evulik
22.03.09,16:54
Dobrý večer,
môžete mi pomôcť prosím pri výpočte výšky mojej materskej?
Som na RD a poberám rodičovský príspevok, zároveň od februára 2008 pracujem, môj brutto príjem bol za 11 mesiacov 2008 259.224 Sk, od januára 2009 som DNP a platím si z minima, predpokladaný termín pôrodu cca. 10.11.2009 (do konca septembra budem mať 272 dní z DNP), neviem si poradiť z výpočtom, resp. či si mám DNP ešte navýšiť.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Katy a R
22.03.09,16:22
Dobrý večer,
môžete mi pomôcť prosím pri výpočte výšky mojej materskej?
Som na RD a poberám rodičovský príspevok, zároveň od februára 2008 pracujem, môj brutto príjem bol za 11 mesiacov 2008 259.224 Sk, od januára 2009 som DNP a platím si z minima, predpokladaný termín pôrodu cca. 10.11.2009 (do konca septembra budem mať 272 dní z DNP), neviem si poradiť z výpočtom, resp. či si mám DNP ešte navýšiť.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

priemerne ti to vychádza zo zamestnania okolo 23500 mesačne (VZ bude minulý rok)... takže ani nemá význam navyšovať . Pravdepodobne máš aj preplatky na poistnom.
Ale to všetko závisí aj od toho, aký si mala VZ na NP po jednotlivých mesiacoch. napr. si mohla mať 1 mesiac odmeny .. kde HM prekročila max VZ. :confused:
Spočítaj si VZ za jednotlivé mesiace na NP (z výplatných pások roku 2008) a vydeľ počtom dní (kalendárnych samozrejme) .. budeš mať presný denný VZ.:)
brčko
22.03.09,16:30
evulik,
súhlasím s Katy. Nie je dôležitý hrubý príjem, ale tvoj VZ pre nem.poistenie.
No predpokladám, že ak by si sa odhlásila z DnP a nanovo prihlásila a rátal by sa nárok z DnP z pravdepobobného VZ, tak tento je vyšší, ako tvoj skutočný VZ z DnP. Aha, síce ty si sa prihlásila až v r.2009! a nepíšeš, aky máš VZ pre NP teraz, takže možno to tak nie je.
evulik
22.03.09,17:50
dakujem kočky za odpovede,

ale som aj naďalej kus zmätená, ano stalo že vďaka 13.platu, odmene, preplateniu dovolenky mi vyšlo v niekoľkých mesiacoch viac (VZ prevýšil HM, však), takže akú to hrá rolu? aký to má vplyv? ďakujem
brčko
22.03.09,18:08
má to taký vplyv, že nemôžeš zratavať HM ale len VZ pre nem.poistenie a z týchto VZ vyrátaš denný VZ.
Ak aj v r.2009 (od prihlásenia na DNP) si mala v niektorých mesiacoch vyššiu mzdu/VZ pre NP zo zamestnania a to tak, že v súčte s DNP si prekročila maxim.VZ, čo je t.č. 30219,-Sk/2003,09eur, tak platí, čo som písala s odhlásením a novým prihlásením.
evulik
22.03.09,18:15
trošku mi začína svietiť,

pozerám výplatné pásky a naozajv januári som mala o 3.00 Eura HM vyššiu ako základnú mzdu. takže čo môžem teraz urobiť, keď je už marec? ďakujem za ochotu a čas.
brčko
22.03.09,18:19
nejde o základnú mzdu a o hrubú mzdu ale o hrubú mzdu v porovnaní s vymer.základom pre nem.poistenie!
evulik
22.03.09,18:52
musela som si urobit jasno v tych pojmoch, pardon nie som v tom zbehla, ale VZ pre NP (zo zamestnania) v januari naozaj prevysuje a v sucte s DNP prekracujem tych 1.003,01 eur, takze sa mam odhlasit a znova prihlasit, tomuto moc nerozumiem, pretoze ja si DNP aj tak platim z minima. Dakujem.
Katy a R
22.03.09,20:20
musela som si urobit jasno v tych pojmoch, pardon nie som v tom zbehla, ale VZ pre NP (zo zamestnania) v januari naozaj prevysuje a v sucte s DNP prekracujem tych 1.003,01 eur, takze sa mam odhlasit a znova prihlasit, tomuto moc nerozumiem, pretoze ja si DNP aj tak platim z minima. Dakujem.

Vypočítaj ten denný VZ zo zamestnania ... a hoď sem... uvidíme, ako to vychádza:confused:
Pozri na páske : VZ pre NP napr: február 22300 .. 29 dní, marec 23400 .. 31 dní... atď .. spočítaj VZ a vydeľ počtom dní..
gabi29
23.03.09,06:40
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Dnes nastupujem na MD a nie niektoré veci mi nie sú celkom jasné. Momentálne som zamestnaná no mám PP na dobu určitú do 31.7.09 a od 1.8.08 som aj samoplatcom. Ako mám postupovať teraz s II piliérom? A čo po skončení PP? Keď som si zisťovala na SP tak mi povedali, že ak sa bábo narodí po 27. 4. tak budem mať nárok aj na výplatu materského aj z toho čo som si platila ako samoplatca a že si mám teraz podať 2 žiadosti o materské 1 zamestnávateľ a 1 ako samoplatca je to OK a dokedy mám platiť ako samoplatca?

Ďakujem
gabi29
23.03.09,06:41
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Dnes nastupujem na MD a nie niektoré veci mi nie sú celkom jasné. Momentálne som zamestnaná no mám PP na dobu určitú do 31.7.09 a od 1.8.08 som aj samoplatcom. Ako mám postupovať teraz s II piliérom? A čo po skončení PP? Na SPsom si zisťovala ako to je s materskou a tam mi povedali, že ak sa bábo narodí po 27. 4. tak budem mať nárok aj na výplatu materského aj z toho čo som si platila ako samoplatca a že si mám teraz podať 2 žiadosti o materské 1 zamestnávateľ a 1 ako samoplatca je to OK a dokedy mám platiť ako samoplatca?

Ďakujem
sedimin
23.03.09,06:41
Zdravim,

takze ak to spravne chapem:

ak zena teraz pracuje a chcela by otehotniet, tak ak si v tejto chvili zacne platit DNP vo vyske rozdielu maximalneho vymeriavacieho zakladu a sucasneho vymeriavacieho zakladu od zamestnavatela,
tak bude dostavat najvyssiu moznu matersku? Je to tak ze prvych 6 mesiacov je to viac penazi a potom je to uz podstatne menej?

Takze mame si vypocitat denny VZ aktualny,
a z neho nejak vypocitat novy VZ? Kedze maximalny VZ je cca. 1003 eur a teraz ma 566.
Podla stranky SP zamestnavatel plati 1.4% zo zakladu aktualneho a clovek si na DNP platit vo vyske 4,5% zakladu. Novy zaklad je 437 eur
a 4,5% z toho je cca 20 eur. To znamena ze teraz musi platit este tych 20 eur mesacne?

Este jedna vec. Teraz je zamestnana na dobu urcitu a konci to v novembri.
Ak by sme hned teraz otehotneli, tak by jej asi zmluvu nepredlzili a ostala by od novembra do januara (porod) nezamestnana. Ovplyvni toto matersku, aj ked si bude po ukonceni PP platit DNP v maximalnej vyske?
evulik
23.03.09,08:20
Tak som si to nachystala. Moj prvy problem ci VZ delim 365 dni alebo deleno 335 dni (len tie ktore som odrobila, t.j. februar az december 2008), z toho dostanem denny VZ (ak deleno 365 dni=denny VZ 23,54 Eur, ak deleno 335 dni=denny VZ 25,65 Eur). Cize potom x pocet dni v mesiaci, za ktory ma prist materska. Kedze si platim od 1.1.2009 DNP z minima 295,50 ... vyzera to tak ze mi ta materska vyjde naozaj maximalna. teraz ma trapi, co ste naznacili, ze sa budem musiet odhlasit a znovu prihlasit z DNP ... toto som vobec nepochopila :O) Dakujem
brčko
23.03.09,08:32
evulik,
vidím, že základy ti robia problémy. Odporúčam:
http://jozefmihal.blogspot.com/
prejsť si seriál o materskom od p.Mihála
evulik
23.03.09,08:50
brčko,

vďaka za linky, už viem, kde som urobila chybu. To odhlásenie snáď tiež nájdem priebežne. Ďakujem.
lenkapd
24.03.09,09:57
Dobrý deň, chcela by som sa uistiť v jednej veci ... Sesternica ide na MD 23.3.2009, bola SZČO, pričom 27.02.2009 živnosť pozastavila (odvody si posledné dva roky platila z minimálnej mzdy) a 28.2.2009 sme ju zamestnali s vymeriavacím základom 1.063 EUR (32.024 Sk). Problém je v tom že neviem či jej vyjde vyššia materská, lebo dátum kedy bola zamestnaná (aj prihlásená do SP) pripadol na sobotu a mne to v mzdách spravilo to, že jej za ten jeden deň vo februári vyšiel nulový VZ a teda aj výkazy sú nulové (čiže za ňu neodvediem za ten jeden deň do SP). Chcela by som teda vedieť či to neznamená že poistenie prerušila, aj keď prihlásená od toho dátumu je, ale nič nezarobila. V marci mi to problémy nerobí, lebo tam odrobí 22 dní. Chcela by som teda poradiť či je to v poriadku, alebo mám niečo spraviť inak, ešte som výkazy neodoslala. Ďakujem.
brčko
24.03.09,12:51
Dobrý deň, chcela by som sa uistiť v jednej veci ... Sesternica ide na MD 23.3.2009, bola SZČO, pričom 27.02.2009 živnosť pozastavila (odvody si posledné dva roky platila z minimálnej mzdy) a 28.2.2009 sme ju zamestnali s vymeriavacím základom 1.063 EUR (32.024 Sk). Problém je v tom že neviem či jej vyjde vyššia materská, lebo dátum kedy bola zamestnaná (aj prihlásená do SP) pripadol na sobotu a mne to v mzdách spravilo to, že jej za ten jeden deň vo februári vyšiel nulový VZ a teda aj výkazy sú nulové (čiže za ňu neodvediem za ten jeden deň do SP). Chcela by som teda vedieť či to neznamená že poistenie prerušila, aj keď prihlásená od toho dátumu je, ale nič nezarobila. V marci mi to problémy nerobí, lebo tam odrobí 22 dní. Chcela by som teda poradiť či je to v poriadku, alebo mám niečo spraviť inak, ešte som výkazy neodoslala. Ďakujem.

:eek::eek::eek: Ak by ste to nechali takto, tak jej vyjde nárok na materské vo výške 0eur!!!!! Jej rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského bude totiž ten jeden jediný den t.j. 28.2.09!!!!! s vymer.základom 0eur!!! Bacha na to!

Ach jaj! Tu je každá rada drahá, ked je dnes už 24.3.09!!!
Napadá ma jedine všetko opraviť tak, že PP začal 1.3.09??? potom bude jej rozhod.obdboie 1.3.-22.3.09. Alebo ukončiť tento PP 15.3.09 a nový začať od 16.3.09, aby bolo RO 15.3.-22.03.09????
Nuž ja nie som mzdárka, takže opravy v mzdách a hlavne spätne neviem radiť.

A doporučujem dôsledne preštudovať zákon o sociálnom poistení § 54 ods.2 písm. a) a hlavne písm. b) + c)
lenkapd
24.03.09,13:52
Ďakujem za radu, ako je to potom s tým marcom? to sa nepočíta ako obdobie na výpočet materskej? A keby som zadala že sobotu pracovala? POtom by jej vyšiel nejaký vymeriavací základ a teda aj odvody .... Ešte som premýšľala že by som dala opravný registračný list, kde by sme ju prihlásili k 1.3. len sa bojím či to nebude moc okaté.
jankasm
25.03.09,06:35
:eek::eek::eek: Ak by ste to nechali takto, tak jej vyjde nárok na materské vo výške 0eur!!!!! Jej rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského bude totiž ten jeden jediný den t.j. 28.2.09!!!!! s vymer.základom 0eur!!! Bacha na to!

Ach jaj! Tu je každá rada drahá, ked je dnes už 24.3.09!!!
Napadá ma jedine všetko opraviť tak, že PP začal 1.3.09??? potom bude jej rozhod.obdboie 1.3.-22.3.09. Alebo ukončiť tento PP 15.3.09 a nový začať od 16.3.09, aby bolo RO 15.3.-22.03.09????
Nuž ja nie som mzdárka, takže opravy v mzdách a hlavne spätne neviem radiť.

A doporučujem dôsledne preštudovať zákon o sociálnom poistení § 54 ods.2 písm. a) a hlavne písm. b) + c)

Gabi, a nepostupovalo by sa v tomto prípade pri výpočte materskej z pravdepodobného VZ? Však v zákone sa píše, že ak v rozhodujúcom období nemá poistenkyňa žiadny VZ, použije sa pravdepodobný VZ. To by podľa mňa platilo aj na tento prípad. :o

Ešte Ťa poprosím, kukni na môj príspevok č. 771. Aj to by bolo riešenie, nie?
sedimin
25.03.09,06:37
Prestudoval som si clanok o materskom na stranke socialnej poistovne, aj zakon o socialnom poisteni, ale nie je mi 1 vec jasna.

Dajme tomu ze zena je zamestnana od 1.11.2008 a otehotnie teraz.

Pise sa ze materska je 55% denneho vymeriavacieho zakladu alebo pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu. DVZ je za rozhodujuce obdobie, co je kalendarny rok predchadzajuci tomuto kalendarnemu roku, cize 2008.

V 2008 sa NP platilo za november, december. Cize DVZ sa urcuje za tieto 2 mesiace?
To znamena, ze teraz aj keby si zacala platit dobrovolne nemocenske poistenie, tak dostane matersku len z povinneho poistenia, co sa odviedlo v 2008?

Zakon ale pise, ze sa vyska materskeho pocita z pravdepodobneho zakladu, ak DNP osoba bola nepretržite DNP menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky, takze ak by podala vypoved napriklad 3 mesiace pred nastupom na matersku a 2 mesiace si platila DNP v maximalnej vyske, dostane maximalnu matersku?
jankasm
25.03.09,06:46
Ďakujem za radu, ako je to potom s tým marcom? to sa nepočíta ako obdobie na výpočet materskej? A keby som zadala že sobotu pracovala? POtom by jej vyšiel nejaký vymeriavací základ a teda aj odvody .... Ešte som premýšľala že by som dala opravný registračný list, kde by sme ju prihlásili k 1.3. len sa bojím či to nebude moc okaté.

No okaté to síce nebude, ale trošku komplikované. Urobiť sa to však dá. Len dosť možné, že tam bude nejaká pokuta za oneskorené prihlásenie, ak ju chceš teda prihlásiť od 1.3.2009.
No ja by som to možno urobila aj tým spôsobom, že sobotu akože odpracovala. Ak máte pracovný týždeň od pondelka do piatku, tak jej to dať napr. ako nadčas. Za sobotu musí dostať 1080,-Sk /vlastne 35,83 €/.
Ak sa u Vás pracuje napr. aj v sobotu, tak potom normálne urobiť, že bola v práci a zarobila už spomínaných 35,83 € za tento 1 deň.
Keďže si výkazy ešte neposlala, tak v tom problém nebude, ale ak si už odviedla poistné, tak bude treba doplatiť. No a rovnako bude treba doplatiť aj daň. Ale vlastne ak má podpísané vyhlásenie tak daň neplatila žiadnu. Takže to by bolo OK. :cool:

No a ak sa Ti do tohoto nechce, tak by som skúsila napísať alebo zavolať na SP. Podľa mňa by totiž, ak by naozaj nezarobila za tú sobotu nič, počítali materskú z pravdepodobného VZ, a teda by nebola nulová, ako písala brčko.
jankasm
25.03.09,06:52
Prestudoval som si clanok o materskom na stranke socialnej poistovne, aj zakon o socialnom poisteni, ale nie je mi 1 vec jasna.

Dajme tomu ze zena je zamestnana od 1.11.2008 a otehotnie teraz.

Pise sa ze materska je 55% denneho vymeriavacieho zakladu alebo pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu. DVZ je za rozhodujuce obdobie, co je kalendarny rok predchadzajuci tomuto kalendarnemu roku, cize 2008.
Toto sa píše v jednom odseku, v ďalšom sa však píše o tom, že ak poistenie vzniklo v aktuálnom roku, alebo v aktuálnom mesiaci, tak rozdhoujúce obdobie je od vzniku poistenia. Čiže nie vždy platí, že je to predchádzajúci rok.

V 2008 sa NP platilo za november, december. Cize DVZ sa urcuje za tieto 2 mesiace? ÁNO
To znamena, ze teraz aj keby si zacala platit dobrovolne nemocenske poistenie, tak dostane matersku len z povinneho poistenia, co sa odviedlo v 2008? NIE, v tomto prípade sa použije iný odstavec, ako som už písala, rozhodujúce obdobie bude od vzniku DNP. Čiže ak splní všetky podmienky, môže mať materskú zo zamestnania, počítanú z roku 2008, a z DNP od vzniku, čiže z roku 2009.

Zakon ale pise, ze sa vyska materskeho pocita z pravdepodobneho zakladu, ak DNP osoba bola nepretržite DNP menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky, takze ak by podala vypoved napriklad 3 mesiace pred nastupom na matersku a 2 mesiace si platila DNP v maximalnej vyske, dostane maximalnu matersku? NIE, toto je najdôležitejšia zmena v zákone o SP, ktorá platí už od 1.1.2008. Pokiaľ si bude DNP platiť menej ako 26 týždňov, tak na výpočet materskej sa použije pravdepodobný VZ, ktorý je v prípade DNP minimálny VZ. Musela by DNP platiť súvisle 26 týždňov pred vznikom nároku na materské z maxima aby mala materskú počítanú z maxima.

Odpovede v texte ;)
sedimin
25.03.09,07:28
dakujem, este:

NIE, toto je najdôležitejšia zmena v zákone o SP, ktorá platí už od 1.1.2008. Pokiaľ si bude DNP platiť menej ako 26 týždňov, tak na výpočet materskej sa použije pravdepodobný VZ, ktorý je v prípade DNP minimálny VZ. Musela by DNP platiť súvisle 26 týždňov pred vznikom nároku na materské z maxima aby mala materskú počítanú z maxima.

To znamena, ze ak si teraz zacne platit DNP z maxima (1 003,09 eur, 4,4% z toho = 44,10 eur) a o mesiac otehotnie, zmluva v zamestnani konci 1.11.2009 a nastup na MD by bol v decembri 2009. Pocitalo by sa materske v tomto pripade z maximalneho VZ (co by sa platilo v DNP)? Pretoze v zakone som nenasiel nic, co by hovorilo, ze rozhodujuce obdobie je od vzniku DNP ale podla mna je to vznikom akehokolvek poistenia, pretoze nemocenske poistenie vzniklo uz nastupom do zamestnania 1.11.2008, nie?
jankasm
25.03.09,10:08
dakujem, este:


To znamena, ze ak si teraz zacne platit DNP z maxima (1 003,09 eur, 4,4% z toho = 44,10 eur) a o mesiac otehotnie, zmluva v zamestnani konci 1.11.2009 a nastup na MD by bol v decembri 2009. Pocitalo by sa materske v tomto pripade z maximalneho VZ (co by sa platilo v DNP)? Pretoze v zakone som nenasiel nic, co by hovorilo, ze rozhodujuce obdobie je od vzniku DNP ale podla mna je to vznikom akehokolvek poistenia, pretoze nemocenske poistenie vzniklo uz nastupom do zamestnania 1.11.2008, nie?

Vznik DNP, rovnako ako hocijaké nemocenské poistenie, sa počíta odo dňa prihlásenia sa na SP.
Tvoj plán je síce pekný, problém je len v tom, že keďže je zamestnaná, a v práci má nejaký VZ, napr. 500 € tak z DNP si môže platiť už len z rozdielu maximum mínus VZ zo zamestnania, čiže DNP môže platiť tiež z cca. 500€.
No a potom vlastne keď skončí zamestnania 1.11.2009, tak materské bude mať platené len z DNP. Alebo, ak nebude mať DNP tak zo zamestnania, v ochrannej lehote.
sedimin
25.03.09,11:14
Dakujem za odpoved,

Vznik DNP, rovnako ako hocijaké nemocenské poistenie, sa počíta odo dňa prihlásenia sa na SP.
Tvoj plán je síce pekný, problém je len v tom, že keďže je zamestnaná, a v práci má nejaký VZ, napr. 500 € tak z DNP si môže platiť už len z rozdielu maximum mínus VZ zo zamestnania, čiže DNP môže platiť tiež z cca. 500€.
No a potom vlastne keď skončí zamestnania 1.11.2009, tak materské bude mať platené len z DNP. Alebo, ak nebude mať DNP tak zo zamestnania, v ochrannej lehote.

ano, ale: Teraz by sa platilo DNP z toho rozdielu, aby teraz spolocne NP vychadzalo na maximum a po skonceni zamestnania by sa DNP zvysilo na maximum.

Ty si pisala, ze rozhodujuce obdobie je od vzniku prihlasenia sa do SP;
takze ak je to rozhodujuce obdobie odo dna prihlasenia sa na SP, co je od 1.11.2008 (co je vznik poistenia), tak sa materske bude podla zakona pocitat z predosleho kalendarneho roka a DNP nema zmysel platit.
v zakone sa pise iba o vzniku nemocenskeho poistenia, nerozlisuje sa medzi DNP alebo povinnym NP.
jankasm
25.03.09,11:23
Dakujem za odpoved,


ano, ale: Teraz by sa platilo DNP z toho rozdielu, aby teraz spolocne NP vychadzalo na maximum a po skonceni zamestnania by sa DNP zvysilo na maximum.

Ide mi ale o to, ze ak je to rozhodujuce obdobie odo dna prihlasenia sa na SP, co je od 1.11.2008 (co je vznik poistenia), tak sa materske bude pocitat z predosleho kalendarneho roka a DNP nema zmysel platit.
Ty si pisala, ze rozhodujuce obdobie je od vzniku DNP, v zakone sa ale pise iba o vzniku nemocenskeho poistenia, nerozlisuje sa medzi DNP alebo povinnym NP.

Asi som sa nevyjadrila dosť jasne. Berie sa každé poistenie zvlásť. To znamená, že ak ju na SP prihlásili ako zamestnanca 1.11.2008, to znamená, že v tento deň jej vzniklo nemocenské poistenie zamestnanca, a rozhodujúce obdobie je od tohoto dňa, čiže predchádzajúci rok.
Na DNP sa však prihlási až teraz, čiže rozhodujúce obdobie pre DNP bude odo dňa prihlásenia sa na DNP /keďže to nebolo v predchádzajúcom kalendárnom roku/.
Teda nárok sa posudzuje z každého poistenia zvlásť a rozhodujúce obdobie je pri každom iné.

Ak sa teraz prihlási na DNP s VZ 500 €, a z neho bude popri zamestnaní platiť do 31.10.2009, od 1.11.2009 si zvýši na maximum, a na materskú nastúpi ešte v roku 2009, s tým, že pracovný pomer jej skončí 31.10.2009, bude mať nárok na materské len z DNP. Zo zamestnania NIE. No a ak bude platiť DNP 7 mesiacov z VZ 500 € a asi 1 mesiac z VZ 1000 €, tak v podstate jej to bude vychádzať tak, že materská bude asi 55% z 500 €. Ten 1 mesiac platenia z maxima to vôbec neovplyvní.

Bolo by lepšie porozmýšľať asi nad iným riešením. Neplatiť DNP. Pokiaľ vie na 100%, že ten PP skončí 31.10.2009 a na materskú nastúpi niekedy v 11-12/2009, odporúčam pred nástupom na MD uzavrieť nový PP na pár dní. Nárok na materské potom vznikne z tohoto nového PP a ak bude plat za tých pár dní nastavený na maximum, aj materská môže byť maximálna. :cool:
miruliacik
25.03.09,11:39
Dobry den.
Chcela by som poradit. momentalne som na materskej dovolenke a pred par dnami som sa dozvedela, ze som znovu tehotna. Chcela by som vediet, ci je este mozne, aby som dostavala matersku najvyssiu a ako to urobit.
Dakujem.
andrea33
25.03.09,11:54
ano, tieto podmienky splnam - platim si dobrovolne, od 1.1.2009 s minimalnym zakladom.
jankasm
25.03.09,11:57
Dobry den.
Chcela by som poradit. momentalne som na materskej dovolenke a pred par dnami som sa dozvedela, ze som znovu tehotna. Chcela by som vediet, ci je este mozne, aby som dostavala matersku najvyssiu a ako to urobit.
Dakujem.

