecou) - inak je to (a bude) len a len odrb! len z veľkej pekárne s kapacitou aspoň pol okresu inak je to len polotovar alebo chémia
Nella_2
09.09.12,16:07
Nella_2: nechcem ťa sklamať, ale aj tie obchodíky, ktoré sa tvária, že pečú - robia to z polotovarov. Iná situácia je, ak vedľa predajne je skutočná pekáreň (taká s miesičkou cesta, pecou) - inak je to (a bude) len a len odrb!
Myslela som naozajstnú pekárničku, neboj :)
misoft
09.09.12,17:21
No ja som videl v Lídli "pekárničku" - čéééééérstvééééééé kaiserkýýýýýýýý - ešte teplé, voňavé. Ale keď sa človek pozastavil (teda obetoval čas na cca 20 minút) - hneď mu huba padne. Vybrali tie čéééééérstvéééééé a do pekárničky nadrbali mmmmmrrraaaaazzzzeeeeennnneeeee, pricapili dvierka, šťuk gombíkom a voalá - o 20 minút sú na svete čééééérstvéééééé.
(Už aj preto - okrem iného - Lídl na kilometer obchádzam, inak - všade to majú rovnaké - Těžko, Bulla, Kafrand, Hyperbola a iné).
220870
09.09.12,17:26
len z veľkej pekárne s kapacitou aspoň pol okresu inak je to len polotovar alebo chémia
Tá Topoľčianska je možno najväčšia.Pracuje tam zopár mojich známich.Viete z čoho pečú.Z uschnutých polotovarov z Tesca .Tj z tých sračiek čo boli najskôr x mesiacov zamrznuté potom ich v Tescu rozmrazili a čo nepredali sa zváža do TO pekárne tam to vysušia(horúceho vzduchu majú habadej) pomelú a pridajú do toho čo zrovna pečú.Neviem skadiaľ ste ,ale mi tu v TO máme chvalabohu veľa malých pekárni.Bošany ,Chlebany,Jacovce,Urmince,Chynorany,Solčany,Smata nová ........dokážeme rozoznať svinstvo od čertvého chleba.Inak aby som im celkom nekrivdil ten pomletý sajgon dávajú do chlebov ktoré znova vozia späť do tých istých svinských hypermarketov.Inak chlieb zvaný Tribeč nechcem nikoho kto to kupuje urážať ale to sa nedá jesť ,ani pes to nechce,vrabce od toho podochli.:mee:
misoft
09.09.12,17:54
mimotemy
Bóóóžinku, keď si spomeniem na polomský chlieb (z Polomky na Horehroní) - hubu plnú slín mám. A keď sme si ho "v rámci poplachu :D" šli ráno o tretej kúpiť - to sa "fetovalo" - a kupovalo sa vo veľkom - pre polku kasární (cca 30-40 pecňov - taký obrat tam vždy uvítali). Dnes takéto pekárne nájsť - ako keby poklad sa našiel.
buchač
09.09.12,17:59
mimotemy
Bóóóžinku, keď si spomeniem na polomský chlieb (z Polomky na Horehroní) - hubu plnú slín mám. A keď sme si ho "v rámci poplachu :D" šli ráno o tretej kúpiť - to sa "fetovalo" - a kupovalo sa vo veľkom - pre polku kasární (cca 30-40 pecňov - taký obrat tam vždy uvítali). Dnes takéto pekárne nájsť - ako keby poklad sa našiel.
...viem o jednej...

Je síce od ruky , no keď idem na chalupu , vždy sa zastavím .....
trisestri
09.09.12,18:03
niekde uz ani pekarne nemame.
220870
09.09.12,18:50
niekde uz ani pekarne nemame.:mee: to si nedokážem ani predstaviť,u nás pomaly na každej dedine.Boli aj za komančov Jacovce ,Solčany,Kovarce boli vychýrené aj vo vzdialených okresoch.Rodinné firmičky ktoré nestíhali a pritom v TO pekárni vtedy piekli vinikajúci chlieb.Pečú niekoľko druhov chlebov .Vôbec nerozumiem prečo nepečú aj starú osvedčenú kvalitu.Len tú mľazganinu.
Antea
09.09.12,19:18
Je to dlhé, ale oplatí sa pozrieť. Ide z toto strach ako nás chcú ovládať.
http://www.tvina.sk/index.php?program=4&video=2649
Nella_2
09.09.12,20:17
No ja som videl v Lídli "pekárničku" - čéééééérstvééééééé kaiserkýýýýýýýý - ešte teplé, voňavé. Ale keď sa človek pozastavil (teda obetoval čas na cca 20 minút) - hneď mu huba padne. Vybrali tie čéééééérstvéééééé a do pekárničky nadrbali mmmmmrrraaaaazzzzeeeeennnneeeee, pricapili dvierka, šťuk gombíkom a voalá - o 20 minút sú na svete čééééérstvéééééé.
(Už aj preto - okrem iného - Lídl na kilometer obchádzam, inak - všade to majú rovnaké - Těžko, Bulla, Kafrand, Hyperbola a iné).
Né, nemyslela som tie Lidlovské, Kauflandovské, Tescovské.... ale ozajstné malé pekárne. Keď kúpim chlebík v tej "mojej", tak ešte aj na 3. deň je chutný a nesplesnivie. A to pečivo - mňam.
Nella_2
09.09.12,20:19
niekde uz ani pekarne nemame.
Veru, je to bohužiaľ tak. Pokapali staré dobré pekárne, mliekarne, mäsokombináty...
Tweety
10.09.12,10:11
bjuty smis
10.09.12,15:16
http://www.aktuality.sk/clanok/213709/potraviny-kontrola-kvalita-soi-svps-fasirka-povazska-bystrica/


to sú tie poctivé slovenské s rodokmenom.......a zdá sa, že aj z chorobopisom...
misoft
10.09.12,15:26
Šťastná to baba!
misoft
10.09.12,15:30
...a keď sa pozorne pozriete mikroskopom - aj slovenský znak na hrudi majú ..... (tie salmonelly - ale nie Nella_2 - tá ma na hrudi asi niečo iné :D:D)
Nella_2
10.09.12,16:59
ako si uhádol?
220870
10.09.12,17:32
trisestri
10.09.12,17:48
To je Polská odnož.Toľko ich sem vozili až sa tu uchytili.

