chudaska
29.03.09,16:07
je to vo fakture ako oneskorenie platby..hlavne za telefon.

ja by som to dala ako VNZD!
Katarina
29.03.09,14:25
Ja by som to účtovala ako VOZD, sú to zrejme dohodnuté úroky z omeškania, trebalo by pozrieť zmluvu. Dodávateľ tieto peniaze určite zdaňuje - má ich vo výnosoch, teda u odberateľa budú vo výdavkoch.
Zita5
29.03.09,14:27
Dobrý večer, mám malý dotaz: SZČO prijala peniaze od rodičov (prevodným príkazom) na podnikateľský BÚ a následne z tých peňazí uhradila fa. za tovar. Môžem to dať ako vklad podnikateľa alebo to musí byť pôžička, keď áno, tak mal by mať na tú pôžičku od rodičov nejakú zmluvu?

Je potrebné prijatú sumu ošetriť zmluvou . Zaúčtujete ako príjem neovlyvňujúci ZD.Pôžičku budete viesť v Knihe záväzkov .
suvaha
29.03.09,14:30
este by som sa chcela spytat ak si SZCO vybera z uctu peniaze na vlastnu spotrebu a je tam za vyber poplatok je to VOZD ci nie?
Katarina
29.03.09,15:00
Je to VOZD.
chudaska
29.03.09,15:00
Ja by som to účtovala ako VOZD, sú to zrejme dohodnuté úroky z omeškania, trebalo by pozrieť zmluvu. Dodávateľ tieto peniaze určite zdaňuje - má ich vo výnosoch, teda u odberateľa budú vo výdavkoch.

ved prave,ze k takymto zmluvam sa vacsinou pri uctovnictve nedostanem,tak sa vzdy poistim s tym,ze to dam radsej do VNZD!!
Jarka Košice
29.03.09,18:16
Ďakujem
veronkaj
30.03.09,04:23
dobré ráno,

potrebujem prispôsobiť doklady k roku 2007, pozerali sme a nechápem prečo to vtedy dala do riadku 23 ked je to obyčajný základ dane a vedal z toho daň tak ako iné mesiace a nič sa nemenilo, pozerali sme to s kolegiňami a oni majú dph za tie obdobia tak ako majú byť, no čo už.
lenkam68
30.03.09,06:55
este by som sa chcela spytat ak si SZCO vybera z uctu peniaze na vlastnu spotrebu a je tam za vyber poplatok je to VOZD ci nie?
No ja by som to dala ako VNZD. Výber z podnik. účtu na súkromný účel, mi neslúži k dosiahnutiu a udržaniu príjmu a preto ani poplatok za túto transakciu nie je daňovo uznaný.
betty852
30.03.09,13:44
mám faktúru zo zahraničia....ako ju zaúčtujem v Sk ak den prijatia a vyplatenia je rovnaký? hlavne akým kurzom
mon26e
30.03.09,19:20
Dobrý deň... čiastočný invalidný dôchodca ...dlhodobo nezamestnaný...si vzal dotáciu z úradu práce...niekedy od 01.07.2008...vyšiel mu zisk 9.614 Sk... má nárok na nezdaniteľnú položku...a ak na akú čiastku...?...a priznáva sa aj príjem toho čiastočného invalidného dôchodku???
Vďaka
Marína
30.03.09,20:10
Dobrý deň... čiastočný invalidný dôchodca ...dlhodobo nezamestnaný...si vzal dotáciu z úradu práce...niekedy od 01.07.2008...vyšiel mu zisk 9.614 Sk... má nárok na nezdaniteľnú položku...a ak na akú čiastku...?...a priznáva sa aj príjem toho čiastočného invalidného dôchodku???
Vďaka
Má nárok na plnú výšku NČZD 98496. Príjem(invalidný dôchodok) nie je predmetom dane, nepriznáva sa.
barones
30.03.09,20:25
prosím vás nevie mi niekto poradiť - pri prerušení živnosti od 1.7.2008 do 15.3.2009 sa vo výkaze o majetku a záväzkoch uvádza dátum napr. 1/08 - 06/08 alebo do 12/08? A ide o riadnu alebo mimoriadnu závierku? Prosím, prosím, poraďte mi.
Katarina
30.03.09,20:28
prosím vás nevie mi niekto poradiť - pri prerušení živnosti od 1.7.2008 do 15.3.2009 sa vo výkaze o majetku a záväzkoch uvádza dátum napr. 1/08 - 06/08 alebo do 12/08? A ide o riadnu alebo mimoriadnu závierku? Prosím, prosím, poraďte mi.

Ide o riadnu uzávierku. Vo výkazoch dátum od 1 do 12.
barones
30.03.09,20:36
ďakujem pekne za odpoveď
Marína
30.03.09,21:12
barones, pýtaj sa, prosím, len v jednej téme. Odpoveď si už dostala tu http://www.porada.sk/t108643-prerusenie-zivnosti-a-dp.html
antiny
31.03.09,04:36
ak SZČO vykáže za rok 2008 daňovú stratu
plynie mu z DS aj nejaká povinnosť?
(viem že si potom v budúcom roku môže o DS ponížiť ZD)
vwaudi1
31.03.09,04:39
dobre ranko, som tu uplne novy a potrebujem poradit. dal som si spravit JU jednej učtovničke ale neako sa mi to nezda. na vydavkove doklad mi spočitala sumu z viacerych bločkov za material z roznym datumom a od roznych dodavatelov a nemam tam vyplnene, že komu som tie peniaze vydal. spravila to tak, že ku každej zakazke čo som učtovat spravila jeden vydavkovy so všetkymi nakladmi. je to takto možne učtovat? velmi pekne dakujem. omluvam sa, že som to napisal zrovna sem ale fakt sa tu nevyznam.
grammatika
31.03.09,06:16
dobre ranko, som tu uplne novy a potrebujem poradit. dal som si spravit JU jednej učtovničke ale neako sa mi to nezda. na vydavkove doklad mi spočitala sumu z viacerych bločkov za material z roznym datumom a od roznych dodavatelov a nemam tam vyplnene, že komu som tie peniaze vydal. spravila to tak, že ku každej zakazke čo som učtovat spravila jeden vydavkovy so všetkymi nakladmi. je to takto možne učtovat? velmi pekne dakujem. omluvam sa, že som to napisal zrovna sem ale fakt sa tu nevyznam.

áno, je to možné
stanka613
31.03.09,07:09
chcela by som sa opytat CD za Mv sa platila az tento rok za r.2008 takze zavazok mam dat do r.2008 ako nevzavazok?
potom SZCO si dala RZZP a vznikol preplatok 2000sk preplatok vyplatený v roku 2009 ale mam ho dat do nevyplatených pohladavok za r. 2008???

pomozte uz ma to suri
Tweety
31.03.09,07:10
chcela by som sa opytat CD za Mv sa platila az tento rok za r.2008 takze zavazok mam dat do r.2008 ako nevzavazok? Áno je to záv. roka 2008
potom SZCO si dala RZZP a vznikol preplatok 2000sk preplatok vyplatený v roku 2009 ale mam ho dat do nevyplatených pohladavok za r. 2008??? Áno

pomozte uz ma to suri
Odpovede tučným.
stanka613
31.03.09,07:16
este mam mensi dotaz SZCO mal prijmy v r.2008 aj od iných zamestnavatelov do JU to nepisem iba potom do DP Bv riadkoch 33 a ost. ??
stanka613
31.03.09,07:36
pomozte mi prosim
stanka613
31.03.09,07:37
dakujem
babi2
31.03.09,07:47
Príjem zo závislej činnosti do r.33, zaplatené poistné u zamestnávateľov r.34, r. 35 je základ dane zo ZČ
keď si to vyplníš na www.drsr.sk tak ťa to na tom tlačive naviguje kde máš čo dať a nezabudni uviesť zrazenú daň u zamestnávateľa r.100 alebo 101
antiny
31.03.09,09:50
napr. ak máš viac blokov v mesiaci - stačí ak ich zaúčtuje k poslednému dňu v mesiaci. Je dobré ak napr.réžijné dá dokopy, PHM spolu - proste analytiku ako potrebuješ.
Vieš záleží aj od toho akú sumu si ochotný zaplatiť za vedenie účtovníctva - každé zaúčtovanie dokladu - položka - ktorá sa premietne do ceny
Janulana
31.03.09,10:00
Ak bol zamestnanec v roku 2007 normálne zamestnaný na PZ. Od januára 2008 začal pracovať na živnosť. Ale ešte v januári mu prišla na účet výplata za 12/07. Ja som mu už tento príjem do DP nedala. Urobila som dobre?
babi2
31.03.09,10:07
Výplatu za 12/2007 mal určite vysporiadanú v ročnom zúčtovaní dane, takže si urobila dobre
Janulana
31.03.09,10:10
ďakujem
vwaudi1
31.03.09,19:01
áno, je to možné

dakujem za odpoved ale aj tak to dam niekomu normalne spravit, takto sa mi to nepači
Muška
31.03.09,19:13
dakujem za odpoved ale aj tak to dam niekomu normalne spravit, takto sa mi to nepači
...a ako by si to chcel?
Veď to máš správne.
veronkaj
01.04.09,04:07
dobré ráno,

prosím už naozaj neviem či robím dobre.

- dorábam ten rok 2007 a mám tam

- faktúra bola vystavená v roku 2006 teda szčo vystavil = pohladávka, ktorá bola daňovo vysporiadaná v roku 2006
- táto faktúra bola uhradená v roku 2007 = do pd dám príjem v hotovosti, a pod stlpec : iný príjem neovplyvňujúci základ dane

- faktúra, ktorá bola pre szčo došlou faktúrou = nebola zaevidovaná v roku 2006 ale dali ju do roku 2007 do dph kedy prišla tak sa uplatňuje dph v 1/2007 a platba za ňu je úhradou záväzku v roku 2007 v pd členení do réžie lebo je to za telefony.


prosím odúhlasite mi to niekto v texte ešte dnes, v piatok musím dotlačiť.

ďakujem veľmi pekne vopred.
veronkaj
01.04.09,04:21
prosím ešte dotaz, mám tlačivá z DU ako bolo výpísané výkaz o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch, na stránke du však nieje popis ako to správne vyplniť.

tak predpokladám, že tam idú údaje z PD szčo podľa rozdelenia v kolonkach pd, samozrejme sumy bez dph. a mali by byť zhodné so súčtovým riadkom na konci PD v stlpcoch za celý rok


- a ak má niekto dhm kúpený v 2006 a má ho aj vo výkaze o majeku 2007 ako dhm za predch. obd., tak v bežnom účt.období sa to už uvádzať nebude.

prosím pomôžte, normálne mám dosť z toho prerábania, najradšej by som to celé vyhodila to staré a nechala tak ako to má byť a dala nové opravné dp
antiny
01.04.09,04:46
dakujem za odpoved ale aj tak to dam niekomu normalne spravit, takto sa mi to nepači
a keď si jej zadával prácu - nedohodli ste sa na tom ako to chceš mať?
veronkaj
01.04.09,06:25
opravujem sa - ked mi niekto uhradí pohľadávku moju z pred. roku tak je to v roku kedy mi príde uhrada príjem hotov. alebo bu a do PD to dám ako príjem za výr. a služby ale bez členenia dph teda len jednou sumou.

a prosím poradte mi aj s tými výkazmi.

ďakujem
rodina1
01.04.09,06:35
opravujem sa - ked mi niekto uhradí pohľadávku moju z pred. roku tak je to v roku kedy mi príde uhrada príjem hotov. alebo bu a do PD to dám ako príjem za výr. a služby ale bez členenia dph teda len jednou sumou.

a prosím poradte mi aj s tými výkazmi.

ďakujem
Keď ti niekto uhradí pohľadávku z predchádzajúceho obdobia, tak to máš ako príjem ako si napísala. Ale pri úhrade ideš cez F7, vyberieš uvedenú pohľadávku a dáš uhradiť. Potom ti to v peňažnom denníku rozpíše aj na DPH (ak si platca DPH), pretože pohľadávku máš aj s DPH.
chudaska
01.04.09,06:47
opravujem sa - ked mi niekto uhradí pohľadávku moju z pred. roku tak je to v roku kedy mi príde uhrada príjem hotov. alebo bu a do PD to dám ako príjem za výr. a služby ale bez členenia dph teda len jednou sumou.

a prosím poradte mi aj s tými výkazmi.

ďakujem

ano vykazy ti musia sediet s PD,tak ako pises! A DHM je ale vzdy len v zostatkovej sume,cize nizsia ako v predchadzajucom roku,lebo je uz o odpis nizsia.
veronkaj
01.04.09,07:30
Keď ti niekto uhradí pohľadávku z predchádzajúceho obdobia, tak to máš ako príjem ako si napísala. Ale pri úhrade ideš cez F7, vyberieš uvedenú pohľadávku a dáš uhradiť. Potom ti to v peňažnom denníku rozpíše aj na DPH (ak si platca DPH), pretože pohľadávku máš aj s DPH.


lenže potom som to robila zle???
na začiatku roku 2007 som si nahodila do knihy pohľadávok neuhradenú faktúru z roku 2006 ale len v jednej sume = suma celkom pretože daňovo bola vysporiadaná v roku 2006 kedy bola daná do dph za 4 kvartál.v roku 2007 prišla len úhrada faktúry čiže som to dala ako úhrada celkom príjem a v pd za príjem za výr. a služby. Takže to mám v knihe pohladávok rozdeliť na základ a dph s tým, že dph sa nebude v roku 2007 evidovať. ???

potom mi prejde pri úhrade v pd do príj. za výr.a služby ten základ dane s uhr. fak. a zvyšok pod dph ako uhr.pohladáv. faktúry a vo výkaze príjmov a výdavkov ak tomu chápem budem mať v položke predaj výrobkov a služieb nasledovné´=
sumu všetkých vystav. fa=pohladávok, ktoré boli uhradené v roku 2007 ale suma bez dph + suma bez dph z uhradenej pohľadávky z roku 2006.

tak správne??????
Katka22
01.04.09,09:29
[]


lenže potom som to robila zle???
na začiatku roku 2007 som si nahodila do knihy pohľadávok neuhradenú faktúru z roku 2006 ale len v jednej sume = suma celkom pretože daňovo bola vysporiadaná v roku 2006 kedy bola daná do dph za 4 kvartál.v roku 2007 prišla len úhrada faktúry čiže som to dala ako úhrada celkom príjem a v pd za príjem za výr. a služby. Takže to mám v knihe pohladávok rozdeliť na základ a dph s tým, že dph sa nebude v roku 2007 evidovať. ??? Ak si platca dph musíš učtovať o základe aj o dph !!! keď ti príde úhrada pohľadávky.
Ak si dala celú sumu do príjmu za výrobky a služby tak si si zvýšila základ dane o DPH !!! v roku 2007 .

apotom mi prejde pri úhrade v pd do príj. za výr.a služby ten základ dane s uhr. fak. a zvyšok pod dph ako uhr.pohladáv. faktúry a vo výkaze príjmov a výdavkov ak tomu chápem budem mať v položke predaj výrobkov a služieb nasledovné´=
sumu všetkých vystav. fa=pohladávok, ktoré boli uhradené v roku 2007 ale suma bez dph + suma bez dph z uhradenej pohľadávky z roku 2006.- ÁNO , suma bez dph !!!
tak správne??????[/quote]
veronkaj
01.04.09,10:39
dobre prerobím ďakujem za vysvetlenie,

prosím skúšala som čo urobí alfa ked kúpim drob.hm.majetok, a dala som zaevidovať kúpu, dph, do knihy drob.majetku aj v pD je to v kolonke nákup DM ale skúsila som dať výkazy o majetku a tam to nikde nieje ani v dp.

to znamená, že ked si szčo platca dph kúpi drob. hm. majetok, ktorý nemusí odpisovať uplatní si výdaj z pokladne za nákup, dph a zaeviduje do knihy ale v DP ani vo výkaze o majetku sa suma ktorá je základ dane pri nákupe nezobrazí?????

