Zavrieť

Porady

Ceniny a priebezne polozky?

Prepacte toto, citujem, som nasla v inej diskusii, tak mam pocit, ze mi usli nejake zmeny v uctovani cenin v JU. Nevie ma niekto nasmerovat na spravnu diskusiu?

" Muška, ja som takto blbla s ceninami. Všimla som si to až v apríli., takže hybáj na prieb. položky a nie rovno do réžie, ako kedysi"

Ja uctujem len stravenky pre SZCO a postupne ich rozpustam mesacne do VOZD - tak ake priebezne polozky, coho sa to tyka ???
Dakujem za radu.
Usporiadat
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Nepridas aj link diskusie, z ktorej uvadzas citat? Zislo by sa to precitat cele, takto sa mi zda, ze je to vytrhnute z kontextu... a mam pocit, ze som sa k tejto teme aj vyjadrovala...
0 0
pedrotello pedrotello

pedrotello je offline (nepripojený) pedrotello

Ako formou rozpušťate stravenky pre SZČO do VOZD - t.z. aké zápisy a cez ake doklady sa robia? Ďakujem.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
pedrotello Pozri príspevok
Ako formou rozpušťate stravenky pre SZČO do VOZD - t.z. aké zápisy a cez ake doklady sa robia? Ďakujem.
Urobim interny doklad za urcite obdobie (robim to polrocne). Pocet odpracovych dni za dane obdobie x hodnota stravneho listka. Zaroven v knihe cenin znizim stav.
0 0
junes junes

junes je offline (nepripojený) junes

Lianka, bolo to v diskusii Material alebo rezia, prispevok c. 84 od Betky
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Pripajam link, z ktoreho je povodny citat:
http://www.porada.sk/t74798-p9-mater...ebo-rezia.html

Podla to myslela ako for... Pre istotu jej mozes poslat sukromnu spravu.

http://www.porada.sk/t38186-postupy-...12-2008-a.html
§ 4
(3) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch peňažných prostriedkov medzi pokladnicou a účtom v banke, pri prevodoch medzi pokladnicami a pri prevodoch medzi účtami v bankách. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Ako príjem sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o príjme účtovnej jednotke doručený, ako výdavok sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.

O ceninach tu nie je rec.
0 0
pedrotello pedrotello

pedrotello je offline (nepripojený) pedrotello

Ďakujem za odpoveď, ale mám stále pochybnosti, ako správne účtovať tie stravenky pre SZČO:
V príručke k programu ALFA sa na str. 147 v časti nákup cenín uvádza:
NÁKUP CENÍN[/B][/B]"Nákup cenín do peňažného denníka zaúčtujte dvomi samostatnými dokladmi. Prvý doklad ako
výdavok (napr. z pokladnice) do stĺpca Výdavok na priebežnú položku (kúpili ste si napríklad
poštové známky a máte na to doklad). Druhý doklad bude príjmový. Bude hovoriť o tom, že ste
do svojho účtovníctva prijali ceniny (v našom príklade poštové známky). Zaúčtujte ho ako príjem
do pokladnice, do stĺpca Príjem z priebežnej položky. Všimnite si, že tieto operácie nemenia
daňový základ podnikateľa. V evidencii cenín potom túto operáciu zaevidujte jedným záznamom
ako príjem cenín.
VÝDAJ CENÍN (SPOTREBA)
Spotrebu (úbytok) cenín zaúčtujte v peňažnom denníku ako výdavok na dosiahnutie,
zabezpečenie a udržanie príjmov, napr. do stĺpca Prevádzková réžia (výdavkový pokladničný
doklad). V evidencii cenín zaevidujte úbytok na základe výdavkového dokladu.

