Julia333
14.10.08,13:45
Ahoj všetkým:)dnes som objavila túto stránku a veľmi som sa potešila pretože mam množstvo otazok s ktorými si neviem rady.Spolu s rodičmi otvárame menšiu reštauraciu a ja mam za úlohu vypracovat prevadzkový poriadok dnes som s tým začala a rada by som sa opytala či náhodou nemá niekto vypracovaný prevadzkový poriadok pre reštiku a ci by mi trošku nepomohol.:)veľmi by ma to potešilo:):):):)
mysimis
14.10.08,12:06
Julia333
14.10.08,12:51
Ďakujem Miška:)si mi dost pomohla.ani som nevedela že sa to tu tak vo veľkom rieši:)ešte sa musim veľa učiť:)
malamut
07.05.09,09:52
Ahojte,
rada by som začala s podnikaním, ale mám pocit, že čím viac vecí si okolo toho zisťujem, tým viac sa zamotávam.
Prosím, môžete mi poradiť?

Rada by som si k 1.7.09 otvorila psí salón. Stačí ak si k tomuto dátumu založím ŽL? Priestory na prevádzku mám k dispozícií od 1.6. aby som si ich mohla zariadiť. Zmluvu o nájme aj fa za vybavenie by bola až po dátume založenia živnosti.
Okrem toho chcem dovážať aj chovateľské potreby zo zahraničia, tak musím byť platcom DPH.

Kam všade musím ísť a čo všetko mi bude treba vybaviť?
Môžem si už všetko začať vybavovať v júni, aby som mohla od 1.7. otvoriť prevádzku?

Ďakujem za každú radu a prajem pekný deň,
Zuzana
Ľubica 025
07.05.09,10:48
Kľudne si môžeš papiere začať vybavovať už teraz. Na živnostenskom úrade vybavíš živnostenský list a ohlásenie prevádzkárne - s dátumom od 1.7.09. Keď budeš mať ŽL v ruke, na daňovom úrade vybavíš osvedčenie o registrácii pre daň z pridanej hodnoty. Zahlásiš sa na zdravotnej poisťovni ako živnostník od 1.7.09. Do sociálnej poisťovne treba len nahlásiť, že začínaš podnikať - 1. rok netreba platiť odvody.
Ešte ti treba schválenie priestorov hygienikom a registračnú pokladňu - zaregistrovať ju na DÚ.
Lianka
07.05.09,14:06
Po registracii ako SZCO ti na DU daju osvedcenie o DIC (taku karticku). V ziadosti o registraciu uvedies vsetky dane, ktore u teba prichadzaju do uvahy, na ktore sa prihlasujes - dan z prijmov FO, napr. aj dan zo zavislej cinnosti (ak uvazujes o zamestnancoch) a pod. Uvedies aj cislo bankoveho uctu, ak ho mas.

O registraciu DPH ziadas na inom tlacive. Kedze sa ides dobrovolne registrovat (povinnost ti nevyplyva zo zakona), je vhodne v ziadosti zdovodnit a zdokladovat, preco tu DPH "potrebujes". Zdokladovat je vhodne zmluvou s odberatelom, zmluvou o buducej zmluve a pod., je to na tebe. Niektore danove urady robia v opacnom pripade problemy s registraciou na DPH.
malamut
14.05.09,16:36
Ďakujem za odpovede.
Mám ešte jeden dotaz - v marci 08 som si kúpila auto na leazing a rada by som ho využívala na podnikanie. Môžete mi povedať, ako to môžem urobiť?
Splácať ho budem ešte 2,5 roka.
Lianka
14.05.09,16:42
Je leasingova zmluva na ICO?
malamut
14.05.09,17:22
nie, zmluva je na mňa ako fyzickú osobu
Lianka
14.05.09,17:28
Moj nazor:

Pokial je auto predmetom leasingu, nie ste v sucasnosti jeho vlastnicka, t. j. nemate pravo nakladat s nim ako s vlastnym majetkom, teda ani vlozit ho do podnikania.