alebo som to zadala nesprávne???
dala som v záväzkoch nákup na fa - typ fa. v pd nákup DM, a potom pri úhrade výdavok z pokladne, vypár. úhrady .
chudaska
01.04.09,10:46
dobre prerobím ďakujem za vysvetlenie,

prosím skúšala som čo urobí alfa ked kúpim drob.hm.majetok, a dala som zaevidovať kúpu, dph, do knihy drob.majetku aj v pD je to v kolonke nákup DM ale skúsila som dať výkazy o majetku a tam to nikde nieje ani v dp.

to znamená, že ked si szčo platca dph kúpi drob. hm. majetok, ktorý nemusí odpisovať uplatní si výdaj z pokladne za nákup, dph a zaeviduje do knihy ale v DP ani vo výkaze o majetku sa suma ktorá je základ dane pri nákupe nezobrazí?????

alebo som to zadala nesprávne???
dala som v záväzkoch nákup na fa - typ fa. v pd nákup DM, a potom pri úhrade výdavok z pokladne, vypár. úhrady .

vo vykaze o majetku sa ti zobrazi len dlhodoby odpisovany majetok,drobny majetok ide hned do spotreby,to mas uz vo vydavkoch.
veronkaj
01.04.09,10:59
chudaska už som to práve písala do ako na alfu, lebo to vraj patrí tam.

problém je že mne sa o to výdavky neznížili ked som dala pri evidovaní fak. len nákup dm ako položku v PD, mám to dať ako nákup materiálu a až potom pri úhrade že nákup dm.????

už ma ide poraziť ale nejako to dokončiť musím
chudaska
01.04.09,11:40
ano daj to ako vydavok -nakup materialu alebo prevadzkova rezia a potom pri uhrade poznac uhrada zavazku a zaroven zapis do ev. KM!
veronkaj
01.04.09,12:20
ďakujem veľmi pekne takže pri evidovaní fa dám ako výdavok za materiál a pri úhrade dám okrem vypárovania dám ako nákup dhm

a tým pádom sa mi to v dp aj vo výkaze o príjmoch a vyýdav. premietne v sume vo výdavk. za mater= ponížim základ pre výpočet dane. a zároveň to bude v evidencii
barbora19
03.04.09,07:20
dobrý deň, chcem sa opýtať na zaúčtovanie faktúr. Ide o faktúry ktoré patria k roku 2008 jedna je DF za tovar a druhá je za elektrinu( tá je s preplatkom takže ako dobropis) Klient mi ich dal na zaúčtovanie až včera čiže už po podani DPFO.
Ako teraz postupovať pri týchto faktúrach? čo sa týka dph to sa môže uplatniť aj v januári. A inak ich môžem zaúčtovať bežne do roku 2009 kedže som ich nemala k dispozícii skôr?
Katarina
03.04.09,16:14
"Zabiť a zakopať" myslím toho klienta. Pekne mu povedzte, že ho to bude stáť peňiažky navyše, nakoľko idete podávať opravný výkaz o majetku a záväzkoch a to je tiež práca navyše. Treba trochu postrašiť, možno sa poučí a šuflíky vymetie ešte v marci. Tie fa. patrili do roku 2008, ale myslím si že nič sa nestane ak ich zaevidujete do roku 2009. DPH - január 2009.
veronkaj
06.04.09,05:40
dobré ráno

prosím opravte ma ak som urobila niečo zle, robila som cez víkend svoje prvé dph a postupovala som takto u szčo platca dane kvartálne.

- nahodila som si všetky fa vystavené do knihy pohladávok a dala že evidovať dph
- nahodila som došlé faktúry , tie čo boli bez dph tak bez dph
- nahodila som bu
- príjmové doklady za fa - ako vypárovanie pohladávok
- výdavk. podla triedenia za čo boli.

- dph je súhrn dph za prvé tri mesiace vystavené faktúry mínus dph za došlé fa+výdavkové doklady . Rozdiel toho = dph na úhradu.

- faktúry za nákup gastrol. som dala že bez dph = suma poplatku kde je dph som dala celú sumu do pr. réžie a gastrol som zaevidovala podla postupu čo je tu spomínaný čo mi aj dali, čiže cez pr. pol. a pokladňu
- výdav. doklady som dala do

a/ nákup materiálu v členení: PHM, náradie, materiál, prac. prostr., čist. prostr., tlačiareň ale zároveň aj nákup drob. majetku,

b/ pr. réžia v členení: telefony, bank. popl, poštovné, softwer účtovný, práce vykonané pre szčo, drobné kanc. potreby

c/ zaplatenú dph za 4Q/08 som dala ako zaplatená dph
d/ odvody do poist.- poistné do fondov
e/ daň za mot. vozidlo ako pr. réžiu
f/ faktúru vyšlú z roku 2008 čo bola uhradená tento rok som nahodila do knihy záv. v rozpise dph ale bez uplat. dph a dala som úhradu za výr. a služby v rozpise.pd


ešte som to nevytlačila prosím odsúhlasíte mi či som to spravila dobre alebo tam mám niečo zle.

Ďakujem
veronkaj
08.04.09,04:54
prosím napíše mi niekto či je to dobre alebo nie, malo by byť
striebro1
08.04.09,04:58
myslim, ze je to dobre
Katka22
08.04.09,05:43
dobré ráno

prosím opravte ma ak som urobila niečo zle, robila som cez víkend svoje prvé dph a postupovala som takto u szčo platca dane kvartálne.

- nahodila som si všetky fa vystavené do knihy pohladávok a dala že evidovať dph
- nahodila som došlé faktúry , tie čo boli bez dph tak bez dph
- nahodila som bu
- príjmové doklady za fa - ako vypárovanie pohladávok
- výdavk. podla triedenia za čo boli.

- dph je súhrn dph za prvé tri mesiace vystavené faktúry mínus dph za došlé fa+výdavkové doklady . Rozdiel toho = dph na úhradu. - áno

- faktúry za nákup gastrol. som dala že bez dph = suma poplatku kde je dph som dala celú sumu do pr. réžie a gastrol som zaevidovala podla postupu čo je tu spomínaný čo mi aj dali, čiže cez pr. pol. a pokladňu
- výdav. doklady som dala do

a/ nákup materiálu v členení: PHM, náradie, materiál, prac. prostr., čist. prostr., tlačiareň ale zároveň aj nákup drob. majetku,

b/ pr. réžia v členení: (telefony-nie sú tam napríklad služby , ktopré sú oslobodené od PDH ?, upomienka ,alebo zbierka dobrý aniel )..., bank. popl, poštovné,(je oslobodené od dph) softwer účtovný, práce vykonané pre szčo, drobné kanc. potreby

c/ zaplatenú dph za 4Q/08 som dala ako zaplatená dph
d/ odvody do poist.- poistné do fondov
e/ daň za mot. vozidlo ako pr. réžiu
f/ faktúru vyšlú z roku 2008 čo bola uhradená tento rok som nahodila do knihy záv.(evidencia pohľadávok) v rozpise dph ale bez uplat. dph a dala som úhradu za výr. a služby v rozpise.pd


ešte som to nevytlačila prosím odsúhlasíte mi či som to spravila dobre alebo tam mám niečo zle.

Ďakujem

Dobrý deň :)
Ja postupujem takto ak už mám všetky doklady nahodené : Vytlačím si evidenciu dph za 01,Q.2009 a každý jeden doklad , ktorý je zahrnutý v evidencii DPH (odpočítanie dane a zdaniteľné obchody ) si ešte skontrolujem (manuálne). či mi sedia sumy.... pri nazadzovaní sa sem tam môže stať že sa človek pomýli . Každý jeden doklad si odfajknem . Ak to mám dobre až potom tlačím daňové priznanie DPH.
veronkaj
08.04.09,05:52
Katka 22 - Ďakujem

nie sú to bežné faktúry za telefon,

ja som si to nahodila najprv do exelu lebo istota je istota a tam som si to spočítala - teda som nahodila len to čo je s dph a potom som začala nahadzovať do programu.

prajem pekný deň a príjemné sviatky a trochu oddychu v nich.
Katka22
08.04.09,06:00
Aj ja Vám prajem pekný deň a príjemné prežitie sviatkov :)
veronkaj
14.04.09,05:18
dobré ráno

tak som dnes pozrela tú stránku soc. poist. kedže sa znižuje časť odvodov a vyšlo mi toto
- szčo - povinne poistená z min. základu 295,50 Eur
- nemocenské 4,4% = 13,00 Eur
- starobné 18% = 53,10 Eur
- invalidné 6% = 17,70 Eur
- rezervný fond teraz už 2% = 5,90 Eur

spolu povinné poistné 89,70 Eur

ten kto platí ešte dobrovolne poist. v nezam. tak ako u nás tak ešte 2% = 5,90 Eur. zvlášť.

treba už za apríl zmeniť príkaz aby v máji odišla už upravená platba

je to tak dobre????
Janulana
15.04.09,09:40
Ak mi prišla v januári 2009 vyúčtovacia faktúra za nájom, kde bol nedoplatok za elektrinu (za rok 2008), samozrejme bola vyhotovená aj zaplatená v roku 2009. Ja som ju zaevidovala už do roku 2009. Urobila som správne alebo som ju mala zaevidovať do knihy záväzkov do roku 2008?
Zuzana Kašická
15.04.09,11:40
Ahojte poraďáci.
Chcela by som sa spýtať, že pokiaľ má manžel v evidencii majetku nákladné auto a nedával do nákladov PHM ani réžiu týkajúcu sa opráv auta, je povinný uhradiť cestnú daň za auto? Ďakujem pekne za odpoveď.
Marína
15.04.09,12:46
Ak motorové vozidlo(MV) nie je používané na dosiahnutie zdaniteľných príjmov, nie je potrebné uhrádzať daň z motorvých vozidiel(bývalá cestná daň), je však potrebné na príslušnom tlačivo túto skutočnosť(zánik daňovej povinnosti) oznámiť DÚ.
Tlačivo prikladám.
R-Vráce
16.04.09,11:55
Mne takéto účtovanie / fakturý , ktoré boli uhradené v hotovosti a nemali doklad o platbe a boli uvedené ako úhrada v hotovosti / DÚ vytkol, že to nie je celkom správne,
Okrem fa ako je z Metra, ich fa vyzerajú ako velky doklad z pokladne - je to predsa predajňa.
Zuzana Kašická
16.04.09,19:02
Ak motorové vozidlo(MV) nie je používané na dosiahnutie zdaniteľných príjmov, nie je potrebné uhrádzať daň z motorvých vozidiel(bývalá cestná daň), je však potrebné na príslušnom tlačivo túto skutočnosť(zánik daňovej povinnosti) oznámiť DÚ.
Tlačivo prikladám.
Ďakujem pekne.:)
R-Vráce
17.04.09,09:36
Ak mi prišla v januári 2009 vyúčtovacia faktúra za nájom, kde bol nedoplatok za elektrinu (za rok 2008), samozrejme bola vyhotovená aj zaplatená v roku 2009. Ja som ju zaevidovala už do roku 2009. Urobila som správne alebo som ju mala zaevidovať do knihy záväzkov do roku 2008?
Ak bola vystavena v r 2009 , tak v JU ju uctujes v r 2009
holubička1
17.04.09,09:40
Ak bola vystavena v r 2009 , tak v JU ju uctujes v r 2009
No hej a keď mi dal klient fa až teraz boli v Sknapr. slovak telekom a zse, ktoré boli vystavené 31.12.08 a prišli 15.1, keď už mal DPH odovzdané čo s tým môžem uplatniť DPH v tomto roku t.j. v 1. Q???????
holubička1
17.04.09,12:23
No hej a keď mi dal klient fa až teraz boli v Sknapr. slovak telekom a zse, ktoré boli vystavené 31.12.08 a prišli 15.1, keď už mal DPH odovzdané čo s tým môžem uplatniť DPH v tomto roku t.j. v 1. Q???????
Nikto neporadí,,
babi2
17.04.09,12:42
Nikto neporadí,,
Áno môžeš DPH uplatniť v 1.Q.2009
DARJA22
17.04.09,14:27
SZČO za rok 2008 uplatňovala paušálne výdavky, v DP som zvýšila základ dane o neuhradené pohľadávky - podľa § 17 ods. 8 písm. c) zákona o dani z príjmov

V januári 2009 uhradila záväzky z roku 2008 (decembrovú faktúru za telefón, zdravotné a sociálne poistenie) - správne rozmýšľam ak to zaúčtujem ako VOZD.
danushka
17.04.09,15:02
SZČO za rok 2008 uplatňovala paušálne výdavky, v DP som zvýšila základ dane o neuhradené pohľadávky - podľa § 17 ods. 8 písm. c) zákona o dani z príjmov

V januári 2009 uhradila záväzky z roku 2008 (decembrovú faktúru za telefón, zdravotné a sociálne poistenie) - správne rozmýšľam ak to zaúčtujem ako VOZD.
A je SZČO v roku 2009 účtovnou jednotkou?

Ak pokračuje v paušálnych výdavkoch, tak o výdavky do SP a ZP sa aj v roku 2009 poníži základ dane spolu s paušálnymi výdavkami.
Úhrada faktúry v roku 2009 spadá takto do paušálnych výdavkov.


A teraz mi však napadá otázka, prečo si zvyšovala v roku 2008 ZD o neuhradené pohľadávky?
Malo sa tak učiniť v roku 2007 pri prechode z JÚ na paušálne výdavky, ich uhradenie v dalšom období nemalo byť zdaniteľným príjmom.
O všetky neuhradené záväzky a pohľadávky z roku 2007, mal byť ZD v DP za rok 2007 upravený.
DARJA22
17.04.09,15:50
Danushka ide o prechod z paušálu (2008) na JÚ (2009).

K 31.12.2008 mal jednu faktúru neuhradenú, tú som mi pripočítala k základu dane.

K 31.12.2008 neuhradené záväzky - faktúra, zdravotné a sociálne poistenie - úhrada v roku 2009.
danushka
17.04.09,16:01
Danushka ide o prechod z paušálu (2008) na JÚ (2009).

K 31.12.2008 mal jednu faktúru neuhradenú, tú som mi pripočítala k základu dane.

K 31.12.2008 neuhradené záväzky - faktúra, zdravotné a sociálne poistenie - úhrada v roku 2009.
Ach tááááááák:),
tak ak si postupovala úpravou o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i),
tak vlastne úhrada záväzku z roka 2008 a platby do Sp a ZP sú VOZD, tak ako hovoríš:).
apsgroup
17.04.09,17:22
Zapisujete do knihy zavazkov v JU aj faktúry zaplatene v hotovosti? Ja som to vlani zapisovala tak ako v PU ale teraz rozmyslam, že asi to ani nie je zavazok v JU, ked je to hned zaplatené?
bv_alexandra
17.04.09,17:27
Ja dávam fa do evidencie záväzkov, a následne likvidujem úhradu. :)
A dokonca aj postupy účtovania o tom hovoria:
(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.

A nie je tu napísané či sa jedná o faktúry ktoré sú zaplatené hned alebo až potom, proste v knihe záväzkov je potreba evidovať záväzky v časovom slede tak ako vznikajú.;)
veronkaj
21.04.09,04:19
prosím vysvetlí mi niekto čo je toto za zmenu ???


v novej verzii alfy 12 okrem iného pribudlo aj toto
tlačovej zostave Daňové priznanie DPH pribudla možnosť označiť voľbu pre nadmerný odpočet v súvislosti so zmenou zákona o DPH "Splnenie podmienok § 79 ods. 2". Táto možnosť sa prvýkrát použije za zdaňovacie obdobie apríl 2009.
dakujem
Zita5
21.04.09,04:28
prosím vysvetlí mi niekto čo je toto za zmenu ???


v novej verzii alfy 12 okrem iného pribudlo aj toto
tlačovej zostave Daňové priznanie DPH pribudla možnosť označiť voľbu pre nadmerný odpočet v súvislosti so zmenou zákona o DPH "Splnenie podmienok § 79 ods. 2". Táto možnosť sa prvýkrát použije za zdaňovacie obdobie apríl 2009.
dakujem

Tu nie je čo vysvetľovať , stačí si vziať do ruky Zákon o DPH a prečítať si o čom nám ten § 79 odst.2 pojednáva - pojednáva o vrátení nadmerného odpočtu do 30 dní , ale sa musia dodržať určité podmienky

Čo sa týka ALFY , určite máte uvedenú nesprávnu verziu , nakoľko verzia 12 už dávno bola.:);)
veronkaj
21.04.09,04:32
Novinky ALFA 12/2009
Nová verzia 15.20

Vážený používateľ programu ALFA,

dovoľte nám, aby sme Vás informovali o vydaní novej verzie.