inak nevsimli ste-po aferach s polskymi potravinami poriadne poskocili ceny potravin,hlavne hydiny,ryb,zeleniny,bravcoveho mäsa atd.
misoft
10.09.12,17:54
No hádam nebudem hádať - ja skúmam, bádam, overujem :D:D:D
misoft
10.09.12,17:55
No šak majú "pridanú hodnotu"
220870
10.09.12,17:58
inak nevsimli ste-po aferach s polskymi potravinami poriadne poskocili ceny potravin,hlavne hydiny,ryb,zeleniny,bravcoveho mäsa atd.
To nieje preto ,že sem zakazujú voziť poliakom.To je preto lebo padá euro a dochádza ropa.Je obrovská neúroda po celom svete Rusko už v máji zakázalo vývoz akýchkoľvek potravín podobne je na tom USA(najväčší vývozca ,tak málo kukurice sa im neurodilo asi odvtedy čo ju sadia a Čína).Veľká neúroda a ekonomická recesia postihla aj úrodné polia v Argentíne .Ak vypnete TV a budete pozorne počúvať a sledovať čo vravia ekonómovia NIE politici tak sa dozviete oveľa viac.Ekonomický predpoklad je následovný ( ak dovtedy nepadne euro) rast cien potravín do konca tohto roka o 30% do 2015 o 300%.Nesrandujem berte to vážne.Vyhrá ten kto bude mať kus zeme a zasdí semená.Keď kydne euro tak nič nekúpite,ak nemáte zásoby budete hladovať.
Dáša_
10.09.12,18:13
http://www.aktuality.sk/clanok/213709/potraviny-kontrola-kvalita-soi-svps-fasirka-povazska-bystrica/

netuším, kto môže takú vec kupovať - mleté mäso, o ktorom netuším, čo tam je a ešte k tomu aj zmrazené ...
trisestri
10.09.12,18:47
To nieje preto ,že sem zakazujú voziť poliakom.To je preto lebo padá euro a dochádza ropa.Je obrovská neúroda po celom svete Rusko už v máji zakázalo vývoz akýchkoľvek potravín podobne je na tom USA(najväčší vývozca ,tak málo kukurice sa im neurodilo asi odvtedy čo ju sadia a Čína).Veľká neúroda a ekonomická recesia postihla aj úrodné polia v Argentíne .Ak vypnete TV a budete pozorne počúvať a sledovať čo vravia ekonómovia NIE politici tak sa dozviete oveľa viac.Ekonomický predpoklad je následovný ( ak dovtedy nepadne euro) rast cien potravín do konca tohto roka o 30% do 2015 o 300%.Nesrandujem berte to vážne.Vyhrá ten kto bude mať kus zeme a zasdí semená.Keď kydne euro tak nič nekúpite,ak nemáte zásoby budete hladovať.
no ale tie ceny zacali stupat este skor nez bolo avizo o neurode u klucovych exporterov-bohuzial mas pravdu, tendencia rastu cien dlhodobo je velmi vysoka,dobre ceny uz boli.
pavol54
11.09.12,17:49
To nieje preto ,že sem zakazujú voziť poliakom.To je preto lebo padá euro a dochádza ropa.Je obrovská neúroda po celom svete Rusko už v máji zakázalo vývoz akýchkoľvek potravín podobne je na tom USA(najväčší vývozca ,tak málo kukurice sa im neurodilo asi odvtedy čo ju sadia a Čína).Veľká neúroda a ekonomická recesia postihla aj úrodné polia v Argentíne .Ak vypnete TV a budete pozorne počúvať a sledovať čo vravia ekonómovia NIE politici tak sa dozviete oveľa viac.Ekonomický predpoklad je následovný ( ak dovtedy nepadne euro) rast cien potravín do konca tohto roka o 30% do 2015 o 300%.Nesrandujem berte to vážne.Vyhrá ten kto bude mať kus zeme a zasdí semená.Keď kydne euro tak nič nekúpite,ak nemáte zásoby budete hladovať.
vieš napríklad že sa nepíše o všetkých príčinách neúrody? napríklad v amerike gmo kukurica proti kukuričiarovi vykultivovala ešte žravejšieho mutanta?
pavol54
11.09.12,17:54
no ale tie ceny zacali stupat este skor nez bolo avizo o neurode u klucovych exporterov-bohuzial mas pravdu, tendencia rastu cien dlhodobo je velmi vysoka,dobre ceny uz boli.
prosím ťa kam majú vrhnúť svoj špekulačný kapitál finanční mágovia? bubliny praskajú s nehnuteľnosťami, zo štátnymi dlhopismi, surovinami, a pod ľudstvo musí jesť spravidla denne a to aj trikrát no nevrhni špekulatívny kapitál na potraviny.
avalik
12.09.12,10:47
trisestri
12.09.12,11:24
prosím ťa kam majú vrhnúť svoj špekulačný kapitál finanční mágovia? bubliny praskajú s nehnuteľnosťami, zo štátnymi dlhopismi, surovinami, a pod ľudstvo musí jesť spravidla denne a to aj trikrát no nevrhni špekulatívny kapitál na potraviny.