No dôležité sú údaje z posledných dvoch rokov. Máš trvalé zamestnanie z ktorého si momentálne na MD? Ak áno, aká je tvoja výška materskej?
Ak nie si zamestnaná, tak čo si robila posledné 2 roky, aké si mala nemocenské poistenia? Pre nárok na materské musíš mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. Výška sa už potom dá ovplyvňovať. :cool:
Ak si však napr. na MD alebo RD ako nezamestnaná, a neplatíš si DNP, tak sa môže stať aj to, že na materské vôbec nárok mať nebudeš. Dúfam, že to nebude tvoj prípad. :o
Doplň info, potom poradíme.
andrea33
25.03.09,11:59
dobry den, v juli 2009 mi zacina materska dovolenka - som szco aj jedina konatelka v sro, nie som zamestnana. Musim prerusit zivnost a pozastavit podnikanie v sro, ak nechcem prist o matersky prispevok? Mam niekolko stalych klientov, o ktorych by som nerada prisla, ked pre nich nebudem moct pol roka pracovat. A taktiez som sudna prekladatelka, co sa podla zakona 382 (http://www.porada.sk/t59505-382-komlexne-naklady-buducich-obdobi.html)/2004 o znalcoch nepovazuje za podnikanie, hoci danove priznanie podavam na rovnakom tlacive ako prijmy zo szco - aj tuto cinnost musim pozastavit, aby som neprisla o matersku? Nie je nejaka moznost, ako neprist o klientov, vykonavat pre nich aspon minimum, co sa da zvladnut popri malom dietatku a neprist o peniazky z materskej? Dik za namety.


a trvá ti nemocenské poistenia a splníš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom?

ano, brcko - mam dobrovolne nemoc poistenie, ktore splna tuto podmienku, takze narok na matersky prispevok mam
sedimin
25.03.09,13:10
Ak sa teraz prihlási na DNP s VZ 500 €, a z neho bude popri zamestnaní platiť do 31.10.2009, od 1.11.2009 si zvýši na maximum, a na materskú nastúpi ešte v roku 2009, s tým, že pracovný pomer jej skončí 31.10.2009, bude mať nárok na materské len z DNP. Zo zamestnania NIE. No a ak bude platiť DNP 7 mesiacov z VZ 500 € a asi 1 mesiac z VZ 1000 €, tak v podstate jej to bude vychádzať tak, že materská bude asi 55% z 500 €. Ten 1 mesiac platenia z maxima to vôbec neovplyvní.


Dakujem, to som nevedel, ze sa to berie ako 2 extra poistenia, uz snad posledna otazka: Zo zamestnania nebude mat narok na matersku, lebo uplynie od zaniku povinneho NP 42 dni, ze? Co sa zmeni, ak by sme ale pockali a na matersku nastupili az zaciatkom 2010, tak sa uz bude pocitat zaklad z DNP, ktore by si zacala platit po skonceni zamestnania? Ale vtedy by sa podla zakona § 57-1c pouzil pravdepodobny denny zaklad, cize z minimalnej mzdy.

Ako uvazujem, jedina moznost ako dostat nejaku matersku po skonceni ochrannej lehoty (tomu sa neda vyhnut) je zacat platit teraz DNP z 500 €, a materska bude 55% z toho. Tak je?
miruliacik
25.03.09,13:42
Som od jula 2006 bola najskor na nemocenskej-rizikove tehotenstvo a od decombra 2006 na MD. Odvtedy som s dcerkou doma. Predtym som bola zamestnana ale pocas nemocenskej v auguste 2006 mi skoncil prac. pomer na dobu urcitu.
calawen
25.03.09,18:05
Dakujem, to som nevedel, ze sa to berie ako 2 extra poistenia, uz snad posledna otazka: Zo zamestnania nebude mat narok na matersku, lebo uplynie od zaniku povinneho NP 42 dni, ze? Co sa zmeni, ak by sme ale pockali a na matersku nastupili az zaciatkom 2010, tak sa uz bude pocitat zaklad z DNP, ktore by si zacala platit po skonceni zamestnania? Ale vtedy by sa podla zakona § 57-1c pouzil pravdepodobny denny zaklad, cize z minimalnej mzdy.

Ako uvazujem, jedina moznost ako dostat nejaku matersku po skonceni ochrannej lehoty (tomu sa neda vyhnut) je zacat platit teraz DNP z 500 €, a materska bude 55% z toho. Tak je?

Ako som sa dočítala v tejto téme, v prípade tehotenstva je ochranná doba až 6 mesiacov...
brčko
25.03.09,18:19
Gabi, a nepostupovalo by sa v tomto prípade pri výpočte materskej z pravdepodobného VZ? Však v zákone sa píše, že ak v rozhodujúcom období nemá poistenkyňa žiadny VZ, použije sa pravdepodobný VZ. To by podľa mňa platilo aj na tento prípad. :o

Ešte Ťa poprosím, kukni na môj príspevok č. 771. Aj to by bolo riešenie, nie?

Ahoj Janka :)
Tiež ma to najprv napadlo, či by nerátali materské z pravd.VZ. No myslím, že to by bolo len v prípade, ak by 28.2. bola doba, kedy nemusí platiť poistné napr. z dôvodu RD, MD, PN, ....

Vlastne ani neviem, či by bolo v poriadku, ak byza 28.2.09 neodviedli žiadne odvody. Ved podla zákona je povinnosť aspon z min.mzdy. :confused: No v tomto sa nevyznám, aj som niečo už o tom čítala, no nepamätám si, či tam bolo aj riešenie. No a či teda v takom prípade by išlo o obdobie bez VZ pre NP alebo obdobie z VZ rovným nule?? Podla mna to druhé, lebo NP nemala prerušené a ani nešlo o obdobie bez povinnosti odvádzať poistné, lebo o víkende sa nikde v zákone o soc.poistení nehovorí, že nie je povinnosť odvádzať poistné.

Preto lepšie, ak ide o prácu, ktorú vykonávajú aj cez víkend, ked jej dajú aj mzdu za toho 28.2.09. Netreba podla mna riskovať. Lebo už som čítala aj taký príspevok, že SP priznala materské z VZ = 0Sk, aj ked to bolo z DNP. :mee:

Aha, tak som teraz čítala ten tvoj príspevok 771, takže súhlasím s tou prácou v sobotu. Tak to aj asi lenka opravila, lebo robia aj v sobotu :)
brčko
25.03.09,18:26
Ako som sa dočítala v tejto téme, v prípade tehotenstva je ochranná doba až 6 mesiacov...

presne je to takto: v prípade, že nem.poistenie "zanikne v období tehotenstva", tak OL na uplatnovanie nem.dávok (materského, nemocenského, ošetrovného) je 6mesiacov.

Podla príspevkov, čo som čítala na podade vraj v prípade, ak trvá iné nem.poistenie, tak soc.poistovna plynutie OL neuznáva. No už som sa stretla aj s prípadom, kedy ho uznali (možno je napr. pri materskom dôležité aj to, či je splnená podmienka aspon 270dní NP ... z každého NP? t.j. z trvajúceho a aj ukončeného NP ????). Aj ked to bol prípad nemocenského, nie materského. No nikto to nezaručí.
Katy a R
25.03.09,18:34
........
Ako uvazujem, jedina moznost ako dostat nejaku matersku po skonceni ochrannej lehoty (tomu sa neda vyhnut) je zacat platit teraz DNP z 500 €, a materska bude 55% z toho. Tak je?

Ochranná doba (6 mesiacov) zo zamestnania bude len vtedy, ak by bola tehotná pri skončení PP, ale nesmie mať iné poistenie (DNP). Čiže potom by mohla mať materskú zo zamestnania . Ale asi chcete vyššiu.;)
Potom je riešenie (ako už písala Janka) .. nové zamestnanie (na krátku dobu)..
S tým DNP plateným súčasne aj s poistením zamestnanca (a s tým VZ čo uvádzaš) .. a ak by potom PP skončil .... tak to by veru lepšie ako zo zamestnania nebolo.:mee:
katkas
26.03.09,08:19
Neodpoviete mi na otazku 739, 740? Dakujem.
sedimin
26.03.09,09:57
Ochranná doba (6 mesiacov) zo zamestnania bude len vtedy, ak by bola tehotná pri skončení PP, ale nesmie mať iné poistenie (DNP). Čiže potom by mohla mať materskú zo zamestnania . Ale asi chcete vyššiu.;)
Potom je riešenie (ako už písala Janka) .. nové zamestnanie (na krátku dobu)..
S tým DNP plateným súčasne aj s poistením zamestnanca (a s tým VZ čo uvádzaš) .. a ak by potom PP skončil .... tak to by veru lepšie ako zo zamestnania nebolo.:mee:

Kde sa pise, ze ochranna lehota nie je 6 mesiacov, ak sa plati DNP?
Zakon v §32 pise, ze Ochranna lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.
Potom pise, ze Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako 42 dní.

ale poistenie nevznikne v ochrannej lehote, DNP vznikne pred ochrannou lehotou.
jankasm
26.03.09,10:04
Da sa este zvysit materska, ak si nastup na matersku mam 17.5.2009. DNP si stale platim, mam uz aj tych 26 tt. Ale bohuzial podla prepoctov mi nevychadza materska maximu. Ale necelych 15.000,- Sk, aj napriek plateniu vzdy do maxima. Ale bola som niekolko dni OCR v roku 2008 a bol aj vyssie VZ koli odmenam v zamestnani. Od 28.8.2008 som platila VZ- rozdiel medzi max. a VZ v zamestnani, od 1.1.2009 mam VZ na NP z minima. Tusim len zmenit mzdu v zamastnani. Viete mi to presne napisat. Alebo da sa este nieco, napr. zamestnat este u jedneho zamestnavatela?

Zamestnať ešte u jedného zamestnávateľa Ti nepomôže. Nebudeš mať uňho splnených 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. Ale napr. môžeš ukončiť DNP no a zamestnať sa u niekoho s platom rozdiel maximum mínus VZ zo zamestnania č. 1. K dňom trvania nového PP sa Ti potom pripočítajú dni z ukončeného DNP a podmienku 270 dní budeš mať splnenú. Alebo ukončiť starý PP, uzatvoriť nový so mzdou vo výške maximum mínus VZ z DNP, no a potom budeš mať nárok na materské zo zamestnania + DNP a mala by vyjsť maximálna.

No a čo sa týka zamestnávateľa, tak ten Ti môže pred nástupom na MD zvýšiť mzdu dodatkom k zmluve, no a hneď môžete napr. podpísať aj ďalší dodatok, napr. s dátumom o mesiac, kde tú mzdu znovu znižujete. Alebo Ti ani nemusí zvýšiť mzdu, môže Ti nechať pôvodnú, a dať Ti odmenu. Aj tým si navýšiš VZ pre NP. A netreba robiť žiadne dodatky ani sa zamestnávateľ ničím nezaväzuje. Samozrejme, že keď bude vyššia mzda, tak ho to bude stáť aj trošku viac peňazí na odvodoch. Ak však chceš zvýšiť VZ pre výpočet materskej, musíš PP s terajším zamestnávateľom najrpv. ukončiť, na druhý deň uzatvoriť nový, normálne so všetkými odhláškami a prihláškami do poisťovní, no a od vzniku nového PP musíš dostať taký plat, aby Ti tá materská vyšla maximálna. ;)
simonova815
26.03.09,10:07
Prosim vas o radu. Aky je maximalny denny vymeriavaci zaklad pre nemocensku davku v eurach? Dakujem!
jankasm
26.03.09,10:12
Kde sa pise, ze ochranna lehota nie je 6 mesiacov, ak sa plati DNP?
Zakon v §32 pise, ze Ochranna lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.
Potom pise, ze Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako 42 dní.

ale poistenie nevznikne v ochrannej lehote, DNP vznikne pred ochrannou lehotou.


Tu ide o toto:
(1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.

Problém je v tom, že v bode 1 sa píše o tom, že ochranná lehota je po zániku nemocenského poistenia. No a jej vlastne nemocenské poistenie zamestnanca zanikne, ale nemocenské poistenie DNP jej trvá. Čiže je to trošku problematické či by SP uznala nárok na materské aj zo zamestnania v ochrannej lehote a aj z aktuálne trvajúceho poistenia DNP. Keby jej napr. zaniklo aj DNP aj NP zamestnanca, tiež je otázne, z ktorého poistenia by jej vyplácali v ochrannej lehote dávku. Mali by z obidvoch, ale či by to tak skutočne bolo. :confused:

Avšak, ako písala brčko, ak niekomu uznali PN v ochrannej lehote a aj z DNP, tak predpokladám, že aj u Vás by to tak mohlo byť. Ale zaručiť Vám to nevieme.
jankasm
26.03.09,10:14
Prosim vas o radu. Aky je maximalny denny vymeriavaci zaklad pre nemocensku davku v eurach? Dakujem!

No ten je v každom mesiaci iný. Vezmeš si maximálny mesačný VZ pre NP 1003,09 € no a vydelíš počtom kalendárnych dní v konkrétnom mesiaci. Tak došiahneš maximýlny denný VZ. ;)
brčko
26.03.09,20:15
Tu ide o toto:
(1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.

Problém je v tom, že v bode 1 sa píše o tom, že ochranná lehota je po zániku nemocenského poistenia. No a jej vlastne nemocenské poistenie zamestnanca zanikne, ale nemocenské poistenie DNP jej trvá. Čiže je to trošku problematické či by SP uznala nárok na materské aj zo zamestnania v ochrannej lehote a aj z aktuálne trvajúceho poistenia DNP. Keby jej napr. zaniklo aj DNP aj NP zamestnanca, tiež je otázne, z ktorého poistenia by jej vyplácali v ochrannej lehote dávku. Mali by z obidvoch, ale či by to tak skutočne bolo. :confused:

Avšak, ako písala brčko, ak niekomu uznali PN v ochrannej lehote a aj z DNP, tak predpokladám, že aj u Vás by to tak mohlo byť. Ale zaručiť Vám to nevieme.

Dnes som zase čítala jeden čerstvý príspevok od mamičky, ktorá si volala na SP a pýtala sa, ako by to bolo, ak by mala splnených 270dní zo zamestnania a aj z DNP, no zamestnanie by už netrvalo. Tak jej povedali, že nárok na materské by mala z oboch nem.poistení. T.j. uznali by aj tú ochrannú lehotu. Ešte keby to dali aj na papier. Asi ide aj o to, na ako skúsenú zamestnankynu narazíte a či sa viete aj ohradiť.
sedimin
27.03.09,05:41
Dnes som zase čítala jeden čerstvý príspevok od mamičky, ktorá si volala na SP a pýtala sa, ako by to bolo, ak by mala splnených 270dní zo zamestnania a aj z DNP, no zamestnanie by už netrvalo. Tak jej povedali, že nárok na materské by mala z oboch nem.poistení. T.j. uznali by aj tú ochrannú lehotu. Ešte keby to dali aj na papier. Asi ide aj o to, na ako skúsenú zamestnankynu narazíte a či sa viete aj ohradiť.

Takze sme aj pisali do SP a ak si uz zena plati DNP pred zaciatkom tehotenstva a pocas neho strati zamestnanie, tak ochranna lehota je 6 mesiacov a narok na materske by vznikol z oboch poisteni. Takze su to dobre spravy :) Dakujem vsetkym tu za pomoc.

Inak som velmi rad, ze SP ma prehladnu a pouzitelnu webstranku a ludi ktori ochotne a rychlo odpovedaju na otazky, zatial som takuto pozitivnu skusenost so statnou instituciou nemal :)
Ta_tiana
27.03.09,10:51
Dobry den, viem ze tu padlo uz vela otazok ohladne materskej a dobrovolneho NP, ale chcem sa opytat na konkretny pripad: planujem sa od 01.04.2009 prihlasit na DNP. Zamestnana som od 01.02.2006. Planujem niekedy v maji otehotniet a platit si DNP zo VZ 14.000 Sk. Bude sa mi teda ratat materska z povinneho aj dobrovolneho NP, ak budem DNP platit aspon 270dni, ano? Cize ak mi vznikne narok na matersku z povinneho NP, tak to bude z VZ za rok 2008. Ak mi vznikne narok z DNP, tak to bude z roku 2009 aj z 2010? ( Ak teda pocitam s moznostou ze v maji otehotniem a v januari budem rodit...) SP by mi teda ratala DNP od aprila do decembra, t.j. spolu 275 dni? Ako je to ale vtedy, ak sa mi prelina doba platenie DNP z roku 2009 do roku 2010? Napr. otehotniem az v juli 2009 a rodit budem v marci 2010...Nerozumiem totiz tomu, kedy sa ma prerusit platenie DNP....Je pre mna teda vyhodne, platit si DNP uz od aprila? Vdaka, Tana
jankasm
27.03.09,11:01
Dobry den, viem ze tu padlo uz vela otazok ohladne materskej a dobrovolneho NP, ale chcem sa opytat na konkretny pripad: planujem sa od 01.04.2009 prihlasit na DNP. Zamestnana som od 01.02.2006. Planujem niekedy v maji otehotniet a platit si DNP zo VZ 14.000 Sk. Bude sa mi teda ratat materska z povinneho aj dobrovolneho NP, ak budem DNP platit aspon 270dni, ano? Cize ak mi vznikne narok na matersku z povinneho NP, tak to bude z VZ za rok 2008. Ak mi vznikne narok z DNP, tak to bude z roku 2009 aj z 2010? ( Ak teda pocitam s moznostou ze v maji otehotniem a v januari budem rodit...) SP by mi teda ratala DNP od aprila do decembra, t.j. spolu 275 dni? Ako je to ale vtedy, ak sa mi prelina doba platenie DNP z roku 2009 do roku 2010? Napr. otehotniem az v juli 2009 a rodit budem v marci 2010...Nerozumiem totiz tomu, kedy sa ma prerusit platenie DNP....Je pre mna teda vyhodne, platit si DNP uz od aprila? Vdaka, Tana

No jasné, ak plánuješ otehotnieť, tak si začni platiť DNP čo najskôr. Napr. od toho 1.4. ako píšeš. Po 270 dňoch platenia budeš mať nárok na materské z DNP. Prihlás sa s VZ 14000,-. Z neho budeš platiť až do nástupu na MD. Ak by sa Ti dlho napr. nedarilo otehotnieť a na MD budeš nastupovať až niekedy koncom roka 2010, tak potom by si si od 1.1.2010 mohla dať zmenu VZ na minimum a platiť už len z minima. Keď nastúpiš na MD v roku 2010, tak z DNP sa Ti bude materská počítať len z roku 2009. VZ v roku 2010 sa už nebude brať do úvahy.
Rovnako aj zo zamestnania. Ak nastúpiš na MD v roku 2009 tak materská sa bude počítať z VZ v roku 2008, no a ak nastúpiš na MD až v roku 2010, tak z VZ v roku 2009. ;)

No ale toto sú momentálne platné informácie. Dobtedy pretečie ešte veľa vody a zákon sa môže zmeniť. Takže určite sa prihlás na to DNP a podrobnosti môžeme riešiť keď to bude aktuálne, teda keď už budeš tehotná.
Ta_tiana
27.03.09,11:38
Dakujem za rychlu a jasnu odpoved. Este mam jednu otazku...co v pripade, ak by som ostala "rizikova", resp. PN pocas tehotenstva? Zrejme mi bude PN pocitana len z povinneho NP, kedze by nebola splnena podmienka 270 dni na priznanie DNP. Mohla by som vsak aj nadalej pocas PN platit DNP a tym padom mi vznikne narok na matersku aj z tohto poistenia, tak je to?
maajka
27.03.09,13:28
DObrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Na prvu MD som nastupila v 11/ 2008 a na RD som od maja 2008, teraz som opat tehotna a na dalsiu MD by som mala nastupit v auguste/september 2009, ako mam postupovat, budem nadalej poberat RD prispevok, alebo matersky prispevok?Budem mat taky isty MP ako predtym? Ako treba potom postupovať? Pred prvou Md som bola zamestnana, a aj som. Dakujem za odpoved.
valca11
29.03.09,22:05
Dobrý deň, chcela by som si ujasniť jednu vec ohľadom DNP. Od januára si môžem meniť (zvýšiť, znížiť) VZ raz za 6 mes. Ako by to bolo so zrušením a následným prihlásením? Aj tam je podmienka 6 mesiacov, alebo sa môžem prihlásiť hneď budúci deň,dva? Dúfam, že mi budete vedieť poradiť, vopred ďakujem
brčko
30.03.09,10:05
Dobrý deň, chcela by som si ujasniť jednu vec ohľadom DNP. Od januára si môžem meniť (zvýšiť, znížiť) VZ raz za 6 mes. Ako by to bolo so zrušením a následným prihlásením? Aj tam je podmienka 6 mesiacov, alebo sa môžem prihlásiť hneď budúci deň,dva? Dúfam, že mi budete vedieť poradiť, vopred ďakujem

na SP vraj nerobia problém s tým, ak sa odhlásiš a nanovo prihlásiš napr. hned na druhý den a stanovíš si iný VZ, aj ked od prvého prihlásenia/stanovenia VZ ešte neuplynulo 6mesiacov.

No to ešte nezanamená na 100%, že vyplácanie nem.dávok z nového VZ bude bez problémov. LEbo pri SP človek nikdy nevie, kedy zmenia postupy, resp. aké budú. Hodina pravdy príde až vtedy, ked si tieto mamičky/osoby po 26týždnoch budú žiadať o nem.dávku. Aj ked neviem si predstaviť, ako by postupovali, ak by to nechceli uznať.

Skús sa popýtať aj priamo na SP, prípadne napísať mail na SP.
miruliacik
30.03.09,10:31
dobry den.
chcem sa spytat ako sa da dostat max. materska aj ked som uz od jula 2006 na marodke. Vlastne nasledne od decembra 2006 na materskej az doteraz. Neplatim si nic, lebo som trocha neocakavane otehotnela. Planovala som az neskor.....
Dakujem
vaneta
30.03.09,11:11
Ak skončím prac.pomer v 3/2009. A od 4/2009 budem SZCO.
Rozhodujem sa, či si platiť DNP alebo nie.
Ak pôjdem na PN v r. 2009, z akého vymeriavacieho základu dostanem PN? Alebo PN nedostane SZCO vôbec, lebo si neplatí NP a "bývalé" zamestnanie" sa už neberie do úvahy? Ráta sa mi to, že som bola v minulom roku zamestnaná alebo vôbec nie?
To isté neviem čo s materskou - plánujeme dieťatko.
Ak sa DNP ešte tento rok, tak sa mi bude brať za základ tento rok.
Ale ak sa DNP príhlásim až keď otehotniem, napr. v r. 2010 - stačí mi vtedy začať platiť DNP z maxima (pričom musím splniť 270 dní), tak vtedy sa berie za základ rok 2010?
PROSIM PORADTE, CO ROBIT?........začínajúcej podnikateľke, ktorá nevie, či to s podnikaním vyjde.......
Ta_tiana
31.03.09,07:47
Presla som uz vsetky prispevky ohladne tejto temy.....vzacne rady:) Rada by som si vsak ujasnila este jednu vec, nakolko zajtra bezim do SP prihlasit sa na DNP...Prihlasim sa teda od 01.04.09, a kedze chcem aby sa mi materska z DNP ratala z maxima, tak si dam VZ ako rozdiel medzi mojim prijmom a maximom? Cize, ak mam hruby plat 16.000, tak rozdiel bude cca 14.000 a z tohto rozdielu si platim 4,4% az do konca roka 2009? V novom roku 2010 si uz mozem dat z minima, ano? V novom roku sa mam odhlasit/prihlasit, alebo len zmenit vysku VZ? Viem, ze rozhodujuce obdobie bude 2009, ak pojdem na matersku 2010, ale spominalo sa tu, ze je rozdiel, ci sa urobi len odhlaska/prihlaska, alebo sa len poda zmena VZ....Dakujem za radu.;)
kvila
31.03.09,11:44
Dobry den, tiez som uz precitala kadeco, ale mate tu take zlozite pripady, ja potrebujem jednoduchu odpoved na jednoduchu otazku: Mam narok na 2. matersku, ak som od jula 2006 na materskej s 1. dietatom? Skoncila som prac. pomer v juni 2006, potom som si platila dobrovolne nemocenske, dostavala som peknu matersku pol roka a potom az doteraz len rodicovsky a zamestnana nie som.
Tinika
31.03.09,12:06
Dobrý deň, som v 5 týždni tehotenstva. Od 09/2006 som DNP, od 7/08 aj povinne poistená SZCO. V 11/2008 som mala zrušené DNP a v 12/08 opatovna prihlásenie s max. VZ - VZ zo SZČo a od 1.1.09 zmeneny na min. VZ. Na materskú by som mala nastúpiť v 12/09. Podmienku 270 dní poistenia splnenú mám aj z DNP aj z PNP. Mám nárok na max. materskú, kedže som si v 12/08 zapl. max. odvody? Alebo sa do 8tt mam prihlasis s max. VZ a platiť 26 týzdnov? Ďakujem
jankasm
31.03.09,12:09
Dobry den, tiez som uz precitala kadeco, ale mate tu take zlozite pripady, ja potrebujem jednoduchu odpoved na jednoduchu otazku: Mam narok na 2. matersku, ak som od jula 2006 na materskej s 1. dietatom? Skoncila som prac. pomer v juni 2006, potom som si platila dobrovolne nemocenske, dostavala som peknu matersku pol roka a potom az doteraz len rodicovsky a zamestnana nie som.

No záleží na tom či si si platila DNP aj naďalej, ak áno, tak dokedy, či aj počas RD. Ak nie, tak kedy si sa odhlásila.
No a samozrejme predpokladaný nástup na MD.
Ak si už tehotná, a v posledných dvoch rokoch pred pôrodom si si neplatila DNP, tak nárok na materské nebude. Doplň info, čo som napísala a poradíme či sa dá ešte niečo robiť. :cool:
brčko
31.03.09,15:46
Ak skončím prac.pomer v 3/2009. A od 4/2009 budem SZCO.
Rozhodujem sa, či si platiť DNP alebo nie.
Ak pôjdem na PN v r. 2009, z akého vymeriavacieho základu dostanem PN? Alebo PN nedostane SZCO vôbec, lebo si neplatí NP a "bývalé" zamestnanie" sa už neberie do úvahy? Ráta sa mi to, že som bola v minulom roku zamestnaná alebo vôbec nie?
Ak skončí PP 31.3.09 počas trvania nem.poistenia (t.j. nie napr. posledným dnom rodič.dovolenky), tak si po ukončení PP/NP 42dní v tzv. ochrannej lehote. T.j. ak začne PN najneskôr 12.5.09, tak budeš mať nárok na nemocenské z ukončeného nemoc.poistenia zamestnanca. To predpokladám v prípade, ak by si nebola dobrovolne nem.poistená osoba.

