Tinika
05.05.09,21:29
Ahoj,
chcela by som sa informovat ohladom platenia DNP na materskej.
Pani na SP mi povedla ze je to dobrovolne ak chcem tak si to
mozem platit, ak nechcem tak nemusim.
A chcela by som vediet ci na túto otazku existuje jednoznacna
odpoved.Dufam ze mi niekto schopný poradi lebo ak neviedia na
SP jednoznačnu odpoved tak ja už neviem koho sa mam pytat.
Dakujem.

A ako čo chceš vedieť? Na čo je to dobre? No ak si napr. zamestnana, tak by si PN dostala zo zamestnania aj z DNP a to iste materska.
ratla
06.05.09,07:11
Dobrý deň, som zamestnaná od júna 2008, hrubú mzdu mám 830 €. V decembri 2010 by som chcela nastúpiť na materskú. Stále nechápem, kedy by som mala začať platiť DNP a v akej výške, či kedy túto výšku zmeniť na minimum/maximum, aby som mala maximálnu materskú. Stačí, ak sa prihásim do soc. poisťovne v decembri 2009 a budem platiť 1 mesiac z maximálnej sadzby, v januári 2010 si ju znížim na minimum? Prosím o radu, už som z toho riadne domotaná :confused:. Ďakujem.
snezka11
06.05.09,07:20
Som uz na materskej a chcem vediet ci si mam platit teraz DNP alebo nie to je vsetko.
Tinika
06.05.09,07:27
Som uz na materskej a chcem vediet ci si mam platit teraz DNP alebo nie to je vsetko.

Nemusis si platit ak si na materskej, ale ak si platit budes, tak to vyuzijes pri prípadnej PN-ke. ;)
torta
06.05.09,10:53
Dobry den, viem, ze tato tema tu uz bola niekolkokrat preberana, ale nenasla som nikde jednoznacnu odpoved, tak sa pytam pre istotu tu a este raz:
Som v 30. tt a niekedy okolo 10. juna mi vychadza planovany odchod na MD. Momentalne som zamestnana uz 2,5 roka, ale s nizkym VZ. Bude stacit, ked sa 30. juna odhlasim zo zamestnania a 1. jula ma opat prijmu do toho isteho zamestnania na inu poziciu s tym, ze mi daju maximalny VZ? Vyjde mi potom z toho maximalna materska? Velmi pekne dakujem za odpoved. Chcela som sa ist aj priamo spytat do SP, ale nie som si ista, ci mi s takou vecou - ako si prilepsit - budu ochotni pomoct. Este raz diiiik!
JAJA11
06.05.09,11:00
Dobry den, viem, ze tato tema tu uz bola niekolkokrat preberana, ale nenasla som nikde jednoznacnu odpoved, tak sa pytam pre istotu tu a este raz:
Som v 30. tt a niekedy okolo 10. juna mi vychadza planovany odchod na MD. Momentalne som zamestnana uz 2,5 roka, ale s nizkym VZ. Bude stacit, ked sa 30. juna odhlasim zo zamestnania a 1. jula ma opat prijmu do toho isteho zamestnania na inu poziciu s tym, ze mi daju maximalny VZ? Vyjde mi potom z toho maximalna materska? Velmi pekne dakujem za odpoved. Chcela som sa ist aj priamo spytat do SP, ale nie som si ista, ci mi s takou vecou - ako si prilepsit - budu ochotni pomoct. Este raz diiiik!

Určite to nebude stačiť. Zmenu vymeriavacieho základu treba spraviť pred nástupom na MD, t.j. pred 10 júnom.
torta
06.05.09,11:08
JAJA11, nepali mi, ale myslela som to takto: odhlasim sa posledneho maja a 1. juna sa nahlasim s max. VZ. Len som to trosku poplietla, pisala som o juni a odrazu som bola uz v tom, ze je jun:-).
Mrzi ma to, trosku som to poplietla.
Takze ak som to pochopila spravne, tak toho 1. juna to staci spravit tak, ako som pisala predtym?
torta
06.05.09,11:15
sprava vymazana, nahodilo mi ju 2x
brčko
06.05.09,14:09
JAJA11, nepali mi, ale myslela som to takto: odhlasim sa posledneho maja a 1. juna sa nahlasim s max. VZ. Len som to trosku poplietla, pisala som o juni a odrazu som bola uz v tom, ze je jun:-).
Mrzi ma to, trosku som to poplietla.
Takze ak som to pochopila spravne, tak toho 1. juna to staci spravit tak, ako som pisala predtym?