Nová verzia 15.20 obsahuje:

citovala som presne je to verzia 15.20 takže tá 12 je z vrchného riadku

ospravedlňujem sa.

a ďakujem za vysvetlenie, mi odpočet nemávame vždy máme nejakú sumu na úhradu dph.
zakúpenú mám poslednú verziu čo predávali tento rok vo februári takže je to predposledná a stiahnem teraz novú .

ďakujem
antiny
21.04.09,04:38
o zmene zákona aj formulára informovali snáď všade
veronkaj
23.04.09,07:26
prosím viete mi dať nejaký odkaz na to kde sa dozviem viac o zmenách v odpisoch majetku - teda od vstupnej ceny až po to ako ich odpisovať po novom. Ked dám do vyhladávača odkazuje ma to na semináre.

a ešte ako by mala vyzerať interná smernica k tomu, že ked podla postupov uctovania v JU dám phm, náradie, materiál.. do nákup za materiál aby sa neviedli skl. karty, že to ide hned do spotreby.

ďakujem
kkllc
23.04.09,07:36
Smernicu nájdeš na porade v sekcii dokumenty.( hore).

Odpis po novom v zákone o dani z príjmov.
veronkaj
23.04.09,08:24
je nejaká int. stránka alebo niečo kde sa vždy dozviem zmeny ohľadom účtovníctva???
robím polovičke JU szčo platca dane a tak ked sa niečo mení nechcem niečo pokaziť tým že som o tom nevedela.
Marianna01
23.04.09,08:37
je nejaká int. stránka alebo niečo kde sa vždy dozviem zmeny ohľadom účtovníctva???
robím polovičke JU szčo platca dane a tak ked sa niečo mení nechcem niečo pokaziť tým že som o tom nevedela.

www.porada.sk
veronkaj
23.04.09,08:43
marianna to našťastie mám, len tých častí a odvetví je tu tak veľa.

a je tu nejaká zvlášť sekcia že zmeny v účtovaní ?

ked niečo potrebujem overiť tak konkrétne som napísala prípad
VladoaKatka
23.04.09,08:50
prosím viete mi dať nejaký odkaz na to kde sa dozviem viac o zmenách v odpisoch majetku - teda od vstupnej ceny až po to ako ich odpisovať po novom. Ked dám do vyhladávača odkazuje ma to na semináre.

a ešte ako by mala vyzerať interná smernica k tomu, že ked podla postupov uctovania v JU dám phm, náradie, materiál.. do nákup za materiál aby sa neviedli skl. karty, že to ide hned do spotreby.

ďakujem
Hneď v prvej rolete máš zákony, ale ak chceš niečo viac, tak potom
www.finance.gov.sk (http://www.finance.gov.sk)
alebo
www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk)
VladoaKatka
23.04.09,08:51
marianna to našťastie mám, len tých častí a odvetví je tu tak veľa.

a je tu nejaká zvlášť sekcia že zmeny v účtovaní ?

ked niečo potrebujem overiť tak konkrétne som napísala prípad

skús to kľúčové slovo zadať do vyhľadávania a vyselektujú sa Ti témy.
veronkaj
23.04.09,08:54
Ďakujem,
erika_H
24.04.09,18:57
Dobrý večer,môžem sa s Vami prosím poradiť,
ako účtovať,keď obchodný zástupca,ktorý sprostredkuje predaj tovaru,nakúpi vzorky-ktoré ukazuje klientov?teda neslúžia na predaj ako tovar
môžem to zaúčtovať na materiál?
a máme aj nárok na odpočet DPH pri nákupe vzoriek?
ďakujem pekne
erika_H
25.04.09,05:06
Dobrý večer,môžem sa s Vami prosím poradiť,
ako účtovať,keď obchodný zástupca,ktorý sprostredkuje predaj tovaru,nakúpi vzorky-ktoré ukazuje klientov?teda neslúžia na predaj ako tovar
môžem to zaúčtovať na materiál?
a máme aj nárok na odpočet DPH pri nákupe vzoriek?
ďakujem pekne
posuvam
babi2
25.04.09,05:34
Dobrý večer,môžem sa s Vami prosím poradiť,
ako účtovať,keď obchodný zástupca,ktorý sprostredkuje predaj tovaru,nakúpi vzorky-ktoré ukazuje klientov?teda neslúžia na predaj ako tovar
môžem to zaúčtovať na materiál?
a máme aj nárok na odpočet DPH pri nákupe vzoriek?
ďakujem pekne
Podľa mňa je tam nárok na odpočet DPH, nakoľko sú to prezentačné vzorky, ktoré by mali podporovať zdaniteľný príjem
Tinika
25.04.09,16:04
Dobrý večer, chcela by som sa spýtať, klient má pneuservis, používa tam nejaké oleje a take somarinky. Potrebuje si viesť aj sklad zásob ak toho nemá veľa? ďakujem
Muška
25.04.09,16:15
Muška
25.04.09,16:17
...a dokonca som našla aj Tvoje odpovede :D
http://www.porada.sk/search.php?searchid=8167932
Monika Kováčová
25.04.09,16:47
Dobrý večer,môžem sa s Vami prosím poradiť,
ako účtovať,keď obchodný zástupca,ktorý sprostredkuje predaj tovaru,nakúpi vzorky-ktoré ukazuje klientov?teda neslúžia na predaj ako tovar
môžem to zaúčtovať na materiál?
a máme aj nárok na odpočet DPH pri nákupe vzoriek?
ďakujem pekne


vzorky eviduješ na sklade ako stav materiálu. Nárok na odpočítanie DPH určite máš.
Tinika
25.04.09,16:49
...a dokonca som našla aj Tvoje odpovede :D
http://www.porada.sk/search.php?searchid=8167932

dakujem, viem ze uz som sa to pýtala, ale som si nebola istá
Muška
25.04.09,16:54
Tinika,
veď si prečítaj čo sú zásoby ...a čo musíš evidovať na sklade.
...a v smernici ošetríš...., že niektorý materiál budeš síce účtovať ako "nákup materiálu", ale nebudeš ho evidovať na sklade /lebo je to napr. zanedbateľné množstvo, cena...../
Tinika
25.04.09,18:10
A prosím Vás, ak dava s.r.o. danove az do konca apríla, lebo mala odklad kvoli zahr. príjmom, dava danove este v Sk alebo v eurach? Asi v sk ked nie su este tlačiva v eur vsak?
babi2
25.04.09,18:31
A prosím Vás, ak dava s.r.o. danove az do konca apríla, lebo mala odklad kvoli zahr. príjmom, dava danove este v Sk alebo v eurach? Asi v sk ked nie su este tlačiva v eur vsak?
Je to DP za rok 2008 tak určite v Sk
erika_H
26.04.09,09:23
vzorky eviduješ na sklade ako stav materiálu. Nárok na odpočítanie DPH určite máš.
ďakujem pekne Monika.
Ešte by som sa opýtala-budem ich evidovať na sklade ako stav materiálu, ten obchodný zástupca ich pravdepodobne nepredá,takže keď budú zničené tak ich zo skladu vyradím?
Resp.ak by ich náhodou predal-tak to zaúčtujem ako príjem za výrobky a služby? (keďže nákup idem účtovať v JÚ ako spotreba materiálu)
Ďakujem moc
pekný víkend prajem všetkým
erika_H
27.04.09,05:45
Ďakujem;)
Andrea_Z
27.04.09,11:12
Dobrý deň,

veľmi veľmi pekne Vás chcem požiadať o radu:

Mám SZČO, ktorý v roku 2008 prešiel na paušálne výdavky.

Za rok 2007 musím podať dodatočné daňové priznanie.
Ide o to, že vo výkazoch vykázal iba záväzky o ktoré som teraz chcela upraviť účtovníctvo za rok 2007, len som zistila, že ten záväzok je nezaplatená daň z príjmu za rok 2007, ktorá bola zaplatená v roku 2008.

Neviete mi prosím poradiť, či je vôbec daň z príjmu - záväzok?
Lianka
27.04.09,11:26
Dan z prijmu je zaväzkom (evidencia v knihe zaväzkov), ale jeho uhrada nie je danovym vydavkom (v PD).
Andrea_Z
27.04.09,11:31
Dakujem velmi pekne...

Zistujem teda, ze nemam o co upravit danovy zaklad za rok 2007, kedze tento zavazok - dan z prijmu nie je vydavok OZD. A tym padom by mozno stacilo opravit v roku 2007 len vykaz o majetku a zavazkoch na nulu...
cleonka
27.04.09,11:53
Dobrý deň - stále sa učím účtovať, preto prosím o pomoc.
Dostala som fa za nákup:
DVD prehrávač 166 €
klúč MP3 16,60 €
poštovné a balné 6,50 €
Do záväzkov zaradím faktúru, som plátca DPH, to zvládam.
Zaplatené v hotovosti - VPD na celú sumu ako úhradu záväzku (číslo fa) a v peňažnom denníku len prevádzková režia?, aj keď budem mať na fa napr. 15 položiek??? (zakúpené položky sú potrebné k živnosti).
Vďaka
L-M
27.04.09,12:42
Dobrý deň - stále sa učím účtovať, preto prosím o pomoc.
Dostala som fa za nákup:
DVD prehrávač 166 €
klúč MP3 16,60 €
poštovné a balné 6,50 €
Do záväzkov zaradím faktúru, som plátca DPH, to zvládam.
Zaplatené v hotovosti - VPD na celú sumu ako úhradu záväzku (číslo fa) a v peňažnom denníku len prevádzková režia?, aj keď budem mať na fa napr. 15 položiek??? (zakúpené položky sú potrebné k živnosti).
Vďaka
Ak budeš mať čas, tak si pozri tému Materiál alebo réžia?
Veľa som sa odtiaľ dozvedela.
Tak- DVD prehrávač a kľúč MP3 - MATERIÁL- ten DVD prehrávač by som si zaradila do KM- krátkodobého majetku
Poštovné a balné - PR- prevádzková réžia.
Ja som si dala na doklad v ktorom je viac rôznych položiek - VPD s rovnakým číslom- aby som v tom mala jasnejšie.
Od 1.1.2008- sa ako zásoby účtuje aj prevádzkový materiál- len si to musíš ošetriť v IS- internej smernici- že sa to nebude účtovať na sklad- ale priamo do spotreby. Ak toho nenakupuješ veľa.
Teraz sa mi už píše- keď aj mne dali na všetko odpoveď.
Dúfam, že ti to pomôže.:)
Určite si preštuduj tú tému- je fakt dobrá.
cleonka
27.04.09,19:05
Ďakujem L-M.

Neviete náhodou niekto, kde by som našla nejaký vzorový peňažný denník nejakej fiktívnej firmy.
Rokos
28.04.09,04:33
Dobrý deň, prosím o vyjadrenie k už rozoberanej téme, ale nebola dokončená.
Ak si SZČO neuplatní odpisy z majetku na lízing (nie preruší, ale vôbec neuplatní) má náýrok na odpočet DPH alebo nie. Bolo v tejto téme už rozoberané, ale nebolo jasne napísané, či áno alebo nie. Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď.
ego.mc
28.04.09,05:56
Odpisy DHM a odpočet DPH sú dve rozdielne veci.
Ak pri majetku vznikne nárok na odpočet DPH, tak nie je viazaný na jeho daňové odpisy.
Lianka
28.04.09,05:59
Ďakujem L-M.

Neviete náhodou niekto, kde by som našla nejaký vzorový peňažný denník nejakej fiktívnej firmy.

http://www.porada.sk/410269-post19.html
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=764
Rokos
28.04.09,08:32
Ešte reagujem na príspevok č.1851. V príspevku č. 1082 píše ekopo, že ak sa uplatnila pri majetku na lízing DPH, nemôže podnikateľ vynechať uplatnenie daňových odpisov a odvoláva sa na § 49 zákona o DPH. Majetok je ale v plnom rozsahu používaný na podnikanie. Prosím ešte o nejaké názory. Ďakujem
ego.mc
28.04.09,17:19
Myslím si, že tu došlo k nedorozumeniu.
§ 49, konkrétne odsek 4 hovorí iba o tom, že pri odpisovanom majetku, ktorý sa používa aj na iné účely ako na podnikanie, treba pomerne upraviť odpočítanie DPH.
Nevraví nič o tom, že uplatnenie odpočtu DPH je podmienené odpisovaním.
anina191
29.04.09,05:46
Dobrý deň, nájde sa nejaká dobrá duša, ktorá mi poradí?
Minulý týždeň som našla úhradu faktúry z roku 2008, ktorá nebola zahrnutá do DP typ B. Je možné úhradu zadať do roku 2009, alebo zaradiť k výdajom neovpl. základ dane za r. 2008 ak som si z tej faktúry uplatňovala DPH?
abel
29.04.09,06:15
V roku 2009 ju do výdavkov dať nemôžeš. Ak si ju nedala v minulom roku do nákladov a chceš ju zlikvidovať, zapíš ju ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
Čimko
29.04.09,19:16
Ahoj,
môžete mi poradiť ako mám zaúčtovať povolené prečerpanie BÚ?
Doteraz majiteľ povolené prečerpanie nemal aktivované, teraz ho aktivoval na sumu 1700.-€. Nevyužil však celé povolené prečerpanie, vyčerpal len 218.-€. Takže po odúčtovní všetkých položiek mi zostane aktuálny zostatok 0.-€ a disponibilný 1482.-€.
Môžete mi poradiť ako to mám zaúčtovať alebo mi dať odkaz na inú tému, kde je to vysvetlené - vyhľadávanie mi nič nenašlo:confused:.
Ďakujem veľmi pekne.
Čimko
29.04.09,19:22
Ahoj,
môžete mi poradiť ako mám zaúčtovať povolené prečerpanie BÚ?
Doteraz majiteľ povolené prečerpanie nemal aktivované, teraz ho aktivoval na sumu 1700.-€. Nevyužil však celé povolené prečerpanie, vyčerpal len 218.-€. Takže po odúčtovní všetkých položiek mi zostane aktuálny zostatok 0.-€ a disponibilný 1482.-€.
Môžete mi poradiť ako to mám zaúčtovať alebo mi dať odkaz na inú tému, kde je to vysvetlené - vyhľadávanie mi nič nenašlo:confused:.
Ďakujem veľmi pekne.
bv_alexandra
30.04.09,04:56
Ahoj,
môžete mi poradiť ako mám zaúčtovať povolené prečerpanie BÚ?
Doteraz majiteľ povolené prečerpanie nemal aktivované, teraz ho aktivoval na sumu 1700.-€. Nevyužil však celé povolené prečerpanie, vyčerpal len 218.-€. Takže po odúčtovní všetkých položiek mi zostane aktuálny zostatok 0.-€ a disponibilný 1482.-€.
Môžete mi poradiť ako to mám zaúčtovať alebo mi dať odkaz na inú tému, kde je to vysvetlené - vyhľadávanie mi nič nenašlo:confused:.
Ďakujem veľmi pekne.
Účtuješ normálne do mínusu a v prípade dže tento mínus pretrvava aj v čase uzávierky DP, tak ho vo výkaze uvedieš v kolonke úvery.:)
Monika Kováčová
30.04.09,05:54
Účtuješ normálne do mínusu a v prípade dže tento mínus pretrvava aj v čase uzávierky DP, tak ho vo výkaze uvedieš v kolonke úvery.:)
nesúhlasím s uvádzaním mínusového zostatku na bežnom bank. účte v kolonke úvery.
V záväzkoch sa úver vedie len v prípade, že o úver naozaj ide. Prečerpanie alebo povolenie prečerpania zostatku na bežnom, kontokorekt. účte neznamená, že ide o úver. Postupovať treba podľa zmluvy s bankou: ak existuje zmluva o úvere, účtujeme o úvere, ak je ide len o povolené prečerpanie, účtujeme o pohyboch na BÚ. Aj s mínusovými zostatkami.
Marianna01
30.04.09,06:00
s mínusovými zostatkami[/COLOR].

