Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
moe7 Pozri príspevok
Dobrý deň chcem sa spytať koľko mám plaťiť DNp keže sa menila min. mzda. Platím si z minima a neviem na koľko € mám dať trvalý príkaz do banky dakujem za pomoc.

Nová suma minimálnej mzdy je 295,50 € - poistné z tejto sumy je 13 € mesačne.
0 0
momaria momaria

momaria je offline (nepripojený) momaria

korki80 Pozri príspevok
angel22, ved prave. na radove pracovnicky SP sa ja uz davno nespolieham... nie jeden krat som sa ich na nieco pytala a volala vzdy na centralu. podla mna nevedia ani zakladne veci. fakt su tam len na to: prevziat, opeciatkovat a dovidenia. ja verim poradakom, co tu pisali a viem, ze mi tu zmenu akceptuju... a keby mi aj nieco pride, tak to riesim tiez radikalne. mozno aj cez sud... ale pevne dufam, ze to tak daleko nezajde... tak prajeme vela stastia a nech nam to vyjde...
s pozdravom zuzana
Nebola by som si taká istá.Dnes si ma zavolali kvôli podobnej veci na SP.Krvopotne mi tvrdili,že to neurobia a že sa to nedá urobiť.Vraj sa to riadi už podľa nového zákona a to,že zmena VZ bola podaná v decembri nemá na to žiadny vplyv.Darmo som im ukazovala aj odpoveď zo sociálnej poisťovne id:17669, tvrdili stále svoje.Pošlú mi papier aj tak,že sa to nedá urobiť.Počkám ešte týždeň. Ak sa to nebude dať urobiť, alebo ak nebudem mať vierohodné argumenty,tak sa odhlásim z DNP.Nebudem predsa platiť z maxima.
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

momaria Pozri príspevok
Nebola by som si taká istá.Dnes si ma zavolali kvôli podobnej veci na SP.Krvopotne mi tvrdili,že to neurobia a že sa to nedá urobiť.Vraj sa to riadi už podľa nového zákona a to,že zmena VZ bola podaná v decembri nemá na to žiadny vplyv.Darmo som im ukazovala aj odpoveď zo sociálnej poisťovne id:17669, tvrdili stále svoje.Pošlú mi papier aj tak,že sa to nedá urobiť.Počkám ešte týždeň. Ak sa to nebude dať urobiť, alebo ak nebudem mať vierohodné argumenty,tak sa odhlásim z DNP.Nebudem predsa platiť z maxima.

ja som si nie uplne ista... ja len tomu verim, co tu pisali poradaci. ide o datum podania zmeny. ja sa budem toho drzat zubami nechtami a keby to nevyslo, budem platit z maxima, stale sa mi to oplati viac.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

rkluka Pozri príspevok
Dobrý deň všetkým.
vyšlo nám to takto:
Termín pôrodu 17.8.2009
2 roky späť, od 17.8.2007-31.12.2007 je 137 dní
Nové prihlásenie DNP od 22.12.2009 z VZ 12200,- (zo zamestnania VZ 18000,-) a od 1.1.2009 zmena na min. VZ podaná 27.12.2008
Do 3.5.2009 bude zaplatených 270 dní a 26 týždňov bude splnených 21.6.2009
Máme to dobré spočítané? Bude mať manželka max. MD?
S pozdravom Roman
Tiež mi to tak vychádza.
Ak jej "ostane PTP 17.8.09", tak môže bez problémov nastúpiť na MD obvyklých 6týždnov pred PTP = 6.7.09, a dokonca ja 8týžd.pred PTP a to 22.7.09. Vychádza jej to presne na den, lebo pri nástupe na MD do 21.6.09 vrátane, by bol nárok rátaný z minima, ale to asi vieš.