áno, stačí.

(a príspevok môžeš úplne vymazať tak, že stlačíš pod príspevkom možnosť "uprav", potom stlačíš tlačidlo "vymaž", označíš v krúžku možnosť "vymaž" a do tretice tlačidlo "vymaž tento príspevok")
Tinika
06.05.09,18:14
:)
Dobrý deň, chcem sa opýtať, keď som si platila v decembri DNP z vtedy max. VZ, materskú v októbri dostanem z tohto VZ alebo z VZ platného od 1.7.? Asi z decembrového však?

Ak nastupim na PN este pred nástupom na MD uz to nezmení moj nárok na materské, keďže rozhodujúce obd. je pre mna r. 2008? Teda ak budem PN tak si nemusím platiť odvody a to znamená pre materské čo?
Ak počas MD budem mať stále živnosť, musím si platiť povinné odvody? Lebo teraz neviem nájsť kde som to čítala, že aj zarobím na živnosť do urč. sumy, nemusím platiť odvody.

Prosim o radu.
Fajoska
07.05.09,05:52
Tinika, ak budeš SZČO aj keď na materskej, myslím, že odvody budeš platiť. Ja som zasa na MD začala živnosť a musela som začať platiť zdravotnú. Sociálne odvody prvý rok neplatím ale potom budem, aj keď ešte stále budem na MD.
jankasm
07.05.09,06:23
dobrý deň, známa plánuje otehotnieť za 2-3 mesiace, poraďte ako si môže prilepšiť materskú? Je pol roka evidobvaná na UP, nepoberá žiadne dávky. Ďakujem za rady.
Čo bolo pred ÚP? Bola zamestnaná?

Musí mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred nástupom na MD, môže byť zo zamestnania alebo ako DNP-osoba. Čiže ak bola zamestnaná, a bude mať dostatok dní, tak nemusí robiť vôbec nič a stačí sa pár dní pred nástupom na MD zamestnať u niekoho známeho s platom vo výške maximálneho VZ. Keďže je na ÚP, môže tak urobiť aj skôr a dať sa vypísať PN. Aj PN bude maximálna.

Ak by bolo pre ňu výhodnejšie DNP-dobrovoľné nemocenské poistenie, tak sa musí prihlásiť na SP. Ak bola pred ÚP zamestnaná, tak stačí až po otehotnení. Ak má nejaké dni poistenia zo zamestnania /teda ak bola pred ÚP zamestnaná/ tak tie sa jej pripočítajú k dňom trvania DNP a podmienku 270 dní splní. Musí platiť DNP z maxima 26 týždňov, čo je cca 6 mesiacov pred nástupom na MD. Čiže sa musí na DNP prihlásiť najneskôr do 8tt. Ak nemá dni zo zamestnania, tak nech sa prihlási na DNP hneď, pre splnenie 270 dní. Môže sa napr. najprv z minima, a keď otehotnieš tak odhlásiť a nanovo prihlásiť z maxima, musí to byť do 8tt. Alebo môžeš od začiatku platiť z maxima, to je na tebe. ;)
jankasm
07.05.09,06:41
Dobrý deň, chcem sa opýtať, keď som si platila v decembri DNP z vtedy max. VZ, materskú v októbri dostanem z tohto VZ alebo z VZ platného od 1.7.? Asi z decembrového však?

Ak nastupim na PN este pred nástupom na MD uz to nezmení moj nárok na materské, keďže rozhodujúce obd. je pre mna r. 2008? Teda ak budem PN tak si nemusím platiť odvody a to znamená pre materské čo?
Ak počas MD budem mať stále živnosť, musím si platiť povinné odvody? Lebo teraz neviem nájsť kde som to čítala, že aj zarobím na živnosť do urč. sumy, nemusím platiť odvody.