toto si myslím aj ja...:)
Monika Kováčová
30.04.09,06:01
Ahoj,
môžete mi poradiť ako mám zaúčtovať povolené prečerpanie BÚ?
Doteraz majiteľ povolené prečerpanie nemal aktivované, teraz ho aktivoval na sumu 1700.-€. Nevyužil však celé povolené prečerpanie, vyčerpal len 218.-€. Takže po odúčtovní všetkých položiek mi zostane aktuálny zostatok 0.-€ a disponibilný 1482.-€.
Môžete mi poradiť ako to mám zaúčtovať alebo mi dať odkaz na inú tému, kde je to vysvetlené - vyhľadávanie mi nič nenašlo:confused:.
Ďakujem veľmi pekne.
a účtovný zostatok na výpise uvedený nemáš?
bv_alexandra
30.04.09,06:56
Veď ale aj to povolené prečerpanie sú prostriedky ktoré mi banka poskytla, /nie sú moje/, preto vychádzam z toho že je to "úver".
A aj o povolenom prečerpaní musí existovať dohoda medzi bankou a majiteľom účtu.
Čítala som viacero tém tu na porade a je pravda že sa priklánajú k obidvom možnostiam, ale ja by som to uviedla tak ako som to vyššie napísala.
prikladám aj jednu tému a zdielam ten istý názor s Betkou
http://www.porada.sk/655154-post12.html
ale tiež podľa prečítaného je asi správne aj ten druhý postup. ;)
L-M
30.04.09,07:14
Prostriedky SF- ako súčasť EUROVEJ pokladne.
Chcela by som poprosiť o radu. Mali sme osobitný účet SF. V januári sme ho zrušili. Ešte v roku 2007 sme vybrali väčšiu čiastku z ktorej nám ešte ostalo.
Pracujem v ALFE- Z účtu SF som v PD zaúčtovala výber a zároveň príjem do pokadne- ako PNZD a otvorila som si knihu SF- a zapísala tento príjem z účtu SF.
Samozrejme s vedením a zrušením účtu boli spojené aj poplatky- tieto som zrátala a spolu s tou čiastkou čo nám ostala z výberu roku 2007- som dala iba zápis do knihy SF ako príjem zostatku+ dorovnanie v členení zákonný prídel.
Chcela by som sa opýtať či k tomuto zápisu v knihe SF treba urobiť aj dajaký ID v PD? Ja si myslím, že nie- lebo peniaze sú stále v pokladni. Veďv knihe SF- je evidencia - koľko z nich patrí SF.
Rozmýšľam správne:confused:
ďakujem za radu
Tamila
30.04.09,07:17
Ja mám mám dve pokladne, jednu pre firmu a jednu zvlášť pre SF, kde evidujem prostriedky zo SF.
Čimko
30.04.09,07:22
a účtovný zostatok na výpise uvedený nemáš?

nemám, len aktuálny a disponibilný.
Zita5
30.04.09,07:44
nesúhlasím s uvádzaním mínusového zostatku na bežnom bank. účte v kolonke úvery.
V záväzkoch sa úver vedie len v prípade, že o úver naozaj ide. Prečerpanie alebo povolenie prečerpania zostatku na bežnom, kontokorekt. účte neznamená, že ide o úver. Postupovať treba podľa zmluvy s bankou: ak existuje zmluva o úvere, účtujeme o úvere, ak je ide len o povolené prečerpanie, účtujeme o pohyboch na BÚ. Aj s mínusovými zostatkami.

Dievčatá , v ALFE to je nasledovne :

Ak skončím s vykazovaným zostatkom napríklad -10 000 Euro na bankovom účte , tak vo Výkaze o majetku a záväzkoch sa mi zobrazí :

Účty v bankách 0
Úver 10 000
bv_alexandra
30.04.09,08:16
Aj Na stranke du ked chcem vypisat vykaz tak Na riadku bank uctu mi pri myske vypisuje:zadajte kladne Cislo.
Lazura
30.04.09,08:25
Dobrý deň,
mám jednu otázočku..
týka sa to daňového v suvislosti s faktúrami v JÚ
DP odovzdávam štvrťročne(za január,február,marec). Čize všetky FA, pokladňu a banku som zaúčtovala. Daňové som už odniesla a teraz mi šef priniesol faktúry z januára a februára.. Ako ich mám teraz zaúčtovať? s Akým dátumom?!?!?!
Monika Kováčová
30.04.09,09:35
Veď ale aj to povolené prečerpanie sú prostriedky ktoré mi banka poskytla, /nie sú moje/, preto vychádzam z toho že je to "úver".
A aj o povolenom prečerpaní musí existovať dohoda medzi bankou a majiteľom účtu.
Čítala som viacero tém tu na porade a je pravda že sa priklánajú k obidvom možnostiam, ale ja by som to uviedla tak ako som to vyššie napísala.
prikladám aj jednu tému a zdielam ten istý názor s Betkou
http://www.porada.sk/655154-post12.html
ale tiež podľa prečítaného je asi správne aj ten druhý postup. ;)


tento postup nemá oporu v Postupoch účtovania pre JÚ.

pozri aj tento príspevok: http://www.porada.sk/194916-post63.html
Monika Kováčová
30.04.09,09:39
Aj Na stranke du ked chcem vypisat vykaz tak Na riadku bank uctu mi pri myske vypisuje:zadajte kladne Cislo.


no vyskúšaj si to ešte raz, výkaz so záporným číslom v kolonke účty v banke normálne vytlačíš...
bv_alexandra
30.04.09,09:41
no vyskúšaj si to ešte raz, výkaz so záporným číslom v kolonke účty v banke normálne vytlačíš...
No áno dovolí mi dať záporné číslo, ale ked priložím myš, tak nápovedá hovorí že mám dať kladné;)
Monika Kováčová
30.04.09,09:43
No áno dovolí mi dať záporné číslo, ale ked priložím myš, tak nápovedá hovorí že mám dať kladné;)
nápoveda nevie, že môžeš mať stav na účte mínusom :)
Muška
30.04.09,09:51
...a čo toto:
Vysvetlivky k výkazu o majetku a záväzkoch
14. V riadku 18 sa vykazuje zostatok nesplateného úveru a nesplatených pôžičiek z knihy záväzkov
a mínusový zostatok na kontokorentnom účte.
L-M
30.04.09,10:23
Ja mám mám dve pokladne, jednu pre firmu a jednu zvlášť pre SF, kde evidujem prostriedky zo SF.
O.K-aj tak sa dá. Ale ja vediem knihu SF- a viem koľko peňazí z EUR pokladne patrí SF. Len sa mi jedná o to , či na ten úkon, ktorý som opísala vyššie musím mať dajaký zápis v PD?
Muška
30.04.09,11:16
L-M, keďže účtuješ v ALFE, tak pozri prílohu
Lianka
30.04.09,15:48
Dobrý deň,
mám jednu otázočku..
týka sa to daňového v suvislosti s faktúrami v JÚ
DP odovzdávam štvrťročne(za január,február,marec). Čize všetky FA, pokladňu a banku som zaúčtovala. Daňové som už odniesla a teraz mi šef priniesol faktúry z januára a februára.. Ako ich mám teraz zaúčtovať? s Akým dátumom?!?!?!

Lazura, tvoja otazku tu zostala zrejme nezodpovedana.

Predpokladam, ze ide o dosle faktury. Zauctovala by som dnom, kedy som ich obdrzala (april). Rovnako aj DPH uplatnim v mesiaci, kedy ich fyzicky mam (t. j. v aprili).
Zita5
30.04.09,16:01
Dobrý deň,
mám jednu otázočku..
týka sa to daňového v suvislosti s faktúrami v JÚ
DP odovzdávam štvrťročne(za január,február,marec). Čize všetky FA, pokladňu a banku som zaúčtovala. Daňové som už odniesla a teraz mi šef priniesol faktúry z januára a februára.. Ako ich mám teraz zaúčtovať? s Akým dátumom?!?!?!

Otázka patrí do sekcie DPH .

Tu je podobná otázka a odpovede
http://www.porada.sk/t110605-dph-co-teraz.html
Čimko
30.04.09,19:12
Ahoj,
mám ešte jednu možno "blbú" otázku: položky z BÚ účtujete s dátumom zaúčtovania na účte alebo každú položku s dátumom posledného dňa v mesiaci pr. aprílové položky z BÚ budem účtovať s dátumom 30.4. alebo vtedy, keď sa zaúčtovali na účte pr. 3.4.?
Na rekvalifikačnom kurze mi vraveli, že až k poslednému dňu v mesiaci, ale mne sa to nejak nevidí.
Ďakujem.
Andyke
30.04.09,19:15
Účtuj dátumom, kedy sa uskutočnili finančné operácie.(napr.3.4., 10.4. ...)
Zita5
30.04.09,19:16
Ahoj,
mám ešte jednu možno "blbú" otázku: položky z BÚ účtujete s dátumom zaúčtovania na účte alebo každú položku s dátumom posledného dňa v mesiaci pr. aprílové položky z BÚ budem účtovať s dátumom 30.4. alebo vtedy, keď sa zaúčtovali na účte pr. 3.4.?
Na rekvalifikačnom kurze mi vraveli, že až k poslednému dňu v mesiaci, ale mne sa to nejak nevidí.
Ďakujem.

Postupy JU
§2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.


T.J.deň kedy nastal na bankovom účte pohyb .
L-M
04.05.09,09:42
L-M, keďže účtuješ v ALFE, tak pozri prílohu
Ďakujem to mám preštudované- to mi je celkom jasné- až na to, že do tohoto roku tam bolo uložiť ako neuzávierkovy doklad a od r.2009 je tam uložiť ako uzávierkový doklad.
Ale ja by som potrebovala vedieť iba či QUOTE=L-M;1031697]Prostriedky SF- ako súčasť EUROVEJ pokladne.
Chcela by som poprosiť o radu. Mali sme osobitný účet SF. V januári sme ho zrušili. Ešte v roku 2007 sme vybrali väčšiu čiastku z ktorej nám ešte ostalo.
Pracujem v ALFE- Z účtu SF som v PD zaúčtovala výber a zároveň príjem do pokadne- ako PNZD a otvorila som si knihu SF- a zapísala tento príjem z účtu SF.
Samozrejme s vedením a zrušením účtu boli spojené aj poplatky- tieto som zrátala a spolu s tou čiastkou čo nám ostala z výberu roku 2007- som dala iba zápis do knihy SF ako príjem zostatku+ dorovnanie v členení zákonný prídel.
Chcela by som sa opýtať či k tomuto zápisu v knihe SF treba urobiť aj dajaký ID v PD? Ja si myslím, že nie- lebo peniaze sú stále v pokladni. Veďv knihe SF- je evidencia - koľko z nich patrí SF.
Rozmýšľam správne:confused:
ďakujem za radu[/QUOTE][QUOTE][/QUOTE

Neviem to dobre poprikladať- tak som tam skopčila môj predošlý príspevok a označila .
slavkavar
04.05.09,16:46
začínam s JU a chcem sa spýtať SZČO nakúpil čistiace potreby v Poľsku pre autoumyváreň,ktorú vlastní má nato poľský doklad môžem mu to uznať ako VOPD ( prevádzková réžia?)
Tweety
04.05.09,16:55
začínam s JU a chcem sa spýtať SZČO nakúpil čistiace potreby v Poľsku pre autoumyváreň,ktorú vlastní má nato poľský doklad môžem mu to uznať ako VOPD ( prevádzková réžia?)
Áno, sú to VOZD.
Lianka
05.05.09,06:05
začínam s JU a chcem sa spýtať SZČO nakúpil čistiace potreby v Poľsku pre autoumyváreň,ktorú vlastní má nato poľský doklad môžem mu to uznať ako VOPD ( prevádzková réžia?)

VOZD - material.

§ 11, http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
veronkaj
06.05.09,04:37
dobré ráno,

prosím poradte mi,
ak má szčo zmluvu s pánom X = niekým kto má veľkú dielňu, že tam môže vykonávať szčo svoju podn. činnosť - v tej dielni ale bez úhrady teda zadarmo je to v poriadku. Nemôže to napadnúť nejako DU ???

nejako mi to nejde do hlavy že by bol niekto ochotný nechať časť svojich priestorov k používaniu bez uhrady. a tak rozmýšlam či by nebolo vhodné tú zmluvu nejako preformulovať aby tam bolo napr. aspon nejaké maličké nájomné na rok aby du nemohol vytknúť ako to je ?????
ego.mc
06.05.09,05:38
Človek môže byť aj altruista.
Ak existuje písomná zmluva o bezplatnom užívaní priestorov, DÚ sa to síce môže nezdať, ale to je tak všetko, ak nedokáže opak.
Zita5
06.05.09,05:56
dobré ráno,

prosím poradte mi,
ak má szčo zmluvu s pánom X = niekým kto má veľkú dielňu, že tam môže vykonávať szčo svoju podn. činnosť - v tej dielni ale bez úhrady teda zadarmo je to v poriadku. Nemôže to napadnúť nejako DU ???

nejako mi to nejde do hlavy že by bol niekto ochotný nechať časť svojich priestorov k používaniu bez uhrady. a tak rozmýšlam či by nebolo vhodné tú zmluvu nejako preformulovať aby tam bolo napr. aspon nejaké maličké nájomné na rok aby du nemohol vytknúť ako to je ?????


1./ Má tam prihlásenú aj prevádzku ?
2./ Oznámil DU prevádzku ?
3/ Má označenie prevádzky ?


Podľa môjho názoru , je to dohoda dvoch osôb a dohodli sa na bezplatnom prenájme .Ale vyššie uvedené by mohlo zaujímať aj Daňový úrad .
Horšie to vidím zo strany prenajímateľa , uplatňuje si energie , ktoré využíva niekto iný na vykonávanie svojej podnikateľskej činnosti .

Podľa mňa by tam prinajmenšom mala byť aspoň dojednaná úhrada za energie .
veronkaj
06.05.09,08:08
ďakujem to pozisťujem,

prajem pekný deň
Monika Kováčová
06.05.09,08:53
Človek môže byť aj altruista.
Ak existuje písomná zmluva o bezplatnom užívaní priestorov, DÚ sa to síce môže nezdať, ale to je tak všetko, ak nedokáže opak.

nesúhlasím, predovšetkým v prípade, že prenajímateľ je platiteľ DPH platí:

§ 9
Dodanie služby

(1) Dodaním služby je každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru podľa § 8, vrátane

a) prevodu práva k nehmotnému majetku vrátane poskytnutia práva k priemyselnému vlastníctvu alebo inému duševnému vlastníctvu,
b) poskytnutia práva užívať hmotný majetok,
c) prijatia záväzku zdržať sa konania alebo strpieť konanie alebo stav,
d) služby dodanej na základe poverenia alebo rozhodnutia vydaného štátnym orgánom alebo na základe zákona.

(2) Užívanie hmotného majetku, ktorý je vo vlastníctve platiteľa a pri ktorého kúpe alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, na osobnú spotrebu platiteľa alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa sa považuje za dodanie služby za protihodnotu.

(3) Bezodplatné dodanie služby iné ako v odseku 2 na osobnú spotrebu platiteľa alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa sa považuje za dodanie služby za protihodnotu.
Zita5
06.05.09,10:29
nesúhlasím, predovšetkým v prípade, že prenajímateľ je platiteľ DPH platí:

§ 9
Dodanie služby

(1) Dodaním služby je každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru podľa § 8, vrátane

a) prevodu práva k nehmotnému majetku vrátane poskytnutia práva k priemyselnému vlastníctvu alebo inému duševnému vlastníctvu,
b) poskytnutia práva užívať hmotný majetok,
c) prijatia záväzku zdržať sa konania alebo strpieť konanie alebo stav,
d) služby dodanej na základe poverenia alebo rozhodnutia vydaného štátnym orgánom alebo na základe zákona.

(2) Užívanie hmotného majetku, ktorý je vo vlastníctve platiteľa a pri ktorého kúpe alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, na osobnú spotrebu platiteľa alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa sa považuje za dodanie služby za protihodnotu.

(3) Bezodplatné dodanie služby iné ako v odseku 2 na osobnú spotrebu platiteľa alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa sa považuje za dodanie služby za protihodnotu.

Monika súhlasím s Tebou;) , len zadávateľka sa nezmienila , že by sa jednalo o platcov DPH .
veronkaj
07.05.09,04:31
Prosím mám ešte otázku,

szčo sám pre seba ak je autoklampiar potrebuje okrem pravidelného školenia vodičov aj nejaký doklad od lekára, tak ako zamestnanci majú napr. vstupnú prehliadku - resp doklad od lekára že môžu vykonávať danú prácu, potrebuje aj szčo sám pre seba
ak áno prosím čo??
potrebuje aj to BOZP školenia nejakej firmy ako musia mať spoločnosti???
Ďakujem
veronkaj
07.05.09,08:20
MOnika Kováčová -
takže ak to dobre chápem tak v podstate by mal pán x za to že uzavrel síce zmluvu so szčo o mieste časti garáže na podnikanie pýtať resp. vystavovať faktúru aspon v nejakej čiastke za ten prenájom????

v zmluve mali že jednorázovo korunu volakedy pri uzavretí teraz je to už teda bezplatne.

môžu to tomu pán. x nejako dodaniť alebo szčo bude musieť dodatočne nejako zaplatiť ???

klobúk dolu pred Vaším prehladom v zákonoch. ,
ďakujem
veronkaj
07.05.09,08:21
dodávam obaja sú platci dph aj prenajímateľ aj nájomca
31Jankal
07.05.09,09:00
poprosím o pomoc. Mám jedného odberateľa kt. chodí 3x do týždna pre výrobky vystavujem mu dodacie listy a potom fa.
Chcela by som to dávať raz týždenne na jednu fa ale neviem s akým dátumom, s tým najneskorším? Môže sa to vôbec takto dať dokopy 3 dodacie listy?
ego.mc
07.05.09,09:00
Monika súhlasím s Tebou;) , len zadávateľka sa nezmienila , že by sa jednalo o platcov DPH .

A navyše sa nezmienila, že pán X je podnikateľ a priestory sú v OM.
31Jankal
07.05.09,09:06
poprosím vás o odpoved na č.1895
Lianka
07.05.09,09:08
poprosím o pomoc. Mám jedného odberateľa kt. chodí 3x do týždna pre výrobky vystavujem mu dodacie listy a potom fa.
Chcela by som to dávať raz týždenne na jednu fa ale neviem s akým dátumom, s tým najneskorším? Môže sa to vôbec takto dať dokopy 3 dodacie listy?

Ak ste platitelom DPH:
§ 71 Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku, http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

Zda sa mi optimalna fakturacia 2x mesacne, t. j. k 15. a 30. dnu v mesiaci. 15. den vyfakturujes tovar, ktory si dodala medzi 1.-15. dnom v mesiaci a 30. vystavujes fakturu na tovar, ktory si dodala medzi 16.-30. dnom v mesiaci.

Ak nie ste platitelom dph, fakturovala by som najneskor mesacne.
Muška
07.05.09,12:03
poprosím o pomoc. Mám jedného odberateľa kt. chodí 3x do týždna pre výrobky vystavujem mu dodacie listy a potom fa.
Chcela by som to dávať raz týždenne na jednu fa ale neviem s akým dátumom, s tým najneskorším? Môže sa to vôbec takto dať dokopy 3 dodacie listy?
V Tvojom prípade môžeš v pohode použiť:
§ 75
Vyhotovenie faktúry



(1) Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru rovnakého druhu alebo služby alebo za viac platieb prijatých pred dodaním tovaru alebo dodaním služby súhrnnú faktúru, ktorá môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca; platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od skončenia kalendárneho mesiaca.
31Jankal
11.05.09,05:02
Dakujem vám za pomoc
veronkaj
11.05.09,08:56
prosím viem že toto nieje úplne účtovnícka otázka ale je potrebná k účtovníctvu:

priateľ, ktorému robím tento rok účtovníctvo a vďaká vám na porade sa učím to robiť dúfam správne má syna, ktorý musel z vážnych dôvodov opakovať posledný ročník strednej školy - maturitný.

Prosím ked sa bude robiť DP za rok 2009 tak kolko mesiacov môžem zakliknúť ako daň. bonus na dieťa .Bežný škol. rok je aj po skončení 4 ročníka do 31.8.2009 ale platí to aj pri opakovaní ročníka??? nieje to vtedy len do 31.6.2009???

Ďakujem
Muška
11.05.09,15:16
prosím viem že toto nieje úplne účtovnícka otázka ale je potrebná k účtovníctvu:

priateľ, ktorému robím tento rok účtovníctvo a vďaká vám na porade sa učím to robiť dúfam správne má syna, ktorý musel z vážnych dôvodov opakovať posledný ročník strednej školy - maturitný.

Prosím ked sa bude robiť DP za rok 2009 tak kolko mesiacov môžem zakliknúť ako daň. bonus na dieťa .Bežný škol. rok je aj po skončení 4 ročníka do 31.8.2009 ale platí to aj pri opakovaní ročníka??? nieje to vtedy len do 31.6.2009???

Ďakujem
Toto je "....v otázkach a odpovediach pre rok 2005 " z drsr. 6.2.2006 - snáď to ešte platí
Otázka:
Mám nárok na daňový bonus, ak syn - študent opakuje ročník ?

Odpoveď:
Vyživovaným dieťaťom žijúcim s daňovníkom v domácnosti je nezaopatrené dieťa, t.j. dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom na strednej škole (okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov) resp. vysokej škole (okrem externého štúdia). Sústavnou prípravou na povolanie je aj opakovanie ročníka štúdia. Z toho vyplýva, že zamestnanec má nárok na daňový bonus (za podmienok uvedených v § 33 zákona o dani z príjmov), aj keď ide o opakovanie ročníka alebo nové začatie štúdia v prvom ročníku tej istej alebo inej školy pri dodržaní podmienky, že ide o vyživované /nezaopatrené dieťa.
P.S.
...ale...
klikni a pozri príklad 11 http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&MID=221&edllnkid=2666604&phContent=~/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=23370&pa=7135
veronkaj
12.05.09,05:20
Ďakujem za odpoveď Muška
31Jankal
13.05.09,07:08
sme platcami dph. a potom dátum dodania a danovú povinnosť dám kedy ked bude viac dod.listov z viacerých dní?
marcik
13.05.09,07:12
??nerozumeiem celkom otázke.Ale dátum dodania je dátum uskutočnenia dodania tovaru,alebo platby.
31Jankal
13.05.09,07:16
Ale ked mám viacej dodacích listov z viacerých dní a chcem vystavovať fa k 15. a 30. dnu v mesiaci tak potom aký mám dať dátum dodania a dátum dan. povinnosti?
marcik
13.05.09,07:32
Keď dodávate celý mesiac len na dod.listoch tak by som faktúrovala k 15. a 30 tak ako to uvádzaš, je to ok a ten dátum je aj dátum dodania.
Muška
13.05.09,08:37
Ale ked mám viacej dodacích listov z viacerých dní a chcem vystavovať fa k 15. a 30. dnu v mesiaci tak potom aký mám dať dátum dodania a dátum dan. povinnosti?
..môžeš aj posledným dátumom v mesiaci:
(1) Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru rovnakého druhu alebo služby alebo za viac platieb prijatých pred dodaním tovaru alebo dodaním služby súhrnnú faktúru, ktorá môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca; platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od skončenia kalendárneho mesiaca.
veronkaj
13.05.09,10:00
poradíte názorne možno sa to zíde aj inému: sumy sú vymyslené ide mi o postup

- zahran. služobná cesta zamestnanca

napr. 20.4.09 záloha výd. pokl. doklad = 15.000,00 HUF
prepočet na EUR=.................... Eur, kurzom z dátumu :.................

služ. cesta 21.4.09 v trvaní viac ako 12 hodín čiže plný nárok na diety + vreckové aké máme zvolené = 43 Eur

- vyúčtovanie služ. cesty ak by bol treba napr.
a/ doplatok = výd. pokl.= 10 Eur = ......................HUF prepočet kurzom zo dňa.................
b/ preplatok sc = príjm. pokl. doklad = 8 Eur=....................HUF prepočet kurzom zo dňa..................

čítala som ako to je teraz v zákone ale mám v tom chaos.

preto prosím ak sa dá dopíše mi tam niekto tie dátumy ako to robiť samozrejme že prepočít. netreba.

stále ma mýli čo je spomínaný kurz na zálohu v inej mene ako v eur k 1. dňu v mesiaci.

ďakujem
bv_alexandra
29.05.09,05:09
Na základe príspevkov 1858 až 1874 a na základe zadanej otázky:

Ahoj,
môžete mi poradiť ako mám zaúčtovať povolené prečerpanie BÚ?
Doteraz majiteľ povolené prečerpanie nemal aktivované, teraz ho aktivoval na sumu 1700.-€. Nevyužil však celé povolené prečerpanie, vyčerpal len 218.-€. Takže po odúčtovní všetkých položiek mi zostane aktuálny zostatok 0.-€ a disponibilný 1482.-€.
Môžete mi poradiť ako to mám zaúčtovať alebo mi dať odkaz na inú tému, kde je to vysvetlené - vyhľadávanie mi nič nenašlo:confused:.
Ďakujem veľmi pekne.
Vám posielam odpoveď na dopyt z Daňového úradu. Snáď pomôže. :)Pekný deň.
ODPOVEĎ NA DOPYT:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 4 ods. 1 b) postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve sa v peňažnom denníku účtujú príjmy a výdavky na účtoch v bankách vrátane úverov a termínovaných vkladov bez ohľadu na dobu ich splatnosti. Podľa § 4 ods. 2 postupov účtovania pre JÚ pohyb peňažných prostriedkov na účtoch v bankách sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade peňažných prostriedkov na účtoch v bankách podľa výpisov z účtov v bankách.
Keď je stav na kontokorentnom účte mínus, musí sa aj v peňažnom denníku zachytiť takýto stav mínusom. Môžme vychádzať z § 4 ods. 10 postupov v JÚ , keďže sa účtovné zápisy v peňažnom denníku robia v nadväznosti na zostatky jednotlivých účtov v banke a zostatok na bežnom účte je mínus.
Podľa bodu 14. Vysvetliviek k výkazu o majetku a záväzkoch sa na riadku č. 18 výkazu o majetku a záväzkoch vykazuje zostatok nesplateného úveru a nesplatených pôžičiek z knihy záväzkov a mínusový zostatok na kontokorentnom účte.
Odbor služieb pre verejnosť, DR SR Banská Bystrica
Janulana
01.06.09,15:45
Prosím Vás, na bankovom výpise mám daný dátum obratu a dátum účtovania, ktorý je iný. Ktorý mám použiť pri účtovaní?
kkllc
01.06.09,16:11
Bolo to platené platobnou kartou?
Janulana
01.06.09,16:15
áno, bol to výber kartou.
kkllc
01.06.09,16:22
V akom softe pracuješ?
kkllc
01.06.09,16:29
bloček : ID - výdavok - dátum aký je na bloku - PR. Doklad neukadať ako uzávierkový. Zápis do DPH.
Dalšími úctovnými zápismi vysporiadate sumu medzi interným dokladom a bankou.
V casti Interný doklad zvolte Príjem s dátumom na bločku. Úcel - stlpec PD vyberte Príjem z priebežnej
položky . Pri otázke ci chcete doklad uložit ako uzávierkový, kliknite na volbu NIE.
V penažnom denníku sa suma zapíše do stlpca Priebežné položky – Výdavok.
dostanete bankový výpis, na ktorom je odpísaná suma za nákup platobnou kartou.
Túto položku zaúctujte do penažného denníka nasledovne:
V casti Banka zvolte Výdavok s dátumom na výpise z B. Úcel - stlpec PD vyberte Výdavok na priebežnú
položku v sume .... V penažnom denníku sa táto suma zapíše do stlpca Priebežné položky – Príjem.
Takýmto spôsobom sa vyrovnajú priebežné položky a zníži sa stav na bankovom úcte.
Janulana
01.06.09,16:44
Čiže ak mám výber kartou:dátum obratu 14.2., dátum účtovania 15.2.Najprv zaúčtujem príjem v hotovosti - prieb.položka 14.2. a potom výdavok z BÚ - 15.2. - prieb. položka?
lucika1
02.06.09,10:40
Ahojte,
prisla mi z DU vyzva na odstranenie pochybnosti v podanom danovom priznani k DPH.
Ide o dodatocne danove priznanie, kde som sa v r. 35 a 36 preklepla. Chybu som nasla, len teraz neviem, ci to mam odovzdat s takym datumom (Vyhlasujem, že uvedené údaje sú správne a úplné.) ako na povodnom dodatocnom DP alebo s terajsim datumom, ked som odstranila chybu.
Lianka
02.06.09,10:47
Taketo chyby sa zvacsa daju odstranit priamo na DU opravou v podanom DP. Nevyzvali ta nahodou, aby si sa dostavila a chybu na mieste opravite?
lucika1
02.06.09,10:49
Nie, nevyzvali ma aby som sa dostavila.
Vyzvali ma, aby som do 15 odo dna dorucenia vyzvy opravila nespravne udaje v podanom dodatocnom DP k DPH.
Takze tak.
Lianka
02.06.09,10:52
Aha, DPH. Neviem, preco som si myslela, ze ide o dan z prijmu. Necham odpovedat skusenejsich.
lucika1
02.06.09,11:10
Neskusi niekto poradit?
evina
02.06.09,11:19
Nie, nevyzvali ma aby som sa dostavila.
Vyzvali ma, aby som do 15 odo dna dorucenia vyzvy opravila nespravne udaje v podanom dodatocnom DP k DPH.
Takze tak.

V tom prípade by som podala DDP s dátumom kedy som chybu odstránila /teda s novým dátumom/. V opačnom prípade by bola ich výzva bezpredmetná, keby mali správne DDP s pôvodným dátumom..
lucika1
02.06.09,11:24
super.. dakujem :)
Janulana
02.06.09,15:34
Prosím vás, ak klient vystavil zlý bloček z ERP, napríklad na 3000 Eur, potom ho stornoval, to mám ďalší bloček, na ktorom je príjem ale mínusom. Ako to mám zaúčtovať do PD?
veronikasad
02.06.09,15:52
Prosím vás, ak klient vystavil zlý bloček z ERP, napríklad na 3000 Eur, potom ho stornoval, to mám ďalší bloček, na ktorom je príjem ale mínusom. Ako to mám zaúčtovať do PD?
neúčtuješ dennú tržbu ale každý bloček samostatne ?
Janulana
02.06.09,15:55
Keď aj ten mylný bloček je z celkovej dennej tržby aj ten druhý stornovaný je z druhého dňa, tiež z dennej tržby a má tam len ten záporný príjem.
Monika Kováčová
02.06.09,17:32
potom peniaze boli z pokladne vydané. Účtuj príjem mínusom.
aliiica
03.06.09,11:14
Ahojte.
Mali sme zamestnanca na dohodu. Po skonceni dohody u nas skoncil. Pracoval ako sofer. Mal k dispoziicii tankovaciu kartu, ktoru neodovzdal. To sme ale zistili, az na fakture (kde sme videli,ze si tankoval benzin pre seba). Riesi to policia. Robim uhradu faktury. Na fa su aj polozky, co si tankoval pre seba. Uhradu tej casti, co si natankoval pre seba mam dat ako VNZD?
Tamila
03.06.09,11:17
Podľa môjho názoru áno, ako výdavky neovplyvňujúce základ dane.
VladoaKatka
03.06.09,11:22
Ahojte.
Mali sme zamestnanca na dohodu. Po skonceni dohody u nas skoncil. Pracoval ako sofer. Mal k dispoziicii tankovaciu kartu, ktoru neodovzdal. To sme ale zistili, az na fakture (kde sme videli,ze si tankoval benzin pre seba). Riesi to policia. Robim uhradu faktury. Na fa su aj polozky, co si tankoval pre seba. Uhradu tej casti, co si natankoval pre seba mam dat ako VNZD?
Áno VNZD a nezabudni, že z tej čiastky, ktorú tankoval pre seba, si nesmiete uplatniť ani DPH na vstupe, ... samozrejem ak ste platitelia DPH.
aliiica
03.06.09,11:23
A ked sme si uplatnili, treba podat dodatocne DP, vsak.
Ok, dakujem.
Janulana
04.06.09,05:03
Ako zaúčtujete kurzový rozdiel, ktorý vznikol pri prechode na Euro, napríklad v záväzkoch? A ešte sa chcem opýtať v programe Alfa, ako sa zaúčtuje centové vyrovnanie - faktúru mám na 42.20 Eur a platila som 42,19.
katkap17
04.06.09,06:34
Centové vyrovnanie a zaokrúhlovanie si nastavíš v Režime účtovania
aliiica
05.06.09,10:30
Este by ma zaujimalo. Ze ked nam to ten byvaly zamestnanec zaplati, bude to POZD alebo PNZD?
VladoaKatka
05.06.09,11:01
Este by ma zaujimalo. Ze ked nam to ten byvaly zamestnanec zaplati, bude to POZD alebo PNZD?