Samozrejme DNP treba platiť až do nástupu na MD.
0 0
hiro hiro

hiro je offline (nepripojený) hiro

momaria Pozri príspevok
Nebola by som si taká istá.Dnes si ma zavolali kvôli podobnej veci na SP.Krvopotne mi tvrdili,že to neurobia a že sa to nedá urobiť.Vraj sa to riadi už podľa nového zákona a to,že zmena VZ bola podaná v decembri nemá na to žiadny vplyv.Darmo som im ukazovala aj odpoveď zo sociálnej poisťovne id:17669, tvrdili stále svoje.Pošlú mi papier aj tak,že sa to nedá urobiť.Počkám ešte týždeň. Ak sa to nebude dať urobiť, alebo ak nebudem mať vierohodné argumenty,tak sa odhlásim z DNP.Nebudem predsa platiť z maxima.
JE NÁS VIACEJ?
Som DNP od 1.12.2008, v 2009 chcem otehotniet a ist na matersku, zatial platim z maximalneho vymeriavcieho zakladu. V decembri 2008 (presnejsie 22.12.2008) som poziadala o zmenu vymriavacieho zakladu aby som platila z minima. Na pobocke vsetko OK a dnes som dostala takuto odpoved .......
SP posiela takéto listy - teda niektoré pobočky. viď príloha
Známy, ktory je tiež DNP od 1.12.2008 a zmenu urobil 19.12.2008 v inej pobočke dostal list s kladným vyjadrením že zmenu akceptujú.
Môže byť rozdiel v tom že on je SZČO a ja doma na rodičovskom prispevku?


Lepšie čitateľné prílohy
ulozisko.sk/122248/1_z_2_detail_1.JPG
ulozisko.sk/122249/2_z_2_detail_1.JPG
Naposledy upravil hiro : 16.01.09 at 11:49 Dôvod: necitatelna priloha
SOC POISTOVNA- zamietnutie zmeny vymeriavacieho zakladu z 22-12.-2008 1 z 2.jpg  
SOC POISTOVNA- zamietnutie zmeny vymeriavacieho zakladu z 22-12.-2008 2 z2.jpg  
1 z 2 detail.jpg  
2 z 2 detail.jpg  
1/1
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

[quote=hiro;918113]JE NÁS VIACEJ?
Som DNP od 1.12.2008, v 2009 chcem otehotniet a ist na matersku, zatial platim z maximalneho vymeriavcieho zakladu. V decembri 2008 (presnejsie 22.12.2008) som poziadala o zmenu vymriavacieho zakladu aby som platila z minima. Na pobocke vsetko OK a dnes som dostala takuto odpoved .......
SP posiela takéto listy - teda niektoré pobočky. viď príloha
Známy, ktory je tiež DNP od 1.12.2008 a zmenu urobil 19.12.2008 v inej pobočke dostal list s kladným vyjadrením že zemnu akceptujú.
Môže byť rozdiel v tom že on je SZČO a ja doma na rodičovskom prispevku?
[/quot


tak to si nas veru nepotesila. sme tu riesili, ze ci to akceptuju alebo nie. poradaci tu pisali, ze zmenu by mali akceptovat v nasich pripadoch. ale ako vidim, asi nie. a hadam to musia vsetky pobocky posielat rovnake listy, musia byt jednotni, nie??? no ja si pockam na ten uzasny list... neviem sa dockat
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

SPECTRUM Pozri príspevok
angel22 aj všetci, ktorí ste nepochodili v decembri 2008 nevzdávajte to, treba s byrokraciou bojovať a nie jej podliehať,práve mi volali z sociálnej poisťovne Trenčín a aj mi písal mail vedúci odboru poistného, prikladám. Všetkým na PORADE JE TO JASNÉ, len paničky na sociálnej poisťovni nie sú si isté.
Dobrý deň, na základe Vášho dopytu Vám oznamujem nasledovné. Zmeny ,ktoré dobrovoľne poistená osoba podá pred 1.januárom 2009 sa posudzujú v zmysle súčasného právneho stavu , kde podľa § 142 ods. 5 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení platnom do 31.12.2008 ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba , dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti zmení vymeriavací základ , poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci , v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni . Kolegyne si neboli isté, preto radšej povedali, že vec bude vyriešená v pondelok .
Za vzniknuté problémy sa ospravedlňujem , želám pekný deň , pokojné vianočné sviatky a šťastný nový rok