Ak by si mala DNP po ukončení PP, tak neviem, z ktorého poistenia by SP nárok uznala, či z prac.pomeru v ochr.lehote alebo z DNP rátané z minimálnej mzdy.

Ak by si sa potom napr. po ukončení ochr. lehoty 13.5.09 prihlásila na DNP, tak ak ti vznikne PN v období prvých 26týždnov od prihlásenia (26týždnov od 13.5.09 je do 10.11.09 vrátane), tak budeš mať nárok na nemocenské len z minimálnej mzdy. Predpokladám, že budeš splnať podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN vdaka dnom NP zo zamestnania, to je podmienka na vznik nároku na nemocenské z DNP!

Ak vznikne PN v období po 26týždnoch od posledného (u teba aj prvého) prihlásenia na DNP, t.j. ak by si sa prihlásila na DNP 13.5.09 tak od 11.11.09, tak sa nemocenké bude rátať už zo skutočného vym.základu v rozhodujúcom období pre DNP, t.j. v období od prihlásenia na DNP. Napr. ak by PN vznikla 11.11.09, tak by sa rátalo nemocenské z VZ-ov v období od 13.5.09 do 31.10.09. Ak by PN vznikla napr. 3.2.2010, tak z obdobia od 13.5.09 do 31.12.09, samozrejme za predpokladu, že si sa od prihlásenia na DNP už neodhlásila a DNP trvá.

Ak začneš živnosť, tak nie si povinne nemocensky poistená ako szčo a ak sa dobrovolne nepoistíš, tak nemáš nárok na nemocenské v prípade PN.

To isté neviem čo s materskou - plánujeme dieťatko. Dôležité je, v prípade ak si bola nemocensky poistená zo zamestnania v období od 1.7.08 - 31.3.09 (t.j. 9mesiacov) bez prerušenia nem.poistenia, aby si nemala medzeru v nemocenskom poistení väčšiu ako 14-15mesiacov od ukončenia NP. Vtedy ti stačí sa prihlásiť na DNP z maxima najneskôr do 8týž.tehotenstva a stihneš splniť aj podmienku aspon 270dní NP .... Treba len samozrejme potom nastúpiť na MD až po uplynutí 26týžnov od prihlásenia na DNP.

Ak by si však rátala s možnosťou rizikového tehotenstva, tak sa radšej prihlás skôr, aby si mohla prípadne čerpať aj vyššiu nemocenkú a bez stresov stihla nárok na vyššie materské.
Ak sa DNP ešte tento rok, tak sa mi bude brať za základ tento rok.
Ale ak sa DNP príhlásim až keď otehotniem, napr. v r. 2010 - stačí mi vtedy začať platiť DNP z maxima (pričom musím splniť 270 dní), tak vtedy sa berie za základ rok 2010?
PROSIM PORADTE, CO ROBIT?........začínajúcej podnikateľke, ktorá nevie, či to s podnikaním vyjde.......

odpovede vid vyššie
Tinika
31.03.09,19:09
Dobrý deň, som v 5 týždni tehotenstva. Od 09/2006 som DNP, od 7/08 aj povinne poistená SZCO. V 11/2008 som mala zrušené DNP a v 12/08 opatovna prihlásenie s max. VZ - VZ zo SZČo a od 1.1.09 zmeneny na min. VZ. Na materskú by som mala nastúpiť v 12/09. Podmienku 270 dní poistenia splnenú mám aj z DNP aj z PNP. Mám nárok na max. materskú, kedže som si v 12/08 zapl. max. odvody? Alebo sa do 8tt mam prihlasis s max. VZ a platiť 26 týzdnov? Ďakujem

Prosím o radu
shaggy
01.04.09,06:45
Začínam mať "hokej", hlavne z tých 26 týždňov od posledného prihlásenia.
Podmienku 270 dní poistenia splnenú mám zo zamestnania. Bola som zamestnaná nepretržite u jedného zamestnávateľa od roku 1998, PP bol ukončený v 2008/04, hneď nasledoval ďalší pracovný pomer (nebolo prerušené poistenie), ktorý bol ukončený v 2009/03 a následne ďaľší pracovný pomer (bez prerušenia poistenia). Pri poslednej zmene zamestnávateľa som bola už v 3 mesiaci tehotenstva. Momentálne som PN - rizikové tehotenstvo.
Z akého vymeriavacieho základu sa mi bude počítať výška materského? Bude to pravdepodobný vymeriavací základ od posledného zamestnávateľa?
kvila
01.04.09,07:12
juj, jasne, zabudla som doplnit taky detail. Tehotna uz som, vlastne uz o mesiac rodim a DNP som si platila len tie 2 tyzdne v r. 2006 na preklenutie obdobia medzi zamestnanim a nastupom na MD, od nastupu na MD som si neplatila nic. Predpokladam, ze nedostanem nic, len som si chcela byt ista. :)
31Jankal
01.04.09,07:57
Ahojte, opýtam sa či má lepšie výhody budúca matka slobodná,rozvedená alebo vydatá? Ak áno tak aké? Dakujem
brčko
01.04.09,14:21
Dobrý deň, som v 5 týždni tehotenstva. Od 09/2006 som DNP, od 7/08 aj povinne poistená SZCO. V 11/2008 som mala zrušené DNP a v 12/08 opatovna prihlásenie s max. VZ - VZ zo SZČo a od 1.1.09 zmeneny na min. VZ. Na materskú by som mala nastúpiť v 12/09. Podmienku 270 dní poistenia splnenú mám aj z DNP aj z PNP. Mám nárok na max. materskú, kedže som si v 12/08 zapl. max. odvody? Alebo sa do 8tt mam prihlasis s max. VZ a platiť 26 týzdnov? Ďakujem

Netreba sa odhlasovať. Takto budeš mať nárok na materské predpokladám cca z DVZ 974,8Sk (v 12/08 30219:31) t.j. cca 536Sk na den.

Len treba, aby ti trvali poistenia, resp. možno by si prípadne mohla byť aj v ochr.lehote z povinného NP szčo, ak by ti náhodou od 1.7.09 nepokračovalo povinné poistenie szčo. No a treba samozrejme mať všetko finančne vysporiadané v soc.poistovni. To by nárok nemusel vzniknúť.
brčko
01.04.09,14:23
juj, jasne, zabudla som doplnit taky detail. Tehotna uz som, vlastne uz o mesiac rodim a DNP som si platila len tie 2 tyzdne v r. 2006 na preklenutie obdobia medzi zamestnanim a nastupom na MD, od nastupu na MD som si neplatila nic. Predpokladam, ze nedostanem nic, len som si chcela byt ista. :)

nárok na materské nebude, nemáš splnených aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Budeš mať nárok len na rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa.
brčko
01.04.09,14:27
Začínam mať "hokej", hlavne z tých 26 týždňov od posledného prihlásenia.
Podmienku 270 dní poistenia splnenú mám zo zamestnania. Bola som zamestnaná nepretržite u jedného zamestnávateľa od roku 1998, PP bol ukončený v 2008/04, hneď nasledoval ďalší pracovný pomer (nebolo prerušené poistenie), ktorý bol ukončený v 2009/03 a následne ďaľší pracovný pomer (bez prerušenia poistenia). Pri poslednej zmene zamestnávateľa som bola už v 3 mesiaci tehotenstva. Momentálne som PN - rizikové tehotenstvo.
Z akého vymeriavacieho základu sa mi bude počítať výška materského? Bude to pravdepodobný vymeriavací základ od posledného zamestnávateľa?

uved kedy vznikol posledný PP a kedy vznikla PN. LEbo je dôležitý KAžDý DEN!!! A ak chceš aj sumu, tak uved tvoju hrubú mzdu za tento čas.
shaggy
01.04.09,17:52
uved kedy vznikol posledný PP a kedy vznikla PN. LEbo je dôležitý KAžDý DEN!!! A ak chceš aj sumu, tak uved tvoju hrubú mzdu za tento čas.

Posledný PP vznikol 3.3.2009 a v tento deň vznikla aj PN.
Mesačná mzda dohodnutá v prac.zmluve je 1000 EUR.
Výšku materského si viem vypočítať, ak mi bude jasné, aký vymeriavací základ sa bude brať do úvahy, či pravdepodobná mzda alebo minimálna mzda, išlo mi o tých 26 týždňov po poslednom prihlásení. Z toho som začala mať "hokej".
Ďakujem.
brčko
01.04.09,18:12
Posledný PP vznikol 3.3.2009 a v tento deň vznikla aj PN.
Mesačná mzda dohodnutá v prac.zmluve je 1000 EUR.
Výšku materského si viem vypočítať, ak mi bude jasné, aký vymeriavací základ sa bude brať do úvahy, či pravdepodobná mzda alebo minimálna mzda, išlo mi o tých 26 týždňov po poslednom prihlásení. Z toho som začala mať "hokej".
Ďakujem.

u teba to bude pravdepodobný VZ zo zamestnania. Tých 26týždnov platí len pri DOBROVOLNOM nemocenskom poistení a ty máš POVINNé nem.poistenie ZAMESTNANCA. :)
vid zákon o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm.c)
Mersi 777
01.04.09,18:50
Ahoj.
Uvádzate tu, že na DNP sa treba prihlásiť do konca 8tt aby sa stihlo 26 týďňov pred nástupom na materskú. Ale čo ak oficiálny termin bude vychádzať, ale žena porodí skôr ako tých 26 týždňov. Čo potom?
SP bude čakať na dobu uplynutia aby vyplatila, alebo to neuzná?

Ako to je zamestnať sa u zamestnavatela na pár dni s max. VZ pred nastupom na MD?
To akože sa napíše pracovná zmluva na dobu určitu napr.1.4 do 22.4? Keď nástup na MD bude 23.4. To sa smie?
Či musí pracovný pomer skončiť po nástupe MD 30.4.? Aby to SP uznala.
Dík.
shaggy
01.04.09,19:59
u teba to bude pravdepodobný VZ zo zamestnania. Tých 26týždnov platí len pri DOBROVOLNOM nemocenskom poistení a ty máš POVINNé nem.poistenie ZAMESTNANCA. :)
vid zákon o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm.c)
UFFFF, to som si vydýchla, uz som bola pomýlená zo všetkého čo som sa tu dočítala.
Ďakujem.
Tinika
02.04.09,04:08
Netreba sa odhlasovať. Takto budeš mať nárok na materské predpokladám cca z DVZ 974,8Sk (v 12/08 30219:31) t.j. cca 536Sk na den.

Len treba, aby ti trvali poistenia, resp. možno by si prípadne mohla byť aj v ochr.lehote z povinného NP szčo, ak by ti náhodou od 1.7.09 nepokračovalo povinné poistenie szčo. No a treba samozrejme mať všetko finančne vysporiadané v soc.poistovni. To by nárok nemusel vzniknúť.

Dakujem velmi pekne
Deni
02.04.09,10:04
Prosím Vás materská sa zdaňuje pri ročnom zúčtovaní, alebo nie? Ja som toho názoru, že je oslobodená od dane, ale včera som dostala takú informáciu, že aj materská sa zahrňuje do RZ. Je to pravda?
valca11
02.04.09,11:57
K príspevku 800. Takže som písala na SP, ale zatiaľ mi ešte nikto neodpísal. Trošku som hľadala v ich poradni a našla som toto:
Príklad

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba je nemocensky poistená od 1. júla 2008. Nárok na materské si uplatní od 1. mája 2009. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od 1. júla 2008 do 31. decembra 2008.

Výpočet materského

* rozhodujúce obdobie 1. júl 2008až 31. december 2008
* súčet vymeriavacích základov v rozhodujúcom období 30 219 x 6 = 188 314
* suma denného vymeriavacieho základu 188 314 : 184 = 1 023,4457
* suma materského za mesiac máj 2009 (1 023,4457 x 55 %) x 31 = 17 450 Sk

V prípade, ak sa odhlásite a znova prihlásite na dobrovoľné nemocenské poistenie, vznikne nové rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu. V prípade, ak si od januára 2009 iba zmeníte vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie a nárok na materské vám vznikne 1. mája 2009, táto skutočnosť nebude mať vplyv na nárok na materské a jeho výšku.
Vaša Sociálna poisťovňa

Z toho mi vyplýva, že ak by som sa odhlásila a prihlásila s novým VZ, tak z toho nového základu sa mi bude rátať nemocenské. Ak by som iba zmenila základ, tak by to bolo z minima, lebo z toho som si aj platila. Takže si budem platiť z minima, a pred odchodom na materskú sa odhlásim a prihlásim s novým vyšším VZ.
valca11
02.04.09,12:05
Všimli ste si, že tá pani z SP, počítala materské ešte v korunách.:D
brčko
02.04.09,12:30
valca, ale od toho posledného prihlásenia do uplatnovania nároku na nem.dávku, t.j. do nástupu na MD (čo je "najneskôr" 6týždnov pred pravedp.termínom pôrodu) musí uplynuť viac ako 26týždnov, inak sa dávka ráta z minim.mzdy (vid zákon o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm. c + ods.2).

K tým Sk sa neviem vyjadriť. Možno sa to tak robí a prerátava sa len výsledná suma na Eur???
valca11
02.04.09,12:35
brčko vďaka za upozornenie, tak to by som urobila riadnu hlúposť... keď tak spätne čítam ten príklad, tak tá dotyčná mení max.VZ na min. a ja to chcem naopak. tak som ja, ale husa.......
Mersi 777
02.04.09,14:54
Prosím odpovedať na otázku 817.
Ďakujem
brčko
02.04.09,15:18
Ahoj.
Uvádzate tu, že na DNP sa treba prihlásiť do konca 8tt aby sa stihlo 26 týďňov pred nástupom na materskú. Ale čo ak oficiálny termin bude vychádzať, ale žena porodí skôr ako tých 26 týždňov. Čo potom? nerozumiem, čo znamená oficiálny. žeby pravdepodobný?

Ak porodí ešte pred nástupom na MD a pred uplynutím 26týždnov, tak sa berie za nástup na MD den pôrodu.
Nárok na materské z DNP v tomto prípade by sa vyrátal z minímálnej mzdy, ale samozrejme za podmienky, že splnila aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom z DNP (príp. s prirátaním dní z iného ukončeného NP) a nemala nedoplatok.
Ak by 270dní z DNP nesplnila, tak nárok na materské z DNP nevzniká žiadny.
SP bude čakať na dobu uplynutia aby vyplatila, alebo to neuzná?

Ako to je zamestnať sa u zamestnavatela na pár dni s max. VZ pred nastupom na MD?
To akože sa napíše pracovná zmluva na dobu určitu napr.1.4 do 22.4? Keď nástup na MD bude 23.4. To sa smie? ak sa dohodnú, tak prečo by sa nemohlo.
Ak by skončil 22.4.09, tak by si uplatnovala nárok v ochrannej lehote, lebo ku dnu nástupu na MD jej nem.poistenie/PP netrvá.
No lepšie je, ak PP trvá ku dnu nástupu na MD, t.j. ešte 23.4.09. Či musí pracovný pomer skončiť po nástupe MD 30.4.? Aby to SP uznala.
Dík.
;)
brčko
02.04.09,15:32
brčko vďaka za upozornenie, tak to by som urobila riadnu hlúposť... keď tak spätne čítam ten príklad, tak tá dotyčná mení max.VZ na min. a ja to chcem naopak. tak som ja, ale husa.......

nuž nie je to síce zložité, ale teraz už ani nie také jednoduché ;)

Nepíšeš, či si tehotná a či len plánuješ.
No ak by si teoreticky mala splnených 270dní, no v rozhodujúcom období si si platila z minimálnej mzdy 8100Sk a už si prešvihla 8tt a nemáš možnosť sa zamestnať na druhý PP (predpokladám, že jedno zamestnanie máš a toto je druhé NP), tak je asi výhodnejšie sa odhlásiť z DNP (ak 270dní splnených) a prihlásiť sa až pred nástupom na MD/príp. PN (môže byť, že z čo najvyššieho VZ, t.j. v sume rozdielu maxim.VZ a VZ zo zamestnania).

Materské sa v tomto prípade bude rátať z pravdep. VZ DNP osoby, t.j. z aktuálnej min.mzdy v den nástupu na MD (t.č. 295,5eur/cca8902,-Sk) a deliť číslom 30. Ak by si sa neodhlásila, tak by sa rátalo z VZ 8100,- a delilo sa počtom skutočných dní t.j. v priemere číslom 30,5.

Po/pred ukončením poberania materského (po uplynutí aspon 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia) by si si mohla zmeniť VZ na minimum a čerpať nem.dávky (ošetrovné, nemocenské) počas čerpania rodič.dovolenky z vyššieho VZ z DNP za určitých okolností spred nástupu na MD. To s tým vyšším VZ pred nástupom na MD je však výhodné hlavne vtedy, ak počas MD alebo tesne po jej ukončení je koniec kalend.roka, t.j. v rozhodujúcom období je ten vyšší VZ a ty môžeš platiť už z minima.
stdr
02.04.09,18:17
Dobrý večer.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Nemám naštudované všetky podrobnosti ohľadom materského 2009, ale snáď mi pomôžete...
Momentálne by som mala byť v 5tt. Termín pôrodu je 10.12.2009, čiže nástup na materskú je 29.10.2009.
Do obdobia dvoch rokov sa počíta obdobie 29.10.2007-28.10.2009. To som bola zamestnaná do 4.2.2008, kedy som nastúpila na materskú dovolenku - t.j. cca 98 dní.
Ak by som si platila cca 5 mesiacov z minimálnej mzdy, odhlásila sa, a jeden mesiac prihlásila na DNP z maximálnej mzdy, vyšla by mi potom maximálna materská? Rozmiem tomu dobre?
Ďakujem za názory :-)
ajobs
02.04.09,22:14
Všimli ste si, že tá pani z SP, počítala materské ešte v korunách.:D


Urobila ten výpočet správne, pretože RO bolo obdobie časti roka 2008, kedy právoplatnou menou v SR bola SKK. Ak sa dávka vypláca v roku 2009, táto sa prepočíta konverzným kurzom 1 EUR=30,1260 SKK, a je realizovaná v eurách.
ajobs
02.04.09,22:25
Dobrý večer.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Nemám naštudované všetky podrobnosti ohľadom materského 2009, ale snáď mi pomôžete...
Momentálne by som mala byť v 5tt. Termín pôrodu je 10.12.2009, čiže nástup na materskú je 29.10.2009.
Do obdobia dvoch rokov sa počíta obdobie 29.10.2007-28.10.2009. To som bola zamestnaná do 4.2.2008, kedy som nastúpila na materskú dovolenku - t.j. cca 98 dní.
Ak by som si platila cca 5 mesiacov z minimálnej mzdy, odhlásila sa, a jeden mesiac prihlásila na DNP z maximálnej mzdy, vyšla by mi potom maximálna materská? Rozmiem tomu dobre? Takto nie, to by si si veľmi nepomohla. Odporúčam prihlásiť sa čo najskôr v apríli 2009 z maximálneho VZ 1003,09 € a byť prihlásená až do nástupu na MD v októbri 2009. Poistné je mesačne 44,10 €, rozhodujúce obdobie na výpočet materského bude odbobie od prihlásenia na DNP v apríli 2009 do 30.9.2009. Denná výška materského bude cca 18 €.
Ďakujem za názory :-)


Odpoveď v texte.
valca11
03.04.09,06:27
nuž nie je to síce zložité, ale teraz už ani nie také jednoduché ;)

Nepíšeš, či si tehotná a či len plánuješ.
No ak by si teoreticky mala splnených 270dní, no v rozhodujúcom období si si platila z minimálnej mzdy 8100Sk a už si prešvihla 8tt a nemáš možnosť sa zamestnať na druhý PP (predpokladám, že jedno zamestnanie máš a toto je druhé NP), tak je asi výhodnejšie sa odhlásiť z DNP (ak 270dní splnených) a prihlásiť sa až pred nástupom na MD/príp. PN (môže byť, že z čo najvyššieho VZ, t.j. v sume rozdielu maxim.VZ a VZ zo zamestnania).

Materské sa v tomto prípade bude rátať z pravdep. VZ DNP osoby, t.j. z aktuálnej min.mzdy v den nástupu na MD (t.č. 295,5eur/cca8902,-Sk) a deliť číslom 30. Ak by si sa neodhlásila, tak by sa rátalo z VZ 8100,- a delilo sa počtom skutočných dní t.j. v priemere číslom 30,5.

Po/pred ukončením poberania materského (po uplynutí aspon 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia) by si si mohla zmeniť VZ na minimum a čerpať nem.dávky (ošetrovné, nemocenské) počas čerpania rodič.dovolenky z vyššieho VZ z DNP za určitých okolností spred nástupu na MD. To s tým vyšším VZ pred nástupom na MD je však výhodné hlavne vtedy, ak počas MD alebo tesne po jej ukončení je koniec kalend.roka, t.j. v rozhodujúcom období je ten vyšší VZ a ty môžeš platiť už z minima.


Ešte nie som tehu, snažíme sa, ale je to drina :D.
Do 8tt by som si mala zvýšiť VZ, ak to prešvihnem, tak by bola ešte možnosť zamestnať sa s max.VZ. ;)
brčko
03.04.09,08:19
Dobrý večer.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Nemám naštudované všetky podrobnosti ohľadom materského 2009, ale snáď mi pomôžete...
Momentálne by som mala byť v 5tt. Termín pôrodu je 10.12.2009, čiže nástup na materskú je 29.10.2009.
Do obdobia dvoch rokov sa počíta obdobie 29.10.2007-28.10.2009. To som bola zamestnaná do 4.2.2008, kedy som nastúpila na materskú dovolenku - t.j. cca 98 dní.
Ak by som si platila cca 5 mesiacov z minimálnej mzdy, odhlásila sa, a jeden mesiac prihlásila na DNP z maximálnej mzdy, vyšla by mi potom maximálna materská? Rozmiem tomu dobre?
Ďakujem za názory :-)

súhlasím s ajobsom. Potom je podstatné nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov od prihlásenia na DNP.
brčko
03.04.09,08:22
Ešte nie som tehu, snažíme sa, ale je to drina :D.
Do 8tt by som si mala zvýšiť VZ, ak to prešvihnem, tak by bola ešte možnosť zamestnať sa s max.VZ. ;)

Najneskôr do 8tt. by si sa mala odhlásiť a nanovo prihlásiť s vyššieho VZ :) a nastúpiť na MD po uplynutí 26týždnov ;) Inak to sedí. Aj s tou drinou :D, poznám :---
luciferova
03.04.09,08:41
Dobry den, poprosim vas aj ja o radu, neviem, ci tu bol spominany taky pripad ako ja, citala som vselico, ale nenasla som. poradte mi prosim v mojom pripade. do 30.6.08 som bola zamestnana. od 1.7.08 pracujem ako sprostredkovatel, som kvazi SZCO bez zivnosti. do socialky som zatial neplatila nic. platim si DNP od marca 08 - z minima. teraz som v 9tt. sla som sa odhlasit z minima a prihlasit sa z maxima. teta mi povedala, ze zmena je mozna az od 1.4.09. cize za marec by som este mala zaplatit z minima a za april uz z maxima. co sa vsak nestalo - zostala som na PN. od 23.3.09 som na rizikovom. ako mam teraz postupovat, ked chcem maximalnu matersku? mam poprosit lekara, aby mi zrusil PN(aj ked prirodzene do prace chodit nebudem, dieta mi je prednejsie) a budem si platit z maxima? alebo ako postupovat? dakujem velmi pekne za odpovede :-)
luciferova
03.04.09,08:44
este dodatok - nastup na MD mam podla knizky 30.9.09 a termin porodu 11.11.09
brčko
03.04.09,09:04
Dobry den, poprosim vas aj ja o radu, neviem, ci tu bol spominany taky pripad ako ja, citala som vselico, ale nenasla som. poradte mi prosim v mojom pripade. do 30.6.08 som bola zamestnana. od 1.7.08 pracujem ako sprostredkovatel, som kvazi SZCO bez zivnosti. do socialky som zatial neplatila nic. platim si DNP od marca 08 - z minima. teraz som v 9tt. sla som sa odhlasit z minima a prihlasit sa z maxima. teta mi povedala, ze zmena je mozna az od 1.4.09. cize za marec by som este mala zaplatit z minima a za april uz z maxima. co sa vsak nestalo - zostala som na PN. od 23.3.09 som na rizikovom. ako mam teraz postupovat, ked chcem maximalnu matersku? mam poprosit lekara, aby mi zrusil PN(aj ked prirodzene do prace chodit nebudem, dieta mi je prednejsie) a budem si platit z maxima? alebo ako postupovat? dakujem velmi pekne za odpovede :-)

takže ti netrvá žiadne iné Np okrem DNP, z ktorého máš v rozhodujújcom období od 3/08 do 31.12.08 VZ 8100,Sk.
Skoda, že si si najneskôr v utorok nedala odhlášku a v stredu 1.4.09 novú prihlášku s max.VZ. Potom by stačilo prerušiť PN a mala by si max.materskú, ak by si nastúpila na MD po 26týž. od tohto nového prihlásenia t.j. 30.9.09

A chápem správne, že si si myslela, že tým zvýšením= zmenou Vz si vylepšíš materské? Ale tá zmena nemá na tvoju materskú absolútne vplyv, lebo sa materské bude rátať z vyššie spomenutého rozh. obdobia, t.j. bude taká, ako tvoje nemocenské rátaná z VZ 8100,-.