mali by investovat do novych technologii,do bezpecnych mien /svajciarsky frank,cinsky juan/,novych nalezisk surovin a pod.
inak ma napadla otazka, ak by produkcia potravin bola plne ekologicka, stacila by uzivit tie miliardy ludi?
pavol54
12.09.12,15:07
mali by investovat do novych technologii,do bezpecnych mien /svajciarsky frank,cinsky juan/,novych nalezisk surovin a pod.
inak ma napadla otazka, ak by produkcia potravin bola plne ekologicka, stacila by uzivit tie miliardy ludi?
Môžeš dostať(vytvoriť) ten zoznam ľudí ktorých má uživiť, určite sa začína nad určitou hranicou príjmov ostatní sa musia postarať o seba.
Dáša_
12.09.12,16:20
Chokma
12.09.12,17:02
farba rajcin zavisi tiez od odrody, niektore dozrievaju do oranzovocervena, napr. Tornado je oproti Cristal oranzovocervene. takisto melony - odrody sa navzajom lisia aj odtienom cervenej, ruzovej...
Chokma
12.09.12,17:03
aj ked samozrejme plati, ze rajciny v hypermarketoch maju svoje muchy...
Antea
12.09.12,17:15
mali by investovat do novych technologii,do bezpecnych mien /svajciarsky frank,cinsky juan/,novych nalezisk surovin a pod.
inak ma napadla otazka, ak by produkcia potravin bola plne ekologicka, stacila by uzivit tie miliardy ludi?
Ona by nemusela byť až tak strikne ekologická aby uživila,ale podstatne znížiť umelé hnojivá. Lebo na jednej strane sa presadzuje kukurica GMO, aby sa zabezpečila výživa a na druhej strane sa pestuje ako biopalivo a tiež pšenica. Stačilo mi, keď som na Agrokomplexe prešla celý pavilón, zameraný na biopalivá, spaľovanie slamy, kúrenie pšenicou, niečo hrozné.
pavol54
12.09.12,17:45
http://www.viescojes.sk/clanky/ovocie-a-zelenina/preco-chyba-rajcinam-zdrava-farba
autor nevie čo píše
1. odrody rajčín: sú vyšľachtené odrody rajčín odolávajúce sprostému zachádzaniu zo strany zákazníka (stále tvrdé) koľko uchopení stisnutí musí normálna rajčina absolvovať aby bola pre mäkkosť nepredajná?
2. od roku 1983 bol prekročený počet tropických dní nad 45, ale to už sa neuvádza koľko ich bolo tesne pod touto teplotou, toto spôsobilo že aj klasické rajčiny zodpovedajúce našim predstavám sú po obratí (krásne červené) okamžite nekonzumovateľné a spravidla dobu do dozretia si musia niekde odležať v špajzi. skrátka rýchlejšie sa dostávajú do štádia optickej zrelosti, a vo vnútri ešte neprebehol proces zretia.
pavol54
12.09.12,18:00
Ona by nemusela byť až tak strikne ekologická aby uživila,ale podstatne znížiť umelé hnojivá. Lebo na jednej strane sa presadzuje kukurica GMO, aby sa zabezpečila výživa a na druhej strane sa pestuje ako biopalivo a tiež pšenica. Stačilo mi, keď som na Agrokomplexe prešla celý pavilón, zameraný na biopalivá, spaľovanie slamy, kúrenie pšenicou, niečo hrozné.
treba výrazne obmedziť bytovú plochu, životný komfort, inak moji predkovia (sedliaci) celý život kúrili v peci dobytkom neskonzumovateľnými časťami kukuríčia, nádenní robotníci chodili mrviť k veľkým statkárom kukuricu aj za kukuričné šúľky, na jar celá dedina chodila do polí zbierať korene z kukurice a v lete na pastviskách tí chudobnejší zbierali sušené kravské placky. Zníženie dávky umelých hnojív si neviem predstaviť keď boli zredukované stáda dobytka ktoré dokáže vyprodukovať hnoj, pšenica ktorá sa používa na kúrenie nie je vhodná pre nedostatok živín na potraviny pre nedostatok lepku a iných kvalitatívnych parametrov (ak ovšem nechceš mať miesto nakysnutého chleba koláča rožka len zdrcnutú placku ktorú by si vyhodila), a keď ju nedokážeme spracovať v živočíšnej výrobe tak čo s ňou?
Antea
13.09.12,06:03
treba výrazne obmedziť bytovú plochu, životný komfort, inak moji predkovia (sedliaci) celý život kúrili v peci dobytkom neskonzumovateľnými časťami kukuríčia, nádenní robotníci chodili mrviť k veľkým statkárom kukuricu aj za kukuričné šúľky, na jar celá dedina chodila do polí zbierať korene z kukurice a v lete na pastviskách tí chudobnejší zbierali sušené kravské placky. Zníženie dávky umelých hnojív si neviem predstaviť keď boli zredukované stáda dobytka ktoré dokáže vyprodukovať hnoj, pšenica ktorá sa používa na kúrenie nie je vhodná pre nedostatok živín na potraviny pre nedostatok lepku a iných kvalitatívnych parametrov (ak ovšem nechceš mať miesto nakysnutého chleba koláča rožka len zdrcnutú placku ktorú by si vyhodila), a keď ju nedokážeme spracovať v živočíšnej výrobe tak čo s ňou?
V niečom máš pravdu, však čo so šuľkami, ale aby sa kukurica zámerne pestovalana na výrobu metánu a vo svete je hlad, tak to je trochu divné, a splaľuje sa aj prebytková pšenica, kto vie prečo je prebytková. Ale ako poľnohospodár musíš uznať, že v pôde chýba organická hmota, ale slama sa používa na kúrenie. A mi nehovor, že v dnešnej dobe sa tá slama nedá zapracovať do pôdy nejako ináč, len vo forme hnoja. Jasne, že roštový chov je jednoduchší ako podstieľkový, čo však s tou hnojovicou, každému vadí jej vyvážanie na pole, smrdí jak ďas, asi tam neprebehne ten proces rozkladu ako v hnoji. Potom sa čudujeme, že sú záplavy keď niekde trochu naprší, veď tú vodu v pôde nemá čo udržať, zbehne po povrchu a je problém. Organická hmota pôsobí ako špongia, nasáva zrážky, v pôde sa dlhšie udrží vlaha, však aj tak zavlažovacie systémy sú kaput a aj tak neboli zadarmo, tak prečo si takýmto jednoduchým spôsobom nepomôcť.
Nie som odborník na poľnohodpodárstvo, ale niektoré procesy som vypozorovala vo svojej záhrade.
pavol54
13.09.12,08:34
V niečom máš pravdu, však čo so šuľkami, ale aby sa kukurica zámerne pestovalana na výrobu metánu a vo svete je hlad, tak to je trochu divné, a splaľuje sa aj prebytková pšenica, kto vie prečo je prebytková. Ale ako poľnohospodár musíš uznať, že v pôde chýba organická hmota, ale slama sa používa na kúrenie. A mi nehovor, že v dnešnej dobe sa tá slama nedá zapracovať do pôdy nejako ináč, len vo forme hnoja. Jasne, že roštový chov je jednoduchší ako podstieľkový, čo však s tou hnojovicou, každému vadí jej vyvážanie na pole, smrdí jak ďas, asi tam neprebehne ten proces rozkladu ako v hnoji. Potom sa čudujeme, že sú záplavy keď niekde trochu naprší, veď tú vodu v pôde nemá čo udržať, zbehne po povrchu a je problém. Organická hmota pôsobí ako špongia, nasáva zrážky, v pôde sa dlhšie udrží vlaha, však aj tak zavlažovacie systémy sú kaput a aj tak neboli zadarmo, tak prečo si takýmto jednoduchým spôsobom nepomôcť.
Nie som odborník na poľnohodpodárstvo, ale niektoré procesy som vypozorovala vo svojej záhrade.
nie raz sa pôvodný zámer minul účinkom, aj u nás je v osadách hlad, keby len v osadách, a je to odo mňa cynické keď poviem že bez práce ani kilo krumplí? Ani vo svete kde je hlad som nebol a nie vždy je to o neúrode ale aj o lenivosti.
wagner
13.09.12,10:41
a nie vždy je to o neúrode ale aj o lenivosti.