Ing. Peter Polcík
vedúci odboru poistného
Sociálna poisťovňa, pobočka
Ul. Jilemnického 3760
912 50 Trenčín


a co potom tento list veduceho odboru poistneho v trencine??? treba s tym asi nejako bojovat a nedat sa, nie???
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

hiro Pozri príspevok
JE NÁS VIACEJ?
Som DNP od 1.12.2008, v 2009 chcem otehotniet a ist na matersku, zatial platim z maximalneho vymeriavcieho zakladu. V decembri 2008 (presnejsie 22.12.2008) som poziadala o zmenu vymriavacieho zakladu aby som platila z minima. Na pobocke vsetko OK a dnes som dostala takuto odpoved .......
SP posiela takéto listy - teda niektoré pobočky. viď príloha
Známy, ktory je tiež DNP od 1.12.2008 a zmenu urobil 19.12.2008 v inej pobočke dostal list s kladným vyjadrením že zemnu akceptujú.
Môže byť rozdiel v tom že on je SZČO a ja doma na rodičovskom prispevku?

škoda, že nie je dobre čitatelný ten list (aspon teda ja to nedokážem), hlavne prvú stranu.
Pozri, či je uvedená možnosť sa odvolať. Myslím, že je v zákone nejaká lehota, tuším 30dní, ale to platí proti rozhodnutiam. Určite nebudeš sama, komu príde takýto list, no a Snád sa niekto skúsenejší ozve, ako dalej postupovať a akou formou vyjadriť nesúhlas s obsahom tohto ich listu.

A v tom rozdiel nemôže byť, či si szčo alebo na rodič.príspevku.
0 0
hiro hiro

hiro je offline (nepripojený) hiro

[quote=korki80;918131]
hiro Pozri príspevok
JE NÁS VIACEJ?
Som DNP od 1.12.2008, v 2009 chcem otehotniet a ist na matersku, zatial platim z maximalneho vymeriavcieho zakladu. V decembri 2008 (presnejsie 22.12.2008) som poziadala o zmenu vymriavacieho zakladu aby som platila z minima. Na pobocke vsetko OK a dnes som dostala takuto odpoved .......
SP posiela takéto listy - teda niektoré pobočky. viď príloha
Známy, ktory je tiež DNP od 1.12.2008 a zmenu urobil 19.12.2008 v inej pobočke dostal list s kladným vyjadrením že zemnu akceptujú.
Môže byť rozdiel v tom že on je SZČO a ja doma na rodičovskom prispevku?
[/quot


tak to si nas veru nepotesila. sme tu riesili, ze ci to akceptuju alebo nie. poradaci tu pisali, ze zmenu by mali akceptovat v nasich pripadoch. ale ako vidim, asi nie. a hadam to musia vsetky pobocky posielat rovnake listy, musia byt jednotni, nie??? no ja si pockam na ten uzasny list... neviem sa dockat


A CO MA TEDA ZNAMENAT TOTO?

449
ZÁKON
z 30. októbra 2008,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení
v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov


Tento zákon nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia
okrem
prvého bodu až dvanásteho bodu, štrnásteho
bodu až šestnásteho bodu, osemnásteho bodu až päťdesiateho
šiesteho bodu
a § 293au až 293aw, § 293ay
až 293ba a § 293bc až 293be v päťdesiatom siedmom
bode v čl. I, článku II, článku III a článku IV, ktoré nadobúdajú
účinnosť 1. januára 2009
a okrem trinásteho
bodu a § 293ax v päťdesiatom siedmom bode v čl. I, ktoré
nadobúdajú účinnosť 1. januára 2010.


Bod 36. V § 142 ods. 5 sa vkladá nová prvá veta, ktorá
znie: „Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne
dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená
osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací
základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného
určenia vymeriavacieho základu touto osobou.“.


PRE MŇA JE TOTO JEDNOZNAČNÉ !!!!!
0 0
hiro hiro

hiro je offline (nepripojený) hiro

brčko Pozri príspevok

škoda, že nie je dobre čitatelný ten list (aspon teda ja to nedokážem), hlavne prvú stranu.
Pozri, či je uvedená možnosť sa odvolať. Myslím, že je v zákone nejaká lehota, tuším 30dní, ale to platí proti rozhodnutiam. Určite nebudeš sama, komu príde takýto list, no a Snád sa niekto skúsenejší ozve, ako dalej postupovať a akou formou vyjadriť nesúhlas s obsahom tohto ich listu.

A v tom rozdiel nemôže byť, či si szčo alebo na rodič.príspevku.
Pridala som lepsie citatelne odkazy na ten list zo SP.
Ked tak nad tým uvažujem, je to iba "oznámenie", nie rozhodnutie že zmenu neprijímajú .....
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

hiro Pozri príspevok
Pridala som lepsie citatelne odkazy na ten list zo SP.
Ked tak nad tým uvažujem, je to iba "oznámenie", nie rozhodnutie že zmenu neprijímajú .....
vdaka za zväčšenie a tiež ocenujem info, v tom liste je postup rátania 6mesiacov. Takže nehovorí sa tam nič o prípade, že pri novej prihláške sa nemôže prihlásiť z iného VZ, ako si stanovila 6mesiacov pred dátumom nového prihlásenia. (to už ma informovala jedna mamička, ktorá sa stihla v priebehu 1/09 už druhýkrát prihlásiť z iného VZ ako prvýkrát)

Je to síce len oznámenie, no aj tak treba podla mna vyjadriť nejakým spôsobom s ním nesúhlas. Prišlo ti to doporučene do vlastných rúk?

Napr. ma zaujalo aj to, že ak chceš zmenu VZ od 1.7.09, tak písomne to treba dať "najskôr 2.6.09". A prečo nie 1.6.09??? (to len tak mimochodom)
0 0
palec.b palec.b

palec.b je offline (nepripojený) palec.b

SPECTRUM Pozri príspevok
Písala som na sociálnu poisťovňu do poradne, čo majú na svojej stránke a prišla mi hneď odpoved z poradne Sociálnej poisťovne, pod číslom id: 17669
"Milé dámy" samozrejme nemajú pravdu. Tu je
Odpoveď:
Dobrý deň
podľa vyjadrenia odboru výberu poistného (SP - ústredie), ak ste požiadali o zmenu vymeriavacieho základu od 1. 1. 2009 už v decembri 2008, pobočka SP je povinná túto zmenu prijať, nakoľko sa postupuje podľa súčasného právneho stavu (tak ako ste uviedli).
Keďže z Vášho podania nám nie je úplne jasný dôvod, prečo pracovníčka pobočky odmietla prevziať zmenu vymeriavacieho základu od 1.1. 2009 (a nevieme ani o ktorú pobočku SP sa jedná), nevieme zaujať presné stanovisko ku konaniu pobočky.
V prípade potreby môžete záležitosť riešiť z vedúcou dotyčnej pracovníčky na pobočke SP, prípadne požiadať o stanovisko odbor výberu poistného na ústredí – tel. č. na sekretariát je 02/48 266 404.
S pozdravom
Vaša Sociálna poisťovňa
Je tato odpoved aj na stranke SP ? neviem to tam najst. Za link dakujem.
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

brčko Pozri príspevok
vdaka za zväčšenie a tiež ocenujem info, v tom liste je postup rátania 6mesiacov. Takže nehovorí sa tam nič o prípade, že pri novej prihláške sa nemôže prihlásiť z iného VZ, ako si stanovila 6mesiacov pred dátumom nového prihlásenia. (to už ma informovala jedna mamička, ktorá sa stihla v priebehu 1/09 už druhýkrát prihlásiť z iného VZ ako prvýkrát)

Je to síce len oznámenie, no aj tak treba podla mna vyjadriť nejakým spôsobom s ním nesúhlas. Prišlo ti to doporučene do vlastných rúk?