Pozri si radu, čo som písla Valči. Ak zostane tvoj PTP 11.11.09, tak jedine vyššie materské cez pracovný pomer. Ak by bol PTP 14.11.09 a nástup na Md 3.10.09, tak sa dá dnes odhlasit a tiež dnes prihlásiť z maxima s dátumom od 4.4.09. Potom prerušiť Pn najneskôr 29.9.09 a nástup na MD 3.10.09.
luciferova
03.04.09,09:09
no to sa spravit nedalo, lebo u nas je socialna poistovna len 2x do tyzdna a lezala som v nemocnici :-( cize co teraz mozem spravit? jedine neskor porodit?
luciferova
03.04.09,09:10
ja mam novu prihlasku k 1.4. z maxima
brčko
03.04.09,09:34
ja mam novu prihlasku k 1.4. z maxima

tak fajn, som rozumela, že si dala zmenu. Lebo len zmena je možná od začiatku mesiaca. Nové prihlásenie je možné aj v priebehu mesiaca, aj ked najskôr den po odhlásení.

takže v takom prípade môžeš nastúpiť na MD najskôr 30.9.09 z dôvodu uplynutia 26týždnov, t.j. nesmieš mať PTP skôr ako 11.11.09.

A ak bude tvoj nástup na MD presne toho 30.9.09, tak treba ukončiť PN najneskôr 30.8.09, lebo tvojím RO pre výpočet materského bude obdobie 1.4.-31.8.09, takže treba platiť DNP aspon toho 31.8.09.

Ak by ti však posunuli PTP na neskôr napr. 12.11.09, tak 6týždnov pred PTP je 1.10.09, takže by si mohla nastpiť na MD 1.10.09 a PN by stačilo ukončiť 29.9.09, aby si platila 30.9.09, lebo RO bude 1.4.-30.9.09.

Samozrejme tiež by si nemala porodiť skôr ako 30.9.09.

RAdšej si tie dátumy a doby prekontroluj, či to sedí. ;)
luciferova
03.04.09,09:46
brčko ani nevies, ako mi odlahlo :-) takze by to malo na tesno, ale predsa vyjst (teoreticky. uvidime, co spravi babo). cize teraz mozem byt stale PN a zaroven si platit z maxima? mam narok aj teraz na nejake peniaze zo socialky?
luciferova
03.04.09,09:49
a teta mi povedala, ze aj prihlasenie je mozne az od prveho v mesiaci, co ma dost zmiatlo. ale jasne som podpisovala odhlasku z minima a prihlasku na maximum. tak by to snad mohlo byt ok. este mi vravela, ze moje cislo sa nezmeni, postupovala teta spravne?
brčko
03.04.09,09:52
brčko ani nevies, ako mi odlahlo :-) takze by to malo na tesno, ale predsa vyjst (teoreticky. uvidime, co spravi babo). cize teraz mozem byt stale PN a zaroven si platit z maxima? mam narok aj teraz na nejake peniaze zo socialky?

nemocenksé ano z vz 8100,-
počas poberania nemocenského platit nemusíš. Preto je dôležité ukončiť tú PN ako som písala vyššie. Inak by si nemala žiaden VZ v RO a rátalo by sa ti materské z minimálnej mzdy.
luciferova
03.04.09,10:08
cize mozem byt stale PN az do toho datumu, ako si pisala? a vobec nemusim platit z maxima tu sumu? a budem moct poberat teraz PN-ku z 8100 (kolko to asi vychadza?)? a budem mat potom maximalnu matersku aj ked teraz nebudem nic platit? alebo co mam platit?
AVRIL
03.04.09,10:40
Dobry den,
planujem otehotniet tento rok, precitala som si snad vsetko co sa tyka materskeho na strankach p. Mihala, ale stale mi nie je jasne, co by bolo v mojom pripade rozhodujucim obdobim pre vypocet materskeho. Od 22.5.2006 som nastupila do zamestnania, zamestnanie trvalo do 31.3.2009. VZ bol 13 000,- Sk. Momentalne nepracujem. Planujem otehotniet v 9/2009, v pripade, ze sa prihlasim v SP cca v 8/2009 ako DNPO este pred otehotnenim s najvyssim moznym vymeriavacim zakladom a budem si platit toto poistenie az do nastupu na MD, co bude v tomto pripade rozhodujuce obdobie pre vvypocet materskeho? To co som si platila pocas zamestnania, alebo ako DNPO?
veqa
03.04.09,11:14
ahojte, potrebujem poradiť. momentálne som tehotná a som zamestnaná na dobu určitú, ktorá mi končí 3.6.2009, nástup na MD mi však vychádza až nejako okolo 24.6.2009, je potrebné sa mi zahlásiť na úrad práce, či nie? alebo ako to riešiť (nechcela by som PN)...ďakujem
brčko
03.04.09,11:17
Dobry den,
planujem otehotniet tento rok, precitala som si snad vsetko co sa tyka materskeho na strankach p. Mihala, ale stale mi nie je jasne, co by bolo v mojom pripade rozhodujucim obdobim pre vypocet materskeho. Od 22.5.2006 som nastupila do zamestnania, zamestnanie trvalo do 31.3.2009. VZ bol 13 000,- Sk. Momentalne nepracujem. Planujem otehotniet v 9/2009, v pripade, ze sa prihlasim v SP cca v 8/2009 ako DNPO este pred otehotnenim s najvyssim moznym vymeriavacim zakladom a budem si platit toto poistenie az do nastupu na MD, co bude v tomto pripade rozhodujuce obdobie pre vvypocet materskeho? To co som si platila pocas zamestnania, alebo ako DNPO?

ak nastúpiš na MD v r.2010 od posledného prihlásenia na DNP uplynie viac ako 26týždnov a prihlásila si sa na DNP v r.2009, tak z vym.základov od prihlásenia na dNP do 31.12.09 vid zákon o sociálnom poistení § 54 ods.1 písm. a)
DNP sa ráta z posledného nem.poistenia, ak trvá NP.

luciferova,
treba si pozorne prečítať moje príspevky. odpoved tam už je.
brčko
03.04.09,11:20
ahojte, potrebujem poradiť. momentálne som tehotná a som zamestnaná na dobu určitú, ktorá mi končí 3.6.2009, nástup na MD mi však vychádza až nejako okolo 24.6.2009, je potrebné sa mi zahlásiť na úrad práce, či nie? alebo ako to riešiť (nechcela by som PN)...ďakujem

ak nechceš PN, tak bud úrad práce alebo byť tzv. dobrovolne nezamestnaná a zaplatiť si za ten necelý mesiac zdr.poistenie.
veqa
03.04.09,11:26
ak by som bola dobrovoľne nezamestnaná, stačí mi zaplatiť len zdr. poistenie? na soc. poisťovni mi netreba nič platiť? ďakujem
luciferova
03.04.09,11:27
cize mozem byt stale PN az do toho datumu, ako si pisala? a vobec nemusim platit z maxima tu sumu? a budem moct poberat teraz PN-ku z 8100 (kolko to asi vychadza?)? a budem mat potom maximalnu matersku aj ked teraz nebudem nic platit? alebo co mam platit?
Katy a R
03.04.09,19:40
cize mozem byt stale PN az do toho datumu, ako si pisala? a vobec nemusim platit z maxima tu sumu? a budem moct poberat teraz PN-ku z 8100 (kolko to asi vychadza?)? a budem mat potom maximalnu matersku aj ked teraz nebudem nic platit? alebo co mam platit?

PNku budeš mať platenú z toho ukončeného poistenia ... .. počas PNky sa poistné neplatí, ale keďže v tvojom prípade si nanovo poistená len od 1.4. (dúfam, že je to nové poistenie :confused:)... tak musíš mať aspoň pár dní zaplatené poistné (ako radí gabina - ukončiť PNku), lebo inak by si nemala žiadny VZ.
Keby si bola urobila odhlášku a prihlášku vtedy (kuk sem - 10.3) ....http://www.porada.sk/978122-post3029.html
.. tak už by si teraz mohla byť na PNke až do materskej, bez prerušenia ... a materská by bola maximálna ....
Už je ti to síce nanič :mee:... ale možno niekomu pomôže..
luciferova
04.04.09,12:07
dakujem. ako zistim, ze som nespravila zvysenie ale zmenu? ked mi teta spravila, ze prihlasit sa da az od prveho v mesiaci... a pritom som jej jasne povedala, ze sa chcem odhlasit a prihlasit. aj som podpisovala tlacivo na odhlasenie a druhe na prihlasenie. zostane mi stare cislo, ako mi to vravela ta teta alebo by som v tomto pripade mala dostat cislo nove?

ak tomu spravne rozumiem, mam zaplatit par dni - kolko? ja zaplatim aj cely mesiac ak treba, ak to na nieco bude. ked sa pojdem informovat na socialku, uz presne viem, ako to dopadne... poradte mi prosim, naozaj potrebujem tu maximalnu matersku...:-(
ajobs
04.04.09,12:30
dakujem. ako zistim, ze som nespravila zvysenie ale zmenu? ked mi teta spravila, ze prihlasit sa da az od prveho v mesiaci... a pritom som jej jasne povedala, ze sa chcem odhlasit a prihlasit. aj som podpisovala tlacivo na odhlasenie a druhe na prihlasenie. zostane mi stare cislo, ako mi to vravela ta teta alebo by som v tomto pripade mala dostat cislo nove?

ak tomu spravne rozumiem, mam zaplatit par dni - kolko? ja zaplatim aj cely mesiac ak treba, ak to na nieco bude. ked sa pojdem informovat na socialku, uz presne viem, ako to dopadne... poradte mi prosim, naozaj potrebujem tu maximalnu matersku...:-(

Prilep tu zoskenované tlačivá RLFO, na ktorých máš odhlášku a prihlášku - uvidíme, čo tam vlastne máš uvedené......
luciferova
04.04.09,13:40
ziadne tlacivo RLFO nemam :-(
Mersi 777
04.04.09,16:31
Brčko, ďakujem za odpoveď ;).
Katy a R
04.04.09,18:33
...
ak tomu spravne rozumiem, mam zaplatit par dni - kolko? ja zaplatim aj cely mesiac ak treba, ak to na nieco bude. ked sa pojdem informovat na socialku, uz presne viem, ako to dopadne... poradte mi prosim, naozaj potrebujem tu maximalnu matersku...:-(

Ak máš nové poistenie od 1.4. .. a aj z max VZ, tak treba ukončiť PNku (pretože počas PNky sa neplatí)... a zaplatiť "aspoň pár dní" poistné z toho max VZ. nemusí to byť hneď ... môže to byť aj pred materskou .... podľa toho, z akého dôvodu si PN...
Ja ale mám skôr obavu, že od 1.4. máš len zvýšenie (pretože odhláška a prihláška sa dá urobiť aj v priebehu mesiaca, ale zvýšenie len od 1.) ... a to by bolo na draka:mee:
.. a treba si vždy nechať potvrdenú kópiu z akéhokoľvek dokumentu, odovzdávaného na úradoch a v SP zvlášť ..;)
S akým dátumom si odhlasovala to predchádzajúce poistenie ...a kedy si tam bola?
ajobs
04.04.09,21:33
ziadne tlacivo RLFO nemam :-(

RLFO je Registračný list fyzickej osoby, na tomto tlačive sa predsa vykonáva prihlásenie, odhlásenie a zmena VZ.... Nevieš, ani čo a ako si urobila na Sociálnej poisťovni ?
valca11
05.04.09,10:02
RLFO je Registračný list fyzickej osoby, na tomto tlačive sa predsa vykonáva prihlásenie, odhlásenie a zmena VZ.... Nevieš, ani čo a ako si urobila na Sociálnej poisťovni ?

Iba moja skusenost. Ked som sa prihlasovala na DNP, tak mi dali cisty papier, na ktory som napisala ziadost. Bolo to v MI.
siui
05.04.09,11:23
Dobry den, vedeli by ste mi poradit ? som zamestnana od oktobra 2008 TPP s platom 14tis.brutto. planovala som pred nastupm na MD dat vypoved a zaroven sa nasldeujuci den zamestnat u toho isteho zamestnavatela s vyssim prijmom 30tis. ale s cim som neratala, tak som od 24.2.09 PN rizikova, Stav sa mi zlepsil a poprosila som doktora , aby som mohla nastupit do prace z financnych dovodov i ked mi velmi velmi zalezi aby bolo babetko v poriadku. Neviem co teraz urobit aby som mala maximalnu matersku , lebo sa bojim, ze sa mi PN zopakuje. Mam nastupit do prace, dohodnut sa zo zamestnavatelom na vypovedi a uzavriet novu praac. zmluvu s cca 30tis. a ist na PN? ake naklady bude mat na mna zamestvatel pocas PN s tymto platom .Nechcela by som mu robit zbytocne naklady, kedze mi vychadza plne v ustrety. PTP mam 13.9.09. Velmi pekne vam dakujem z aprecitanie a odpoved Silvia
karpis
05.04.09,13:30
Mam nastupit do prace, dohodnut sa zo zamestnavatelom na vypovedi a uzavriet novu praac. zmluvu s cca 30tis. a ist na PN? ake naklady bude mat na mna zamestvatel pocas PN s tymto platom .Nechcela by som mu robit zbytocne naklady, kedze mi vychadza plne v ustrety. PTP mam 13.9.09. Velmi pekne vam dakujem z aprecitanie a odpoved Silvia
tak ako píšeš, zamestnávateľ ti vyplatí len prvých 10 dní Pn a iné náklady mať nebude, PN ďalej bude platiť SP
siui
06.04.09,06:09
tak ako píšeš, zamestnávateľ ti vyplatí len prvých 10 dní Pn a iné náklady mať nebude, PN ďalej bude platiť SP

Karpis , dakujem velmi pekne za odpoved a este k tomu taku urgentnu :)
Prosim ta, ked to urobim, tak ako som napisala, tak budem dostavat PNku z platu 30tis. a potom aj matersku? musim dat vypoved , na druhy den opat zamestnat s pijmom cc 30tis a za par dni ist na PN. DObre som to pochopila ? DAKUJEM Slivia
Ta_tiana
06.04.09,08:51
Dobry den, dnes som pozerala nejake zakony a nasla som nieco ohladne rodicovskeho prispevku. Rozumiem tomu dobre, ze akonahle mi skonci matersky prispevok, mam narok na rodicovsky a pokial ho budem poberat len 18 mesiacov, tak ho budem mat vo vyske 410,58€ po dobu 18mesiacov?
Základná výmera rodičovského príspevku (od 1.1.2009 by na základe novely bola 164,23 eur / 4947 Sk mesačne) je určená pre všetkých rodičov do šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa. Po uplynutí tejto doby majú rodičia, ktorí poberali materské možnosť
1)zvoliť si celkovú dobu poberania rodičovského príspevku 18 mesiacov. Takýmto rodičom patrí zvýšená výmera rodičovského príspevku, ktorá sa určí ako podiel 30- násobku základnej výmery rodičovského príspevku a čísla 12. Pri zvýšení základnej výmery rodičovského príspevku platnej od 1.1.2009 by to znamenalo (30 x 164,22 eur) / 12 = 410,58 eur / 12*369 Sk mesačne.
2)zvoliť si celkovú dobu poberania rodičovského príspevku 2 roky. Takýmto rodičom patrí zvýšená výmera rodičovského príspevku, ktorá sa určí ako podiel 30- násobku základnej výmery rodičovského príspevku a čísla 18. Pri zvýšení základne základnej výmery rodičovského príspevku platnej od 1.1.2009 by to znamenalo (30 x 164,22 eur) / 18 = 273,72 eur / 8*246 Sk mesačne.
3)zvoliť si dobu poberania rodičovského príspevku tri roky. Takýmto rodičom patrí základná výmera rodičovského príspevku po celé tri roky jeho poberania.
valca11
06.04.09,09:12
Dobry den, dnes som pozerala nejake zakony a nasla som nieco ohladne rodicovskeho prispevku. Rozumiem tomu dobre, ze akonahle mi skonci matersky prispevok, mam narok na rodicovsky a pokial ho budem poberat len 18 mesiacov, tak ho budem mat vo vyske 410,58€ po dobu 18mesiacov?
Základná výmera rodičovského príspevku (od 1.1.2009 by na základe novely bola 164,23 eur / 4947 Sk mesačne) je určená pre všetkých rodičov do šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa. Po uplynutí tejto doby majú rodičia, ktorí poberali materské možnosť
1)zvoliť si celkovú dobu poberania rodičovského príspevku 18 mesiacov. Takýmto rodičom patrí zvýšená výmera rodičovského príspevku, ktorá sa určí ako podiel 30- násobku základnej výmery rodičovského príspevku a čísla 12. Pri zvýšení základnej výmery rodičovského príspevku platnej od 1.1.2009 by to znamenalo (30 x 164,22 eur) / 12 = 410,58 eur / 12*369 Sk mesačne.
2)zvoliť si celkovú dobu poberania rodičovského príspevku 2 roky. Takýmto rodičom patrí zvýšená výmera rodičovského príspevku, ktorá sa určí ako podiel 30- násobku základnej výmery rodičovského príspevku a čísla 18. Pri zvýšení základne základnej výmery rodičovského príspevku platnej od 1.1.2009 by to znamenalo (30 x 164,22 eur) / 18 = 273,72 eur / 8*246 Sk mesačne.
3)zvoliť si dobu poberania rodičovského príspevku tri roky. Takýmto rodičom patrí základná výmera rodičovského príspevku po celé tri roky jeho poberania.


:eek: Kde si to nasla? Ja som hľadala a nič som nenašla, len návrh zákona :confused:
brčko
06.04.09,09:41
tatiana,
pokial viem, tak to, čo píšeš bol návrh zákona, zdá sa mi od Radičovej a prerokovávali ho v NRSR cca v polovici minulého roka? No tento zákon neprešiel. Teraz to nesledujem návrhy zákonov, no ale nepredpokladám, že by to niekto navrhoval znovu. alebo je niečo nové?

Platný/účinný zákon o RP je iný. Nerozlišuje dobu poberania RP.

tu ho najdete:
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=706
Ta_tiana
06.04.09,13:28
Tak teraz neviem ci je to len navrh...pisu o novom zneni zakona...nemozem vsak poslat odkaz, kedze mam len 4prispveky:(
Ta_tiana
06.04.09,13:32
Tak brcko mas pravdu, je to len navrh...sakra:( teraz som to lepsie presla. Ospravedlnujem sa za milnu info. Ostava teda aspon moznost, platit si DNP aj pocas materskej a tym padom si zvysit nasledujuci rodicovsky prispevok?
valca11
06.04.09,19:46
Tak brcko mas pravdu, je to len navrh...sakra:( teraz som to lepsie presla. Ospravedlnujem sa za milnu info. Ostava teda aspon moznost, platit si DNP aj pocas materskej a tym padom si zvysit nasledujuci rodicovsky prispevok?

Moja, rodičovský príspevok (spciálna dávka) je iba tých 164€ a jeho výšku bohužiaľ nie je možné zvýšiť. Ak by si bola počas poberania materskej naďalej platcom DNP, tak by si to mohla využiť pri PN alebo OČR (po skončení materskej). A počas materskej, ak ti tá vznikla z DNP, poistné neplatíš. ;)
48912
07.04.09,04:33
Dobry den, mala by som na Vas otazocku. Zamestnankyna si požiadala o materské od 01.03.2009. Dieťa sa jej narodilo dňa 11.03.2009. Do kedy jej bude vyplacane materske? A ake ma povinnosti zamestnavatel? (Spomeniem, že od 01.03.2009 ma nahlasenu zmenu v socialnej poistovni a aj v zdravotnej poistovni - teda ze je na materskej)
seda
07.04.09,10:47
Dobrý deň, čítala som si túto tému a hľadala som odpoveď na moju situáciu. Som v TPP, som tehotná a v máji na poradni ma pravdepodobne doktor dá na PN. Pôvodne som bola dohodnutá so zamestnávateľom, že pred nástupom na materskú ukončíme terajší TPP a uzatvoríme nový, aby som mala maximum materskej. Keďže mám ísť na PN, tak by som sa chcela opýtať ako by som to mala riešiť. Ukončím terajší TPP k 30.4. Od 4.5. uzatvorím nový TPP s maximom pre poistné. Poradňu mám 18.5., tak predpokladám, že od 19.5. má dá na PN. Podľa toho budem mať maximálnu PN. Ale ak chcem mať maximálnu materskú, tak mám pred nástupom na materskú zrušiť PN, trocha popracovať a tak ísť na materskú. Alebo nie je nutné rušiť PN a rovno z PN prejdem taktiež na maximálnu materskú? Ďakujem
31Jankal
08.04.09,06:08
Poradte mi čo je výhodnejšie po finančnej stránke? Kamarátka je tehotná a nechce sa vydávať lebo že je to výhodnejšie ako slobodná matka, je to pravda? Ja som ju presviedčala, že nie. Môžete mi niekto s tým pomôcť?
seda
08.04.09,08:52
Poradte mi čo je výhodnejšie po finančnej stránke? Kamarátka je tehotná a nechce sa vydávať lebo že je to výhodnejšie ako slobodná matka, je to pravda? Ja som ju presviedčala, že nie. Môžete mi niekto s tým pomôcť?

Ak kamarátka myslí to, že bude poberať dlhšie materskú o 2 mesiace, tak má pravdu. Po ukončení normálnej materskej je potrebné ísť na sociálnu poisťovňu v mieste trvalého bydliska a dať čestné prehlásenie, že otec dieťaťa neprispieva na dieťa, že ho živí len matka samotná a predĺžia jej materskú.
brčko
08.04.09,11:34
Dobrý deň, čítala som si túto tému a hľadala som odpoveď na moju situáciu. Som v TPP, som tehotná a v máji na poradni ma pravdepodobne doktor dá na PN. Pôvodne som bola dohodnutá so zamestnávateľom, že pred nástupom na materskú ukončíme terajší TPP a uzatvoríme nový, aby som mala maximum materskej. Keďže mám ísť na PN, tak by som sa chcela opýtať ako by som to mala riešiť. Ukončím terajší TPP k 30.4. Od 4.5. uzatvorím nový TPP s maximom pre poistné. Poradňu mám 18.5., tak predpokladám, že od 19.5. má dá na PN. Podľa toho budem mať maximálnu PN. Ale ak chcem mať maximálnu materskú, tak mám pred nástupom na materskú zrušiť PN, trocha popracovať a tak ísť na materskú. Alebo nie je nutné rušiť PN a rovno z PN prejdem taktiež na maximálnu materskú? Ďakujem

Ak to urobíš, ako píšeš, že zač.PP bude 4.5.09 a nástup na MD PN bude 19.5.09, tak materské sa bude rátať z toho istého denného VZ ako nemocenské, t.j. z obdobia 4.5.-18.5.09. Môžeš súvisle nastúpiť na MD nadväzne na PN a PP nemusíš už vôbec rušiť.
seda
08.04.09,12:41
Ak to urobíš, ako píšeš, že zač.PP bude 4.5.09 a nástup na MD bude 19.5.09, tak materské sa bude rátať z toho istého denného VZ ako nemocenské, t.j. z obdobia 4.5.-18.5.09. Môžeš súvisle nastúpiť na MD nadväzne na PN a PP nemusíš už vôbec rušiť.

Začiatok nového PP bude preto 4.5.09, lebo 1.5.09 sviatok-piatok, a prac.deň je až 4.5.09. Na MD nastupujem až 28.9.09 predbežne, ale rozumiem, že ak má dá od 18.5.09 na PN až do nástupu na materskú, tak moja materská 28.9.09 sa bude rátať z obdobia 4.5.-18.5.09. Ďakujem veľmi pekne.
brčko
08.04.09,13:22
Začiatok nového PP bude preto 4.5.09, lebo 1.5.09 sviatok-piatok, a prac.deň je až 4.5.09. Na MD nastupujem až 28.9.09 predbežne, ale rozumiem, že ak má dá od 18.5.09 na PN až do nástupu na materskú, tak moja materská 28.9.09 sa bude rátať z obdobia 4.5.-18.5.09. Ďakujem veľmi pekne.

mala som tam preklep, miesto PN, tam bolo MD.:)

Ak pôjdeš na PN od 18.5.09 a tá bude končiť 27.9.09, tak nemocenské a aj materské sa bude rátať z obdobia 4.5.09 až 17.5.09. (t.j. den PN sa už neráta!)

takže ak chceš max. nem.dávky, tak za obdobie 4.-.17.5.09 (alebo 4.-18.5.09) treba mať hrubú mzdu 1003,09eur : 31 x 14dní (resp. 15dní)

za dni 1.-.3.5.09 si musíš zaplatiť sama zdrav.poistenie.
lejna
08.04.09,13:51
Prosim, viete mi niekto poradit? Momentalne som na rodicovskej dovolenke a asi mesiac som tehotna. Mozem dosiahnut max. matersku? Ak ano, viete mi poradit ako? Dakujem.
Tinika
08.04.09,18:04
Prosim, viete mi niekto poradit? Momentalne som na rodicovskej dovolenke a asi mesiac som tehotna. Mozem dosiahnut max. matersku? Ak ano, viete mi poradit ako? Dakujem.