Brčko Ti dala k tvojmu príspevku súhlas, čím potvrdila tvoje úvahy. ;)
Rozhodujúcim obdobím bude december 2008, pokiaľ bude DNP až do nástupu na MD, prípadne PN bez prerušenia. PN výšku materskej nijako neovplyvní. Ak na PN nastúpiš po 26 týždňoch platenia DNP z maxima, a máš splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, tak aj PN bude počítaná z tohoto maxima. Počas PN DNP platiť nebudeš.
snezka11
07.05.09,06:51
Tinika,
dakujem za radu.
Este by som mala jednu otazku.
Ak by som chcela po materskej,konci mi 30.10.09 a nastupit na PN a chcela by som maximalnu PN tak kedy si zmenit VZ v SP?
jamaat
07.05.09,06:54
Dobrý deň a ahoj. Mám otázku: Som na MD od 9.4.2009. Som SZČO od r. 2005 a v januári 2009 som sa aj zamestnala, vzápätí som šla na PN a z PN rovno na materskú. Živnosť mi stále beží, mám aj pravidelné mesačné príjmy. O materské som si požiadala aj zo zamestnania, aj zo SZČO (vyjadrenie zo SP mi zatiaľ neprišlo). Môže mi živnosť počas materskej naďalej bežať a mať z nej príjmy bez toho, aby to ovplyvnilo výšku materského? A ako je to s odvodmi?

A ešte jedna vec: Za január som odvody do SP alikvotnu čiastku do nástupu na PN zaplatila až po nástupe na MD. Má to vplyv na materské? Viem, že pri PN muselo byť všetko zaplatené.
Tinika
07.05.09,07:40
Tinika,
dakujem za radu.
Este by som mala jednu otazku.
Ak by som chcela po materskej,konci mi 30.10.09 a nastupit na PN a chcela by som maximalnu PN tak kedy si zmenit VZ v SP?

Tak v prvom rade si nemen VZ ale sa odhlas a prihlas s max. VZ a po novom si ho musis platit 26 tyzdnov
Tinika
07.05.09,07:41
Brčko Ti dala k tvojmu príspevku súhlas, čím potvrdila tvoje úvahy. ;)
Rozhodujúcim obdobím bude december 2008, pokiaľ bude DNP až do nástupu na MD, prípadne PN bez prerušenia. PN výšku materskej nijako neovplyvní. Ak na PN nastúpiš po 26 týždňoch platenia DNP z maxima, a máš splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, tak aj PN bude počítaná z tohoto maxima. Počas PN DNP platiť nebudeš.

Dakujem za odpoved, ja som si max. odvody na DNP neplatila 26 tyzdnov, len po starom este v decembri som jeden mesiac platila takto.
Tinika
07.05.09,07:42
Tinika, ak budeš SZČO aj keď na materskej, myslím, že odvody budeš platiť. Ja som zasa na MD začala živnosť a musela som začať platiť zdravotnú. Sociálne odvody prvý rok neplatím ale potom budem, aj keď ešte stále budem na MD.

Dakujem, ale viem že som čítala niekde na porade, ale bol tam starý výpočet, že ked szco na materskej zarobí do urč. výšky, tak odvody nemusí platiť.
brčko
07.05.09,09:19
Dakujem za odpoved, ja som si max. odvody na DNP neplatila 26 tyzdnov, len po starom este v decembri som jeden mesiac platila takto.

To nevadí. Treba byť DNP aspon 26týždnov od posledného prihlásenia do vzniku PN/nástupu na MD(netreba ani platiť ak poberáš nem.dávku a netreba byť ani prihlásený z maxima v obd.26týždnov) a mať max. VZ v rozhodujúcom období a samozrejme mať splnenú podm.aspon 270dní... a nemať nedoplatok. A to ty splnaš, t.j. tebe sa bude materské rátať z obdobia od posledného prihlásenia do 31.12.08.
Katy a R
07.05.09,09:20
Som uz na materskej a chcem vediet ci si mam platit teraz DNP alebo nie to je vsetko.

Materskú poberáš z obidvoch poistení (podľa starších príspevkov).. tak poistné od dňa nástupu na MD - počas poberania materskej dávky) neplatíš. Poistenie normálne ďalej trvá. Počas poberania RP už treba poistné na DNP platiť ... Potom sa rozhodneš, či si DNP necháš, alebo zmeníš, alebo sa odhlásiš....:)
brčko
07.05.09,09:30
Tinika,
dakujem za radu.
Este by som mala jednu otazku.
Ak by som chcela po materskej,konci mi 30.10.09 a nastupit na PN a chcela by som maximalnu PN tak kedy si zmenit VZ v SP?

Ak neukončíš a nanovo sa neprihlásiš na DnP, ale napr. len zmeníš VZ a pôjdeš na PN v r. 2009, tak sa ti nemocenské bude rátať z VZ z DNP v r.2008 (bude rovnaký denný VZ z DNP, ako pri materskom, ale už nie v súčte so zamestnaním, výpočet som ti už píslala).