Ako teda správne účtovať??? PPD, VPD alebo ID?
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

O ceninach tu nie je rec.[/QUOTE] S týmto tvrdením nemôžem súhlasiť. Podľa §4 ods. 1 písm.a sa v PD účtujú príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín. Z toho vyplýva, že ceniny sú súčasťou pokladnice.A prevod medzi pokladnicami sa účtuje cez priebežné položky.
Naposledy upravil beatam : 03.02.09 at 12:42
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

[QUOTE=pedrotello;938060]Ďakujem za odpoveď, ale mám stále pochybnosti, ako správne účtovať tie stravenky pre SZČO:
V príručke k programu ALFA sa na str. 147 v časti nákup cenín uvádza:
NÁKUP CENÍN[/B][/B]"Nákup cenín do peňažného denníka zaúčtujte dvomi samostatnými dokladmi. Prvý doklad ako
výdavok (napr. z pokladnice) do stĺpca Výdavok na priebežnú položku (kúpili ste si napríklad
poštové známky a máte na to doklad). Druhý doklad bude príjmový. Bude hovoriť o tom, že ste
do svojho účtovníctva prijali ceniny (v našom príklade poštové známky). Zaúčtujte ho ako príjem
do pokladnice, do stĺpca Príjem z priebežnej položky. Všimnite si, že tieto operácie nemenia
daňový základ podnikateľa. V evidencii cenín potom túto operáciu zaevidujte jedným záznamom
ako príjem cenín.
VÝDAJ CENÍN (SPOTREBA)
Spotrebu (úbytok) cenín zaúčtujte v peňažnom denníku ako výdavok na dosiahnutie,
zabezpečenie a udržanie príjmov, napr. do stĺpca Prevádzková réžia (výdavkový pokladničný
doklad). V evidencii cenín zaevidujte úbytok na základe výdavkového dokladu.

Ja účtujem ceniny presne ako píšeš. Príjem PPD, výdaj VPD.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
beatam Pozri príspevok
O ceninach tu nie je rec.
S týmto tvrdením nemôžem súhlasiť. Podľa §4 ods. 1 písm.a sa v PD účtujú príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín. Z toho vyplýva, že ceniny sú súčasťou pokladnice.A prevod medzi pokladnicami sa účtuje cez priebežné položky.[/QUOTE]

vdaka beatam... idem sa na to pozriet...
Naposledy upravil Lianka : 03.02.09 at 15:21 Dôvod: doplnenie
0 0
pedrotello pedrotello

pedrotello je offline (nepripojený) pedrotello

beatam Pozri príspevok
O ceninach tu nie je rec. S týmto tvrdením nemôžem súhlasiť. Podľa §4 ods. 1 písm.a sa v PD účtujú príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín. Z toho vyplýva, že ceniny sú súčasťou pokladnice.A prevod medzi pokladnicami sa účtuje cez priebežné položky.


Ano ceniny sú síce súčasťou pokladnice, ale stále tej istej, t.j. hlavná pokladnica. Mne z toho vypláva, že ak máš v účtovníctve otvorených 2 a viac pokladníc, vtedy vykonávaš prevod medzi nimi cez priebežné položky (podobne ako medzi pokladnicou a účtom). Ale v prípade, ak vedieš len jednu pokladnicu, tak aký prevod chceš robiť ??? nerozumiem!!!

Ak používaš postup, ktorý som opísal vyššie (PPD a VPD), tak do pokladničnej knihy vstupujú aj tie konkrétne PPD a VPD, cez ktoré si účtoval pohyb cenín (SL).

Ako potom chápeš znenie par. 6 ods. (12) postupov JU (sú uvedené vyššie), t.j. že "v pokladničnej knihe sa účtuje stav a pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti s výnimkou cenín." ???