mimotemy V tomto máš pravdu. Už som to tu niekde spomínala - mám susedu, už je na SD. Vyučená čašníčka. Odrobila možno dva-tri roky. Celý život vymýšlala ako nerobiť. Chvíľu sa starala o rodičov, chvíľu bola na MD pri dvoch ďeťoch a teraz sa čuduje, že jej to zrátali maximálne na desať rokov:confused: Takže berie sociálny dôchodok - ja by som jej ani to nedala. Doma má veľkú záhradu - neobrobenú a stále vykrikuje, že jej ten dôchodok nestačí. Že keď zaplatí inkaso a lieky, tak jej ostane na živobytie 20 €. Ale nezasadí na záhradu nič, lebo obidve ruky má ľavé. Tak len chodí, vymýšľa choroby a každú chvíľu je v nemocnici - raz v Bojniciach, raz v Martine.( však sa potrebuje niekde prestravovať :confused: )A stále jej nevedia zistiť čo jej je.:eek: Ja by som jej rýchlo dala diagnozu - rýľ, lopatu a veľký bič.
trisestri
13.09.12,11:26
nie raz sa pôvodný zámer minul účinkom, aj u nás je v osadách hlad, keby len v osadách, a je to odo mňa cynické keď poviem že bez práce ani kilo krumplí? Ani vo svete kde je hlad som nebol a nie vždy je to o neúrode ale aj o lenivosti.
a to este media shou realitami propaguju u mladeze zahalcivy sposob zivota,ma zarazilo ze uctovnicka povie ze chce byt herecka a velmi nereflektuje na svoju profesiu,mlade pipky chcu byt casto zlatokopky,dalsi chcu byt spevaci, moderatori, celebrity,manageri-ale kto im povie ze kazda minca ma dve strany a nie vsetko zlato co sa blysti,ze uzivit sa da aj bez namahy,ale len malo ma to stastie a ze vacsina co to stastie nema musi sa zivit v ,,pote tvare,, a ze ziadna robota nesmrdi ak je robena poctivo a ze vsetko lepsie ako vysedavat a cakat na zazrak,ze kto ma kus zahrady moze si dopestovat trochu tej chutnej zeleniny,alebo dochovat nejaku hydinu-dneska vysedava par zdravych ludi doma,poda neobrobena a cakaju snad na zazrak a zboznujem ked taky na trhu alebo v obchode kritizuju ze drahe napr.paradajky, zemiaky, cibula,ovocie.Nespoznavam dedinu,ako sa tam zmenilo myslenie-dakedy nas rodicia hnali zo skoly alebo smeny hned na pole resp na travu zajacom,prhlavu pre svine-dochovalo sa ,dopestovalo sa,este ovocie sa aj predavalo a ked bola dobra uroda aj uhorky,fazula-rajciny,jablka,ceresne to sa susedom aj zadarmo rozdavalo.Podaktory starsi si dopestovali aj semiacka a cibulku na jarnu vysadbu.Teraz mlady na to kaslu ale aj cast strednej generacie,zahrady zarastene burinou v lepsom pripade kvety a okrasne kery.Realitnym kameram,reziserom,scenaristom je zaujimavejsie ukazovat hadky, vulgarizmy,sexi-exi,chlastanie ako keby tu farmu vyuzili na to aby ukazali techniky a postupy ozajstneho gazdovania-sak ne su verejnopravna a relacia rady do zahrady ta ne?
uz na konci komunistickej ery upadal zaujem o pracu v agro-sektore,ved furt to bola a je nezaplatena hrdlacina,ale sak dakto aj robit musi,nemozeme byt vsetci celebriti a manageri,alebo si najst dobru partiu.
Dáša_
13.09.12,13:09
nemôže byť u nás ešte hlad, keď vidím, koľko pôdy je u nás neobrobenej. Družstvo sa rozopadlo, role si pobrali ľudia späť ale dlho na nich nevydržali robiť. A ke´d ich to ešte stále neprinútilo sa k pôde vrátiť, aj keď sú doma a času majú dosť, tak nie je ešte zle.
Antea
13.09.12,13:32
nie raz sa pôvodný zámer minul účinkom, aj u nás je v osadách hlad, keby len v osadách, a je to odo mňa cynické keď poviem že bez práce ani kilo krumplí? Ani vo svete kde je hlad som nebol a nie vždy je to o neúrode ale aj o lenivosti.
Samozrejme, že zadarmo nie, ale hlad nie je vždy o lenivosti, sú tam aj iné príčiny, no to by bolo dlhé rozoberať. Nie vždy je to zapríčinené tými hladujúcimi.
V ceste k Agrokoplexu je mliečny automat. Keď som išla poobede, počas výstavy pre mlieko stretla som mladých asi tak 25 ročných chlapcov, ktorí sa vracali z výstavy a debatovali.Keď som sa k nim priblížila tak jeden hovorí, že v minulosti bol poľnohospodár viac vážený ako je teraz, a mal pravdu, no sama som bola prekvapená, že tá naša mládež celkom stratená nie, aj keď asi "jedna lastovička leto nerobí".
Ten chlapec povedal veľkú pravdu, že by sme si mali ozaj vážiť poľnohospodára a nie mu dávať všelijaké hanlivé prirovnania ako vidlák a pod.
pavol54
13.09.12,13:34
nemôže byť u nás ešte hlad, keď vidím, koľko pôdy je u nás neobrobenej. Družstvo sa rozopadlo, role si pobrali ľudia späť ale dlho na nich nevydržali robiť. A ke´d ich to ešte stále neprinútilo sa k pôde vrátiť, aj keď sú doma a času majú dosť, tak nie je ešte zle.
vidieť že komunisti pri združstevňovaní videli poriadne dopredu.
Antea
13.09.12,13:52
a to este media shou realitami propaguju u mladeze zahalcivy sposob zivota,ma zarazilo ze uctovnicka povie ze chce byt herecka a velmi nereflektuje na svoju profesiu,mlade pipky chcu byt casto zlatokopky,dalsi chcu byt spevaci, moderatori, celebrity,manageri-ale kto im povie ze kazda minca ma dve strany a nie vsetko zlato co sa blysti,ze uzivit sa da aj bez namahy,ale len malo ma to stastie a ze vacsina co to stastie nema musi sa zivit v ,,pote tvare,, a ze ziadna robota nesmrdi ak je robena poctivo a ze vsetko lepsie ako vysedavat a cakat na zazrak,ze kto ma kus zahrady moze si dopestovat trochu tej chutnej zeleniny,alebo dochovat nejaku hydinu-dneska vysedava par zdravych ludi doma,poda neobrobena a cakaju snad na zazrak a zboznujem ked taky na trhu alebo v obchode kritizuju ze drahe napr.paradajky, zemiaky, cibula,ovocie.Nespoznavam dedinu,ako sa tam zmenilo myslenie-dakedy nas rodicia hnali zo skoly alebo smeny hned na pole resp na travu zajacom,prhlavu pre svine-dochovalo sa ,dopestovalo sa,este ovocie sa aj predavalo a ked bola dobra uroda aj uhorky,fazula-rajciny,jablka,ceresne to sa susedom aj zadarmo rozdavalo.Podaktory starsi si dopestovali aj semiacka a cibulku na jarnu vysadbu.Teraz mlady na to kaslu ale aj cast strednej generacie,zahrady zarastene burinou v lepsom pripade kvety a okrasne kery.Realitnym kameram,reziserom,scenaristom je zaujimavejsie ukazovat hadky, vulgarizmy,sexi-exi,chlastanie ako keby tu farmu vyuzili na to aby ukazali techniky a postupy ozajstneho gazdovania-sak ne su verejnopravna a relacia rady do zahrady ta ne?
uz na konci komunistickej ery upadal zaujem o pracu v agro-sektore,ved furt to bola a je nezaplatena hrdlacina,ale sak dakto aj robit musi,nemozeme byt vsetci celebriti a manageri,alebo si najst dobru partiu.
Je to nezaplatená práca, ale je to najzmysluplnejšia práca. By som chcela vidieť menegéra s prázdnym bruchom, čo by asi urobil, alebo hocikoho z nás, čo nerobíme v poľno a boli by sme nutení tie potraviny zháňať, tam by boli naše súvahy abo aké výkazy o bankových úradníkoch ani nehovorím, nič by nás nezaujímalo len zohnať jedlo. Ale to sú také exkrémne úvahy, no pravdivé.
Antea
13.09.12,14:12
A ešte ma napadlo v súvislosti s tou pšenicou. Neviem či je to pravda, ale Slovensko má predpísané, koľko ton pšenice môže predať, asi do zahraničia, lebo Brusel. A keby sme takéto kvóty nemali tak by sme to neboli schopní umiestniť na trhy tretích štátov? Myslím, že boli, a s platbymi nie je taký problém ako v rámci EÚ. Jeden známi mi hovoril, že predávali pšenicu do Líbie, za 3 týždne mali peniaze na účte bez problému. Naproti tomu s platbymi z Talianska problém vždy bol, za hocičo.
Dáša_
13.09.12,14:15
teda neviem, ci toto je uplne clanok do tejto sekcie http://delikatesy.etrend.sk/reci/ak-vam-dam-33e-na-tyzden-budete-vediet-nakrmit-mladu-rodinu-10998 ale je poučný
bjuty smis
13.09.12,15:40
vidieť že komunisti pri združstevňovaní videli poriadne dopredu.