V pripade, ak chcete auto vyuzivat na podnikanie, je potrebne prepisat leasingovu zmluvu na ICO. Do nakladov Vam vsak pojde len odpis za zvysne mesiace do konca doby leasingu.
veronikasad
14.05.09,19:27
Ďakujem za odpovede.
Mám ešte jeden dotaz - v marci 08 som si kúpila auto na leazing a rada by som ho využívala na podnikanie. Môžete mi povedať, ako to môžem urobiť?
Splácať ho budem ešte 2,5 roka.
Ak budeš auto využívať na podnikanie, môžeš si v nákladoch uplatniť len spotrebované PHM. Nie je možné paušálnu náhradu, lebo to nie je auto vlastné.
pepus22
05.06.09,19:51
a auto si nemozem dat do odpisov ak ho kupim formou leasingu na podnikatelske ucely??
Lianka
06.06.09,07:20
Mozes.
fanysaska
08.06.09,07:32
Dobrý deň. Chcela by som poradiť ohľadom Odvodov do zdravotnej poistovni. Začala som podnikať a som na materskej dovolenke. Niekde som čítala,že si nemusím platiť zdravotné poistenie,pokiaľ som na materskej,ale podmienkou je,že donesiem rodný list dieťaťa do poisťovne. Chcela by som vedieť čo je na tom pravdy? Prosím ak by mi niekto vedel odpovedať????
Lianka
08.06.09,09:10
Pokial si poistenec statu (a to si, pokial si na RD), minimalnym poistnym je tebou urcena suma (aj ziadna). Aj tak ale musis svojej ZP oznamit zacatie podnikatelskej cinnosti. Buduci rok podas rocne zuctovanie zdravotneho poistenia, kde vycislis pripadne nedoplatky za rok 2009 a vypocitas si preddavky na rok 2010 (platene od 7/2010).
fanysaska
08.06.09,11:53
Ďakujem pekne. Tak že ak som to správne pochopila, tak som mala pravdu?
Lianka
08.06.09,13:34
Ciastocne. Pravdu mas v tom, ze nemusis platit prvy rok podnikania.

Od jula dalsieho roka ti moze vyjst preddavok na zdravotne poistenie - zalezi od zakladu dane v danovom priznani s ohladom na pocet mesiacov podnikania v predchadzajucom roku.
nana134
22.06.09,18:33
ahoj Lianka,prosim mozes mi presnejsie napisat o co ide ak si musim vybavit osvedcenie o registraci pre dan z pridanej hodndoty.Pisala si nieco take,ze treba predlozit zmuluvu s dodavatelmi,atd.

Uvazujem o otvoreni predajne s oblecenim,tak si zistujem informacie,ako si zalozit zivnost,atd.

Dakuje,nana
Lianka
22.06.09,18:42
Ahoj nana. Pokial mas zaujem stat sa dobrovolnym platitelom DPH, niektore DU s tym robili problem najma v pripade novo zalozenych firiem, ktore este nezacali aktivnu cinnost. Pokial viem, aj v sucasnosti ziadaju DU od ziadatelov o dobrovolnu registraciu pre DPH dokumenty, ktore zakladaju prijem v buducnosti, napr. zmluvy s odberatelmi, najomnu zmluvu na prevadzkove priestory a pod.

Zakon hovori, ze DU je povinny ziadatela o registraciu DPH zaregistrovat:

§ 4
(4) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2. ...

(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. ...
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#4
nana134
23.06.09,14:05
Dakujem velmi pekne.
lkwoliver
24.06.09,07:45
Ahojte. Zakladám s.r.o. na základe "zakladateľskej listiny" nakoľko budem jediným spoločníkom aj konateľom. Chcem sa spýtať koľko je kolok na zápis do obchodného registra. Dopátral som sa dvoch verzii: 331,50,-€ a 165,50,-€. Je to moja druhá jednosobová s.r.o. Dik Oliver