Ak sa odhlásiš a nanovo prihlásiš s vyšším VZ, tak počas poberania materského platiť nebudeš, ale nárok na nemocenské do uplynutia 26týždnov od nového prihlásenia na DNP (po ukončení poberania matesrkého) by bol len minimálny a až po uplynutí 26týždnov by sa rátal zo skutočného vZ, z ktorého budeš poistená po 30.10.09.

To platí samozrejme v prípade, ak sa v zákone o soc.poistení niečo s možnosťou DnP resp. inak nezmení.
snezka11
07.05.09,10:01
Dakujem za odpovede.
Aby som to cele zhrnula dokopy:

Pri poberani materskeho sa DNP neplati.

Ak si zmenim VZ na maximum a bude trvat 26 tyzdnov tak sa mi v r.2010 bude ratat PN z maxima,ale stale az do konca 30.10.2009-koniec materskej DNP neplatim.
Dufam ze som tomu spravne porozumela.Prosim odpiste.
Dakujem
Janka
Tinika
07.05.09,10:54
To nevadí. Treba byť DNP aspon 26týždnov od posledného prihlásenia do vzniku PN/nástupu na MD(netreba ani platiť ak poberáš nem.dávku a netreba byť ani prihlásený z maxima v obd.26týždnov) a mať max. VZ v rozhodujúcom období a samozrejme mať splnenú podm.aspon 270dní... a nemať nedoplatok. A to ty splnaš, t.j. tebe sa bude materské rátať z obdobia od posledného prihlásenia do 31.12.08.

dakujem, nejde mi pridať bodík. Takže aj keby som bola PN od teraz do nástupu na MD v oktobri tak by som normalne mala matersku?
macilaci
07.05.09,17:47
Dobrý, chcela by som poprosiť o radu, situácia je takáto:
od júna 2006 som zamestnaná na polovičný pracovný úväzok s hrubým platom 5000 sk. v januári som otehotnela a na materskú by som mala nastúpiť okolo septembra. odvody sú platené, ale nie v tej sume ako napr. pri min. mzde. mne to podla výpočtu vychádza na 2712 korún, čakám dvojičky. môžem si to ešte teraz nejak zvýšiť, alebo potom požiadať o nejaký príspevok od SP? dakujem. (predtým som bola SZCO).
ernuska
07.05.09,18:26
Dobry den, tiez mam otazku ohladom navysenia materskej. som v siedmom tyzdni tehotenstva a v poslednych dvoch rokoch som bola nemocensky poistena len ako zamestnanec. o tom, ze sa da dobrobolne poistit som sa dozvedela len nedavno. moja otazka znie, ci este budem mat narok na zvysenu davku materskej, ak sa dam dobrovolne poistit teraz. ak by to nebolo mozne, existuje nejaky iny legalny sposob navysenia? Napriklad, ak by som si teoreticky nasla dalsiu pracu, z ktorej by mi odchadzali odvody? tiez by ma zaujimalo obdobie, z ktoreho sa materska vyratava (termin "kalendarny rok" ma v tomto pripade dost matie a chcem si byt ista). Do 14. marca 2009 som bola zamestnana za minimalnu mzdu, potom som mesiac pracovala pre jednu firmu a od 16. aprila 2009 pre sucasnu. z ktoreho zamestnania sa mi bude vyratavat materska? z toho, kde pracujem od 16. aprila alebo z prace, ktoru som vykonavala minuly rok? dakujem za vsetky odpovede
brčko
07.05.09,19:10
Dakujem za odpovede.
Aby som to cele zhrnula dokopy:

Pri poberani materskeho sa DNP neplati.

Ak si zmenim VZ sa odhlásiš z DNP a znovu prihlásiš s VZ maximum a bude trvat 26 tyzdnov (takže musíš od 31.10.09 platiť z maxima!!!) tak sa mi v r.2010 bude ratat PN z maxima,ale stale az do konca 30.10.2009-koniec materskej DNP neplatim.
Dufam ze som tomu spravne porozumela.Prosim odpiste.
Dakujem
Janka