Ahoj. A platiš si nejake dobrovoľne nemocenske poistenie?? Lebo ak ano, a splnis do nastupu na MD poistenie 270 tak matersku dostanes a teraz by si sa mala odhlasiť a znova prihlasiť s max. VZ.
seda
09.04.09,05:28
mala som tam preklep, miesto PN, tam bolo MD.:)

Ak pôjdeš na PN od 18.5.09 a tá bude končiť 27.9.09, tak nemocenské a aj materské sa bude rátať z obdobia 4.5.09 až 17.5.09. (t.j. den PN sa už neráta!)

takže ak chceš max. nem.dávky, tak za obdobie 4.-.17.5.09 (alebo 4.-18.5.09) treba mať hrubú mzdu 1003,09eur : 31 x 14dní (resp. 15dní)

za dni 1.-.3.5.09 si musíš zaplatiť sama zdrav.poistenie.


Veľmi pekne ďakujem.
mery82m
09.04.09,06:31
Dobrý deň, od r. 2006 som na MD, ktorá mi končí 7.6. 2009 na druhú MD mam nastúpiť 30.6. 2009, takže medzi materskými mam 3 týždne medziobdobie. Som v TPP od r. 2005, stále u jedného zam. V SP mi poradili, aby som sa so zamenstnávateľom dohodla buď na neplatenom voľne alebo na vypovedi neexistuje nejaké prijatelnejšie riešenie? Keďže som si neplatila NP 270 dní pred ďalšou materskou, tak nemam narok ani na PN. A ešte jedna otázočka, ak sa so zamestnavateľom dohodnem (napr. na neplatenom voľne), z akého VZ sa mi bude počítať materská, keď ju mam takýmto spôsobom prerušenú?
Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď.
katarina1805
09.04.09,08:47
Dobry den, tuto otazku som uz polozila, ale odpoved som nedostala. Vsetky podmienky na max. matersku mam splnene, len ked sa na par dni zamestnam u noveho zamestnavatela s max. VZ, aby som dosiahla max.matersku, je tento zamestnavatel povinny ma po uplynutí 3 rokov zamestnat? Alebo staci ked ma zamestna na par dni do materskej a potom odhlasi, alebo ako to funguje. Pretoze novy zamestnavatel chce mat istotu ze sa k nemu nevratim. Za odpoved dakujem.
Katy a R
09.04.09,08:59
Dobry den, tuto otazku som uz polozila, ale odpoved som nedostala. Vsetky podmienky na max. matersku mam splnene, len ked sa na par dni zamestnam u noveho zamestnavatela s max. VZ, aby som dosiahla max.matersku, je tento zamestnavatel povinny ma po uplynutí 3 rokov zamestnat? Alebo staci ked ma zamestna na par dni do materskej a potom odhlasi, alebo ako to funguje. Pretoze novy zamestnavatel chce mat istotu ze sa k nemu nevratim. Za odpoved dakujem.

... môže ťa zamestnať na dobu určitú (napr. pol roka, rok...)
katarina1805
09.04.09,10:45
Takze ak dam vypoved z povodneho zamestnania a zamestnam sa v druhom zamestnani pocas tehotenstva, zakon prestava platit? A memusi ma zamestnavatel prijat spat?
Katy a R
09.04.09,10:50
Takze ak dam vypoved z povodneho zamestnania a zamestnam sa v druhom zamestnani pocas tehotenstva, zakon prestava platit? A memusi ma zamestnavatel prijat spat?

.. asi som nepochopila... prečo by mal prestať platiť zákon :confused:
katarina1805
09.04.09,12:52
Ked odchadzam zo zamestnania na matersku dovolenku, nie je povinny ma zamestnavatel prijat po ukonceni materskej spat do zamestnania? Lebo ak ja dam vypoved u prveho zamestnavatela, zamestnam sa u druhevo zamestnavatele do nastupu na matersku kvoli vyske materskej, tak preco je to len na dobu urcitu, ked zakon hovori ze po ukonceni materskej ma musi prijat spat na povodne, alebo obdobne miesto. Alebo pri tomto to neplati?
katarina1805
09.04.09,13:07
Napisem to takto:
V prvom zamestnani pracujem od 1.9.2003 na matersku idem 15.6.2009 po ukonceni materskej by ma mal zamestnavatel prijat spat do zamestnani podla zakona (alebo nie?)
Chcem si zvysit matersku, preto dam vypoved 29.5.2009 (potom je sobota nedela) zo zamestnania cislo 1 a zamestnam sa od 1.6.2009 do 15.6.2009 v zamestnany cislo 2 s max. VZ zakladom. Zamestnavatel c. 2 uz nema povinnost ma zamestnat po ukonceni materskej dovolenky? Staci ked budem mat pracovnu zmluvu len do 15.6.2009?
Katy a R
09.04.09,13:11
Napisem to takto:
V prvom zamestnani pracujem od 1.9.2003 na matersku idem 15.6.2009 po ukonceni materskej by ma mal zamestnavatel prijat spat do zamestnani podla zakona (alebo nie?)
Chcem si zvysit matersku, preto dam vypoved 29.5.2009 (potom je sobota nedela) zo zamestnania cislo 1 a zamestnam sa od 1.6.2009 do 15.6.2009 v zamestnany cislo 2 s max. VZ zakladom. Zamestnavatel c. 2 uz nema povinnost ma zamestnat po ukonceni materskej dovolenky? Staci ked budem mat pracovnu zmluvu len do 15.6.2009?
...nuž ak dáš sama výpoveď, tak ťa zamestnávateľ nie je povinný zobrať naspäť ... len, ak bude chcieť ;)
brčko
09.04.09,13:15
Napisem to takto:
V prvom zamestnani pracujem od 1.9.2003 na matersku idem 15.6.2009 po ukonceni materskej by ma mal zamestnavatel prijat spat do zamestnani podla zakona (alebo nie?)
Chcem si zvysit matersku, preto dam vypoved 29.5.2009 (potom je sobota nedela) zo zamestnania cislo 1 nie dáš výpoved ale ukončíš PP dna 29.5.09 napr. dohodou, ak by si dávala výpoved, tak ti plynie bud dvoj alebo trojmesačná výp. lehota od 1.6.09. a zamestnam sa od 1.6.2009 do 15.6.2009 v zamestnany cislo 2 s max. VZ zakladom. Zamestnavatel c. 2 uz nema povinnost ma zamestnat po ukonceni materskej dovolenky?

Ak máš prac.zmluvu na dobu určitú, tak skončí PP dohodnutým dnom, ak sa nedohodnete inak. Preto nemá zamestnávatel dôvod ťa zamestnávať po ukončení MD, ked už nebudeš jeho zamestnanec. To čo píšeš platí len v prípade, ak PP pokračuje po ukončení MD.

Nie je zakázané, aby PP skončil napr.
- dohodou alebo
- uplynutím doby určitej (ak ide o PP na dobu určitú) alebo
- v skúšobnej dobe alebo
- výpovedou zo strany zamestnanca,
aj ak ide o tehotnú zamestnankynu alebo zamestnankynu na MD,RD.
Ona len nemôže dostať VÝPOVED OD ZAMESTNAVATELA.

No a "ukončenie PP" nie je to isté ako "výpoved zo strany zamestnávatela"!!!
vid § 59 Zákonník práce ods.1 + 2 + § 64 ZP ods.1
lien1
11.04.09,18:39
Dobrý večer,ja už mám všetko vybavené a ďakujem všetkým poraďákom.Len toľko obdivujem čo robíte a s akou obetavosťou sa púšťate do našich problémov chápete to že Vás občas nechápeme a pýtame sa 100krat na to iste.Nozaj ďakujem.
lejna
12.04.09,19:42
Ahoj. A platiš si nejake dobrovoľne nemocenske poistenie?? Lebo ak ano, a splnis do nastupu na MD poistenie 270 tak matersku dostanes a teraz by si sa mala odhlasiť a znova prihlasiť s max. VZ.

Tinika, nevedela som, ze si mam platit nemocenske poistenie. Takze teraz uz asi nestihnem tych 270 dni? Ja som stale zamestnana, ale momentalne na rodicovskej dovolenke. Da sa s tym este nieco robit, aby som dostala nejaku matersku?Dakujem.
Katy a R
13.04.09,07:06
Tinika, nevedela som, ze si mam platit nemocenske poistenie. Takze teraz uz asi nestihnem tych 270 dni? Ja som stale zamestnana, ale momentalne na rodicovskej dovolenke. Da sa s tym este nieco robit, aby som dostala nejaku matersku?Dakujem.

... ak tvoj PP stále trvá ... tak budeš mať materské z poistenia zamestnanca. viď §49a:).
Čiže bude to z VZ, aký ti uvedie zamestnávateľ ... ;)
Tinika
14.04.09,09:47
Tinika, nevedela som, ze si mam platit nemocenske poistenie. Takze teraz uz asi nestihnem tych 270 dni? Ja som stale zamestnana, ale momentalne na rodicovskej dovolenke. Da sa s tym este nieco robit, aby som dostala nejaku matersku?Dakujem.

Tak s tým ti ja neporadím, snád niekto skúsenejsí. Pokial by si pracovala, dalo by sa zrušiť prac. pomer a uzatvoriť nový s vyssím platom, ale pokiaľ si na MD tak už asi nič.
hlucia
15.04.09,05:23
Ja by som sa chcela spýtať, som po rodičovskej dovolenke, dieťa má 3 roky, už 2 mesiace pracujem a 11.júna mám termín pôrodu, dĺžku 270dní spĺňam, pred rodičovskou dovolenkou a aj teraz pracujem u svojho manžela a chcela by som dosiahnuť maximálnu materskú, len neviem kedy mám uskutočniť odhlášky z poisťovní a následné prihlášky, nástup na MD je 22.4. 2008, chcem vás poprosiť o radu kedy stačí odhlásiť z poisťovní a aký mám uviesť vymeriavací základ pre max. materskú. Ďakujem pekne
hlucia
15.04.09,05:56
Poradí mi prosím niekto?
jankasm
15.04.09,09:56
Ja by som sa chcela spýtať, som po rodičovskej dovolenke, dieťa má 3 roky, už 2 mesiace pracujem a 11.júna mám termín pôrodu, dĺžku 270dní spĺňam, pred rodičovskou dovolenkou a aj teraz pracujem u svojho manžela a chcela by som dosiahnuť maximálnu materskú, len neviem kedy mám uskutočniť odhlášky z poisťovní a následné prihlášky, nástup na MD je 22.4. 2008, chcem vás poprosiť o radu kedy stačí odhlásiť z poisťovní a aký mám uviesť vymeriavací základ pre max. materskú. Ďakujem pekne

Ukončenie súčasného PP a následný nový PP, čiže ako ty píšeš, odhlášky a prihlášky do poisťovní, stačí urobiť pár dní pred nástupom na MD. Čiže keď máš nástup 22.4.2009 stačí to urobiť napr. v pondelok 20.4.2009. K 19.4.2009 ukončite súčasný PP a od 20.4. urobte nový s novými prihláškami. Maximálny VZ je stále 30219,-Sk, čiže nejakých 1003 € + nejaké drobné, neviem presne ako sa to zaokrúhľuje. Takže mzdu za tie 2 odpracované dni 20.-21.4.2009 musíš mať nejakých 67 €. /výpočet: 1003/30 kal. dní v mesiaci *2 odpracované dni = 66,86 €/ Mesačná mzda v zmluve by teda mala byť 737 €. ;)
barbie9891
15.04.09,10:24
Dobrí deň, potrebovala by som poradit bola som zamestnana od 1.5.2006 do 31.1.2009 teraz som od 15.1.2009 na PN. termin porodu mam asi 3.12.2009. ak by som uz nenastupila do ziadneho zamestnania a bola pn az do porodu mam narok na matersku dovolenku? dakujem za odpoved
jankasm
15.04.09,10:38
Dobrí deň, potrebovala by som poradit bola som zamestnana od 1.5.2006 do 31.1.2009 teraz som od 15.1.2009 na PN. termin porodu mam asi 3.12.2009. ak by som uz nenastupila do ziadneho zamestnania a bola pn az do porodu mam narok na matersku dovolenku? dakujem za odpoved

Na materskú dovolenku máš nárok vždy ;), dôležitejšie však je, či budeš mať nárok na materské, čiže nemocenskú dávku vyplácanú od SP.
Sledujú sa 2 roky pred dňom pôrodu, alebo pred nástupom na MD. Musíš mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia. Tvoj termín je v 12/2009 takže keď si zoberieme 2 roky späť, čo je 12/2007. Čiže zamestnanie trvalo 12/2007-01/2009, čo je 14 mesiacov, čiže určite omnoho viac ako 270 dní a podmienku bez problémov spĺňaš. Problém je však v tom, že ak sa už nezamestnáš, nebudú Ti mať z čoho vypočítať materskú.

Takže rada, podľa mojich výpočtov si ešte len na začiatku tehotenstva, teda ak je to do 8tt môžeš sa ísť prihlásiť na SP na dobrovoľné nemocenské poistenie z maximálneho VZ nejakých 1003 € a z neho platiť až do nástupu na MD. Mesačne je to 4,4% = asi 44 €. Materská potom bude maximálna, čo je cca. 550 €.
Druhá možnosť je, teraz nerobiť nič, a pár dní pred nástupom na MD sa zamestnať u niekoho známeho s platom vo výške maximálneho VZ. Materská bude potom počítaná z tohoto posledného zamestnania a bude rovnako maximálna. :cool:
barbie9891
15.04.09,10:58
Na materskú dovolenku máš nárok vždy ;), dôležitejšie však je, či budeš mať nárok na materské, čiže nemocenskú dávku vyplácanú od SP.
Sledujú sa 2 roky pred dňom pôrodu, alebo pred nástupom na MD. Musíš mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia. Tvoj termín je v 12/2009 takže keď si zoberieme 2 roky späť, čo je 12/2007. Čiže zamestnanie trvalo 12/2007-01/2009, čo je 14 mesiacov, čiže určite omnoho viac ako 270 dní a podmienku bez problémov spĺňaš. Problém je však v tom, že ak sa už nezamestnáš, nebudú Ti mať z čoho vypočítať materskú.

Takže rada, podľa mojich výpočtov si ešte len na začiatku tehotenstva, teda ak je to do 8tt môžeš sa ísť prihlásiť na SP na dobrovoľné nemocenské poistenie z maximálneho VZ nejakých 1003 € a z neho platiť až do nástupu na MD. Mesačne je to 4,4% = asi 44 €. Materská potom bude maximálna, čo je cca. 550 €.
Druhá možnosť je, teraz nerobiť nič, a pár dní pred nástupom na MD sa zamestnať u niekoho známeho s platom vo výške maximálneho VZ. Materská bude potom počítaná z tohoto posledného zamestnania a bude rovnako maximálna. :cool:
dakujem, no pani na socialke mi tvrdila po telefonickom rozhovore ze podmienku nesplnam tak neviem ale super rady dufam ze budu dobre a skusim si to platit
jaahodna
15.04.09,11:15
zddravim, prave som zistila ze som uz cca 2 mes.tehotna a situacia s materskou nie je moc ruzova. ako si to zlepsit. od 2/2006 do 6/2008 som bola na rodicovskej dovolenke ktoru som si prerusila, este pred dovrsenim 3 rokov,lebo som sa prihlasila na UP, do 31.12.08 som bola tam a potom od 1.1.09 som SZCO - neplatim si ziadne odvody lebo som necakala ze budem tehotna...a som. da sa mi este nejako pomoct, aby som mala aspon akutaku matersku. DAKUJEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!
jankasm
15.04.09,11:33
dakujem, no pani na socialke mi tvrdila po telefonickom rozhovore ze podmienku nesplnam tak neviem ale super rady dufam ze budu dobre a skusim si to platit

Teraz čítam, že je možné že budeš celú dobu PN. Potom je to trošku komplikovanejšie, lebo už sme tu mali rozoberaný prípad, kedy si mamička platila dobrovoľné nemocenské poistenie z maxima počas materskej, čo je vlastne to isté ako počas PN, no a dávku z maxima jej aj tak nepriznali. Potom by to naozaj nemalo význam.
Lepším riešením by asi bolo to zamestnanie. No ale to by si musela prerušiť PN. Ak by si tak urobila už teraz, že sa zamestnáš s platom vo výške maximálneho VZ napr. na 2 dni, potom nastúpiš na PN, tak aj PN aj následná materská bude počítaná z posledného PP a teda budú maximálne. Pouvažuj. :cool:
jankasm
15.04.09,11:35
zddravim, prave som zistila ze som uz cca 2 mes.tehotna a situacia s materskou nie je moc ruzova. ako si to zlepsit. od 2/2006 do 6/2008 som bola na rodicovskej dovolenke ktoru som si prerusila, este pred dovrsenim 3 rokov,lebo som sa prihlasila na UP, do 31.12.08 som bola tam a potom od 1.1.09 som SZCO - neplatim si ziadne odvody lebo som necakala ze budem tehotna...a som. da sa mi este nejako pomoct, aby som mala aspon akutaku matersku. DAKUJEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!

No moc ružové to teda nie je.
Počas rodičovskej dovolenky si bola zamestnaná, alebo nezamestnaná?
Ak nezamestnaná, tak sa už bohužiaľ nedá nič robiť.
Ak nič neurobíš, tak budeš mať nárok na rodičovský príspevok odo dňa narodenia dieťaťa. :o
jaahodna
15.04.09,11:45
no zamestnana som bola, presnejsie to bolo takto: od 1999 som bola zamestnana, v roku 2/2006 som odisla na matersku potom rodicovsku. v 2/2008som ukoncila prac.zmluvu a zamestnala sa inde,ale len na 3 mesiace a ukoncila som zmluvu. potom som pokracovala v rodic.dovolenke a dalej uz viete. na UP som isla kvoli dotacii,lebo som chcela zacat podnikat a takto sa to skomplikovalo. DA SA TEDA COSI ESTE ROBIT?????
kačer
16.04.09,07:27
Ahojte poraďáci, aj ja by som potrebovala poradit. Kolegova manželka skončila rodičovsku dovolenku, bola to nahlásit v SP. Zostáva doma ako žena v domácnosti. V SP jej vypočítali mesačné odvody 84,80 eur . Nevieme sa dostat na tuto sumu.Ma živnosť ,ale pozastavenu už niekolko rokov. Odvody do ZP si platí. Poprosím Vás o radu, či niečo ešte nezabudla .
jaahodna
16.04.09,08:15
no zamestnana som bola, presnejsie to bolo takto: od 1999 som bola zamestnana, v roku 2/2006 som odisla na matersku potom rodicovsku. v 2/2008som ukoncila prac.zmluvu a zamestnala sa inde,ale len na 3 mesiace a ukoncila som zmluvu. potom som pokracovala v rodic.dovolenke a dalej uz viete. na UP som isla kvoli dotacii,lebo som chcela zacat podnikat a takto sa to skomplikovalo. DA SA TEDA COSI ESTE ROBIT?????
poradi mi prosiiiiim niekto???? velmi dakujem!!!!!
25252
16.04.09,08:45
dobrý deň, chcem sa tiež opýtať na materskú..
Od roku 2002 som zamestnaná nepretržite, od 07.01.2009 som DNP z vz. 16000,-Sk. Trochu som to prešvihla a vz. je väčší ako 30219,-Sk mesačne. Mám požiadať písomne SP o vrátenie preplatenej sumy na konci roka alebo na začiatku r. 2010? Má niekto s tým skúsenosť?
A ešte jedna otázočka - kedy mám zrušiť DNP, ak nástup na MD bude v r. 2010? Viem že je to ešte ďaleko a môže sa to 100x zmeniť, ale predsa...
Za každú odpoveď a dobrú radu
kačer
16.04.09,09:37
Ahojte poraďáci, aj ja by som potrebovala poradit. Kolegova manželka skončila rodičovsku dovolenku, bola to nahlásit v SP. Zostáva doma ako žena v domácnosti. V SP jej vypočítali mesačné odvody 84,80 eur . Nevieme sa dostat na tuto sumu.Ma živnosť ,ale pozastavenu už niekolko rokov. Odvody do ZP si platí. Poprosím Vás o radu, či niečo ešte nezabudla .


poradí mi niekto??
rkluka
16.04.09,11:09
Dobrý deň.
Chcem sa Vás spýtať ohľadom PN.
Manželka je zamestnaná, platíme z min VZ DNP, PTP 17.8.09. Chce od 1.5.09 ísť na PN až do pôrodu. Ovplyvni nejako PN-ka DNP z hľadiska max. materskej?
jankasm
16.04.09,11:55
no zamestnana som bola, presnejsie to bolo takto: od 1999 som bola zamestnana, v roku 2/2006 som odisla na matersku potom rodicovsku. v 2/2008som ukoncila prac.zmluvu a zamestnala sa inde,ale len na 3 mesiace a ukoncila som zmluvu. potom som pokracovala v rodic.dovolenke a dalej uz viete. na UP som isla kvoli dotacii,lebo som chcela zacat podnikat a takto sa to skomplikovalo. DA SA TEDA COSI ESTE ROBIT?????

Toto vyzerá celkom fajn. Si asi v 2 mesiaci tehotenstva, čiže termín budeš mať niekedy v 11/2009. Na materskú teda počítajme nástup asi v 09/2009 niekedy koncom.
Keď si zoberieme 2 roky spätne, v tej dobe sa totiž posudzuje splnenie podmienky 270 dní NP, tak pôjdeme od 10/2007 do 09/2009 tak dní NP zamestnanca tam máš dosť /počítajú sa totiž aj dni kedy si bola na MD a RD, ale len počas zamestnania/ aj keď nie až 270, ale to do nástupu na MD v pohode stíhaš dobehnúť.

Máš teraz 2 možnosti: alebo sa okamžite prihlásiť na SP na dobrovoľné nemocenské poistenie, ak teda netrvá tehotenstvo dlhšie ako 8 týždňov /potom by si to už nestíhala/, z maximálneho VZ 1003,09 € a platiť z neho mesačne 4,4,% až do nástupu na MD. Tvoja materská bude potom cca. 550 € mesačne.
Druhá možnosť je sa zamestnať. Treba si presne spočítať dni NP v posledných dvoch rokoch k dátumu nástupu na MD. Ak bude chýbať napr. 40 dní do 270 tak sa treba prihlásiť na nejaké 2 mesiace na dobrovoľné nemocenské poistenie, stačí z minima, to len kvôli počtu dní. Potom sa odhláasiť. No a potom, pár dní pred nástupom na MD sa treba zamestnať s platom vo výške maximálneho VZ. Materská bude maximálna. ;)
zuzana
16.04.09,12:09
Ak som zamestnaná od 8/2002 nepretržite až doteraz a VZ mám nejakých 790€.Ak chcem max.materské tak ako mám postupovať?Pred tehot.sa musím dobrovolne poistiť alebo mi stačí sa poistiť do 8 týždňou počas trvania tehotenstva?Ako si mám určiť VZ na dobrovoľné nemocenské?Musím platiť z maxima alebo stačí z minima?Oplatí sa mi a je vlastne možné platiť dobrovolné poistenie z minima ak mi dobrovolné+poistenie zo zamestn.bude presahovať max.vymer.základ?
jankasm
17.04.09,08:28
dobrý deň, chcem sa tiež opýtať na materskú..
Od roku 2002 som zamestnaná nepretržite, od 07.01.2009 som DNP z vz. 16000,-Sk. Trochu som to prešvihla a vz. je väčší ako 30219,-Sk mesačne. Mám požiadať písomne SP o vrátenie preplatenej sumy na konci roka alebo na začiatku r. 2010? Má niekto s tým skúsenosť?
A ešte jedna otázočka - kedy mám zrušiť DNP, ak nástup na MD bude v r. 2010? Viem že je to ešte ďaleko a môže sa to 100x zmeniť, ale predsa...
Za každú odpoveď a dobrú radu

No ak chceš poberať materskú z DNP z VZ 16000,- musíš z neho platiť DNP 26 týždňov pred nástupom na MD. DNP si momentálne platíš cca. 3 mesiace, čiže ak k tomu pripočítame tých 26 týždňov tak podmienku 270 dní DNP budeš mať splnenú. Takže ak nie si tehotná, tak sa kľudne môžeš odhlásiť a prihlásiš sa opäť na začiatku tehotenstva, najneskôr do 8 tt, aby si stihla do pôrodu platiť tých 26 týždňov /čo je cca. 6 mesiacov/ z VZ 16000,-.
Ak už si tehotná tak plať DNP z VZ 16000,- aj naďalej. DNP nesmieš prerušiť, ani ukončiť. Môžeš ho ukončiť po nástupe na MD, ale to nemá význam, lebo počas MD DNP platiť nebudeš. Takže zostaň prihlásená aj počas MD no a potom sa rozhodneš čo ďalej. Počas RD už budeš musieť znovu platiť ak sa neodhlásiš.