Nákup pre osobnú potrebu bývalého zamestnanca - Výdaj = VNZD
Úhrada osobnej potreby bývalého zamestnanca - Príjem = PNZD
veronkaj
08.06.09,04:34
dobré ráno

prosím sú rône názory na toto ako to má byť správne:
ked v JU si SZCO vyberie z bankomatu peniaze:

tak
- BU sa účtuje podľa dátumu, ktorý je na BU napísaný ako deň účtovania či je to uhr. fa, odvody alebo poplatky

- keď si z BU vyberie peniaze tak : dátum obratu na BU je deň výberu napr. 2.5.09 ale deň účtovania na BU je 3.5.2009.

- ako to správne teda zaúčtovať v JU :

dať 3.5.09 ako výdaj z BU na pr. položky a zároveň aj 3.5.09 príjem do pokladne z prieb. položiek.???????

alebo to musím dať inak?????
Ďakujem
jana007
08.06.09,04:47
Príjem do pokladne - dátum výberu - doklad z bankomatu.
Výber z BÚ - dátum na výpise - doklad výpis z účtu.
Dátumy sa mi nikdy nezhodujú - peniaze sú na priebežných položkách.
beatam
08.06.09,07:34
dobré ráno

prosím sú rône názory na toto ako to má byť správne:
ked v JU si SZCO vyberie z bankomatu peniaze:

tak
- BU sa účtuje podľa dátumu, ktorý je na BU napísaný ako deň účtovania či je to uhr. fa, odvody alebo poplatky

- keď si z BU vyberie peniaze tak : dátum obratu na BU je deň výberu napr. 2.5.09 ale deň účtovania na BU je 3.5.2009.

- ako to správne teda zaúčtovať v JU :

dať 3.5.09 ako výdaj z BU na pr. položky a zároveň aj 3.5.09 príjem do pokladne z prieb. položiek.???????

alebo to musím dať inak?????
Ďakujem
deń výberu-príjem do pokladne - ppd - 2.5.2009
výpis bu - 3.5.2009
veronkaj
08.06.09,07:44
Ďakujem takže ak dobre chápem:

tak do pokladne PPD z pr. položiek = dátum výberu = dátum obratu na BU teda fyzický výber

a pri účtovaní bu tak dať výdaj na pr. položku dňom účtovný dátum na bu

to znamená, že najprv musím nahodiť bu a to mi potom z tej pr. položky vezme do pokladne ked vlastne z bu na pr. položku to príde dátumom o deň neskôr??? Pretože dátum prijatia peňazí do pokladne je skorší termín ako dátum výdaja na pr. položku z BU ???
veronkaj
08.06.09,08:21
Ďakujem takže vyskúšam čo mi to v alfe spraví

ďakujem

a prosím ak by ste vedeli, ked mám v záväzkoch predpisy na ZP na každý mesiac,ktoré potom vypárujem z úhradou a teraz pri RZZP mi vyšiel preplatok, ako to dám ?? 13,50 Eur
- dám to do záväzkov mínusom??=-13,50 EUR dám ako predpis rzzp
- potom ked mi to príde na bu tak vypárujem a dám ako príjem ovpl. základ dane??? a ako sa to zdaní??
Muška
08.06.09,08:42
Ďakujem takže vyskúšam čo mi to v alfe spraví

ďakujem

a prosím ak by ste vedeli, ked mám v záväzkoch predpisy na ZP na každý mesiac,ktoré potom vypárujem z úhradou a teraz pri RZZP mi vyšiel preplatok, ako to dám ?? 13,50 Eur
- dám to do záväzkov mínusom??=-13,50 EUR dám ako predpis rzzp
- potom ked mi to príde na bu tak vypárujem a dám ako príjem ovpl. základ dane??? a ako sa to zdaní??

ZP Ti to zdaní a zašle doklad o zrážkovej dani.
§43
l) poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 5 alebo § 6, vrátené zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného.136aa)
Muška
08.06.09,08:54
Ďakujem takže vyskúšam čo mi to v alfe spraví

ďakujem

a prosím ak by ste vedeli, ked mám v záväzkoch predpisy na ZP na každý mesiac,ktoré potom vypárujem z úhradou a teraz pri RZZP mi vyšiel preplatok, ako to dám ?? 13,50 Eur
- dám to do záväzkov mínusom??=-13,50 EUR dám ako predpis rzzp
- potom ked mi to príde na bu tak vypárujem a dám ako príjem ovpl. základ dane??? a ako sa to zdaní??
Postupy JU.
(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu.

P.S.
§ 4 ods.6 písm. d) 3.tí bod
(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,
veronkaj
08.06.09,10:35
takže tým pádom to bude aj príjem ovplyvň. základ dane pri DP za rok 2009. Pri robení kvartálnych dph sa to nebude uvádzať nikde???

Ďakujem veľmi pekne za pomoc,
postupne sa naučím,
beatam
08.06.09,11:07
Ďakujem takže ak dobre chápem:

tak do pokladne PPD z pr. položiek = dátum výberu = dátum obratu na BU teda fyzický výber

a pri účtovaní bu tak dať výdaj na pr. položku dňom účtovný dátum na bu

to znamená, že najprv musím nahodiť bu a to mi potom z tej pr. položky vezme do pokladne ked vlastne z bu na pr. položku to príde dátumom o deň neskôr??? Pretože dátum prijatia peňazí do pokladne je skorší termín ako dátum výdaja na pr. položku z BU ???
Príjem do pokladne podľa "cetlíka" z bankomatu
1.ppd - pokladna príjem / priebežné položky výdaj (2.5.2009)
2.výpis- účet výdaj / priebežné položky príjem ( 3.5.2009)
Muška
08.06.09,11:13
takže tým pádom to bude aj príjem ovplyvň. základ dane pri DP za rok 2009. áno, ale máš to aj zdanené zrážkovou daňou. Čiže daňový efekt - nula Pri robení kvartálnych dph sa to nebude uvádzať nikde??? nie

Ďakujem veľmi pekne za pomoc,
postupne sa naučím,
Zákon o DPH
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb
veronkaj
08.06.09,12:20
ďakujem ešte raz všetkým za pomoc, čo by sme si my uchá bez Vás počali.

ďakujem
slavkavar
10.06.09,08:43
čo všetko ma obshovať ID. Je nato nejaký predpísaný vzor?
veronkaj
15.06.09,05:22
dobré ráno

prosím poradáci pomôžete mi??

- ako som tu už písala robím polovičke od 1.1.09 JU účtovníctov. -autoklam. platca dph kvartálny

- pozerala som si spätne účtovníctvo a nezdajú sa mi niektoré veci prosím poradte ako ich vyriešiť aby boli správne.

- v ŽL má adresu kde býva
- má zmluvu o prenájme priestorov na podnikanie za 1, Sk u podnikateľa, ktorý je tiež platcom dph ale nikde som o tom doklad, že by tú korunu niekedy zaplatil,

-má kupovaný nábytok do kancelárie ale kde je tá kancelária nikde špecifikované nieje.

preto si myslím,

že :
- v zmluve by mal mať inú aspoň 50,- Eur = 1500 sk na rok na platbu za nájom tých priestorov a mal by dostať napr. na konci roka na to faktúru, že suma za prenájom samozrejme s dph pretože ten kto mu ju prenajíma je platcom dph. A cenu si myslím preto vyššiu lebo to mu nikto neuverí že niekto prenajíma v podstate zadarmo a pritom sa využíva elektrina,...a mal to tam mať nejak označené kvôli kontrole že je tam aj jeho prevádzka

- malo by tam byť asi v tej zmluve špecifik. že napr. má prenajaté aj kanc. priestor

- ked má tento SZCO čo mu robím účtovníctvo, rod. dom, a dolu si chce urobiť dielnu - teda v garáži, musel by to ohlásiť ako prevádzku a keď má ten dom s manželkou . je to vysporiadané zrušením BSM kvôli podnikaniu, je ona majiteľka tak musí mať nejakú zmluvu s ňou, že môže používať garáž ako dielňu a napr. jednu miestnosť ako kanceláriu???? a energie potom nemôže aj tak uplatňovať pretože by musel mať zvlášť hodiny

nezdá sa mi to a rada by som aby s tím nemal neskôr problémy a tak si myslím že takto by to malo byť.
prosím opravte ma ak sa mýlim, možno to pomôže aj iným čo tak v malom podnikajú

ďakujem
Bibiana_77
15.06.09,08:56
Ahojte.
Chcem sa opýtať, ako mám zaúčtovať kúpu stravných lístkov.
Objednala som stravné lístky pre majiteľa i pre mňa spolu 216 ks.
Pre majiteľa 108 ks x 3,60 eur a pre mňa 108 x 2,70 eur.
Prišla mi faktúra na sumu 692,84 eur. Z toho suma 680,40 za stravné lístky bez dph a 12,44 eur za objednávku a dopravu s dph. Bolo to uhradené dobierkou. :confused: Len teraz som začala robiť JÚ a sa s tým trochu pasujem študovaním na internete a dosť mi pomáhajú i Vaše príspevky. Ďakujem.
hanelie
15.06.09,09:35
mal to tam mať nejak označené kvôli kontrole že je tam aj jeho prevádzka

áno, je potrebné označenie prevádzky / kontroluje živnostenský úrad



ked má tento SZCO čo mu robím účtovníctvo, rod. dom, a dolu si chce urobiť dielnu - teda v garáži, musel by to ohlásiť ako prevádzku a keď má ten dom s manželkou . je to vysporiadané zrušením BSM kvôli podnikaniu, je ona majiteľka tak musí mať nejakú zmluvu s ňou, že môže používať garáž ako dielňu a napr. jednu miestnosť ako kanceláriu????
k otvoreniu prevádzky je potrebné preukázať vzťah k nehnuteľnosti / nájomná zmluva, LV ai.

na stavebnom úrade sa žiada o zmenu účelu stavby / platí sa vyššia daň z nehnuteľnosti /
k prevádzke sa vyjadruje aj hygienik / RÚVZ
veronkaj
15.06.09,10:41
prosím a to ostatné rozmýšlam správne ohľadom terajšej prevádzky a platenia nájomného?????
Lianka
15.06.09,10:48
Ahojte.
Chcem sa opýtať, ako mám zaúčtovať kúpu stravných lístkov.
Objednala som stravné lístky pre majiteľa i pre mňa spolu 216 ks.
Pre majiteľa 108 ks x 3,60 eur a pre mňa 108 x 2,70 eur.
Prišla mi faktúra na sumu 692,84 eur. Z toho suma 680,40 za stravné lístky bez dph a 12,44 eur za objednávku a dopravu s dph. Bolo to uhradené dobierkou. :confused: Len teraz som začala robiť JÚ a sa s tým trochu pasujem študovaním na internete a dosť mi pomáhajú i Vaše príspevky. Ďakujem.

Velmi strucne:
faktura - kniha zavazkov
uhrada - PP vydavok (strav. l.) + rezia (poplatok, doprava)
ID - PP prijem (strav. l.)
spotreba - ID - SZCO 100% VOZD (mesacne)
spotreba - ID - zamestnanec 55% VOZD (mesacne)

Plus zapisy do knihy cenin - prijem/vydaj - spotreba.

DPH neuplatnujes - rezia.


Podrobnosti uctovania v linku:
http://www.porada.sk/t101022-ceniny-a-priebezne-polozky.html
Bibiana_77
15.06.09,11:07
Lianka, prepáč, ja s účtovníctvom ešte len začínam, tak tým skratkám veľmi nerozumiem.
Ja som to zaúčtovala takto:
- výdaj z peňažného denníka 692,88 Eur /iný odpočítateľný od základu dane/
- príjem do pokladne 680,40 /iný zdaniteľný príjem/
- výdaj lístkov z pokladne v hodnote 138,60 na jún /iný odpočítateľný od základu dane/
- príjem 45% úhrady od mňa do pokladne - 26,73 eur /iný zdaniteľný príjem/.
Neviem, či to môže byť i takto, alebo to mám opraviť, a ak to mám opraviť, tak mi prosím napíš trošku obšírnejšie ako. Ďakujem veľmi pekne... :)
Lianka
15.06.09,11:53
Lianka, prepáč, ja s účtovníctvom ešte len začínam, tak tým skratkám veľmi nerozumiem.
Ja som to zaúčtovala takto:
- výdaj z peňažného denníka 692,88 Eur /iný odpočítateľný od základu dane/ - priebezna polozka vydaj (strav.l.) + rezia (poplat.l, doprava, DPH)
- príjem do pokladne 680,40 /iný zdaniteľný príjem/ - priebezna polozka prijem (ja osobne mam druhu "pokladnu" len na stravne listky)
- výdaj lístkov z pokladne v hodnote 138,60 na jún /iný odpočítateľný od základu dane/ - ano, VOZD-rezia
- príjem 45% úhrady od mňa do pokladne - 26,73 eur /iný zdaniteľný príjem/. - ak je spotreba uctovana ako 100%, potom je to ok... ale ak je spotreba za zamestnanca uctovana ako 55%, potom prijem 45% bude PNZD
Neviem, či to môže byť i takto, alebo to mám opraviť, a ak to mám opraviť, tak mi prosím napíš trošku obšírnejšie ako. Ďakujem veľmi pekne... :)

Opravy v texte.

PP - priebezna polozka
ID - interny doklad

Ak nerozumies mojho popisu, skus si precitat aj prispevky v uvedenom linku - mne velmi pomohol. Pozri aj Postupy uctovania pre JU.
Lucinka23
16.06.09,16:25
Ahojte poraďáci, opäť sa na vás obraciam s prosbou o radu v nasledovnom:

Pri preberaní tovaru sa zistila chyba, nesprávne dodaný tovar. Bol vystavený reklamačný list. No nesprávne dodaný tovar bol už vyfakturovaný a zaplatený.
Reklamácia bola uznaná.
Pri ďalšom dodaní tovaru bola vystavená faktúra, zároveň aj príjmový doklad na dodaný tovar. Priložená bola aj dohoda o vzájomnom vysporiadaní záväzkov a pohľadávok, pričom nebola za druhú dodávku zaplatená suma na príjmovom doklade ale ponížená o tú reklamáciu. Ako to mám zaúčtovať?
Dúfam, že som to vysvetlila dosť zrozumiteľne a ešte viac som to nedomotala.

Za vaše reakcie vopred ďakujem.
mekelek
16.06.09,16:45
Ahojte poraďáci, opäť sa na vás obraciam s prosbou o radu v nasledovnom:

Pri preberaní tovaru sa zistila chyba, nesprávne dodaný tovar. Bol vystavený reklamačný list. No nesprávne dodaný tovar bol už vyfakturovaný a zaplatený.
Reklamácia bola uznaná.
Pri ďalšom dodaní tovaru bola vystavená faktúra, zároveň aj príjmový doklad na dodaný tovar. Priložená bola aj dohoda o vzájomnom vysporiadaní záväzkov a pohľadávok, pričom nebola za druhú dodávku zaplatená suma na príjmovom doklade ale ponížená o tú reklamáciu. Ako to mám zaúčtovať?
Dúfam, že som to vysvetlila dosť zrozumiteľne a ešte viac som to nedomotala.

Za vaše reakcie vopred ďakujem.
a) evidencia záväzkov - zaevidovať obidve faktúry tak ako sú vystavené
b) evidencia pohľadávok - zaevidovať reklamáciu
c) VPD-om zaúčtovať do PD úhradu 1. aj 2. faktúry - úhrada záväzku
d) vystaviť PPD na sumu reklamácie a zaúčtovať do PD ako úhradu pohľadávky
Lucinka23
16.06.09,16:56
ďakujem mekelek
Lucinka23
16.06.09,17:00
a) evidencia záväzkov - zaevidovať obidve faktúry tak ako sú vystavené
b) evidencia pohľadávok - zaevidovať reklamáciu
c) VPD-om zaúčtovať do PD úhradu 1. aj 2. faktúry - úhrada záväzku
d) vystaviť PPD na sumu reklamácie a zaúčtovať do PD ako úhradu pohľadávky


a ešte ma napadlo v tejto súvislosti: mám to dať ako príjem ovplyvňujúci daň alebo nie? A ako sa to bude chovať vo vzťahu k DPH?
mekelek
16.06.09,17:10
a ešte ma napadlo v tejto súvislosti: mám to dať ako príjem ovplyvňujúci daň alebo nie? A ako sa to bude chovať vo vzťahu k DPH?

Úhrady (výdaje) budú VOZD, tak aj príjem musí byť POZD.
Alebo môžeš spraviť aj tak (teraz ma napadlo):
reklamáciu miesto pohľadávok dáš do záväzkov mínusom a úhradu k tomu VPD-om tiež mínusom. Takto všetko bude VOZD. Samozrejme faktúry zapíšeš do evidencie DPH, ale aj reklamáciu. O DPH v reklamácii sa ti zníži nárok na odpočet.
Lucinka23
16.06.09,17:31
Úhrady (výdaje) budú VOZD, tak aj príjem musí byť POZD.
Alebo môžeš spraviť aj tak (teraz ma napadlo):
reklamáciu miesto pohľadávok dáš do záväzkov mínusom a úhradu k tomu VPD-om tiež mínusom. Takto všetko bude VOZD. Samozrejme faktúry zapíšeš do evidencie DPH, ale aj reklamáciu. O DPH v reklamácii sa ti zníži nárok na odpočet.


Ďakujem ešte raz. Ten druhý spôsob cez záväzky sa mi zdá lepší. :)
veronkaj
18.06.09,05:21
ako v JU ak auto je zaradené do ponikania sa účtuje údržba tohto auto teda napr. umytie, výmena oleja ,...alebo nákup vody do ostrekovača, batéria,,, ja som to dala do pr. réžie v členení údržba auta

prosím ako mám v JU zapísať do účtovníctva pre szčo platca dph ked má na pokladničnom doklade z čerpacej stanice blok na dial. známku 7 dňovú a táto suma je že bez dph???

je to na auto, ktoré má v podnikaní.

Ďakujem

inak znovu som zopakovala ten postup s gastrol. v sekcii ceniny takže je to tam
bv_alexandra
18.06.09,06:02
ako v JU ak auto je zaradené do ponikania sa účtuje údržba tohto auto teda napr. umytie, výmena oleja ,...alebo nákup vody do ostrekovača, batéria,,, ja som to dala do pr. réžie v členení údržba auta aj ja to tak účtujem do prevádzkovej réžie

prosím ako mám v JU zapísať do účtovníctva pre szčo platca dph ked má na pokladničnom doklade z čerpacej stanice blok na dial. známku 7 dňovú a táto suma je že bez dph???aby mohla byť uplatnená DPH z dialničnej známky je potrebné aby pri bloku bol priložená časť známky, ten papierik ktorý ostava po nalepení známky na okno. Tam je aj vyčíslená DPH;)

je to na auto, ktoré má v podnikaní.

Ďakujem

inak znovu som zopakovala ten postup s gastrol. v sekcii ceniny takže je to tamv texte
veronkaj
18.06.09,10:51
bv_alexandra

na bloku z čerp. stanice je len že dn 7 dnová napr. 4,00 Eur a tak na bloku nieje vyčíslená žiadna dph,
takže ak nemám spodok z tej nálepky čo ide na okno tak to dám do JU bez dph ako réžia v členení dial. známky
a ak mám k dispozícii ten bloček ak ho nevyhodili teda tú spodnú časť tak podľa toho môžem dať aj dph a tiež ako PR réžiu ale už s dph.

tak mám chápať, niekedy je to písané na blokoch tak inokedy s dph ako ktorá čerpačka alebo kde sa kúpi.


Ďakujem
bv_alexandra
18.06.09,11:46
bv_alexandra

na bloku z čerp. stanice je len že dn 7 dnová napr. 4,00 Eur a tak na bloku nieje vyčíslená žiadna dph,
takže ak nemám spodok z tej nálepky čo ide na okno tak to dám do JU bez dph ako réžia v členení dial. známky
a ak mám k dispozícii ten bloček ak ho nevyhodili teda tú spodnú časť tak podľa toho môžem dať aj dph a tiež ako PR réžiu ale už s dph.

tak mám chápať, niekedy je to písané na blokoch tak inokedy s dph ako ktorá čerpačka alebo kde sa kúpi.


Ďakujem
Spodok nálepky podľa par. 71 sa považuje za fa

(4) Za faktúru sa považuje aj
a) cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak cestovný lístok obsahuje jeho obchodné meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane,
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho identifikačné číslo pre daň, dátum predaja nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane.
Ak ju máš uplatníš si DPH
Ak ju nemáš - neuplatníš si DPH, ale ja by som ani nedala do nákladu celú čiastku. Uplatnila by som do VOZD len čiastku spočívajúcu v sume bez DPH a čiastku DPH by som dala ako VNZD.
:)
Janulana
21.06.09,08:09
Mám v PD zaúčtovaný mesiac máj a teraz som prišla na chybu, ktorú mám v marci. Týka sa účtovania cenín. Čo by ste mi poradili? Ako by sa to dalo opraviť?
mekelek
21.06.09,08:41
Platiteľ alebo neplatiteľ DPH?
Manual
21.06.09,08:42
Mám v PD zaúčtovaný mesiac máj a teraz som prišla na chybu, ktorú mám v marci. Týka sa účtovania cenín. Čo by ste mi poradili? Ako by sa to dalo opraviť?
Chybné účtovanie oprav teraz cez ID.
Janulana
21.06.09,08:46
Neplatiteľ DPH.
mekelek
21.06.09,09:58
Neplatiteľ DPH.

Tak, ako ti radil Manual ... a čím skôr.
veronkaj
25.06.09,04:34
prosím kto poradí aký je správny postup účtovania v JU u platcu dph zálohových faktúr, myslím že aj viacerí to použijú.odpoved by bola najlepšie do textu


teda ja dostanem :
1.6. zál. fak na 100,- Eur na službu
3.6. ju uhradím z BU = 100,- Eur
10,6 dostanem konečnú faktúru na 150,- Eur za službu (plnenie akože do 15 dní)
11,6 dohradím zvyšok cez bu 50,-


- ak po uhrade 3.6. dostanem len dan. zál. fa že obdržali platbu a teraz rozpísali sumu s dph a k úhrade 0, akože plnenie bude po 15 dňoch
a tú konečnú faktúru by som dostala 20.6. ako konečnú


a druhý prípad
ked ja vystavím zálohovú faktúru:

2.5. vyst. zálo. fa na 20,-
6.5. dostanem na BU 20,-
8.5. vyst. konečnú . fa akože plnenie do 15 dní na 50,-
8.5. dostanem do pokladne zvyšok 30,-

ak by som vystavila 8.5. len dan. zálohovú na základe úhrady rozpíšem sumu 20,- vrátane dph a ako zaúčtovať
- a potom okolo 20.5. vystavím konečnú fa na tých 50,-


dátumy aj sumy sú samozrejme vymyslené môže to byť napr. služba

prosím ako to správne zaúčtovať:????????,

Ďakujem
veronkaj
25.06.09,05:17
,
Lianka
25.06.09,06:09
prosím kto poradí aký je správny postup účtovania v JU u platcu dph zálohových faktúr, myslím že aj viacerí to použijú.odpoved by bola najlepšie do textu


teda ja dostanem :
1.6. zál. fak na 100,- Eur na službu - do knihy zaväzkov, clenenie zaklad + DPH (DPH neuplatnujes),
3.6. ju uhradím z BU = 100,- Eur - banka rozpis VOZD + DPH (neuplatnujes), vyrovnas zaväzok v knihe zaväzkov,
10,6 dostanem konečnú faktúru na 150,- Eur za službu (plnenie akože do 15 dní) - do knihy záväzkov, clenenie zaklad + DPH (uplatnis DPH),
- ID odpocet zalohy, znizenie zaväzkov v knihe zav. (ja uctujem v Alfe, odpocitam to zapisom priamo v zaväzkoch medzi "uhradami"),
11,6 dohradím zvyšok cez bu 50,- - banka VOZD + DPH (neuplatnujes), vyrovnas v knihe zaväzkov.


- ak po uhrade 3.6. dostanem len dan. zál. fa že obdržali platbu a teraz rozpísali sumu s dph a k úhrade 0, akože plnenie bude po 15 dňoch
- fakturu do knihy zaväzkov, rozpis zaklad + DPH (uplatnit DPH),
- ID odpocet zalohy, znizenie zaväzkov v knihe zav. (zapisujem, ako som vyssie uviedla)
a tú konečnú faktúru by som dostala 20.6. ako konečnú
- ak ti pride aj konecna s 0 EUR, zauctujes do knihy zaväzkov s 0 EUR.


a druhý prípad
ked ja vystavím zálohovú faktúru:

2.5. vyst. zálo. fa na 20,-- neúčtujem o zálohovych fakturach,
6.5. dostanem na BU 20,- - banka prijem POZD + DPH, sparovanie s pohladavkou (konecnou fa.),
8.5. vyst. konečnú . fa akože plnenie do 15 dní na 50,- - kniha pohladavok, rozpis zaklad + DPH (na vystupe),
8.5. dostanem do pokladne zvyšok 30,- - pokladna prijem POZD + DPH, vyrovnanie pohlad. v knihe pohlad.

ak by som vystavila 8.5. len dan. zálohovú na základe úhrady rozpíšem sumu 20,- vrátane dph a ako zaúčtovať
- ak vystavis ostru fakturu na DPH (aj ked ziadas len zalohu), zauctujes do knihy pohladavok zaklad + DPH (na vystupe),
- a potom okolo 20.5. vystavím konečnú fa na tých 50,- - vo fakture odpocitas zalohu: odpocet zalohy faktura c... minus zaklad minus DPH,
- faktura do knihy pohladavok zaklad + DPH,
- ID odpocet zalohy (zapisujem priamo v pohladavke v "uhrade").


dátumy aj sumy sú samozrejme vymyslené môže to byť napr. služba

prosím ako to správne zaúčtovať:????????,

Ďakujem

Ja uctujem takto.
veronkaj
25.06.09,06:53
lianka ďakujem veľmi pekne podrobne naštudujem
veronkaj
25.06.09,06:58
prosím ešte dotaz, či sa vyvíjam správne, ked si platca dph kúpi niečo do hmotn. alebo nehmotného majteku tak dph si uplatní hned v danom mesiaci alebo kvartáli a zvyšok teda základ ceny + ak boli nejaké obst. náklady napr. doprava si odpisuje v odpisoch.

a tu sa chcem spýtať čítala som dva názory:
- nap. hmontý majetok teraz je zvýšený limit na odpisovanie na sumu 1700 Eur. To znamená že ak kúpim vec, ktorej základ dane 1700 Eur už odpisujem alebo odpisujem až stojí 1700,10 Eur.Stretla som sa totiž s tým že raz to jedna účtovníčka považovala že ak stojí presne 1700 dá jednoráz. do nákladov a druhá že už rozpisuje.


prosím vedeli by ste mi poradiť nejakú literatúru kde by som našla konkrétne prípady účtovania v JU u podnikateľa platcu dph napr. v prípade nákupu auta a hmot. majetkov a tak.

niečo ako majú v PU súvzťažnosti.
Niuška
25.06.09,07:02
...a ja sa nehrám a nerobím si robotu. príde zálohová fa, zaplatím ju, príde vyúčtovacia, uplatním daň, rozúčtujem podľa typu nákladu. zálohovú platbu faktúry dám zatiaľ do nedaňových výdavkov a potom po obdržaní daňového dokladu preúčtujem do výdavkov daňových.
Lianka
25.06.09,07:26
a tu sa chcem spýtať čítala som dva názory:
- nap. hmontý majetok teraz je zvýšený limit na odpisovanie na sumu 1700 Eur. To znamená že ak kúpim vec, ktorej základ dane 1700 Eur už odpisujem alebo odpisujem až stojí 1700,10 Eur.Stretla som sa totiž s tým že raz to jedna účtovníčka považovala že ak stojí presne 1700 dá jednoráz. do nákladov a druhá že už rozpisuje.

§ 22
(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,

(7) Nehmotným majetkom na účely tohto zákona sú práva priemyselného vlastníctva, 110) autorské práva111) alebo práva príbuzné autorskému právu vrátane počítačových programov a databáz, projekty, výrobné a technologické postupy, utajované informácie, lesné hospodárske plány, technické a hospodársky využiteľné znalosti, ktorých vstupná cena je vyššia ako 2 400 eur a majú prevádzkovo-technické funkcie alebo použiteľnosť dlhšiu ako jeden rok a sú obstarané odplatne alebo vytvorené vlastnou činnosťou s cieľom obchodovať s nimi, aktivované náklady na vývoj a technické zhodnotenie plne odpísaného nehmotného majetku vyššie ako 1 700 eur.
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2009-a.html#22

Rozumiem tomu takto - vyssia ako 1 700/2 400 znamena:
- presne 1 700 je este drobny hmotny majetok,
- 1 700,05 je uz dlhodoby hmotny majetok.
Zakon hovori suma "vyssia ako", nie "rovna, prip, vyssia".
veronkaj
25.06.09,09:30
ďakujem takto pekne po lopate chápem,

vie mi niekto poradiť aj nejakú tú učebnicu?
ivustek
26.06.09,10:14
Prosím Vás o radu.
Predmetom môjho podnikania je ubytovanie, ktoré poskytujem na základe zmluvy s ces.kanceláriou, uzatvorenou na dobu neurčitú. CK mi poskytuje klientov na základe záväznej objednávky/ v súlade zmluvy/, teda ja faktúry nevystavujem. Objednávka vyzerá takto:
Sprostredkovali sme pre Vás zákazníka v temíne 1.8.-15.8.2009 pre 12 osôb v celkovej sume 200 €.
Priebeh platieb: preddavok 50 € hneď po potvrdení z Vašej strany, sumu 100 € Vám zaplatí zákazník na začiatku pobytu a doplatok 50 € Vám uhradíme my po skončení pobytu.
Objednávka vystavená dňa 20.6.2009./Túto objednávku obratom v ten istý deň vždy aj potvrdím cez e-mail/.

1. Neviem ako to mám zapísať do pohľadávok-/teda dátum vzniku pohľadávky - mám ju do pohľadávok zapísať pod jedným dátumom a to dňom, kedy som ju potvrdila?
2. Sumu pohľadávky mám napísať celých 200 € alebo rozpísať poďľa objednávky na tri sumy.
3. Splatnosť tiež rozpísať podľa obj. na tri dátumy?