Mne to nejde stále nejako dokopy.
Naposledy upravil pedrotello : 03.02.09 at 21:08
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ok, ok, vdaka. Uz ma aj beatam uviedol/a na spravnu cestu. Akosi som tuto zmenu nepostrehla.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Lianka Pozri príspevok
Ok, ok, vdaka. Uz ma aj beatam uviedol/a na spravnu cestu. Akosi som tuto zmenu nepostrehla.
Az takto som sa nad tym este nezamyslala. Stary rok uz necham tak.
0 0
pedrotello pedrotello

pedrotello je offline (nepripojený) pedrotello

Asi si nedočítala do konca môj príspevok, pretože som ho smeroval na Beatam/a a oponujem tomu, co napisal on. Bolo by dobré, aby sa skúsil on vyjadriť k mojim námietkám.
Peter
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

pedrotello Pozri príspevok

Ano ceniny sú síce súčasťou pokladnice, ale stále tej istej, t.j. hlavná pokladnica. Mne z toho vypláva, že ak máš v účtovníctve otvorených 2 a viac pokladníc, vtedy vykonávaš prevod medzi nimi cez priebežné položky (podobne ako medzi pokladnicou a účtom). Ale v prípade, ak vedieš len jednu pokladnicu, tak aký prevod chceš robiť ??? nerozumiem!!!

Ak používaš postup, ktorý som opísal vyššie (PPD a VPD), tak do pokladničnej knihy vstupujú aj tie konkrétne PPD a VPD, cez ktoré si účtoval pohyb cenín (SL).

Ako potom chápeš znenie par. 6 ods. (12) postupov JU (sú uvedené vyššie), t.j. že "v pokladničnej knihe sa účtuje stav a pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti s výnimkou cenín." ???

Mne to nejde stále nejako dokopy.
Mám 3 pokladnice:
1. SKK
2. EUR
3. SP - stravné pouk.
každá má vlastný číselný rad
V PD prevody medzi nimi účtujem cez priebežné položky.
Ceniny v PD účtujem spolu s hotovostou.

Pomocné knihy podľa §6:
pre SP - kniha cenín
SKK a EUR - pokladničné knihy.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
beatam, a co toto?

§ 6 Postupy uctov. v JU
(12) V pokladničnej knihe sa účtuje stav a pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti s výnimkou cenín. ...

...a ty uctujes ceniny v pokladni.

Kniha cenin je v poriadku, tam to evidujem.
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Ceniny sa v PD účtujú spolu s hotovosťou.
Zostatok cenín sa spolu s hotovosťou vykazuje vo výkaze MAZ.

Ceniny účtujem v knihe cenín a následne v PD (cez tú "pokladnicu").
Sorry, už to neviem inak vysvetliť.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Vdaka za nazor, beatam. Nezda sa mi to, ze by som si kvoli ceninam mala otvarat novu pokladnu (aj s ohladom na § 6. ods. 12)... evidujem ich v knihe cenin. Zaujimalo by ma, co na to ini. Hadam sa niekto vyjadri.
0 0
pedrotello pedrotello

pedrotello je offline (nepripojený) pedrotello

Ahojte, tak vidím, že rozoberáte to, čo som spomenul vyššie a čo mám problém aj ja správne vstrebať, t.j. znenie § 4 ods. (1) verzus § 6 ods. (12) postupov účtovania JU. Beatam asi pri svojom postupe neakceptoval ten §6 ods. 12, ale len § 4 ods. (1). Nepomôže nám niekdo k správnej aplikácii postupov ???
0 0
junes junes

junes je offline (nepripojený) junes

No, ja stravenky pre SZČO uctujem ako VNZD- hromadny nakup - uctujem vydaj hotovosti z pokladne a robim hned prijem do knihy cenin. Mesacne rozpustam urcity pocet ks nepenaznou operaciou -internym dokladom OZD, t.j. k vydaju hotovosti uz nedochadza, ale spotrebovany pocet straneniek si mozem dat do nakladov znizujucich ZD. Do vykazu MaZ dam hodnotu pokladne + zostatok na knihe cenin. Mne to pride logicke, nevidim dovod otvarat este jednu pokladnu na ceniny a potom to riesit priebeznymi polozkami
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Aj toto je zaujímavé
http://www.porada.sk/t90987-interne-doklady-v-ju.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať