sybila3
22.10.09,21:57
aha, no veľmi pekne ďakujem. skúsim to tak urobiť, doteraz mi to rátalo dobre, ale až min. štvrťrok mám dph zle o 2 centy, ale daňový úrad sa neozval. no a teraz mi robí dph zaokrúhlilo o 0,07 vyššie ako mala byť.
takže suma celkom je správne a dph a základ upravím podľa toho?
sybila3
22.10.09,20:17
no ale nejako mi to nejde účtovne úrobiť. nikde sa mi to neprejaví.
sybila3
22.10.09,20:41
no jedno opravím a druhé mi vyskočí. fa 840,34 dph 159,66=1000. mám 2x. ale keď mi zrátalo dva základy 1680,68 a dph mi zaokrúhlilo na 319,33, tak zas to mám o 0,01zle. no idem asi spať. uvidím ráno.
Muška
22.10.09,20:50
Sybila,
ja mám DPH stále vyššiu oproti ZD a možno až o 2 EUR /predávajú jednotkové ceny na 3 des. miesta, potom keď sa to zaokrúhli na dve ....a sú to nízke ceny - proste "dačo" :eek:
Ja som to teda doteraz "neriešila". Na páske uviedli vyššiu DPH, tak ju odvediem celú.
Keby na páske bola nižšia DPH ako mala byť, tak by som to DPH doúčtovala.

DÚ sa mi zatiaľ neozval, tak teraz ste ma zaskočili :eek:
To mám fakt riešiť???.
sybila3
23.10.09,05:10
no veď práve ja som to tiež doteraz neriešila a v min. štvrťroku som to mala o dva centy tiež vyššie-až teraz som to postrehla-tiež sa DU neozval. takže mám to dať ako to vychádza a keď mi na tlačive na drsr vypočíta dph, tak prepísať ako vyšla vo výkazoch?
sybila3
23.10.09,05:58
Z TýCH súhlasov usudzujem, že to mám dať tak ako to vychádza. je to presne o 0,06 viac dph ako vychádza zo základu. Takže sa budem držať pások a hotovo.
Muška
23.10.09,06:00
Sybila, no mne DPH vychádza viac ako o 2 EUR....., tak tiež čakám či nejaká poraďáčka odpíše a presvedčí ma, že prečo to nemôže byť tak.
Anja111
23.10.09,06:04
no veď práve ja som to tiež doteraz neriešila a v min. štvrťroku som to mala o dva centy tiež vyššie-až teraz som to postrehla-tiež sa DU neozval. takže mám to dať ako to vychádza a keď mi na tlačive na drsr vypočíta dph, tak prepísať ako vyšla vo výkazoch?
DPH v DP vždy kontrolujem tak, aby mi súhlasila s DPH, uvedenou v daňových záznamoch. Neprepočítavam, nezaokrúhľujem, neprepisujem...
Muška
23.10.09,06:07
DPH v DP vždy kontrolujem tak, aby mi súhlasila s DPH, uvedenou v daňových záznamoch. Neprepočítavam, nezaokrúhľujem, neprepisujem...
Anka, ani keď Ti "nesedí" DPH so základom?
Anja111
23.10.09,06:12
Anka, ani keď Ti "nesedí" DPH so základom?
Nie. Dôležitý je pre mňa daňový doklad...
sybila3
23.10.09,06:12
aj ja čakám, síce som to urobila tak ako mi vychádza, ale mám nervy, lebo druhú stranu mi vytlačilo bez posledného riadku a keď som dala vytl. ešte raz, tak zlyhala stránka drsr. To ako naschvál.
rodina1
23.10.09,06:29
Vždy som si myslela, že DPH uvedenú na doklade (z ERP) musím zapísať do PD. Pretože tento doklad je pre mňa podkladom na zaúčtovanie. Aj keď koľkokrát podľa môjho výpočtu by mala byť DPH iná ako je uvedená na doklade. Aj minulý štvrťrok aj tento štvrťrok mám na výkaze inú DPH, ako by podľa základu mala vychádzať. A priznám sa, že som sa nikdy nezamýšľala, že by bolo treba niečo opravovať. Dúfam, že niéééééé!
Muška
23.10.09,06:48
Anka, rodina,
veď ani ja som sa nad tým nikdy nezamýšľala...:)...až som včera zablúdila do tejto témy....a....som zneistila.

Tak ďakujem všetkým za vyjadrenia, vraciam to späť do obálky ...a šups na DÚ.
:)
Anja111
23.10.09,06:56
Niektorých zrejme mýli to obdobie, keď DU vyžadovali úpravu v DP zaokrúhlením dane na príslušný daňový základ, ale aj oni s tým už prestali, lebo zistili, že to nie je správne. Totiž, potom nesúhlasia daňové doklady a záznamy s DP...
a_je_to
23.10.09,09:31
Niektorých zrejme mýli to obdobie, keď DU vyžadovali úpravu v DP zaokrúhlením dane na príslušný daňový základ, ale aj oni s tým už prestali, lebo zistili, že to nie je správne. Totiž, potom nesúhlasia daňové doklady a záznamy s DP...
K poslednému príspevku..... aj k posledným 25 príspevkom a problému, ktorý otvorila Sibyla3 svojím príspevkom č.2239 a 2245. Ale hlavne k tým, ktorí súhlasili s príspekom č. 2262 a 2264.
Týkal sa najprv prípadu 2245, keď sa odlišuje DPH na mesačnej uzávierke ERP od násobku jej základu a sadzby.....a jej to v tejto podobe nechce prijať formulár zo stránky drsr.sk....má s tým problém. Tak som jej navrhol riešenie v príspevku 2250, ale jej účtovný program to asi neakceptoval. čím viac automatiky, tým je to niekedy ťažšie. Ale potom, rozšírená diskusia....
Ak sú na výstupe ERP rozdiely, je právo a myslím, že aj povinnosť prepočítať DPH a základ z celej tržby, vrátane DPH podľa môjho príspevku č. 2250. Nehovorím o povinnosti prepočítať, ak to vzniklo na cudzích dokladoch, ktoré došli do môjho účtovníctva. Ale ak mi medzi základom a priznaním na riadkoch 02, 04, 06, 08 a 12 vychádza rozdiel "niekoľko eur", tak je mojou povinnosťou hľadať chybu "v mojich dokladoch /!/.....a nie v cudzích" a náležite ju opraviť, aby DPH v priznaní zodpovedala základu a sadzbe podľa zákona. Že nato nemám od niekoho doklad....tak to.... akože nemusím ? A od koho by ten doklad mal byť ? Veď ja mám chybu, buď v mojich odoslaných faktúrach, mojom samozdanení, alebo v mojej ERP, za nastavenie ktorej voči DÚ zodpovedám. Že je to ERP môjho zamestnávateľa, alebo môjho klienta, tak ako jeho účtovník s tým .....akože nič nemám ? Porozmýšľajte najprv .... s čím súhlasíte.
Inak...daňový úrad sa neozýva na zistené drobné rozdiely v riadkoch medzi základom a daňou, to by ešte len bolo roboty....Zväčša ide o pár drobných, ale v princípe ....otázka povinnosti, správnosti, zodpovednosti je na tom, kto zostavuje priznanie s chybami, ktoré nie sú nikoho, iba jeho vlastné.
Muška
23.10.09,15:03
Porozmýšľajte najprv .... s čím súhlasíte.

:confused::confused::confused:

Od toho je "porada", aby sme tu diskutovali, pomohli vyriešiť problém a aby sme poznali aj iné názory a môžeme s nimi súhlasiť , alebo nesúhlasiť.

Ale myslím si, že sa snažíme všetci "ako-tak" rozmýšlať :D

či...:????;)
Manual
23.10.09,15:41
Ale myslím si, že sa snažíme všetci "ako-tak" rozmýšlať :D

či...:????;)
Ano, Muška, niekto viac - niekto menej, veď nemôže byť vsjo rovno...:D
veronkaj
26.10.09,05:54
ked môžem tak aj ja vám k tomu prispejem

- ja účtujem v JU v Alfe, tam sa zadávajú doklady a pri robení dph sa vyčísli výsledná suma a urobí tlačivo, tak isto vytlačím podklad = evidenciu dph

evidencia = všetky doklady s dph, ktoré vstupujú do dph = doklady sú pre mňa záväzné a len podla nich môžem účtovať a uplatňovať dph a náklady
dph = prehladne vyčíslený výdaj a príjem dph
oba tieto doklady musia sedieť

ak je tam rozdiel nejakých pár centov, je to zo zaokrúhlenia a tak du už nerobí pokuty pretože sa to ani opraviť s alfe a inom software nedá len by sa to muselo robiť ručne a načo máme potom programy.

ak je rozdiel so zaokrúhlovania v ERP tak správne sa na konci mesiaca ak je odchýlka vyčísli +/- ten rozdiel v príjmoch.
samozrejme musí to potom sedieť na konci roka.
veronkaj
27.10.09,06:13
čítam a hľadám a nie som si istá či rozmýšlam správne

ak mám platcu szčo v JU , ktorý je kvartálny platca dph - za rok 2008 mal DP 0,-
- tento rok sa mu darí a doteraz teda od 1.1.-30.9.2009 boli jeho údaje takéto
vstupujúce do dph:
vystavené faktúry - v hodnote cca 750.000,- Sk = 24.895 Eur
došlé faktúry a nákupy tovaru v hodnote 240.000.,- Sk = 8.000 Eur

k tomu ešte patrí do nákladov ale už bez evidovania dph, poštovné, bank. poplatky, odvody do poisťovní a faktúry za služby došlé ktoré neboli s dph

v zákone ak sa nemýlim je to tak, že ak za posledných 12 mesiacov dosiahne tržbu 35,000 Eur tak by sa mal stať mesačným platcom dph
- teraz tých 12 mesiacov je myslené od tak že napríklad teraz by som mala pozrieť, že týchto 9 mesiacov z roku 2009 + pozrieť aké tržby mal v 10 a 11a 12 mesiaci /2008 to spočítať a ak prekračuje tú hranicu tak nahlásiť zmenu na du???

- tržba = obrat = čistý príjem teda vyfakturované - náklady, pre podklady na dph či mesačný alebo kvartálny tam vstupujú len náklady, ktoré sú s dph, a teda ak tento rozdiel = obrat /tržba/ nebude vyšší ako 35.000 eur nemusí byť platca dph mesačne
a za akých podmienok môže byť dobrovolný mesačný platca????

Ďakujem
veronkaj
27.10.09,06:17
oprava na kvartálneho platcu dph treba mať tých 35000 Eur na mesačného tržbu treba 331.939 Eur takže opravené

prosím ako je to s tým sledovaním to musím v priebehu roka sledovať
a ak sa chce stať kvartálny platca mesačným čo musí splnať??
babi2
27.10.09,06:38
oprava na kvartálneho platcu dph treba mať tých 35000 Eur na mesačného tržbu treba 331.939 Eur takže opravené

prosím ako je to s tým sledovaním to musím v priebehu roka sledovať
a ak sa chce stať kvartálny platca mesačným čo musí splnať??

Hranica na registráciu je od 1.7.2009 obrat vo výške 49790 EUR. Platiteľ si môže zvoliť zdaňovacie obdobie, ak je kvartálnym plátcom a chce byť mesačným stačí to písomne oznámiť na DÚ, §77 ods.4 zákona o DPH. Obrat treba sledovať vždy za posledných za sebou idúcich 12 mesiacov
babi2
27.10.09,07:13
čítam a hľadám a nie som si istá či rozmýšlam správne

ak mám platcu szčo v JU , ktorý je kvartálny platca dph - za rok 2008 mal DP 0,-
- tento rok sa mu darí a doteraz teda od 1.1.-30.9.2009 boli jeho údaje takéto
vstupujúce do dph:
vystavené faktúry - v hodnote cca 750.000,- Sk = 24.895 Eur
došlé faktúry a nákupy tovaru v hodnote 240.000.,- Sk = 8.000 Eur

k tomu ešte patrí do nákladov ale už bez evidovania dph, poštovné, bank. poplatky, odvody do poisťovní a faktúry za služby došlé ktoré neboli s dph v JÚ sa pre obrat na DPH sledujú skutočné príjmy

v zákone ak sa nemýlim je to tak, že ak za posledných 12 mesiacov dosiahne tržbu 35,000 Eur od 1.7.2009 je hranica pre obrat 49790 EUR tak by sa mal stať mesačným platcom dph Ten kto prekročí túto hranicu sa stáva plátcom kvartálnym pokiaľ neprekročí hranicu 331 939,19 EUR, môže sa rozhodnúť či mesačným či kvartálnym, po prekročení hranice 331939,19 sa stáva plátcom mesačným
- teraz tých 12 mesiacov je myslené od tak že napríklad teraz by som mala pozrieť, že týchto 9 mesiacov z roku 2009 + pozrieť aké tržby mal v 10 a 11a 12 mesiaci /2008 áno v tomto prípade je sledovnie10/2008 až 9/2009, ale nemusí byť mesačným plátcom keď neprekročí 331939,19to spočítať a ak prekračuje tú hranicu tak nahlásiť zmenu na du??? Keďže je už plátcom tak nič nenahlasuješ

- tržba = obrat = čistý príjem teda vyfakturované - náklady, pre podklady na dph či mesačný alebo kvartálny tam vstupujú len náklady,do obratu sa počítajú len príjmy, nie náklady ktoré sú s dph, a teda ak tento rozdiel = obrat /tržba/ nebude vyšší ako 35.000 eur nemusí byť platca dph mesačne
a za akých podmienok môže byť dobrovolný mesačný platca???? Rozhodnúť sa môže, nie sú tam žiadne podmnienky, oznámi to DÚ §77 ods.4 zákona o DPH

Ďakujem Odpoveď v texte
rodina1
27.10.09,07:58
Dobrý deň. V tejto súvislosti by som sa chcela spýtať, či to chápem dobre. Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok presiahne obrat 331939,19 Eur, musí sa stať mesačným platiteľom DPH. Toto potom platí do konca kalendárneho roka, bez ohľadu na to, že v ďalšom sledovanom období má obrat nižší ako 331939,19? Príklad: ak za obdobie od 10/2008 - 09/2009 dosiahol obrat vyšší ako 331939,19 musí sa stať mesačným platiteľom DPH. Ak za obdobie od 11/2008 - 10/2009 má obrat nižší ako 331939,19, musí aj tak byť do konca roka 2009 mesačným platiteľom DPH. Správne?
Andyke
27.10.09,08:09
Obrat sa sleduje za kalendárny rok, t.j. ak prekročím r. 2009 obrat 331939,19 € tak od 1.1.2010 som mesačným platcom DPH
(zo zákona)
rodina1
27.10.09,08:16
Ďakujem za odpoveď. Ak je už platiteľom DPH, sleduje obrat za predchádzajúci kalendárny rok, ak však ešte nie je platiteľom DPH, tak pre možnosť registrácie (povinnosti registrovať sa pre daň) je sledovanie obratu za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov. Správne? Ďakujem. (som z toho jeleň)
petra:-)
27.10.09,09:43
Ďakujem za odpoveď. Ak je už platiteľom DPH, sleduje obrat za predchádzajúci kalendárny rok, ak však ešte nie je platiteľom DPH, tak pre možnosť registrácie (povinnosti registrovať sa pre daň) je sledovanie obratu za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov. Správne? Ďakujem. (som z toho jeleň)

Správne, ak už je platiteľom sleduje obrat za kalendárny rok pre posúdenie zdaňovacieho obdobia (mesačný, štvrťročný), ak nie je platiteľom sleduje obrat za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov pre určenie povinnosti registrácie za platiteľa.
rodina1
27.10.09,09:57
Ďakujem za trpezlivosť.
Black
28.10.09,12:40
Ahojte chcel by som sa uistiť v účtovaní nasledovných prípadoch:

1. Ak vystavíte fa na 42,38 a niekto vám zaplatí 42,40. Kde zaúčtujete tie +2 centy v peňažnom denníku.

2. Podnikateľ sa dohodne so svojím klientom, že mu odpustí faktúry v určitej hodnote. Môžem u podnikateľa vystaviť storno faktúru na tieto pohľadávky (neplatca DPH)?

3.Kde účtujete upomienky za telefóny v peňažnom denníku? (resp. môžem priamo do rozpisu DPH uviesť upomienku do 0% základu dane spolu so záväzkom?)

4. ak mám staré pohľadávky v knihe pohľadávok ešte z roku 2006 a viem že nebudú zaplatené, ako ich zrušiť? Ten istý problém mám aj s neuhradenými záväzkami (napr. podnikateľ stratí doklad o zaplatení faktúry, ktorá je zaúčtovaná v knihe záväzkov).

Vďaka za odpoved
veronkaj
29.10.09,05:14
Ďakujem za opdovede poraďáci

- takže ak sme správne pochopili
- tak ak už je platca dph teda teraz kvartálny tak na to aby mohol byť mesačný tak vždy ked urobím DP za konkrétny rok a nepresiahne sumu príjmov čistých tých 331.939.,19 Eur stále môže zostať kvartálnym platcom.

- ak však nedosiahne tú sumu 331.939,00 ale už je platca kvartálny tak sa môže rozhodnúť prehlásiť na mesačného platcu aj dobrovolne. Ak sa tá hranica 331.939,00 tak sa automaticky musí stať mesačným .


tak ???? vidím že sa aj iný zaujímali o to.
Ďakujem
babi2
29.10.09,06:09
Ďakujem za opdovede poraďáci

- takže ak sme správne pochopili
- tak ak už je platca dph teda teraz kvartálny tak na to aby mohol byť mesačný tak vždy ked urobím DP za konkrétny rok a nepresiahne sumu príjmov čistých tých 331.939.,19 Eur stále môže zostať kvartálnym platcom. Áno

- ak však nedosiahne tú sumu 331.939,00 ale už je platca kvartálny tak sa môže rozhodnúť prehlásiť na mesačného platcu aj dobrovolne.Áno Ak sa tá hranica 331.939,00 tak sa automaticky musí stať mesačným .Áno


tak ???? vidím že sa aj iný zaujímali o to.
Ďakujem
Dobre si to pochopila:)
Black
29.10.09,10:45
Ahojte chcel by som sa uistiť v účtovaní nasledovných prípadoch:

1. Ak vystavíte fa na 42,38 a niekto vám zaplatí 42,40. Kde zaúčtujete tie +2 centy v peňažnom denníku.

2. Podnikateľ sa dohodne so svojím klientom, že mu odpustí faktúry v určitej hodnote. Môžem u podnikateľa vystaviť storno faktúru na tieto pohľadávky (neplatca DPH)?

3.Kde účtujete upomienky za telefóny v peňažnom denníku? (resp. môžem priamo do rozpisu DPH uviesť upomienku do 0% základu dane spolu so záväzkom?)

4. ak mám staré pohľadávky v knihe pohľadávok ešte z roku 2006 a viem že nebudú zaplatené, ako ich zrušiť? Ten istý problém mám aj s neuhradenými záväzkami (napr. podnikateľ stratí doklad o zaplatení faktúry, ktorá je zaúčtovaná v knihe záväzkov).

Vďaka za odpoved

Neviete mi pomoct :confused: :mee::mee::mee:
Zoltán Kovács
29.10.09,10:50
Ahojte chcel by som sa uistiť v účtovaní nasledovných prípadoch:

1. Ak vystavíte fa na 42,38 a niekto vám zaplatí 42,40. Kde zaúčtujete tie +2 centy v peňažnom denníku.
Ako ostatný príjem ovplyv. základ dane.
2. Podnikateľ sa dohodne so svojím klientom, že mu odpustí faktúry v určitej hodnote. Môžem u podnikateľa vystaviť storno faktúru na tieto pohľadávky (neplatca DPH)? Je ale k tomu potrebný zápis o odpustení pohľadávky.

3.Kde účtujete upomienky za telefóny v peňažnom denníku? (resp. môžem priamo do rozpisu DPH uviesť upomienku do 0% základu dane spolu so záväzkom?) Ako prevádzková réžia, podľa zmluvy nejde o pokutu, ale administratívny poplatok za vystavenie upomienky. Do rozpisu DPH môžeš uviesť.

4. ak mám staré pohľadávky v knihe pohľadávok ešte z roku 2006 a viem že nebudú zaplatené, ako ich zrušiť? Ten istý problém mám aj s neuhradenými záväzkami (napr. podnikateľ stratí doklad o zaplatení faktúry, ktorá je zaúčtovaná v knihe záväzkov). Odpis nevymožiteľných pohľadávok, len netreba zabudnúť na ich zdanenie.

Vďaka za odpoved

v citáte
Black
29.10.09,11:14
Vdaka za odpoved, hned mi je jasnejsie:-)

Este mam 2 doplnujúce otázky:

k bodu 1: Ak mi ten istý prípad vznikne a klient zaplatí menej ako má uvedené na faktúre vtedy je to VNZD-iný?

k bodu 4: mám postupovať v zmysle §14 ods.2 postupy pre JU? Ak budem postupovať v zmysle tohoto ustanovenia tým pádom zaplatím daň z príjmu aj DPH tak ako keby mi túto pohľadávku uhradili (dobre tomu chápem?).
Nie je nejaký termín na odpis pohľadávok, ze dokedy najneskor treba mat nevysporiadanú pohľadávku?
Aby som zbytočne neplatil Daň z príjmu (DPH je uz zaplatená) napadá ma možnosť neustále evidovať neuhradené pohľadávky.


Vdaka
Zoltán Kovács
29.10.09,11:17
Vdaka za odpoved, hned mi je jasnejsie:-)

Este mam 2 doplnujúce otázky:

k bodu 1: Ak mi ten istý prípad vznikne a klient zaplatí menej ako má uvedené na faktúre vtedy je to VNZD-iný? Ak zaplatí menej, tak nemáš čo účtovať. A v knihe pohľadávok ti ostane neuhradená faktúra. Ja ak upustím od vymáhania takýchto nedoplatkov (veď ide iba o haliere, resp. centy) tak len v knihe pohľadávok douhrádzam tie rozdiely, bez zápisu do peňažného denníka.

k bodu 4: mám postupovať v zmysle §14 ods.2 postupy pre JU? Ak budem postupovať v zmysle tohoto ustanovenia tým pádom zaplatím daň z príjmu aj DPH tak ako keby mi túto pohľadávku uhradili (dobre tomu chápem?).
Nie je nejaký termín na odpis pohľadávok, ze dokedy najneskor treba mat nevysporiadanú pohľadávku?
Aby som zbytočne neplatil Daň z príjmu (DPH je uz zaplatená) napadá ma možnosť neustále evidovať neuhradené pohľadávky. Aj to je riešenie.


Vdaka

v citáte
JM1968
31.10.09,12:17
Zdravím, idem ukončovať SZČO - JÚ,platca DPH, lebo si založil s.r.o.Cca 1,5hod.si tu čítam témy a pociťujem hlbokú vďačnosť voči všetkým poraďákom.
Zatiaľ, je mi viac-menej jasné všetko, okrem jednej veci. SZČO eviduje drobný hmotný IM zakúpený v r.2007-2009 (bol do 30tis.), takže sa účtoval do VOZD hneď. V postupoch účtovania som si našla členenie na dlhodobý a krátkodobý majetok. Nie je mi jasné, či môžem tento dr.HIM vyradiť do os.spotreby protokolom o vyradení z dôvodu ukončenia živnosti, lebo v postupoch sa píše, že ak je doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok, ide o dlhodobý majetok ( hoci cena bola do 30tis.). Čo nakúpil v r. 2009 chcem za nákupnú cenu predať jeho s.r.o. ešte pred ukončením živnosti -faktúra. Prosím, vie mi niekto poradiť? Ďakujem.
Anja111
31.10.09,13:24
Zdravím, idem ukončovať SZČO - JÚ,platca DPH, lebo si založil s.r.o.Cca 1,5hod.si tu čítam témy a pociťujem hlbokú vďačnosť voči všetkým poraďákom.
Zatiaľ, je mi viac-menej jasné všetko, okrem jednej veci. SZČO eviduje drobný hmotný IM zakúpený v r.2007-2009 (bol do 30tis.), takže sa účtoval do VOZD hneď. V postupoch účtovania som si našla členenie na dlhodobý a krátkodobý majetok. Nie je mi jasné, či môžem tento dr.HIM vyradiť do os.spotreby protokolom o vyradení z dôvodu ukončenia živnosti, lebo v postupoch sa píše, že ak je doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok, ide o dlhodobý majetok ( hoci cena bola do 30tis.). Čo nakúpil v r. 2009 chcem za nákupnú cenu predať jeho s.r.o. ešte pred ukončením živnosti -faktúra. Prosím, vie mi niekto poradiť? Ďakujem.
Mal by sa vyjadriť klient. On vie, či bude ten DM potrebovať v s.r.o., alebo nie... Ale v podstate uvažuješ správne. Starší DM možno preradiť do osobnej spotreby, ak sa už nedá využiť v s.r.o., alebo ho predať do s.r.o., aspom za symbolickú cenu... Záleží aj na tom, ako to klient zdôvodní pri prípadnej kontrole DU... Ale DM nakúpený v roku 2009 by som predala do s.r.o., lebo sa, prinajmenej, natíska otázka, načo ho kupoval a či ho vôbec využíval ako SZČO, keď si zakladal s.r.o.
Jarka 1
31.10.09,13:28
11) Nehmotný majetok, ktorého ocenenie nie je vyššie ako suma podľa osobitného predpisu14), možno zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku, ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako jeden rok. Ak účtovná jednotka takýto nehmotný majetok nezaradí do dlhodobého nehmotného majetku, účtuje sa podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu.

Nemusíš ho zaradiť ako dlhodobý, iba máš možnosť.
JM1968
31.10.09,15:18
11) Nehmotný majetok, ktorého ocenenie nie je vyššie ako suma podľa osobitného predpisu14), možno zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku, ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako jeden rok. Ak účtovná jednotka takýto nehmotný majetok nezaradí do dlhodobého nehmotného majetku, účtuje sa podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu.

Nemusíš ho zaradiť ako dlhodobý, iba máš možnosť.
Ďakujem veľmi pekne, opýtam sa ho, čo používa ďalej v s.r.o.....a ešte prosím, predpokladám,že toto sa vzťahuje aj na hmotný majetok?
V postupoch som si ešte našla, §10 ods.26, že vraj zásoby....Vďaka za trpezlivosť.:)
Tweety
31.10.09,15:23
Ďakujem veľmi pekne, opýtam sa ho, čo používa ďalej v s.r.o.....a ešte prosím, predpokladám,že toto sa vzťahuje aj na hmotný majetok? Vďaka za trpezlivosť.:)
Áno, vzťahuje.
JM1968
31.10.09,15:26
Áno, vzťahuje.
Ďakujem pekne, naozaj sa teším, že tá živnosť aj s JÚ končí, mám s ním viac starostí ako s PÚ. Pekný večer.:)
veronkaj
02.11.09,06:34
Dobré ráno,
ja by som sa ešte spýtala k tej registrácii dph, že ak je teda platca dph už kvartálny roky, a stane sa že niektorý rok nedosahuje ten stanovený limit na registráciu pre dph musí sa odhlásiť?? alebo čo ak viac rokov po sebe nedosahuje ten limit, že pri dp zistí že jeho príjem z podnikania keďže sa tam posudzuje tržba nebude splnať ten limit.
- ak správne viem odhlásiť sa nemusí ale daňový úrad ho môže vyzvať že by si to mal zvážiť a stať sa neplatcom ale samozrejme szčo to nemusí prijať a môže byť aj naďalej platcom dph kvartálnym , teda dobrovolne aj ked nesplna na to limit.

takje??
ďakujem
a prajem všetkým pekný deň
veronkaj
02.11.09,06:36
11
Anja111
02.11.09,06:51
Dobré ráno,
ja by som sa ešte spýtala k tej registrácii dph, že ak je teda platca dph už kvartálny roky, a stane sa že niektorý rok nedosahuje ten stanovený limit na registráciu pre dph musí sa odhlásiť?? alebo čo ak viac rokov po sebe nedosahuje ten limit, že pri dp zistí že jeho príjem z podnikania keďže sa tam posudzuje tržba nebude splnať ten limit.
- ak správne viem odhlásiť sa nemusí ale daňový úrad ho môže vyzvať že by si to mal zvážiť a stať sa neplatcom ale samozrejme szčo to nemusí prijať a môže byť aj naďalej platcom dph kvartálnym , teda dobrovolne aj ked nesplna na to limit.

takje??
ďakujem
a prajem všetkým pekný deň
Nemusí zrušiť registráciu, ale môže zostať dobrovoľne platiteľom DPH...
milkami
02.11.09,07:03
Neviem či som sa dobre zaradila, ale potrebovala by som rýchlo poradiť. Firma je plátcom DPH - robí školenia. Máme ponuku robiť školenie pre štátnu správu, kde chcú s odvolaním na § 31 (oslobodené služby) faktúru bez DPH. Čo z toho pre nás vyplýva - zahrniem vo výkaze do služieb oslobodených od dane, prepočítanie koeficientom na konci roka? Musím žiadať-oznámiť DÚ, že budeme poskytovať služby oslobodené od DPH, alebo to platí len pri nájomnom? Ďakujem.

Nikto neporadí? Prosím!!
emgecom
02.11.09,17:38
Prosím
Ako mam zaevidovať faktúru keď bola zaplatena z druhého účtu a nie z podnikateľského. Veľmi pekne Ďakujem
veronikasad
02.11.09,17:41
Prosím
Ako mam zaevidovať faktúru keď bola zaplatena z druhého účtu a nie z podnikateľského. Veľmi pekne Ďakujem
ako výdaj z pokladne, ku ktorému priložíš výpis zo súkromného účtu.
emgecom
02.11.09,17:50
a nestačí priložiť len príkaz na úhradu?
veronikasad
02.11.09,17:52
a nestačí priložiť len príkaz na úhradu?
príkaz na úhradu nie je dokladom o uhrade
emgecom
02.11.09,17:55
a výpis musí byť originál či stačí foto kópia
Iwett
02.11.09,18:11
a výpis musí byť originál či stačí foto kópia
Stačí fotokópia.
Black
03.11.09,11:37
Podnikateľ vyberie na nákup napr. PHL z pokladne 20 eur. Na benzínke zaplatí v hotovosti kde mu dajú bloček z ich pokladne.
Koho uvádzate vo výdavkovom pokladničnom doklade k tomuto bločku ako príjmateľa platby za PHL? Podnikateľa, ktorý vybral peniaze z pokladne alebo čerpaciu stanicu, ktorá prevzala hotovosť ?:confused:
Daggmar
03.11.09,11:43
Podľa mňa je to jedno, keď napíšeš podnikateľa - ten ti musí podpísať blok, keď dáš čerpaciu stanicu - podpis príjemcu dáš viď prílohy . U nás sa dávajú bločky raz mesačne a píše sa to na toho kto ich kupoval.
emgecom
03.11.09,11:54
Mám otázku: Keď zaplatím faktúru priamo na účet dodávateľa kto bude uvedení na VPD, osoba ktorá to platila al. dodávateľ. A čo bude slúžiť ako dolklad o úhrade. Ďakujem
Daggmar
03.11.09,12:10
Uvedieš dodávateľa, tomu to platíš, účel je uhrada fa č. .... a príloha je doklad o vklade na účet z banky.
Black
03.11.09,13:08
Podľa mňa je to jedno, keď napíšeš podnikateľa - ten ti musí podpísať blok, keď dáš čerpaciu stanicu - podpis príjemcu dáš viď prílohy . U nás sa dávajú bločky raz mesačne a píše sa to na toho kto ich kupoval.


Ok vďaka

ako to bude potom na interných dokladoch k bločkom za PHM ak som platil kreditnou kartou ? kto je príjemcom uvedeným na ID?

Vďaka za pomoc
Daggmar
04.11.09,07:29
Mala by tam byť spoločnosť od ktorej si nakupoval. Na výpise pri platbe kartou by mala byť napísaná aj spoločnosť, kde si tou kartou platil.
31Jankal
09.11.09,11:31
Dobrý den, teraz prišlo šefovi ohľadom výživného že musí zaslať penažný denník-originál r.2008, a kopiu r.2009. Chcem sa opýtať do akého mesiaca v r. 2009 ho mám vytlačiť. Dakujem
babi2
09.11.09,11:48
Dobrý den, teraz prišlo šefovi ohľadom výživného že musí zaslať penažný denník-originál r.2008, a kopiu r.2009. Chcem sa opýtať do akého mesiaca v r. 2009 ho mám vytlačiť. Dakujem
Tak s týmto som sa ešte nestretla, to ako komu zaslať peňažný denník a ešte k tomu originál, kto chce posudzovať či má trebárs oprávnené či neoprávnené náklady? Ja som bola doteraz presvedčená, že v takýchto prípadoch sa dáva k nahliadnutiu DP
31Jankal
09.11.09,12:11
áno ale jeho expriateľka sa tam snaží niečo nájsť čo nieje v poriadku ale neviem čo. Tak rozmýšľam že by im stačil tento rok do konca septembra vlastne do konca 3. štvrťroku.
Zoltán Kovács
09.11.09,12:14
Dobrý den, teraz prišlo šefovi ohľadom výživného že musí zaslať penažný denník-originál r.2008, a kopiu r.2009. Chcem sa opýtať do akého mesiaca v r. 2009 ho mám vytlačiť. Dakujem

Odkiaľ prišlo?


áno ale jeho expriateľka sa tam snaží niečo nájsť čo nieje v poriadku ale neviem čo. Tak rozmýšľam že by im stačil tento rok do konca septembra vlastne do konca 3. štvrťroku.

Jeho ex-..... nemá do toho čo "čumákovať". Ak to vyžiadal súd, tak jedine súd môže do toho nahliadnúť.
31Jankal
09.11.09,12:20
Chce to súd, poradte po ktorý mesiac.
31Jankal
10.11.09,05:38
Prosím poradte
bv_alexandra
10.11.09,06:13
Ak to vyžiadal súd tak by tam malo byť aj obdobie za ktoré to ma byť. Aj ked žiada súd na zamestnanca - napíše obdobie.
Ak to tam nie je tak by som predložila ak to prišlo v oktobri PD do 30.09.
Ale aj tak mi je divné že sud chce nahliadnuť do PD. Väčšinou sa predsa vychádza z DP, a zneho sú predsa zjavné príjmy, výdaje, zisk. PD akurát napovie z čoho sú tie prijmy a aké sú vydaje, ale to predsa nie je smerodajné podla môjho názoru - napr. k určeniu výšky výživného. V pd napr. nie sú uzávierkové operácie, ktoré môžu podstatne zmeniť stav /odpisy/
A hlavne by som chcela vedieť - či sa aj bude p sudca tomu rozumieť:D
veronikasad
10.11.09,06:18
Chce to súd, poradte po ktorý mesiac.
Príjem pri určovaní výživného sa dokladuje 12 mesiacov dozadu. Myslím, že aj peňažný denník by mal byť za toto obdobie, teda aj časť roku 2008.
bv_alexandra
10.11.09,06:20
Príjem pri určovaní výživného sa dokladuje 12 mesiacov dozadu. Myslím, že aj peňažný denník by mal byť za toto obdobie, teda aj časť roku 2008.
Veronika, ona píše že súd chce PD aj za rok 2008 a za r 2009 tak asi chce celý rok 2008 a časť 2009? búhví.
Ja by som asi žiadala súd o spresnenie:)
veronikasad
10.11.09,06:24
Veronika, ona píše že súd chce PD aj za rok 2008 a za r 2009 tak asi chce celý rok 2008 a časť 2009? búhví.
Ja by som asi žiadala súd o spresnenie:)
Zle som čítala, teda rok 2008 celý a rok 2009 dokedy má spracovaný, najmenej do septembra. Súdy pri určovaní výživného už zrejme nezaujíma len základ dane, ale skúmajú aj príjmy a výdavky - proste "hospodárenie" v priebehu roka, bez "daňových úprav" na konci roka.
rodina1
10.11.09,08:58
Ak to vyžiadal súd tak by tam malo byť aj obdobie za ktoré to ma byť. Aj ked žiada súd na zamestnanca - napíše obdobie.
Ak to tam nie je tak by som predložila ak to prišlo v oktobri PD do 30.09.
Ale aj tak mi je divné že sud chce nahliadnuť do PD. Väčšinou sa predsa vychádza z DP, a zneho sú predsa zjavné príjmy, výdaje, zisk. PD akurát napovie z čoho sú tie prijmy a aké sú vydaje, ale to predsa nie je smerodajné podla môjho názoru - napr. k určeniu výšky výživného. V pd napr. nie sú uzávierkové operácie, ktoré môžu podstatne zmeniť stav /odpisy/
A hlavne by som chcela vedieť - či sa aj bude p sudca tomu rozumieť:D
Majiteľka firmy žiadala o zvýšenie výživného a tiež musela predložiť PD za rok 2007 a 2008. Bolo to strašne veľa strán, a tiež by ma zaujímalo, či pani sudkyňa vôbec do toho pozrela.
31Jankal
11.11.09,09:52
A teraz mi majiteľ hovorí že pýtajú originál aj kopiu penažného denníku roku 2009. Nieje to to isté?
ego.mc
11.11.09,10:06
Možno nepostrehli, že účtovníctvo sa robí na PC a môžeš si denník vytlačiť aj viac krát. ;)
bv_alexandra
11.11.09,10:22
A teraz mi majiteľ hovorí že pýtajú originál aj kopiu penažného denníku roku 2009. Nieje to to isté?
Podla mna chcú jeden výtlačok založiť do spisu
Vlastne ty máš vytlačený original oni chcú len kopiu ale b´musia si overiť že kopia súhlasí s originálom.
Presne tak ako je napísané vyššie nenapadlo ich že si môžme vytlačiť originálou kolko chceme z PC
31Jankal
11.11.09,12:24
Prosím vás a koľko krát do roka sa má vytlačiť penažný denník? Napr. za tento rok sa mal koľko krát vytlačiť? Dakujem
hanelie
11.11.09,12:46
ja tlačím penden 1 x za rok - za celé obdobie od 1.1 do 31.12 ,

neviem o tom, že by bola povinnosť tlačiť penden v nejakých časových úsekoch
ekopo
11.11.09,12:56
šetrím lesy, netlačím, uložím ako PDF súbor..
tibor1000
11.11.09,15:33
Dobrý podvečer prajem,
chcel by som sa s Vami prosím poradiť-keď Daňový úrad vráti zamestnávateľovi daňový bonus za zamestnancov (na bank.účet),tento príjem účtujem ako PNZD?

ďakujem vopred za radu
vikinka
11.11.09,15:41
Dobrý podvečer prajem,
chcel by som sa s Vami prosím poradiť-keď Daňový úrad vráti zamestnávateľovi daňový bonus za zamestnancov (na bank.účet),tento príjem účtujem ako PNZD?

ďakujem vopred za radu
Nie,účtuje sa mínusom v kolónke mzdy.
vikinka
11.11.09,15:45
Postupy účtovania v JÚ
§ 4 odst.8
8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
c) daň z príjmu zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.
veronkaj
13.11.09,07:20
Dobrý deň,

prosím pokial sa dá a môžem poprosiť, mám taký prípad aký som ešte nemala
v JU SZčo platca dph mám rozdelené v šanone zvlášť fa došlé, vyšlé, pokladňu + a - a banku.

Faktúry došlé dávam za sebou ako prídu a ked sú hradené v hotovosti dám výdavkový alebo doklad o úhrade do pokladne že úhrada fa a v banke mám zase odpočítanú položku že úhrada fa.

ale včera mi doniesol fa z Metra a platil v hotovosti.
prosím urobím správne keď dám tento typ faktúry priamo do pokladne a vytlačím po zaúčtovaní výdavkový doklad a nebudem to považovať za faktúru ale ako výdavkový kde vlastne rozpíšem zvlásť na jeden kance. potreby a zvlášť náradie, lebo robím v Alfe. Tento typ fa z Metra podla mňa preto patrí do pokladne lebo nikde nemudem mať naň doklad o úhrade z banky nie a z pokladne nie lebo nedostal príjmový doklad.
bude to tak správne????

ďakujem
tibetan
13.11.09,07:40
Podľa mňa môžeš spokojne dať fa z Metra aj s pokladničným bločkom do pokladne, ak to bolo hradené v hotovosti, nemáš mať aký iný doklad o úhrade.
Lianka
13.11.09,07:49
Podľa mňa môžeš spokojne dať fa z Metra aj s pokladničným bločkom do pokladne, ak to bolo hradené v hotovosti, nemáš mať aký iný doklad o úhrade.

Na fakturach od Metra je aj kod DKP, z tohto dovodu to tiez davam do pokladne - vychadzam z toho, ze je to vlastne doklad z ERP.
tibor1000
15.11.09,19:23
Dobrý večer poraďáci,
prosím Vás,môže SZČO,ktorá prenajíma dom,ale nemá tento dom zaradený v majetku - môže poistenie tohto domu dať do daňovo uznateľných výdavkov?
mysimis
15.11.09,19:31
Dobrý večer poraďáci,
prosím Vás,môže SZČO,ktorá prenajíma dom,ale nemá tento dom zaradený v majetku - môže poistenie tohto domu dať do daňovo uznateľných výdavkov?

záleží na tom či preukazuje skutočné výdavky alebo paušálne výdavky. Ak preukazuje skutočné výdavky tak si môže dať do nákladov aj poistné.
Mária.K.
16.11.09,06:12
Dobrý večer poraďáci,
prosím Vás,môže SZČO,ktorá prenajíma dom,ale nemá tento dom zaradený v majetku - môže poistenie tohto domu dať do daňovo uznateľných výdavkov?
Nezaradenie prenajímaného domu do obchodného majetku a uplatňovanie akýchkoľvek skutočných výdavkov sa vzájomne vylučuje. Ak nemáte prenajímaný dom zaradený do obchodného majetku, poistenie domu si do daňovo uznateľných výdavkov nemôžete dať.
Mária.K.
16.11.09,06:24
Dobrý večer poraďáci,
prosím Vás,môže SZČO,ktorá prenajíma dom,ale nemá tento dom zaradený v majetku - môže poistenie tohto domu dať do daňovo uznateľných výdavkov?
Pre upresnenie mojej predchádzajúcej odpovede doplním ustanovenia zákona o dani z príjmov, z ktorých som vychádzala:
§ 2 písm. m):
m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, /1/ eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu.
§ 6:
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

(12) Evidenciu podľa odseku 11 je daňovník povinný uchovávať po dobu, v ktorej zanikne právo daň vyrubiť alebo dodatočne vyrubiť podľa osobitného predpisu. /34/

(13) Ak sa daňovník, ktorý má príjmy podľa odseku 3, rozhodne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov, /1/ je povinný týmto spôsobom postupovať počas celého zdaňovacieho obdobia.

Z uvedeného vyplýva, že ak si chce daňovník uplatniť k príjmom z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6 ods. 3 skutočné výdavky, musí o nich viesť aspoň predpísanú evidenciu danú zákonom o dani z príjmov v § 6 ods. 11 (ale dobrovoľne môže viesť aj účtovníctvo). Vedením tejto evidencie, alebo vedením účtovníctva sa majetok podľa § 2 písm. m) ZDP automaticky stáva obchodným majetkom.
babi2
16.11.09,06:39
Nezaradenie prenajímaného domu do obchodného majetku a uplatňovanie akýchkoľvek skutočných výdavkov sa vzájomne vylučuje. Ak nemáte prenajímaný dom zaradený do obchodného majetku, poistenie domu si do daňovo uznateľných výdavkov nemôžete dať.
Nezaradenie prenajímaného domu do obchodného majetku a uplatňovanie akýchkoľvek skutočných výdavkov sa vzájomne nevylučuje

Podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa príjem z prenájmu nehnuteľností zahŕňa pod § 6. Pri uplatňovaní skutočných výdavkov je možnosť sa rozhodnúť, či bude viesť počas zdaňovacieho obdobia evidenciu, alebo účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva , aj keď táto povinnosť nevyplýva podľa zákona o účtovníctve.
Ak sa rozhodne viesť účtovníctvo, je potrebné oddeliť príjmy a výdavky súvisiace s podnikaním a príjmy a výdavky súvisiace s prenájmom. Ak sa rozhodne uplatňovať výdavky % z príjmov, stačí viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach
Ak sa daňovník rozhodne uplatňovať si preukázateľné výdavky, musí sa rozhodnúť, či nehnuteľnosť zaradí alebo nezaradí do obchodného majetku. Ak sa nehnuteľnosť zaradí do obchodného majetku, je možné okrem bežných výdavkov uplatniť si aj daňové odpisy nehnuteľnosti
Mária.K.
16.11.09,06:50
Nezaradenie prenajímaného domu do obchodného majetku a uplatňovanie akýchkoľvek skutočných výdavkov sa vzájomne nevylučuje

Podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa príjem z prenájmu nehnuteľností zahŕňa pod § 6. Pri uplatňovaní skutočných výdavkov je možnosť sa rozhodnúť, či bude viesť počas zdaňovacieho obdobia evidenciu, alebo účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva , aj keď táto povinnosť nevyplýva podľa zákona o účtovníctve.
Ak sa rozhodne viesť účtovníctvo, je potrebné oddeliť príjmy a výdavky súvisiace s podnikaním a príjmy a výdavky súvisiace s prenájmom. Ak sa rozhodne uplatňovať výdavky % z príjmov, stačí viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach
Ak sa daňovník rozhodne uplatňovať si preukázateľné výdavky, musí sa rozhodnúť, či nehnuteľnosť zaradí alebo nezaradí do obchodného majetku. Ak sa nehnuteľnosť zaradí do obchodného majetku, je možné okrem bežných výdavkov uplatniť si aj daňové odpisy nehnuteľnost
Ustanovenia zákona, o ktoré sa pri vyjadrení svojho názoru opieram, sú uvedené v príspevku č. 2333.
Blankake
16.11.09,06:57
Ak daná hnuteľnosť nie je zaradená do obchodného majetku, teda sa o nej neúčtuje ani nevedie evidencia podľa zákona o dani z príjmov, tak výdavky súvisiace s používaním tohto majetku sú len jeho osobné výdavky, na jeho osobnú potrebu, nemôžu sa považovať za daňový výdavok.

Pripájam pokyn DRSR.
ego.mc
16.11.09,14:24
Ak daná hnuteľnosť nie je zaradená do obchodného majetku, teda sa o nej neúčtuje ani nevedie evidencia podľa zákona o dani z príjmov, tak výdavky súvisiace s používaním tohto majetku sú len jeho osobné výdavky, na jeho osobnú potrebu, nemôžu sa považovať za daňový výdavok.

Myslím, že tu spájate dve navzájom nesúvisiace veci.
Jednou je zaradenie nehnuteľnosti do obchodného majetku a druhou účtovanie (evidencia) o prenájme.
Mária.K.
16.11.09,14:51
Myslím, že tu spájate dve navzájom nesúvisiace veci.
Jednou je zaradenie nehnuteľnosti do obchodného majetku a druhou účtovanie (evidencia) o prenájme.
To nie sú dve nesúvisiace veci. Evidencia o prenájme nehnuteľnosti sa vedie podľa § 6 ods. 11 ZDP a ZDP v § 2 písm. m) hovorí, že majetok, o ktorom sa vedie táto evidencia je obchodným majetkom.

"m) obchodným majetkom je súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, /1/ eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu."