No a čo sa týka toho preplatku na SP, tak to je na tebe. Vôbec nemusíš čakať do konca roka. Je len na tebe kedy tak urobíš. Proste napíš list, v ktorom uvedieš že za tie a tie mesiace si mala prekročený maximálny VZ, o koľko, a že akú sumu požaduješ vrátiť. Oni si to prekontrolujú a euráčiky pošlú. :cool:
jaahodna
17.04.09,08:30
Toto vyzerá celkom fajn. Si asi v 2 mesiaci tehotenstva, čiže termín budeš mať niekedy v 11/2009. Na materskú teda počítajme nástup asi v 09/2009 niekedy koncom.
Keď si zoberieme 2 roky spätne, v tej dobe sa totiž posudzuje splnenie podmienky 270 dní NP, tak pôjdeme od 10/2007 do 09/2009 tak dní NP zamestnanca tam máš dosť /počítajú sa totiž aj dni kedy si bola na MD a RD, ale len počas zamestnania/ aj keď nie až 270, ale to do nástupu na MD v pohode stíhaš dobehnúť.

Máš teraz 2 možnosti: alebo sa okamžite prihlásiť na SP na dobrovoľné nemocenské poistenie, ak teda netrvá tehotenstvo dlhšie ako 8 týždňov /potom by si to už nestíhala/, z maximálneho VZ 1003,09 € a platiť z neho mesačne 4,4,% až do nástupu na MD. Tvoja materská bude potom cca. 550 € mesačne.
Druhá možnosť je sa zamestnať. Treba si presne spočítať dni NP v posledných dvoch rokoch k dátumu nástupu na MD. Ak bude chýbať napr. 40 dní do 270 tak sa treba prihlásiť na nejaké 2 mesiace na dobrovoľné nemocenské poistenie, stačí z minima, to len kvôli počtu dní. Potom sa odhláasiť. No a potom, pár dní pred nástupom na MD sa treba zamestnať s platom vo výške maximálneho VZ. Materská bude maximálna. ;)
jankasm, veeeeelmi dakujem!!!!!!
jankasm
17.04.09,08:32
Ak som zamestnaná od 8/2002 nepretržite až doteraz a VZ mám nejakých 790€.Ak chcem max.materské tak ako mám postupovať?Pred tehot.sa musím dobrovolne poistiť alebo mi stačí sa poistiť do 8 týždňou počas trvania tehotenstva?Ako si mám určiť VZ na dobrovoľné nemocenské?Musím platiť z maxima alebo stačí z minima?Oplatí sa mi a je vlastne možné platiť dobrovolné poistenie z minima ak mi dobrovolné+poistenie zo zamestn.bude presahovať max.vymer.základ?

Je to možné, aj keď Ti to bude presahovať. DNP si budeš platiť z minima a potom si požiadaš o vrátenie preplatku čo Ti tam vznikne.

Nie, nestačí sa prihlásiť na DNP až do 8tt. Zo zamestnania máš splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia bez problémov, čiže nárok na materské zo zamestnania máš. Podmienku 270 dní však musíš splniť aj z DNP. Preto sa musíš prihlásiť ešte pred plánovaním otehotnenia. Môžeš sa kľudne prihlásiť hneď z minimálneho VZ. Po splnení podmienky 270 dní, čiže cca. 9 mesiacov, ak by si dovtedy náhodou neotehotnela, sa môžeš kľudne odhlásiť. No a opätovne sa prihlásiš až pred nástupom na MD /prípadne PN/. Na materské budeš mať nárok aj z DNP. Podmienka 270 dní sa skúma 2 roky dozadu. :)
Klimentová Viera
17.04.09,10:12
Prosím o radu. Zamestnankyňa je na RD a chce pracovať na DoVP v tej istej organizácii. Sú tam nejaké podmienky, alebo obmedzenia.
ajobs
17.04.09,10:24
Prosím o radu. Zamestnankyňa je na RD a chce pracovať na DoVP v tej istej organizácii. Sú tam nejaké podmienky, alebo obmedzenia.


Nie sú tam žiadne obmedzenia, môže pracovať.
Klimentová Viera
17.04.09,10:53
Ďakujem.
Jozef Mihál
18.04.09,19:28
slimak
19.04.09,07:05
Ale ved to stale okliestuju. Uz dostanes matersku len vo vyske max z jedneho vymeriavacieho zakladu. kde su tie casy ako si napisal blog o moznosti 365 zamestnavatelov a vyske materkej 3-4 miliony na mesiac.
My sme to nastastie este stihli.:)
Uz ani nemozes spekulovat a hybat z VM, len raz za polroka. My uz tento rok nestihneme dalsie babo. Takze je pre mna vyhodne zrusit dobr. NP a o dva dni sa prihlasit opat s novym max(pre rok 2009) VZ.
rkluka
20.04.09,09:31
Dobrý deň.
Prosím o radu.
Pre info viď link: http://www.porada.sk/918080-post2925.html
Manželka chce ísť 11.5.09 na PN až do nástupu na MD 6.7.09.
Ovplyvní nejako PN-ka DNP a tým aj na max. materskú? Čo treba urobiť pred nástupom na PN, čoho sa treba vyvarovať?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
BeaA
20.04.09,12:10
Dobry den,
chcela by som Vas poprosit o radu, ci to spravne chapem.
Som na rodicovskej dovolenke, na matersku som nastupovala v juni 2007, odvtedy som doma. Teraz cakam druhe dieta, termin porodu je vypocitany na koniec novembra 2009. Aka bude vyska materskej? Je to tak, ze mi zamestnavatel potvrdi predpokladany prijem a z toho sa bude ratat materske? Ci by som si mala este niekde navyse platit?
Prosim, poradte. Dakujem!!!
Katy a R
20.04.09,12:36
Dobrý deň.
Prosím o radu.
Pre info viď link: http://www.porada.sk/918080-post2925.html
Manželka chce ísť 11.5.09 na PN až do nástupu na MD 6.7.09.
Ovplyvní nejako PN-ka DNP a tým aj na max. materskú? Čo treba urobiť pred nástupom na PN, čoho sa treba vyvarovať?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.

... nastúpi na PNku pred uplynutím 26 týždňov od toho decembrového prihlásenia ... čiže nemocenské z dobrovoľného poistenia bude, ale len z pravdepodobného VZ. Nástup na materskú bude po uplynutí 26 týždňov, tak je to v poriadku. Doba poistenia sa počíta, aj keď sa počas poberania nemocenského poistné neplatí.
.. http://www.porada.sk/865800-post2748.html
No a na čo si dať pozor :confused: ... aby neboli nedoplatky na poistnom ;):)
... a ešte som skoro zabudla .. treba si 2x vypýtať tlačivo DPN od lekára! (poistný vzťah 1 - zamestnanec a poistný vzťah 3 - DPO)
kajark
21.04.09,05:59
zdravim opat poradakov,

po dlhej dobe mam opat par otazok, verim ze mi niekto fundovany upresni :)

od novembra 2008 som na rizikovom, takze na PN. platila som si DNP takze od decembra som poberala PN zo zamestnania aj dobrovolnu PN a prestala som si platit DNP (ale nezrusila som ju).
Teraz som od 2.4. nastupila na MD, nejak ma to nenapadlo skor ale az s bliziacim sa porodom mi napadli dve otazky:

1. mam si opat zacat platit DNP pokial ju nezrusim? alebo som stale oslobodena od platenia? alebo ju mam zrusit?

2. ako je to s odvodmi do II. piliera pocas MD? je mozne ich platit, resp. treba o to poziadat socialnu poistovnu? bolo okolo toho dost sumu a neviem aky zakon nakoniec plati...


vdaka za rady :)
NICOLETTA
21.04.09,06:33
Zajtra by som mala nastupiť na matersku dovolenku.
Platim si povinne odvody ako SZČO od 7/2008 a zaroven si dobrovoľne priplacam (od 10/2008) do max.VZ.
Viete mi prosim povedať aku vyšku materskej budem dostavat?

Dakujem.
jankasm
21.04.09,06:46
Zajtra by som mala nastupiť na matersku dovolenku.
Platim si povinne odvody ako SZČO od 7/2008 a zaroven si dobrovoľne priplacam (od 10/2008) do max.VZ.
Viete mi prosim povedať aku vyšku materskej budem dostavat?

Dakujem.

No ťažko napísať akú výšku materskej budeš dostávať, keď nepíšeš z akých VZ si platíš. :)

Jednoznačne však viem napísať, že nárok na materské máš z toho čo píšeš, len z nemocenského poistenia SZČO, a to presne z VZ, z ktorého si platila v roku 2008. Pre presný výpočet si zober VZ za 07-12/2008, tie spočítaj, vydeľ kalendárnymi dňami za to isté obdobie /odpočítaš PN prípadne iné prerušenia platenia/. Výsledok čo dostaneš je tvoj DVZ z ktorého 55% bude denná výška tvojej materskej z poistenia SZČO.
Čo sa týka DNP, tak ak si v poseldných dvoch rokoch nemala nejaké ukončené nemocenské poistenie, tak nárok mať nebudeš. Ak si však mala, a k zajtrajšiemu dňu splníš podmienku 270 dní NP mimo SZČO, tak budeš mať nárok aj na materské z DNP. Výpočet pre určenie výšky je úplne rovnaký ako pri SZČO, len budeš počítať za obdobie od posledného prihlásenia, čiže 10-12/2008. :cool:
NICOLETTA
21.04.09,06:55
SZČO platim z minima (teraz tých 97,80 EUR).

DNP - platim od 2/2007 - 26.11.07 z minima
od 12/07 - z maxima
od 1/08 - 6/08 z minima
od 16.10.08 z VZ 22119,-Sk
teraz platím DNP32,30 EUR

Pomôžeš prosim s výpočtom?
jankasm
21.04.09,07:35
SZČO platim z minima (teraz tých 97,80 EUR).

DNP - platim od 2/2007 - 26.11.07 z minima
od 12/07 - z maxima
od 1/08 - 6/08 z minima
od 16.10.08 z VZ 22119,-Sk
teraz platím DNP32,30 EUR

Pomôžeš prosim s výpočtom?

Čiže dní nemocenského poistenia máš dostatok. Prepokladám, že od 16.10.2008 nebolo DNP prerušené. Platíš vlastne stále z VZ 22119,-.
No a výpočet je nasledovný:
SZČO: minimum bolo 8100,- a platila si z neho 6 mesiacov /184 kal. dní/
8100*6/184=264,1304 to je tvoj DVZ, no a z neho 55% = 145,27 Sk je denná výška tvojej materskej z poistenia SZČO

DNP: rozhodujúcim obdobím je rovnako rok 2008, od posledného prihlásenia /26 týždňov je splnených, takže použijeme skutočný VZ/, t.j. DNP trvalo v roku 2008 od 16.10.-31.12.2008 /77 kal. dní/, VZ 22119+22119+11416 /pomerná časť za 102008/=55654,-
55654/77 = 722,7792 to je tvoj DVZ, no a z neho 55% = 397,53 Sk je denná výška tvojej materskej z DNP.

Spolu je tvoja denná výška materskej 542,80 Sk a mesačne pri 30 dňovom mesiaci je to 16248,-. :rolleyes:
NICOLETTA
21.04.09,07:39
Dakujem krasne za pomoc.
To je vlastne aj maximalna materska co sa da zikat , ci nie?
jankasm
21.04.09,07:41
Dakujem krasne za pomoc.
To je vlastne aj maximalna materska co sa da zikat , ci nie?

Áno, maximum, však tak si to asi mala aj naplánované, nie? ;)
Prajem všetko dobré.
NICOLETTA
21.04.09,07:41
No jasné...
janulienka10
21.04.09,09:08
dobry den. chcela by som vas velmi pekne poprosit o potvrdenie, resp. opravu mojich poznatkov. nemocenske poistenie si platim ako DNPO od oktobra 2008. od oktobra 2008 to bolo z maximalneho vymeriavacieho zakladu a od januara 2009 som si len zmenila vymeriavaci zaklad a platim z minima. zatial sa mi nepodarilo otehotniet a v lete ma caka umele oplodnenie. takze by som potrebovala vediet ako postupovat s platenim nemocenskeho (aby som nic nepokazila). viem uz teraz, ze to bude rizikove tehotenstvo, takze ak som to dobre pochopila, tak nemocenske z dobrovolneho nemoc. poistenia pocas PN sa mi bude vyratavat z roku 2008, cize z tych 3 mesiacov, ked som si platila z maximalneho vymeriavacieho zakladu - chapem to dobre? a este by som potrebovala vediet, ci sa chystam urobit dobre zmeny, pretoze ak by sa podarilo otehotniet, tak materska sa uz bude vypocitavat z roku 2009. teraz - koncom juna bude 270 dni co si platim poistenie. chcela by som ku koncu juna ukoncit poistenie a od jula sa znova prihlasit a platit z maximalneho vymeriavacieho zakladu. takze keby som napr. od septembra odisla na PN, tak by sa mi materska v roku 2010 vypocitala z jula a augusta 2009 (myslim tym dobrovolne poistenie). chapem to dobre? vopred dakujem za ochotu. prijemny den prajem.
jankasm
21.04.09,10:29
dobry den. chcela by som vas velmi pekne poprosit o potvrdenie, resp. opravu mojich poznatkov. nemocenske poistenie si platim ako DNPO od oktobra 2008. od oktobra 2008 to bolo z maximalneho vymeriavacieho zakladu a od januara 2009 som si len zmenila vymeriavaci zaklad a platim z minima. zatial sa mi nepodarilo otehotniet a v lete ma caka umele oplodnenie. takze by som potrebovala vediet ako postupovat s platenim nemocenskeho (aby som nic nepokazila). viem uz teraz, ze to bude rizikove tehotenstvo, takze ak som to dobre pochopila, tak nemocenske z dobrovolneho nemoc. poistenia pocas PN sa mi bude vyratavat z roku 2008, cize z tych 3 mesiacov, ked som si platila z maximalneho vymeriavacieho zakladu - chapem to dobre? a este by som potrebovala vediet, ci sa chystam urobit dobre zmeny, pretoze ak by sa podarilo otehotniet, tak materska sa uz bude vypocitavat z roku 2009. teraz - koncom juna bude 270 dni co si platim poistenie. chcela by som ku koncu juna ukoncit poistenie a od jula sa znova prihlasit a platit z maximalneho vymeriavacieho zakladu. takze keby som napr. od septembra odisla na PN, tak by sa mi materska v roku 2010 vypocitala z jula a augusta 2009 (myslim tym dobrovolne poistenie). chapem to dobre? vopred dakujem za ochotu. prijemny den prajem.

No, problém je v tom, že až také jednoduché to nie je. Je jedna podmienka, a to platiť DNP od posledného prihlásenia 26 týždňov. Až po 26 týždňoch sa totiž nemocenská dávka z DNP bude počítať zo skutočného VZ, z ktorého budeš platiť. Ak by si však urobila tak ako chceš, čiže odhlášku a nanovo prihlášku, tak materská, na ktorú nastúpiš v budúcom roku, sa Ti síce bude počítať zo skutočného maxima, ale PN, na ktorú nastúpiš napr. o 2 mesiace od posledného prihlásenia Ti budú počítať len z pravdepodobného VZ, a to je minimum.
A navyše, dnes tu p. Mihál priložil info o tom, že SP podniká kroky na zrušenie DNP, ponechá ho len pre SZČO, ktoré nebudú mať povinnosť platiť poistné.

No, najlepšie by bolo ukončiť DNP hneď, od druhého dňa sa prihlásiť s maximálnym VZ. Z maximálneho VZ platiť až do nástupu na PN. Na PN však treba nastúpiť až 26 týždňov, čiže cca. 6 mesiacov od posledného prihlásenia, aby bolo nemocenské počítané z maximálneho VZ. Ak by si nastúpila na PN skôr, tak by bolo nemocenské počítané len z minima. Potom je však možnosť, po uplynutí tých 26 týždňov PN prerušiť a nová PN už bude počítaná potom zo skutočného VZ, čiže z maxima. No a materská, na ktorú nastúpiš v roku 2010, ak teda bude ešte možnosť DNP, by bola tiež maximálna. ;)
BeaA
21.04.09,10:56
Dobry den,
chcela by som Vas poprosit o radu, ci to spravne chapem.
Som na rodicovskej dovolenke, na matersku som nastupovala v juni 2007, odvtedy som doma. Teraz cakam druhe dieta, termin porodu je vypocitany na koniec novembra 2009. Aka bude vyska materskej? Je to tak, ze mi zamestnavatel potvrdi predpokladany prijem a z toho sa bude ratat materske? Ci by som si mala este niekde navyse platit?
Prosim, poradte. Dakujem!!!
brčko
21.04.09,11:25
Zlé správy.

http://blogy.etrend.sk/mihalblog/tyzdnovka-jozefa-mihala-16/2009/165161.html

:eek: :eek: :eek:

tak to veru je dosť zlá správa.
A predpokladám, že v čase terajšieho zníženia príjmov do št.rozpočtu a rozpočtu SP a zvýšených výdajoch má väčšiu šancu niečo také prejsť, aj ked minulý rok to nepresadili do novely zákona o SP (myslím tiež chceli zakázať dobrovolné poistenie popri povinnom poistení).
Ta_tiana
21.04.09,13:37
Tak to je zleeeee, zacala som si ho akurat platit od 01.04., a co teraz??? zrusit, alebo nechat zatial tak? dufam, ze zbytocne nevyhodim 20€ mesacne....:( sakra...
michelle84
21.04.09,15:29
Dobrý deň. Jedna známa je na materskej od augusta 2007. V septembri sa narodil syn, teraz je na rodičovskej dovolenke. Chcela by ďalšie dieťaťko. Kedy sa oplatí, aby mala nárok na materské aj na druhé dieťaťko? Do troch rokov tohto prvého dieťatka? Ďakujem.
jankasm
22.04.09,04:41
Dobrý deň. Jedna známa je na materskej od augusta 2007. V septembri sa narodil syn, teraz je na rodičovskej dovolenke. Chcela by ďalšie dieťaťko. Kedy sa oplatí, aby mala nárok na materské aj na druhé dieťaťko? Do troch rokov tohto prvého dieťatka? Ďakujem.

Kľudne aj do 5 rokov prvého dieťatka. ;) Toto nie je pri posúdení nároku na materské vôbec dôležité.
Dôležité je, splniť podmienky na nárok na materské, No a tou najdôležitejšou je mať 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. Teda ak je zamestnaná, tak sa jej do týchto dní započítajú aj dni RD. Ak ale zamestnaná nie je, tak si musí platiť DNP, inak nárok na materské mať nebude. :cool:
michelle84
22.04.09,04:47
Kľudne aj do 5 rokov prvého dieťatka. ;) Toto nie je pri posúdení nároku na materské vôbec dôležité.
Dôležité je, splniť podmienky na nárok na materské, No a tou najdôležitejšou je mať 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. Teda ak je zamestnaná, tak sa jej do týchto dní započítajú aj dni RD. Ak ale zamestnaná nie je, tak si musí platiť DNP, inak nárok na materské mať nebude. :cool:

Super, ďakujem za info. Je zamestnaná. Ale po troch rokoch prvého dieťatka by asi išla do práce, len neviem, aká bude situácia o rok, či má istú prácu. Takže má ešte čas porozmýšľať, kedy budú mať druhé dieťatko :) ďakujem Janka :)
janulienka10
22.04.09,05:27
jankasm, prosim ta, mozem sa este opytat nieco k tomuto:

No, najlepšie by bolo ukončiť DNP hneď, od druhého dňa sa prihlásiť s maximálnym VZ. Z maximálneho VZ platiť až do nástupu na PN. Na PN však treba nastúpiť až 26 týždňov, čiže cca. 6 mesiacov od posledného prihlásenia, aby bolo nemocenské počítané z maximálneho VZ. Ak by si nastúpila na PN skôr, tak by bolo nemocenské počítané len z minima. Potom je však možnosť, po uplynutí tých 26 týždňov PN prerušiť a nová PN už bude počítaná potom zo skutočného VZ, čiže z maxima. No a materská, na ktorú nastúpiš v roku 2010, ak teda bude ešte možnosť DNP, by bola tiež maximálna.

takze ak ta dobre chapem, pojdem hned zrusit DNP a napr. o dva dni sa znovu prihlasim z max. vymer. zakladu. napr. sa podari v auguste otehotniet, budem na PN, ktoru budem dostavat z minima. a po 26 tyzdnoch, teda resp. v oktobri poprosim doktora, aby mi prerusil napr. na tyzden PN a po tom tyzdni znova nastupim na PN? a potom uz bude PN aj materska z maxima (teda, ak to nezrusia). chapem ta dobre? prepac, sa tolko vypytujem, len si chcem byt ista, ze ta dobre chapem. ale dakujem velmi za ochotu. pekny den prajem :-)
jankasm
22.04.09,10:19
takze ak ta dobre chapem, pojdem hned zrusit DNP a napr. o dva dni sa znovu prihlasim z max. vymer. zakladu. napr. sa podari v auguste otehotniet, budem na PN, ktoru budem dostavat z minima. a po 26 tyzdnoch, teda resp. v oktobri poprosim doktora, aby mi prerusil napr. na tyzden PN a po tom tyzdni znova nastupim na PN? a potom uz bude PN aj materska z maxima (teda, ak to nezrusia). chapem ta dobre? prepac, sa tolko vypytujem, len si chcem byt ista, ze ta dobre chapem. ale dakujem velmi za ochotu. pekny den prajem :-)

Áno, treba hneď zrušiť DNP, opäť sa prihlásiť od nasledujúceho dňa /nemusí tam byť pauza/ s maximálnym VZ. Z neho budeš platiť. Ak nastúpiš na PN tak Ti na ňu vznikne nárok z DNP nárok, ale ako som už písala, keďže nebudeš platiť od posledného prihlásenia ešte tých 26 týždňov, tak bude počítaná z minima. Po uplynutí tých 26 týždňov od posledného prihlásenia ukončíš PN, stačí na 1-2 dni, a keď Ti lekár vypíše novú, asi by mala byť aj s novou diagnózou, tak ju bude SP posudzovať ako novú, a bude vyplácaná zo skutočného VZ, čiže z maxima. A následne samozrejme aj materská. ;)

Takže držím palce aby to všetko tak vyšlo.
janulienka10
22.04.09,16:02
jankasm, velmi pekne dakujem za vysvetlenie aj ochotu. pekny zvysok dna a prajem vsetko dobre :-)
sashka
22.04.09,16:22
Dobry den ...chcela by som poprosit o radu:

Momentalne som este do 27.4.2009 na materskej s druhou dcerou.(narodena 16.12.2008) Od 28.4.2009 prechadzam na rodicovsku dovolenku. So zamestnavatelom mam zial zmluvu na dobu urcitu a ta mi konci 31.5.2009 (v nedelu) A potom ostanem nezamestnana , ale na rodicovskej dovolenke.
Prosim vas o informacie co vsetko mam vybavit ( na Socialke a na UPSVaR...) aby som na nic nezabudla
Trvale bydlisko Piestany,
Zamestnavatel Bratislava.

Taktiez pre mna dolezita vec som poistena v II pilieri a urcite nechcem aby stat za mna prestal odvadzat prispevky. Prosim poradte.
Uz vopred velmi pekne dakujem.
Saska
Danuľa365
22.04.09,17:04
Ahojte keď to tak čítam veľmi tomu nerozumiem. Mohol by mi to niekto z poraďákov ozrejmiť? Keďže som od februára tehotná- v treťom mesiaci (neplánovane).
Od 1.6.2007 som bola nezamestnaná vedená v evidencii uchádzačov o zamestnanie do 31.11.2007.
Následne som bola ďalej nezamestnaná a neplatila som si žiadne odvody do sociálky až do 30.04.2008. Od 1.5.2008 do 31.12.2008 som si platila dobrovoľne sociálku mesačne 2.686 Sk. (pravdepodobne je to z toho najnižšieho vymer. základu!) Od 01.01.2009 pracujem a poberám brutto mzdu
14.000 Sk = 464,70 EUR, od 01.04.2009 to bude 16.000 Sk = 531,10EUR brutto. Vie mi niekto poradiť-vypočítať koľko budem mať materský príspevok, od kedy do kedy mám naň nárok, je možné ešte teraz nejakým spôsobom dosiahnuť jeho zvýšenie a ako?
Skúste mi niekto poradiť keďže som takto nepripravená!
brčko
22.04.09,19:37
Dobry den ...chcela by som poprosit o radu:

Momentalne som este do 27.4.2009 na materskej s druhou dcerou.(narodena 16.12.2008) Od 28.4.2009 prechadzam na rodicovsku dovolenku. So zamestnavatelom mam zial zmluvu na dobu urcitu a ta mi konci 31.5.2009 (v nedelu) A potom ostanem nezamestnana , ale na rodicovskej dovolenke.
Prosim vas o informacie co vsetko mam vybavit ( na Socialke a na UPSVaR...) aby som na nic nezabudla
Trvale bydlisko Piestany,
Zamestnavatel Bratislava.

Taktiez pre mna dolezita vec som poistena v II pilieri a urcite nechcem aby stat za mna prestal odvadzat prispevky. Prosim poradte.
Uz vopred velmi pekne dakujem.
Saska

na zdrav.poistovnu treba isť s potvrdením o poberaní rodič.príspevku, príp. si na svoju pobočku ZP najprv zavolaj/zájdi, čo budú okrem toho potrebovať.

Ak si si nedala prihlášku na soc.poistovnu podla bydliska po narodení dieťaťa, tak si treba dať prihlášku najneskôr dna 28.4.09 (môžeš doniesť na SP aj skôr, s dátumom vzniku poistenia 28.4.09) prílohy k prihláške na tlačive RLFO sú: kopia RL dieťaťa + čestné vyhlásenie o riadnej starostlivosti + oznámenie o sporitelovi časť B
všetko si prefoť a nechaj potvrdiť prevzatie na SP.