to si teda pekne prestrelil....aj tvoj vzor je jánošík, král zlodejov?
trisestri
13.09.12,16:49
este neviem ci odvody na dohody tiez mierne nezvysia cenu agroproduktov,nakolko tam je najviac priestoru pre sezonne brigady-iba sa to riesilo iba vyplacanim na ruku bez papiera./ale tych opatreni ktore mozu mat dopad na ceny je viac/
pavol54
13.09.12,17:01
to si teda pekne prestrelil....aj tvoj vzor je jánošík, král zlodejov?
ty koľko momentálne pôdy obrábaš?
KoxXxo
13.09.12,17:34
To je tak: za minulého režimu sa spievali piesne budovateľské, dnes mladí počúvajú ..."dnes sa mi nechce nič, ani len prstom pohnúť...."
bjuty smis
13.09.12,20:05
ty koľko momentálne pôdy obrábaš?

625 m2...z toho 130 zastavaných...
je to dosť, alebo málo na to, aby som odsúdil kolektivizáciu, krádeže majetkov, rolí, strojov, zvierat...zničenie mnohých životov....väzbu mnohých poctivých sedliakov ???

kolko treba na to obrábanej pôdy?
aby som mohol povedať, že kolektivizácia bol jeden z najvačších zločinov komunizmu, ktorého stopy - prerušenie vzťahov a vazieb ludí k pôde vidíme dodnes...
wagner
13.09.12,20:32
nemôže byť u nás ešte hlad, keď vidím, koľko pôdy je u nás neobrobenej. Družstvo sa rozopadlo, role si pobrali ľudia späť ale dlho na nich nevydržali robiť. A ke´d ich to ešte stále neprinútilo sa k pôde vrátiť, aj keď sú doma a času majú dosť, tak nie je ešte zle.
Ja to skôr vidím tak, že mnohým sa už na pôde robiť nechce. Je to drina a výsledky nie sú často úmerné námahe.
pavol54
14.09.12,03:41
625 m2...z toho 130 zastavaných...
je to dosť, alebo málo na to, aby som odsúdil kolektivizáciu, krádeže majetkov, rolí, strojov, zvierat...zničenie mnohých životov....väzbu mnohých poctivých sedliakov ???

kolko treba na to obrábanej pôdy?
aby som mohol povedať, že kolektivizácia bol jeden z najvačších zločinov komunizmu, ktorého stopy - prerušenie vzťahov a vazieb ludí k pôde vidíme dodnes...keby si niekedy na pôde pracoval vtedy pred kolektivizáciou a potom keď sa družstvá riadne rozbehli tak by si zistil ako veľmi táraš. Moji rodičia ako mladí od svitu do mrku pracovali na poli. Ich rodičia poriadne nadávali keď prišli agitátori na kolektivizáciu, iste bolo veľa nepokoja a keď v 68 niektorí ekonómovia vykrikovali že vrátiť pôdu tak hovorili že nikdy lebo sa v družstve mali podstatne lepšie za menej driny takže o tých zločinoch môže hovoriť len neznalý veci alebo ovplyvnený súčasnou ideológiou. akú väzbu mohli mať ľudia ktorí mali roztrúsenú pôdu po tridsiatich štyridsiatich ároch v celom chotári?
Dáša_
14.09.12,04:44
keby si niekedy na pôde pracoval vtedy pred kolektivizáciou a potom keď sa družstvá riadne rozbehli tak by si zistil ako veľmi táraš. Moji rodičia ako mladí od svitu do mrku pracovali na poli. Ich rodičia poriadne nadávali keď prišli agitátori na kolektivizáciu, iste bolo veľa nepokoja a keď v 68 niektorí ekonómovia vykrikovali že vrátiť pôdu tak hovorili že nikdy lebo sa v družstve mali podstatne lepšie za menej driny takže o tých zločinoch môže hovoriť len neznalý veci alebo ovplyvnený súčasnou ideológiou. akú väzbu mohli mať ľudia ktorí mali roztrúsenú pôdu po tridsiatich štyridsiatich ároch v celom chotári?

nemám vedomosť o tom, že by v rakúsku prebehla nejaká kolektivizácia. A stačí sa previesť kúsok do rakúska a zistíš, že tam je vzťah k pôde u ľudí úplne iný, fungujú rodinné firmy, nevidieť bežne neobhospodárené polia, pasienky sú zjavne používané, vidíš seno zabalené na zimu....
pavol54
14.09.12,05:46
nemám vedomosť o tom, že by v rakúsku prebehla nejaká kolektivizácia. A stačí sa previesť kúsok do rakúska a zistíš, že tam je vzťah k pôde u ľudí úplne iný, fungujú rodinné firmy, nevidieť bežne neobhospodárené polia, pasienky sú zjavne používané, vidíš seno zabalené na zimu....
rakúske a uhorské dedičské právo bolo diametrálne odlišné to mi chceš povedať že tam majú 30 - 40 árové parcelky? zabudni. A tie pasienky mal mať možnosť získať z pravidelného monitoringu prevládajúci trend pohybu vetrov nad našim a českým územím aj vo veľkých výškach, tak podľa postavenia našich a iných tovární som si domyslel čo je vo vzduchu a pásma spadu pevných častí a odtiaľ by som mlieko z pastvín nechcel, takže ak niečo môžu rakúšania to nemôžeme my. zbytočná nostalgia
Dáša_
14.09.12,05:55
rakúske a uhorské dedičské právo bolo diametrálne odlišné to mi chceš povedať že tam majú 30 - 40 árové parcelky? zabudni. A tie pasienky mal mať možnosť získať z pravidelného monitoringu prevládajúci trend pohybu vetrov nad našim a českým územím aj vo veľkých výškach, tak podľa postavenia našich a iných tovární som si domyslel čo je vo vzduchu a pásma spadu pevných častí a odtiaľ by som mlieko z pastvín nechcel, takže ak niečo môžu rakúšania to nemôžeme my. zbytočná nostalgia