Napr. ma zaujalo aj to, že ak chceš zmenu VZ od 1.7.09, tak písomne to treba dať "najskôr 2.6.09". A prečo nie 1.6.09??? (to len tak mimochodom)

ja si platim DNP od novembra/08 a v decembri som dala zmenu, aby som platila z minima. a zatial mi ziaden list neprisiel.
podla tohto co tu pisete to znamena, ze by som mala dat novu prihlasku, ci ako??? nechapem moc
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

korki80 Pozri príspevok
ja si platim DNP od novembra/08 a v decembri som dala zmenu, aby som platila z minima. a zatial mi ziaden list neprisiel.
podla tohto co tu pisete to znamena, ze by som mala dat novu prihlasku, ci ako??? nechapem moc
nie!!!! to by ste urobila riadnu hlúposť. Zmenili by ste si tým obdobie, z ktorého by sa vám rátalo po splnení podmienok materské!!!! a to nie je u vás predpokladám žiaduce. Lebo predpokladám chcete nastúpiť na MD v r.2009 a sa už snažíte.
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

brčko Pozri príspevok
nie!!!! to by ste urobila riadnu hlúposť. Zmenili by ste si tým obdobie, z ktorého by sa vám rátalo po splnení podmienok materské!!!! a to nie je u vás predpokladám žiaduce. Lebo predpokladám chcete nastúpiť na MD v r.2009 a sa už snažíte.

dakujem. aj som si myslela, ze by to bola riadna somarina. ale co uz, clovek sa chyta aj slamky... presne tak, snazime sa a chcela by som v 2009 nastupit na MD. ja som len zvedava, aky papier z SP mi pride... a co v pripade, ak by ziaden neprisiel??? to sa budem podla coho riadit?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ja si myslím, že to bude len blamáž ... pre šéfa ZV pobočky
Veď zákon hádam platí aj pre SP, alebo nie
0 0
lorelei lorelei

lorelei je offline (nepripojený) lorelei

moe7 Pozri príspevok
Dobrý deň chcem sa spytať koľko mám plaťiť DNp keže sa menila min. mzda. Platím si z minima a neviem na koľko € mám dať trvalý príkaz do banky dakujem za pomoc.
Pripajam sa k tejto teme, odpoved uz viem, ale este sa chcem spytat, ci je traba dat aj nejaku novu ziadost na to, alebo len staci zaat ten trvaly prikaz a pokracovat si v plateni z minima. Dakujem vopred za radu.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
lorelei Pozri príspevok
Pripajam sa k tejto teme, odpoved uz viem, ale este sa chcem spytat, ci je traba dat aj nejaku novu ziadost na to, alebo len staci zaat ten trvaly prikaz a pokracovat si v plateni z minima. Dakujem vopred za radu.
...stačí iba zadať nový TP, žiadnu žiadosť netreba.
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

ahojte, mne tiez zobrali zmenu vz v pohode ale bolo to 15.12.08,zatial ziaden list tak cakam...mna skor zaujima ci aj pri zruseni terajsieho dnp a prihlaseni sa nanovo plati to, ze vymeriavaci zaklad sa moze menit az po 6mes....????teraz som od januara 09 dnp minimum(zmenila som to v decembri) v pripade, ze nepojdem na matersku v 09 ale az v 2010 tak by som sa chcela potom odhlasit a nanovo prihlasit z maxima.pojde to?..dakujem
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

Tak som o nieco mudrejsia, tetuska na SP mi povedala, ze zmenu mam akceptovanu od januara, takze mi ju prijali v decembri..co sa tesim...no a k tomu,ze ked si to zrusim DNP z minima a prihlasim sa z MAXIMA takze nemusim dodrzat tych6tt..plati to len pri zmene tohto vymeriavacieho zakladu..ak mate ine skusenosti sem s nimidakujeeem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať