Naďa
05.01.06,15:48
Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
vesjar
06.01.06,13:41
U nás máme takéto koeficienty: Pod strechou 20%, boky 10%, prízemie: tam kde niesú pod izbami vykurované priestory 10% a tam kde sú vykurované pivnice tam nie je žiadna zľava. Toto sú údajne najviac používané koeficienty. Ale všetko záleží od vlastníkov bytov, aké koeficienty si odsúhlasia na schôdzi a samozrejme aj od konkrétneho domu resp. jeho polohy atď.
Heni
06.01.06,19:02
tie koeficienty sú v prílohe Vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla,
príloha č. 2:
Doporučené koeficienty ki zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti v objekte rozpočítavania:
miestnosť s dvoma vonkajšími stenami (rohová miestnosť) 0,90

miestnosť s dvoma vonkajšími stenami, z ktorých jedna smeruje na sever alebo východ 0,82
tretia stena susediaca s vonkajším prostredím 0,93
najvyššie podlažie – plochá strecha 0,80
najvyššie podlažie – pod nevykurovanou, neupravenou povalou 0,85
najnižšie podlažie – nad terénom, nevykurovanou pivnicou 0,80

prikladám vyhlášku účinnú od 1.1.2006
Naďa
07.01.06,12:46
Heni, ďakujem, si poklad.
alušik
08.02.06,06:19
Merače tepla budú aj tak od 1.1.2007 povinnosťou. Nečítala som síce zákony, ale dôverujem predsedovi, že to má naštudované on. Takže v našom paneláku sa na jeseň minulého roka merače namontovali pri celkovej investícii do paneláku. Robili sme zateplenie, opravu strechy, vymeny okien. Tak ako uvádzaš vo svojom príspevku, podobne je to u nás. Máme vraj jeden "extrémny vchod", kde ľudia šialene radiátory úplne povypínali. Ja osobne som nastavila regulátor na 3, čo je polovica a tak robí väčšina ľudí, s ktorými som sa z paneláku o tom bavila. Je to nastavené pri tej 3 na 21 stupňov a to mi celkom postačuje. Napriek tomu musím povedať, pleseň sa mi v jednej izbe naozaj objavila a to zrovna v tej izbe, ktorú prekurujem najviac. Okná som nastavila na mikrovetranie a napriek tomu neviem, čo s tým. Čakám, že bude nejaká schôdza, neverím, že sme jediný byt, ktorý ma tento problém. Myslím však, že s mentalitou ľudí nič neurobíš. Sú aj takí, ktorí radšej budú chodiť po byte v 3 svetroch a tešiť sa z 6-10 tis. preplatku na konci roka. :confused:
Predbežné porovnania za jeden mesiac s meračmi oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka bez meračov ukazujú zhruba 40% úsporu tepla. Okolo koeficientov prepočtu a pod. Ti veľmi povedať neviem. Čo sme však bývali v paneláku predtým, tam sme to aj pri meračoch tepla boli nútení robiť tak, že podľa meračov išlo 70% a zvyšných 30% sa teplo muselo rozúčtovávať plošne podľa výmery bytu.
Tam sa nám zase stávalo, že na celej stupačke sme kúrili v byte len my. Bol to nízky panelák a na poschodiach pod nami a nad nami boli prázdne byty. Náš byt nevládal utiahnuť sám celú stupačku, tak hoci sme mali radiátory zapnuté naplno, mali sme tam poriadnu zimu. Mohla by som sa však rozčuľovať koľko chcem, jednoducho mi v tom nikto pomôcť nevedel. Nemôžem nútiť ľudí, ktorí odídu na pol roka do zahraničia alebo tam vôbec nebývajú, aby si nechali v byte kúriť. Musela som sa s tým len zmieriť.:(
Hlinkovx
08.02.06,06:36
takže som rada...že som si prečítala Vaše príspevky...aspoň viem, čo ma ešte môže čakať :eek:...máme vyregulovanú sústavu, termostatické ventily tiež, ale pomerové merače tepla ešte namontované nemáme
zatiaľ som ľudí nejako odhovorila, ale zo zákona viem, že ich budeme musieť mať...
...ale udivilo ma, že práve tí ľudia, ktorí majú že vraj v bytoch zimu a pliesne, aspoň tak sa celé roky sťažovali, sa tak strašne o ne zasadzujú...
čo budú mať potom? to ich tie pomerové merače tepla vyhrejú? :eek:
a najviac ma štve, že som menila radiátory na panelové...a dozvedela som sa, že mi tie merače budú na tie nové radiátory privárať...takže sa fakt veľmi teším...
ja osobne mám doma teplo, okná na mikrovetranie niekedy na ventilačku musím mať stále otvorené pretože som alergik a astmatik, ale keď sa tak pozerám dookola v dome, všetci majú zabednené, okná zarosené a vetrajú na schodištia....
takže sa fakt teším, čo bude potom....
Peterf
08.02.06,06:59
takže som rada...že som si prečítala Vaše príspevky...aspoň viem, čo ma ešte môže čakať :eek:...máme vyregulovanú sústavu, termostatické ventily tiež, ale pomerové merače tepla ešte namontované nemáme
zatiaľ som ľudí nejako odhovorila, ale zo zákona viem, že ich budeme musieť mať...
...ale udivilo ma, že práve tí ľudia, ktorí majú že vraj v bytoch zimu a pliesne, aspoň tak sa celé roky sťažovali, sa tak strašne o ne zasadzujú...
čo budú mať potom? to ich tie pomerové merače tepla vyhrejú? :eek:
a najviac ma štve, že som menila radiátory na panelové...a dozvedela som sa, že mi tie merače budú na tie nové radiátory privárať...takže sa fakt veľmi teším...
ja osobne mám doma teplo, okná na mikrovetranie niekedy na ventilačku musím mať stále otvorené pretože som alergik a astmatik, ale keď sa tak pozerám dookola v dome, všetci majú zabednené, okná zarosené a vetrajú na schodištia....
takže sa fakt teším, čo bude potom....

Privarat?
To je co za blbost.. My mame uz 2hy rok namontovane pomerove digitalne merace od fy YZAMER TRNAVA, a su naozaj dobre. Raz za rok z nich musim odcitat stav cipovou kartou, ktora sa do nich vlozi stav a tento sa nasledne nacita pomocou citacky do softwaru kde sa to cele vyhodnoti.
Mate tak detailny graf o Vasom kureni a nie su ziadne problemy.
Fy ich namontovala a softwarovo nastavila podla polohy vykurov. telies- prizemie, roznz bzt a pod..
Vrele odporucam kuknite si ich web. :cool:

Este nieco nic sa nenavaralo, len sa prilepili na radiatori.. Zaleyitost 10min. max na cely byt.. :D
Hlinkovx
08.02.06,08:15
máme mať digitálne merače od fy Siemens..a náš správca mi povedal, že to musia navárať...žiadne lepenie..!!
zato som povedala, že s tým nesúhlasím...ale nebudem mať na výber :mee: :mee:

"inštalácia prebieha alternatívne zváraním alebo skrutkovaním. Pri plochých platňových radiátoroch sa používa špeciálny držiak na montáž lepením. Prístroj je jednoducho pripnutý na držiak a je okamžite schopný prevádzky"

aj tu je spomenuté zváranie ale aj lepenie...a teraz čo:confused:
Evaman
08.02.06,08:24
Hlinkovx, my máme tiež od Siemensu a neviem o tom , že by niekomu privárali na radiátor. Veď to je asi blbosť, čo ak niekomu praskne radiátor a bude ho musieť vymeniť, to ho potom akože odvaria? Alebo si bude musieť kúpiť nový merač?
Hlinkovx
08.02.06,08:36
evaman
..no ...práve..ja to tiež tvrdím, že je to blbosť....ale môj správca, ktorý to aj montuje a aj robí odpočty a servis na tie merače mi tvrdí, že však sa to odvarí a privarí na nový....
lenže prečo si mám nechať zničiť nové radiátory??
zato sa pýtam..že ako to funguje u iných....
Evaman
08.02.06,08:41
No ja si to teda neviem predstaviť, veď navarením by sa mohla poškodiť aj tepelná vodivá vrstva, ktorá sníma teplo a tým pádom by snímavosť nemusela byť korektná.A to nehovorím o tom , že by sa to malo potom odvariť a sas navariť? Nech ti ukáže pokyny na montáž meračov , kt. vydala výrobná firma , určite je tam presný návod ako to montovať , on si nemôže dovoliť sa rozhodnúť len tak.
Ala
08.02.06,09:46
evaman
..no ...práve..ja to tiež tvrdím, že je to blbosť....ale môj správca, ktorý to aj montuje a aj robí odpočty a servis na tie merače mi tvrdí, že však sa to odvarí a privarí na nový....
lenže prečo si mám nechať zničiť nové radiátory??
zato sa pýtam..že ako to funguje u iných....

Na panelový radiátor pomerový rozdelovač vykurovacích nákladv sa nastreľuje na dva nity. Nie je to žiaden problém pri vymene radiátora. Na rebrové radiátory sa iba naštrubuje motylík - medzi rebrá.
Taktiež pri nastavení termotatickej hlavice na 3 memusí mať každý 21 stupňov, záleží ako je nastavený termostatický ventil.
Od 1. 1 2007 musí byť iba termotatický ventil, nie PRVN - to žiaden zákon neukladá. Je to iba vec spoločenstvá.
jess
08.02.06,10:01
máme mať digitálne merače od fy Siemens..a náš správca mi povedal, že to musia navárať...žiadne lepenie..!!
zato som povedala, že s tým nesúhlasím...ale nebudem mať na výber :mee: :mee:

"inštalácia prebieha alternatívne zváraním alebo skrutkovaním. Pri plochých platňových radiátoroch sa používa špeciálny držiak na montáž lepením. Prístroj je jednoducho pripnutý na držiak a je okamžite schopný prevádzky"

aj tu je spomenuté zváranie ale aj lepenie...a teraz čo:confused:
Silvi , aj my máme nalepené merače na panelových radiátoroch :) no problém :)...je to normálne estetické

apropó....mikrovetranie......čo to je ?....ja mám "prírodné" makrovetranie s netesniacimi drevenými storočnými oknami :o
jess
08.02.06,10:10
My máme merače tepla už asi 4 roky. V kuchyni skoro vôbec nepoužívam, pretože tam sa varí, v maličkej spálni tiež nie, tých 19 stupňov mi na noc stačí, no a v ostatných dvoch izbách mám podľa počasia samozrejme. No a čo treba dodržiavať.....keď človek vetrá, má sa samozrejme vypínať radiátor, lebo mám takú susedu, čo to nerobila a potom sa čudovala, prečo má taký nedoplatok na kúrení :eek: . Inak, na noc v obývačke a v detskej izbe tiež uberiem a aj vtedy , ak ideme na víkend preč. Nevypínam úplne, iba temperujem. :)

Je to o regulovaní tepla .:)
GABRIELA
08.02.06,11:00
Určite sa nedá ľuďom prikázať ako majú mať nastavené radiatory, ale určite by sa mal každý byt aspoň temperovať. Kvôli tomu aby na neho ostatní susedia nedoplácali. Ja sa snažím ľuďom vysvetľovať že podľa vyhlášky sa im aj tak 40%-30% príp.50% podľa dohody v SVB rozpočíta podľa vykurovanej plochy bytu, a tak predsa nemá význam radiátory úplne vypnúť. Zadarmo to mať tak či tak nebudú, a ešte môžu spôsobiť problémy sebe i susedom. Čo sa týka plesní, mám ten problém i ja a len tento rok. Možno veľké teplotné rozdiely medzi vonkajšou a vnútornou teplotou...? Dobrá stránka je ohľadom tejto témy i konkrétne dotazy a odpovede sú na www.e-filip.sk.
Pekný deň
Daniela
08.02.06,11:25
Pomerové merače sú síce nepresné ale aj tak v môj prospech.
Čo sa týka teploty v miestnostiach, tie sú presne stanovené a pri regulácii
a montovaní ventilov nám automaticky tieto nastavovali na takú teplotu.Kuchyňa myslím 19 spálňa 18 a obyvák a detská 21. Pekne to funguje.
až mám v miestnostiach ako kuchyňa keď varím vyššiu teplotu, radiátor sa automatický vypne a tak je to v spálni a inde. Mám tieto merače už dlho a do dnešného dňa som menila 2 ks radiátorov - kurenár odmontoval zo starého a namontoval na nový. Okamžite. Trhalo mi síce srdce, že na taký pekný a nový, ale čo už. Môžem Vám zodpovedne povedať, že od kedy ich máme tak mám vždy preplatok na kurení a to nesedím v deke ani v papučiach. Je to pohoda.
No mala som aj problém, digitálne merače merali aj keď sa nekúrilo - boli od firmy STING Energo BB - reklamácia však bola účinna a v meste ich vymenili na stovky. U koho zistili , teda kto nahlásil, tak bude urobená aj korekcia, nakoľko sa to dá pekne odmerať. Takže aj na to sidajte pozor.
Halli
08.02.06,11:45
Ďakujem Vám za príspevky, mám už 6 ročne skusenosti s vedením SVB ale stale sa mi zda, že aj ked chceme byt svetoví a platit za to čo spotrebujeme, u nás to s pochopitelných dovodov /finančných/ na Slovensku bude velmi dlho trvat, aby sa ludia naučili spravat. Ja to beriem tak, že byt je jedna čast z panelaku ako izba v dome a nikto na chalupe si nedovoli vypnut kurenie v celom baraku, lebo by mu padol po par mrazoch na hlavu. Panelak musi mat svoju teplotu a ak začne "slovenské" šetrenie tak budeme usporené peniaze dávat na odstraňovanie vlhka a plesní, ktorých nieje lahke sa zbavit. Ludia si jednoducho nikdy neuvedomia jednu vec : TEPLO ŠETRI VENTIL A NIE MERAČ ! Mne už samotne vyregulovanie a osadenie ventilov prinieslo usporu za 4 roky takmer pol miliona oproti porovnateľnemu panelaku bez regulacie. No som zvedava, čo sa bude diať keď sa namontujú merače a začne totalne šetrenie. Tak to nam "boh" pomahaj s ďalšími problemami a špehovaniami sused suseda ako kto dostava naspet za teplo a kto koho vykuruje...
Halli
08.02.06,14:31
Daniela a ake maš teraz merače, možeš opisat na akom principe pracuju? digitalne, odparovacie/dufam nie/ alebo sklička...? ďakujem.
Este by ma zaujimalo ci mate vyregulovany system v dome, kedže si menila radiatory a regulacia sa robi na zaklade projektu, kde treba prisposobit prietok druhu radiatora, ventilom a stupačkam. To si vymenila rovnaky typ radiatora?
:eek:
Ľubomír
09.02.06,19:31
slavica, prepáč, že ti tak neskoro odpovedám Čítam to len dnes takže- máme vyregulovanú sústavu- náš dodáateľ tepla- to robil ako prvé v celom meste, kde dodáva teplo-mala som liehové merače ale so 1.marca 2005 mám didgitálne merače. Fakt si treba dať pozor, aby nemerali aj keď je radiátor vypnutý. My sme prišli na to náhodou, keď malé dieťa, ktoré boblo u nás na návšteve sa opýtalo prečo tam preskakujú písmenka. Bolo horúce leto. Typ radiátora mi určil správca podľa veľkosti starého plechového rádiátora (dve platne t.j. asi 1450 mm( za jeden iného typu a rovnakej výhrevnosti. Teraz mám menšie - typ Korád cca 900 mm - krajšie a dobre vyhrievajú. Takže sama si nemôžeš určiť, že si kúpiš ten najvačší a bude mi fajn, lebo sa naruší tá vyregulovanosť. Ale to ti dnes aj v predajni povedia, aký rádiátor ti bude nahrádzať ten tvoj starý len ti treba veľkoť povedať a oni ti ochotne poradia.
Slavica - odpovedám ti z iného mena - z domu - t.j. môj manžel -takže moje meno je-Daniela.
alušik
10.02.06,06:15
Slavica, tak som zase o niečo skúsenejšia. Včera bol manžel na porade a rozoberalo sa tam, v akom pomere budeme rozúčtovávať teplo. Keďže máme v paneláku naozaj "extrémistov" dohodol sa zatiaľ pomer 50:50. Keď sa tí, ktorí radiátory úplne vypínajú spamätajú, možno sa pristúpi k inému pomeru.
Zatiaľ sa mi to zdá v celku spravodlivé. Tí, ktorí nekúria vôbec, budú musieť na teplo aj tak prispieť, hoci podľa meračov by vlastne nemali, lebo teplo neodobrali. (Odhliadam tu od toho, že ich vykurujú susedné byty). A tí, ktorí boli nútení kúriť, aby mali teplo a vykurovali tak aj okolité byty, budú mať zase zadosťučinenie v tom, že zaplatia z toho odobratého tepla podľa merača menej. Má to svoju logiku. Uvidí sa, či sa tí, ktorí nekúria, zobudia a pochopia, o čom to celé je.;)
Hlinkovx
10.02.06,06:42
Silvi , aj my máme nalepené merače na panelových radiátoroch :) no problém :)...je to normálne estetické

apropó....mikrovetranie......čo to je ?....ja mám "prírodné" makrovetranie s netesniacimi drevenými storočnými oknami :o

Daška..
no na tých mojich 50 ročných zhnitých, sme to nemali ani my....
a keďže ti netesnia, tak ti vzduch cirkuluje aj keď ich máš zatvorené no na plastových, keď máš okno zavreté, tak ti nemá kadiaľ vzduch cirkulovať
zato je tam to mikrovetranie a ventilačka - ja mám 4 stupne miktrovetrania...a až potom je ventilačka...čiže vzduch ti do bytu prúdi..ale nejde ti predsa len tak studený vzduch do bytu..

a čo sa týka tých pomerových meračoch - mne nejde o estetickosť, ale o to, že to fakt u nás robia naváraním a ja mám iba strach, aby neporušili ten radiátor..
ale počula som, že v iných bytoch, kde nemajú toho nášho správcu sa to robí lepením...a to sa mi zdá lepšie...
Halli
10.02.06,10:12
Danielka, aj ostatní poradaci ďakujem Vám za Vaše prispevky, som rada že sa možem podeliť so svojimi skusenosťami s tak perfektnými ludmi, pretože kto tejto problematike rozumie vie pochopiť, čo to je spravovať spoločenstvo ludí-alebo bytov... /poviem Vám občas je to "o hubu":) a tu na porade sú práve ľudia, ktorí dodávaju energiu a posúvaju naše snaženie krok za krokom ďalej. Ešte raz ďakujem a určite onedlho prídem s novými temami ;) pekný dník Vam prajem...Slavica:)
ebenova@zoznam.sk
17.02.06,11:54
Dňa 1.1.2006 nadobudla platnosť Vyhláška 630/2005 ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla.

Podľa prílohy č.2 vyhlášky si SVB môžu určiť koeficienty na byty.
U nás SVB s 24 bytmi sme si určili, že :

1.Stredné byty /garzonky/ budú mať koeficient 1,00.
2. Byty na prízemí a najvyššom podlaží koeficient 0,80
3. Ostatné byty /krajné/ koeficient 0,90

Poraďte firmu ktorá montuje digitálne pomerové merače so zárukou a výmenou batérie po dobe 10 rokov, alebo mailové stránky - kontakt a cenové relácie.
ajobs
17.02.06,13:12
Dňa 1.1.2006 nadobudla platnosť Vyhláška 630/2005 ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla.

Podľa prílohy č.2 vyhlášky si SVB môžu určiť koeficienty na byty.
U nás SVB s 24 bytmi sme si určili, že :

1.Stredné byty /garzonky/ budú mať koeficient 1,00.
2. Byty na prízemí a najvyššom podlaží koeficient 0,80
3. Ostatné byty /krajné/ koeficient 0,90

Poraďte firmu ktorá montuje digitálne pomerové merače so zárukou a výmenou batérie po dobe 10 rokov, alebo mailové stránky - kontakt a cenové relácie.


Dúfam, že tu niekto uvedie kontakty, aj ja by som to potreboval zistiť.;) ;)
Peterf
17.02.06,19:13
Dňa 1.1.2006 nadobudla platnosť Vyhláška 630/2005 ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla.

Podľa prílohy č.2 vyhlášky si SVB môžu určiť koeficienty na byty.
U nás SVB s 24 bytmi sme si určili, že :

1.Stredné byty /garzonky/ budú mať koeficient 1,00.
2. Byty na prízemí a najvyššom podlaží koeficient 0,80
3. Ostatné byty /krajné/ koeficient 0,90

Poraďte firmu ktorá montuje digitálne pomerové merače so zárukou a výmenou batérie po dobe 10 rokov, alebo mailové stránky - kontakt a cenové relácie.


Doporucujem fy YZAMER TRNAVA mame ich merace 2hy rok su digitalne a odcitanie prebieha cipovou kartou..
sklenkova
17.02.06,19:49
Yzamer TRNAVA -sú fakt dobrý a nie su ani taký drahý,www.yzamer.sk
e-mail:metrix@yzamer.sk,t.č.033/5545913 fax033/5501576
ESM YZAMER, energetické služby monitor. s.r.o. SKLADOVA 2,91701 TRNAVA
metrix 200wx:849,- metrixbx 580,-
pasport.15,-
pasport. 15,- proj.,mont.66,-+DPH
projekcia+mont. 66,-+DPH spolu 786,60
spolu 1106,70
cena na 1 radiator
Halli
17.02.06,19:58
Peter a Kika, možte mi napísat koľko si učtuje Yzamer za spracovanie faktury?
a oodčitanie si robia sami, alebo mate na to svojho človeka? Dík.
Peterf
17.02.06,20:00
Peter a Kika, možte mi napísat koľko si učtuje Yzamer za spracovanie faktury?
a oodčitanie si robia sami, alebo mate na to svojho človeka? Dík.

Yzamer si neuctuje nic predali nam software, namontovali merace a ostatne si robime vs sami.
To znamena odpcitanie a spracovanie udajov softwarom..;)
Halli
17.02.06,20:06
ja som sa doteraz meračom branila, ale myslím že v mojom panelaku som naučila ludi zaobchadzat s ventilmi, tak dufam budu vediet aj s meračmi, lebo slovak je tvor vynaliezavý a viem čo to urobí s ludmi, ked dostanú do ruky merače, ešte ani dobre neodídu monteri a nenatlakuje sa system a už zatvaraju odušu...ale zrejme sa tomu nevyhnem i ked teraž šetrím asi 25% ako pred regulaciou. Dik Peto ešte ta "zneužijem" ak dovoliš.:eek: ...samozrejme ako poradaka :)
Peterf
17.02.06,20:36
ja som sa doteraz meračom branila, ale myslím že v mojom panelaku som naučila ludi zaobchadzat s ventilmi, tak dufam budu vediet aj s meračmi, lebo slovak je tvor vynaliezavý a viem čo to urobí s ludmi, ked dostanú do ruky merače, ešte ani dobre neodídu monteri a nenatlakuje sa system a už zatvaraju odušu...ale zrejme sa tomu nevyhnem i ked teraž šetrím asi 25% ako pred regulaciou. Dik Peto ešte ta "zneužijem" ak dovoliš.:eek: ...samozrejme ako poradaka :)

Este jedna dolezita vec, merace sa lepia v hornej tretine vykurovaciaho telesa za prevadzky, ziadne vypustanie a narocne montovanie sa nekona. Cela montaz- celeho domu trvala 1hod.
A ak by chcel niekto nejako korigovat namerane veliciny, zakryvanim, pripadne odlepenim meraca, tak mu tam naskacu hned presne udaje ze kedy bol odpojeny od telesa alebo zakryty a software mu nauctuje riadnu palku v zmysle teraz uz novej vyhladky Uradu pre regulaciu.. prikladam uvedenu vyhlasku ;)
Bambit
18.02.06,21:17
Minulý týždeň nám v celej 48 bytovke namontovali ventily aj merače na radiátory. Nie sme spoločenstvo, spravuje nás OSBD , ktorí nám to aj robili. Na jeden radiátor to vyšlo 1.535,-sk. Máme 1-2-3-4 izbové byty. Chcela by som sa spýtať, kto to už má namontované, či si to ľudia platili všetko z vlastného vrecka, alebo či ste im na to prispeli aj z fondu GO. Ak áno tak koľko ?
Peterf
18.02.06,21:30
Minulý týždeň nám v celej 48 bytovke namontovali ventily aj merače na radiátory. Nie sme spoločenstvo, spravuje nás OSBD , ktorí nám to aj robili. Na jeden radiátor to vyšlo 1.535,-sk. Máme 1-2-3-4 izbové byty. Chcela by som sa spýtať, kto to už má namontované, či si to ľudia platili všetko z vlastného vrecka, alebo či ste im na to prispeli aj z fondu GO. Ak áno tak koľko ?

Co je fond GO???
My sme si to vsetko platili sami a sme spolocenstvo, platili sme to z Fondu prevadzky, udrzby a oprav. Vtedy sme tam tolko nemali , tak ludia doplatili ale malo by sa to cele platit s tohto fondu. Na to sluzi;)
Bambit
18.02.06,21:50
Co je fond GO???
My sme si to vsetko platili sami a sme spolocenstvo, platili sme to z Fondu prevadzky, udrzby a oprav. Vtedy sme tam tolko nemali , tak ludia doplatili ale malo by sa to cele platit s tohto fondu. Na to sluzi;)
Fond GO myslela som tým fond generálnych opráv - teraz je to fond prevádzky, udržby a opráv. A môžme 1 izbovému bytu zaplatiť 1 radiátor a 4- izbovému 5 radiátorov ? síce asi áno, pretože do fondu opráv prispievajú ľudia podľa plochy bytu. Na m2 máme 7 ,- Sk - nič moc.
Peterf
18.02.06,23:16
Fond GO myslela som tým fond generálnych opráv - teraz je to fond prevádzky, udržby a opráv. A môžme 1 izbovému bytu zaplatiť 1 radiátor a 4- izbovému 5 radiátorov ? síce asi áno, pretože do fondu opráv prispievajú ľudia podľa plochy bytu. Na m2 máme 7 ,- Sk - nič moc.