Obchodným majetkom je podľa tohto ustanovenia ZDP majetok, o ktorom sa účtuje, ale aj majetok, o ktorom sa vedie evidencia o príjmoch a výdavkoch z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6 ods. 11 ZDP.
Blankake
16.11.09,14:57
Myslím, že tu spájate dve navzájom nesúvisiace veci.
Jednou je zaradenie nehnuteľnosti do obchodného majetku a druhou účtovanie (evidencia) o prenájme.
Ale tibor1000 sa pýtal, či si môže dať do výdavkov poistenie za takýto dom, ktorý nemá v obchodnom majetku - nie na účtovanie o prenájme.
ego.mc
16.11.09,15:03
Myslím, že príspevok č. 2334 na otázku odpovedal.
Prenajímať a účtovať o prenájme môže aj ako osoba (nie SZČO) a v takom prípade nemusí mať majetok zaradený ako obchodný.
Mária.K.
16.11.09,15:16
Ale tibor1000 sa pýtal, či si môže dať do výdavkov poistenie za takýto dom, ktorý nemá v obchodnom majetku - nie na účtovanie o prenájme.
Ja tomu rozumiem, ale podľa môjho názoru platí táto rovnica:
vedie evidenciu alebo účtuje = môže si dať do výdavkov poistenie za dom,
nevedie evidenciu alebo neúčtuje = nemôže si dať do výdavkov poistenie za dom,
vedie evidenciu alebo účtuje=dom je v obchodnom majetku bez ohľadu na to, či si to tak daňovník želá, alebo nie. Zákon v § 2 písm. m) priamo upravuje, že vedením evidencie o prenájme nehnuteľnosti, alebo vedením účtovníctva o prenájme nehnuteľnosti sa dom stáva obchodným majetkom.
Nadväzne na to mi vychádza, že nie je možné tvrdiť: "Vediem evidenciu o prenájme domu a zároveň nemám dom zaradený v obchodnom majetku", lebo vedením evidencie sa dom zo zákona stáva obchodným majetkom.
Sory, rozpísala som sa, ale už to nebudem ďalej riešiť.:) Ak si niekto myslí, že vedením evidencie podľa § 6 ods. 11 ZDP sa nehnuteľnosť nestáva obchodným majetkom daňovníka, nech tak kľudne radí svojim klientom naďalej. Je to jeho osobná vec.:)
ego.mc
16.11.09,15:32
Súhlasím. :)
Z otázky som pochopil, že dom nemá zaradený do obchodného majetku ako SZČO a pýta sa, či si môže dať do výdavkov poistenie.
31Jankal
17.11.09,10:05
Dobrý den vystavujem fa pre jednu pre nás novu firmu a nemá tam IC DPH. My sme mesačný platcovia. Mám im tam tu dph narátať? Dakujem
babi2
17.11.09,10:12
Dobrý den vystavujem fa pre jednu pre nás novu firmu a nemá tam IC DPH. My sme mesačný platcovia. Mám im tam tu dph narátať? Dakujem
Ty samozrejme fakturuješ s DPH, nezáleží na tom či odberateľ je plátcom, či nie, DPH nevyčísluješ, iba ak by to boli služby oslobodené od dane podľa zákona o DPH
evinka33
18.11.09,17:38
Prosím o rady:
môže si SZČO uplatniť ako VOZD poistenie:
- komplexné poistenie malých podnikateľov ?
- poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú v súvislosti s vykonávaním činnosti ?
- havarijnú poistku ? (automobil je zaradený v majetku)
- poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla ?
A ešte by som potrebovala poradiť ohľadom došlej faktúry z Orangu, kde je okrem vyúčtovania mesačnej platby uvedená aj suma za odpojenie a znovupripojenie (odpojenie bolo z dôvodu neplatenia). Môžem celú sumu zaúčtovať ako VOZD alebo ten poplatok za odpojenie je VNZD ?

Ďakujem krásne každej dobrej duši, ktorá si nájde čas poradiť mi.
Tatikat
18.11.09,17:49
Ahoj, neupresnujes, cim sa SZCO zaobera, takze trosku vseobecnejsie odpovede:
- komplexne poistenie a poistenie zodpovednosti za skodu - v pripade, ze v plnom rozsahu suvisia s dosahovanymi prijmami, su danovo uznanymi vydavkami
- HP a PZP - ak je automobil v majetku, su obe poistenia samozrejme danovo uznanymi vydavkami. v pripade, ze sa pouziva aj na sukromne ucely, je potrebne zvazit pomerove uplatnovanie do danovych vydavkov
- Orange - poplatky za odpojenie a znovupripojenie by som urcite uctovala ako nedanovy vydavok (nesuvisi so vznikom prijmov, odpojenie bolo mojou vinou)
T.
Věra Deptová
18.11.09,17:57
Áno. Dôležité je, aby Vaša firma začala od dátumu pridelenia IČ DPH: a) evidovať / uvádzať / svoje IČ DPH na všetkých svojich daň.dokladoch, b) informovať svojich dodávateľov o pridelení IČ DPH / napr.T-Com, T-Mobile, atď.... /.
Tatikat
18.11.09,18:03
Áno. Dôležité je, aby Vaša firma začala od dátumu pridelenia IČ DPH: a) evidovať / uvádzať / svoje IČ DPH na všetkých svojich daň.dokladoch, b) informovať svojich dodávateľov o pridelení IČ DPH / napr.T-Com, T-Mobile, atď.... /.


Dovolim doplnit, ze podstatne je na dodavatelskych fakturach predovsetkym IČO danej SZČO (predovsetkym na fa za mobily, tym je jednoznacne urcene, ze zmluva je na SZČO a nie iba na obcana FO) a samozrejme ak je SZČO aj platcom dph, je nevyhnutne pre uplatnenie si vratenia dane uvadzanie aj IČ DPH. Co sa tyka vydanych faktur, samozrejme musi SZČO uvadzat vsetky povinne udaje IČO + DIČ ak nie je platcom DPH alebo IČO + IČ DPH ak je platcom DPH.
manus
20.11.09,07:15
Želám všetkým pripojeným poraďákom dobré ránko,
mám otázku, či si súkromná materská škôlka môže dať do VOZD sladkosti, ktoré nakupuje pre deti. Samozrejme nie je to často, ale poznáte tie rozžiarené detské očká, keď im dáte občas lízatko alebo takéto fajného brumíka...:)
Takže mám tu pred sebou bloky, kde popri nákupe sa kúpili takéto sladkosti, len som sa troška pribrzdila, či by som to dala ako daňový výdavok...:rolleyes:
babi2
20.11.09,07:23
Želám všetkým pripojeným poraďákom dobré ránko,
mám otázku, či si súkromná materská škôlka môže dať do VOZD sladkosti, ktoré nakupuje pre deti. Samozrejme nie je to často, ale poznáte tie rozžiarené detské očká, keď im dáte občas lízatko alebo takéto fajného brumíka...:)
Takže mám tu pred sebou bloky, kde popri nákupe sa kúpili takéto sladkosti, len som sa troška pribrzdila, či by som to dala ako daňový výdavok...:rolleyes:
Ja by som povedala, že áno veď Vy zabezpečujete aj stravovanie tých detí a teda dávate si aj nákup potravín do nákladov, a myslím si že nikde nie je napísané že to môžu byť len potraviny typu zelenina, mäso, ryža... to je môj názor
Blankake
20.11.09,09:06
Ja by som povedala, že áno veď Vy zabezpečujete aj stravovanie tých detí a teda dávate si aj nákup potravín do nákladov, a myslím si že nikde nie je napísané že to môžu byť len potraviny typu zelenina, mäso, ryža... to je môj názor
...alebo by to mohlo byť vo forme odmeny v nejakých súťažiach:rolleyes:
31Jankal
25.11.09,06:07
Dobrý den, mám problém a dosť vážny. Jeden zo spolumajiteľov bol na súde ohľadom výživného predkladali sme tam penažný denník za rok 2008 aj za rok 2009. Za rok 2008 sa im nepozdáva osobná spotreba 1 700 000 sk avšak vklad podnikateľov na začiatku roka 2008 bol 2 100 000. Potom na začiatku roka bol vklad podnikateľov 10 000€. Su to dvaja spolumajitelia, takže všetko sa delí dvomi. Ako im zdôvodniť na čo sa použila tá osobná spotreba? Prosím poradte pretože aj ja mám ísť na súd to obhájiť. Dakujem Vám.
Marianna01
25.11.09,07:15
Dobrý den, mám problém a dosť vážny. Jeden zo spolumajiteľov bol na súde ohľadom výživného predkladali sme tam penažný denník za rok 2008 aj za rok 2009. Za rok 2008 sa im nepozdáva osobná spotreba 1 700 000 sk avšak vklad podnikateľov na začiatku roka 2008 bol 2 100 000. Potom na začiatku roka bol vklad podnikateľov 10 000€. Su to dvaja spolumajitelia, takže všetko sa delí dvomi. Ako im zdôvodniť na čo sa použila tá osobná spotreba? Prosím poradte pretože aj ja mám ísť na súd to obhájiť. Dakujem Vám.

ak dobre rozumiem, ide o združenie. Ale to je vlastne jedno. Ak bol vklad podnikateľov do združenia cez 2mil, jedná sa o osobný vklad - dotáciu. Osobná spotreba je vlastne vrátenie vkladu podnikateľa. Nie je to nič neobvyklé. Ak združenie potrebovali vysokú hotovosť, ktorú nemali, podnikatelia ju tam vložili. Aby ale neohrozili chod spoločnosti neskôr, vyberali si ju priebežne, možno aj po troškách, to musíš vedieť Ty. A ak správne vidím, ešte stále prevyšuje vklad nad osobnou spotrebou.

Ináč, vklad a osobná spotreba sa tu asi 2-3týždne spätne rozoberala, skús si to vyhľadať, myslím, že sú tam aj odvolávky na konkrétne paragrafy.
31Jankal
25.11.09,09:16
Nemôžem sa nejako k tomu dopátrať, poradte mi aspon tie zákony.
veronikasad
25.11.09,09:20
Dobrý den, mám problém a dosť vážny. Jeden zo spolumajiteľov bol na súde ohľadom výživného predkladali sme tam penažný denník za rok 2008 aj za rok 2009. Za rok 2008 sa im nepozdáva osobná spotreba 1 700 000 sk avšak vklad podnikateľov na začiatku roka 2008 bol 2 100 000. Potom na začiatku roka bol vklad podnikateľov 10 000€. Su to dvaja spolumajitelia, takže všetko sa delí dvomi. Ako im zdôvodniť na čo sa použila tá osobná spotreba? Prosím poradte pretože aj ja mám ísť na súd to obhájiť. Dakujem Vám.
Na konci roka 2008 - kvoli prechodu na EURO si zostatok pokladne v SK zaúčtovala ako výdaj na osobnú potrebu podnikatela ? A následne v roku 2009 ako vklad do podnikania - v nižšej výške ?
veronikasad
25.11.09,09:27
Nemôžem sa nejako k tomu dopátrať, poradte mi aspon tie zákony.
Zmluvu o združení upravuje § 829-846 Občianskeho zákonníka (zákon č. 40/1964 v znená neskorších predpisov)
veronkaj
25.11.09,09:31
prosím skúsených blíži sa koniec roka a tak otázka - praktická :
ak je SZčo platca dph sám nemá zamestnancov nikoho vo firme a z účtu podnikateľlského si v priebehu roka vyberal cez bankomat hotovosť dávala som to do pokladne a potom od tial sa to používalo na nákup materiálu. a teraz otázka?
- tak ako príjem osobného vkladu - je príjem neovpl. základ dane len účtujem o pohybe peňazí v pokladni tak chce dať že každého štvrťoka si bral z pokladne peniaze na bežný život - sú to predsa jeho peniaze tak aj to je výdavok neovplyňujúci základ dane ale musím ho zaúčtovať ako výdaj na osob. spotrebe - teda výdaj iný kvôli pohybu v pokladni.
môže si takto vyberať v priebehu roka lebo logicky vyplýva, že musí aj z niečoho žiť a platiť súkromné účty alebo to môže byť až na konci roka.
Podla mňa rozmýšlam dobre, tak??
veronikasad
25.11.09,09:37
prosím skúsených blíži sa koniec roka a tak otázka - praktická :
ak je SZčo platca dph sám nemá zamestnancov nikoho vo firme a z účtu podnikateľlského si v priebehu roka vyberal cez bankomat hotovosť dávala som to do pokladne a potom od tial sa to používalo na nákup materiálu. a teraz otázka?
- tak ako príjem osobného vkladu - je príjem neovpl. základ dane len účtujem o pohybe peňazí v pokladni tak chce dať že každého štvrťoka si bral z pokladne peniaze na bežný život - sú to predsa jeho peniaze tak aj to je výdavok neovplyňujúci základ dane ale musím ho zaúčtovať ako výdaj na osob. spotrebe - teda výdaj iný kvôli pohybu v pokladni.
môže si takto vyberať v priebehu roka lebo logicky vyplýva, že musí aj z niečoho žiť a platiť súkromné účty alebo to môže byť až na konci roka.
Podla mňa rozmýšlam dobre, tak??
Výber z bankomatu dávaš do pokladne cez priebežnú položku, nie ako vklad podnikatela.
Akýkoľvek výdaj z pokladne alebo platbu kartou, ktorý nesúvisí s podnikaním, účtuješ ako VNZD=osobná potreba podnikatela.
31Jankal
25.11.09,10:09
áno je to tak, že v roku 2008 sme dali osobnú spotrebu 1 700 000,- sk pre dvoch a na začiatku roka 2009 bol vklad podnikateľov 10 000 €. No je to menej asi by to malo byť viac. Ako to zdôvodníme na súde? Kde išli tie ostatné peniaze?
L-M
25.11.09,10:44
Možem Vás poprosiť o radu

Dňa 25.9.09- som dostala predd.fa na str.krytinu- v ten deň som ju aj zaplatila
Dńa 2.10 vystavili faktúru z predošlej predd.fa dát.dodania-28.9.09,vtedy oni prijali platbu
Krytinu dodali 23.10.2009 - vystavili faktúru s dátumom dodania 23.10.2009 s položkami, kde odrátali zálohu zo dňa 28.9.09-uviedli č.faktúry vyúčtovacej.

Robím v ALFE
zaúčtovala som to takto- zaevidovala som v záväzkoch predd. fa
- zaevidovala som aj fa k prijatej platbe v plnej sume

V PD som k našej platbe priradila predd.fa- v členení bez DPH
vyúčtovaciu fa som zaúčtovala cez ID -odrátala zaplat.zálohu v rozpise DPH v 0% DPH mínusovou položkou, aby sa mi v konečnom dôsledku správne vyčíslil základ a DPH.
Ale teraz veru neviem čo s tou poslednou faktúrou??
Ja som ju len priložila k tej fa za prijatú platbu.


Podobný prípad som tu čítala, ale v téme PÚ, že vyúčtovacia fa je len kôli DPH, a ostrá fa na daň z príjmu.
Len nevie ako to zaúčtovať:confused:

Vopred ďakujem
Daggmar
25.11.09,11:59
Možem Vás poprosiť o radu

Dňa 25.9.09- som dostala predd.fa na str.krytinu- v ten deň som ju aj zaplatila
Dńa 2.10 vystavili faktúru z predošlej predd.fa dát.dodania-28.9.09,vtedy oni prijali platbu
Krytinu dodali 23.10.2009 - vystavili faktúru s dátumom dodania 23.10.2009 s položkami, kde odrátali zálohu zo dňa 28.9.09-uviedli č.faktúry vyúčtovacej.

Robím v ALFE
zaúčtovala som to takto- zaevidovala som v záväzkoch predd. fa
- zaevidovala som aj fa k prijatej platbe v plnej sume

V PD som k našej platbe priradila predd.fa- v členení bez DPH
vyúčtovaciu fa som zaúčtovala cez ID -odrátala zaplat.zálohu v rozpise DPH v 0% DPH mínusovou položkou, aby sa mi v konečnom dôsledku správne vyčíslil základ a DPH.
Ale teraz veru neviem čo s tou poslednou faktúrou??
Ja som ju len priložila k tej fa za prijatú platbu.


Podobný prípad som tu čítala, ale v téme PÚ, že vyúčtovacia fa je len kôli DPH, a ostrá fa na daň z príjmu.
Len nevie ako to zaúčtovať:confused:

Vopred ďakujem

Ja mám v programe dátum zaradenia fa - tam dám kedy mi prišla, priradím kód na dph .... ked je zalohova dam bez dph, ked mi príde danový doklad podla neho dám dátum dodania - kvoli dph a priradim kod na odpočet dph . V tvojom prípade máš nárok na odpočet dátumom dodania tovaru, čiže 23.10.2009. Ak ste Q. platcami tak ti ide do 4.Q.
L-M
25.11.09,12:52
Ja mám v programe dátum zaradenia fa - tam dám kedy mi prišla, priradím kód na dph .... ked je zalohova dam bez dph, ked mi príde danový doklad podla neho dám dátum dodania - kvoli dph a priradim kod na odpočet dph . V tvojom prípade máš nárok na odpočet dátumom dodania tovaru, čiže 23.10.2009. Ak ste Q. platcami tak ti ide do 4.Q.
Ďakujem,ale veru nerozumiem tomu čo mi píšeš - neviem aké kódy?
Ale daňová povinnosť vznikne- dátumom prijatia platby- takže ja si DPH uplatním týmto dňom- aspoň ja tomu tak chápem

Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
Na začiatok


(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. c) je dňom dodania tovaru deň odovzdania tovaru nájomcovi.

(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu .......

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy,......

(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

(5) Pri dodaní tovaru na základe komisionárskej zmluvy vzniká komitentovi daňová povinnosť v ten istý deň, keď vzniká daňová povinnosť komisionárovi.


Trochu som tie odstavce poskracovala...

A tým pádom daňový doklad k prijatej zálohe - zo dňa 28.9.2009- týmto dňom si uplatním DPH.
Tovar sme pravzali 23.10.2009- vastavili ostrú fa s dát. dodania 23.10.2009- ale tam je už iba odrátaná záloha z vyúčt. fa- (číslo tej fa)- základ a DPH nie je vyčíslená- teda nulovo resp. rozdiel 0,01 €.
Tak veru Daggmar neviem sa z toho vysomáriť,ale ďakujem za snahu, možno na to spolu prídeme..

Lucia
Daggmar
25.11.09,13:29
Máš pravdu, trochu sa mi poplietli tie datumy. Na základe vyúčtovania zálohy máš nárok na odpočet dph, to ďalšie nulové si len priložíš a doúčtuješ to centové vyrovnanie.
veronkaj
30.11.09,05:26
veronikasad,
ďakujem áno dávam výber z bankomatu cez pr. položky a potom ako vklad do pokladne mna skôr že ako často je dobré dávať výber na osob. spotrebu na bežné účty, ale v podstate to je asi jedno, pretože dane sa tým neznížia len sa znížia peniaze v pokladni.
veronkaj
30.11.09,05:32
dobré ráno
tento problém s RZZP som napísala do Alfy ako to zaúčtovať = preplatok na RZZP za rok 2008
a poslali mi nasledovnú odpoved:


preplatok RZZP za rok 2008 doporučujeme zaevidovať do evidencie záväzkov s mínusovou sumou, s typom dokladu Poistné a Stĺpec peňažného denníka Odvody do fondov.
Pri úhrade preplatku zdravotnou poisťovňou sumu zaevidujete v peň.denníku cez Bankový účet/Výdavok a vykonáte úhrade Preplatku. Suma zaevidovaná v evidencii záväzkov mínusom sa do stĺpca Odvody do fondov pripočíta.

V prípade, že zdravotná poistovňa pripíše na Váš účet sumu zrazenú o daň, zevidujte preplatok nasledovným spôsobom:
- celú sumu preplatku zaevidujte do odvodov do fondov ako príjem
- druhým dokladom zaúčtujte zrazenú daň ako výdavok do stĺpca daň z príjmov (rovnako ako daň z úrokov)


- pritom tuto na správe z DU je že to má ísť do POZD iných tak ako to má teda byť???
lenkam68
30.11.09,06:56
Túto otázku máš položenú aj v téme : Preplatok z RZZP???
Zita5
30.11.09,07:24
dobré ráno
tento problém s RZZP som napísala do Alfy ako to zaúčtovať = preplatok na RZZP za rok 2008
a poslali mi nasledovnú odpoved:


preplatok RZZP za rok 2008 doporučujeme zaevidovať do evidencie záväzkov s mínusovou sumou, s typom dokladu Poistné a Stĺpec peňažného denníka Odvody do fondov.
Pri úhrade preplatku zdravotnou poisťovňou sumu zaevidujete v peň.denníku cez Bankový účet/Výdavok a vykonáte úhrade Preplatku. Suma zaevidovaná v evidencii záväzkov mínusom sa do stĺpca Odvody do fondov pripočíta.

V prípade, že zdravotná poistovňa pripíše na Váš účet sumu zrazenú o daň, zevidujte preplatok nasledovným spôsobom:
- celú sumu preplatku zaevidujte do odvodov do fondov ako príjem
- druhým dokladom zaúčtujte zrazenú daň ako výdavok do stĺpca daň z príjmov (rovnako ako daň z úrokov)


- pritom tuto na správe z DU je že to má ísť do POZD iných tak ako to má teda byť???



Postupy účtovania JU
§ 23

(1) Zľava z ceny prijatej služby sa účtuje ako zníženie výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu. Za zľavu z ceny sa nepovažuje nepeňažné dodanie iného druhu, ako je prijatý druh služby.

(2) Škoda podľa § 26 ods. 6 zákona sa účtuje v pomocných knihách zložiek majetku a v rámci uzávierkových účtovných operácií.

(3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.

(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu.


Držte sa postupov JU .
Badko
01.12.09,05:29
Ahojte,
chcela by som sa spýtať skúsenejších:

známa si otvorila živnosť na predaj oblečenia - otvorila si obchod.
Živnostenský list dostala 21.09. - tovar však už nakúpila v ôsmom mesiaci
moja otázka: môže si nakúpený tovar pred otvorením živnosti dať do účtovníctva?
Moja úvaha - áno, ale neviem to nájsť v zákone.
Pridáte nejaký link, kde to nájdem?
Marína
01.12.09,08:55
veronkaj
03.12.09,06:45
zita - ďakujem

inak vraj aj to čo zasiela alfa ako návod na zaúčtovanie je skonzultované s účtovníkmi a daniarmi takže ak odtial niekto použije odpoveď je to v poriadku.



prosím skúsených čo je na tom pravda, že autoklampiar musí mať v prevádzke knihu zákazok???
evidujeme všetky účtovnícke knihy ale knihu zákazok som ešte nevidela u žiadneho mechanika.
musí to mať alebo to bolo treba do nejakého roku.

??????
veronkaj
03.12.09,06:47
zabudla som dodať, že je to szčo v JU
janka.mo
03.12.09,20:31
dobry vecer, potrebovala by som poradit....
potrebujem vystavit fa pre szco, ktory vykonal oblozenie telocvicne na zakladnej skole. tuto zakazku vyhral na zaklade vyzvy, kde zaslal cenovu ponuku, kde bol rozpisany material plus praca. len teraz neviem, ci mozem dat ako znenie fa
Fakturujem vam za oblozenie miestnosti
- pouzitý material
- vykonaná práca
ma živnosti: - vyroba jednoduchych drevarskych vyrobkov, zostavovanie stolarskych dielcov alebo súcasti z dreva do finalnych produktov a ich udrzba
- opracoavanie drevnej hmoty a vyroba kkomponentov z dreva
pytam sa preto, lebo ma mätie ten pouzity material, ci sa to neberie ako predaj tovaru, alebo sa mylim a len si to komplikujem?
v cenovej ponuke trosku navysil ceny za material oproti skutocnosti, kedze nevedel presne, kolko bude material stat. ale jemu odklepli celkovu sumu, takze fakt neviem, ako to mam riesit, nepotrebuju od neho doklady o nakupe materialu, ich zaujima len ta vysledna cena.
mozem tam napisat pri jeho zivnostiach, ze islo obklad?
prosim poradte mi.... dnes vecer za mnou prisiel a zajtra tu fa potrebuje mat....
dakujem
babi2
04.12.09,06:38
dobry vecer, potrebovala by som poradit....
potrebujem vystavit fa pre szco, ktory vykonal oblozenie telocvicne na zakladnej skole. tuto zakazku vyhral na zaklade vyzvy, kde zaslal cenovu ponuku, kde bol rozpisany material plus praca. len teraz neviem, ci mozem dat ako znenie fa
Fakturujem vam za oblozenie miestnosti
- pouzitý material
- vykonaná práca


Trebárs takto: Fakturujem Vám práce vykonané na budove školy. A potom rozpis tak ako bol v cenovej ponuke, teda materiál a práca.
31Jankal
04.12.09,06:43
Dobrý den potrebujem poradiť ohľadom fa do zahraničia. Vyrábame obuv pre taliana, on si dodá materiál, my mu to vyrobíme a posielame naspať. Mám mu to účtovať ako službu alebo ako tovar? Dakujem
babi2
04.12.09,07:21
Dobrý den potrebujem poradiť ohľadom fa do zahraničia. Vyrábame obuv pre taliana, on si dodá materiál, my mu to vyrobíme a posielame naspať. Mám mu to účtovať ako službu alebo ako tovar? Dakujem
Keďže spracujete jeho materiál, ja by som povedala, že je to služba
sybila3
05.12.09,14:47
Keď zaúčtujem napríklad mobil ako drobný majetok do 1700 eur, ide mi do spotreby, neodpisujem, ale treba na neho aj zaraďovací protokol alebo iba na odpisovaný majetok?
Marína
05.12.09,21:34
Keď zaúčtujem napríklad mobil ako drobný majetok do 1700 eur, ide mi do spotreby, neodpisujem, ale treba na neho aj zaraďovací protokol alebo iba na odpisovaný majetok?
Účtuješ ako materiál, eviduješ v operatívnej evidencii - knihe krátkodobého majetku. Zaraďovací protokol nepotrebuješ. Je potrebné mať vypracovanú internú smernicu. Pozri http://www.porada.sk/733293-post55.html
nikolia
06.12.09,19:21
prosím, len si chcem overiť: cestná daň ide do prevádzkovej réžie, a štvrťročne zaplatená dph do VNZD, je to tak? dík
mysimis
06.12.09,19:23
prosím, len si chcem overiť: cestná daň ide do prevádzkovej réžie, a štvrťročne zaplatená dph do VNZD, je to tak? dík

áno presne tak ako píšeš.
nikolia
06.12.09,19:24
dik
sybila3
07.12.09,11:57
kniha operatívnej evidencie- stačí ak v exeli urobím tabuľku-dátum, doklad, názov, cena?
Zoltán Kovács
07.12.09,12:00
kniha operatívnej evidencie- stačí ak v exeli urobím tabuľku-dátum, doklad, názov, cena?

Áno stačí.
katkajendra
07.12.09,23:59
Neviem či som to správne pochopila. Ako to účtovať? Cez hotovosť? A nebude problém pri účtovaní platby katrou že je na bločku napísané "platba kartou"? Alebo cez priebežnú položku. Vtom prípade ale musím dať aj číslo účtu a výdaj z neho, nie?
Marína
08.12.09,12:44
Katka, nerozumiem, na ktorý príspevok reaguješ? Ak nie na predchádzajúci tvojmu, je vhodné ho citovať.
sybila3
08.12.09,13:50
penále vyrúbené soc. poisť. môžem zaúčtovať do réžie?
Zoltán Kovács
08.12.09,13:51
penále vyrúbené soc. poisť. môžem zaúčtovať do réžie?

Ani náhodou.
sybila3
08.12.09,14:20
tak potom ako VNZD ostatné.
katarina.j
08.12.09,14:44
Neviem či som to správne pochopila. Ako to účtovať? Cez hotovosť? A nebude problém pri účtovaní platby katrou že je na bločku napísané "platba kartou"? Alebo cez priebežnú položku. Vtom prípade ale musím dať aj číslo účtu a výdaj z neho, nie?
Tiež neviem k čomu to patrí, ale predpokladám, že účtujes blok uhradeny platobnou kartou /napr.PHM/.Ja to riešim jednoducho že dám to do prevádz.réžie /VOZD/ a k tomu dám len kopiu vypisu z účtu /ak to nie je podnikat.účet/,aby bola jasna platba. ak to platí kartou-ktora plati k podnik.učtu-tak cez bankove operacie-dat vydaj do réžie-úhrada pr.PHM.
Marína
08.12.09,20:58
Tiež neviem k čomu to patrí, ale predpokladám, že účtujes blok uhradeny platobnou kartou /napr.PHM/.Ja to riešim jednoducho že dám to do prevádz.réžie /VOZD/ a k tomu dám len kopiu vypisu z účtu /ak to nie je podnikat.účet/,aby bola jasna platba. ak to platí kartou-ktora plati k podnik.učtu-tak cez bankove operacie-dat vydaj do réžie-úhrada pr.PHM.
Podľa postupov účtovania JU (http://www.porada.sk/t100879-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-1-1-2008-do-4-12-2008-a.html) § 12 ods. 4 a 5 sa inkasá a platby platobnou kartou účtujú cez priebežné položky. Platí od 1.1.2008, viď Opatrenie MF SR č. MF/27076/2007-74 z 13.12.2007.

§ 12

(4) Pri inkase platobnou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje priebežná položka na strane príjmu v sume prijatej tržby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. d). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania inkasa príjem na účte v banke, a priebežná položka na strane výdavku.

(5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.
ego.mc
09.12.09,04:17
Tiež neviem k čomu to patrí, ale predpokladám, že účtujes blok uhradeny platobnou kartou /napr.PHM/.Ja to riešim jednoducho že dám to do prevádz.réžie /VOZD/ a k tomu dám len kopiu vypisu z účtu /ak to nie je podnikat.účet/,aby bola jasna platba. ak to platí kartou-ktora plati k podnik.učtu-tak cez bankove operacie-dat vydaj do réžie-úhrada pr.PHM.

Len mimochodom, úhrada PHM nie je réžia, ale nákup materiálu.
31Jankal
14.12.09,11:21
Prosím o rýchlu odpoved. Súd si od nás pýta pokladničnú knihu za rok 2008./stále ohľadom výživného. Mám poslať aj poľskú pokladnu a aj eurovú? Dakujem
veronkaj
15.12.09,10:26
áno janka,
u nás to tiež tak bolo ide o posúdenie pochodu financii a to je jedno v akej mene máte lebo v konečnom dôsledku máte.
veronkaj
15.12.09,10:28
prosím tých čo sú nám naporúdzi akmôžu aby mi po lopate vysvetlili čo je to ten koeficient pre dph.

u nás to pokial viem netreba teda u autoklampiara, neeviduje sklad všetko ide IS do spotreby, je platca dph kvartálny a má JU.

čo ho sa týka ten prepočet koeficientu??? a načo to vlastne je v zákone je to písané ako pre šalamuna.

ďakujem
ego.mc
15.12.09,11:36
Polopate: Koeficient sa týka tých, čo majú plnenia s aj bez DPH.
Napríklad poskytujú služby (s DPH) a prenajímajú priestory (bez DPH).
Daggmar
15.12.09,11:39
prosím tých čo sú nám naporúdzi akmôžu aby mi po lopate vysvetlili čo je to ten koeficient pre dph.

u nás to pokial viem netreba teda u autoklampiara, neeviduje sklad všetko ide IS do spotreby, je platca dph kvartálny a má JU.

čo ho sa týka ten prepočet koeficientu??? a načo to vlastne je v zákone je to písané ako pre šalamuna.