ani tu neboli všetci, čo mali len 30 - 40 árov, ale desiatky hektárov. A čo sa týka tovární - bývam v oblasti, kde kedysi boli a dymili. Riadne. Ale už dávno, veľmi dávno nie sú.
bjuty smis
14.09.12,05:56
keby si niekedy na pôde pracoval vtedy pred kolektivizáciou a potom keď sa družstvá riadne rozbehli tak by si zistil ako veľmi táraš. Moji rodičia ako mladí od svitu do mrku pracovali na poli. Ich rodičia poriadne nadávali keď prišli agitátori na kolektivizáciu, iste bolo veľa nepokoja a keď v 68 niektorí ekonómovia vykrikovali že vrátiť pôdu tak hovorili že nikdy lebo sa v družstve mali podstatne lepšie za menej driny takže o tých zločinoch môže hovoriť len neznalý veci alebo ovplyvnený súčasnou ideológiou. akú väzbu mohli mať ľudia ktorí mali roztrúsenú pôdu po tridsiatich štyridsiatich ároch v celom chotári?
kolko máš rokov ??
ty si pracoval na pôde pred kolektivízáciou??
tak prečo to to mne vytýkaš a ešte povieš, že táram???
moji starí rodičia tiež pracovali na poli a celý život lutovali, že im to sprostí komunisti ukradli...
to je asi tá láska a vazba k pôde o ktorej píšem a rozdiel medzi tvojími a mojími predkami...
si naozaj tak jednoduchý, že tu ako príklad uvedieš, že sa prácovník v polnohospodárstve narobil menej za socializmu ako pred kolektivizáciou?

dám ti dve jednoduché - kontrolné otázky, kedže som si všimol, že ty často namiesto opovede dávaš otázky od veci- tak ja dám k veci:
1. narobí sa viacej rolník dnes, alebo pred 30 rokmi, ale už po kolektivizácii...
2. v krajinách, kde komunisti neukradli ludom pôdu, stroje, zvieratá..kde sedliakov nepopchali do vazenia a mnohých aj nepovraždili- teda pred kolektivizáciou, tak v týchto krajinách sa farmári narobili viacej v 30-40 rokoch, alebo v 70-80 rokoch??
pavol54
14.09.12,07:03
ani tu neboli všetci, čo mali len 30 - 40 árov, ale desiatky hektárov. A čo sa týka tovární - bývam v oblasti, kde kedysi boli a dymili. Riadne. Ale už dávno, veľmi dávno nie sú. nie je až také podstatné kde bývaš ale prúdenia vo veľkých výškach ak existoval napríklad monitoring spadu tak napríklad emisie z hliníkarne a VSŽ boli namerané až nad bývalým východným nemeckom, a Švédskom. Rakúsko je typické tým že z pádskej nížiny sa cez Alpy bordel nedostane, a maďarská hliníkáreň to šupla skôr k nám. Inak to nie je víťazstvo mať cca 10 hektárov na reálnej výmere 18 parciel v dobe mojích prastarých rodičov bolo bežné mať 7- 8 detí a každý s každej parcely dedil. A tí čo mali desiatky hektárov ani vtedy nerobili ani dnes keď pôdu vybrali a dali ju do prenájmu s komentárom však nie je sprostý. a tí Dáni akú majú väzbu k našej pôde? Keď im ju s radosťou predávajú vlastníci a tí tu pokiaľ viem pred združstevnením nikdy neboli takže žiadne väzby neprerušili takže buď mám k pôde vzťah alebo nájdem tisícky výhovoriek na komunistov
deli.
14.09.12,07:58
Už som to tu písala, ale nedá mi, napíšem znova. Môj starý otec mal v päťdesiatych rokoch najviac rolí v celom meste (je to dnes okresné mesto pomerne blízko Bratislavy). Staral sa o ne dobre, mal kone, voly aj kravy. Hnojil čisto konským hnojom, kravským atď. Ale mal smolu, jedného dňa pre neho prišli cudzí páni a zobrali ho do PTP. Dva dni potom prišli k starej mame (mala 3 vlastné deti+jedno z rodiny, o ktoré sa starala, lebo mu zomreli rodičia) a keďže už strého otca v dome nebolo, zobrali všetky kone, voly, kravy a odviezli. Samozrejme, aj role mu zobrali. Starý otec bol v PTP asi 4 roky, pracoval niekde v Čechách v kameňolome. Bol tam ako "politický" spolu s farármi. Často o tom rozprával, spávali na zemi na dekách v chlade, v nejakom starom zámku. Každý deň odchádzali odtiaľ 3-4 cínové truhly. On vždy vravel, že to vydržal a prežil len vďaka tomu, že bol ešte mladý (mal okolo 30-ky) a zdravý, silnej telesnej konštrukcie. Vravel tiež, že bol už aj v transporte na Sibír, vo vlaku. Ušiel z vlaku počas transportu, niekde v Rusku. Utekal domov popri trati. Vravel, že ušli 10-ti a domov prišli len 2-ja. Ostatní boli zastrelení na úteku ako dezertéri. Celý život o tom hovoril, ale za socíku sme o tom vždy museli mlčať.

Nezlomilo ho to, dokonca po návrate, neskôr, keď bol "rehabilitovaný", urobili z neho predsedu roľníckeho družstva, niekoľko rokov robil takto predsedu.

A čo sa týka pôdy, stále nám opakoval, že on hnojil pôdu hnojom a to, čo teraz robia s pôdou (myslel chemické hnojivá), pôda dlhodobo neunesie, že ju treba obrábať lepšie a hnojiť maštaľným hnojom.

Tiež vždy vravel, že načo nám bude toľko poľnohospodárskych inžinierov. Poľnohospodárstvo má podľa neho priveľa vysokoškolákov, ale nemá kto robiť na poliach.

Toľko názory môjho starého otca, ak to niekoho ešte vôbec bude zaujímať. Zomrel ako 89-ročný, mal dobré zdravie.

Ako by to bolo, keby mu pôdu nechali? Asi tak ako to je dnes v Rakúsku. lepší vzťah k prírode aj k ekológii.
trisestri
14.09.12,08:26
pavol54
14.09.12,10:11
Už som to tu písala, ale nedá mi, napíšem znova. Môj starý otec mal v päťdesiatych rokoch najviac rolí v celom meste (je to dnes okresné mesto pomerne blízko Bratislavy). Staral sa o ne dobre, mal kone, voly aj kravy. Hnojil čisto konským hnojom, kravským atď. Ale mal smolu, jedného dňa pre neho prišli cudzí páni a zobrali ho do PTP. Dva dni potom prišli k starej mame (mala 3 vlastné deti+jedno z rodiny, o ktoré sa starala, lebo mu zomreli rodičia) a keďže už strého otca v dome nebolo, zobrali všetky kone, voly, kravy a odviezli. Samozrejme, aj role mu zobrali. Starý otec bol v PTP asi 4 roky, pracoval niekde v Čechách v kameňolome. Bol tam ako "politický" spolu s farármi. Často o tom rozprával, spávali na zemi na dekách v chlade, v nejakom starom zámku. Každý deň odchádzali odtiaľ 3-4 cínové truhly. On vždy vravel, že to vydržal a prežil len vďaka tomu, že bol ešte mladý (mal okolo 30-ky) a zdravý, silnej telesnej konštrukcie. Vravel tiež, že bol už aj v transporte na Sibír, vo vlaku. Ušiel z vlaku počas transportu, niekde v Rusku. Utekal domov popri trati. Vravel, že ušli 10-ti a domov prišli len 2-ja. Ostatní boli zastrelení na úteku ako dezertéri. Celý život o tom hovoril, ale za socíku sme o tom vždy museli mlčať.

Nezlomilo ho to, dokonca po návrate, neskôr, keď bol "rehabilitovaný", urobili z neho predsedu roľníckeho družstva, niekoľko rokov robil takto predsedu.

A čo sa týka pôdy, stále nám opakoval, že on hnojil pôdu hnojom a to, čo teraz robia s pôdou (myslel chemické hnojivá), pôda dlhodobo neunesie, že ju treba obrábať lepšie a hnojiť maštaľným hnojom.

Tiež vždy vravel, že načo nám bude toľko poľnohospodárskych inžinierov. Poľnohospodárstvo má podľa neho priveľa vysokoškolákov, ale nemá kto robiť na poliach.

Toľko názory môjho starého otca, ak to niekoho ešte vôbec bude zaujímať. Zomrel ako 89-ročný, mal dobré zdravie.

Ako by to bolo, keby mu pôdu nechali? Asi tak ako to je dnes v Rakúsku. lepší vzťah k prírode aj k ekológii. V rámci odstránenia krivdy sa dala pôda vybrať, a do roku 1997 sa dostávali aj náhrady za používanie v prvých rokoch bola aj dotačná politika taká že viac podporovali SHR takže sa môžeš vyšantiť na pôde. môžeš svoj vzťah k ekológií kedykoľvek potvrdiť
Antea
14.09.12,12:14
Už som to tu písala, ale nedá mi, napíšem znova. Môj starý otec mal v päťdesiatych rokoch najviac rolí v celom meste (je to dnes okresné mesto pomerne blízko Bratislavy). Staral sa o ne dobre, mal kone, voly aj kravy. Hnojil čisto konským hnojom, kravským atď. Ale mal smolu, jedného dňa pre neho prišli cudzí páni a zobrali ho do PTP. Dva dni potom prišli k starej mame (mala 3 vlastné deti+jedno z rodiny, o ktoré sa starala, lebo mu zomreli rodičia) a keďže už strého otca v dome nebolo, zobrali všetky kone, voly, kravy a odviezli. Samozrejme, aj role mu zobrali. Starý otec bol v PTP asi 4 roky, pracoval niekde v Čechách v kameňolome. Bol tam ako "politický" spolu s farármi. Často o tom rozprával, spávali na zemi na dekách v chlade, v nejakom starom zámku. Každý deň odchádzali odtiaľ 3-4 cínové truhly. On vždy vravel, že to vydržal a prežil len vďaka tomu, že bol ešte mladý (mal okolo 30-ky) a zdravý, silnej telesnej konštrukcie. Vravel tiež, že bol už aj v transporte na Sibír, vo vlaku. Ušiel z vlaku počas transportu, niekde v Rusku. Utekal domov popri trati. Vravel, že ušli 10-ti a domov prišli len 2-ja. Ostatní boli zastrelení na úteku ako dezertéri. Celý život o tom hovoril, ale za socíku sme o tom vždy museli mlčať.

Nezlomilo ho to, dokonca po návrate, neskôr, keď bol "rehabilitovaný", urobili z neho predsedu roľníckeho družstva, niekoľko rokov robil takto predsedu.

A čo sa týka pôdy, stále nám opakoval, že on hnojil pôdu hnojom a to, čo teraz robia s pôdou (myslel chemické hnojivá), pôda dlhodobo neunesie, že ju treba obrábať lepšie a hnojiť maštaľným hnojom.

Tiež vždy vravel, že načo nám bude toľko poľnohospodárskych inžinierov. Poľnohospodárstvo má podľa neho priveľa vysokoškolákov, ale nemá kto robiť na poliach.

Toľko názory môjho starého otca, ak to niekoho ešte vôbec bude zaujímať. Zomrel ako 89-ročný, mal dobré zdravie.

Ako by to bolo, keby mu pôdu nechali? Asi tak ako to je dnes v Rakúsku. lepší vzťah k prírode aj k ekológii.
Vo firme, kde som robila 32 rokov sme mali jedného, ktorý stále nadával na komunistov. Po roku 68 ho zo strany vvyliali. Robil riaditelíka nejakého osvetového centra, čiže prišiel aj o funkciu. Po nežnej asi dva týždne sa objavil v okresných novinách článok o tom, ako bol diskriminovaný, musel robiť robotníka s jeho vzdelaním, mal SŠ. Ako mu nechceli prijať dcéru na VŠ , chcel odškodné za spôsobené útrapy.
Toho skladového robotníka robil 1 deň,slovom jeden a išeiel do kancelárie lebo jeho manželka robila sekiretárku riaditeľa tak vybavila. Za celý čas som nezistila čo bolo jeho náplňou práce, lebo sedel len v kumbály, kde mal zariadenú tmavú komoru a stále chodil fotiť firemné akcie. Keď som ten článok čítala, tak som mala dosť, a povedala som, že on by mal firme vrátiť plat lebo sa len flákal,odvtedy vôbec neverím takýmto rozprávkam, nech si myslí kto chce, čo chce.A tá jeho dcéra bola miestnou športovkyňou a silou-mocou ju chcel dostať na VŠ, len problém bol v tom, že neurobila tuším ani raz prijímačky, bola zdravotnou sestrou a na príjimačkách bola matematika z gymnázia.
U nás ďaleko po 70-roku konečne založili družstvo, ale to sme tam už nebývali, ako deti sme sa naozaj narobili, zo základky sme chodievali na zber zemiakov do inej dediny, kde bolo už družstvo, jej však sme im len závideli. Rodičia sa aj preto odsťahovali, že oni nebudú do smrti robiť na roliach a boli aj kone.
Tuto blízko Nitry sa naši dvaja zamestnanci po 89 išli pozabíjať, keď si žiadali naspäť role, no bol v tom malý háčik, ani sami nevedeli koľko bolo ich a koľko získali arizáciou
220870
16.09.12,06:03
alchstuip
17.09.12,09:52
Sa nehadajte stale. Napisem nieco z ineho sudka. Kazdy ma reci jak koza bobkov o tom, ze domace potraviny, domace potraviny. A s prepacenim h..no z toho. predavam jablka z vlastnej zahrady, krasne, striekane len v minimalnej moznej miere, kilo za 50 centov. Myslite, ze je o ne zaujem? NIE, NIEJE!!! Nikto ich nechce, pritom cena je napriek inflacii rovnaka uz roky, kedysi sli za 15 korun kilo. Este aj ponukam kade chodim, ze doveziem... Nie, nasi milostpani biedni obcania si radsej kupia v obchode jablka pochybneho povodu za 80 centov. Mozem sa vykaslat na takyto sprosty narod, v zime ide polka jabloni von, bude tam len trava.
KoxXxo
17.09.12,10:45
Tráva nieje zlý nápad, sami budú po ňu chodiť.
alchstuip
17.09.12,10:55
:D :D :D
osky
17.09.12,11:24
a kde byvas?keby si bol v blizkosti blavy alebo Trencina,ja by som veru kupila.
pavol54
17.09.12,14:24
presne ja tiež hovorím že každý len tára ako by kupoval slovenské ovocie a zeleninu áno ale skoro zadarmo
Chokma
18.09.12,05:50
tak, tak, kto neskusi, neuveri. :)
avalik
19.09.12,15:56
kukučka
19.09.12,19:56
Slayer666
19.09.12,20:09
Aký čaj kupujete?

http://www.osud.cz/mate-radi-pytlikovy-caj-zpravidla-jde-o-odpad

Kupujem cez teatrade.sk
osky
20.09.12,03:09
ja som neskusila ale verim.slovenska natura je hrozna.
osky
20.09.12,03:32
ja som cajova,takze üre mna vyborny prispevok-vdaka
220870
21.09.12,18:05
Antea
22.09.12,12:07
Sa nehadajte stale. Napisem nieco z ineho sudka. Kazdy ma reci jak koza bobkov o tom, ze domace potraviny, domace potraviny. A s prepacenim h..no z toho. predavam jablka z vlastnej zahrady, krasne, striekane len v minimalnej moznej miere, kilo za 50 centov. Myslite, ze je o ne zaujem? NIE, NIEJE!!! Nikto ich nechce, pritom cena je napriek inflacii rovnaka uz roky, kedysi sli za 15 korun kilo. Este aj ponukam kade chodim, ze doveziem... Nie, nasi milostpani biedni obcania si radsej kupia v obchode jablka pochybneho povodu za 80 centov. Mozem sa vykaslat na takyto sprosty narod, v zime ide polka jabloni von, bude tam len trava.
Odkiaľ si, a aké máš odrody?
trisestri
22.09.12,13:08
dakto pisal ze kecame a nekupujeme-takze cca 15 kg jahod,12 kg broskyn,12 kg slivak,3 kg hrozna,6 kg ribezli a dalsie ovocie,20 kg papriky,20 kg paradajok,10 kg kapie, mrkva, cibula,petrzlen,zeler,fazula a dalsia zelenina,12 l mlieka,12 l zincice,kravske a kozie syry, kozla, morka,slanina,klobasy a ine kupene od slovenskych producentov priamo v cenach na urovni hypermarketov a vyssich-este by sa kupila baranina,hydina,jablka ale niet dodavatela ktory by to doviezol a dalsie potraviny,takze aj ked je zaujem a dopyt, nie v kazdom regione je vyvazeny strukturovany dopyt voci ponuke,napr v Nitre a okoli by som si prisiel na svoje,tam je najviac dodavatelov udenin a vyrobkov,kdezto v nasom regione ziaden,alebo aspon nie je zviditelneny a takych prikladov je viacej.
misoft
22.09.12,17:54
Len tak bokom: včera som v meste naďabil na babku - jabka predávala - kilečko dávala za 0,60€ - dal som jej 1€ - boli z jej záhrady.
misoft
23.09.12,09:17
A doložím: neboli síce pekné ako z katalógu - ale tá chuť, tá chuiť!
Dáša_
26.09.12,09:19
bjuty smis
26.09.12,13:08
u nás na trhu sú od 0,30...od 0,50 vyššie ako z katalogu..
Green Sheep
26.09.12,15:36
Bryndza bola povodne len z ovcieho mlieka. Takze ak chceme hovorit o pravej bryndzi, mali by sme skutocne hovorit o 100% ovcej bryndzi. Dnes uz nie je mozne nakupovat vsetky potraviny "od gazdu", poziadavky na hygienu a trvanlivost su vysoke a bez technologie sa to neda. Ale aj technologicke postupy mozu byt rozumne, s cielom zachovat podstatu vyrobkov (vyziva, prinos pre organizmus atd). Da sa spravit pasterizacia a napriek tomu uchovat uzitocne mikroorganizmy.
trisestri
27.09.12,17:13
osky
28.09.12,04:19
trisestri-ano pekny clanok,ale velmi smutny,az som si poplakat musela-hned z rana.kolki takto skoncia?
bettylou
28.09.12,07:30
hej, predáme do tretích krajín lacno a nakúpime z Ameriky a z Ruska za draho. Super biznis.
bettylou
28.09.12,07:49
daj vypáliť a určite predáš
korela
29.09.12,18:32
GMO

"Gen (http://cs.wikipedia.org/wiki/Gen) para ořechu byl kvůli zvýšení výživné hodnoty přidán geneticky modifikované sóji (http://cs.wikipedia.org/wiki/S%C3%B3ja). Tato sója ale způsobuje alergií postiženým lidem stejné alergické reakce jako vlastní ořech. Jednalo se o jedno z prvních prokázaných rizik geneticky upravených organismů GMO (http://cs.wikipedia.org/wiki/GMO)."
http://cs.wikipedia.org/wiki/Juvie_ztepil%C3%A1
220870
30.09.12,05:27
trisestri
30.09.12,08:23
pozrel som lepsie na udaje na mletom mäse v hypermarkete a okrem inych zloziek tam boli 6 druhy eciek.
korela
01.10.12,11:31
V Čechách sa v chovoch odstavuje teľa od materského mlieka po jednom dni!Takže zrejme aj u nás. Kto tu spomínal inú kvalitu mäsa a chodí naň do Rakúska, ani sa nečudujem.
Dáša_
03.10.12,07:35
osky
03.10.12,07:50
fuj
Dáša_
03.10.12,11:48
220870
03.10.12,21:13
lujza.j
06.10.12,06:53
trisestri
09.10.12,19:10
pozvanka pre milovnikov ovcich vyrobkov http://www.zchok.sk/wp-content/uploads/demeter_final.png
ivuliatko
10.10.12,12:42
trisestri
11.10.12,11:27
bettylou
11.10.12,13:48
K tým olivovým olejom: http://www.topky.sk/cl/11/1326488/Ne...l-nervovy-jed-

cit. z článku :Karcinogénny DDT, ktorého používanie legislatíva Európskej únie zakázala pred takmer 40 rokmi,
To, že pred 40-mi rokmi mala EU už legislatívu, to som nevedela
bettylou
11.10.12,14:17
prestaneme pestovať obilí, kúpime si mobily, signál bude všade, budeme jak de bi li
pavol54
11.10.12,14:45
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti-domaci/183174/konec-marmelady-v-cesku-odted-budeme-jist-rosol.html
Príde colník k vodičovi nákladného auta a označí ho za pašeráka, pretože v dokladoch má napísané že vezie "JAM" na aute má "obyčajnú marmeládu" a vodič tvrdí že vezie "džem"
pavol54
11.10.12,14:47
K tým olivovým olejom: http://www.topky.sk/cl/11/1326488/Ne...l-nervovy-jed-

cit. z článku :Karcinogénny DDT, ktorého používanie legislatíva Európskej únie zakázala pred takmer 40 rokmi,
To, že pred 40-mi rokmi mala EU už legislatívu, to som nevedela moja stará mama v živote nejedla niečo s olejom preto sa dožila krátko len 93 rokov a jej mama len 97 rokov, keby sa neživila nezdravou masťou bravčovou tak by sa dožila viac?