Je uplne jedno kolko ma kto radiatorov, ak sa to schvali na zhromazdeni. FpUaO by sa mal podla novely platnej od 1.1.2006 vytvarat vylucne na zaklade velkosti spoluvlastnickeho podielu.
Cize vsetci platite rovnako.:)
Bambit
19.02.06,11:47
No ja asi tomu nerozumiem, pretože voľakedy sme do FpUaO dávali všetci rovnako mesačne 300,- Sk. Minulý rok domová dôverníčka zvolala schôdzu a tam nám okrem iného povedala, že podľa novej vyhlášky musíme do FpUaO prispievať podľa plochy bytu a to sme si odsúhlasili na 7,-Sk na m2. Takže 4-izbový prispieva oveľa viac mesačne ako napr. 2 alebo1 izbový a prečo by sme teda mali platiť za radiatory z FpUaO všetci rovnako ?Čo mám rozumieť pod pojmom spoluvlastnícky podiel ?
Peterf
19.02.06,21:55
No ja asi tomu nerozumiem, pretože voľakedy sme do FpUaO dávali všetci rovnako mesačne 300,- Sk. Minulý rok domová dôverníčka zvolala schôdzu a tam nám okrem iného povedala, že podľa novej vyhlášky musíme do FpUaO prispievať podľa plochy bytu a to sme si odsúhlasili na 7,-Sk na m2. Takže 4-izbový prispieva oveľa viac mesačne ako napr. 2 alebo1 izbový a prečo by sme teda mali platiť za radiatory z FpUaO všetci rovnako ?Čo mám rozumieť pod pojmom spoluvlastnícky podiel ?
Takze za prve

podla ZÁKONa 469 z 27.septembra 2005,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky
č.182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov
v znení neskorších predpisov


V §10 ods.1 posledná veta znie:
„Vlastníci bytov a nebytových priestorov znášajú
v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu určeného podľa §5ods.1písm.b).“.


§ 5
Zmluva o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome

(1) Zmluva o prevode vlastníctva bytu a zmluva o prevode vlastníctva nebytového priestoru v
dome musí by písomná a okrem všeobecných náležitostí 9) musí obsahovať

a) popis bytu alebo nebytového priestoru v dome a príslušenstva bytu, 5) vymedzenie polohy bytu
alebo nebytového priestoru v dome označením čísla bytu, čísla vchodu a opisom nebytového priestoru, určenie rozsahu podlahovej plochy a vybavenia bytu a nebytového priestoru v dome,

b) vymedzenie veľkosti spoluvlastníckeho podielu vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v
dome na spoločných častiach domu, spoločných zariadeniach domu, na príslušenstve, na pozemku zastavanom domom a na priľahlom pozemku, pričom veľkosť spoluvlastníckeho podielu je určená podielom podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru k úhrnu podlahových plôch všetkých bytov a nebytových priestorov v dome, ak sa pri priľahlom pozemku nepostupuje podľa
písmena e),
c) určenie a popis spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku a prípadné určenie, ktoré časti domu, príslušenstva a priľahlého pozemku užívajú len niektorí vlastníci bytov a niektorí vlastníci nebytových priestorov,
d) úpravu práv k pozemku zastavanému domom a k priľahlému pozemku,
e) vymedzenie veľkosti spoluvlastníckeho podielu na priľahlom pozemku dohodou nadobúdateľa bytu alebo nebytového priestoru s vlastníkom domu,






§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade1 0) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov znášajú v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu určeného podľa § 5 ods. 1 písm.


b).
(2)Príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných
nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku je príjmom fondu prevádzky, údržby a
opráv.
(3)Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku,
údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových
priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a
rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií.
Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia
spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku.
Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do
fondu prevádzky, údržby a opráv.
(4)Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní mesačne vopred uhrádzať na účet
spoločenstva alebo správcu úhrady za plnenia. Spoločenstvo a správca vedie prostriedky vo fonde
prevádzky, údržby a opráv oddelene od prostriedkov zhromaždených od vlastníkov bytov a
nebytových priestorov v dome na úhrady za plnenia, pričom sa musí zachovaťúčel použitia týchto
prostriedkov. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, zriaďuje sa fond prevádzky, údržby a opráv
osobitne pre každý dom.
(5)Prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru nemá doterajší
vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo na vrátenie alikvotnej časti zostatku fondu
prevádzky, údržby a opráv od spoločenstva alebo správcu.

Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/ 1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov.






Cize sice prispieva 4izbovy byt viac ako jednoizbovy ale ma aj viac radiatorov, cize v konecnom dosledku je to spravodlive..Kazdy si znasa naklady primerane k svojmu spoluvlastnickemu podielu co je vlastne velkost bytu.

Je to spravodlive a aj zakonne.:cool:

Prikladam spominane zakone v plnom zneni.;)


Do 1.11.2005 tam bola veta v V §10 ods.1

"Ak zmluva o spoločenstve alebo zmluva o výkone správy neurčuje inak, znášajú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome náklady podľa vekosti spolu- vlastníckeho podielu určeného podľa § 5 ods.
1 písm. b)." co znevyhodnovalo ak sa vlastnici dohodli na rovnakych platbach rovnomerne za kazdy byt a NP, male byty voci tym velkym ak sa nasledne vykonavali nejake opravy.
Je to logicke vlastnis vacsi byt, tak mas aj znasat vacsie naklady..
Mimochodom my vlastnime jeden z tych vacsich bytov :D

A este neznalost zakona neospravedlnuje....:D:D
GabiZ
20.02.06,08:48
Cize vsetci platite rovnako.:)[/quote]

Peterf prosím bližšie špecifikuj túto poslednú vetu. Ako všetci rovnako? Do FO podľa spoluvlastníckeho podielu to je jasné, že každý ináč (len teda na 1m2 je suma rovnaká). Alebo si to myslel, že za riadiátory rovnako. Neviem, nechápem, prepáč, ak som to nepochopila, ale rada by som vysvetlenie. Dík GabiZ


Ahá, beriem späť, ja som si totižto predtým, ako som toto písala nepozrela tvoj ďalší obsiahly príspevok. Tak nič, už je moja otázka mimotemy . Díky
Peterf
20.02.06,08:52
Cize vsetci platite rovnako.:)

Peterf prosím bližšie špecifikuj túto poslednú vetu. Ako všetci rovnako? Do FO podľa spoluvlastníckeho podielu to je jasné, že každý ináč (len teda na 1m2 je suma rovnaká). Alebo si to myslel, že za riadiátory rovnako. Neviem, nechápem, prepáč, ak som to nepochopila, ale rada by som vysvetlenie. Dík GabiZ[/quote]

Ano vsetci platite rovnako za 1m2 podla velkosti spoluvlastnickeho podielu, cize podla velkosti bytu+ pivnice v m2.
A kedze 4izbovy byt ma vacsiu plochu ako 1izbovy ma aj viac radiatorov, cize bude mat aj viac meracov..:D a aj viac zaplatil comu nerozumies?
Orim
22.03.06,20:06
V rovnakej téme som už trochu popísal na túto tému. Chcem povedať, že meráky neznižujú teplo, len merajú jeho množstvo.

Teplo sa znižuje uzatváraním ventilov.

Edit:
Je to tu
http://www.porada.sk/t19422-p4-merace-tepla.html
Peterf
23.03.06,09:53
V rovnakej téme som už trochu popísal na túto tému. Chcem povedať, že meráky neznižujú teplo, len merajú jeho množstvo.

Teplo sa znižuje uzatváraním ventilov.

V podstate ano, ale teplo teda jeho efektivne vyuzitie- sa znizuje regulaciou vykurovacej sustavy a termostatickymi hlavicami na kazdom tepelnom telese.;)

Je uplne neefektivne merat mnostvo tepla meracmi na radaitoroch ak je sustava nevyregulovana a objekt mam obrvske tepelne straty, vytvaraju sa tepelne mosty a pod..
valička
23.03.06,11:37
Máme tiež merače tepla do f.STING BB. Brebehujú tam 4 čísla - dve päťmiestne a dve malé. Jedno je určite spotreba napísal nám to včera
na nejaký formulár. Vie niekto čo znamená to druhé menšie číslo a
ako si odkontrolujem spotrebu, keď merač máme od novembra 2004. Rok 2004 sme platili vyučovanie ešte po starom. Napr jednu izbu máme 729 neviem čoho ale už je predsa marec. Ako viem koľko som spotrebovala
za rok 2005 a či nás niekto neoklame, ked som si nevšimla, či merač v lete
nemeral ako to bolo už v jednom príspevku.:mad:
Orim
24.03.06,02:39
Tažko je to takto povedať. Niektoré meráky merajú aj v lete. Mali by však byť natavené tak, že v lete merajú len ak je na radiatore vyššia teplota ako 40°C (napr. Simens).
Na tých meračoch sa mení niekoľko stavov ale len jeden je ten správny. Je to individuálne podľa druhu merača.

Hovorím o digitálnych meračoch. Tie merače však neukazujú teplotu radiátora. Ukazujú množsvto spotrebovaného tepla.
To číslo ktoré si napísal ten odpočtár sa ešte násobí koeficientom, ktorý je pre rôzne radiátory rôzny.
Firma ktorá Vám urobí toto vyúčtovanie vypíše do neho všetko a bude tam aj veľkosť spotreby tepla.
Ešte spotreba z minulého roku by sa tam mala držať po celý tento rok a je jedno kedy sa odpisuje.
Peterf
26.03.06,13:35
Posuvam tuto temu vyssie nad uzavrete temy PetraNR ;)
richard33
05.06.06,09:26
Práve v týchto dňoch nám idú montovať merače tepla - konkrétne firma IstaSlovakia - má niekto zo zúčastnených skúsenosti s menovanou firmou a s jej produktami?
Orim
05.06.06,17:59
Túto firmu nepoznám
dadika
08.06.06,06:38
My máme digitálne merače už 2 roky....síce neviem od akej firmy, ale môžem kuknúť.
V lete nám isto nemerajú - takú skúsenosť skôr majú tie paneláky, čo majú ortuťové. Myslím, že fungujú až, keď sa začne kúriť, teda množstvo odobratého tepla.
Dávali sme ich robiť z domového fondu a najskôr nám prišli z Blavy okalibrovať každý radiátor zvlášť a asi po mesiaci prišli montéri a za 1 hod mali všetko zmastené. Na zabehnutie museli ísť radiátory naplno v kuse 2 dni a oni chodili priebežne kontrolovať, ako fungujú termohlavice.
Keďže mám rada teplo, tak ich neodstavujeme, nejak nešetríme.
Ale môžem povedať, že investície sa nám vrátili.
:)
Chobot
08.06.06,07:10
Práve v týchto dňoch nám idú montovať merače tepla - konkrétne firma IstaSlovakia - má niekto zo zúčastnených skúsenosti s menovanou firmou a s jej produktami?

My máme merače od ISTA a tá istá firma nám robí aj rozpočet nákladov tepla. V podstate nemám na nich čo povedať, nemám čo kritizovať, ale tiež nie je čo chváliť. Jednoducho odpočítajú, u seba prepočítajú a správcovi zašlú kakluláciu na jednotlivé byty a náklady celkom. Merače nemáme digitálne, máme ich už niekoľko rokov, každý rok sa mení vnich náplň (tká skelnená trubička naplnená kvapalinou). Keď sme ich dávali, tak digitálne ešte neboli. Teraz by sme dali tie, ale zatiaľ to meniť nebudeme.

Takže ISTA je v pohode.
dadika
08.06.06,07:52
Chobot, tak to máte tie ortuťové potom.
Chobot
08.06.06,08:05
Chobot, tak to máte tie ortuťové potom.

Ako to mylíš ortuťové? Aké sú ortuťové?

U nás je náplň priesvitná, každý rok inej farby. Neviem, kde by tam mala byť ortuť? Myslím, že náplň nebude ortuťová, bude to iná chemikália, lebo sa odparuje. Ortuť by asi nenechali odparovať v byte.
Ľubomír
08.06.06,11:00
Práve v týchto dňoch nám idú montovať merače tepla - konkrétne firma IstaSlovakia - má niekto zo zúčastnených skúsenosti s menovanou firmou a s jej produktami?


Ahoj.

My máme digitálne merače od firmy Sting Energo. Výrobok je Japonský. Skontroľuj si či ti nemerajú aj na studených radiatoroch ako mne. Ja som musel dať vymeniť na všetkých radiatoroch. Vraj bola vadná celá séria. Takže pozor!!!
dadika
08.06.06,14:56
Ako to mylíš ortuťové? Aké sú ortuťové?

U nás je náplň priesvitná, každý rok inej farby. Neviem, kde by tam mala byť ortuť? Myslím, že náplň nebude ortuťová, bude to iná chemikália, lebo sa odparuje. Ortuť by asi nenechali odparovať v byte.

Tá tekutina by mala byť ortuť, tak nám to bolo vysvetlené a aj to, že ortuťové sa vyparujú.
Digitálne nám montovala firma TECHEM z Ba.
vladusko
16.06.06,07:57
Chcem sa opytat ci mate niekto skusenosti s kalorimetrami. Mame namontovane pomerove merace tepla na radiatoroch, ale chceli by sme presnejsie meranie. takze ak mate skusenosti resp. firmu , ktora dodava a montuje bytove kalorimetre dajte vediet.
Dakujem
Orim
16.06.06,08:55
To bude asi pekne drahá záležitosť. Počul som o cenách pekne vysokých za jeden okolo 11 000.- Sk ale je to len JPP.
:)
Soňurka
16.06.06,09:49
Prajem všetkým pekný deň :)
Prosím Vás o pomoc - hľadám, hľadám - nájsť nemôžem :D
Kdesi tu na PORADE som sa kedysi dočítala, že keď :
-spoločenstvo odsúhlasilo merače tepla a nie všetci ich majú, výpočet spotreby tepla pre toho, kto nemá merač je určený nejakou Vyhláškou ??:confused:
ako 1,5-násobok priemernej spotreby tepla. Prosím Vás, je to takto - alebo nie?
- a ak máte s tým výpočtom skúsenosti, to čo zaplatí ten dotyčný naviac,
je príjmom pre spoločenstvo naviac, alebo sa odpočíta zo spotreby tých ostatných??:rolleyes: Dúfam, že je to zrozumiteľné :p
Ďakujem všetkým ochotným :)
GABRIELA
16.06.06,09:59
Je to vyhláška URSO, zbierka zákonov č.630/2005 čiastka 246. Mala by byť buď na stránke www.justice.jaspi.gov.sk (http://www.justice.jaspi.gov.sk), prép.na stránke www.urso.gov.sk (http://www.urso.gov.sk). Snáď sú tie stránky ok.
GABRIELA
16.06.06,10:01
Chcem sa opytat ci mate niekto skusenosti s kalorimetrami. Mame namontovane pomerove merace tepla na radiatoroch, ale chceli by sme presnejsie meranie. takze ak mate skusenosti resp. firmu , ktora dodava a montuje bytove kalorimetre dajte vediet.
Dakujem

Prosím a to je čo? Priznávam, že to počujem 1x. Má to podľa názvu niečo s energiou, ale zaujímalo by ma čo.
Orim
16.06.06,10:14
Pôvodne som myslel na iné merače ale toto som našiel, snád to sem môžem dať.
vladusko
16.06.06,12:04
Orim dakujem. Uz som im tam pisal. Ak odpovedia dam vediet. Neviem ci je to presne ten system , ktory hladam. Mne sa jedna o kalorimeter , ktory pripojim na prívod do bytu a meria mi teplo odobrane bytom. Tu sumu som pocul aj ja ale ak by bol len jeden na byt, tak to nie je az take hrozne.
Este raz vdaka.
Sany
16.06.06,12:39
Ja by som sa chcela opýtať tých, ktorí majú ventily na radiátoroch a vyregulovanú sústavu, či je teplota 20 stupňov v byte dostatočná... Mne sa toriž nepáči, že mi má niekto určovať vyhláškou, koľko stupňov mám mať v byte. Veď predsa každý je iný...niekto horkokrvnejší, iný zase zimomravý. Ja mám teda prekúrený byt v zime - to máme aj tridsať stupňov (ale nemôžme to regulovať), ale veru keď mám sedieť pri telke pri 21-22 stupňoch, tak mi je veru zima. Iné je, keď sa človek hýbe napr. pri upratovaní a iné je sedieť. Nechápem, prečo nemôže byť nastavená teplota na napr. 27 maximum a kto chce, nech kúri a platí, kto nie, ten si stiahne teplotu a nech má 20.
Halli
19.06.06,17:18
Sany, termostaticky ventil na radiatore nereaguje ako regulator na piecke- že si prikuriš ako chces. Bud chces mat vyregulovaný system a platit za optimalnu teplotu v byte spolu s ostatnými, alebo si nechate tlačit do domu neobmedzene množstvo tepla a to sa určite nedoplatite...Tých 30 stupnov, čo píšeš ti sice v zime zavidim, ale nechcela by som to platit. A taktiež radšej privyknem na neprekurený a zdravši vzduch. Nuž máš na výber bud...alebo...:o
Sany
19.06.06,18:33
Sany, termostaticky ventil na radiatore nereaguje ako regulator na piecke- že si prikuriš ako chces. Bud chces mat vyregulovaný system a platit za optimalnu teplotu v byte spolu s ostatnými, alebo si nechate tlačit do domu neobmedzene množstvo tepla a to sa určite nedoplatite...Tých 30 stupnov, čo píšeš ti sice v zime zavidim, ale nechcela by som to platit. A taktiež radšej privyknem na neprekurený a zdravši vzduch. Nuž máš na výber bud...alebo...:o
Ale prečo niekto určuje, čo optimálna teplota? To je to, čo sa mi nepáči. Pre mňa je optimálna teplota 25stupňov. Ale to mi ten vyregulovaný systém nedá. A predsa ak sa dá nastaviť ako optimum tých 25 stupňov, nebude mi predsa nikto tlačiť do baráku tepla viac.Veď nato je tá regulácia. Ak si poviem, že chcem 25, ventil dám naplno, ak mi bude stačiť 20, dám ho na jednotku. Aspoň podľa mňa by to tak malo fungovať. Mne je teda fakt pri 21 stupňoch v byte zima.
Halli
20.06.06,07:13
Sany, zbytočne ti tu budem vysvetlovat o čom je regulácia a šetrenie. Ty chces 25 inym staci 21 a nechcu si stale zatvarat a otvarat ventily, ak sa nastavi prietok tak aby ste mali 25 stupnov potom si nemusíte robit regulaciu.Napisala som ti bud...alebo....Tu riešime všetci ako ušetrit, mame ine problemy ako si narokovat čo chcem a čo nie. To by som sa zblaznila keby každý s tých 108 bytov čo spravujem chcel ine.Tak ako napisali tu už mnohí možes ist do baraku a urobit si tam trebars aj saunu ;)
Este jeden dodatok: som za regulaciu, za usporu tepla, ale chcem to dosiahnut aj zateplením panelaku, vymenou dveri, výmenou schodištových okien-su tam nehorazne uniky a to nehovorim o oknach v bytoch.Sany maš vymenene okná? Ja byvam na prízemí a zimy si užijem až až, ale po výmene okien je to ovela lepšie a ked dam vymenit dvere na vchode s ktorými susedi moj byt bude to zas o krok dalej- ja nechcem platit "zdieračom", ktorí maju monopol na teplo, za to čo mi natlačia do bytu a až spravím všetko preto aby bola v byte pohodova teplota budem spokojna.
Elena Navrátilová
20.06.06,07:26
Ešte tu je možnosť alternatívy. Keď máš nízku teplotu cez ústredné kúrenie, treba zvážiť dokurovanie iným vykurovacím telesom. SVB sú založené na väčšinovom princípe. Kde je väčšina, tam je zákon. Tak to v realite beží, všade. Viď voľby, atď. Veď už sme tu všetci "veľkí". Za luxus sa platí. Na výber má každý, treba len zvážiť formu a cestu.
Soňurka
20.06.06,08:22
Nedá mi, aby som sa nevyjadrila k názoru Sany. Tiež si myslím, že slovo regulácia by mala o tom, že si môžem regulovať teplo - podľa izieb, a podobne. V neposlednom rade aj podľa svojich potrieb. Veď o tom by asi mali byť tie ventily! Aby som si mohol teplotu v byte regulovať, ale nie mrznúť :(. Že nemožno prispôsobovať potreby všetkým? To je síce fakt, ale ide tu aj o určitú ohľaduplnosť k tým, ktorí sú napr. chorí, starší a pod., ktorí nemôžu "kmitať" po byte, aby im nebola zima. A aj pre týchto by mala byť zabezpečená určitá tepelná pohoda, za ktorú si samozrejme budú musieť priplatiť. Ja si asi takto predstavujem reguláciu tepla a nikoho by som nevyhadzovala do rodinného domu, lebo keby naň mal, tak by už v ňom asi býval :D
:p
Elena Navrátilová
20.06.06,09:10
Termohydroregulácia v bytovom dome je hlavne o tom, aby do každého bytu sa dostalo teplo rovnomerne. Tzn., bývalo normálnym javom, že na prízemí mali v byte 15-18 °stupňov Celzia, v stredných výškach 28 stupňov, na najvyššom poschodí 22 stupňov. Po zavedení termoregulácie, vyregulovaní vykurovacích rozvodov /robí sa na spiatočkách, na základe vyjdrení odborníkov bez spiatočiek nie je termohydroregulácia úplná, teda naslúži tomu čomu má/, sa má do každého bytu z centrálnych rozvodov dostať rovnaká teplota. Hlavne o tomto je termohydroregulácia. A to že to bola realita, nepochybujem Sama bývam na prízemí, nad nevykurovanými pivnicami. Roky sme mali radiátory letné, teplota bola nerovnomerná vo vykurovacích telesách. Platili sme za dodané teplo do domu, nikto nezohľadnil, že sme dostávali teplo cca 15-18 stupňov. Na ventile si nastavíš teplotu, akú chceš. Keď maximum, máš to mať. Keď máš nízku teplotu, stále máš možnosť dodatočného vyhrievania alternatívou, ktorú si zvolí každý podľa svojho. Prečo ventil neumožňuje vyššiu teplotu treba asi hľadať v zákonoch o maximálnej, resp. minimálnej garancii, ktorú je povinný dodávateľ dodať. Keď takéto usmernenie je dané zákonom na dodávku TÚV určite je aj na kúrenie. Momentálne ma to nezaujíma, tak to nehľadám. Ale keby som to chcela a potrebovala vedieť, vyzistím. Toto sú moje technické znalosti k predmetnej téme. Možno som niečo pozabudla, prosím doplňte. Ťažko tu riešiť niečo, čo neviem ovplyvniť. Ale termohydroregulácia s následným vyregulovaním vykurovacích rozvodov je určite spravodlivejšia, resp. bližšie k tomu, aby si každý reguloval teplo v byte aké mu vyhovuje. Odhliadnuc od toho, že sa tým aj šetria náklady na dodávku tepla.
Halli
20.06.06,09:17
Sonurka, nikoho nevyhadzujem z bytu, avsak keby si poznala podrobne problematiku o sprave obytných domov a panelakov asi by ti neprišlo ani za potrebne sa zaoberat tým o čom tu už tolko pišeme. Elenka napisala spravne, že sa to da riešit aj inými sposobmi a bohužial je to tak...Ohladuplnost ktorú spomínaš, by ti asi tažko pomohla, keby si mala male dieťa, kurila si naplno a tvoj sused by priškrtil ventil na nulu a kradol by teplo z tvojich "super" vykurených stien. Tak isto ten pod tebou a nad tebou /ak ich maš../ noooo a potom chcem vedieť ako by si to riešila.:eek:
Elena Navrátilová
20.06.06,09:27
Je to presne tak ako píše Slávica, jeden si bude myslieť, zaplatím si to teplo, ktoré mám rád, ale pritom vyhrievam aj suseda, ktorý šetrí /ono záleží na meračoch nainštalovaných v dome, pokiaľ sú len také čo merajú energiu dodanú cez vykurovacie teleso, nebude platiť skoro nič/, ale teplo bude mať od suseda, ktorý si bude na vlastné náklady dokurovať na teplotu pre neho potrebnú. Treba to asi pekne rozpitvať aby to bolo jasné. Cez každý múr, stenu z akéhokoľvek stavebného materiálu sú totižto % prestupy tepla. Ako bolo v starých filmoch vidieť keď počúvali na spoločnej stene cez nejaké plechové poháre, aby boli v obraze, tak takisto to tebou zaplatené teplo dávaš susedovi. Ibaže ty mu ho zaplatíš a on ho užíva spolu s tebou. Neviem o niečom, čo by toto do detailov odstránilo. Možno sa niekto ozve a poradí izolant, ktorý tomuto dokáže zabrániť.
Elena Navrátilová
20.06.06,09:28
Je to presne tak ako píše Slávica, jeden si bude myslieť, zaplatím si to teplo, ktoré mám rád, ale pritom vyhrievam aj suseda, ktorý šetrí /ono záleží na meračoch nainštalovaných v dome, pokiaľ sú len také čo merajú energiu dodanú cez vykurovacie teleso, nebude platiť skoro nič/, ale teplo bude mať od suseda, ktorý si bude na vlastné náklady dokurovať na teplotu pre neho potrebnú. Treba to asi pekne rozpitvať aby to bolo jasné. Cez každý múr, stenu z akéhokoľvek stavebného materiálu sú totižto % prestupy tepla. Ako bolo v starých filmoch vidieť keď počúvali na spoločnej stene cez nejaké plechové poháre, aby boli v obraze, tak takisto to tebou zaplatené teplo dávaš susedovi. Ibaže ty mu ho zaplatíš a on ho užíva spolu s tebou. Neviem o niečom, čo by toto do detailov odstránilo. Možno sa niekto ozve a poradí izolant, ktorý tomuto dokáže zabrániť.
Sany
20.06.06,09:45
Sany, zbytočne ti tu budem vysvetlovat o čom je regulácia a šetrenie. Ty chces 25 inym staci 21 a nechcu si stale zatvarat a otvarat ventily, ak sa nastavi prietok tak aby ste mali 25 stupnov potom si nemusíte robit regulaciu.Napisala som ti bud...alebo....Tu riešime všetci ako ušetrit, mame ine problemy ako si narokovat čo chcem a čo nie. To by som sa zblaznila keby každý s tých 108 bytov čo spravujem chcel ine.Tak ako napisali tu už mnohí možes ist do baraku a urobit si tam trebars aj saunu ;)
Este jeden dodatok: som za regulaciu, za usporu tepla, ale chcem to dosiahnut aj zateplením panelaku, vymenou dveri, výmenou schodištových okien-su tam nehorazne uniky a to nehovorim o oknach v bytoch.Sany maš vymenene okná? Ja byvam na prízemí a zimy si užijem až až, ale po výmene okien je to ovela lepšie a ked dam vymenit dvere na vchode s ktorými susedi moj byt bude to zas o krok dalej- ja nechcem platit "zdieračom", ktorí maju monopol na teplo, za to čo mi natlačia do bytu a až spravím všetko preto aby bola v byte pohodova teplota budem spokojna.
Neviem, prečo reaguješ podráždene ( alebo sa mi to len zdá?). Ja síce byty nespravujem ale v jednom bývam a áno, chcem mať aj v tom byte maximálne pohodlie a mrzí ma, že som odkázaná na nejakého správcu, kedy láskavo zakúri, kedy kúriť už, alebo až prestane. Uisťujem ťa, že keby som na ten barák mala, išla by som doňho. (Silne mi to pripomína reakcie typu " nepáči sa ti? tak choď....nájdeme takého, čo bude držať hubu a krok...."
A áno, mám vymenené okná, preto mám v zime 30 stupňov ( a to som krajný byt na konci baraku). Tepla nám ide do baraku až-až, susedia majú 19 stupňov a je im dodávané to isté teplo. Najlepšie riešenie by pre mňa bolo urobiť si vlastné kúrenie, ale to mi správca nedovolí.
Soňurka
20.06.06,11:10
Sonurka, nikoho nevyhadzujem z bytu, avsak keby si poznala podrobne problematiku o sprave obytných domov a panelakov asi by ti neprišlo ani za potrebne sa zaoberat tým o čom tu už tolko pišeme. Elenka napisala spravne, že sa to da riešit aj inými sposobmi a bohužial je to tak...Ohladuplnost ktorú spomínaš, by ti asi tažko pomohla, keby si mala male dieťa, kurila si naplno a tvoj sused by priškrtil ventil na nulu a kradol by teplo z tvojich "super" vykurených stien. Tak isto ten pod tebou a nad tebou /ak ich
maš../ noooo a potom chcem vedieť ako by si to riešila.:eek:

Milá Slavica - tento problém vykurovania okolitých bytov som sa pokúšala nastoliť v mojom príspevku č. 5 témy"Povinnosť temperácie bytu". Ale zatiaľ nik nereagoval, neviem, či má niekto skúsenosť s vhodným a jednoduchým odizolovaním bytu. Túto radu by iste uvítali mnohí tí, ktorí majú nad sebou byty, ktoré nik nevykuruje, alebo kde mimoriadne šetria .
Čo sa týka nášho prvotného problému - možnosť regulovať potrebnú teplotu
v byte pre jednotlivé skupiny obyvateľstva (malé deti, starší, chorí, imobilní a pod.), dovoľujem si trvať na tom, že takíto ľudia by mali mať možnosť voľby teploty v byte (aspoň tých cca 24 stupňov C) takým spôsobom, aby si mohli nastaviť ventilom potrebnú teplotu. Ale to my tu asi nevyriešime, to by asi tí, ktorí to stanovujú zákonom, museli mať podobné problémy .
Inak vysoko si vážim Vašu znalosť tejto problematiky, často sledujem najmä Elenkine príspevky na vysokej úrovni. Baby - ste proste perfektné !!!
Sany
20.06.06,12:23
Sonurka, nikoho nevyhadzujem z bytu, avsak keby si poznala podrobne problematiku o sprave obytných domov a panelakov asi by ti neprišlo ani za potrebne sa zaoberat tým o čom tu už tolko pišeme. Elenka napisala spravne, že sa to da riešit aj inými sposobmi a bohužial je to tak...Ohladuplnost ktorú spomínaš, by ti asi tažko pomohla, keby si mala male dieťa, kurila si naplno a tvoj sused by priškrtil ventil na nulu a kradol by teplo z tvojich "super" vykurených stien. Tak isto ten pod tebou a nad tebou /ak ich maš../ noooo a potom chcem vedieť ako by si to riešila.:eek:
A čo takto to priškrtenie ventilu na nulu riešiť tak, že by to jednoducho nešlo? Ventil na nule by temperoval na nejakú minimálnu teplotu a proste radiátor by sa vypnúť úplne nedal. Tak by nehrozilo, že sused bude vykurovať aj okolité byty. Prečo sa maximum obmedziť dá, ale minimum zabezpečiť nie? Ja nie som technik, ale som presvedčená, že to nie je až také náročné.
Elena Navrátilová
20.06.06,13:31
Ďakujem za ocenenie. Potešilo. S tým nápadom, že by sa nemohol dať ventil na 0 by sa aj mne páčil. Na zhromaždení, technicky podložiť, ekonomicky, graficky znázorniť. Doložiť výpočtami o tom ako sa to vlastne prepláca a nie aby na tom niekto šetril. Super nápad. Len ešte to obhájiť tak, aby to bolo každému členovi jasné. Toto sú veci, ktoré veľa ľudí nechce pochopiť. Celý deň 0 po príchode zapnúť, energeticky veľmi náročné vykúriť za ten čas čo sa človek doma zdržiava. Myslím, že my všetci tomu rozumieme. Pokiaľ aj steny bytu nebudú mať patričnú teplotu ten ventil neprestane dokurovať na nastavené stupne. Preto je vhodné zatepliť obvodové steny, vymeniť okná, zatepliť strechu, suterén, vchod. Všetko kade je možný únik tepla. Vtedy sa to teplo dokáže udržať. Zbytočné jednostranné zateplenie. Takže neviem kto bude mať odvahu a skúsi medzi susedmi presadiť - žiadna 0 na ventile. Fakt sa mi to páči.
Halli
20.06.06,13:57
Samozrejme že sa to da nastavit, pýtala som sa nato. Dali to v jednom panelaku a po roku to davali naspät lebo ludia to zas nechceli a tak to ide dokola... Vobec nereagujem podraždene Sonurka, ale asi tažko pochopiš to s čim sa ja dennodenne zaoberám už 8 rokov a s čím pracujem už takmer 15 rokov/predtým bytový podnik, teraz sukromne vedenie troch SVB/ Neznamena to, že som zjedla všetku mudrost sveta, len už mi nezostava čas na riešenie takých veci ake trapia teba. tak mi to prepáč ak sa ta to dotklo. Pekny den prajem.
Elena Navrátilová
20.06.06,15:20
Pozerala som na naše termostatické ventily, my máme na nich na hodnote 6 až do 28 stupňov. Či to je reál, neviem. Ale pri * máme 6, 1-10, 2-13, 3-17,5 srdiečko - 20, 4-22, 5-25, 6-28. Takže asi záleží aj od typu termostatického ventilu.
Elena Navrátilová
20.06.06,15:27
Nemôžem sa dostať k môjmu predchádzajúcemu príspevku, dnes mám problém ohľadom čítania, nieto ešte písania, tak sa ospravedlňujem. Ale pokiaľ by bola horná hranica teploty kúrenia obmedzená, mal by sa urobiť tzv. ekvitermický uzol už na vstupe ÚK do domu. Pokiaľ tam nie je, nemala by byť horná hranica obmedzená. Ale to by muselo byť odsúhlasené na zhromaždení vlastníkov. Pokiaľ to tak nebolo, nikto ten tzz. ekvitermický uzol nemôže dať urobiť.
Hlinkovx
20.06.06,17:09
my máme termostatické ventily...a stupne sú tam 1-6..
a práve dnes nám montovali pomerované merače tepla..
a vŕtali nám do radiátorov/ máme tie rovné korády panelové/
Elena Navrátilová
20.06.06,18:08
Tie príspevky si raz zmiznú, potom sa zas objavia. Už to je ako s peniazmi v peňaženke, no nie? Nespomínajúc iné abnormálne javy. To s tým 1-6 znamená, že 1 je nastaviteľná a 6 sú stupne, 2-10 stupňov a tak ďalej, aby tu nedošlo k nejakému omylu. Ďakujem.
Orim
25.06.06,19:39
Mal by k tomu byť dodaný aj návod a s približnou hodnotou aj stupne
uko
28.06.06,10:50
chcem vás poprosiť o radu,
prečítala som všetky príspevky ohľadom meračov tepla ale nenašla som odpoved na moju situáciu.
Kupili sme byt, správu vykonáva OSBD, máme merače od firmy Techem. zistili sme, že jeden merač je trochu uvoľnený. Chcem to nahlásiť aby nás neupodozrievali, že sme s ním manipulovali, len neviem ako mám postupovať. Povedala som to domovému dôverníkovi, ktorý ale zdá sa na to kašle.
Volala som do firmy Techem kde mi povedali aby som to dala písomne na OSBD. Neviem či má byť až taká iniciatívna a obchádzať domového dôverníka,lebo neviem ako sa to potom bude uhrádzať. Či to pôjde z fondu opráv alebo to budem musieť zaplatiť. Rovnako nám nefunguje ani zvonček.
Ďakujem za cenné rady.
GabiZ
28.06.06,12:42
Merače tepla sú súčasťou bytu, to znamená, že z fondu opráv by sa hradiť nemali. Tak ako merače na vodu tak aj tieto si hradí vlastník bytu sám. To znamená, že treba to nahlásiť na OSBD, ktorí budú kontaktovať firmu Techem a oni by merač mali prísť skontrolovať. Keď ste kúpili byt, bol tento merač už uvoľnený, alebo ste to zistili až po určitom čase, keď už v byte bývate? Lebo ak ste byt prevzali a hneď pri preberaní nebol tento nedostatok zistený, ťažko vám niekto uverí, že ste ho nepoškodili vy. Záleží aj od serióznosti firmy, či dokáže na rovinu priznať, že niečo bolo zle namontované a teda že to nie je vaša vina a v tom prípade by ste to hradiť nemuseli (záleží aj od záručnej doby). Samozrejme, že tu treba zistiť, čo spôsobilo uvoľnenie merača a na základe toho sa dá potom určiť vinník. Čiže je veľa vecí, ktoré ovplyvnia to, či si to zaplatíte vy alebo nie, ja som ich popísala v skratke. Myslím, že o to platenie ti išlo. Ak sa mýlim, opravte ma.
Elena Navrátilová
28.06.06,14:20
Ja osobne poradím tiež písomne napísať všetky problémy, ktoré boli zistené. Jeden list dať predsedovi proti podpisu, druhý zaslať na OSBD. Skutočne sa môže stať, že príde na vyúčtovanie a zistia nefunkčnosť a potom bude doúčtované na základe priemeru. Merač mohol byť aj zle namontovaný. Treba zistiť či sa na to ešte nevzťahuje záruka. Škoda že sa na to neprišlo pri preberaní bytu. Ale treba postup /písomne atď./ dodržať.
Orim
28.06.06,20:37
Treba to nahlásiť a písomne dať to oprpti podpisu. OSBD asi robí správcu a Techem vykonáva preň opravy a pod.
Soňurka
30.06.06,07:40
Prajem všetkým pekný deň :)
V Zbierke zákonov 630/2005, čiastka 246 v odstavci 4 čítam o vyúčtovávaní spotreby tepla v prípade, že niekto si nedá namontovať merač tepla. Hovorí sa tu o 1,5 násobku priemernej spotreby na m2.
Je možné, aby spoločenstvo určilo napr. 2-násobok?????:eek:
Veď potom tento zákon vlastne nemá zmysel, keď spoločenstvo samo určuje tieto násobky. :confused:
Prosím o Vaše názory, možno aj skúsenosti z praxe.
Ďakujem. :)
Elena Navrátilová
30.06.06,07:57
To si u Vás takto zakomponovali do zmluvy alebo kam? Ak to u Vás takto priemerujú, musia na požiadanie predložiť na základe čoho takto urobili vyúčtovanie. Keď je v zákone uvedený 1,5 násobok priemernej spotreby, viac sa musí určite schváliť len dodatkom k zmluve o spoločenstve, resp. uznesením zo zhromaždenia. Ale už som počula, že napriek tomu že bolo niečo v zmluve to na súde spoločenstvo prehralo. Je to individuálne. V tomto prípade záleží či si ten kto robí vyúčtovanie vie obhájiť na základe čoho tak robil vyúčtovanie. Ak si nebola prítomná na schôdzi, skús takto sa dopátrať, kde to má právnu podstatu.
Soňurka
30.06.06,08:12
Zatiaľ som nevidela zápis zo schôdze, ale predpokladám, že to schválila časť spoločenstva.
Dobrý by bol možno kontakt na tých, ktorí to so spoločenstvom vyhrali :p.

Len musím ešte pozrieť zákon 182/1993 Zb. §14 a zák. 657/2004 Zb. §18,ktorý sa uvádza v odvolávkach. (keď budem mať čas). Neviem, či náhodou tu nie je tá úprava, že si vlastne spoločenstvo môže rozhodovať ako chce :D.
Zatiaľ ďakujem a oceňujem :)
Soňurka
30.06.06,10:31
Privítam aj ďalšie názory k môjmu príspevku č. 80
Ďakujem všetkým a prajem pekný deň :) :) :)
Orim
30.06.06,21:06
Aj rozhodovanie spoločenstva musí byť v súlade so zákonmi. Pretože každý kto nesúhlasí s uznesením má právo sa odvolať na súd. A ten určite nerozhodne v rozpore so zákonom v prospech spoločenstva.

Neviem si totiž zatiaľ predstaviť čo protizákonné by mohol súd odsúhlasiť v prospech spoločenstva.
Elena Navrátilová
01.07.06,05:24
Ale to je tiež len teória. Mám znalosť o prípade keď bolo SVB s neplatičom na súde a súd ho oslobodil od platenia penále. Takže sme sa dostali znovu k teórii a praxi. V zmluve o spoločenstve sa aj toto dá navýšiť, ale to neznamená, že pri súdnom riešení súd nedá za pravdu členovi SVB ale SVB. Veď každý poznáme tvar paragrafu. Dáš do 15 dní podnet na súd a súd má vyššiu právomoc ako zmluva o spoločenstve. Po teoretickej stránke a na Slovensku...
jojinkoh
21.07.06,16:37
Máme namontované pomerové merače od firmy TECHEM od apríla-mája r.2004 /platili sme si ich my samí vlastníci cez faktúry/. Spravuje nás správca s.r.o. Niektorí majitelia bytov nie sú spokojní s meračmi, šetrili a merače ukazovali veľa dielikov.
Pýtame sa:
- je záruka na pomerové merače a koľko,
- náš správca s.r.o. je ochotný sprostredkovať skontrolovanie 5
pomerových meračov u firmy TECHEM, ale na náklady každého
reklamujúceho majitelia?
1 celé poschodie si nedalo namontovať pomerové merače a vieme 100%,
že nešetrili s teplom, ale teraz pri ročnom vyúčtovaní za r.2005 mali
preplatky. My ich máme, šetrili sme a niektorí z nás mali pri ročnom
vyúčtovaní za r.2005 nedoplatky. Upozornili sme na to nášho správcu
s.r.o., ale nič sme nedosiahli a nevedel nám to vysvetliť. Ako máme ďalej
postupovať a čo máme urobiť, veď je to nespravodlivé ?
Elena Navrátilová
22.07.06,02:47
Na merače máte určite štandardnú záruku - max. 2 roky. Kontrolu meračov isto nemáte v cene za montáž. Tak preto si ju budete musieť zaplatiť. Všetko ohľadov meračov je podľa môjho názoru psychologický ťah. Mám merač - idem šetriť. Nemám merač - nešetrím, veď nemám merač. Podľa zákona, tí čo nemajú merače platia max. 1,5 násobok priemernej spotreby tepla v dome. Teda tí s meračmi šetrili, oni viacej nezaplatili ako 1,5 násobok pokiaľ nemáte na schôdzi vlastníkov schválený vyšší násobok.
Takže Vy si musíte na schôdzi zvoliť postup, ktorý by mal motivovať tých čo nemajú merače namontované, aby si dali namontovať, alebo to čo sa Vám zdá spravodlivejšie. Veľmi dôležité je, aký pomer si zvolíte, 30:70, 40:60, alebo ak ste zateplení je doporučovaný 50:50.
jojinkoh
22.07.06,16:40
Máme nami schválený pomer 70:30, nemáme zateplený panelák.
Napísala som aj do TECHEMU, ale dostali sme tú istú odpoveď ako od správcu a od Teba. Len musím zistiť u nášho správcu tú záruku.
Ako Ste spokojní ostatní s Techemackými pomerovými meračmi? My máme tie, čo nám ukazujú dieliky, t.j. staršie, nie na čipovú kartu.
Elena Navrátilová
22.07.06,17:39
U nás sa budú teraz montovať merače tepla. Máme mať dvojbodové snímanie zn Sieme..
Orim
22.07.06,22:50
My máme digitálne Sieme...

Zatial sme spokojní. Neviem či vám dajú odpoveď aká by vás uspokojila.
Techem nepojde proti sebe a nenapíše, že boli zlé merače.

Keď je priemerná spotreba tepla učite je niekto pod priemerom a niekto nad priemerom. Nemôžu byť všetci nespokojní. Ale na schôdzi si odhlasujete ako budete postupovať ďalej.
Elena Navrátilová
23.07.06,11:04
Máme nami schválený pomer 70:30, nemáme zateplený panelák.
Napísala som aj do TECHEMU, ale dostali sme tú istú odpoveď ako od správcu a od Teba. Len musím zistiť u nášho správcu tú záruku.
Ako Ste spokojní ostatní s Techemackými pomerovými meračmi? My máme tie, čo nám ukazujú dieliky, t.j. staršie, nie na čipovú kartu.

To máte ešte odparovacie, alebo už nie.
Elena Navrátilová
23.07.06,17:01
My máme digitálne Sieme...

Zatial sme spokojní. Neviem či vám dajú odpoveď aká by vás uspokojila.
Techem nepojde proti sebe a nenapíše, že boli zlé merače.

Keď je priemerná spotreba tepla učite je niekto pod priemerom a niekto nad priemerom. Nemôžu byť všetci nespokojní. Ale na schôdzi si odhlasujete ako budete postupovať ďalej.

A tiež dvojsnímačové? Zatiaľ ste s nimi spokojní?
jojinkoh
24.07.06,16:04
Máme elektronické pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov PRVN TWIN-TECH-OPTICA /TTO/. Stanovujú podiel každého užívateľa na celkovej spotrebe tepla v dome nameranej fakturačným meradlom, spotreba tepla je vyčíslená v dielikoch, riadiacou jednotkou je mikroprocesor, ktorému boli zadané údaje o vykurovacom telese.
Prístrojová technika PRVN sníma súčasne aktuálanu teplotu vykurovacieho telesa a okolitého priestoru. Má osadené 2 snímače, mikroprocesor zabudovaný v prístroji autoamticky prepočítava a vyhodnocuje aktuálne údaje o spotrebe tepla a výsledok sa zobrazí na displeji.
Zobrazenie údajov na displeji prístroja TWIN-TECH-OPTICA /TTO/:
naštartovaný, kódovaný prístroj-/normálny stav/-
prvá hodnota- je aktuálna za príslušné zúčtovacie obdobie,
druhá hodnota-je minuloročná spotreba-zapisuje sa do odpočtového protokolu,
tretia hodnota-je kontrolné číslo, ktoré pozostáva z 2 dvojčísel
74 korešpondečné číslo
21 posl.2.miesta čísla prístroja
Odpísali nám z TECHEMU, že kompetentný zamestnanec je do 1.8.2006 na dovolenke, tak teda počkáme dovtedy.
Orim
24.07.06,20:57
jednosenzorové
jojinkoh
25.07.06,14:24
Orim, môžeš mi, prosím Ťa, bližšie vysvetliť, čo to pre nás znamená?
Orim
25.07.06,18:09
Ťažko sa to takto vysvetluje. Nepoznám ich tak trochu teórie čo by všetko mohli robiť.
1.) Dvojčidlové s mikroprocesorom môžu ukazovať priamo spotrebu tepla v MW, GJ, podľa toho ako sú nastavené ale táto hodnota sa nedá použiť ako fakturačná pokiaľ máte na päte domu fakturačný merač. Možno by sa dala po dohode s dodávateľom tepla, ale pochybujem, že by s tým súhlasil.
2.) môžu ukazovať priamo podiel príslušného radiatora na celkovej spotrebe tepla bez ďalších prepočítavacích koeficientov aj s ohľadom na polohu bytu.
3.) môžu ukazovať podiel príslušného radiatora na celkovej spotrebe tepla po odpočte sa hodnoty prepočítavajú s príslušnými koeficientami na jednotlivé rádiatory.

Všetko závisí podľa toho ich nastavenia.

Aby to šlo podľa bodu 1 je to celkom zložité nastavovanie a vykonávanie meraní tak aby to bolo presne nastavené.
Meria to teplotu prichádzajúceho a aj odchádzajúceho vykurovacieho média a v presne stanovených miestach aj teplotu radiárora. Porovnáva sa to s merákom ktorý má certifikát na meranie príslušných hodnôt. Na základe vyhodnotenia týchto údajov stanovuje príslušné hodnoty ktoré sa dajú priamo odčítať na displeji. Pochybujem, že to máte takto urobené, pretože sa takto musí urobiť každý radiátor.
jojinkoh
26.07.06,15:59
Nemerajú teplo vo fyzikálnych jednotkách /GJ/, ale len stanovujú podiel každého užívateľa na celkovej spotrebe tepla v dome nameranej fakturačným meradlom. Riadiacou jednotkou je mikroprocesor. Spotreba tepla je vyčíslená v dielikoch.. Náklady za teplo pre vykurovanie v rámci rozúčtovacej obytnej jednotky sa rozdeľujú na zložku základnú a spotrebnú v pomere 30/70 %.. Spotrebná zložka sa rozdelí medzi užívateľov bytov a nebytových priestorov podľa údajov odčítaných na prístrojoch.
Neviete nám náhodou niekto napísiť, ako dlho sú v záruke? Od TECHEMU nemôžeme dostať odpoveď a ani od správcu bytov. Nám ich namontovali v máji r.2004.
Elena Navrátilová
26.07.06,16:21
To sme už boli v EU. Od 1.5.2004 sme európania. Takže záruka je tiež 2 roky. Medzi správcom, resp. predsedom a Techem-om. Správca nech predloží zmluvu o dielo. Tam nájdeš všetko. Ja Ti verím, že sa Ti to nezdá spravodlivé, ale merače nie sú o spravodlivosti. Tým čo majú merače iba 30 % z celkovo spotrebovaného tepla sa pri vyúčtovaní berie do úvahy. 70 % je na plochu bytu. Ale to vieš. Tí čo merače nemajú účtovali 1,5 násobok priemernej spotreby? Skús si toto preveriť. Možno im účtovali bez násobku, iba priemer. Tak skús z tejto stránky.
jojinkoh
26.07.06,17:07
Tak im to rozúčtovali, ako píšeš. Ale ako je to možné, že tí, ktorí nemajú merače a vieme, že nešetrili mali pri vyúčtovaní za r.2005 preplatky /smejú sa nám za chrbtom/. Tomuto absolútne nerozumieme.
Elena Navrátilová
26.07.06,17:11
No a steny bytov máte spoločné? Byty sú na vyššom poschodí? To všetko má na to vplyv. Je tam priechodnosť medzi týmito prestupovými bodmi. Takže ak oni aj nešetrili, to teplo išlo susedom a merače merajú aj takéto teplo. Pošlem ss dobré www. stránky na túto tému,dobre? Ešte Ťa poprosím, aké máte vykurovanie? CDT, alebo vlastný zdroj tepla?
jojinkoh
26.07.06,17:14
Majú spoločné steny, vykurovanie máme CDT. Pošli, díky.
Elena Navrátilová
26.07.06,17:17
Už som Ti poslala.
Orim
26.07.06,19:37
To sme už boli v EU. Od 1.5.2004 sme európania. Takže záruka je tiež 2 roky. Medzi správcom, resp. predsedom a Techem-om. Správca nech predloží zmluvu o dielo. Tam nájdeš všetko. Ja Ti verím, že sa Ti to nezdá spravodlivé, ale merače nie sú o spravodlivosti. Tým čo majú merače iba 30 % z celkovo spotrebovaného tepla sa pri vyúčtovaní berie do úvahy. 70 % je na plochu bytu. Ale to vieš. Tí čo merače nemajú účtovali 1,5 násobok priemernej spotreby? Skús si toto preveriť. Možno im účtovali bez násobku, iba priemer. Tak skús z tejto stránky.

Musím to trochu poopraviť. 70% na merače a 30% na plochu bytu.

Ale asi vám to zle rozpočítali aj tým čo nemajú merače.
Elena Navrátilová
27.07.06,02:52
Ďakujem, nebol v tom úmysel, len opačné vyjadrenie sa.
jojinkoh
11.08.06,15:35
Máme správcu s.r.o. a nemáme všetci namontované pomerové merače PRVN. Náš správca vydal Smernicu č.2/2006 na rozúčtovanie nákladov tepla pre ÚK, tepla pre ohrev TÚV a vody na ohrev TÚV v súlade so zákonom NR SR č.657/2004 Z.z. a vyhlášky URSO č.630/2005 Z.z. platnej od 1.1.2006.

Článok II.
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykrovanie podľa PRVN pri zmene ceny tepla

Ak sa v priebehu kalendárneho roka zmení cena tepla na rozpočítavanie spotrebnej zložky ku dňu účinnosti novej ceny tepla prevedú sa nasledovné možné opatrenia v bytových domoch, v ktorých sú inštalované PRVN od dodávateľa TECHEM /my máme niektorí/, ISTA, SIEMENS:

1. Použijú sa pomerné množstva z celoročných indikovaných údajov v zmysle prílohy č.1 k vyhláške č.630/2005 Z.z. podľa mesiacov:
január 19 /pomer v %/ júl 0 /pomer v %/
február 16 august 0
marec 15 september 1
apríl 9 október 8
máj 1 november 14
jún 0 december 17

2. Správca s.r.o. zabezpečí odčítanie PRVN ku dňu účinnosti zmeny ceny tepla.
Upozornenie: v tomto prípade sa zvýši cena za rozúčtovanie nákladov vzhľadom na mimoriadny odpis.

3. Správca s.r.o. predloží dodávateľovi rozúčtovania spotrebu tepla a náklady za teplo z fakturačných dokladov za jednotlivé obdobia stanovenej ceny tepla.

Máme sa rozhodnúť do 30.08.2006, ktorú variantu má použiť náš správca pri zmene ceny tepla. Absolútne sa nevieme rozhodnúť.
Poraďte nám.
svojar
12.08.06,18:59
Keže nemáte všetci namontované PRVN volil by som variant č. 1
Orim
20.08.06,16:46
Podľa mňa by to malo byť podľa bodu 3 kombinované s bodom 2. To by bolo najspravodlivejšie.
Je v tom samozrejme započítané to navýšenie.
Ako by ste to robili, keby nebolo to navýšenie ceny, tak to spravte na 2x.
1. podľa pôvodnej ceny, 2. podľa navýšenia.

Je to smutné, že je tam navýšenie, ale s tým asi nič neurobíte, aj keď si myslým, že by sa to nemalo počítať. Pretože to by malo byť v programe na prepočet zamontované (zmena ceny v priebehu roka).
I-24 SVB
22.08.06,11:11
Vie nám niekto poradiť najkvalitnejšie merače tepla dvojčidlové na radiator. Máme namontovane ampulkove v ktorých sa tekutina odparuje. Chceme vymenu za digitalne vie niekto o nejakej firme daj kontakt popripade mail.
Ďakujeme !!!
Elena Navrátilová
28.08.06,15:14
od firmy Sieme...Ale veď to sme tu už písali. Príspevky nám niekto vymazal.:(
neli
09.09.06,20:42
Vie nám niekto poradiť najkvalitnejšie merače tepla dvojčidlové na radiator. Máme namontovane ampulkove v ktorých sa tekutina odparuje. Chceme vymenu za digitalne vie niekto o nejakej firme daj kontakt popripade mail.
Ďakujeme !!!

"kuk":p na stránky - ista.cz, techem.sk (alebo cz-tam lepšie fungujú), yzamer.sk, enbra.cz (majú prevádzky aj na Slovensku), všetci majú rozpísané typy a aj podrobný popis funkcií a techn. údajov (odparovacie, dvojsnímačové, dvojsnímačové s elektronickým zberom dát apod.) a nájdete tam v kontaktoch emaily. Sú medzi nimi aj takí, ktorí dávajú možnosť úhrady v 12 mesačných splátkach bez navýšenia, ale aj v 4xštrvrťročných splátkach bez navýšenia, vždy je to o dohode a o počte ks (to tam nepíšu, to mám z ponúk). Nezabudnite si vyžiadať cenu za montáž, rozúčtovanie a odpočet, ale aj ceny za servis (pri poškodení, výmenách radiátorov a pod). Napr.ENBRA (možno aj ostatní) dáva záruku na EPRVN (elektron.pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov) 5 rokov, robí aj hydraulické vyregulovanie a termostatizáciu, ponúka vodomery s ochranou proti neoprávnenej manipulácii, antimagnetické aj s následným overovaním na celé ciachovacie obdobie (4-6rokov). Je dobré sa zamyslieť :confused: nad odstránením chýb odpočtárov ("ľudský faktor") :mad: a nevstupovania do bytov - odpočty ( a nie len z PRVN, alej aj vodomery) vykonávať elektronickým alebo rádiovým zberom dát - aj o tom tam píšu. Toť vše, čo znám... ale stále surfujeeeem... ajoj:)
I-24 SVB
11.09.06,11:56
"kuk":p na stránky - ista.cz, techem.sk (alebo cz-tam lepšie fungujú), yzamer.sk, enbra.cz (majú prevádzky aj na Slovensku), všetci majú rozpísané typy a aj podrobný popis funkcií a techn. údajov (odparovacie, dvojsnímačové, dvojsnímačové s elektronickým zberom dát apod.) a nájdete tam v kontaktoch emaily. Sú medzi nimi aj takí, ktorí dávajú možnosť úhrady v 12 mesačných splátkach bez navýšenia, ale aj v 4xštrvrťročných splátkach bez navýšenia, vždy je to o dohode a o počte ks (to tam nepíšu, to mám z ponúk). Nezabudnite si vyžiadať cenu za montáž, rozúčtovanie a odpočet, ale aj ceny za servis (pri poškodení, výmenách radiátorov a pod). Napr.ENBRA (možno aj ostatní) dáva záruku na EPRVN (elektron.pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov) 5 rokov, robí aj hydraulické vyregulovanie a termostatizáciu, ponúka vodomery s ochranou proti neoprávnenej manipulácii, antimagnetické aj s následným overovaním na celé ciachovacie obdobie (4-6rokov). Je dobré sa zamyslieť :confused: nad odstránením chýb odpočtárov ("ľudský faktor") :mad: a nevstupovania do bytov - odpočty ( a nie len z PRVN, alej aj vodomery) vykonávať elektronickým alebo rádiovým zberom dát - aj o tom tam píšu. Toť vše, čo znám... ale stále surfujeeeem... ajoj:)

ĎAKUJEM neli
menem
20.09.06,21:03
Vie mi niekto poradit ako sa vypocita koeficient pri spotrebe tepla?Problem je v tom,ze mi namontovali merace tepla,spotreba bola primerana a da sa povedat ze priemer voci ostatnym najomnikom.Ale pri vypocte spotreby,vyuctovania mi spotrebu rataju vysokym koeficientom,najvyssim z celeho bloku,neviem kam sa mam obratit s tymto problemom,lebo takto mi vznikne kazdy rok rozdiel.Tymto chcem upozornit a dat radu tym ktori este nemaju merace,aby si porovnali koeficienty aj s ostatnymi susedmi.Lebo v konecnom rade mozete setrit ako chcete a ked mate prideleny zly koeficient ktorym sa nasobi spotreba,tak budete mat neumerne naklady na vykurovanie.Existuje institucia ktora moze dane vypocty a stanovenie koeficientov preverit?Neviem kam sa obratit..Dakujem za radu.Som z BA.
Orim
20.09.06,23:09
Teraz neviem o akom koeficiente konkrétne hovoríš. Je ich niekoľko a všetky sú dané. Jedny zákonom a sú určené podľa polohy bytu, druhé podľa výkonu radiátora a tie sú dané výrobcom radiátora. Niektoré sú rovnaké iné sú rozdielne.
Než vám namontovali merače určite si zistili aké máte radiátory a aj polohu bytu a podľa toho stanovili koeficienty
sonka1
21.09.06,07:11
naša firmy kedysi montovala takéto merače.... pamätám, že koeficienty záviseli od typu radiátora a polohy bytu - severná strana, južná,.- či je to rožný byt, teda kolko strán má otvorených, alebo spoločných so susedmi atd.---- treba sa obrátiť na firmu, ktorá ich montovala
Zita4
21.09.06,07:55
Teraz neviem o akom koeficiente konkrétne hovoríš. Je ich niekoľko a všetky sú dané. Jedny zákonom a sú určené podľa polohy bytu, druhé podľa výkonu radiátora a tie sú dané výrobcom radiátora. Niektoré sú rovnaké iné sú rozdielne.
Než vám namontovali merače určite si zistili aké máte radiátory a aj polohu bytu a podľa toho stanovili koeficienty
Nevieš mi prosím ťa poradiť, v ktorom zákone by som našla tieto koeficienty? Vopred ďakujem :)
Orim
21.09.06,22:27
Nevieš mi prosím ťa poradiť, v ktorom zákone by som našla tieto koeficienty? Vopred ďakujem :)



Dúfam, že ťa tento aspoň čiastočne uspokojí :)
menem
22.09.06,11:49
Koeficient podla ktoreho sa nasobi spotreba tepla z meracov.Je to na vyuctovani koeficient okolo dvoch.
Elena Navrátilová
22.09.06,15:16
Príslušné koeficienty k PRVN sú dané zákonom a majú byť schválené na zhromaždení vlastníkov. Vlastníci sa rozhodnú či bude použitý pomer 70:30, 60:40.Plocha bytu a namerané hodnoty z PRVN. Tu sa zohľadňuje aj to či je obytný dom po obnove /zateplení, alebo nie/.
quartz
22.09.06,15:59
môžete ma uistiť či tých 30(40 %) sa musí rozpočítať podľa plochy bytu?
u nás to bolo naposledy tak, že sa všetko teplo(aj fixná zložka) počítalo podľa meračov
a my keďže sme mali zimu(3 balkóny), mali sme takmer stále pustené radiátory naplno
okrem toho si viacerí dali namontovať radiátory s polovičným počtom rebier a potom automaticky merač dáva polovičné hodnoty
a samozrejme dôchodcovia(väčšina v našom paneláku) si mohli odsledovať kedy kurič kúri a kedy nie a tak si regulovať kúrenie
tak by ma potešilo keby aspoň niečo bolo podlľa plochy
Elena Navrátilová
22.09.06,16:35
Máte vlastnú kotolňu? Kurič od CDT kúri stále, ale kotolňa môže byť nastavená na temperovanie, resp. riadne kúrenie. Ak chodíš pravidelne na zhromaždenia, tak by si mal vedieť či sa niečo ohľadom pomerov odsúhlasovalo. Ale ak nevieš, obráť sa na Vášho predsedu. Ohľadom radiátorov a rebier. Máš ventil, predpokladám termostatický, teda ten Ti reguluje teplotu telesa aj miestnosti, čiže či Ty vykúriš miestnosť radiátorom o rozmere 10x5 alebo 5x5 stále budeš mať regulovanú teplotu ventilom, ktorý ju reguluje. Či máte termostatické ventily, zrejme vieš. Ak ich nemáte, dajte si vymeniť ventily za termostatické.:D
quartz
22.09.06,16:51
Máte vlastnú kotolňu? Kurič od CDT kúri stále, ale kotolňa môže byť nastavená na temperovanie, resp. riadne kúrenie. Ak chodíš pravidelne na zhromaždenia, tak by si mal vedieť či sa niečo ohľadom pomerov odsúhlasovalo. Ale ak nevieš, obráť sa na Vášho predsedu. Ohľadom radiátorov a rebier. Máš ventil, predpokladám termostatický, teda ten Ti reguluje teplotu telesa aj miestnosti, čiže či Ty vykúriš miestnosť radiátorom o rozmere 10x5 alebo 5x5 stále budeš mať regulovanú teplotu ventilom, ktorý ju reguluje. Či máte termostatické ventily, zrejme vieš. Ak ich nemáte, dajte si vymeniť ventily za termostatické.:D
-nemáme vlastnú kotolňu, ale viem že si kurenie regulovali asi podľa temperovania, riadneho kúrenia
-na schôdzi sa odsúhlasilo rozpočítať celé teplo podľa meračov- to bolo minulý rok, preto ma potešilo že pre tento rok by malo byť zo zákona niečo podľa plochy môžu si zase na schôdzi schváliť všetko iba podľa meračov?
-máme merač siemens 8621, a tie radiátory si fakt dávali polovičné vo viacerých bytoch a sú veľmi spokojní lebo platia polovičné nájomné z nášho(práve kvôli teplu)
Elena Navrátilová
22.09.06,16:56
A ste zateplení alebo nie? Ste SVB pod správou koho? To či môže byť všetko podľa meračov je pre mňa novinka. Treba pozrieť v zákone. Ale pokiaľ mám znalosť, tak by sa malo aj na plochu bytu. Je to práve pre tých čo majú horšie situované byty. Máte všetci rovnako veľké byty?
quartz
22.09.06,17:09
A ste zateplení alebo nie? Ste SVB pod správou koho? To či môže byť všetko podľa meračov je pre mňa novinka. Treba pozrieť v zákone. Ale pokiaľ mám znalosť, tak by sa malo aj na plochu bytu. Je to práve pre tých čo majú horšie situované byty. Máte všetci rovnako veľké byty?
-sme SVB, práve skončilo zateplovanie
-byty sú rôzne s 1 -3 balónmi alebo bez
- platíme najvyššie nájomné v paneláku, tak ma to štve,hlavne keď susedia
hovoria ako si to zariadili, no dúfam,že tento rok to už bude iné, ale keď si to zase všetci dôchodcovia schvália po starom tak hádam nebudem mrznúť
Elena Navrátilová
22.09.06,17:38
Bývaš na prízemí? Pod strechou? Ako máš situovaný byt?;)
quartz
23.09.06,08:28
Bývaš na prízemí? Pod strechou? Ako máš situovaný byt?;)
bývam na 7.poschodí,byt je situovaný na západ
behom mesiaca by mala byt schôdza, tak potom ti dám vedieť Elenka, dík
Chobot
25.09.06,06:30
môžete ma uistiť či tých 30(40 %) sa musí rozpočítať podľa plochy bytu?
u nás to bolo naposledy tak, že sa všetko teplo(aj fixná zložka) počítalo podľa meračov
a my keďže sme mali zimu(3 balkóny), mali sme takmer stále pustené radiátory naplno
okrem toho si viacerí dali namontovať radiátory s polovičným počtom rebier a potom automaticky merač dáva polovičné hodnoty
a samozrejme dôchodcovia(väčšina v našom paneláku) si mohli odsledovať kedy kurič kúri a kedy nie a tak si regulovať kúrenie
tak by ma potešilo keby aspoň niečo bolo podlľa plochy

Áno, je to tak, že to musí byť rozpočítané. Uvádza sa to vo vyhláške č. 630/2005, ktorá je účinná od 1.1.2006. Podľa § 7 sa teplo tam, kde sú namontované pomerové merače tepla, rozúčtováva na základnú a spotrebnú zložku. Základná je podľa plochy bytu a spotrebná je podľa nameranej spotreby.

Podľa vyhlášky musí byť tento pomer 40% základnej a 60% spotrebnej zložky. Ak sa na schôdzi vlastníkov vlastníci dohodnú, môže byť základná v rozpätí 30-50% a spotrebná v rozpätí 50-70%.
ninai
09.10.06,05:22
Bývam v podkrovnom byte (samozrejme iná výške miestností ako v ostatných bytoch), z troch strán neobostavaný. Byt je v OV, v bytovke nie sú namontované merače tepla. Skutočne sa koeficient nedá použiť aj v tomto prípade, veď mám spoločnú jednu stenu a som hore!
Ďakujem za názory a rady.
Elena Navrátilová
09.10.06,05:27
Načo Ti je koeficient, keď nemáš merač? Kúriš koľko kúriš. Veď neplatíš za merané teplo. Alebo by si chcela zľavu z ceny za kúrenie? Tá sa nedáva ale aj mne by sa to páčilo.
ninai
09.10.06,05:33
Ja síce mám individuálne vykurovanie ale mala by som sa podieľať aj na spotrebovanom teple ostatných bytov podľa vyhláške 630/2005. Nezdá sa mi to spravodlivé.
Elena Navrátilová
09.10.06,06:14
V zmysle zákona máš prispievať na fixné náklady, ak sa nemýlim. Máš stúpačky zo spoločného kúrenia vedené cez byt? Ak nemáš, myslím, že by si mala napísať skutkovú podstatu a snažiť sa aby Tvoje argumenty boli vypočuté. O spravodlivosti si tu môžeme písať celé strany, dobre?
Chobot
09.10.06,06:20
Ja síce mám individuálne vykurovanie ale mala by som sa podieľať aj na spotrebovanom teple ostatných bytov podľa vyhláške 630/2005. Nezdá sa mi to spravodlivé.

A nezabudla si na spoločnú podlahu? Veď aj tadiaľ odoberáš teplo zo spoločného kúrenia, takže Ti prispievajú na podlahové kúrenie.
ninai
09.10.06,10:31
A nezabudla si na spoločnú podlahu? Veď aj tadiaľ odoberáš teplo zo spoločného kúrenia, takže Ti prispievajú na podlahové kúrenie.

Na podlahové kúrenie nezameriavam pozornosť, keďže svojho spodného suseda zatepľujem zasa zvrchu a všetkých ostatných chráni kvalitná strecha (na rozdiel od predchádzajúcej povaly). Stúpačky nejdú cez môj byt, nemám nič spoločné s vykurovaním ostatných bytov.
Elena Navrátilová
09.10.06,10:42
Tak skús napísať nesúhlas. Pozri ešte v zákone či tie fixné nie sú viazané práve na stúpačky. Ono keď aj si nad vykurovaným bytom, zas on má lepšie nad sebou Teba ako strechu. Keby som mala voľnejšie kuknem aj ja zákon.Ak by čosi kľudne sa pýtaj. Kto vie a chce poradí. Ale ak tie stúpačky v byte nemáš vidím to ako priechodné.
quartz
15.10.06,04:11
Áno, je to tak, že to musí byť rozpočítané. Uvádza sa to vo vyhláške č. 630/2005, ktorá je účinná od 1.1.2006. Podľa § 7 sa teplo tam, kde sú namontované pomerové merače tepla, rozúčtováva na základnú a spotrebnú zložku. Základná je podľa plochy bytu a spotrebná je podľa nameranej spotreby.

Podľa vyhlášky musí byť tento pomer 40% základnej a 60% spotrebnej zložky. Ak sa na schôdzi vlastníkov vlastníci dohodnú, môže byť základná v rozpätí 30-50% a spotrebná v rozpätí 50-70%.
Dobré ráno,
tak sme mali konečne schôdzu a hlasovalo sa o %-tách,boli sme prehlasovaní(50%), ale aspoň 30 % pôjde podľa plochy,ale boli veľké protesty,že na čo máme merače, konečne začnú používať aj koeficienty za severnú stenu, balkóny....(vďaka vyhláške)
som zvedavá,ako dopadnú vyúčtovania, ale teším sa, aj keď rok 2005 je už stratený.
sou
16.10.06,13:38
Moze predseda SVB, ktory robi sam vyuctovanie urobit aj rozuctovanie tepla, alebo to musi robit specializovana firma? Kde vsak kupim nove ampulky?
sou
Orim
16.10.06,23:46
u nás si to robíme sami
topolka
04.12.06,12:34
Je potrebné robiť prepočet na GJ pri rozúčtovaní tepla v dome s vlastnou kotolňou pre 12 bytov /dva malé kotle/?
Elena Navrátilová
04.12.06,12:42
Pozri zákon 630/2005, podľa mňa podľa vzorca by sa malo rozrátať aj keď je vlastná kotolňa rozdeliť na variabilné a aj fixné. Sú na to vzorce. Myslím že aj v tom zákone.
Maca01
08.12.06,08:20
Dobrý deň,
viete mi niekto poradiť ako postupovať, ak nesúhlasím so schválenými koeficientmi zodhľadňujúcimi nepriaznivu polohu, ktoré sa používajú pri výpočte spotreby tepla?
Elena Navrátilová
08.12.06,10:57
Prečo nesúhlasíš? Je to v zákone 630/2005 a byty, ktoré majú nepriaznivú polohu sú znevýhodnené. Tie čo majú výhodnú polohu odoberajú cez spoločné steny, podlažia teplo aj z tých bytov čo majú nepriaznivú polohu. Byty s nevýhodnou polohou robia akúsi "zástenu" dobre situovaným bytom keby neboli, bol by každý byt všetkými stenami na 4 svetové strany orientovaný. To by nebolo čo riešiť. Podľa mňa, toto umožňuje "parazitovanie" a odoberanie energií zadarmo. Aj ja by som nesúhlasila, keby som nevedela o tom, aké to je nespravodlivé. Rovnaké byty, rovnaké poschodie, rovnako nastavené termostaty a daj teplomer v rovnakom čase do jedného aj druhého bytu a potom ma skús presvedčiť, že nie je nárok na koeficient. Nejdem Ťa presviedčať, pokiaľ to je odobrené, máš nárok sa do 15 dní odvolať na súde. Mne sa ani koeficienty nezdajú seriózne a dostačujúce, verím, že v legislatíve sa v tomto smere niekto kompetentný bude venovať tejto problematike. Paneláky sú tu a treba sa k tomu postaviť tak, aby to bolo seriózne a hlavne spravodlivé pre všetkých, ktorí si platia.
Chobot
08.12.06,11:18
Dobrý deň,
viete mi niekto poradiť ako postupovať, ak nesúhlasím so schválenými koeficientmi zodhľadňujúcimi nepriaznivu polohu, ktoré sa používajú pri výpočte spotreby tepla?

;) Elena, len malá poznámka, v panelákoch úplnú spravodlivosť nedosiahneš nikdy.

K tým koeficientom - Vyhláška 630/2005 § 7 ods. 6 hovorí:

"(6) Rozdiel nákladov spotrebnej zložky a nákladov určených náhradným spôsobom podľa odsekov 4 a 5 sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov podľa indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla s použitím korekcií, ktoré zohľadňujú nepriaznivú polohu miestnosti bytu alebo nebytového priestoru konečného spotrebiteľa podľa prílohy č. 2, ak sa koneční spotrebitelia nedohodnú podľa osobitného predpisu 6) inak, alebo metódou, ktorá priamo zohľadňuje nepriaznivú polohu miestnosti. .."

Čiže použitie týchto koeficientov je dané priamo v legislatíve. Neviem, či ste k tomu mali nejakú schôdzu, kde ste hlasovali, ale ak nie, tak sa automaticky uplatnilo toto ustanovenie. AK by ste mali schôdzu, kde by ste väčšinovo odhlasovali niečo iné, napr. aj to, že to nebudete rozpočítavať takto, tak by sa postupovalo v súlade s rozhodnutím. Ak bola schôdza a odhlasovalo sa rozúčtovanie s použitím koeficientov (teda vlastne ste odsúhlasili tento postup), tak Ti zostáva jedine napadnúť to súdnou cestou, kde však úspech nepredpokladám, ak tak rozhodla väčšina a schôdza prebehla platne podľa platných predpisov.

Keby ste o tom ešte nehlasovali a väčšina ľudí by bola proti koeficientom, tak zvolajte schôdzu a odhlasujte si to. Ak o zvolanie schôdze požiada správcu aspoň 1/4 vlastníkov bytov, ten je povinný schôdzu zvolať.

Ak si len Ty jediná, ktorá s tým nesúhlasí, tak máš jednoducho smolu, pretože život v paneláku je o tom, že sa musíš prispôsobiť rozhodnutiu väčšiny.

Ešte jedna poznámka k tým koeficientom - na jednej strane je to možno spravodlivé, že niektorí sú takto zvýhodnení. Na druhej strane je to paradox, že tí, ktorí odoberajú (síce nie vlastnou vinou) viac tepelnej energie na dosiahnutie určitého tepla, zaplatia menej a tí, ktorí odoberajú menej, dotujú tých ostatných. AKo však uviedla Elena, tí sú zase zvýhodnení, že sú chránení a tiež vykurovaní tými krajnými bytmi.

V situácii, keby každý byt mal samostatné vykurovanie, tak tí krajní by mali vyššie náklady na vykurovanie, ktoré by im nikto nerefundoval. Takže je to taká relatívna spravodlivosť založená na solidárnosti.
Marti.ka
08.12.06,11:28
Súhlasím s tým, že nikdy to nebude úplne spravodlivé a ani nikdy nebudú všetci spokojní. Ja bývam v strednom byte a z 11 bytov sme 3, ktorí nemajú žiadne zvýhodnenie.
Minulého roku som ešte bola doma na materskej a tým pádom sa kúrilo stále a vykurovala som aj susedné byty, ktoré zasa nekúrili, lebo sa doma nezdržiavali dlho.
Na to sa však nikde neprihliada. Teraz už chodím do práce, takže zasa ušetrím zasa niečo ja.
Elena Navrátilová
08.12.06,11:28
Úplnú spravodlivosť nedosiahneš v panelákoch ani individuálnym kúrením. To by chcelo viacej času sa tomuto venovať. Vedela by som si predstaviť povinne vmontovať do bytov niečo na snímanie, regulovanie, ... na základe tohoto vypracovať individuálny audit pre každý dom. Bolo by to povinné, dané zákonom, myslím, keď vedia dať ako povinnosť rôzne /neviem ako to označiť, napadlo ma len "chobotinky".../;) nezmysly, tak toto by aspoň pomohlo ľuďom, ktorí povinne nepovinne musia platiť za kúrenie aj susedovi, ktorí potom má problém /samozrejme na základe merania na vykurovacom telese/uznať nejaké koeficienty. Povinné meranie energetickej náročnosti panelových domov by bolo dané na určitú dobu. Meranie by bolo podkladom auditov a z toho % určiť koeficient. Ale taká uvedomelosť u nás, asi fakt hudba budúcnosti. Kde sú časy dotácii, toto by bolo tiež aspoň nejakou "náplasťou" na tieto úžernícke ceny energií.
Orim
08.12.06,13:24
Bývať samostatne nemať susedov čo ti berú teplo, ale ani ťa navyhrievajú, bohužial v paneláku to nejde.

Predpokladám. že aj keď by väčšina odsúhlasila na schôdzi, že sa nebudú používať kooficienty na prepočet podľa polohy bytu nebolo by to tak jednoduché.

Na súde by podľa mňa uspela, keby do 15 dní podala odvolanie, proti tomu.
Elena Navrátilová
08.12.06,14:23
Ak to bolo odsúhlasené nadpolovičnou väčšinou, ťažko vyhrá spor. Je to zákonné.
Halli
09.12.06,20:48
Možno je dobré prečitať si názor jedného odborníka, ktorý sa tým zaoberá dosť podrobne, ak máte záujem tu je :
PeterNR
19.12.06,07:41
Možno je dobré prečitať si názor jedného odborníka, ktorý sa tým zaoberá dosť podrobne, ak máte záujem tu je :
Prečítal som si ten dokument niekoľko krát, ale nenašiel som (pre mňa) to podstatné - metodológiu rozpočítavania podľa tepelnej pohody (systém VIPA). Používa niekto z vás tento systém?

Myšlienka započítať do nákladov na vykurovanie bytu aj prestup tepla zo susedných bytov je v podstate správna, otázne je ale započítavanie tepla z iných zdrojov, ktoré taktiež prispievajú k tepelnej pohode v bytoch (solárne zisky oknami, teplo z el. radiátorov a iných elektrospotrebičov...).

Rád by som vedel, ako systém VIPA tieto zdroje odpočítava od nákladov na vykurovanie pomocou ÚK, t.j. zohľadňuje pri výpočte tepelnej pohody v byte.

Možno by sa dalo argumentovať tým, že tieto zdroje tepla majú malý výkon v porovnaní s ústredným kúrením. Toto môže platiť v nezateplených domoch s vysokou spotrebou tepla, ale v domoch úsporných (trieda "C"), či nízkoenergetických ("B"), sa tepelné zisky z iných zdrojov významne podieľajú na vykurovaní bytov.