ďakujem

Veronkaj jedná sa o zdanitelne príjmy - ak máte príjmy s dph aj bez dph, vtedy krátiš dph na výdavkoch týmto vypočítaným koeficientom .... povedané skrátene jednoducho pre laika, napr. ak firma prenajíma priestory, môže mať príjmy z nájmu aj s dph aj bez dph a vtedy i musíš na základe týchto príjmov vypočítať ten koeficient ...hádam je to trochu zrozumitelne:)
tibor1000
29.12.09,16:36
Dobrý večer poraďáci.
CHcel by som sa Vás prosím opýtať:
keď živnostník SZČO zaplatil v novembri 2009 koncesionárske poplatky za zamestnancov,ale už na rok 2010 - môžem mu to v r.2009 zaúčtovať ako daňový náklad?
ďakujem vopred moc
Andyke
29.12.09,18:29
Áno je to daňový náklad r. 2009.
tibor1000
29.12.09,18:42
Áno je to daňový náklad r. 2009.

Ďakujem Ti Andyke
marjankaj
29.12.09,19:56
prosím tých čo sú nám naporúdzi akmôžu aby mi po lopate vysvetlili čo je to ten koeficient pre dph.

u nás to pokial viem netreba teda u autoklampiara, neeviduje sklad všetko ide IS do spotreby, je platca dph kvartálny a má JU.

čo ho sa týka ten prepočet koeficientu??? a načo to vlastne je v zákone je to písané ako pre šalamuna.

ďakujem

Ak platiteľ dodáva tovar alebo služby, pri ktorých môže odpočítať DPH a aj pri ktorých DPH odpočítať nemôže(napríklad prenájom) §49 ods. 3) a 4) tak postupuje podľa §50.

Koeficient sa vypočíta podľa §50 ods.2) ako koef=Vodp/Vvšetky a zaokrúhli sa na na dve desatinné miesta nahor.
Kde Vodp= výnosy(príjmy) bez DPH, pri ktorých je daň odpočítateľná
a Vvšetky= všetky výnosy bez DPH
Do výpočtu sa neuvádzajú výnosy podľa §50 ods.2) a,b,c,d


Prijaté tovary a služby(náklady N) si v evidencii delí na tri skupiny 1. N1 – ktoré použije na dodanie tovaru alebo služieb(DTS), z ktorých je povinný uplatniť DPH
2. N2 – ktoré použije aj na DTS, kde je čiastočne povinný uplatniť DPH(napríklad energie, ktoré používa pri fakturácii s prenájmom, aj na svoje potreby)
3. N3 – ktoré použije iba na DTS, kde neuplatňuje DPH

Potom odpočítateľná DPH= DPH z N1 + koef*DPH z N2

Príklad

Dodaný tovar a služby Vodp = 1000 € z toho DPH =190 €
Prenájom kancelárie v budove Vneodp = 100 € DPH = 0
Koef =1000/1100 = 0,9090 zaokr. 0,91

tovary a služby N1 = 750 € z toho DPH = 142,50 € - táto nebude krátená koeficientom
energie, teplo N2 = 100 € z toho DPH = 19,00 € - táto bude krátená koeficientom(§49 ods.2)

Daň na výstupe= 190,00 €
Daň na vstupe = N1+N2 = 142,50+,91*19 = 159,79 €

Daňová povinnosť =190,00-159,79=30,21 €


To je za predpokladu, že teplo a energie sú fakturované spolu. Aky by boli faktúry na energie a teplo oddelené, Tak by sa nezahrnuli do skupiny N2 ale jedna do N1 a druhá(čo sa týka prenájmu) do N3. A koeficient by sa nepočítal.
tibor1000
31.12.09,12:24
Dobrý deň poraďáci.
Prosím Vás,aký kurz použiť v JÚ:

zápis pohľadávky do evidencie pohľadávok (kurz z predchádzajúceho pracovného dňa?)
inkaso pohľadávky - príjem do českej pokladne (kurz z predchádzajúceho pracovného dňa?)
Tweety
31.12.09,12:26
Dobrý deň poraďáci.
Prosím Vás,aký kurz použiť v JÚ:

zápis pohľadávky do evidencie pohľadávok (kurz z predchádzajúceho pracovného dňa?)
inkaso pohľadávky - príjem do českej pokladne (kurz z predchádzajúceho pracovného dňa?)
Áno.
tibor1000
31.12.09,12:41
Áno.

Ďakujem moc
Zdenka175
01.01.10,16:55
Chcem sa spýtať pri 60 % pauš. výdavkoch sa do príjmu 2009 berú len uhradené fa v danom roku však? Lebo za 12/09 bude úhrada v 1/10. Ďakujem
Zdenka175
01.01.10,16:58
A ešte mám otázku pri paušálných výdavkoch sa do výdavkoch účtujú odvody za SZČO. Môžem k nim pripočítať aj 14,50 e to je pripoistenie k nemocenskému.? Čiže platil VŠZP 41,37 a SP 89,70 a SP 14,50. Ďakujem pekne
otázka
01.01.10,17:47
Chcem sa spýtať pri 60 % pauš. výdavkoch sa do príjmu 2009 berú len uhradené fa v danom roku však? Lebo za 12/09 bude úhrada v 1/10. Ďakujem

Áno ( + úroky z banky, ak mu boli príjmy vyplatené cez BÚ ).
otázka
01.01.10,17:49
A ešte mám otázku pri paušálných výdavkoch sa do výdavkoch účtujú odvody za SZČO. Môžem k nim pripočítať aj 14,50 e to je pripoistenie k nemocenskému.? Čiže platil VŠZP 41,37 a SP 89,70 a SP 14,50. Ďakujem pekne

Áno, aj dobrovoľné nemocenské pripoistenie spadá do odvodov ( = výdavok ovúlyvňujúci základ dane ).
tibor1000
03.01.10,11:28
Dobrý deň
prosím Vás,keď živnostník SZČO má vystavené faktúry pre zahraničných odberateľov
+ došlé faktúry od zahran.odberateľov, v CZK
treba na každú faktúru napísať,kurz,ktorým bola prepočítaná,aj výslednú sumu v EUR?
ďakujem
Rozalka
03.01.10,13:10
Samozrejme, ako ju inak zaeviduješ do pohľadávok/záväzkov?
Pri zahraničnej došlej faktúre (pri samozdanení) uveď aj sumu DPH.
tibor1000
03.01.10,14:32
Samozrejme, ako ju inak zaeviduješ do pohľadávok/záväzkov?
Pri zahraničnej došlej faktúre (pri samozdanení) uveď aj sumu DPH.

ja účtujem zatiaľ iba neplatcu DPH
áno,ja ju do pohľadávok aj záväzkov zaúčtujem v pôvodnej mene,aj prepočítam kurzom,aj EUR pekne zapíše
ale mám na mysli,či musím aj na faktúru - papierovú, napísať ručne,na každú,akým kurzom bola prepočítaná,a výsledná suma v Eur..
?
Lianka
03.01.10,14:34
Ja pisem.
Rozalka
03.01.10,14:36
ja účtujem zatiaľ iba neplatcu DPH
áno,ja ju do pohľadávok aj záväzkov zaúčtujem v pôvodnej mene,aj prepočítam kurzom,aj EUR pekne zapíše
ale mám na mysli,či musím aj na faktúru - papierovú, napísať ručne,na každú,akým kurzom bola prepočítaná,a výsledná suma v Eur..
?
Ak nemáš "košieľku", radšej napíš, inak ako by sa to dalo považovať za účtovný doklad, ak nemá sumu v domácej mene?
tibor1000
03.01.10,17:01
Dobre,ďakujem Vám,budem teda postupovať takto..
L-M
07.01.10,09:40
Veľmi pekne by som poprosila o radu,vôbec neviem ako na to.
Mám uhradenú zál.fa na polovicu z celkovej sumy = 13,84 € predplatné odb.časopisu.
Zál fa som uhradila 22.12.2009, teraz mi prišla faktúra s dát.prijatia platby 23.12.2009
dát.vystavenia 28.12.2009
dátum splatnosti 27.5.2010.

Cena predpl.bez DPH 19,25 €
Náklady na distribúciu bez DPH 4,01 €

Cena bez DPH celkom 23,26€
DPH 19% celkom 4,42 €
Cena s DPH celkom 27,68 €
Uhradená záloha 13,84 €
K úhrade celkom 13,84 €


Teraz ako na to?
S akým dátumom zaevidovať DPH,ak časť platby bola prijatá 23.12.2009 a ako tú ostatnú časť.
V týchto čiastočných úhradach sa nevyznám.
Ako to zaevidovať v záväzkoch- celú cenu s DPH 27,68- rozdelenú na základ a DPH a v 0% DPH odrátať zálohu 13,84?
Tým pádom k úhrade bude 13,84.
Len ako to poriešiť v PD naozaj neviem ,aby to bolo správne.
Uhradím zálohovú fa,ale keďže táto je zároveň aj vyúčtovacou,neviem ako na to?
Už si pripadám ako truhlík.
Prosím pomôžete mi,pracujem v ALFE.
Vopred ďakujem za každú radu.
Daggmar
08.01.10,07:19
Zálohová faktúra nemôže byť zároveň aj vyúčtovacia !!
Môžeš do knihy záväzkov za rok 2009 k 30.12.2009 zaevidovať celú faktúru s tým, že ti ostane polovičný záväzok ku koncu roka do ročného výkazu alebo to dáš už do roka 2010 pričom budeš mať v roku 2009 iba úhradu preddavku bez dph.
Daggmar
08.01.10,07:28
Ešte k tej dph, zo záloh.faktúry nie je nárok na odpočet dph. Ten si môžeš uplatniť až po prijatí daňového dokladu, kt. máš vystavený 28.12.2009. Keď ho zaeviduješ do roku 2009 tak za 4.q.09, keď v roku 2010 ( fa ti prišla v januári 2010) tak za 1.q.2010.

V jednoduchom účtovníctve sa časovo rozlišuje len nájomné platené FO. Inak ideš podľa skutočných výdavkov a príjmov.
Odobrí mi to niekto či rozmýšlam správne ?
tibor1000
09.01.10,10:06
Dobrý deň,
prosím Vás,keď nám daňový úrad vrátil na bank.účet nadmerný odpočet DPH
účtujem v peň.denníku do stĺpca "prijatá DPH"?
ďakujem moc vopred
Lianka
09.01.10,10:11
Dobrý deň,
prosím Vás,keď nám daňový úrad vrátil na bank.účet nadmerný odpočet DPH
účtujem v peň.denníku do stĺpca "prijatá DPH"?
ďakujem moc vopred

Ano, a vyparujes s pohladavkou voci DU, ktoru vedies v knihe pohladavok.
tibor1000
09.01.10,11:41
Ano, a vyparujes s pohladavkou voci DU, ktoru vedies v knihe pohladavok.

ano,ďakujem Lianka
a DPH - to je nepriama daň?
Lianka
09.01.10,11:51
DPH - to je nepriama daň?

Ano :).
tibor1000
10.01.10,07:44
Ďakujem pekne:)
ani1
10.01.10,11:27
mohol by mi niekto prosím poradiť, ako mám zaúčtovať osobnú spotrebu SZČO v MRP? Má tam dosť veľa peňazí v pokladni, chcem to znížiť... Ďakujem za odpovede....
kkllc
10.01.10,11:35
Výdavok neovpl. základ dane-osobná spotreba.
ani1
10.01.10,11:56
hej, ale v peň.denníku, nepen.operácia, aj výdavkový doklad?
ani1
10.01.10,11:57
vlastne pokladňa, text osobná spotreba, normálny výdavkový?
kkllc
10.01.10,12:02
pokladňa - výdaj - výdavok neovpl. základ dane -osobná spotreba.

ano normálny výdavkový
DanielaSL
10.01.10,12:03
vlastne pokladňa, text osobná spotreba, normálny výdavkový?

Pokiaľ si má vybrať peniaze na osobnú spotrebu a znížiť stav v pokladni tak potom tak, ako to tu píšeš.
Pokladňa - výdavkový pokladničný doklad . výdavok neovplyvňujúci základ dane - osobná spotreba
ani1
10.01.10,16:17
Díky moc.....
veronkaj
11.01.10,04:40
[QUOTE=L-M;1248848]Veľmi pekne by som poprosila o radu,vôbec neviem ako na to.
Mám uhradenú zál.fa na polovicu z celkovej sumy = 13,84 € predplatné odb.časopisu.
Zál fa som uhradila 22.12.2009, teraz mi prišla faktúra s dát.prijatia platby 23.12.2009
dát.vystavenia 28.12.2009
dátum splatnosti 27.5.2010.

Cena predpl.bez DPH 19,25 €
Náklady na distribúciu bez DPH 4,01 €

Cena bez DPH celkom 23,26€
DPH 19% celkom 4,42 €
Cena s DPH celkom 27,68 €
Uhradená záloha 13,84 €
K úhrade celkom 13,84 €


Prosím ako toto zaúčtovať?
- dph si uplatním za daný 4q/09
- ten základ dane čo je za odb. literat. podľa toho zákona že v JU si môže pri poskyt. a prijat. preddavkoch dávať do DP len vtedy ked sa udialo plnenie ????? v tomto prípade je plnenín dátum pripísania platby zálohy na ich účet tak napísali vovyučt. fa a teda literatúra bude chodiť priebežne počas roka takže môžem to dať do nákladov 2009????
Lianka
11.01.10,13:06
Prosím ako toto zaúčtovať?
- dph si uplatním za daný 4q/09 - ano, na zaklade tej vyuctovacej faktury,
- ten základ dane čo je za odb. literat. podľa toho zákona že v JU si môže pri poskyt. a prijat. preddavkoch dávať do DP len vtedy ked sa udialo plnenie ????? v tomto prípade je plnenín dátum pripísania platby zálohy na ich účet tak napísali vovyučt. fa a teda literatúra bude chodiť priebežne počas roka takže môžem to dať do nákladov 2009???? - zaplatenu zalohu das do nakladov pri uhrade (2009), doplatok v case, kedy sa uhradi (zrejme 2010) - uz sa nerozlisuje, ci plnenie nastalo alebo nenastalo v tom roku, pri platbe sa posudzuje, ci ide o VNZD alebo VOZD. Casovo sa rozlisuje len pri najomnom platenom fyzickym osobam, zmluvnych pokutach, proviziach a pod. § 19, ods. 4

Odpovede v texte.
ani1
11.01.10,14:56
Prosím Vás ako viem odpovedať na otázku tak, aby mi zobrazilo aj otázku (citát)? Neviem dať fajku na "citovať vybraný príspevok v odpovedi" Díky
Aljok
11.01.10,15:05
V príspevku ktorý chceš citovať klikni na slovko cituj.
Tamila
11.01.10,16:19
Dá sa aj tak citovať príspevok, keď dáš ku konkrétnemu príspevku "odpovedať" a dole v rýchlej odpovedi odfajknúť "citovať vybraný príspevok".
ani1
11.01.10,17:24
Dá sa aj tak citovať príspevok, keď dáš ku konkrétnemu príspevku "odpovedať" a dole v rýchlej odpovedi odfajknúť "citovať vybraný príspevok".
vďaka, už to mám .... !!!!
Prima73
12.01.10,05:41
Zdravim, mam otazku, SZCO plati povinne ZP, treba to ZP mat nahodene v zaväzkoch za kazdy mesiac? Dakujem za odpoved.
Monika Kováčová
12.01.10,05:53
môžeš aj mesačne, ja evidujem záväzok k1.1. v plnej výške na 6 mesiacov a od 1.7. na ďalších 6 mes. Mesačne potom "párujem" platby ako čiast. úhrady.
Prima73
12.01.10,06:18
môžeš aj mesačne, ja evidujem záväzok k1.1. v plnej výške na 6 mesiacov a od 1.7. na ďalších 6 mes. Mesačne potom "párujem" platby ako čiast. úhrady.

Dakujem za rychlu odpoved :)
veronkaj
13.01.10,07:37
ďakujem Lianka za odpoveď

aj ostatným za ich čas.
ani1
13.01.10,18:16
Však treba podať daňové priznanie k motorovým vozidlám do konca januára?
ekopo
13.01.10,18:25
Však treba podať daňové priznanie k motorovým vozidlám do konca januára?
odpoveď nájdeš aj tu: http://www.porada.sk/t127295-suhrn-2009-a.html
ekopo
13.01.10,18:36
Zdravim, mam otazku, SZCO plati povinne ZP, treba to ZP mat nahodene v zaväzkoch za kazdy mesiac? Dakujem za odpoved.
Mám za to, že napr. záväzok voči SP za mesiac apríl nevznikne 1.1. ale v mesiaci apríl so splatnosťou 8.5. Čiže záväzok voči SP zaevidujem v mesiaci, ktorého sa týka. Ak je SZČO PN, neplatí odvody v plnej výške, ale len v alikvótnej časti. Aj tu sa záväzok zaeviduje len v alikvótnej časti. Pri evidencii záväzku "všetko 1.1." sa tento záväzok musí spätne upravovať.
Monika Kováčová
14.01.10,06:03
Mám za to, že napr. záväzok voči SP za mesiac apríl nevznikne 1.1. ale v mesiaci apríl so splatnosťou 8.5. Čiže záväzok voči SP zaevidujem v mesiaci, ktorého sa týka. Ak je SZČO PN, neplatí odvody v plnej výške, ale len v alikvótnej časti. Aj tu sa záväzok zaeviduje len v alikvótnej časti. Pri evidencii záväzku "všetko 1.1." sa tento záväzok musí spätne upravovať.
hej, hej... ja si to ale zjednodušujem... moja lenivosť, mea culpa... ;)
31Jankal
14.01.10,09:17
Dobrý den, vyrábame pre taliana topánky on dá doviezť k nám materiál my mu to vyrobíme a posielame späť. Spolu s príchodom materiálu nám bol dodaný aj papier nazývaný proforma na ktorom sú tie materiály vypísané. Má sa toto nejako zaúčtovať? Nie je akože ich dodací list? Pretože fa už vystavujeme my do IT. Poradte neviem čo s tými papiermi. Dakujem
ekopo
14.01.10,09:48
Dobrý den, vyrábame pre taliana topánky on dá doviezť k nám materiál my mu to vyrobíme a posielame späť. Spolu s príchodom materiálu nám bol dodaný aj papier nazývaný proforma na ktorom sú tie materiály vypísané. Má sa toto nejako zaúčtovať? Nie je akože ich dodací list? Pretože fa už vystavujeme my do IT. Poradte neviem čo s tými papiermi. Dakujem
Najskôr si treba ozrejmiť, čo sa účtuje v peňažnom denníku. Veľmi jednoducho povedané, okrem uzávierkových, resp. "špeciálnych" operácií sú to peňažné operácie, ktoré fyzicky prebehli či už v hotovosti alebo cez banku (§ 4 postupov účtovania v JU). V evidencii záväzkov a pohľadávok sa účtujú pohľadávky a záväzky napr. z obchodného styku za sponené dodávky tovaru, materiálu....z finančných vzťahov....(podrobnejšie § 5 postupov účtovania v JU).
Zálohové, preddavkové a iné podobné dokumenty sa neúčtujú (neevidujú). Z dodacích listov po ukončení dodávky je spravidla zhotovená faktúra, ktorá sa zaeviduje v knihe záväzkov ......
V uvedenom prípade je potrebné viesť "skladovú" evidenciu materiálu......aj keď bez hodnoty, pretože pravdepodobne faktúrujete len prácu
milkami
15.01.10,11:50
Poznáte to? Účtujem, účtujem a zrazu mám pocit, že všetko robím zle. V ničom si nie som istá. Tak mi pomôžte,prosím.

1. Leasing úžitkového auta - do VOZD vo forme odpisov - do obstarávacej ceny dám celú istinu podľa splátkového kalendára+zvýšenú 1.splátku+poplatok za zmluvu - všetko bez DPH
2. urobím správne, ak došlú faktúru za internet, vystavená 3.1.10,zdan.plnenie 31.12.09 zaúčtujem až v roku 2010 aj s odpočtom DPH, alebo to musím urobiť v roku 2009?
3. Kde mám vykázať zostatok PHM za služobné auto k 31.12.09. Čo s DPH zo zostatku?

Spravila som z toho riadny guľáš, prepáčte.
bv_alexandra
15.01.10,11:57
Poznáte to? Účtujem, účtujem a zrazu mám pocit, že všetko robím zle. V ničom si nie som istá. Tak mi pomôžte,prosím.

1. Leasing úžitkového auta - do VOZD vo forme odpisov - do obstarávacej ceny dám celú istinu podľa splátkového kalendára+zvýšenú 1.splátku+poplatok za zmluvu - všetko bez DPHtu odporúčam stiahnuť si tabulku leasingu priloženú od Mariny, všetky tvoje otázky zodpovie.
2. urobím správne, ak došlú faktúru za internet, vystavená 3.1.10,zdan.plnenie 31.12.09 zaúčtujem až v roku 2010 aj s odpočtom DPH, alebo to musím urobiť v roku 2009?
tu dám svoj názor, fa by som zaúčtovala do roku 2009, DPH 12/2009
3. Kde mám vykázať zostatok PHM za služobné auto k 31.12.09. Čo s DPH zo zostatku?

Spravila som z toho riadny guľáš, prepáčte.
tretiu otázku nechávam na skúsenejších;):)
Zdenka175
15.01.10,17:41
Chcela by som sa spýtať ako mám zaokrúhľovať v DP. ?Mám napr. sumu 7271,96 zaokruhliť na 7272? Alebo nejaká suma končiaca ....., 21 na ...0,20? ďakujem : Nechcem urobiť chybu.:D
milkami
15.01.10,17:46
ďakujem, tabuľku som si stiahla, s PHM ešte počkám, či niekto poradí.
lenkam68
15.01.10,18:00
Chcela by som sa spýtať ako mám zaokrúhľovať v DP. ?Mám napr. sumu 7271,96 zaokruhliť na 7272? Alebo nejaká suma končiaca ....., 21 na ...0,20? ďakujem : Nechcem urobiť chybu.:D
§ 47 - Zaokrúhľovanie

(1) Základ dane, nepeňažný príjem [§ 5 ods. 3 písm. a)], preddavky na daň (§ 34, 35, 42 a 44), zdaniteľná mzda (§ 35) a daň (§ 15, § 31 ods. 3 a § 43) sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol. Nezdaniteľné časti základu dane (§ 11) a daňový bonus (§ 33) sa zaokrúhľujú na eurocenty nahor.

(2) Suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane (§ 50), výpočet daňovej sadzby na účely zápočtu dane (§ 45) a iné prepočty sa vykonajú s presnosťou na dve desatinné miesta. Postupné zaokrúhľovanie v dvoch alebo vo viacerých stupňoch je neprípustné. Čísla podľa tohto odseku sa zaokrúhľujú tak, že sa vynechajú všetky číslice za druhou číslicou zaokrúhľovaného čísla nasledujúcou po desatinnej čiarke, a táto druhá číslica sa ďalej upraví podľa číslic, ktoré nasledujú po nej tak, že

a) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica menšia ako päť, zostáva bez zmeny,
b) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica päť alebo číslica väčšia ako päť, sa zväčšuje o jednu.
Daggmar
17.01.10,07:50
Poznáte to? Účtujem, účtujem a zrazu mám pocit, že všetko robím zle. V ničom si nie som istá. Tak mi pomôžte,prosím.

1. Leasing úžitkového auta - do VOZD vo forme odpisov - do obstarávacej ceny dám celú istinu podľa splátkového kalendára+zvýšenú 1.splátku+poplatok za zmluvu - všetko bez DPH
2. urobím správne, ak došlú faktúru za internet, vystavená 3.1.10,zdan.plnenie 31.12.09 zaúčtujem až v roku 2010 aj s odpočtom DPH, alebo to musím urobiť v roku 2009? [COLOR="red"
[/COLOR]3. Kde mám vykázať zostatok PHM za služobné auto k 31.12.09. Čo s DPH zo zostatku?

Spravila som z toho riadny guľáš, prepáčte.

K bodu 3 - Zostatok vykážeš minusom v prevádzkovej réžii, DPH sa to netýka.
Prima73
17.01.10,10:46
Robi sa v jednoduchom uctovnictve nejaka uctovna uzavierka na konci roka?
Monika Kováčová
17.01.10,10:50
Robi sa v jednoduchom uctovnictve nejaka uctovna uzavierka na konci roka?
Určite áno. Pozri zákon o účtovníctve: § 17 predovšetkým ods. 4

§ 17
(http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)
(1) Účtovná závierka je štruktúrovaná prezentácia skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva, poskytovaná osobám, ktoré tieto informácie využívajú (ďalej len "používatelia"). Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku v prípadoch ustanovených týmto zákonom v štruktúre, ktorá nadväzuje na sústavu účtovníctva používanú v účtovnej jednotke. Účtovná závierka tvorí jeden celok.

(2) Účtovná závierka obsahuje tieto všeobecné náležitosti:

a) obchodné meno alebo názov účtovnej jednotky; právnické osoby uvedú sídlo, fyzické osoby bydlisko a miesto podnikania, ak sa líši od miesta bydliska,
b) identifikačné číslo, ak ho má účtovná jednotka pridelené,
c) deň, ku ktorému sa zostavuje,
d) deň jej zostavenia,
e) obdobie, za ktoré sa zostavuje,
f) podpisový záznam štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu účtovnej jednotky alebo podpisový záznam fyzickej osoby, ďalej podpisový záznam osoby zodpovednej za jej zostavenie a osoby zodpovednej za vedenie účtovníctva.

............

(4) Účtovná závierka v sústave jednoduchého účtovníctva okrem všeobecných náležitostí podľa odseku 2 obsahuje tieto súčasti:

a) výkaz o príjmoch a výdavkoch,
b) výkaz o majetku a záväzkoch.

(5) Účtovná jednotka je povinná zostaviť účtovnú závierku najneskôr do šiestich mesiacov od dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Účtovná závierka sa považuje za zostavenú po pripojení podpisových záznamov k požadovaným údajom podľa odseku 2 a k jednotlivým súčastiam účtovnej závierky.

(6) Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku vždy, keď uzavrie účtovné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92) podľa § 16. Ak uzavrie účtovné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92) k poslednému dňu účtovného obdobia, zostavuje účtovnú závierku ako riadnu, v ostatných prípadoch uzavretia účtovných kníh uvedených v § 16 zostavuje účtovnú závierku ako mimoriadnu.


Výsledky z účtovnej uzávierky sa uvádzajú vo Výkazoch o majetku a záväzkoch a vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch.
milkami
17.01.10,18:44
K bodu 3 - Zostatok vykážeš minusom v prevádzkovej réžii, DPH sa to netýka.

nákup PHM účtujem ako VNZD, teda do prevádzkovej réžie sa mi dostane až po spracovaní knihy jázd vo výške podľa ubehnutých km. Skôr som myslela ako dáku ceninu, aby som ho mohla použiť v roku 2010.
lenkam68
17.01.10,19:04
nákup PHM účtujem ako VNZD, teda do prevádzkovej réžie PHM sa účtuje ako materiál sa mi dostane až po spracovaní knihy jázd vo výške podľa ubehnutých km. Skôr som myslela ako dáku ceninu, aby som ho mohla použiť v roku 2010.

Viď. text
Daggmar
17.01.10,19:24
Dovolím si nesúhlasiť, v JU ide nákup PHM bločkami do VOZD ako prevádzková réžia. Na konci roka sa robí výpočet skutočnej spotreby a prípadný záporný rozdiel sa uvedie v závierkových operáciach mínusom. Odsúhlasené aj daňovou kontrolou....
Muška
17.01.10,19:50
Dovolím si nesúhlasiť, v JU ide nákup PHM bločkami do VOZD ako prevádzková réžia. Na konci roka sa robí výpočet skutočnej spotreby a prípadný záporný rozdiel sa uvedie v závierkových operáciach mínusom. Odsúhlasené aj daňovou kontrolou....
Daggmar, ale Lenka má pravdu :)

Postupy od 1.1.2008 hovoria:
§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
Daggmar
17.01.10,19:55
V poriadku, beriem späť. Ale prečo potom DU nemal námietky proti zaúčtovaniu do prevádzkovej réžie?
Muška
17.01.10,19:59
V poriadku, beriem späť. Ale prečo potom DU nemal námietky proti zaúčtovaniu do prevádzkovej réžie?
Do 31.12.2007 - to bolo v pohode PR.
Daggmar
17.01.10,20:01
Daggmar, ale Lenka má pravdu :)

Postupy od 1.1.2008 hovoria:
§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

Áno ako materiál do doby jeho uvedenia do používania .... ale nákup PHM predsa použiješ hned ako ho natankuješ do nádrže ...
Muška
17.01.10,20:06
Daggmarka,
čítaj:
Ako materiál sa účtujú:
- najmä suroviny,
- pomocné látky a
- prevádzkové látky,
- náhradné dielce,
- obaly
- a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26,
Muška
17.01.10,20:09
tu sme mali o tom v roku 2008 takú väčšiu rozpravu:
klikni http://www.porada.sk/t92867-zosuladenie-ju-s-pu.html
Muška
17.01.10,20:10
Áno ako materiál majetok do doby jeho uvedenia do používania .... ale nákup PHM predsa použiješ hned ako ho natankuješ do nádrže ...

....v texte.....majetok je len jedna z "odrážok" čo je materiál
Daggmar
17.01.10,20:11
OK, vďaka Muška ... už mi to nemyslí, idem radšej už spať.
Prima73
18.01.10,10:12
Určite áno. Pozri zákon o účtovníctve: § 17 predovšetkým ods. 4

Výsledky z účtovnej uzávierky sa uvádzajú vo Výkazoch o majetku a záväzkoch a vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch.

Mna zaujimalo, ci v jednoduchom uctovnictve (Alfa) existuje nieco take ako v podvojom (Omega), prikaz na uctovnu zavierku.
Cize, ked mam vsetky doklady a uctovne pripady zaevidovane, iba si vytlacim Prehlad o prijmoch a vydavkoch, Prehlad o majetku a zavazkoch, Danove priznanie FO a vsetko to odovzdam na DÚ a hotovo, alebo to treba este niekam odoslat? Dakujem za odpoved.
Lianka
18.01.10,10:15
Este pred tym vytlacenim urobis invetarizaciu a uzavierkove operacie.

Okrem DU ma nenapada, kam by sa to este posielalo. Nikam.
Zdenka175
18.01.10,10:52
Môj brat sa chcel dať na PN. On je SZCO prvý rok. Platil len VSZP. Ja som mu povedala, že nedostane peniaze, lebo neplatí do SP. A zas rozmýšľam, keby bol PN bez peňazí a mohol by si znížil odvody do VŠZP.? Poradte mi. Ďakujem
jana007
18.01.10,10:55
Keďže nie je prihlásený na nemocenské poistenie v SP, nedostane žiadne dávky NP. ZP platí normálne, PN-ka sa prejaví až v RZZP za rok 2010.
JarkaL
18.01.10,10:55
A má aj iný dôvod na PN, ako neplatenie odvodov do VŠZP? Veď na PN idem keď som chorá nie? Ale ja som asi naivná.

,
Prima73
18.01.10,11:05
Este pred tym vytlacenim urobis invetarizaciu a uzavierkove operacie.

Okrem DU ma nenapada, kam by sa to este posielalo. Nikam.

Ake su to uzavierkove operacie? Ja som robila iba preuctovanie vycerpanej dotacie do POZD cez ID, nic ine. SZCO bez zamestnancov, neplatca DPH, vedie si jednoduche uctovnictvo v Alfe. Ake este uzavierkove operacie mozu byt? Dakujem.
Lianka
18.01.10,11:18
§ 8
(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku
1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.
http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html
Prima73
18.01.10,12:35
§ 8
(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku
1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.
http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html

Celkom tomu nerozumiem, som zaciatocnik. Cize po nahodeni vsetkych operacii:banky, pokladnice, faktur doslych a odoslanych, musim teraz na konci roka aj ked tam uz ten prijem a vydaj a pohladavky a zaväzky mam zauctovat to zase suhrnne cez ID1 sumu prijmov celkom, ID2 sumu vydavkov celkom, ID3 sumu prirastkov.. a ako oznacim ukoncenie uctovneho obdobia v alfe? Dakujem za trpezlivost.
Monika Kováčová
18.01.10,12:46
Prečítaj si ten § 8 od Lianky ešte niekoľkokrát.... naozaj čítaj dokola, kým sa ti to nedostane do hlavy...
všimni si hlavne: O SUMY DOTERAZ NEZAÚČTOVANÉ... to je veľmi dôležité slovné spojenie!
Monika Kováčová
18.01.10,12:49
Prima73
18.01.10,12:51
Prečítaj si ten § 8 od Lianky ešte niekoľkokrát.... naozaj čítaj dokola, kým sa ti to nedostane do hlavy...
všimni si hlavne: O SUMY DOTERAZ NEZAÚČTOVANÉ... to je veľmi dôležité slovné spojenie!

tomu zaciatku este rozumiem, ale z tohoto som mimo :eek:

[/QUOTE]
2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.[/QUOTE]
Monika Kováčová
18.01.10,12:55
predstav si, že si zapisuješ do tabuľky, ktorá sa volá Peňažný denník jednotlivé príjmy a výdavky ovplyvňujúce základ dane.
Čo musíš urobiť 31.12. aby si zistil, koľko bola v úhrne napr. prevádzková réžia... nákup tovaru... mzdy... Musíš tieto sumy v stĺpcoch spočítať, nie? To znamená: uvedieš pod hrubou červenou čiarou súhrnné sumy PR, Nákup tovaru, nákup materiálu, predaj tovaru, predaj výrobkov za celé účtovné obdobie SPOLU.
PC to robí sám, ale kedysi sme sčítavali a prenášali na ďalšie strany a robili krížové výpočty a muselo to sadnúť, lebo inak sme aj niekoľko hodín hľadali napr. 10 halierov!
Zdenka175
18.01.10,18:38
Počula som, že vraj ku 80 % uplatňovaniu PHM už treba knihu jazd? A keď sa robí 80 % PHM treba upraviť aj na 80% zák.poistenie, havarijné. Je to pravda alebo JPP. Ďakujem
chudaska
18.01.10,19:07
milkami
18.01.10,20:24
tu sme mali o tom v roku 2008 takú väčšiu rozpravu:
klikni http://www.porada.sk/t92867-zosuladenie-ju-s-pu.html
Až dnes som sa vrátila k téme PHM, prečítala aj Tvoj link. Vychádza mi z toho, že v priebehu roka účtujem nákup PHM do materiálu, na konci roka uzatvorím knihu jázd a podľa spotreby upravím PHM ID. A páni, prišla som na to, že tam mi ostane aj zostatok v nádrži, ktorý môžem použiť v nasledujúcom roku:eek:. Ešte poraď, mám knihu jázd (teda spotrebu) vyúčtovať každý mesiac, alebo stačí na koniec roka?:)
invest
19.01.10,08:17
Ja mám otázku ešte ohľadom prechodu na euro. Akým zápisom dostanem 0,01 € zo salda pohľadávky?? príklad fa je na 501,20 a úhrada na BU je 501,19.
Vrelá vďaka
Prima73
19.01.10,09:36
predstav si, že si zapisuješ do tabuľky, ktorá sa volá Peňažný denník jednotlivé príjmy a výdavky ovplyvňujúce základ dane.
Čo musíš urobiť 31.12. aby si zistil, koľko bola v úhrne napr. prevádzková réžia... nákup tovaru... mzdy... Musíš tieto sumy v stĺpcoch spočítať, nie? To znamená: uvedieš pod hrubou červenou čiarou súhrnné sumy PR, Nákup tovaru, nákup materiálu, predaj tovaru, predaj výrobkov za celé účtovné obdobie SPOLU.
PC to robí sám, ale kedysi sme sčítavali a prenášali na ďalšie strany a robili krížové výpočty a muselo to sadnúť, lebo inak sme aj niekoľko hodín hľadali napr. 10 halierov!

To "pod hrubou cervenou ciarou" je vlastne vykaz prijmov a vydavkov a vykaz majetku a zaväzkov?
Monika Kováčová
19.01.10,09:41
To "pod hrubou cervenou ciarou" je vlastne vykaz prijmov a vydavkov a vykaz majetku a zaväzkov?
BINGO! VoPaV
sybila3
19.01.10,12:13
píšem kúpno-pred.zmluvu, nakoľko mi ju neboli schopní dodať pol roka na auto-dodávku. Len teraz ma napadlo, potom vystavím príjmový doklad, kde by mala byť vyčíslená aj dph, nakoľko keby bola faktúra, tak je tam uvedená.
faktúra by bola jednoduchšia, lenže auto bolo predané inej firme v júli a odvtedy som sa nemohla dostať k zmluve a zaúčtovaniu príjmu.
musí byť v zmluve zvlášť aj vyčíslená dph alebo len celková suma?
scorpions
19.01.10,12:53
Dobrý deň,
prosím poradte mi. V roku 2008 som súdu nám nariadil zaplatiť preddavok za vypracovanie znaleckého posudku v sume 199,16 Eur.Zaplatené to bolo v marci. V juni bola časť preddavku vrátená v sume 95,16 Eur.
Ako mám zaúčtovať preddavok a ako vrátený preddavok??????
Ja som zaúčtovala : preddavok........... výdavky - 25 ( prevádzková režia )
vrát.preddav........príjmy - 9 ( ostat.zdan.príjmy)

asi to mám zle,nezdá sa mi to pretože príjem za rok 2009 nebol žiadny ( v júni bola ukončená živnosť ) a vo výkazoch o príjmoch mi v riadku 3 vyskakuje suma 95 Eur.
prosím pomôžte mi !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Melnick
19.01.10,13:04
Dobrý deň,
prosím poradte mi. V roku 2008 som súdu nám nariadil zaplatiť preddavok za vypracovanie znaleckého posudku v sume 199,16 Eur.Zaplatené to bolo v marci. V juni bola časť preddavku vrátená v sume 95,16 Eur.
Ako mám zaúčtovať preddavok a ako vrátený preddavok??????
Ja som zaúčtovala : preddavok........... výdavky - 25 ( prevádzková režia )
vrát.preddav........príjmy - 9 ( ostat.zdan.príjmy)

asi to mám zle,nezdá sa mi to pretože príjem za rok 2009 nebol žiadny ( v júni bola ukončená živnosť ) a vo výkazoch o príjmoch mi v riadku 3 vyskakuje suma 95 Eur.
prosím pomôžte mi !!!!!!!!!!!!!!!!!!
To sú mínusové znamienka? A odkiaľ si sa dopracovala k tým číslam vyznačeným červene .Doplň údaje a odpoveď máš "coby dup". PREPÁČ NEPRACUJEM V MRP PRETO SOM SA PÝTALA TAKÚ HLÚPOSŤ :o

Moja odpoveď po upresnení od mysimis : Ty si predsa nemala žiadny príjem, ty si iba ponížiš výdavok. Nerobím v MRP, ale ja takéto prípady v Oberone riešim cez záväzok a následne záväzok ponížim o vrátenú sumu. Možno to niekto robí lepšie, ale výsledok je správny. Výkaz o PaV potom vyzerá nasledovne :104 výdavok v riadku réžia ,104 výdavok v riadku celkom . Konečný výsledok = strata 104.
mysimis
19.01.10,13:08
To sú mínusové znamienka? A odkiaľ si sa dopracovala k tým číslam vyznačeným červene .
Doplň údaje a odpoveď máš "coby dup".

To sú číselné rady použité z MRP?
Zdenka175
19.01.10,15:24
A má aj iný dôvod na PN, ako neplatenie odvodov do VŠZP? Veď na PN idem keď som chorá nie? Ale ja som asi naivná.

,
Nevypísal sa ale chcel.Robia vonku na mostoch a teraz je zima sú doma a chcel ušetriť na odvodoch do ZP.
nikolia
19.01.10,21:05
prosím, možte mi niekto objasniť, čo znamenajú dátumy na bank.výpise-mám VUB
napr. výber kartou: dátum účt. 13.8.
valuta Odpis. 11.8., čitla som tu niečo, že je smerodajný dátum účt, čiže v ten dátum to banka zaúčtovala, ale čo znamená valuta odpis, mám si to všímať?A prosím ako by ste to zaúčtovali ten výber kartou? treba to nejak cez priebežné? účtujem /aspon teda sa pokúšam účtovať/ v alfe?! dík
veronkaj
20.01.10,05:50
dobré ráno prosím môžem sa spýtať ešte ohľadom PHM??
počas roka dávam bločky základ dane do VOZD výdaj za materiál v členení PHM a dph uplatňujem v kvartáloch.
teraz na konci roka si urobím tabulku, kolľko litrov je nakúpených a kolko je vykázaných ako prejazdené km. zostane mi tam malý zostatok asi tak 4-6 litrov. mám to dať mínusom ID na konci roka ?? alebo to môžem nechať v nákladoch pretože aj na začiatku roka tam bol určite nejaký zostatok z predchádz. roka 2008.
veronkaj
20.01.10,05:53
nikolia - Bankový výpis má spravidla dva dátumy : jeden kedy sa niečo stalo - pohyb a jeden kedy to banka zaúčtovala:
príklad:
- 10.1. vyberieš z bankomatu peniaze = prvý dátum = stalo sa
- 11.1. Banka zaúčtuje pohyb peňazí = výber z účtu = druhý dátum zaúčtovanie bankou

- teda do pokladne si dáš príjmový doklad príjem hotovosti / výdaj z prieb. položiek 10.1. ale do PD výdaj z banky / príjem na pr. položky dáš 11.1.

čiže podstatný dátum je ten kedy banka pohyb zaúčtovala ten vedľajší pohyb je kedy dostali avizo z nejakého terminálu že sa niečo udialo, napr. aj keď platíš kartou a tak.
nikolia
20.01.10,12:38
dík veronkaj, ale ktoré su to dátumy??valuta odpis-čo to znamená?
Zdenka175
20.01.10,13:57
Chcela som sa spýtať pri uplatňovaní 80 % PHM je jedno aký si zvolím postup?
1. Buď na každom bločiku si rozdelim 80 a 20 VNZD
2. Na konci roka ID dám 20 % VNZD
S bodom 2 je to jednoduchšie. Môžem tak? Dakujem
Zdenka175
20.01.10,14:19
Keď SZCO neplatca DPH dostal 30.12. úhradu OF v CZK, kurz použiť z 29.12 však.
Niuška
21.01.10,07:28
Ja by som do do výdavkov nedala. Nie je to výdavok súvisiaci so zabezepčením, udržaním, dosiahnutím zdaniteľného príjmu... myslím, netýka sa podnikania, ale jeho dobrej vôle.
Niuška
21.01.10,07:29
sorry-príspevok som zle zaradila...:-)))
31Jankal
21.01.10,07:53
Dobrý den, poprosím Vás aká dohoda by bola najlepšia pre dobrovoľne nezamestnaného?
Aké povinnosti má zamestnávateľ?
A aké odvody sa majú odvádzať? Dakujem
L-M
21.01.10,10:04
Poprosila by som súrne o radu v auguste sme kupovali str.lístky na jednu fa aj pre SZČO aj zamestnancov. Účtovaný bol poplatok za službu + popl.za doručenie a balné na celú sumu bola daná DPH.
Pôvodne som celú túto sumu prerátala na str.lístky zamestn. a SZČO a DPH uplatnila pri zamestn. Ale zrejme z popl.za doručenie a balné by sa mohla uplatniť celá DPH,pretože ten poplatok by sa platil aj keby to boli iba lístky zamestnancov.
K 31.12 som to opravila a príslušnú sumu ZD a DPH dala cez výdajový ID mínusovou položkou a uplatnica DPH z celej sumy za dor. a balné. Z hľadiska DPH je to ako oprava ZD podľa §53 zákona o DPH? A z hľadiska účtovnej závierky sú všetky tieto opravné úkona ako uzávierkové operácie?
A dodatočné uplatnenie DPH z nadspotreby napr. z mája 2009-tiež ako uzáv.operácia?
Alebo uzávierkové operácie sú len zápočta,DO,kurzové rozdiely?
A ešte ma napadá pi predaji odpisov.majetku sa celá zostatková cena zahřna do VOZD, tiež ako uzáv.operácia, mám z toho chaos.

Ďakujem každej dobrej duši za rady
Zita5
21.01.10,10:12
Poprosila by som súrne o radu v auguste sme kupovali str.lístky na jednu fa aj pre SZČO aj zamestnancov. Účtovaný bol poplatok za službu + popl.za doručenie a balné na celú sumu bola daná DPH.
Pôvodne som celú túto sumu prerátala na str.lístky zamestn. a SZČO a DPH uplatnila pri zamestn. Ale zrejme z popl.za doručenie a balné by sa mohla uplatniť celá DPH,pretože ten poplatok by sa platil aj keby to boli iba lístky zamestnancov.
K 31.12 som to opravila a príslušnú sumu ZD a DPH dala cez výdajový ID mínusovou položkou a uplatnica DPH z celej sumy za dor. a balné. Z hľadiska DPH je to ako oprava ZD podľa §53 zákona o DPH? A z hľadiska účtovnej závierky sú všetky tieto opravné úkona ako uzávierkové operácie?
A dodatočné uplatnenie DPH z nadspotreby napr. z mája 2009-tiež ako uzáv.operácia?
Alebo uzávierkové operácie sú len zápočta,DO,kurzové rozdiely?
A ešte ma napadá pi predaji odpisov.majetku sa celá zostatková cena zahřna do VOZD, tiež ako uzáv.operácia, mám z toho chaos.

Ďakujem každej dobrej duši za rady

http://www.porada.sk/t53808-stravovanie-szco-a-dph-usmernenie-drsr.html
L-M
21.01.10,11:17
http://www.porada.sk/t53808-stravovanie-szco-a-dph-usmernenie-drsr.html
Zitka ja viem , že pri SZČO str.lístkoch si nemôžem uplatniť DPH, tá sa pripočíta k ZD a dá sa to celé ako PR- VOZD.
Asi som sa zla vyjadrila, lebo nikde nevidím,alebo som nenašla nič o polatku za doručenie a balné- to nie je sprostredkovateľský poplatok. Tak teraz ako s tým, môžem si uplatniť DPH alebo nie?
Sú na jednej fa str.lístky zamestnancov aj SZČO.

A prosím k mojím ostatným otázočkám mi neviete poradiť?? :confused:
usko 1
21.01.10,13:19
Dobrý deň, prosím o pomoc v tomto prípade:
ako zaúčtovať inkasnú platbu od Orange, ak sú na jednotlivých fa /sú 3, inkaso je jednou sumou/ aj súkromné SMS.
Možem platbu ihned rozčleniť, na réžiu a osobnú spotrebu?
Akú sumu potom dám do závazkov? celú, alebo už očistenú?
ďakujem
Marína
21.01.10,13:57
Dobrý deň, prosím o pomoc v tomto prípade:
ako zaúčtovať inkasnú platbu od Orange, ak sú na jednotlivých fa /sú 3, inkaso je jednou sumou/ aj súkromné SMS.
Možem platbu ihned rozčleniť, na réžiu a osobnú spotrebu?
Akú sumu potom dám do závazkov? celú, alebo už očistenú?
ďakujem
Môžeš rozčleniť. Do ZA dáš celú sumu, pretože pri úhrade len časti záväzku by ti nesedel zostatok na BU. Úhradu ZA rozčleníš na VOZD a VNZD.
usko 1
21.01.10,14:18
ďakujem, Marína