Ďakujem.
veronkaj
29.06.09,05:12
prosím ako by sme mali riešiť toto,

autoklampiar účtujúci v JU má živnosť a sídlo firmy na adrese....púpavova ul.
je platca dph, má zmluvu o prenájme priestorov u iného platcu dph, ktorý má vlastné priestory na podnikanie, a časť týchto priestorov je definovaných v zmluve. dohodli sa na symbolickú cenu za prenájom 100 Eur na rok.
- môže to tak byť??? môže si stanoviť sumu akú len chce teda aj úplne takú malú alebo musí to byť tá cena obvyklá alebo ????
- ak by mu niekto prenajímal svoju súkromnú garáž, ktorú nemá niekto v podnikaní zase by tam musel mať všetky povolenia a ešte by aj musel robiť dp za príjmi z prenájmu???
- ak si tento autoklampiar kúpil nábytok do podnikania, môže povedať že to má doma kde má sídlo firmy aj spolu s pc alebo to musí mať na tých prenajatých priestoroch???

ako je to s tými cenami môže si zvoliť sumu za prenájom ako chce alebo je tam nejaká hranica.

- ešte otázka ak by platiteľ szčo chcel kúpiť dom a časť povedzme celý suterén a jednu izbu - by dal ako na podnikanie môže si na to vziať úver alebo resp. dať do majetku firmy tie metre a odpisovať ich????

- alebo je lepšie ak vlastní ten dom s manželkou tak manželke bude platiť za prenájom tých metrov???

prosím poradte ako máme postupovať v uvedených prípadoch, ďakujem
ego.mc
30.06.09,06:07
Prosím Vás o radu.
Predmetom môjho podnikania je ubytovanie, ktoré poskytujem na základe zmluvy s ces.kanceláriou, uzatvorenou na dobu neurčitú. CK mi poskytuje klientov na základe záväznej objednávky/ v súlade zmluvy/, teda ja faktúry nevystavujem. Objednávka vyzerá takto:
Sprostredkovali sme pre Vás zákazníka v temíne 1.8.-15.8.2009 pre 12 osôb v celkovej sume 200 €.
Priebeh platieb: preddavok 50 € hneď po potvrdení z Vašej strany, sumu 100 € Vám zaplatí zákazník na začiatku pobytu a doplatok 50 € Vám uhradíme my po skončení pobytu.
Objednávka vystavená dňa 20.6.2009./Túto objednávku obratom v ten istý deň vždy aj potvrdím cez e-mail/.

1. Neviem ako to mám zapísať do pohľadávok-/teda dátum vzniku pohľadávky - mám ju do pohľadávok zapísať pod jedným dátumom a to dňom, kedy som ju potvrdila? Áno.
2. Sumu pohľadávky mám napísať celých 200 € alebo rozpísať poďľa objednávky na tri sumy. Celou sumou.
3. Splatnosť tiež rozpísať podľa obj. na tri dátumy? Nie.

Ďakujem.

Prvé dve platby sú podľa mňa iba preddavky - ešte ste žiadnu službu neposkytli.
Trochu ma mätie to slovo "sprostredkovali" v objednávke od CK.
ivustek
30.06.09,10:48
Prvé dve platby sú podľa mňa iba preddavky - ešte ste žiadnu službu neposkytli.
Trochu ma mätie to slovo "sprostredkovali" v objednávke od CK.

Ďakujem, že ste zareagovali na moju otázku.

Mám uzatvorenú s nimi: Zmluva o spolupráci uzatvorená ako nepomenovaná zmluva v zmysle § 269 ods.2 Obch.zákonníka s primeraným použitím §§ 642 až 651 a §§566 až 576 Obch. zákonníka.
Ako účel v nej je napísané: CK bude na základe tejto zmluvy vyvíjať v prospech ubytovateľa činnosť smerujúcu k spostredkovaniu ubytovania v jeho ubytovacej kapacite. CA je za týmto účelom oprávnená v súlade s individuálnou požiadavkou konečného zákazníka Ubytovateľa dododnúť v mene Ubytovateľa so zákazníkom za podmienok uvedených touto zmluvou konkrétne podmienky pobytu a zaslať v tomto duchu Ubytovateľovi záväznú objednávku.

Veď práve aj ja mám pochybnosť, či to mám účtovať ako pohľadávky, alebo, či je to vlastne preddavok. Ak by tie prvé dve platby boli preddavok, mám to zapísať do knihy záväzkov?
ego.mc
02.07.09,06:48
Myslím, že by to mohlo byť takto:
1. Celú objednávku zapísať do knihy pohľadávok s dátumom potvrdenia.
2. Prvé dve platby zapísať do knihy záväzkov s dátumami ich prijatia.
3. Po skončení pobytu a zaplatení tretej čiastky vypárovať knihy pohľadávok a záväzkov.
ivustek
02.07.09,10:47
Ďakujem Vám veľmi pekne.
ego.mc
02.07.09,19:47
Za málo :-)
Janulana
03.07.09,05:17
SZČO ukončila živnosť v máji 2009. Viedla JÚ. V júni znovu živnosť založila, lenže teraz nemá žiadne výdavky. Môže si uplatniť paušálne výdavky? Ako to potom vykáže v daňovom priznaní??
ego.mc
03.07.09,06:07
Počas daňového obdobia (roka) nemôže meniť spôsob účtovania resp. evidencie.
Janulana
03.07.09,06:28
Aj keď má iné IČO aj DIČ? To by mal podať 2 priznania?
Lianka
03.07.09,08:34
Nie, poda len jedno danove priznanie za cely rok 2009. Zjednoducsene povedane aj z prvej, aj z druhej zivnosti musi viest bud uctovnictvo alebo si uplatnit pausalne vydavky - nemoze obe skombinovat.

Pri zmene z pausal. vydavkov na vedenie uctovnictva a naopak vid. aj § 17.

§ 2
l) zdaňovacím obdobím kalendárny rok, ak tento zákon neustanovuje inak,
bv_alexandra
03.07.09,11:32
Prosím Vás stretla som sa prvý krát s týmto:
Podnikateľ FO - neplatiteľ DPH
Prijatá faktúra - švajčiarsko
Je tam len jeden dátum predpokladám - dátum vystavenia, zaúčtujem to s kurzom zo dňa 01.januára kedy bola fa vystavená?
Fakturované služby sú za obdobie december predošly rok.
Ďakujem krásne za odpoveď
bv_alexandra
04.07.09,05:25
Prosím Vás stretla som sa prvý krát s týmto:
Podnikateľ FO - neplatiteľ DPH
Prijatá faktúra - švajčiarsko
Je tam len jeden dátum predpokladám - dátum vystavenia, zaúčtujem to s kurzom zo dňa 01.januára kedy bola fa vystavená?
Fakturované služby sú za obdobie december predošly rok.
Ďakujem krásne za odpoveď
posúvam:)
bv_alexandra
04.07.09,05:57
Prosím Vás stretla som sa prvý krát s týmto:
Podnikateľ FO - neplatiteľ DPH
Prijatá faktúra - švajčiarsko
Je tam len jeden dátum predpokladám - dátum vystavenia, zaúčtujem to s kurzom zo dňa 01.januára kedy bola fa vystavená?
Fakturované služby sú za obdobie december predošly rok.
Ďakujem krásne za odpoveď
Ešte doplním faktúra je v € nie v švajč. mene.:eek:
Lianka
04.07.09,12:05
Pozerala som na tvoj prispevok aj vcera, aj som si to rozanalyzovala, zacala ti pisat, ale v tom som sa zhacila aky kurz (NBS, ECB?) a voci akej mene. Podla mna tie EURa to zjednodusuju :).

Zauctovala by som doslu fakturu s datumom vystavenia, t. j. 1.1.2009 (divne, ze vo sviatok, ale budis) v EUR. Kedze sme uz aj my mali menu EUR, nie je co prepocitavat.
veronkaj
07.07.09,09:14
prosím stretli ste sa už s takýmto niečím,

živnostník, platca dph, ktorý vykonáva murárske práce a inštalatérske práce má manželku, ktorá chce aby si dal do živnosti k murárskym prácam a inštalatérskym prácam ešte ďalšiu položku živnosti a to účtovníctvo.
pýtali sa či to prejde na DU a ona by si išla urobiť kurz a potom by ona robila účtovníctvo a fakturoval by to jej manžel akože účtov. práce.

podľa mňa
1/ zvládnuť účtovníctvo JU - aj ked je jednoduché len samotný kurz nestačí, hlavne ak je platca dph, pretože je tam príliš veľa prípadov, kedy treba aj riešiť a hľadať v zákonoch,
2/ ak by robila PU to je ešte náročnejšie ale je zase prehľadnejšie
3/ ak by to prešlo tak sa ho môže DU pri kontrole priamo pýtať otázky na účtovanie v jeho vlastných dokladoch, nebude vedieť odpovedať a je jasné, že on tú prácu nerobil tak prečo ju fakturoval

takže podľa mňa neprejde.
Manual
07.07.09,09:23
Veronka, neangažuj sa príliš, nech dotyčný zájde na ŽU a vypíše si žiadosť. Tam mu všetko vysvetlia. Ostatné nech ťa netrápi, nerieš problémy za iných ;)
bv_alexandra
07.07.09,09:28
prosím stretli ste sa už s takýmto niečím,

živnostník, platca dph, ktorý vykonáva murárske práce a inštalatérske práce má manželku, ktorá chce aby si dal do živnosti k murárskym prácam a inštalatérskym prácam ešte ďalšiu položku živnosti a to účtovníctvo.
pýtali sa či to prejde na DU a ona by si išla urobiť kurz a potom by ona robila účtovníctvo a fakturoval by to jej manžel akože účtov. práce.

podľa mňa
1/ zvládnuť účtovníctvo JU - aj ked je jednoduché len samotný kurz nestačí, hlavne ak je platca dph, pretože je tam príliš veľa prípadov, kedy treba aj riešiť a hľadať v zákonoch,
2/ ak by robila PU to je ešte náročnejšie ale je zase prehľadnejšie
3/ ak by to prešlo tak sa ho môže DU pri kontrole priamo pýtať otázky na účtovanie v jeho vlastných dokladoch, nebude vedieť odpovedať a je jasné, že on tú prácu nerobil tak prečo ju fakturoval

takže podľa mňa neprejde.
Kurz - určite nestačí, a práca účtovníka nie je len o tom že si spravím kurz a huráááá idem účtovať. To je neustále vzdelávanie sa a sledovanie zmien. Ja sama som sa odhodlala začať účtovať a po niekoľkých rokoch, a to som najskôr začala popri našej účtovníčke, ktorá ma trošku zasvätila, a na mojom účtovníctve, kým som si trúfla začať účtovať niekoho iného.
A ani dnes si netrufnem hovoriť o sebe - že som dobrá. Kopu vecí radšej konzultujem a pod.
Čo sa týka toho že on by mal živnosť - manželka by účtovala - tak by mali mať medzi sebou zmluvu.
Ak by robila PU? - je to jedno či PU či JU - ku každému treba mať dostatočné vedomosti, a ku PU obzvlášť.
Keby bola kontrola - on by mohol manželku splnomocniť na úkony v rámci danovej kontroly
Prečo si nezaloží živnosť manželka?
veronikasad
07.07.09,09:31
prosím stretli ste sa už s takýmto niečím,

živnostník, platca dph, ktorý vykonáva murárske práce a inštalatérske práce má manželku, ktorá chce aby si dal do živnosti k murárskym prácam a inštalatérskym prácam ešte ďalšiu položku živnosti a to účtovníctvo.
pýtali sa či to prejde na DU a ona by si išla urobiť kurz a potom by ona robila účtovníctvo a fakturoval by to jej manžel akože účtov. práce.

podľa mňa
1/ zvládnuť účtovníctvo JU - aj ked je jednoduché len samotný kurz nestačí, hlavne ak je platca dph, pretože je tam príliš veľa prípadov, kedy treba aj riešiť a hľadať v zákonoch,
2/ ak by robila PU to je ešte náročnejšie ale je zase prehľadnejšie
3/ ak by to prešlo tak sa ho môže DU pri kontrole priamo pýtať otázky na účtovanie v jeho vlastných dokladoch, nebude vedieť odpovedať a je jasné, že on tú prácu nerobil tak prečo ju fakturoval

takže podľa mňa neprejde.
Účtovníctvo je volná živnosť, k získaniu ŽL stačí aj nedokončené základné vzdelanie - bohužial. /netvrdím, že je to prípad manželky tvojho klienta/.

Mne tiež v marci vyrazil dych sused - murár. Vraj si kúpil SW ALFU a sám si urobil JU, či mu to skontrolujem a urobím DP. Moja odpoveď znela - nie. Ak by bol prišiel ako sused, či mu urobím účtovníctvo a DP, tak sa určite na nejakej "susedskej" cene dohodneme.
veronkaj
08.07.09,04:32
veď presne to,
ja účtujem už 10 rokov, robím PU ale nie sama to robím s ekonomkou, ktorá zároveň je aj v audítorskej komore a vyzná sa aj v daňových zákonoch a občas máme čo robiť aby sme našli správne riešenie a sama by som si do toho netrufla teraz som začala robiť aj JU kvôli mojej polovičke ale toto ma naštvalo.
myslí si dotyčná že ked má program tak má všetko vraj veď to je jednoduché, lenže ten program urobí len to čo mu zadá a ona musí vedieť čo kam patrí, musí ovládať princípi a všetko okolo toho inak nemôže skontrolovať program.Povedala som presne ten názor ako vy. Ja osobne tiež pracujem s Alfou na JU som s ňou spokojná, kolegyňa má MR a na PU máme Money a ešte český program čiže mám s čím porovnávať.

a predsa aj ked je to JU a o účtovníctve čo to viem, predsa sa len chodím pýtať ako to je v JU lebo predsa len je to iné ako PU a nehambím sa tu opýtať a radšej si overiť či rozmýšlam správne.

takže asi tak . a potom nehovorím o tom, že takéto účtovníčky urobia účtovníctvo za pár eur, ja ked prišiel a povedala som mu čo za to chcem a to mal približne za jeden kvartál okolo 150 položiek (faktúry, banka, PD, vrátane spracovanie DPH, zaslania, konzultácii a donesenia na podpis k nemu domov aj pre doklady by som si chodila ja) tak ked som mu zahlásila, že 100 Eur vraj som drahá.
tibor1000
09.07.09,19:07
Dobrý večer poraďáci,
vedeli by ste mi prosím pomocť?

Platca DPH od 15.5.2009,predajca tovaru. Pred zaregistrovaním-tj. v apríli 2009 nakúpil tovar,ktorý predal až keď bol registrovaný ako platca DPH.
Nákup takéhoto tovaru zaúčtujem do peň.denníka ešte ako u neplatcu DPH..?A myslím,že mám nárok na odpočet DPH z takéhoto tovaru.Ako to správne zaúčtovať?
A nákup Počítača,v apríli,tiež myslím,že by mal byť nárok na odpočet DPH,aj keď suma počítača ZD je cca 900 Eur..
Moc nerozumiem,ako účtovať v JÚ takéto prípady.. Pomohol by mi prosím niekto?:confused:
ďakujem pekne
Melnick
09.07.09,19:15
Dobrý večer poraďáci,
vedeli by ste mi prosím pomocť?

Platca DPH od 15.5.2009,predajca tovaru. Pred zaregistrovaním-tj. v apríli 2009 nakúpil tovar,ktorý predal až keď bol registrovaný ako platca DPH.
Nákup takéhoto tovaru zaúčtujem do peň.denníka ešte ako u neplatcu DPH..? A myslím,že mám nárok na odpočet DPH z takéhoto tovaru.Ako to správne zaúčtovať?
A nákup Počítača,v apríli,tiež myslím,že by mal byť nárok na odpočet DPH,aj keď suma počítača ZD je cca 900 Eur..
Moc nerozumiem,ako účtovať v JÚ takéto prípady.. Pomohol by mi prosím niekto?:confused:
ďakujem pekne

a/ Mal si urobiť inventúru
b/ Uplatniť DPH z majetku pri prvej registrácii
c/ Zmeniť v pokladni nastavenie pre platiľa DPH
d/ bez problémov predávať tovar, ktorý si mal nakúpený.
Zdenka175
09.07.09,19:43
Chcela som sa spýtať ako to je teraz v r. 2009 s prepočítaním kurzu úhrada OF v CZK? Niekde som počula prepočítať kurzov pred dňom úhrady?