Treba pouvažovať nad platením dobrovoln.poistenia v nezamestnanosti, lebo ak chceš mať nárok na podporu v nezamestnanosti napr. po dovršení troch rokov dieťaťa, treba splniť podla terajších zákonov (ak nebude dovtedy zmena) podmienku aspon troch (v tvojom prípade predpokladám dvoch/by to chcelo viac údajov) rokov v posledných štyroch rokoch pred zaevidovaním na urad práce.

Po ukončení PP ťa počas poberania rodič.príspveku nezaevidujú do evidencie nezamestnaných.

NO a k vybavovaniu rodič.príspevku predpokadám už si si zaslala tlačivo z UPSVaR na potvrdenie do SP Ba mesto na Záhradnícku 153 (odbor nemoc.poistenia, poistenia v nezam. a garanč.fondu sú presťahovaní, je to až posledná budova pred nadjazdom na Bajkalskú vlavo, taká škaredá socialistická, nie tá hned pri ceste, ale taká zastrčená).
brčko
22.04.09,19:50
Ahojte keď to tak čítam veľmi tomu nerozumiem. Mohol by mi to niekto z poraďákov ozrejmiť? Keďže som od februára tehotná- v treťom mesiaci (neplánovane).
Od 1.6.2007 som bola nezamestnaná vedená v evidencii uchádzačov o zamestnanie do 31.11.2007.
Následne som bola ďalej nezamestnaná a neplatila som si žiadne odvody do sociálky až do 30.04.2008. Od 1.5.2008 do 31.12.2008 som si platila dobrovoľne sociálku mesačne 2.686 Sk. (pravdepodobne je to z toho najnižšieho vymer. základu!) Od 01.01.2009 pracujem a poberám brutto mzdu
14.000 Sk = 464,70 EUR, od 01.04.2009 to bude 16.000 Sk = 531,10EUR brutto. Vie mi niekto poradiť-vypočítať koľko budem mať materský príspevok, od kedy do kedy mám naň nárok, je možné ešte teraz nejakým spôsobom dosiahnuť jeho zvýšenie a ako?
Skúste mi niekto poradiť keďže som takto nepripravená!


Na MD sa nastupuje obvykle 6týždnov pred pravd.termínom pôrodu, ktorý stanoví lenkár, no najskôr 8týždnov pred PTP. Materské sa obvykle poberá 28týždnov, pri narodení viac detí alebo osamelé mamičky (slobodné, ovdovelé a rozvedené žijúce same) až 37týždnov.
A nič nestprvíš, tak tvojematerské sa bude rátať z vymer.základov v období od vzniku tohto PP t.j. od 1.1.09 do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na MD (t.j. ak nastúpiš napr.na MD v 8/09 počas trvania tohto PP, tak z obdobia 1.1.-31.7.09) Materské je 55% z denného vym.základu.

Ako zvýšiť materské? pred nástupom na MD ukončiť tento PP a založiť nový s vyšším VZ/hrubou mzdou a hlavne mať vyšší VZ v tzv. rozhodujúcom období (treba sa potom poradiť).
andrea33
23.04.09,09:42
Ahojte, som SZCO, nemam povinnost platit povinne do SP, platim si DNP viac ako 270 dni za posledne 2 roky. Nie som zamestnana. Cize mam narok na vyplatenie materskeho prispevku z DNP. V polovici jula 2009 odchadzam na matersku dovolenku. Musim pocas trvania materskej dovolenky pozastavit zivnost? A dalej, som aj sudna prekladatelka a konatelka a majitelka jednoosobovej sro. Smiem vykonavat pocas trvania materskej dovolenky cinnost sudne prekladatelky a konatelky sro?
A este jedna otazka - budem slobodna mamicka, ale s otcom dietata zijem v spolocnej domacnosti. Mam narok na 37-tyzdnovy matersky prispevok? Musim o to ziadat?
A.T.
23.04.09,10:56
Dobry den,som DNP,platim si z najvyssieho vymeriavacieho zakladu,kedze som poistena od 1 augusta 2008 a teraz v aprili budem poistena 270 dni,kedze este nie som tehotna,ale sa chystam byt,mozem sa od 1 maja odhlasit a znova prihlasit uz potom,ked budem tehotna,aby som mohla potom poberat matersku?Musim tym padom otehotniet do 2 rokov a je tam podmienka,ze musim byt poistena niekolko mesiacov pred porodom,alebo len podmienka,ze musim byt poistena za posledne 2 roky 270 dni? Bude mi stacit potom,ak sa prihlasim znova do poistovne ako DNP tesne pred porodom?
Za odpoved vam vopreddakujem
nela07
23.04.09,13:08
Ahojte, som SZCO, nemam povinnost platit povinne do SP, platim si DNP viac ako 270 dni za posledne 2 roky. Nie som zamestnana. Cize mam narok na vyplatenie materskeho prispevku z DNP. V polovici jula 2009 odchadzam na matersku dovolenku. Musim pocas trvania materskej dovolenky pozastavit zivnost? A dalej, som aj sudna prekladatelka a konatelka a majitelka jednoosobovej sro. Smiem vykonavat pocas trvania materskej dovolenky cinnost sudne prekladatelky a konatelky sro?
A este jedna otazka - budem slobodna mamicka, ale s otcom dietata zijem v spolocnej domacnosti. Mam narok na 37-tyzdnovy matersky prispevok? Musim o to ziadat?

Pokiaľ ja viem, nemusíš pozastaviť živnosť. A ako slobodná matka pôjdeš pred ukončením MD na sociálku a tam napíšeš prehlásenie, že ti otec dieťaťa neposkytuje žiadne finančné prostriedky - nevadí, že žijete v spol. domácnosti a požiadaš o predĺženie MD. To je všetko.
andrea33
23.04.09,14:09
dik nela07, a co v pripade sro - mozem mat z nej prijem pocas materskej?
JAJA11
24.04.09,06:23
Ja by som potrebovala poradiť v takomto prípade. SZČO - dobrovoľne poistená osoba odchádza teraz v máji na materskú. Platiť jej ju budú ako dobrovoľne poistenej. Pokiaľ by nešla na materskú, vznikla by jej povinnosť prihlásiť sa do SP ako SZČO od 1.7. Ak nezruší živnosť, má sa prihlásiť do SP a zároveň oznámiť , že je na MD, alebo musí prerušiť živnosť?
mimaemma
25.04.09,08:24
Ahojte poprosím o info,
je to tu rozoberané, potrebujem ale aktuálnu info. Plánujem niekedy v auguste / septembri otehotnieť, potrebujem si teda platiť min. 270 dní nemocenské. Momentálne som na MD - zmluv amiskončila ešte počas prvej materskej - bola na dobu určitú, takže som v podstate nezamestná na rodičovkej.
Aká je aktuálna výška platieb na získanie maximálnej MD? Tých 270 dní sa ráta pred vyrátaným termínom pôrodu alebo skutočným dňom pôrodu? Čo ak porodím skôr ako o 270 dní, ktoré mi vyráta lekár?
Treba si platiť k 1. dňu v mesiaci alebo k ľubovoľnému dňu.
Ešte dodatok- dočítala som sa v novinách, že sa uvažuje o zmene v možnosti platenia dobrovoľných odvodov na účely zvýšenia materskej, chcú zrušiť túto možnosť a ponechať ju iba ženám živnostníčkam. Vie o tom niekto niečo?
Ďakujem vopred.
Anja111
26.04.09,13:52
Dcéra je SZČO päť rokov a odvody platí z minimálnej mzdy. Teraz je v šiestom týždni tehotenstva. Má jednu zamestnankyňu, takže živnosť zrušiť ani pozastaviť nemôže. Pred otehotnením si nezačala platiť DNP. Potrebovala by som poradiť, či sa s tým ešte dá niečo urobiť, aby mala vyššiu materskú...
Mne to vychádza, že 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch spĺňa ako SZČO. Ak by si začala platiť DNP teraz, (do 8. týždňa tehotenstva), tak by splnila aj požadovaných 26 týždňov DNP. Ale myslím si, že k DNP sa môže pripočítať doba iného poistenia za posledné dva roky len ak bolo to predchádzajúce poistenie ukončené...
Chápem to správne? Naozaj už nemá šancu zvýšiť si materskú?
Tinika
26.04.09,16:30
Dobrý večer, som SZCO, platím povinné odvody z min. mzdy a DNP tiez z min. mzdy, v oboch poisteniach mam splnenu podm. 270 dní. V novembri som si DNP zrušila a v decembri som sa opať prihásila s max. VZ (max.- PNP). Som v 9 týzdni tehotenstva a asi pojdem na rizikové. Chcem sa spýtať, teraz dostanem PN len z min., ale od 1.7. už by mala byť max. Ak pojdem na PN už teraz, musím ju potom prerušiť aby som od 1.7. dostala max. PN? A zmení to nejak výšku materskej?
Ak budem počas materskej stále mať živnosť, musím riadne platiť odvody do ZP a SP? Ďakujem
Silvi
26.04.09,18:39
Potrebujem poradiť, už dávnejšie som prečítala celú túto tému, ale nie som si istá správnosťou rady pre kamarátku.
Je zametnaná od 1.12.2006, ale za min. mzdu, teraz v 10/09 odchádza na materskú a chcela by si ju trochu vylepšiť, ja som z prečítania príspevkov pochopila, že by to mohlo ísť tak, že sa cca mesiac pred nástupom na materskú dohodne na výpovedi a zamestná sa u toho istého zamestnávateľa za mzdu s max. VZ?
ďakujem
Tinika
26.04.09,19:06
Potrebujem poradiť, už dávnejšie som prečítala celú túto tému, ale nie som si istá správnosťou rady pre kamarátku.
Je zametnaná od 1.12.2006, ale za min. mzdu, teraz v 10/09 odchádza na materskú a chcela by si ju trochu vylepšiť, ja som z prečítania príspevkov pochopila, že by to mohlo ísť tak, že sa cca mesiac pred nástupom na materskú dohodne na výpovedi a zamestná sa u toho istého zamestnávateľa za mzdu s max. VZ?
ďakujem

Áno, može to urobiť takto, pokiaľ ja viem.
brčko
26.04.09,19:35
Silvi, áno môže. Nemusí ani mesiac, no treba potom podla konkrétnych dátumov začiatku nového PP a nástupu na materskú dobre vyrátať potrebnú hrubú mzdu. Lebo ak je v rozhodujúcom období vela víkendov, tak to môže byť nevýhodné.
brčko
26.04.09,19:39
Dcéra je SZČO päť rokov a odvody platí z minimálnej mzdy. Teraz je v šiestom týždni tehotenstva. Má jednu zamestnankyňu, takže živnosť zrušiť ani pozastaviť nemôže. Pred otehotnením si nezačala platiť DNP. Potrebovala by som poradiť, či sa s tým ešte dá niečo urobiť, aby mala vyššiu materskú...
Mne to vychádza, že 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch spĺňa ako SZČO. Ak by si začala platiť DNP teraz, (do 8. týždňa tehotenstva), tak by splnila aj požadovaných 26 týždňov DNP. Ale myslím si, že k DNP sa môže pripočítať doba iného poistenia za posledné dva roky len ak bolo to predchádzajúce poistenie ukončené...
Chápem to správne? Naozaj už nemá šancu zvýšiť si materskú?

No bez ukončenia/prerušenia živnosti pred nástupom na MD to asi nepôjde.

Jedine ak by bola cca od 1.3.09 zamestnaná, tak by sa to dalo, ak neporodí skôr.
Silvi
26.04.09,19:44
ok, veľmi pekne ďakujem, napíšem keď budem vedieť presný nástup na MD.
adkyy
27.04.09,07:16
Dobry den.Som v 31 tyzdni tehotenstva,mam 20 rokov,nikdy som nebola zamestnana,som evidovana na urade prace-mam aj ja narok na prispevok 6 tyzdnov pre porodom?Co vsetko treba vybavit,kde a s cim treba ist aby som dostala matersku?Dakujem za odpoved:)
calawen
27.04.09,07:24
Dobry den.Som v 31 tyzdni tehotenstva,mam 20 rokov,nikdy som nebola zamestnana,som evidovana na urade prace-mam aj ja narok na prispevok 6 tyzdnov pre porodom?Co vsetko treba vybavit,kde a s cim treba ist aby som dostala matersku?Dakujem za odpoved:)

Obávam sa, že nie, pokiaľ ste si neplatili nemocenské poistenie...:(
karpis
27.04.09,07:28
Nárok na materské nie je , po narodení dieťatka bude nárok na rodičovský príspevok
čítaj:
Nárok na materské po ukončení štúdia
| Nemocenské poistenie | Matka, Študent
Moja priateľka má 20 rokov. V máji ukončila strednú školu, v auguste otehotnela, termín pôrodu má v apríli. Ja ako otec dieťaťa som študent, poberám sirotský dôchodok. Má moja priateľka nárok na dávku materské, keď ešte nikdy nepracovala?

V zmysle zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej len zákon) s účinnosťou od 1. januára 2004 študenti nie sú nemocensky poistení.

Podľa § 14 ods. 1 a 2 zákona povinne nemocensky poistení sú zamestnanec, ktorý vykonáva prácu na území Slovenskej republiky alebo mimo územia Slovenskej republiky počas obdobia určeného zamestnávateľom, ak medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak, samostatne zárobkovo činná osoba, ktorej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10 (minimálna mzda). Dobrovoľne nemocensky poistená osoba môže byť fyzická osoba po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt.

V zmysle § 48 ods. 1 zákona poistenkyňa, ktorá je tehotná, alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Vzhľadom na skutočnosť, že Vaša priateľka nespĺňa základné podmienky nároku na materské, t. j. nie je nemocensky poistená a pri využití inštitútu dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do dňa pôrodu nebude dobrovoľne nemocensky poistená 270 dní, nárok na materské jej nevznikne.

Vo veci nároku na štátne sociálne dávky - rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa a prídavok na dieťa, Vám odporúčame obrátiť sa na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, príslušný podľa trvalého alebo prechodného pobytu Vašej priateľky.
hant
27.04.09,07:41
Kamarátka ide na materskú 15.06.09 ale 31.05.09 jej končí PP na dobu určitú .Momentálne je na PN.Je slobodná a čaká DVOJIČKY.Pomohlo by jej,keby ukončila PN a od 1.6. sa zamestnala s max. VZ ?? Podmienku 270 dní spĺňa .Alebo by mala lepšie sa nechať skôr vypísať na materskú ?Vie niekto poradiť?
Moc ďakujem !
Tinika
27.04.09,09:09
Dobrý večer, som SZCO, platím povinné odvody z min. mzdy a DNP tiez z min. mzdy, v oboch poisteniach mam splnenu podm. 270 dní. V novembri som si DNP zrušila a v decembri som sa opať prihásila s max. VZ (max.- PNP). Som v 9 týzdni tehotenstva a asi pojdem na rizikové. Chcem sa spýtať, teraz dostanem PN len z min., ale od 1.7. už by mala byť max. Ak pojdem na PN už teraz, musím ju potom prerušiť aby som od 1.7. dostala max. PN? A zmení to nejak výšku materskej?
Ak budem počas materskej stále mať živnosť, musím riadne platiť odvody do ZP a SP? Ďakujem

Poradí aj mne niekto prosím ;)
hant
27.04.09,09:57
Podľa mňa by si už teraz mala dostať Pn 2x /ak na nu nastúpiš/, raz minimálnu a druhú maximálnu,pokiaľ ti stále trvá aj dobrovolné nemocenské poistenie, a následne by si mala poberať materskú 2x,tiež v takom pomere.Výška poistného sa síce posudzuje k 1.7. ale pre PN sa posudzuje VZ od 01.01. a vym.základom je rok 2008,pokiaľ nezmeníš napr.zamestnanie a pod.Popri materskej máš najlepšie
živnosť pozastaviť,ak ju neplánuješ využívať.
brčko
27.04.09,10:27
Kamarátka ide na materskú 15.06.09 ale 31.05.09 jej končí PP na dobu určitú .Momentálne je na PN.Je slobodná a čaká DVOJIČKY.Pomohlo by jej,keby ukončila PN a od 1.6. sa zamestnala s max. VZ ?? Podmienku 270 dní spĺňa .Alebo by mala lepšie sa nechať skôr vypísať na materskú ?Vie niekto poradiť?
Moc ďakujem !

Záleží od výšky jej terajšieho VZ, čo je výhodnejšie.

Ak má terajší VZ nízky, tak je výhodné uzatvoriť nový PP. Ak by chcela ozaj maximum, tak pri začiatku PP 1.6.09 a nástupe na MD 15.6.09 treba dosiahnuť za obdobie 1.-14.6.09 hrubú mzdu 1007,3Sk x 14 = cca 14103,-Sk (preratajte si na eur, ja zo zvyku v Sk ;) ).

No jej PP môže začať aj neskôr.

Ak neuzatvorí nový PP, tak pozri, čo som písala tuto:
http://www.porada.sk/1029035-post11.html
Tinika
27.04.09,10:43
Podľa mňa by si už teraz mala dostať Pn 2x /ak na nu nastúpiš/, raz minimálnu a druhú maximálnu,pokiaľ ti stále trvá aj dobrovolné nemocenské poistenie, a následne by si mala poberať materskú 2x,tiež v takom pomere.Výška poistného sa síce posudzuje k 1.7. ale pre PN sa posudzuje VZ od 01.01. a vym.základom je rok 2008,pokiaľ nezmeníš napr.zamestnanie a pod.Popri materskej máš najlepšie
živnosť pozastaviť,ak ju neplánuješ využívať.

Ahoj, tvoja odpoveď bola pre mna? Tak vo februari som bola na PN vyse týzdna a dostala som síce dvakrát, ale z minima, lebo RO je cely rok 2008 a to sa zpriemerovalo. Ale posledne RO je december 2008 kde mam max. VZ z DNP a min. VZ z PNP. Tak tu mi bolo povedane, ze od 1.7. až z DNP dostanem max. PN
brčko
27.04.09,10:52
Dobrý večer, som SZCO, platím povinné odvody z min. mzdy a DNP tiez z min. mzdy, v oboch poisteniach mam splnenu podm. 270 dní. V novembri som si DNP zrušila a v decembri som sa opať prihásila s max. VZ (max.- PNP). Som v 9 týzdni tehotenstva a asi pojdem na rizikové. Chcem sa spýtať, teraz dostanem PN len z min., ale od 1.7. už by mala byť max. Ak pojdem na PN už teraz, musím ju potom prerušiť aby som od 1.7. dostala max. PN? áno, jedine ak prvú PN (ale samozrejme obe aj zo szčo aj DNP) ukončíš a vznikne ti nová PN (zase 2x) po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP, tak výška nemocesnkého sa bude rátať z DNP už nie z minim.mzdy ale z vym.základov v rozhodujúcom období, t.j. od posledného prihlásenia na DNP do 31.12.08. A zmení to nejak výšku materskej? nie, ak na MD nastúpiš až po uplynutí 26týždnoov od posledného prihlásenia na DNP a nebudeš mať nedoplatok v SP, tak nie.
Ak budem počas materskej stále mať živnosť, musím riadne platiť odvody do ZP a SP? Ďakujem

počas "poberania materského" poistené do SP platiť nemusíš. Do ZP neviem, som myslela že preddavky áno a v ročnom zúčtovaní ZP sa to vyrovná, no niekto tuším písali aj inak.
katkas
27.04.09,11:10
Poprosim SURNE o radu. 17.5.2009 {nedela}nastupujem na matersku, dufam, lebo TP mam 28.6.2009.. Platim si DNP, v pohode splnam 26 tt. Ale vypocet materskej mi vysiel nizsi, aj napriek doplatkom do maxima. Ak si chcem teraz este zvysit matersku, mam ukoncit PN k 14.5.2009, a aj k 14.5.2009 dat vypoved v praci dohodou, novy prac. pomer od 15.5.2009 {piatok} s VZ 1003,09 eur /31, cize 32,3577 eur, nakolko ja cez vikend nepracujem.Spravne?
Este dovolenka. Ako sa pociata priemer na dovolenku, ak nastupim do prace po 2 rokoch a mam HM+premie kazdy mesiac rovnake. Vypocet bude HM+premie/pocet kalendarnych dni? Neviem, ci si mam totiz cerpat dovolenku teraz pred materskou, alebo az po. Co je vyhodnejsie. Cca 10 dni, by som mala mat narok za obdobie materskej, vsak?
Tinika
27.04.09,11:13
počas "poberania materského" poistené do SP platiť nemusíš. Do ZP neviem, som myslela že preddavky áno a v ročnom zúčtovaní ZP sa to vyrovná, no niekto tuším písali aj inak.

ďakujem pekne, na MD by som mala íst az v oktobri. Tak asi najjednoduchsie potom bude PN prerušiť niekedy v júni a v júli ísť opať na PN však? Ďakujem
brčko
27.04.09,11:18
tinika, predpokladám áno.
hant
27.04.09,11:58
Ďakujem Brčko,doporučím jej nový PP,keď má možnosť,nebola som si istá,či sa bude na tento nový PP prihliadať pri výpočte materskej.Ešte raz,ĎAKUJEM !!! Hant
Anja111
27.04.09,14:56
No bez ukončenia/prerušenia živnosti pred nástupom na MD to asi nepôjde.

Jedine ak by bola cca od 1.3.09 zamestnaná, tak by sa to dalo, ak neporodí skôr.
Ďakujem veľmi pekne za uistenie...
jankasm
28.04.09,04:23
Ahoj, tvoja odpoveď bola pre mna? Tak vo februari som bola na PN vyse týzdna a dostala som síce dvakrát, ale z minima, lebo RO je cely rok 2008 a to sa zpriemerovalo. Ale posledne RO je december 2008 kde mam max. VZ z DNP a min. VZ z PNP. Tak tu mi bolo povedane, ze od 1.7. až z DNP dostanem max. PN

Žiadne spriemerovanie za rok 2008 nie je možné. Ak si DNP mala z minima, potom si ho ukončila a prihlásila sa z maxima, ako píšeš v decembri si už mala maximálny VZ, tak potom je RO len od posledného prihlásenia, čiže maximum od decembra. RO je teda len december 2008.
To, že si teraz dostala nemocenské len z minima je z iného dôvodu, ak totiž od posledného prihlásenia sa na DNP neuplynie 26 týždňov, teda na PN nastúpiš skôr, ako v tvojom prípade, dávka je počítaná len z pravdepodobného VZ, a tým je minimálny. Ale ak by si na PN, alebo materské nastúpila po 26 týždňoch, tak už bude počítané zo skutočného VZ a teda z maxima. ;)
Katy a R
28.04.09,05:12
Poprosim SURNE o radu. 17.5.2009 {nedela}nastupujem na matersku, dufam, lebo TP mam 28.6.2009.. Platim si DNP, v pohode splnam 26 tt. Ale vypocet materskej mi vysiel nizsi, aj napriek doplatkom do maxima. Ak si chcem teraz este zvysit matersku, mam ukoncit PN k 14.5.2009, a aj k 14.5.2009 dat vypoved v praci dohodou, novy prac. pomer od 15.5.2009 {piatok} s VZ 1003,09 eur /31, cize 32,3577 eur, nakolko ja cez vikend nepracujem.Spravne?


... nemala si nastavený VZ DNP v roku 2008 tak, aby to bolo v súčte so zamestnaním maximum?:confused:... v čom je problém?
Tinika
28.04.09,11:27
Žiadne spriemerovanie za rok 2008 nie je možné. Ak si DNP mala z minima, potom si ho ukončila a prihlásila sa z maxima, ako píšeš v decembri si už mala maximálny VZ, tak potom je RO len od posledného prihlásenia, čiže maximum od decembra. RO je teda len december 2008.
To, že si teraz dostala nemocenské len z minima je z iného dôvodu, ak totiž od posledného prihlásenia sa na DNP neuplynie 26 týždňov, teda na PN nastúpiš skôr, ako v tvojom prípade, dávka je počítaná len z pravdepodobného VZ, a tým je minimálny. Ale ak by si na PN, alebo materské nastúpila po 26 týždňoch, tak už bude počítané zo skutočného VZ a teda z maxima. ;)

Ahoj, aha, čiže od decembra 26 týždnov to je cca v júni mam až nárok na max. PN.
katkas
28.04.09,18:38
... nemala si nastavený VZ DNP v roku 2008 tak, aby to bolo v súčte so zamestnaním maximum?:confused:... v čom je problém?
Mala, len stacilo, ze som bola s malym na OCR a v decembri som mala v praci odmenu a cele to dobabralo. :mad:
ellli
28.04.09,21:12
Ahoj..tak ja som sa tu raz pytala na radu...no proste sa toho pomenilo...a preto sa chcem informovat ako mam postupovat..
Kedze tu na slovensku sa mi po ukonceni skoly zatial nepodarillo najst pracu tak si vybavujem pracu opatrovatelky/zdr. sestry v rakusku...a vobec neviem ako to chodi..ked budem tam pracovat..ohladom zivnosti v rakusku zacinam ziskavat info len teraz...cize o tom este moc neviem..planujem tam pracovat aspon tak minimalne pol roka..a koncom roka 2009(od novembra) by sa chceli pokusit o dieta...
Este som nikde nepracovala...cize nemam nic platene..
Preto sa chcem spytat co si mam tu na slovensku platit pocas prace v rakusku a ako dlho, aby mi vysla najvyssiia materska dajme tomu ak otehotniem na rok
Vobec sa nevyznam do tejto problematiky
Katy a R
29.04.09,04:07
Mala, len stacilo, ze som bola s malym na OCR a v decembri som mala v praci odmenu a cele to dobabralo. :mad:

.. ak to teda ideš riešiť novým PP ... tak je lepšie víkend vynechať...napr PP začať v pondelok 11. mája a namaterskú môžeš nastúpiť hociktorý deň - od utorku do soboty 16. (určite nie začať PP v piatok a v nedeľu nástup na MD;) ... keď už, tak v sobotu MD)
doplním. Nárok by si mala z obidvoch poistení, tak stačí zvoliť VZ podľa toho, z akého VZ bolo SKUTOČNE platené DNP v roku 2008 (to posledné poistenie myslím ... dúfam, že stále trvá?)
DominikaDominika
29.04.09,05:25
Potrebujem aj ja radu v tomto smere. Som na RD - dieťatko má momentálne 20 mesiacov. Môj TPP trvá. Ak by som zostala na RD a išla v budúcom roku na novú MD, tak by sa moja materská mala počítať z predpokladaného príjmu,ktorý by som mala, keby som pracovala (to je cca. 1000 EUR+odmeny). Ako je to však, ak by som si teraz uzatvorila novú zmluvu na vedľajší pracovný pomer - napr. na 400 - 600 EUR samozrejme u iného zamestnávateľa? V prípade nástupu na materskú by sa potom zohľadňoval ako vymeriavací základ predpokladaný príjem z HPP, alebo skutočný príjem z VPP? Je to pre mňa veľmi dôležité, prosím poraďte, aby som vedela, či pre mňa má vôbec VPP v tejto situácii význam-myslím, aby som si nepokazila materskú... ĎAKUJEM :)
hudyvin
29.04.09,08:40
Zdravim, tak ja mam tiez otazku...