Príklad - máme malé bábo, a keď ideme kúpať, vykúrime kúpeľňu na 25 °C elektrickým ohrievačom. Zaplatíme teda za el. energiu na vykúrenie kúpeľne. Samozrejme, radiátor ÚK sa vypne, lebo termostatický ventil zaregistruje vyššiu teplotu v miestnosti. Keby som platil podľa PRVN na radiátore, teplo dodané iným zdrojom nemeria, a teda ho nezaplatím. Keby som platil za tepelnú pohodu (VIPA) v miestnosti, platím za všetko teplo v miestnosti, t.j. aj za to, čo dodám el. ohrievačom? Ak je to tak, potom je to nespravodlivé. Skúsim asi napísať priamo do tej firmy, nech mi to vysvetlia.
PeterNR
19.12.06,08:05
Zachytil som info, že v novembri bola konferencia "Meranie a rozpočítavanie tepla (http://www.sstp.sk/Meranie%20a%20rozpocitanie%20tepla%202006.htm)". Nebol tam niekto? Rád by som vedel, čo sa tam hovorilo, a aké sú závery a odporúčania, použiteľné pre nás.
Elena Navrátilová
19.12.06,08:43
Myslíš organizované ZSVB?
Orim
21.12.06,01:54
Prečítal som si ten dokument niekoľko krát, ale nenašiel som (pre mňa) to podstatné - metodológiu rozpočítavania podľa tepelnej pohody (systém VIPA). Používa niekto z vás tento systém?


Myšlienka započítať do nákladov na vykurovanie bytu aj prestup tepla zo susedných bytov je v podstate správna, otázne je ale započítavanie tepla z iných zdrojov, ktoré taktiež prispievajú k tepelnej pohode v bytoch (solárne zisky oknami, teplo z el. radiátorov a iných elektrospotrebičov...).

Rád by som vedel, ako systém VIPA tieto zdroje odpočítava od nákladov na vykurovanie pomocou ÚK, t.j. zohľadňuje pri výpočte tepelnej pohody v byte.

Možno by sa dalo argumentovať tým, že tieto zdroje tepla majú malý výkon v porovnaní s ústredným kúrením. Toto môže platiť v nezateplených domoch s vysokou spotrebou tepla, ale v domoch úsporných (trieda "C"), či nízkoenergetických ("B"), sa tepelné zisky z iných zdrojov významne podieľajú na vykurovaní bytov.




Zaujímal som sa o to už dávnejšie a prečítal kopu materiálov a vedeckých zdôvodnení.
Podľa mňa kecajú pretože na jednej strane vykladajú ako je to spravodlivé a berie sa tu ohľad na okrajové byty, že sa nemeria teplo a cena za spotrebu tepla na okrajových bytoch, alebo nevykurovaných bytoch sa podľa toho upraví asi sama, na druhej stane sa rozpočítaná čiastka riadi podľa celkove dodaného tepla meraného na spiatočke, niekedy sa nemeria teplota miestnosti inokedy áno - no neviem, tu mám dve odpovede.
-----------------------------
Dobry den!
Odpovidame na vas dotaz.
Vážená paní,
k Vašemu dotazu sdělujeme, že se nemusíte obávat toho, že při rozpočtu úhrady za vytápění systémem VIPA jsou uživatelé okrajových bytů znevýhodněni, protože poloha bytu je již zohledněna přímo v systému rozpočtu úhrady za vytápění. Proto také nemusíme do rozpočtu zadávat žádné opravné koeficienty na polohu bytu. Rozpočet se provádí podle dosahované teploty jednotlivých místností získané z náměrů poměrových indikátorů umístěných na zpětné trubce otopného tělesa. K tomu dále uvádíme vysvětlující poznámku:
vzhledem k tomu, že výkony otopných těles v jednotlivých místnostech jsou projektantem navrženy tak, aby byly v souladu s tepelnými ztrátami, mají okrajové, energeticky náročnější byty navrženy větší výkony otopných těles, než stejně velké byty ve vnitřní části domu. My při výpočtu úhrady za vytápění nezjišťujeme skutečně odebrané teplo, které by v okrajových místnostech bylo větší než ve středových, ale pouze míru využití instalovaného výkonu otopných těles. Takový způsob rozpočtu tedy neznevýhodňuje okrajové byty. Podmínkou ovšem je, aby byl splněn výše uvedený soulad mezi jmenovitým výkonem otopného tělesa a jmenovitými tepelnými ztrátami místností. To platí pro jakýkoliv systém poměrového měření, i když to někteří prodejci z neznalosti, nebo záměrně zamlčují. V případě nesouladu by poměrový indikátor naměřil více a nebo méně než odpovídá skutečnosti, podle toho zda má otopné těleso jmenovitý výkon menší nebo větší než projektovaný. V takovém případě provádíme porovnání skutečných jmenovitých výkonů otopných těles s projektovou dokumentací a stanovíme výpočtové korekce "na chybný výkon otopného tělesa" (nikoliv na polohu bytu).

Pokud je tedy otopná soustava realizována podle projektu, pak již nepotřebujeme do rozpočtu zařazovat žádné koeficienty na polohu místnosti.
Pouze v případě, že došlo při realizaci nebo následně při výměně otopných těles k odchylce od projektu, a jmenovité tepelné ztráty místnosti nejsou v souladu se jmenovitým výkony otopných těles, provádíme korekce na vzniklý nesoulad. Pokud by toto byl Váš případ, pak bychom stanovili koeficienty na základě porovnání skutečně instalovaných a projektovaných jmenovitých výkonů otopných těles.

Pokud není projektová dokumentace k dispozici sdělte nám to prosím, projednáme, s naším zástupcem pro Slovenskou republiku, jak dál postupovat.
Rozhodně by nebylo vhodné, aby o stanovování případných výpočtových koeficientů rozhodovali uživatelé bytů. V případě jakýchkoliv pochybností vám rádi podáme další doplňující informace.
S pozdravem

.................................................. ..
Vážený pane,
potvrzujeme příjem vašich dotazů ze dne 23.12.2001 a podáváme následující odpovědi.
1. Zda místnosti na jižní straně domu nevykazují vyšší spotřebu tepla než na severní
Tato problematika byla dlouhodobě sledována nejen u systému VIPA, ale i u jiných typů poměrových indikátorů. Při “vyhřátí bytu” vlivem slunečního svitu dochází pouze k zanedbatelné změně rozpočítávacího klíče mezi severními a jižními místnostmi. Technicky je možné provádět korekce na světové strany (na vyžádání zákazníka), ale zpřesnění je zanedbatelné. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrové rozpočítávání nákladů, rozpočítávaná částka závisí pouze na celkovém dodaném teple měřeném patním měřidlem a v žádném případě se nenavyšuje vlivem slunečního svitu.

2. Problematika dodatkového zdroje
Pokud se jedná o vliv přídavných zdrojů vytápění (sporák, lednička apod.), mají na naše poměrové indikátory jen zanedbatelný vliv, protože indikátor VIPA neindikuje přímo teplotu místnosti, ale teplotu zpětné trubky otopného tělesa, která jednoznačně vypovídá o využití jmenovitého výkonu otopného tělesa. Problematika dodatkového zdroje tepla je řešena v článku ”Úhrada za ústřední vytápění bytů II” zveřejněném v časopisu 3T (č.1/1999). Text článku je možno získat na našich stránkách www.vipa.cz (http://www.vipa.cz/) . Pokud nám napíšete vaši adresu, můžeme Vám poslat text článku i náš propagační materiál.
Děkujeme Vám za zájem o naše poměrové indikátory a na vyžádání Vám rádi podáme další informace.
S pozdravem
.........................


skús si porovnať tieto dve odpovede úsudok si urob sám

Rozpočet se provádí podle dosahované teploty jednotlivých místností získané z náměrů poměrových indikátorů umístěných na zpětné trubce otopného tělesa
neindikuje přímo teplotu místnosti, ale teplotu zpětné trubky otopného tělesa, která jednoznačně vypovídá o využití jmenovitého výkonu otopného tělesa.

Keď si to preložím tak sú tam v podstate započítané koeficienty jednotlivých radiátorov a polohy bytu. Na podobnom princípe pracujú aj digitálne pomeráky, lenže teplota sa sníma inde, ale už sú aj také čo snímajú teplotu dvomi čidlami a jedno z nich je na spiatočke.
Na suseda ktorý "kradne" teplo to nie je pripravené (Vipa) pretože to nebolo v projekte, že bude kradnúť teplo
PeterNR
21.12.06,05:02
Miro súhlasím, dospel som k rovnakému záveru.

Sused "kradnúci" teplo de facto zvýši tepelné straty bytu, zvýši tým teplotu spiatočky, lebo termostatický ventil je nastavený na určitú teplotu, a tú dodržiava. Takže v konečnom dôsledku sa to odrazí na vyššej spotrebe tepla.
Btw neviem si vôbec ani len teoreticky predstaviť, ako by sa dal prestup tepla medzi bytmi vypočítať a zohľadniť vo vyúčtovaní. Eliminovať by sa dal jedine zateplením vnútorných priečok, alebo rovnakou teplotou v susediacich miestnostiach.

Pre mňa je prvé pozitívne zistenie to, že VIPA funguje presne tak isto, ako iné systémy PRVN. T.j. meria výdaj tepla radiátorom. A keďže iné zdroje tepla zvyšujú teplotu v miestnosti, a tým sa znižuje výdaj tepla radiátorom, a odrazí sa to na nižšej spotrebe tepla.

Druhé pozitívne zistenie je, že keď projektant zahrnul vyššie tepelné straty bytov na severnej strane a pod strechou do projektu zateplenia, a teda po zateplení sa ich vyššie tepelné straty ako je priemer domu eliminujú, vypočítané tepelné straty miestností a teda aj výkony vykurovacích telies budú po prepočte na m3 vykurovaného objemu rovnaké, a žiadne koeficienty neprichádzajú do úvahy.
Iná vec je racionálne správanie sa obyvateľov - prekurovanie či prílišné vetranie nemá s výpočtovými tepelnými stratami nič spoločné, a preto je v poriadku, že si vyššiu spotrebu tepla (čiastočne - podľa schváleného pomeru) zaplatia.

Negatívne zistenie, ak mi to nejaký odborník nevyvráti, je to, že VIPA meria teplo "změnou zabarvení čidla - postupným zesvětlováním" meracieho sklíčka. Neviem si dosť dobre predstaviť, aká je presnosť takéhoto merania. Zvlášť keď hovoríme o funkcii pretečeného tepla a času. Takže odpočet nameraných hodnôt by musel byť vo všetkých bytoch vykonaný v rovnakom čase, čo si neviem dosť dobre predstaviť.
Mám zatiaľ väčšiu dôveru k digitálnym meračom, ktoré si pamätajú namerané hodnoty, a umožnia ich odpis spätne.
PeterNR
21.12.06,05:14
Myslíš organizované ZSVB?

Nie, SSTP (http://www.sstp.sk/Meranie%20a%20rozpocitanie%20tepla%202006.htm). Už som im písal email - ak to bude stáť za to, kúpim si zborník z tej konferencie.

Chcel by som hlavne vedieť, ako odborníci - teoretici aj praktici - odporúčajú riešiť problémy rozdielneho prístupu obyvateľov k spotrebe tepla.

Jedni šetria, lebo niektoré miestnosti (či dokonca celý byt) dlhodobo nevyužívajú a kúrenie celkom vypínajú, iní zase kúria viac, lebo majú na to zdravotné, alebo iné dôvody...

Ide stále o ten istý problém, čo všetci riešime - aby "šetriaci" obyvatelia brali ohľad na svojich susedov a na celý dom, a zároveň aby si každý vo svojej spotrebnej zložke zaplatil spravodlivý podiel na spotrebe tepla.
PeterNR
21.12.06,18:21
Práve som dostal email s odpoveďou na môj email. V podstate je podobná s odpoveďou, ktorú dostal Miro. Pre úplnosť pripájam aj môj email. Na nezodpovedané otázky sa spýtam znovu.

> Subject: Otázka na meranie tepla v bytoch pomocou VIPA
>
> Dobrý deň,
> som predseda jedného SVB v Nitre.
> Práve uvažujeme nad vyregulovaním rozvodov ÚK a nad inštaláciou
> PRVN.
> Mám otázku k Vášmu systému, ako meria tepelnú pohodu
> v miestnostiach.
> Na internete som o tom nenašiel dostatok informácií.
> Zaujíma ma hlavne, ako sa vypočítavajú prestupy tepla medzi
> susediacimi bytmi s rôznymi teplotami, a ako sa zohľadňujú tepelné
> zisky z iných zdrojov (solárne zisky, lokálne elektrické vykurovacie
> vykurovacie telesá, iné elektrospotrebiče...).
> Ako je možné, že na základe zmeny farby na teplocitlivom skle
> dokážete presne vypočítať dodané teplo? Ďakujem.
>
> S pozdravom,
> Ing. Peter Štefún


Vážený pane předsedo,

k vašim dotazům podáváme následující vyjádření.

Systém VIPA vychází ze skutečnosti, že vytápění je v souladu s platnou legislativou služba k dosažení požadované tepelné pohody, která je reprezentována dosahovanou teplotou v jednotlivých místnostech. Teplotu místnosti pokládáme za kvalitativní ukazatel, její plochu za kvantitativní ukazatel. Rozpočet úhrady za vytápění je prováděn zásadně podle dosahované teploty jednotlivých místností získané prostřednictvím teploty zpětné vody otopného tělesa. Pokud by se prováděl podle přímo naměřené teploty místnosti, pak by zvýhodňoval ty, kteří pouští ven teplo otevřeným oknem a naopak znevýhodňoval ty, kteří si snížili tepelné ztráty například dodatečným zateplením bytu.

K funkci optických snímačů indikátorů VIPA sdělujeme, že na počátku měření jsou do všech poměrových indikátorů měřeného celku vloženy snímače o počáteční hodnotě Dp. Snímač mění svoji optickou hustotu (zesvětluje) v závislosti na teplotě a době provozu. Tento proces probíhá při každé teplotě. Při nižší teplotě probíhá "zesvětlávání" pomaleji, při vyšší rychleji, což umožňuje registrovat tepelnou pohodu i v místnosti i při úplně vypnutém radiátoru. Systém VIPA zatím jako jediný dokáže vyloučit problém tzv. "krádeží" tepla (běžných u odpařovacích a elektronických indikátorů), které provádějí uživatelé bytů při úplném uzavření otopných těles, pokud jim za toto teplo není účtována odpovídající částka. Na konci zúčtovacího období se konečná hodnota snímače vyhodnotí přímo u uživatele bytu přenosným elektronickým přístrojem a následně se provede rozpočet úhrady za vytápění.

Pokud se jedná o vliv přídavných zdrojů vytápění (sporák, lednička apod.), mají na naše poměrové indikátory jen zanedbatelný vliv, protože indikátor VIPA neindikuje přímo teplotu místnosti, ale teplotu zpětné trubky otopného tělesa, která jednoznačně vypovídá o využití jmenovitého výkonu otopného tělesa. Příklad: k tomu, aby v zimních měsících byla teplota v místnosti (např. 22°C) docílena teplem z otopného tělesa, bude mít teplota zpětné trubky teplotu 50-60 °C (podle venkovní teploty). Pokud tuto teplotu v místnosti docílíme pouze dodatkovým zdrojem, teplota zpětné trubky bude stejná, jako teplota v místnosti. Vypočítaná úhrada za vytápění získaná z teploty zpětné trubky však bude v případě dodatkového zdroje tepla odpovídat situaci s vypnutým otopným tělesem. Přídavný zdroj tedy má na rozpočet úhrady za vytápění zanedbatelný vliv, jak již bylo vysvětleno výše. Obecně se však nedoporučuje současně kombinovat vytápění z centrálního zdroje s dalším přídavným zdrojem (kromě běžných kuchyňských spotřebičů), protože je to neekonomické z hlediska nákladů na provoz.

K vašemu dotazu na solární zisky sdělujeme, že tato problematika byla dlouhodobě sledována nejen u systému VIPA, ale i u jiných typů poměrových indikátorů. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrové rozpočítávání nákladů na vytápění, rozpočítávaná částka závisí pouze na celkovém dodaném teple do domu. Tyto náklady se v žádném případě nenavyšují vlivem slunečního svitu a systém VIPA řeší tento problém "korekcemi na letní vyhřátí" přímo ve výpočtovém vztahu. Změna rozpočítávacího klíče je pak zcela zanedbatelná.

Vážený pane předsedo, těší nás Váš zájem o náš systém a na vyžádání Vám rádi podáme další doplňující informace. Nejúčinnější cestou k získání objektivní pravdy o jednotlivých systémech poměrového měření a algoritmech rozúčtování nákladů na vytápění je porovnávací měření. Dosud uskutečněná porovnávací měření indikátorů odpařovacích i elektronických s indikátory VIPA dopadla vždy jednoznačně ve prospěch našich poměrových indikátorů. Pokud by Vás tyto výsledky zajímaly, rádi Vám je poskytneme.

S pozdravem

Doc. Ing. Josef Patočka, CSc., jednatel
vyřizuje: Miroslava Růžičková
PeterNR
21.12.06,18:52
Dávam do pozornosti rozsiahlu prácu o "Úspornom hospodárení s teplom v dome...", autori sú Černý L., Patočka J. Vyzerá to na pomerne komplexné spracovanie problematiky. Nemám zatiaľ svoj názor na obsah - zatiaľ som len dakde v prvej tretine. Prajem vám príjemné štúdium počas sviatkov ;)
Ľubo-P
10.01.07,21:49
V našom prípade to mame nasledovne, byty pod strechov majú koeficient 15%, nad pivnicou 10%, a nad vykurovanou pivnicou 0%
Muška
10.01.07,22:10
Heni,
ani nevieš ako som rada, že je už konečne táto vyhláška.
Neuveríte mi, ale ja mám 2 izby s dvomi vonkajšími stenami - sever-východ, a z uvedeného dôvodu sme mali väčšie radiátory ako ostatné byty. A viete ako nám rátali teplo? Namerané teplo prerátali krát 1,34 koeficientom. Päť rokov za tým behám.....ale týka sa to 12-tich bytoch z 96 /nechceli súhlasiť ani krát 1/....takže úspech prišiel až v podobe vyhlášky.
svojar
11.01.07,13:28
Netreba sa však radovať vopred. Vyhláška 630 z 20.12.2005 §7 ods. 6, okrem iného hovorí o koeficientov podľa prílohy č. 2, ale hneď pokračuje- ak sa koneční spotrebitelia nedohodnú podľa osobitného predpisu inak... Ak teda zasa budete prehlasovaní, nedá sa nič robiť.
Halli
12.01.07,23:08
Ja som dala vyučtovanie tepla na panelakoch , ktoré spravujem robiť fi , ktorá zohladňuje aj "kradnutie tepla" cez cez steny, tzv.prestupy tepla stenami, lebo všetky tieto rozučtovania v jednom dome mi pripadaju ako "hon na líšku"... Som zastancom toho, že bytovy dom je celok a ak je tepelná sústava vyregulovaná nieje možné, aby bol prekurovaný. Všetko to okolo meračov je len zbytočná politika na "mozgy ludi" a nevedie k ničomu inému, len k ochladzovaniu paneláku a plateniu si ZA ZIMU! - lobizmus pre firmy, ktoré dodávaju merače a súperenie susedov , kto viac dostane preplatok za teplo... Príklad vlastná skúsenosť: Mám kanceláriu, v dome, ktorý spravuje OSBD...ktorá je v rohu panelaku pod strechou, vedľa mna i podo mnou maju vypnuté radiatory, lebo sa tam nezdržiavaju. Nado mnou je strecha a zboku je koniec domu, čiže som ochladzovaná so všetkých strán, akoby som bola samostatný dom... možem sa rozkrajať,ale nevykurim to tak, aby mi nebola zima...mám síce koeficienty, ale na tie môžem kašlať, lebo radšej by som si priplatila a mala teplo... a toto je kamen úrazu ktorý nerieši Zak. 630 vyhlaška, ktorou sa stanovuje teplota TUV a rozpočítavanie tepla... lebo viac tepla nedosiahnem, kedže je vyregulovaná sústava. Všetko by bolo v poriadku, keby mali radiatory pustené aj tí podo mnou a vedľa mna, ktorí mi kradnú teplo a ja za to platím...lebo aj keď maju na merači nulu majú svoj priestor dostatočne zabezpečený proti mrznutiu- stupačka, moja stena, steny od susedov čo majú pustene radiatory...skuste to na rodinnom dome, vypnúť v mraze kurenie... a každy sa len "pechorí"..."kto ma donúti pustiť radiator, keď tam nie som" :rolleyes: No a teraz mi povedzte, je to spravodlivé? JA TVRDÍM, ŽE NIE !!! :( Ešte štastie, že panelák v ktorom bývam spravujem sama aj ďalšie dva a toto nedopustím.... a do kancelárii "vedľa mna a podomnou" sa dúfam nasťahujú
raz ľudia. ktorí budu na mojom mieste a ja tam nebudem často byvať a budem im s "radosťou" vypínať radiatory ako robia oni.../Posledná úvaha, nad tým všetkým :eek: /... My tu budeme šetriť ako poslední chudáci, pretekať sa kto koľko dostane späť za teplo...a v niektorých nemenovaných častiach sveta sa budú vyvážať na jeepoch a prikazovať nám AKO MÁME ŠETRIŤ!!!
Tak a toto je môj nazor... :confused: :(
PeterNR
15.01.07,06:28
Slavica, tak to si veru v nezávideniahodnej situácii. A nie je možné nejako obmedziť minimálnu teplotu v neobývaných miestnostiach, či bytoch? Poznám také prípady, kde majú obyvatelia v bytoch na termostatických ventiloch "plombu", ktorá neumožňuje nastavenie nižšej teploty ako napr. 15 °C. Rozdiely medzi bytmi potom nemôžu byť také veľké, ako keď sú radiátory úplne vypnuté. Má s tým niekto skúsenosti?

Btw, ak používaš systém VIPA, aké máš s ním praktické skúsenosti?
Elena Navrátilová
15.01.07,09:29
Netreba sa však radovať vopred. Vyhláška 630 z 20.12.2005 §7 ods. 6, okrem iného hovorí o koeficientov podľa prílohy č. 2, ale hneď pokračuje- ak sa koneční spotrebitelia nedohodnú podľa osobitného predpisu inak... Ak teda zasa budete prehlasovaní, nedá sa nič robiť.

Ono v konečnom dôsledku treba vyhlášku považovať, že koeficienty /čo sa týka orientácie bytov v dome/ sú platné ale % by sa mali použiť buď z vyhlášky, resp. navrhnuté. Čo sa týka pomeru /70:30, 60:40, 50:50/ všetky sú vyhláškou uvádzané, treba sa dohodnúť, ktoré sa budú pri rozúčtovaní nákladov za kúrenie používať. Nakoľko predmetný zákon je štylizovaný tak ako je, v snahe predísť rozporom s členmi SVB som priamo písala o požiadavku výkladu predmetného Zákona /vyhlášky/, takže keď mi ho pošlú, nie je problém ho tu poskytnúť. Malo by každému správcovi, predsedovi záležať na tom, aby sa ľudia medzi sebou na základe štylizácie predmetnej vyhlášky zbytočne nehádali a nepovažovali sa za zmanipulovaných. Keď nám ju už v takom "nešťastnom" znení poskytli. Čo sa týka akýchkoľvek meračov, som toho názoru, že nezáleží na meračoch, ale na firme, ktorá vyúčtovanie vykonáva. Takže preto je dôležité, aby sa pri výbere prehodnocovala firma komplexne. Myslím, že netreba nikomu vysvetľovať, že pokiaľ je vykurovacia sústava vyregulovaná, termostatické ventily namontované, merače sú len na to, aby sa ľudia motivovali aj k používaniu ventilov. Merače a znenie vyhlášky, bohužiaľ spôsobujú hlavne rozpory a hádky medzi členmi SVB. Majiteľ bytu s orientáciou na juh, východ,západ si nechce uvedomiť, že keby nemal zo severnej strany suseda, ktorý jemu chráni teplo v byte, jeho náklady na kúrenie by boli nepomerne vyššie. Keby býval v rodinnom dome, kto by mu chránil z chladnejšej strany teplo v dome? Jednoducho panelák, nech je akokoľvek orientovaný, má byť považovaný za jeden veľký dom a tak ako všetci bez rozdielu musia prispievať na spoločné časti /strecha, výťah,.../ aj zodpovednosť za náklady na kúrenie má byť na rovnakej úrovni. Je to len na osvete a na ľuďoch, ktorí zodpovedne pristupujú k tejto práci. Nemusím samozrejme podotknúť, že znenie vyhlášky by tento problém vyriešilo. Ale to znenie má byť jasné a nie zavádzajúce. Bohužiaľ to momentálne také nie je.
Halli
15.01.07,16:14
Slavica, tak to si veru v nezávideniahodnej situácii. A nie je možné nejako obmedziť minimálnu teplotu v neobývaných miestnostiach, či bytoch? Poznám také prípady, kde majú obyvatelia v bytoch na termostatických ventiloch "plombu", ktorá neumožňuje nastavenie nižšej teploty ako napr. 15 °C. Rozdiely medzi bytmi potom nemôžu byť také veľké, ako keď sú radiátory úplne vypnuté. Má s tým niekto skúsenosti?

Btw, ak používaš systém VIPA, aké máš s ním praktické skúsenosti?

Ano viem, že su také plomby, daju sa dať aj natýchto ventiloch, ktoré mám ja...ale podotýkam ...sú to kancelárie...je tu viac problemov, ale to tu nechcem riešiť...

vipa nemám, su tu Techemy.
miko57
25.01.07,11:56
V prípade že PRVN (pomerový rozdeľovač vykurovacích nákladov) za celé vyúčtovacie obdobie nenapočíta žiadnu spotrebu (ak ukazuje nulu), je možné ho podľa STN EN 834 považovať za vadný. Vyhláška 630/2005 určuje ako náhradným spôsobom v danej miestnosti rozpočítať teplo.
Pre chytrákov, ktorý neúmerne šetria a kradnú teplo od susedov platí jedine zmena pomeru základnej a spotrebnej zložky tepla. To sa podľa vyhlášky tiež dá. Pomer síce podlieha hlasovaniu vlastníkov, ale myslím si, že po vypracovaní štatisky spotrieb jednotlivých bytov v objekte merania a je správnej prezentácii na schôdzi vlastníkov je to priechodzie.
Každý zásah do spomínaného pomeru, ale treba dobre zvážiť aby sme zase nepodporovali tých čo majú radi trenírkovú teplotu.
PeterNR
25.01.07,22:34
Miko57, je pomerne ťažké definovať, čo je myslené pod pojmami "neúmerne šetriť", a "kradnúť" teplo. "Normálna" teplota v miestnostiach určených na bývanie je definovaná v prílohe č. 1 k vyhláške č. 625/2006 Z. z. od 15 °C (chodby, predsiene) do 24 °C (kúpeľne). V tomto rozpätí by malo byť možné si teplotu v bytoch regulovať podľa aktuálnej potreby obyvateľov. Nemalo by byť za normálnych okolností možné, že je v byte chladnejšie ako 15 °C a teplejšie ako 24 °C.

Teplo má (pre nás) veľmi nepríjemnú vlastnosť, že prechádza cez všetky obvodové konštrukcie (či rýchlo alebo pomaly, to závisí od rozdielu teplôt a fyzikálnych vlastností konštrukcií).

Takže aj v rámci týchto povolených tolerancií dochádza k pomerne veľkým prestupom tepla medzi miestnosťami v rámci bytu, alebo medzi bytmi. Stačí, aby v mojom byte bola komora alebo predsieň s napr. 15 °C, a mala spoločnú priečku so susedovou kúpeľňou, v ktorej je tých spomínaných 24 °C. Teplotný rozdiel 9 °C je pomerne veľký, od suseda prijímam veľa tepla, a napriek tomu sa nedá hovoriť o kradnutí tepla, lebo to nerobím s týmto úmyslom. Tento prestup tepla je celkom legitímny, je podmienený rozdielom teplôt v závislosti od rozdielneho účelu využitia týchto miestností, a fyzikálnych vlastností stien.

Alebo iný príklad - povedzme že napr. ja som zvyknutý na nižšiu teplotu, stačí mi v byte priemerne 19 °C. Sused je starý a chorý, alebo druhí susedia majú malé bábo, a potrebujú a chcú mať teplejšie, napr. 21 °C.

Malo by byť nejako možné tento - celkom prirodzený a zákonitý - prestup tepla z ich bytov do môjho odmerať, a nechať ho vlastníkom príslušných bytov zaplatiť. Tomuto prestupu tepla sa totiž dá iba veľmi ťažko zabrániť. Museli by sa izolovať všetky priečky medzi bytmi, čo je drahé a nerieši to problém tepelných mostov.

Takže ideálne by bolo merať teplo dodané z vykurovacieho systému (nie z iných zdrojov, napr. el. spotrebičov) a zároveň skutočne spotrebované v tom-ktorom byte bez ohľadu na to, z ktorého bytu pri(po)chádza.

Je to jednoducho povedané, ale nerealizovateľné. Takéto meranie tepla je veľmi komplikovaný problém, ktorý zatiaľ nikto optimálne nevyriešil. Pozrite si napr. prácu o "Úspornom hospodárení s teplom v dome..., ktorú som priložil v niektorom z predošlých príspevkov.

Určenie optimálneho pomeru základnej a spotrebnej zložky sa používa za účelom zohľadnenia fixných nákladov na kúrenie (aj keď tieto by sa dali vyčísliť aj samostatne), zmiernenia rozdielov medzi bytmi, prispieva k solidarite v dome, atď.
Ale zvyšovanie základnej zložky nad rozumnú mieru nenapomáha k presnejšiemu a spravodlivejšiemu meraniu. Som presvedčený o tom, že nie je správne veľmi zvyšovať základnú zložku, lebo nerieši základný problém - t.j. platiť by som mal len a výlučne za to, čo skutočne spotrebujem, a keď chcem či potrebujem mať v byte vyššiu teplotu, mám na ňu právo, a - samozrejme - zaplatím si za ňu. A navyše, priveľká základná zložka demotivuje ľudí šetriť, a tých, čo plytvajú, nepostihuje dostatočne za ich plytvanie.
Halli
26.01.07,09:50
Peťo to, čo si tým chcel povedať je síce tak... ale môj názor je a bude stále takýto: V domoch s vyregulovaným tepelným systémom a termostatickými ventilmi spravidla nedochádza k prekurovaniu! ani plytvaniu !Mám to vyskúšané. Vediem SVB s meračmi a bez meračov - sú to take iste bytové domy, postavené rovnako, napojené na toho istého dodavateľa. Všetko to okolo meračov, ako som tu neraz napisala je "hon na líšku"... Dom ako taký potrebuje byť v mrazoch vykúrený a v tom dome sa nachádza určitý počet bytov /ako v rodinnom dome izieb/ tak ten psychologický efekt, ktorý prinášaju merače do hláv ľudí je len o všetkom možnom , len nie o normálnom plnohodnotnom žití v jednej skupine ľudí a dôstojnom bývaní a povedie len k ďalším a ďalším problémom. Šetrenie ako to ponímajú ľudia u nás bude viesť len k susedským nezhodám, krvopotnému rozpočitávaniu, ochladzovaniu celej budovy, prípadným vlhnutiam, odstraňovaniam týchto závad .... ale v konečnom dôsledku potešeniu pre ľudí, ktorí toto šetrenie pochopili po svojom, sedia v dekách pri telke a potom takto získané peniaze premenia na lieky potrebné pri nachladnutiach... a takto to tu na Slovensku asi frčí...:rolleyes: :confused:
Elena Navrátilová
26.01.07,10:08
Slávka, keby sa dal súhlas opakovať máš ho mať. Regulácia, základné pravidlo, nastavená maximálna teplota. Takže keď si dáš ventil aj na plný výkon, viac Ti tepla nepustí ako máš nastavenú hodnotu na vstupe. To je základ regulácie vykurovacej sústavy. Pokiaľ bude panelový dom riešený spoločnými stenami, stúpačkami,.... vždy bude dochádzať ku "kradnutiu" tepla. Môžeš použiť vyúčtovanie PRVN,... aké len chceš. Logicky si predstav rodinný dom, všetky svetové strany sú rovnako vystavené poveternostným vplyvom, takže nie je čo riešiť. Pokiaľ by mal byť "prilepený" na nejakú stavbu, už by bol chránený a tým pádom by tu teoreticky dochádzalo ku "kradnutiu" tepla. Je to presne o tom, že Tebe keď je zima oblečieš sa celá /mimotemy samozrejme keď Ti je teplo sa zas celá vyzlečieš:D / . Neobliekaš sa len z juhu, západu, východu, severu. Ani sa len neobuješ,... takže..
Stačí zobrať projekt k vyregulovaniu vykurovacej sústavy a máš tam nastavenú maximálnu teplotu, aj pri výstupe akéhokoľvek zdroja tepla máš nastavenú maximálnu teplotu, či je to nastavenie temperovania,...
miko57
26.01.07,12:17
Moja skúsenosť je takáto.
Bývam v 16 bytovke, máme tepelne aj hydraulicky vyregulovanú vykurovaciu sústavu, zateplili sme obvodové steny (10cm polystyrén) aj plochú strechu (15cm tvrdený nobasil), máme ekvitermnú reguláciu na vykurovaní, TÚV si vyrábame sami v našom dome. Na každom radiátore máme namontovaný PRVN. Dom je napojený na teplovod.
Teda investovali sme nemalé prostriedky do tepelnej hospodárnosti domu. Naša spotreba tepla na kúrenie sa znížila z 500GJ na 200GJ za rok.
Je to prínos pre všetkých obyvateľov domu, aj pre tých ktorý veľa šetria "kradnú teplo", aj pre tých ktorý nešetria vôbec "trenírková teplota".
Nie ja nechcem nikomu vyčítať, či má rád teplo, alebo má radšej menej tepla. Treba vychádzať z predpokladu, už som to tu niekde čítal, každý bytový dom treba chápať ako jednu uzavretú sústavu.
Neexistuje absolútna spravodlivosť v rozpočítavaní tepla v bytovom dome. Bolo by možné sa jej čo najviac priblížiť, ale bolo by to neúmerne drahé.
Je na správcovi domu aby zo štatistík spotrieb jednotlivých bytov spravodlivo posúdil prestup tepla medzi jednotlivými bytmi a na základe toho opdoručil vlastníkom pomer medzi základnou a spotrebnou zložkou pre rozpočítavanie tepla na ÚK.
Chápem, že sú rodiny ktoré potrebujú viac tepla, žiadny problém, zaplatia si ho v spotrebnej časti, kto má radšej menej tepla, tiež si ho zaplatí v spotrebnej časti tepla.
Na zohladnenie nútených prestupov tepla je základná časť tepla.
V našom dome sledujem spotrebu tepla ja a po záveroch z roku 2006 a predchádzajúcich rokoch chcem na schôdzi spoločenstva navrhnúť pomer 40/60. Doteraz sme mali pomer 30/70, základná/spotrebná.
Patrím medzi tých šetriacich, tých čo "kradnú teplo".
Aj napriek tomu štatistiky za tých pár rokov hovoria v pomer 40/60, pretože rozdiely medzi bytmi sú cca 50% čo si myslím je dosť veľa.
Ako to na schôdzi vlastíkov dopadne budem sa snažiť vás informovať.
Moja zásada je: Cudzie nechcem, svoje si nedám.
Elena Navrátilová
26.01.07,12:23
Absolútny súhlas. Poprosím Ťa pomer 50:50 keďže ste zateplený nezvažuješ?
miko57
26.01.07,13:28
Som opatrný, aj tak neviem ako dopadne hlasovanie, lebo podľa štatistických údajov, ktoré mám k dispozícii a ktoré predložím na schôdzi vyzerá to v hlasovaní pol na pol. Tým chcem povedať, že asi polovica šetrí a druhá časť nešetrí. Ale objektívne rozdiely medzi bytmi sú dosť veľké.
miko57
26.01.07,13:51
Ešte sa chcem vyjadriť ku koeficientom polohy. Vo vyhláške 630/2005 sú koeficienty "doporučené". Neznamená to však, že ich možno meniť podľa vlastnej alebo doporučenej ľubovôle od hocikoho, poprípade použiť koeficienty niektorej firmy ktorá sa meraním a rozúčtovaním tepla zaoberá.
Treba si uvedomiť, že môže prísť k súdnym sporom ohľadne vyúčtovania tepla a na súde treba dokladovať akým spôsobom a na základe čoho boli koeficienty polohy definované. Koeficienty vo vyhláške pravdepodobne vychádzajú z doporučení odborníkov z oblasti stavebnej fyziky, teda sú niečím podložené. Tak isto firmy zaoberajúce sa ruzúčtovaním tepla majú svoje vlastné podklady, ktoré neposkytnú tretej osobe.
Takže ešte raz, s koeficientami opatrne.
Orim
28.01.07,22:17
My sme dali koeficienty podľa odporučenia firmy ktorá nám to robila. Potom sme to na schôdzi schválili. A až po 2 rokoch to vyšlo vo vyhláške. Rozdiel máme do 2 % od vyhlášky ale nie všetky.
DIESEL
07.02.07,15:13
Dobry den,
mam byt v osobnom vlastnictve, po jeho kupe neboli na radiatoroch ventily, resp. boli vylamane - t.j. nebolo mozne nijako regulovat teplotu, momentalne sa v celom panelaku chysta instalacia meracov tepla na radiatory. Kym vsak nemam na radiatoroch ventily, tak sa mi javia merace nepotrebne, chcem sa opytat, ci mi tie ventily ma dat namontovat a zabezpecit to spravca bytov alebo ja si to mam zabezpecit na vlastne naklady?

Dakujem.
Halli
07.02.07,15:27
Bez vyregulovania celej tepelnej sústavy v dome sú merače nanič...Neviem si predstaviť mať merač a nemôcť si privrieť ventil. To sa vylučuje. Náklady na to by ste mali znášať podla toho ako sa rozhodnete všetci v dome a mali to urobené všetci rovnako, s rovnakými ventilmi.Inak je to všetko zbytočné.
zsolt69
07.02.07,15:40
U nás montovali aj ventily aj merače naraz. Samozrejme, musí byť vyregulovaná sústava. Neviem či ste už SVB? Podla mňa, nech každý majiteľ zaplatí náklady za počet radiátorov vo svojom byte. Máte už vybratého dodávateľa? Mám veľmi dobré skúsenosti s jednou fy z B.B. Keď chceš tel. a adresu napíšem Ti ss-kou. Keď ešte nemáte SVB, požiadajte správcu nech Vám predloží cenové ponuky na mont. meračov. Máte nato právo.
svojar
07.02.07,16:16
Montovanie meračov je tou poslednou činnosťou. Najprv treba vyregulovať sústavu a namontovať termostatické ventily a až potom merače. Alebo všetko naraz.
hanni
08.02.07,11:16
V baraku mame SVB a minuly rok sme zateplili barak so vsetkym,co k tomu patri,cize aj vyregulovanie sustavy,nove ventily na radiatory a merace tepla.Na domovej schodzi sa vtedy predseda rozplyval nad tym,ako usetrime a ako bude kazdy platit tolko,kolko tepla minie,ze to len pride firma a ta to zosnima a cez software hodi do grafu a podobne.Presiel rok a zrazu je situacia ina.Nikto z meracov nic zosnimat neprisiel,na ziadnej schodzi nebolo odhlasovane,v akom pomere sa bude teplo merat.Po rozhovore s predsedom mi povedal,ze on ziadnu potrebu tepla snimat z radiatorov nebude,ze to ostane pri starom.Nato udajne kupil nejaky pristroj na snimanie hodnot za 2000.Na otazku,preco to neurobi firma mi odpovedal,ze by to stalo 8000 a tolko on zato neda.Teraz chodi po baraku (u nas este nebol) a vraj udajne informativne cosi z tych snimacov snima.Ked sa ho suseda opytala,ze nech jej povie,co tam vlastne snima,odpovedal,ze nech sa do toho nestara.SW na spracovanie udajov pravdepodobne nema.

A teraz otazky pre vas skusenejsich v takychto zalezitostiach.
Ako je mozne sa branit,voci takemuto postupu predsedu,ktory sa sprava ako majitel?Je mozne ho nejakou formou "donutit",aby teplo bolo z meracov riadne odpocitavane a vyhodnocovane,ked uz sme zato vyhodili tolko penazi?Je mozne,aby odpocet robil aj predseda,ktoremu dost ludi v baraku neveri?Potrebuje nato nejaky certifikat alebo opravnenie,aby to mohol vykonavat?

Viem,ze prva odpoved bude asi ta,ze si to mame odhlasovat.Ale u nas je to trochu blbe v tom,ze tu zije vacsina starych ludi,ktori bud nevedia ani o com sa hlasuje,nemaju o nic zaujem alebo ich ma predseda "spracovanych"...poradite ine riesenie,ked hlasovanie zlyha?
GabiZ
08.02.07,11:43
U nás sa zatiaľ rozpočítava teplo po starom (podľa plochy), lebo ešte nemáme termostaty a merače. Pracujeme na tom, aby v blízkej budúcnosti boli. Preto nemám s týmto skúsenosti, ale asi by som reagovala tak, že by som žiadala predložiť zmluvu so spoločnosťou, ktorá Vám merače montovala. Ak ste mali dohodu, že budú snímať a rozpočítavať teplo, musí to byť v zmluve dohodnuté. Tam treba zistiť, ako to v skutočnosti je, či sú v podmienkach dohodnuté aj kritéria snímania a rozpočítavania tepla. Či má právo toto vykonávať predseda, to ponechám na tých, ktorí už majú tieto veci za sebou, nech sa vyjadria. Predseda (lepšie povedané správca) je povinný zo zákona predložiť k nahliadnutiu akúkoľvek dokumentáciu týkajúcu sa bytového domu každému vlastníkovi bytu.
Elena Navrátilová
08.02.07,12:02
Máš pravdu, aj ja Ti ako prvé poradím odsúhlasnie na zhromaždení. Pozvite si firmu ktorá Vám bude robiť rozpočítavanie. Vyhlášku 630/2005 máš niekoľkokrát prilepený, resp. stiahneš z netu. Máš tam možnosti,... odsúhlasiť si to musíte, aby niekto nenapadol vyúčtovanie práve z dôvodu, že sa to neodsúhlasilo na zhromaždení.
hanni
08.02.07,14:32
GabiZ: Ano,to mame v plane...ale predseda nam uz pol roka nosi ukazat penazny dennik,este sme ho nevideli...co v takom pripade,ze tie dokumenty odmietne ukazat a odpali nas s tym,aby sme sa do toho nestarali?Lebo u neho je to mozne.

Elena Navrátilová: 630-ku som studoval vcera...ide vsak o to,ze predseda (spravca) ani o pozvani nejakej firmy na odpis a rozpocitanie neuvazuje...pravdepodobne ma v umysle to robit sam,aj ked on ma v byte samostatne kurenie a verim tomu,ze nas chce zase iba nejakym sposobom okradnut.:mee:
Halli
08.02.07,15:02
Hanni si nádejný adept na mladého šikovného predsedu, tak im to ukáž ;)
hanni
08.02.07,17:25
Slavica: bohuzial z titulu svojej prace a funkcie nemozem poberat za tuto pracu ziadnu odmenu a nabrat si na hlavu starosti za cely barak zadarmo?Az taky ludomil zase nie som a v dnesnej dobe zadarmo ani kura nehrabe.Ale adepta na mladeho sikovneho predsedu mame a ja mu s tym rad pomozem.Urcite sa aj tu najdu dobri ludia,ktori v nudzi a v nasej nevedomosti poradia...uz iba odpalkovat tohoto a to bude tazky oriesok..

....kazdopadne je tato nasa diskusia odveci,lebo moj problem neriesi.
jamNicka
08.02.07,19:04
Nemôžem súhlasiť s vetou ...zadarmo ani kura nehrabe, možno som blbá ako to kura, ale robím predsedu SVB od r. 1997- je síce pravda, že som sa už toho chcela zbaviť, no nie je to na koho hodiť, ale robím to stále bez nároku na odmenu a nemám vôbec žiadne úľavy.
hanni
08.02.07,19:18
jamNicka: tak ludi ako Ty obdivujem...viem si predstavit,co vsetko ta praca obnasa..a robit to bez naroku na akukolvek odmenu za svoju pracu je hodne obdivu...ja si vsak svojej prace a vynalozenej namahy vazim tak,ze by som si ju zaplatit nechal...a to nemozem.
Orim
08.02.07,22:14
Dobry den,
mam byt v osobnom vlastnictve, po jeho kupe neboli na radiatoroch ventily, resp. boli vylamane - t.j. nebolo mozne nijako regulovat teplotu, momentalne sa v celom panelaku chysta instalacia meracov tepla na radiatory. Kym vsak nemam na radiatoroch ventily, tak sa mi javia merace nepotrebne, chcem sa opytat, ci mi tie ventily ma dat namontovat a zabezpecit to spravca bytov alebo ja si to mam zabezpecit na vlastne naklady?

Dakujem.
Ak ste mali ventily namontované predom máš smolu musíš si ich nechať namontovať sám na vlastné náklady. (Nemusíš ale doplatil by si na to.) Je úplne jedno aké budeš mať ventily, hlavne že budú fungovať. Ak ste si ventily predtým neodsúhlasili, je to na každom majiteľovi bytu či si ich dá namontovať. Rovnaké musia byť len merače. Ak máte vyregulovanú sústavu skoro na 100% máte aj ventily.
A to či sa ti zdajú merače tepla nepotrebné nie je na tebe. Asi to bolo odhlasované na schôdzi.
Orim
08.02.07,23:31
Zbavte sa starého predsedu a pomáhajte tomu mladšiemu novému nádejnému. :) A koľko dostane je to na dohode, či to za to bude robiť.
zsolt69
09.02.07,09:27
Podľa mňa neni jedno aký je ventil. Musí byť termostatický, ináč nebude plniť funkciu pri regulovaní teploty.
Tri veci musia byť:
1.,vyregulovaný systém,
2.,termostatické ventily
3.,a minimálne digitálne merače.
rada
09.02.07,11:18
PRE INFO
Pomerové merače tepla na radiátoroch mali mať všetky byty najneskôr do konca roka 2008. Poslanci túto povinnosť v stredu zmiernili tým, že merače netreba, ak sa väčšina vlastníkov bytov dohodne na inej forme rozpočítavania nákladov za teplo, napríklad podľa plochy bytov.
Pôvodne sa kúpe meračov mohol bytový dom vyhnúť len vtedy, ak to odsúhlasili všetci majitelia bytov.
Ministerstvo hospodárstva zmenu zdôvodňuje tým, že nie všetky bytové domy majú o merače záujem. Aj keď takéto meranie spotreby prináša spočiatku asi 15-percentnú úsporu, existujú bytové domy, kde dlhodobé používanie meračov spôsobilo problémy. Majitelia bytov totiž môžu časom chcieť uťahovaním meračov šetriť neúmerne aj bez výmeny okien či zateplenia. Niektorí si tak nechávajú vykurovať byty susedmi, ktorí potom platia nielen za svoju tepelnú pohodu.
Diskusia o povinnosti mať merače tepla sa otvorila už pred troma rokmi. Vtedajší minister hospodárstva Pavol Rusko totiž nútil ľudí k okamžitej kúpe meračov s cieľom znížiť spotrebu tepla. Napokon ministerstvo ustúpilo k prechodnému obdobiu, ktoré sa skončí o necelé dva roky. Naďalej pritom platí ustanovenie, že ak byty do konca roka 2008 merače na radiátoroch mať nebudú bez toho, žeby ich väčšina vlastníkov bytov odmietla, majiteľom bytov bude hroziť pokuta až do výšky 100-tisíc korún.
Novelou, ktorá začne platiť od marca, poslanci zosúladili zákon o tepelnej energetike so zákonom o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Podľa tohto zákona pri hlasovaniach tiež rozhoduje nadpolovičná väčšina majiteľov bytov. Energetický analytik Karol Kehér považuje za lepšie, ak majú ľudia na výber. "Nová formulácia zákona je vo vzťahu k meračom tepla na radiátoroch voľnejšia," vysvetľuje Kehér.
Elektronický merač na jeden radiátor vyjde asi na 800 korún. Okrem toho musí dom pred inštalovaním meračov dať vyregulovať rozvody tepla a na radiátoroch musia byť termostatické ventily. Vyregulovanie s ventilom, ktoré je nevyhnutné aj na zabránenie prekurovaniu či nedokurovaniu, vyjde asi na 1200 korún na jeden radiátor. Investícia do meračov sa majiteľom bytov na usporenom teple vráti už za jeden rok.
Vo vzťahu k meračom platí od januára 2006 vyhláška regulačného úradu, ktorá spresnila spôsob rozpočítavania tepla v domoch. Náklady na vykurovanie v dome s radiátorovými pomerovými meračmi tepla sa pri rozpočítavaní rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka, ktorá sa rozráta podľa plochy bytov, môže tvoriť 30 až 50 percent. A spotrebná zložka, ktorá sa bytom rozpočíta podľa hodnôt nameraných na radiátorových pomerových meračoch tepla, tvorí od 50 do 70 percent. Výška spotrebnej zložky sa vynásobí koeficientom, ktorý zohľadňuje polohu jednotlivých miestností v dome. Čím je poloha izby nevýhodnejšia, tým je koeficient menší ako jedna. Koefienty stanovil úrad vo vyhláške.
Na Slovensku je podľa štatistík viac ako 860-tisíc bytov. Podľa odhadov odborníkov väčšina bytov merače na radiátoroch už má a viaceré zo zvyšných bytov o nich uvažujú.
Náklady na merače a úspory

1200 korún - vyjde na jeden radiátor vyregulovanie rozvodov tepla a osadenie ventilov. Až potom možno do bytov namontovať pomerové merače tepla
800 korún - stojí elektronický pomerový merač tepla s namontovaním na jeden radiátor
15 percent - predstavuje zvyčajne úspora v spotrebe tepla po namontovaní meračov

ZDROJ: Thermotech, Pravda
Monča
09.02.07,11:59
Chcela by som sa vrátiť k problematike koeficientov nepriaznivej polohy bytu. Ja mám byt na najvyššom poschodí, v každej izbe mi zateká, strecha je po oprave a je to ešte horšie. Merače tepla máme možno 8 rokov, koeficient polohy bytu budeme mať prvýkrát uplatnený za rok 2006 po mojich listoch na SVD a citovaniach vyhlášky ÚRSO. Ale poviem úprimne, bola som sklamaná. Na najvyššom poschodí mi priznali spolu so susedom korekciu 9 %, tretí byt (naša domovníčka) s rohovou kuchyňou 20 % na celý byt. Prízemný bezbariérový byt 0 %. Prvé poschodie - byt nad vchodovými dverami 35 %, vedľajší byt na 1. posch. 25 %, rohový na 1. poschodí 14 %, lebo pod ním je ten prízemný. Všetky rohové byty dostali 14 % korekciu na celé byty, i keď sa korekcia týka iba jednej miestnosti.
Nechápala som, napísala som odvolanie, dostala som odpoveď, že vo vyhláške sú koeficienty iba doporučené. A nemajú sa o čom baviť, lebo oni majú vlastné korekcie spracované odbornou firmou. Tak som šla do pivnice, kde si nájomníci bytu na prvom poschodí, ktorí dostali 25 % zapli kľudne radiátor v pivnici (vyhrieval bicykle), lebo im je zima a vypla ho, aby sa mi uľavilo.
hanni
09.02.07,12:03
Takze ak som to spravne pochopil,merace tepla este byt nemusia..a pokial ich uz mame,je iba na nasej dohode,ci podla nich budeme merat a ak,tak v akom pomere..
Orim
09.02.07,22:39
To je jasné že ventil musí byť termostatický, ale je to jedno aký typ, lenže u meračov to nie je jedno, musia byť všetky rovnaké.
Jumil
10.02.07,15:28
Ak zabezpečí správca výmenu termostatických ventilov vždy to bude z fondu údržba a oprav a to sú vaše peniaze. Záleží od len od vlastníkov bytov ako sa dohodnú. Ak výmenu ventilov nespravia pred montážou pomerových meračov nič sa nedeje, ale nečakajte žiadnu veľkú úsporu peňazí za teplo. Úspora bude až vtedy, keď vlastníci bytov budú teplotu v byte regulovať ventilmi a nie oknami. Ak nedôjde k výmene správcom doporučujem výmenu za vlastné peniaze. Uvediem príklad: priemernú mernú spotrebu na objekt sme mali v roku 2005 0,2734 GJ/m2 a máme jeden byt kde odmietli montáž termostatických ventilov, nakoľko pri montáži by museli zvárať, v tomto byte bola najväčšia spotreba na 1m2 vykurovacej plochy a 0,4777GJ/m2. Tam kde regulovali prívod tepla do radiátorov mali spotrebu menej ako 0,15 GJ/m2. Peniaze za veľkosť bytu a za 1GJ si doplňte podľa vašich podmienok.
Halli
11.02.07,16:28
Takze ak som to spravne pochopil,merace tepla este byt nemusia..a pokial ich uz mame,je iba na nasej dohode,ci podla nich budeme merat a ak,tak v akom pomere..

K tejto téme som sa tu vyjadrila už dávno pred tým, než konečne "tam hore" komusi došlo, že merače nie sú jediným patentom na spravodlivé rozpočítanie... Som rada, že konečne došlo na moje slová.. mám tri rovnake paneláky, z toho dva s meračmi /ani nie rok /a moj 5rokov vyregulovaný bez meračov. Napojené z rovnakej kotolne.Verte, že viem porovnať to čo je medialne lobované a čo je skutočnosť a dlhoročné skúsenosti. Nie všetko je o meračoch, je to aj o dôstojnosti a o kvalite bývania...
Soňurka
11.02.07,18:06
Ak zabezpečí správca výmenu termostatických ventilov vždy to bude z fondu údržba a oprav a to sú vaše peniaze. Záleží od len od vlastníkov bytov ako sa dohodnú. Ak výmenu ventilov nespravia pred montážou pomerových meračov nič sa nedeje, ale nečakajte žiadnu veľkú úsporu peňazí za teplo. Úspora bude až vtedy, keď vlastníci bytov budú teplotu v byte regulovať ventilmi a nie oknami. Ak nedôjde k výmene správcom doporučujem výmenu za vlastné peniaze. Uvediem príklad: priemernú mernú spotrebu na objekt sme mali v roku 2005 0,2734 GJ/m2 a máme jeden byt kde odmietli montáž termostatických ventilov, nakoľko pri montáži by museli zvárať, v tomto byte bola najväčšia spotreba na 1m2 vykurovacej plochy a 0,4777GJ/m2. Tam kde regulovali prívod tepla do radiátorov mali spotrebu menej ako 0,15 GJ/m2. Peniaze za veľkosť bytu a za 1GJ si doplňte podľa vašich podmienok.

Zujímalo by ma, ako ste zistili spotebu v tom jednom byte, kde nemajú termostatické ventily?? :confused:
Orim
12.02.07,01:08
Zujímalo by ma, ako ste zistili spotebu v tom jednom byte, kde nemajú termostatické ventily?? :confused:



Termostatické ventily neslúžia na meranie spotreby. Regulujú teplo v miestnosti.
Soňurka
18.02.07,09:57
Ak zabezpečí správca výmenu termostatických ventilov vždy to bude z fondu údržba a oprav a to sú vaše peniaze. Záleží od len od vlastníkov bytov ako sa dohodnú. Ak výmenu ventilov nespravia pred montážou pomerových meračov nič sa nedeje, ale nečakajte žiadnu veľkú úsporu peňazí za teplo. Úspora bude až vtedy, keď vlastníci bytov budú teplotu v byte regulovať ventilmi a nie oknami. Ak nedôjde k výmene správcom doporučujem výmenu za vlastné peniaze. Uvediem príklad: priemernú mernú spotrebu na objekt sme mali v roku 2005 0,2734 GJ/m2 a máme jeden byt kde odmietli montáž termostatických ventilov, nakoľko pri montáži by museli zvárať, v tomto byte bola najväčšia spotreba na 1m2 vykurovacej plochy a 0,4777GJ/m2. Tam kde regulovali prívod tepla do radiátorov mali spotrebu menej ako 0,15 GJ/m2. Peniaze za veľkosť bytu a za 1GJ si doplňte podľa vašich podmienok.

JUMIL, PROSíM ŤA, AKO STE ZISTILI TÚTO SPOTREBU?
GabiZ
18.02.07,10:44
Predpokladám, že ti ide o tie hodnoty ako Jumil písal čiže 0,4777 GJ/m2 a pod. Je to podiel celkovej nameranej spotreby v GJ a celkovej vykurovacej plochy.
Orim
19.02.07,01:11
Treba si uvedomiť, že merače merajú aj keď je radiátor vypnutý.
V zimnom období merajú ak je teplota radiátora väčšia ao 30°C a v letnom ak je teplota väčšia ako 40° C.


edit: ide o merače Siemens
Soňurka
19.02.07,16:06
Predpokladám, že ti ide o tie hodnoty ako Jumil písal čiže 0,4777 GJ/m2 a pod. Je to podiel celkovej nameranej spotreby v GJ a celkovej vykurovacej plochy.


V Príspevku JUMIL uvádza dve hodnoty -
1/ priemernú mernú spotrebu na objekt sme mali v roku 2005 0,2734 GJ/m2
Predpokladám, že tu sa jedná o podiel celkovej nameranej spotreby v GJ a celkovej vykurovacej plochy.
Ďalej JUMIL uvádza:
2/máme jeden byt kde odmietli montáž termostatických ventilov, nakoľko pri montáži by museli zvárať, v tomto byte bola najväčšia spotreba na 1m2 vykurovacej plochy a 0,4777GJ/m2.

Mne nie je jasné, ako zistili spotrebu v tomto jednom byte, ako ju odmerali, že bola práve tých O,4777GJ/m2
Orim
20.02.07,20:57
Soňurka

630 / 2005 V Y H L Á Š K A Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z 20. decembra 2005, ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla hovorí ako sa to rozpočítava v §5, §6, §7.

V §7, odst 4 je to presne stanovené :

(4) Konečnému spotrebiteľovi, ktorý nemá zapojené pomerové rozdeľovače tepla alebo určené meradlo tepla alebo odmietol umožniť vykonať ich odčítanie, alebo neoprávnene do nich zasahoval, čím spôsobil ich nesprávnu funkciu, alebo ich poškodil, určí sa spotrebná zložka ako súčin 1,5-násobok priemeru spotrebnej zložky na m2 vypočítaného z podlahovej plochy všetkých bytov, nebytových a spoločných priestorov a príslušnej podlahovej plochy bytu, nebytového priestoru a spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch
konečného spotrebiteľa podľa vzorca

SZnks = (SZ / S) x Sks x 1,5

kde
SZnks – spotrebná zložka pre konečného spotrebiteľa určená náhradným výpočtom [Sk],
SZ – spotrebná zložka [Sk],
S – celková podlahová plocha bytov, nebytových a spoločných priestorov m2],
Sks – podlahová plocha bytu, nebytového priestoru alebo spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch konečného spotrebiteľa [m2].
x - násobenie
/ - delenie

bude to takto stačiť? :)
Jumil
20.02.07,21:37
Odpoveď pre Soňurku,
Presne ako napísal Orim termostatické ventile nemerajú spotrebu ale len regulujú.
Musíme si uvedomiť, že termostatický ventil reguluje teplotu v miestnosti. Pri dosiahnutí žiadanej teploty napr. 21 st. C, tento automatický privrie alebo až zavrie prietok vody do radiátora. Majiteľovi šetrí peniažky za spotrebované teplo. Pôvodne ventily mali veľkú svetlosť otvoru kadiaľ preteká teplá voda. Tieto ventily neregulujú, ale sú len v takej polohe ako ich nechá užívateľ.
Nameraná spotreba tepla sa pri pomerových meračoch odvíja od množstva dielikov na merači na danom radiátory. U nás sa 30% nákladov tep. energie rozdelí podľa vykurovacej plochy bytov a 70% sa rozdelí podľa súčtu dielikov na všetkých radiátorov. Preto veľmi presne vieme koľko vyjadruje 1 dielik na pomerovom merači v Sk alebo GJ. Zaroveň pre každý byt z týchto údajov vieme mernú spotrebu na 1 m2. Ako aj priemernú mernú spotrebu na celý obytný dom.
Igy
22.02.07,23:27
Ahojte, byvame v novostavbe a chceme si dat namontovat merace tepla. Kazdy byt je samostatne napojeny na kurenie na spolocnu stupacku ktora je na chodbe takze je mozne merac montovat aj sem pre kazdy byt zvlast. Ide samozrejme o iny typ ako tie ktore sa montuju priamo na radiator. Nema nahodou niekto z vas skusenosti s takymito meracmi?
Orim
23.02.07,00:34
Nemám ale budú asi pekne drahé. Zato by mal stačiť jeden na snímanie tepla v celom byte, za predpokladu, že je byt napojený len na jednu stúpačku. Taký merač sa skladá z jedného merača prietoku, ktorý sa musí kalibrovať každé 4 roky, dvoch snímačov tepla (prívod a odvod teplonosného média) a jednotky ktorá to spočítava (asi 1x za 12 rokov sa v nej mení batéria).


Dá sa to urobiť aj inakšie ale to by vám museli merať všetky radiátory a robiť prepočty a nesmeli by ste si ich vymieňať pri pokazení. Lebo prepočty by museli byť nové ak by sa dal iný radiátor. Toto by vás mohlo vyjsť tiež draho ale neviem aké sú cenové relácie. (to sú len moje odhady o tých cenách)
Zato v tomto druhom prípade by stačili len merače tepla na prívode a odvode teplonosného média a jednotka ktorá to prepočítava. Tu by sa menila len batéria. Potom už nie je merač prietoku. Spotreba tepla sa počíta z rozdielu teplôt a tých koeficientov ktoré by firma namerala z jednotlivých radiátorov. Bolo by to len jedno číslo ktorým by sa ten rozdiel teplôt násobil. Bolo by to v jednotkách ktoré by ste chceli. (Mwh, Gj, alebo priamo v Sk za predpokladu, že by sa nemenila cena tepla :) )
zivan
23.02.07,09:08
Pre tento typ rozvodov je technicky možné merať spotrebu tepla centrálne pre byt, tak ako uvádza Orim, priamo v jednotkách tepla (GJ, MWh), ale toto meranie je tiež nutné považovať len za pomerové. Podľa nameraných hodnôt sa potom musia rozdeliť celkové náklady na vykurovanie domu.
Orim
23.02.07,14:33
Mohlo by to byť pomerové ale nemuselo, záležalo by to od typu merákov a dohody s dodávateľom tepla
zivan
24.02.07,16:51
Mohlo by to byť pomerové ale nemuselo, záležalo by to od typu merákov a dohody s dodávateľom tepla
Predpokladám, že ak by bola dodávka tepla pre vykurovanie realizovaná z vonkajšieho zdroja, tak by na päte domu muselo byť určené (fakturačné)meradlo tepla. Rovnako by boli kalorimetrické meradlá namontované aj na odbočkách do bytov. Rozdiel medzi údajom fakturačného meradla a súčtom údajov nameraných na odbočkách by sa rozpočítaval úmerne podľa plochy bytov + každý byt by samozrejme aj zaplatil za teplo namerané na svojom merači.
Analogicky by som to riešil aj pri vlastnej kotolni v dome.
Keďže sa jedná o novostavbu nemôže cena realizácie takého druhu merania hrať podstatnú úlohu. Klasickú alternatívu s namontovanými pomerovými rozdeľovačmi nákladov na každý radiátor v byte by som u takého typu rozvodov považoval za krok späť.
stavar
24.02.07,17:45
Radiátory majú certifikáciu a tou je aj ich pevnosť pri tlaku, ktorý v systéme musia vydržať. Každý zásah do telesa je jeho narušením a ak by chcel niekto takýto zásah robiť, musí si od certifikovaného výrobcu vyžiadať súhlas na zásah do jeho výrobku. Ak by sa robili zásahy do tlakových zariadení živelne, môže dôjsť k haváriám a škodám
Orim
25.02.07,00:38
zivan Niektoré tieto merače môžu byť použité ako fakturačné a preto sa to nemusí rozpočítať.

Niekde som to čítal ale teraz si nepamätám kde presne to bolo.
svojar
25.02.07,06:51
zivan Niektoré tieto merače môžu byť použité ako fakturačné a preto sa to nemusí rozpočítať.

Niekde som to čítal ale teraz si nepamätám kde presne to bolo.
Jedná se o merač pre byt, ktorý je však použiteľný iba pre byty s vodorovnými rozvodmi. Jeho cena je okolo 6000,- Sk + ročné náklady 630,- Sk. Je o tom písané v denníku PRAVDA z 15. februára časť Téma str. 15-16. Jedná sa tam o rozpočítavaní tepla a sú spomenuté aj zariadenia na meranie a rozúčtovanie tepla.
Orim
25.02.07,15:48
Ale bolo to asi pred rokom preto neviem. :)
zivan
25.02.07,18:06
Ak ste už realizovali komplexné zateplenie domu (plášť, strecha, pivnice), aký máte názor na ďalšie používanie koeficientov zohľadňujúcich polohu bytu:
1) Zachovať pôvodné
2) Prehodnotiť ich výšku
3) Zrušiť ich
Rád sa dozviem vaše názory i argumenty, ako aj konkrétne praktické skúsenosti.
Elena Navrátilová
25.02.07,18:12
My sme na komplet zateplení, koeficienty doporučujem. Vždy budú najviac postihnutí z chladných, nevýhodných strán. Či to je nad suterénom, pod strechou. Veď logicky, choď do bytu nad pivnicami, pod strechou a medzi poschodiami. Zober teplomer. Uvidíš sám. Môžeš zverejniť, celkom by ma to zaujímalo. Aj podľa vyhlášky máš doporučené pomery pred zateplením, po zateplení. Koeficienty o tom nepojednávajú.
PeterNR
26.02.07,06:02
Rôznu polohu a tepelné straty bytov v dome je možné zohľadniť priamo v projekte zateplenia. Projektant prepočíta zateplenie tak, aby žiaden byt nebol hendikepovaný alebo zvýhodnený kvôli jeho polohe, a v tomto prípade po zateplení už nie sú koeficienty potrebné. Otázne je ale vyhodnotenie solárnych ziskov v domoch vežového typu, kde majú niektoré byty okná len na neoslnenú stranu.
Btw v tej vyhláške bolo pôvodne napísané, že koeficienty sa používajú len pre neobnovené bytové domy. Nakoniec to ale odtiaľ vypadlo.
Elena Navrátilová
26.02.07,06:29
V tej vyhláške nebola ani možnosť "ako sa dohodnú" nakoniec to tam je. Písala som na ÚRSO. V odpovedi je jednoznačné uznanie polohy /nevýhodná, resp. výhodná, nad suterénom, pivnicami, pod strechou.../ a s tým spojené koeficienty aj pomery. Ale posledná veta je "ako sa dohodnú". V konečnom dôsledku je odpoveď opretá o výpočty overené praxou. Takže nemôžem súhlasiť, že zateplením sa odstráni výhodná, resp. nevýhodná poloha bytu. Najlepšie na základe vlastného merania tepelnej pohody sa presvedčí každý. Aj po zateplení je overené, že byty s nevýhodnou polohou majú väčšiu spotrebu GJ na ÚK ako lepšie situované byty pri dosiahnutí rovnakej tepelnej pohody. 15. 2. v pravde sú tiež články z praxe k predmetnej problematike, ktoré potvrdzujú práve tieto fakty. Aj zodpovednosť správcu, ktorý je povinný o týchto skutočnostiach oboznámiť členov SVB tak, aby pochopili správnosť koeficientov, pomerov.
zivan
26.02.07,08:38
Rôznu polohu a tepelné straty bytov v dome je možné zohľadniť priamo v projekte zateplenia. Projektant prepočíta zateplenie tak, aby žiaden byt nebol hendikepovaný alebo zvýhodnený kvôli jeho polohe, a v tomto prípade po zateplení už nie sú koeficienty potrebné. Otázne je ale vyhodnotenie solárnych ziskov v domoch vežového typu, kde majú niektoré byty okná len na neoslnenú stranu.
Btw v tej vyhláške bolo pôvodne napísané, že koeficienty sa používajú len pre neobnovené bytové domy. Nakoniec to ale odtiaľ vypadlo.
PeterNR :
Projektant zateplenia spravidla nerieši zateplenie z pohľadu odstránenia problému nevýhodne položených bytov. Zateplenie je na tej ktorej stene, príp. strope suterénu alebo streche domu rovnomerné a teda pomerne rovnako zlepší teplotnotechnické parametre bytov. Čiže napr. byt na prízemí, ktorý mal 1,4 násobne vyššie straty ako rovnaký byt nad ním bude ich mať (približne) 1,4 násobne vyššie aj po zateplení. Preto koeficienty nie je možné zrušiť, ale keď tak len prehodnotiť ich hodnoty.
V tomto musím súhlasiť s vyhláškou, ktorá ponechala možnosť používania koeficientov polohy aj pre významne obnovené domy.
Elena Navrátilová
26.02.07,09:05
V konečnom dôsledku, zateplenie rieši úniky tepla. Aby boli úniky čo najnižšie. Severne orientovaný byt bude vždy severne orientovaný. Darmo, ale keby sa po zateplení stal južne orientovaným tak ... ;)
svojar
26.02.07,10:23
My koeficienty po odhlasovaní na shromaždení vlastníkov nepoužívame. Ale nešlo o prehlasovanie nevýhodných bytov, pretože tých máme viac. Ide o to, že vlastníci bytov s ďaleko najnevýhodnejšou polohou majú najnižšiu spotrebu tepla podľa pomerových rozdelovačov. Podchlazujú ostatné byty, tak načo im ešte dávať odpočty. Príklad : Najmenšu spotrebu má byt na 1 poschodí nad nevykurovanými pivnicami a ešte naviac má dve rohové miestnosti. Ďalší byt nevýhodne orientovaný 2-ma miestnosťami je na 3 poschodí, ten má druhú najmenšiu spotrebu. Teda čo má hovoriť vlastník bytu na 2 pochodí, krorý je medzi nimi. Každý si musí uvedomiť, že žije v spoločnom a nie v rodinnom dome.Ešte citácia z článku denníku PRAVDA z 15.2.
Pomerové merače často skreslujú. Vybraté citácie :" Napr. v konkrétnom dome v Košiciach sa neúmerným šetrením a prestupmi tepla stalo, že jeden 3-izbový byt spotreboval za rok 15,2 GJ tepla a druhý rovnaký byt až 39,6 GJ.
Za takto vykonané nespravodlivo rozpočítanie tepla na jednotlivé byty nemožno viniť užívateľov bytu ani použité pomerové merače, v danom prípade odparovacie. Užívateľom bytov nemožno vyčítať, že sa snažia snižovať spotrebu tepla, a tým aj platby za teplo.
Na druhej strane však si treba uvedomiť, že prílišným šetrením - trvalým uzatváraním ventilov na radiátore- poškodujú susedov, ktorí si chcú udržiavať požadovanú štandardnú vnútornú teplotu v miestnostiach. Takýmto prístupom k šetreniu sa im môžu znížiť hygienické požiadavky na vnútorné prostredie bytu. Dôsledkom je potom tvorba škodlivých plesní a poškodzovanie stavebnej konštrukcie domu.
Elena Navrátilová
26.02.07,10:48
Záleží aj od obývanosti bytu a počtu členov v domácnosti. Najhoršie na celkovú tepelnú pohodu obytného domu je práve vypínanie radiátorov. Najideálnejšie by bolo zablokovať /prednastaviť/ ventily na minimálnu potrebu vykurovania, aby nedochádzalo k podchladzovaniu.Výpočet spravodlivej platby pre jednotlivé byty z celkových nákladov na vykurovanie bytového domu nezávisí iba od dokonalosti a presnosti pomerových meračov, ale tiež, a najmä od spôsobu výpočtu, ktorý musí zohľadňovať objektívne fyzikálne princípy. Bez uvažovania vnútorných tepelných tokov a zohľadňovania polohy jednotlivých miestností v bytovom dome, analýzy dosahovanej teploty vo vykurovaných priestoroch, sa nedá priblížiť k spravodlivému rozpočítaniu nákladov na vykurovanie, ktoré by zodpovedalo skutočnej spotrebe pre jednotlivé byty.

Regulačný úrad upozornil, že povinné koeficienty by boli v rozpore so zákonom o tepelnej energetike a zákonom číslo 182/1993 o vlastníctve bytov. Domy sú navyše postavené z rôznych materiálov, a tak nemožno stanoviť jednotné koeficienty pre všetkých. Kapitán však platí pri rovnakej tepelnej pohode za teplo podstatne viac ako susedia pod ním, ktorí si môžu vypnúť radiátor a nechať sa vykurovať.
Podľa energetického analytika Karola Kehéra by mal takéto situácie riešiť správca spravodlivejším spôsobom rozpočítavania nákladov za teplo. Vlastník si môže dať napríklad pripraviť odborný posudok o prechodoch tepla cez steny a na základe neho stanoviť pre miestnosti v byte koeficienty.
Aj tieto články sú z predmetného vydania pravdy, takže všehochuť a názory tomu aj zodpovedajú. Nemôže predsa nikto nikoho nútiť aby mal v byte trenírkovú teplotu keď ju jednoducho neznesie. Pokiaľ má niekto nízku spotrebu preto, že nemusí behať po byte v "trenírkach" ale zároveň ani nemusí mrznúť... proti gustu žiaden dišputát. Samozrejme, pokiaľ niekto nepoužíva k regulovaniu ventily a má k tomu zodpovedajúcu spotrebu tepla. Darmo, každý sme o inom. Sme ľudia a naše potreby a názory sa môžu rozchádzať.
veronka7
27.02.07,00:08
tieto drobné opravy by mal robiť OSBD
Orim
27.02.07,21:17
Môj názor je nemeniť koeficienty. Pri zateplení domu bude všeobecne nižší únik tepla zo všetkých bytov, tým aj nižšia spotreba. V rámci tej nižšej spotreby budú aj tie koeficienty nižšie.
PeterNR
01.03.07,07:39
PeterNR :
Projektant zateplenia spravidla nerieši zateplenie z pohľadu odstránenia problému nevýhodne položených bytov. Zateplenie je na tej ktorej stene, príp. strope suterénu alebo streche domu rovnomerné a teda pomerne rovnako zlepší teplotnotechnické parametre bytov. Čiže napr. byt na prízemí, ktorý mal 1,4 násobne vyššie straty ako rovnaký byt nad ním bude ich mať (približne) 1,4 násobne vyššie aj po zateplení. Preto koeficienty nie je možné zrušiť, ale keď tak len prehodnotiť ich hodnoty.
V tomto musím súhlasiť s vyhláškou, ktorá ponechala možnosť používania koeficientov polohy aj pre významne obnovené domy.

Rozmýšľam nad tým, čo som vlastne napísal, a priznávam, že máte pravdu, že nemám pravdu.

Samotné zateplenie nevyrieši tepelné straty bytu vyplývajúce z jeho horšej polohy v dome a orientácie na svetové strany. Môže ale pomôcť zmierniť rizikové miesta. Napr. v našom prípade je slabým miestom strecha, tak je v projekte navrhnuté zateplenie strechy na vyšší tepelný odpor, ako obvodových stien. Takže sa zmení pomer tepelných strát.

A čo s tými rozdielmi medzi bytmi, spôsobenými zatváraním radiátorov? To keby nám dakto vedel povedať... Určitým riešením, aj keď nie ideálnym, je zvoliť pomer základnej a spotrebnej zložky napr. 50:50. Aké pomery používate vy?
PeterNR
01.03.07,07:43
Výpočet spravodlivej platby pre jednotlivé byty z celkových nákladov na vykurovanie bytového domu nezávisí iba od dokonalosti a presnosti pomerových meračov, ale tiež, a najmä od spôsobu výpočtu, ktorý musí zohľadňovať objektívne fyzikálne princípy. Bez uvažovania vnútorných tepelných tokov a zohľadňovania polohy jednotlivých miestností v bytovom dome, analýzy dosahovanej teploty vo vykurovaných priestoroch, sa nedá priblížiť k spravodlivému rozpočítaniu nákladov na vykurovanie, ktoré by zodpovedalo skutočnej spotrebe pre jednotlivé byty.

Podľa energetického analytika Karola Kehéra by mal takéto situácie riešiť správca spravodlivejším spôsobom rozpočítavania nákladov za teplo. Vlastník si môže dať napríklad pripraviť odborný posudok o prechodoch tepla cez steny a na základe neho stanoviť pre miestnosti v byte koeficienty.


Tu by ma zaujímalo, aký spôsob výpočtu zohľadňuje objektívne fyzikálne princípy, keď tepelné toky medzi bytmi sa menia v čase, podľa rozdielov teplôt v susedných miestnosťach, a nedajú sa nijako odmerať.

Ako sa môže správca dopracovať k spravodlivému spôsobu rozpočítavania, keď na to nemá podklady?

Odborný posudok znie dobre, len by som rád vedel, kto a ako ho vypracuje, a ako sa bude dať využiť pri vypracovaní vyúčtovania. Tepelné toky sú závislé na rozdieloch teplôt - to bude v posudku napísané, že ak bude mať sused len +16 °C stupňov v izbe, bude taký tepelný tok, ale ak bude mať +18 °C bude onaký? Ako mám vedieť, akú teplotu majú ľudia v izbách počas roka? Nie je mi to jasné, viete niekto viac?

A čo si myslíte, bolo by možné obmedziť nastavenie teploty nižšej ako napr. +18 °C priamo na ventiloch?
PeterNR
01.03.07,07:45
Dávam do pozornosti rozsiahlu prácu o "Úspornom hospodárení s teplom v dome...", autori sú Černý L., Patočka J. Vyzerá to na pomerne komplexné spracovanie problematiky. Nemám zatiaľ svoj názor na obsah - zatiaľ som len dakde v prvej tretine. Prajem vám príjemné štúdium počas sviatkov ;)

Čítali ste ten dokument, čo som pred časom priložil? Aký je váš názor?
Elena Navrátilová
01.03.07,07:57
Rozmýšľam nad tým, čo som vlastne napísal, a priznávam, že máte pravdu, že nemám pravdu.

Samotné zateplenie nevyrieši tepelné straty bytu vyplývajúce z jeho horšej polohy v dome a orientácie na svetové strany. Môže ale pomôcť zmierniť rizikové miesta. Napr. v našom prípade je slabým miestom strecha, tak je v projekte navrhnuté zateplenie strechy na vyšší tepelný odpor, ako obvodových stien. Takže sa zmení pomer tepelných strát.
A čo s tými rozdielmi medzi bytmi, spôsobenými zatváraním radiátorov? To keby nám dakto vedel povedať... Určitým riešením, aj keď nie ideálnym, je zvoliť pomer základnej a spotrebnej zložky napr. 50:50. Aké pomery používate vy?
Na zhromaždení vlastníkov sme si odsúhlasili pomer 60:40. Koeficienty podľa vyhlášky 630/2005 príloha č. 2. Uvidíme ako dopadne prvé vyúčtovanie nákladov na kúrenie podľa PRVN. Vyhodnocovacia firma by mala doložiť výpočty, ktoré by nám mohli povedať viac. Samozrejme, že 50:50 by bolo spravodlivejšie hlavne z dôvodu bytov, ktoré sú dlhodobo neužívané. Pritom zásluhou prechodu tepla je tam aká taká tepelná pohoda, samozrejme na úkor tých, čo bývajú nad alebo pod predmetnými bytmi. Ale zas pre niekoho by taký pomer bol demotivujúci a už sa aj ozývali takí, čo zrazu nevideli význam PRVN. To vieš, každý si chce zaplatiť len namerané, ale že zásluhou suseda, ktorý býva permanentne doma a teda má zapnuté kúrenie celý deň, aj on dosahuje tepelnú pohodu napriek vypnutým vykurovacím telesám.... ale namerané má ...
Elena Navrátilová
01.03.07,08:06
Čítali ste ten dokument, čo som pred časom priložil? Aký je váš názor?

Poznám človeka, ktorý mi povedal, že nezáleží ani na tom aké máš merače, ale na tom, ktorá firma Ti to vyúčtovanie urobí. Takže asi toľko. Je to človek, ktorý sa venuje tejto problematike veľa rokov a jeho názory prijímam vždy ako správne, lebo aj sú a ja mu verím, že je to tak ako sa vyjadril. Takže my sme si dali klasické digitálne PRVN dvojčidlové. Už som videla rôzne vyúčtovania a videla som aj od firmy tohto pána. Podľa môjho názoru ho mal najzrozumiteľnejšie.
Elena Navrátilová
01.03.07,08:13
Tu by ma zaujímalo, aký spôsob výpočtu zohľadňuje objektívne fyzikálne princípy, keď tepelné toky medzi bytmi sa menia v čase, podľa rozdielov teplôt v susedných miestnosťach, a nedajú sa nijako odmerať.

Ako sa môže správca dopracovať k spravodlivému spôsobu rozpočítavania, keď na to nemá podklady?

Odborný posudok znie dobre, len by som rád vedel, kto a ako ho vypracuje, a ako sa bude dať využiť pri vypracovaní vyúčtovania. Tepelné toky sú závislé na rozdieloch teplôt - to bude v posudku napísané, že ak bude mať sused len +16 °C stupňov v izbe, bude taký tepelný tok, ale ak bude mať +18 °C bude onaký? Ako mám vedieť, akú teplotu majú ľudia v izbách počas roka? Nie je mi to jasné, viete niekto viac?

A čo si myslíte, bolo by možné obmedziť nastavenie teploty nižšej ako napr. +18 °C priamo na ventiloch?
+18°C sa mi zdá trochu moc, ale ak si to odsúhlasíte na zhromaždení...Ale najprv by som ľuďom vysvetlila o čom to je, aby neodsúhlasili a potom zvolajú zhromaždenie a budú chcieť zmenu. Myslím, že aj nižšia by bola lepšia ako nič. Hlavne aby nenechávali 0, hlavne pri tuhej zime, keby boli zimy ako teraz bolo by to skoro jedno. Ale... Čo sa týka tých teplôt v bytoch, tak jedine po vyúčtovaní meračov. Ak nechceš behať s teplomerom po bytoch. Ak aj oslovíš firmy na vypracovanie posudkov, tiež budú musieť merať. V tej pravde bolo písané aj o takýchto posudkoch, ak máš záujem pošlem na mail tie články?
svojar
01.03.07,19:56
A ja už premýšlam nad tým, že pokiaľ na niektorých pomerových rozdelovačoch v niekoľkých bytoch bude aj naďalej 0, ako tomu bolo v tomto roku, teda že sú ventily uzavreté, tak navrhnem zmeniť pomer ZZ a SZ namiesto 40/60 na 50/50. Bude to síce krok nazad, ale inakšie sa ľudia neprínútia nevypínať ventily celkom.
Halli
01.03.07,20:08
A ja už premýšlam nad tým, že pokiaľ na niektorých pomerových rozdelovačoch v niekoľkých bytoch bude aj naďalej 0, ako tomu bolo v tomto roku, teda že sú ventily uzavreté, tak navrhnem zmeniť pomer ZZ a SZ namiesto 40/60 na 50/50. Bude to síce krok nazad, ale inakšie sa ľudia neprínútia nevypínať ventily celkom.

Ja som vyvesila oznam, že pokiaľ bude 2x po sebe pri odpočtoch "0" nebudem merač akceptovať, nakoľko neviem či je merač funkčný....samozrejme to nerieši ďalší postup vlastníka a je treba urobiť opatrenia...
Elena Navrátilová
01.03.07,20:14
A ja už premýšlam nad tým, že pokiaľ na niektorých pomerových rozdelovačoch v niekoľkých bytoch bude aj naďalej 0, ako tomu bolo v tomto roku, teda že sú ventily uzavreté, tak navrhnem zmeniť pomer ZZ a SZ namiesto 40/60 na 50/50. Bude to síce krok nazad, ale inakšie sa ľudia neprínútia nevypínať ventily celkom.
Presne toto si uvedomili ľudia po zhromaždení. Tí čo sami bývajú v trojizbovom byte majú permanentne povypínané riadiátory minimálne v 2 miestnostiach aj keď sú doma. Samozrejme z okolitých bytov na to doplácajú. No ale nikdy nie je neskoro, Pokiaľ máte firmu na rozpočítavanie nákladov dobrú, nemal by byť pre nich problém prerátať vyúčtovanie aj s takým pomerom pre Vášu lepšiu orientáciu.
Orim
02.03.07,23:52
Ja som vyvesila oznam, že pokiaľ bude 2x po sebe pri odpočtoch "0" nebudem merač akceptovať, nakoľko neviem či je merač funkčný....samozrejme to nerieši ďalší postup vlastníka a je treba urobiť opatrenia...
S tou nefunkčnosťou merača to nie je zlé ale niekto ti môže oponovať tým, že ak je pokazený tak je to na ňom vidieť. Aspoň my sme to mali v návode ktorý sme dostali.
Ja som to riešil znížením pomeru, viac na podlahovú plochu a menej na merače.
Gapo
03.03.07,12:28
Prečo nesúhlasíš? Je to v zákone 630/2005 a byty, ktoré majú nepriaznivú polohu sú znevýhodnené. Tie čo majú výhodnú polohu odoberajú cez spoločné steny, podlažia teplo aj z tých bytov čo majú nepriaznivú polohu. Byty s nevýhodnou polohou robia akúsi "zástenu" dobre situovaným bytom keby neboli, bol by každý byt všetkými stenami na 4 svetové strany orientovaný. To by nebolo čo riešiť. Podľa mňa, toto umožňuje "parazitovanie" a odoberanie energií zadarmo. Aj ja by som nesúhlasila, keby som nevedela o tom, aké to je nespravodlivé. Rovnaké byty, rovnaké poschodie, rovnako nastavené termostaty a daj teplomer v rovnakom čase do jedného aj druhého bytu a potom ma skús presvedčiť, že nie je nárok na koeficient. Nejdem Ťa presviedčať, pokiaľ to je odobrené, máš nárok sa do 15 dní odvolať na súde. Mne sa ani koeficienty nezdajú seriózne a dostačujúce, verím, že v legislatíve sa v tomto smere niekto kompetentný bude venovať tejto problematike. Paneláky sú tu a treba sa k tomu postaviť tak, aby to bolo seriózne a hlavne spravodlivé pre všetkých, ktorí si platia.
No len taká malá pripomiemnka, kto si ide kúpiť byt na nevýhodnej strane domu má ho aj o nejú korunu lacnejší , pretože je tam niečo, prečo je lacnejší, z toho vyplýva, že ak si ho dotyčný kúpi napriek tomu, nech potom nežiada, aby sme sa mu mi z drahších bytov, teda aj akože teplejších skladali na jeho teplo, tam nech si využije usporené peniažky z kúpy, to by bolo spravodlivé a nie nejaké koeficienty, napriek tomu že ich niekto schválil, ani tí nie sú najmúdrejší, preto to tak vyzerá ako vyzerá.
Gapo
03.03.07,12:56
Každopádne je to bezohľadnosť ľudí, čo si myslia, že im musí každý urobiť všetko zadarmo, ale oni by to nerobili, viď vaša poznámka" nebolo na koho", veď kto by to robil zadara!? Každopádne by som to nadniesol na schôdzi a vysvetlil ako to je.
Gapo
03.03.07,15:50
Tá tekutina by mala byť ortuť, tak nám to bolo vysvetlené a aj to, že ortuťové sa vyparujú.
Digitálne nám montovala firma TECHEM z Ba.
Ortuť to nebude, vylúčené. Veď sa nesmie používať ani v teplomeroch kde je zatvorená a nieto aby sa odparovala do miestnosti, načo by potom sa robil taký rozruch okolo porozlievanej ortuti vonku, veď ste to videli aj v telke.
Gapo
03.03.07,16:47
Môj názor je nemeniť koeficienty. Pri zateplení domu bude všeobecne nižší únik tepla zo všetkých bytov, tým aj nižšia spotreba. V rámci tej nižšej spotreby budú aj tie koeficienty nižšie.
Samozrejme pokiaľ bude zateplenie vykonané bežným štandardom a nie po po vypracovaní tepelnej štúdie, aby sa odstránili úniky práve na tých tzv. znevýhodnených bytoch, tak potom koeficienty ak ich máte, meniť netreba.
Elena Navrátilová
03.03.07,18:28
No len taká malá pripomiemnka, kto si ide kúpiť byt na nevýhodnej strane domu má ho aj o nejú korunu lacnejší , pretože je tam niečo, prečo je lacnejší, z toho vyplýva, že ak si ho dotyčný kúpi napriek tomu, nech potom nežiada, aby sme sa mu mi z drahších bytov, teda aj akože teplejších skladali na jeho teplo, tam nech si využije usporené peniažky z kúpy, to by bolo spravodlivé a nie nejaké koeficienty, napriek tomu že ich niekto schválil, ani tí nie sú najmúdrejší, preto to tak vyzerá ako vyzerá.
Samozrejme pred 20 rokmi sme všetci vedeli ako to tu bude bežať čo sa týka cien za energie, orientácia bytu bola vtedy na výber. Ja som ten byt nekupovala predvčerom. Boli sme celí vytešení, že sme vôbec nejaký bytík dostali. Som prekvapená, že Svojar súhlasí. No hold on si asi vtedy mohol byt vyberať. Ja som také privilégia nemala, asi preto, že som nebola správne zaradená.
Elena Navrátilová
03.03.07,18:37
A ja už premýšlam nad tým, že pokiaľ na niektorých pomerových rozdelovačoch v niekoľkých bytoch bude aj naďalej 0, ako tomu bolo v tomto roku, teda že sú ventily uzavreté, tak navrhnem zmeniť pomer ZZ a SZ namiesto 40/60 na 50/50. Bude to síce krok nazad, ale inakšie sa ľudia neprínútia nevypínať ventily celkom.
No tak potom neviem ako to je, keď pomer chceš a koeficient nie. Tí čo majú byt v dobrej polohe, sú vyhrievaní od spodu, zboku, nemajú úniky strechou by potom tiež mali byť proti pomerom. Mali by byť vo väčšine na základe vlastného výberu bytu. No a už tu vidno dokonalosť Vyhlášky 630/2005. Je nás pár a každý si myslíme, že náš názor je najspravodlivejší.
O tom to celé je. Niekto býva na prízemí, vyhrieva toho na vyššom poschodí. Niekto pod strechou, pomáha tomu pod ním. Niekto na chladnejšej strane a tým vlastne chráni úniky na lepšej strane. Neviem ako by sa Vám páčilo, keby boli prízemné byty, byty pod strechou prázdne. Aj keby boli o polovicu lacnejšie, o pár rokov by boli a aj sú na energiach preplatené. Bytový dom je jeden veľký rodinný dom, či už to chcete priznať alebo nie.
Elena Navrátilová
03.03.07,18:39
Ortuť to nebude, vylúčené. Veď sa nesmie používať ani v teplomeroch kde je zatvorená a nieto aby sa odparovala do miestnosti, načo by potom sa robil taký rozruch okolo porozlievanej ortuti vonku, veď ste to videli aj v telke.
Ortuť sa nesmie používať ani v teplomeroch? 3 týždne dozadu som v lekárni kúpila teplomer a je v ňom ortuť. V starších typoch meračov je samozrejme ortuť. Digitálne merače sú podstatne typovo mladšie.
Elena Navrátilová
03.03.07,19:01
Samozrejme pokiaľ bude zateplenie vykonané bežným štandardom a nie po po vypracovaní tepelnej štúdie, aby sa odstránili úniky práve na tých tzv. znevýhodnených bytoch, tak potom koeficienty ak ich máte, meniť netreba.
Neviem či už máte zateplený dom, ale súčasťou každého projektu k zatepľovaniu sú vypracované tepelné štúdie. Úniky tepla sa odstraňujú celoplošne. Aj tam kde prebehli termovízne štúdie sa zateplenie neuskutočňuje len v kritických miestach ale celoplošne. To isté platí aj o zateplení. Na základe takých štúdií by sa mali zatepliť len nevýhodne orientované byty a platiť by asi mali všetci. No tak neviem si predstaviť, ktorý správca, resp. predseda by toto dal vôbec na odsúhlasenie, ale pre mňa to znie totožne ako s tým, že nevýhodne orientované byty sú lacnejšie ako tie s "teplejšou orientáciou". Nie je mi známe, že by v posudku súdneho znalca sa cena znížila pre orientovanie bytu, ale o celkovú rekonštrukciu, obnovu bytu. Teda o investovanú sumu do stavu bytu. Aj v certifikátoch, ktoré budú posudzovať energetickú náročnosť bytu /ktorá ešte len má byť povinná zo zákona/ sa má zohľadňovať vybavenosť bytu /plastové okná, zateplenie obvodového plášťa/ a podľa toho sa má určiť cena bytu. Či už bude určený byt ako vysoko alebo nízko energeticky náročný. Samozrejme je to ešte "na pretrase", takže neviem v akom to bude znení. Pri odkupovaní bytov, nikto neurčil /aspoň v našom bytovom dome/ cenu podľa polohy bytu. Všetci sme platili úplne rovnako. Je to v zmluvách. Tak neviem, mám nárok na dodatočnú zľavu?
Stačí sa pozrieť na rodinný dom. Je vystavený z každej strany rovnakým vplyvom ako bytový dom. Má jednu strechu, pivnice, ... Musí si ho každý vykúriť sám. Toto prosím považujte za môj názor na predmetnú problematiku. K názoru som dospela na základe prirodzených fyzikálnych zákonov /máme 4 svetové strany na každej inak počasie vplýva na poveternostné vplyvy aj v domoch/.
Jumil
03.03.07,21:16
A ja už premýšlam nad tým, že pokiaľ na niektorých pomerových rozdelovačoch v niekoľkých bytoch bude aj naďalej 0, ako tomu bolo v tomto roku, teda že sú ventily uzavreté, tak navrhnem zmeniť pomer ZZ a SZ namiesto 40/60 na 50/50. Bude to síce krok nazad, ale inakšie sa ľudia neprínútia nevypínať ventily celkom.

Neviem, či ja rozmýšľam správne, ale ak má niekto 0 na pomerovom merači to ešte neznamená, že ho susedia vykurujú. Ten čo má 0 musí zaplatiť za tú miestnosť 30% spotreby tepla na 1 m2 a toto teplo nespotreboval. To znamená, že musí zaplatiť aj za tých čo majú trenkovú teplotu. Na druhej strane to ešte neznamená, ak má niekto vysokú spotrebu tepla, že niekoho vykuruje. Často takíto ľudia majú byt zanedbaný, neinvestujú si do modernizácie, nevymenia okná aj keď ich majú celé rozsušené a fúka pod parapetnou doskou až záclonu odfukuje. Ťažko hľadať 100%- tnú spravodlivosť. A plné súhlasím s príspevkom, že byty sú podľa polohy teplejšie a studenšie, a preto my sme používali koeficienty ešte pred nadobudnutím vyhlášky.
svojar
04.03.07,06:56
Samozrejme pred 20 rokmi sme všetci vedeli ako to tu bude bežať čo sa týka cien za energie, orientácia bytu bola vtedy na výber. Ja som ten byt nekupovala predvčerom. Boli sme celí vytešení, že sme vôbec nejaký bytík dostali. Som prekvapená, že Svojar súhlasí. No hold on si asi vtedy mohol byt vyberať. Ja som také privilégia nemala, asi preto, že som nebola správne zaradená.
Súhlasím preto, že presne takí ľudia, ktorí sa nechajú vyhrievať sú aj v našom dome. Už som o tom písal. Majú najhoršie orientované byty a najmenšiu spotrebu. Ja som si byt nevyberal a mám zrovna tak 2 miestnosti rohové, kde by sa koeficient dal použiť. A ešte. Naozaj je pravda, že najmenej výhodné byty mali ešte z tej smiešnej ceny za ktorú sa byty odkupovali ešte zľavu. u nás z 8 takýchto bytov, polovina zmenila majiteľa. A tí, ktorí ich kupovali za trhovú cenu o ich nevýhodnosti vedeli. Tak ich nemuseli kupovať.
Elena Navrátilová
04.03.07,07:22
Súhlasím preto, že presne takí ľudia, ktorí sa nechajú vyhrievať sú aj v našom dome. Už som o tom písal. Majú najhoršie orientované byty a najmenšiu spotrebu. Ja som si byt nevyberal a mám zrovna tak 2 miestnosti rohové, kde by sa koeficient dal použiť. A ešte. Naozaj je pravda, že najmenej výhodné byty mali ešte z tej smiešnej ceny za ktorú sa byty odkupovali ešte zľavu. u nás z 8 takýchto bytov, polovina zmenila majiteľa. A tí, ktorí ich kupovali za trhovú cenu o ich nevýhodnosti vedeli. Tak ich nemuseli kupovať.
U nás sme kupovali všetci za rovnakú sumu. Bolo to v roku 1997. Neviem či sa u Vás byty predávali skôr alebo neskôr, ale ako som písala ani súdny znalec v posudku o cene a hodnote bytu neuvádza či je byt výhodne alebo nevýhodne orientovaný. A tiež je pravda že sme ich kupovali všetci za rovnakú sumu. Neboli žiadne zľavy za nevýhodnú polohu. Je to v zmluve o predaji bytu. V konečnom dôsledku, pokiaľ máš rohové miestnosti, nič Ti nebráni, aby si si koeficient na zhromaždení dal odsúhlasiť. Za pokus to stojí vždy, zvlášť, keď najstudenšie byty majú najnižšiu spotrebu. Firma ktorá Vám robí vyúčtovanie by Ti bez problémov mala vedieť zhotoviť "výpočty" o spotrebe práve v rohovej miestnosti aj v Tvojom byte rovnako tak aj pre celý dom. Tiež si spomínal v niektorých príspevkoch pravdu z 15. 2. tam to máš jednoznačne napísané, správca má v prípade potreby zabezpečiť, aby vyúčtovanie bolo čo najspravodlivejšie. Takže konaj tak, aby všetci aj Tí čo majú rohové miestnosti inak orientované ako je doporučené prílohou č. 2 Vyhlášky 630/2005 boli spokojní a nie aby poukazovali na niekoho vypočítavosť. Tie koeficienty sú doporučované ale vlastníci sa môžu dohodnúť podľa toho, ako to je v praxi. Držím palce a daj vedieť ako sa Ti darí. Ešte to tu nikto nespomínal, že by toto skúsil. V budúcnosti by Ťa to mrzelo, že si sa nepokúsil o čo najspravodlivejšie vyúčtovanie.
Orim
04.03.07,10:43
U nás sa tiež kupovali za rovnakú cenu podľa plochy bytu. Tiež sa najdú takí čo majú na meráku 0. Tvrdia však, že sa vykurujú cez ostatné miestnosti, pretože majú otvorené dvere do ostatných miestností v byte.
Elena Navrátilová
04.03.07,10:51
Presne pre toto sú pomery, aj keď šetrí a má vypnutý radiátor /samozrejme že prestupové teplo mu vyhreje byt/. Veď je to dokázané rôznymi fyzikálnymi meraniami. Aj v odpovedi z ÚRSO mi to potvrdili. Takže kto neverí, že koeficienty a pomery sú namieste, môže nájsť firmu na meranie prestupov tepla. V pravde z 15. 2. o tom bolo tiež písané. Sú to podľa mňa zbytočne vyhodené peniaze, ale asi lepšie ako keď sa bude SVB preháňať po súdoch.
Orim
04.03.07,10:57
Presne pre toto sú pomery, aj keď šetrí a má vypnutý radiátor /samozrejme že prestupové teplo mu vyhreje byt/. Veď je to dokázané rôznymi fyzikálnymi meraniami. Aj v odpovedi z ÚRSO mi to potvrdili. Takže kto neverí, že koeficienty a pomery sú namieste, môže nájsť firmu na meranie prestupov tepla. V pravde z 15. 2. o tom bolo tiež písané. Sú to podľa mňa zbytočne vyhodené peniaze, ale asi lepšie ako keď sa bude SVB preháňať po súdoch.

Nemáš ten článoček z pravdy čo tam bolo?
svojar
04.03.07,11:26
Nemáš ten článoček z pravdy čo tam bolo?
je to celkom viacej článkov, napr. Ako merať a účtovať teplo v bytoch, Zmeny v zákone o tepelnej energetike od 1.4.2007, Typické problémy pri rozúčtovávaní tepla a možné riešenia, Zariadenia pre byty na riadenie spotreby, meranie a rozúčtovávanie tepla; pomerové merače často skreslujú; Keď je rozúčtovanie tepla spravodlivejšie , Majú byť merače povinné?- to
sú reakcie 4 čítateľov.
Možno to nájdeš v archívu Pravdy. 15.2. - Príloha Ekonomika časť - Téma

Doplňujem - našiel som to - http://pravda.newtonit.sk/deflaut.asp?cache=299282
svojar
04.03.07,11:55
Teraz uvediem príklad z nášho domu. Možno sa nad tým doposieľ nikto nezamýšlal. Ide o to pre koho je využívanie koeficientov výhodné. U nás máme 7 bytov s nejnevýhodnešou polohou. 2 nad pivnicou a navic ešte sú krajné, 1 nad pivnicou, 2 pod strechou a ešte krajné, 2 pod strechou vnútorné. Pre tieto byty by bolo používanie koeficientov výhodné. Ale máme ešte 15 bytov, ktoré majú znevýhodnenú 1 alebo 2 miestnosti. A teraz ten paradox. Urobili sme za rok 2005 vyúčtovanie tepla bez koeficientov aj s nimi. A verte či neverte tých ďalších 15 bytov by pri použití koeficientov zaplatili viac, ako keď to bolo bez nich. Je to preto, že všetky tieto miestnosti sú spálne a kuchyne, kde sa až zas tak moc nekúri, takže aj sníženie koeficientom je malé. Aby ste uverili dám príklad jedného z tých 15 bytov.
SZ bytu = 355994,22 Sk SZ domu * 56 údaj merača /2133 ( celkový stav meračov = 9346,31 Sk
a teraz po použití koeficienu
SZ bytu = 355994,22 SZ domu * 53,48 korigovaný indikovaný údaj /1992,16 súčet všetkých korigovaných údajov = 9556,74
A ejhle - znevýhodnený byt 2 miestnosťami zaplatí pri použití koeficientu nevýhodnosti o 210,43 SK VIAC ako keď neboli koeficienty použité. A tak na tom boli aj ostatné byty okrem tých nad pivnicou a pod strechou.
svojar
04.03.07,12:07
Budem pokračovať v dalšom príspevku, aby sa to nepomiešalo. Taraz k cenám bytov. My jsme byty odkupovali v r. 1996 a skutočne byty nad pivnicami a byty pod strechou mali ešte odpočítané určité % /myslím 5 - 10/ za nevýhodnú polohu bytu.
Taktiež v súčasnosti, keď sa kupujú byty za trhovú cenu je táto značne odlišná práve podľa polohy bytu.
Viem to z vlastnej skúsenosti - Dcéra dala za 3-izbový vnútorný na 4 p. /z 8-mich/ o 80.000,- Sk viac ako za ponúkaný 4-izbový rovnakého typu, ale pod strechou. A teraz by mala doplácať na toho kto si ten byt kúpil? Však predsa musel vedieť do čoho ide.
Nechcem ísť do extrému, ale predsa len musím uviesť ešte jeden príklad.
Teraz už nie, ale skôr sa stavali rodinné domy na ulici v jednom rade, náväzne na seba. Myslím, že sa nenájde nik, kto by chcel presadiť aby tí majitelia domov, ktorých bočné steny sú chránené z obidvoch strán, prispievali na kúrenie tým dvom domom - na začiatku a na konci, ktoré majú jeden bok odkrytý.
svojar
04.03.07,12:24
A ešte jeden príspevok, keď som sa už tak rozpísal.
Ide o to šetrenie v bytoch, či niekto má nižšiu teplotnú potrebu a lebo ďalšie veci.
Robím totiž 4x v roku odpočty vodomerov a 1 x sa zúčastňujem odpočtu pomerových rozdelovačov tepla spolu so zástupcom firmy, ktorá odpočet vykonáva. Teda vo vykurovacom období navštívim každý byt 3x v roku.
A nejväčší "šetrílkovia" majú v byte zimu, chodia zababúšení v svetroch, teplákoch a tom župany. To je pekná tepelná pohoda. A co sused - má chladnú stenu, podlahu alebo ide zima zhora ako od strechy.
Ale nikomu sa nedá rozkázať - každý je strojcom svojho šťastia. Keď sa mu chytia plesne- všetké ušetrené peniaze dá za ich likvidáciu, ale aj tak ju asi nezlikviduje celkom.
A ešte sa niekde písalo o tom, že je rozdiel koľko osôb v byte býva. Áno to je, ale napr. u nás býva v 4-izbovom byte 1 osoba, a to nie v 1 prípade. Títo ľudia spravidla nevykurujú všetkých 5 miestností v byte, ale mali by to robiť rozumne, nie 4 radiátory vypnúť a kúriť s jedným.
Elena Navrátilová
04.03.07,13:42
Práve to som písala aj o použití koeficientov. Pre týchto extrémistov treba koeficienty, aby doslova ľudia začali uvažovať a správať sa rozumne aj ku kúreniu a k vlastnému bytu. Prípadov kedy je jeden človek v troj - štvorizbovom byte a kúreniu maximálne v jednej izbe je veľa. Preto tiež tvrdím, že tá vyhláška 630/2005 nie je pre ľudí, ale pre zvadu.