Viete mi niekto poradit,alebo ma aspon nasmerovat, kde by som mohol ziskat odpoved na moju situáciu?
31.3. 2009 sa nam narodilo dieta, manzelka je denna studentka VS, kedze si nemocenske poistenie nestihla platit 270 dni pred porodom- nemala narok na materský príspevok... Ja-predtým SZCO, kedze som nemal prácu, pozastavil som zivnost a poziadal si o materske (az nedavno sme sa dozvedeli, ze ja na neho nárok mám, inac sme mysleli, ze dostanem len rodicovsky...)
V sucastnosti sa mi ale naskytá moznost prílezitostne (na dohodu, ci brigadne) si privyrobit (v zahranicí- EU).. Ide o brigadnu prácu, ktorá je obmedzená odpracovaným poctom hodín do týždna...
Kedze manzelka bude mat cez leto prázdniny a o maleho sa bude moct starat a k tomu máme doma aj obe stare mamy... Chcel by som vyuzit tuto moznost ist trosku privyrobit do rodinneho rozpoctu.. Je to legalne? Viem, ze kedysi sa mohlo brat materske aj pracovat, ale teraz sa to zmenilo- len ked dieta bude v nejakej institucii- co v nasom pripade nepripada v uvahu...
Teda jasna otazka: Mozem popri materskej legalne pracovat na dohodu??? Kolko hodin mesacne/resp. rocne??? aby sme neprisli zbytocne o materske???
A este, kedze mam narok na materske az po 6 týždnoch... mame narok na rodicak za tých 6 týždnov od narodenia maleho?? Ma si ho poziadat manzelka, ci ho dostanem ja- ked sme uz o neho ziadali na moje meno, lebo ako som pisal, mysleli sme, ze nam daju len rodicak (tie panie v tých urodoch su totiz mimóriadne informovane, ci to nasi páni na ministerstve stale menia zakony, ze ani ich pracovnicky potom nevedia dat korektne info???)...
OCH CHAOS!!! A to vraj stat podporuje mlade rodiny :-(
mizu24
30.04.09,05:24
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať. Od roku 2005 som SZČO a od vtedy si aj platím odvody do SP a ZP.Medzitým som pol roka pracoval na TPP, kedy za mňa zamestnávateľ odvádzal odvody tiež. Takže som mala súbeh.Od februára si platím DNP a termín pôrodu mám 20.9.Takže tých 270 dní DNP spĺňam. Chcela by som sa spýtať, keď mám vypočítaný nástup na materskú 8.8., a chcela by som k tomu dátumu aj prerušiť živnosť, aby som nemusela platiť odvody zo SZČO, koľko si mám potom platiť DNP? Z najvyššieho vymeriavacieho základu ako to mám teraz (SZČO z 295,50 + DNP zo 708,40€), len to bude ako DNP. A či mám nejako informovať soc.poisťovňu, keďže teraz mi vyrátali 31,10€ a potom to bude viac. Či nebude problém, keď budú chodiť úhrady vo vyššej sume, ako mi vyrátali.A tiež kedy mám zaplatiť posledný krát odvod z DNP.Mám platiť až do pôrodu. Ďakujem pekne za radu.
SasaStrunka
30.04.09,06:01
Potrebovala by som poradiť. V decembri sa mi narodil syn a som slobodná mamička. S otcom dieťaťa som sa nedávno rozišla (2 mesiace - neprekonateľné problémy) a teraz by som chcela požiadať o predĺženie materskej dovolenky. Bola som na sociálke a tam mi povedali, že mám podpísať čestné prehlásenie, že nežijem s otcom dieťaťa a to stačí. Ale mne sa to nezdá - je to moc jednoduché. Jedna známa mi povedala, že to chodia kontrolovať a určite sa budú pýtať susedov. Samozrejme svoje súkromné veci neprepieram na verejnosti a hlavne nie pred susedmi.

Nerada by sa ešte stresovala ale ak by mi to priznali veľmi by mi tie peniažky pomohli.

prosím poradte.
Tweety
30.04.09,06:23
Potrebovala by som poradiť. V decembri sa mi narodil syn a som slobodná mamička. S otcom dieťaťa som sa nedávno rozišla (2 mesiace - neprekonateľné problémy) a teraz by som chcela požiadať o predĺženie materskej dovolenky. Bola som na sociálke a tam mi povedali, že mám podpísať čestné prehlásenie, že nežijem s otcom dieťaťa a to stačí. Ale mne sa to nezdá - je to moc jednoduché. Jedna známa mi povedala, že to chodia kontrolovať a určite sa budú pýtať susedov. Samozrejme svoje súkromné veci neprepieram na verejnosti a hlavne nie pred susedmi.

Nerada by sa ešte stresovala ale ak by mi to priznali veľmi by mi tie peniažky pomohli.

prosím poradte.
Urob tak, ako Ťa informovali na SP. AK chodia kontrolovať, tak určite prídu aj za Tebou do domácnosti.
jankasm
30.04.09,06:54
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať. Od roku 2005 som SZČO a od vtedy si aj platím odvody do SP a ZP.Medzitým som pol roka pracoval na TPP, kedy za mňa zamestnávateľ odvádzal odvody tiež. Takže som mala súbeh.Od februára si platím DNP a termín pôrodu mám 20.9.Takže tých 270 dní DNP spĺňam. Chcela by som sa spýtať, keď mám vypočítaný nástup na materskú 8.8., a chcela by som k tomu dátumu aj prerušiť živnosť, aby som nemusela platiť odvody zo SZČO, koľko si mám potom platiť DNP? Z najvyššieho vymeriavacieho základu ako to mám teraz (SZČO z 295,50 + DNP zo 708,40€), len to bude ako DNP. A či mám nejako informovať soc.poisťovňu, keďže teraz mi vyrátali 31,10€ a potom to bude viac. Či nebude problém, keď budú chodiť úhrady vo vyššej sume, ako mi vyrátali.A tiež kedy mám zaplatiť posledný krát odvod z DNP.Mám platiť až do pôrodu. Ďakujem pekne za radu.

No, ak prerušíš živnosť skôr ako nastúpiš na MD, tak Ti nevznikne nárok na materské ako SZČO. No možno, niekto tu už písal, že mu priznali materské z ochrannej lehoty aj keď mal popri tom DNP. Takže neviem, ale radšej by som živnosť prerušila až neskôr.
Čo sa týka DNP, ty vlastne z neho nemôžeš platiť viac pokiaľ platíš povinné odvody zo živnosti. Aj keby si si z DNP platila maximum, plus živnosť, tak SP Ti proste berie maximum a basta, a keďže SZČO je povinné a DNP je dobrovoľné, tak DNP je až na druhom mieste. Keby Ti teda nepriznali materské zo SZČO, tak by si mala počítanú materskú len z DNP, čiže z VZ 708,40.

DNP si kľudne ponechaj aj počas MD, keďže budeš poberať materské z DNP, tak ho nebudeš v tom období musieť platiť. Po skončení MD, čiže počas RD ho už platiť znovu bude treba, potom sa teda rozhodneš či si ho ponecháš alebo zrušíš. DNP nesmieš teraz až do nástupu na MD prerušiť. Platiť naďalej, odo dňa nástupu na MD platiť prestaneš. ;)
mizu24
30.04.09,19:44
Ďakujem krásne za odpoveď. Takže živnosť môžem prerušiť hneď ako nastúpim na MD? A keď už potom nebudem musieť platiť odvody zo SZČO, koľko mám platiť na DNP? A aj DNP môžem prestať platiť po nástupe na MD? Ja viem, veľmi veľa otázok, ale mám z toho riadny hokej a nechce sa mi zbytočne platiť odvody, keď nemusím. Vlastne všetky podmienky budem mať do nástupu na MD splnené, tak by nemal byť potom žiadny problém, keď prestanem platiť na DNP aj zo živnosti.
brčko
30.04.09,20:36
Ďakujem krásne za odpoveď. Takže živnosť môžem prerušiť hneď ako nastúpim na MD? A keď už potom nebudem musieť platiť odvody zo SZČO, koľko mám platiť na DNP? A aj DNP môžem prestať platiť po nástupe na MD? Ja viem, veľmi veľa otázok, ale mám z toho riadny hokej a nechce sa mi zbytočne platiť odvody, keď nemusím. Vlastne všetky podmienky budem mať do nástupu na MD splnené, tak by nemal byť potom žiadny problém, keď prestanem platiť na DNP aj zo živnosti.

Súhlasím s Jankou.
Počas poberania materského z povinného NP SZčo nemusíš platiť povinné poistné SZčO do sociálnej poistovne. Počas poberania materského z DNP nemusíš platiť dobrovolné odvody do SP. Takže živnosť nemusíš kvôli poisteniu do SP rušiť, ak sa ti vyplatí (ZP nekomentujem). Po ukončení poberania materského sa musíš rozhodnúť, čo správíš so živnosťou a tiež DNP, lebo počas aktívnej živnosti poberať rodič.príspevok nemôžeš.

No a predpokladám, že ten polročný PP si mala v období posledných dvoch rokov pred pôrodom, aby sa to mohlo prirátať k DNP.
DominikaDominika
01.05.09,20:20
Je to zaujímavé. Aj na príspevky z minulého roka sa stále odpovedá a mne - na príspevok z tohto týždňa - neodpovedal nikto. Tak neviem, či nikto nevie, alebo nechce poradiť..........:mee::mee: som smutná.......
brčko
02.05.09,09:01
Potrebujem aj ja radu v tomto smere. Som na RD - dieťatko má momentálne 20 mesiacov. Môj TPP trvá. Ak by som zostala na RD a išla v budúcom roku na novú MD, tak by sa moja materská mala počítať z predpokladaného príjmu,ktorý by som mala, keby som pracovala (to je cca. 1000 EUR+odmeny). Ako je to však, ak by som si teraz uzatvorila novú zmluvu na vedľajší pracovný pomer - napr. na 400 - 600 EUR samozrejme u iného zamestnávateľa? V prípade nástupu na materskú by sa potom zohľadňoval ako vymeriavací základ predpokladaný príjem z HPP, alebo skutočný príjem z VPP? Je to pre mňa veľmi dôležité, prosím poraďte, aby som vedela, či pre mňa má vôbec VPP v tejto situácii význam-myslím, aby som si nepokazila materskú... ĎAKUJEM :)

Na toto ti asi ťažko dá niekto 100% odpoved. Ak ti stačí aj nie 100%-ná, tak ti napíšem názor. Lebo súbeh dvoch NP je vždy trochu neznáma, ak obe NP-ia netrvajú k nástupu na MD.

Ak sa zákon o sociálnom poistení nezmení a v prac.pomere č.2 splníš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch do dna pôrodu (predpokladám len zo samotného PPč.2, lebo nepredpokladám, že si mala aj nejaký ukončený PPč.3 v dvoch rokoch pred pôrodom), tak by ti mal vzniknúť nárok na materské:
1.) z PPč.1 počas čerpania RD ako píšeš z pravdep.VZ, t.j. VZ, z ktorého by sa ti platilo NP v mesiaci nároku na MD +
2.) z PPč.2, ak splníš podmienky.
Ale už samotný PPč.1 predpokladám dosahuje maximum t.č. 1003,09eur, od 1.7.09 cca 1085eur, lebo píšeš aj o odmenách.

Ale ak by si 270dní z PPč.2 nesplnila, neviem, či by mohla SP vymyslieť nejakú inú verziu, ako uznať nárok len z PPč.1, aj ked to nepredpokladám. :rolleyes:

A nebud smutná. Ja som tiež na viaceré moje komplikovanejšie otázky nedostala žiadnu odpoved ani na porade. :)
Fucta
02.05.09,14:11
Dobrý deň, chcela by som len potvrdiť či po prečítaní príspevkov na moj prípad som to pochopila správne. Som na RD s 11-mes. dieťaťom. V blízkej budúcnosti plánujeme ďalšie dieťa. Moj PP pred nástupom na MD stále trvá. Bude moja budúca materská počítaná z VZ zo zamestnania, ktorý som mala pred nástupom na prvú MD? Vopred ďakujem za radu.
Katy a R
02.05.09,14:21
Dobrý deň, chcela by som len potvrdiť či po prečítaní príspevkov na moj prípad som to pochopila správne. Som na RD s 11-mes. dieťaťom. V blízkej budúcnosti plánujeme ďalšie dieťa. Moj PP pred nástupom na MD stále trvá. Bude moja budúca materská počítaná z VZ zo zamestnania, ktorý som mala pred nástupom na prvú MD? Vopred ďakujem za radu.

.. v podstate áno.... zamestnávteľ môže uviesť aj vyšší VZ (je predpoklad, že mzdy počas tvojej RD zvyšovali)..
Katy a R
02.05.09,14:41
Na toto ti asi ťažko dá niekto 100% odpoved. Ak ti stačí aj nie 100%-ná, tak ti napíšem názor. Lebo súbeh dvoch NP je vždy trochu neznáma, ak obe NP-ia netrvajú k nástupu na MD.

Ale ak by si 270dní z PPč.2 nesplnila, neviem, či by mohla SP vymyslieť nejakú inú verziu, ako uznať nárok len z PPč.1, aj ked to nepredpokladám. :rolleyes:


.. Dominika sa asi skôr obáva, že 270 dní splní aj z 2. PP (vedľajší PP neexistuje;)) .. a že jej bude materská počítaná iba z neho ...:confused:
Keďže asi ešte nie si tehotná, materská prichádza do úvahy najskôr v r 2010.. môžu byť ešte zmeny ... :confused:
DominikaDominika
02.05.09,19:31
Ahojte.
Dakujem za Vase odpovede milá "brcko" a milá Katy ;). Je to presne tak, ako si to vyjadrila Katy - nechcem, aby som si terajšími "pár" EUR pokazila VZ a potom v konečnom dôsledku stratila na nižšej materskej. Takže, ak by som splnila v druhom PP 270 dní, mohlo by sa stať, že SP by mi potom počítala materskú IBA z neho? Ja nepotrebujem, aby som mala 2 VZ, ja len chcem, aby môj VZ z PP1 zostal reálny. Ak už neexistuje vedľajší PP, tak potom mám možnosť sa zamestnať iba na "limitujúce" dohody, alebo mám nejakú možnosť pracovať na viac hodín? ĎAKUJEM VÁM a ospravedlňujem sa za "komplikované" otázky. Želám pekný víkend :)
Katy a R
03.05.09,09:00
Ahojte.
Dakujem za Vase odpovede milá "brcko" a milá Katy ;). Je to presne tak, ako si to vyjadrila Katy - nechcem, aby som si terajšími "pár" EUR pokazila VZ a potom v konečnom dôsledku stratila na nižšej materskej. Takže, ak by som splnila v druhom PP 270 dní, mohlo by sa stať, že SP by mi potom počítala materskú IBA z neho? Ja nepotrebujem, aby som mala 2 VZ, ja len chcem, aby môj VZ z PP1 zostal reálny. Ak už neexistuje vedľajší PP, tak potom mám možnosť sa zamestnať iba na "limitujúce" dohody, alebo mám nejakú možnosť pracovať na viac hodín? ĎAKUJEM VÁM a ospravedlňujem sa za "komplikované" otázky. Želám pekný víkend :)

.. ono záleží aj v akej si situácii...či chceš ostať doma s malým, alebo ísť do práce .. podľa mňa 400-600 eur nie je "pár eur", ale celkom slušný peniaz..;)
Existuje aj možnosť pracovať napr.na dohodu o pracovnej činnosti.. (10 hod týždenne)
V prípade, že by si sa rozhodla pre druhý riadny PP (môžeš mať aj viac PP)..naozaj neviem, ako by to SP posúdila:confused:
Ja by som na tvojom mieste asi ukončila pred materskou 2. PP .. a dala by som si žiadosť o materské len z toho prvého - trvajúceho zamestnania.
... možno sa ešte vyjadria aj iní:confused:
Katka 30
04.05.09,05:58
dobrý deň, známa plánuje otehotnieť za 2-3 mesiace, poraďte ako si môže prilepšiť materskú? Je pol roka evidobvaná na UP, nepoberá žiadne dávky. Ďakujem za rady.
janulienka10
04.05.09,05:59
ahojte. bola som sa dnes odhlasit a nanovo som sa prihlasit na DNP (max.vym.zaklad - môj plat). prave som ale prisla na to, ze som urobila chybu. lebo od jula sa max. vym. zaklad bude menit a ja mozem zmenu urobit az po 6 mesiacoch. chcem sa spytat - mozem ist na soc. poist. a urobit znova odhlasku a prihlasku (a dam si "do rezervy" vyssi vymer. zaklad ako je max. vym. zaklad - môj plat) alebo na odhlasovanie a prihlasovanie je tiez nejaka casova podmienka? dakujem
Fucta
04.05.09,13:50
Ďakujem Katy za odpoveď, ale aby som bola konkrétna, ja som dostávala materkú z max. VZ z roku 2008. Tak som chcela vedieť či mi pri nástupe na ďalšiu MD budú počítať z toho max. VZ alebo z min. VZ?
hudyvin
04.05.09,13:58
Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu...
Ja- studentka denneho studia VS som v marci porodila babatko, narok na MP som nemala-len na rodicak... Ja som aj tak studentka, takze odvody za mna stat plati... Manzel- SZCO v tej dobe bez prace, tak sme sa rozhodli, ze na rodicak pojde on... Pytali sme sa asi 5x, ci na materske nema narok on, tak odpoved bola stale jednoznacna- NIE!! Ked nema narok manzelka, nema narok ani manzel... Nakoniec sa nas ujala jedna mila pani z UPSVaR a nam volala na soc. poistovnu a pozistovala, ze manzel narok na materske ma... Tak si dal ziadost.. Myslim ale, ze az od 6.týždna maleho... Co nas aj celkom potesilo, lebo manzel ma DNP a plati si od septembra v sk: 968sk... Neviete nam povedat aka materska by mu mohla byt priznana? V akej výske?

A este.. Manzelovi sa naskytla prilezitost cez leto pracovat na dohodu, resp. brigadne- (obmedzený počet hodin týždenne...-neviem, co presne to je...)
Tak by to bolo super, lebo ja budem mat prazdniny- budem doma, mame doma aj obe babky, tak by to bolo fakt skvele, aspon by sme si pomohli... Nechceme ziaden luxus, len normalne zit a malemu a nam dat vsetko to, co budeme potrebovat...
Neviete nam poradit, ci sa popri MD a potom aj RD da pracovat na dohodu, resp. brigadovat??? Panie na soc. poist. sa nejak nevedeli dohodnut... Dokonca nas tam jedna pani obvinila, ze chcema okradat stat, aj MP brat aj robit... ze preto som dala manzela na matersku, lebo ma DNP... A ja som o tom vobec nevedela a ani som len netusila, ze manzel by z DNP mohol cerpat matersku.... dali sme mu to preto, ze ak by sa nedajboze niečo prihodilo, tak aby sme mali aspon nejaky prijem...
hudyvin
05.05.09,08:41
Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu...
Ja- studentka denneho studia VS som v marci porodila babatko, narok na MP som nemala-len na rodicak... Ja som aj tak studentka, takze odvody za mna stat plati... Manzel- SZCO v tej dobe bez prace, tak sme sa rozhodli, ze na rodicak pojde on... Pytali sme sa asi 5x, ci na materske nema narok on, tak odpoved bola stale jednoznacna- NIE!! Ked nema narok manzelka, nema narok ani manzel... Nakoniec sa nas ujala jedna mila pani z UPSVaR a nam volala na soc. poistovnu a pozistovala, ze manzel narok na materske ma... Tak si dal ziadost.. Myslim ale, ze az od 6.týždna maleho... Co nas aj celkom potesilo, lebo manzel ma DNP a plati si od septembra v sk: 968sk... Neviete nam povedat aka materska by mu mohla byt priznana? V akej výske?

A este.. Manzelovi sa naskytla prilezitost cez leto pracovat na dohodu, resp. brigadne- (obmedzený počet hodin týždenne...-neviem, co presne to je...)
Tak by to bolo super, lebo ja budem mat prazdniny- budem doma, mame doma aj obe babky, tak by to bolo fakt skvele, aspon by sme si pomohli... Nechceme ziaden luxus, len normalne zit a malemu a nam dat vsetko to, co budeme potrebovat...
Neviete nam poradit, ci sa popri MD a potom aj RD da pracovat na dohodu, resp. brigadovat??? Panie na soc. poist. sa nejak nevedeli dohodnut... Dokonca nas tam jedna pani obvinila, ze chcema okradat stat, aj MP brat aj robit... ze preto som dala manzela na matersku, lebo ma DNP... A ja som o tom vobec nevedela a ani som len netusila, ze manzel by z DNP mohol cerpat matersku.... dali sme mu to preto, ze ak by sa nedajboze niečo prihodilo, tak aby sme mali aspon nejaky prijem...
Nikto nam nevie poradit? :-(
brčko
05.05.09,10:45
hudyvin, ja som ti už odpovedala na inom fore (nepredpokladám, že by v jeden den dali dvaja rôzny ludia rovnaké otázky) ;)
tinka111
05.05.09,13:15
Prijemny den,
chcem sa este raz utvrdit v konkretnom pripade. Buduca mamicka je u nas zamestnana 3 roky s hrubou mzdou 16000 Sk cca 531 Eur. Kedze nastupuje 6.7. na MD a chceme aby mala maximalnu matersku vo vyske 551,7 Eur odhlasime ju k 30.6. a prihlasime k 1.7. do 5.7. Za toto obdobie bude mat hrubu mzdu 1003,09/31x5 = 161,79 Eur a tym bude mat DVZ 32,358. Vyjde jej z tohto maximalna materska, alebo ma byt ta hruba mzda este vyssia?
Dakujem velmi pekne!
Janaex
05.05.09,13:52
od 1.7 bude max VZ na nemocenske 1084,55 ( 8676,36:12*1,5)
Katy a R
05.05.09,14:50
Ďakujem Katy za odpoveď, ale aby som bola konkrétna, ja som dostávala materkú z max. VZ z roku 2008. Tak som chcela vedieť či mi pri nástupe na ďalšiu MD budú počítať z toho max. VZ alebo z min. VZ?

V tvojom prípade sa nemá prečo použiť min VZ. Zamestnávateľ uvedie VZ taký, aký by si mala, keby si pracovala (z akého by sa platilo poistné). Predpokladám, že to maximum bude ;)
Tinika
05.05.09,15:23
Dobrý deň, chcem sa opýtať, keď som si platila v decembri DNP z vtedy max. VZ, materskú v októbri dostanem z tohto VZ alebo z VZ platného od 1.7.? Asi z decembrového však?

Ak nastupim na PN este pred nástupom na MD uz to nezmení moj nárok na materské, keďže rozhodujúce obd. je pre mna r. 2008? Teda ak budem PN tak si nemusím platiť odvody a to znamená pre materské čo?
Ak počas MD budem mať stále živnosť, musím si platiť povinné odvody? Lebo teraz neviem nájsť kde som to čítala, že aj zarobím na živnosť do urč. sumy, nemusím platiť odvody.
Tinika
05.05.09,16:57
Dobrý večer, chcem sa spýtať, jedna známa je 8tt neplatila si DNP. Tak myslím že jedná šanca na zvýšenie materskej je dať výpoveď a zamestnať sa s max. VZ. Otázka je, aké dlhé obdobie musí mať pp s max. VZ? ďakujem
snezka11
05.05.09,19:21
Ahoj,
chcela by som sa informovat ohladom platenia DNP na materskej.
Pani na SP mi povedla ze je to dobrovolne ak chcem tak si to
mozem platit, ak nechcem tak nemusim.
A chcela by som vediet ci na túto otazku existuje jednoznacna
odpoved.Dufam ze mi niekto schopný poradi lebo ak neviedia na
SP jednoznačnu odpoved tak ja už neviem koho sa mam pytat.
Dakujem.