takto. Ak len zmeníš, tak to neplatí. Ale to už som písala aj v predchádzajúcom príspevku. Ak by vznikla PN v r.2010, tak by sa rátala z VZ v r.2009 a to bolo do nástupu na MD predpokladám len minimum a od 31.10.09 by to bolo maximum, takže bližšie minimu ako maximu. Treba si prerátať.
brčko
07.05.09,19:18
Dobry den, tiez mam otazku ohladom navysenia materskej. som v siedmom tyzdni tehotenstva a v poslednych dvoch rokoch som bola nemocensky poistena len ako zamestnanec. o tom, ze sa da dobrobolne poistit som sa dozvedela len nedavno. moja otazka znie, ci este budem mat narok na zvysenu davku materskej, ak sa dam dobrovolne poistit teraz. ak by to nebolo mozne, existuje nejaky iny legalny sposob navysenia? Napriklad, ak by som si teoreticky nasla dalsiu pracu, z ktorej by mi odchadzali odvody? tiez by ma zaujimalo obdobie, z ktoreho sa materska vyratava (termin "kalendarny rok" ma v tomto pripade dost matie a chcem si byt ista). Do 14. marca 2009 som bola zamestnana za minimalnu mzdu, potom som mesiac pracovala pre jednu firmu a od 16. aprila 2009 pre sucasnu. z ktoreho zamestnania sa mi bude vyratavat materska? z toho, kde pracujem od 16. aprila alebo z prace, ktoru som vykonavala minuly rok? dakujem za vsetky odpovede

treba napísať presne aké PP si mala v posledných dvoch rokoch pred pred.term.pôrodu, kedy začali a kedy skončili. No ak prac.pomery nasledovali za sebou, nie súčasne, tak sa materské ráta z posledného prac.pomeru v závislosti od dátumu jeho vzniku a dátumu nástupu na MD.
brčko
07.05.09,19:20
Dobrý, chcela by som poprosiť o radu, situácia je takáto:
od júna 2006 som zamestnaná na polovičný pracovný úväzok s hrubým platom 5000 sk. v januári som otehotnela a na materskú by som mala nastúpiť okolo septembra. odvody sú platené, ale nie v tej sume ako napr. pri min. mzde. mne to podla výpočtu vychádza na 2712 korún, čakám dvojičky. môžem si to ešte teraz nejak zvýšiť, alebo potom požiadať o nejaký príspevok od SP? dakujem. (predtým som bola SZCO).

bud ukončiť tento PP a pred nástupom na MD uzatvoriť nový s vyšším vymer.základom.
Inak ti dorovnajú materské do výšky rodič.príspevku (t.č. 4780,-Sk od 9/09 o niečo vyšší). žiada sa o to na UPSVaR odd. sociáln.vecí a rodiny.
brčko
07.05.09,19:23
dakujem, nejde mi pridať bodík. Takže aj keby som bola PN od teraz do nástupu na MD v oktobri tak by som normalne mala matersku?

áno. Nepamätám si, no zdá sa mi, že máš už podmienku 270dní splnenú? Potom počas PN nemusíš platiť DNP. A pri vzniku PN v období do 26týždnov od poslendého prihlásenia na DNP je nem.dávka rátaná len z minim.mzdy.
macilaci
08.05.09,05:37
bud ukončiť tento PP a pred nástupom na MD uzatvoriť nový s vyšším vymer.základom.
Inak ti dorovnajú materské do výšky rodič.príspevku (t.č. 4780,-Sk od 9/09 o niečo vyšší). žiada sa o to na UPSVaR odd. sociáln.vecí a rodiny.

a vypočítavať sa bude z posledného platu, nie z predchádzajúceho roku ? alebo si to už mýlim s rod. príspevkom? kto vypláca materskú štát alebo zamestnávatel?
jamaat
08.05.09,08:45
Aj ja si prosím odpoveď.
ernuska
08.05.09,11:29
treba napísať presne aké PP si mala v posledných dvoch rokoch pred pred.term.pôrodu, kedy začali a kedy skončili. No ak prac.pomery nasledovali za sebou, nie súčasne, tak sa materské ráta z posledného prac.pomeru v závislosti od dátumu jeho vzniku a dátumu nástupu na MD.

dakujem za odpoved. pracovne pomery boli tesne po sebe tj do 14.3.2009, od 15.3 do 14.4. dalsia a teraz som zakotvila od 16.4. v poslednej organizacii, kde som teda povodne planovala zostat dlhsie, len som zistila, ze som tehotna...teraz premyslam ako riesit dany problem. zaujimalo by ma presne, ak by som si nasla popri tejto praci este dalsi pracovny pomer (mala by som teda dve prace), z ktoreho by mi odchadzali dalsie odvody, ci by sa to pri vypocte materskej zohladnilo...dakujem
brčko
08.05.09,13:32
Dobrý deň a ahoj. Mám otázku: Som na MD od 9.4.2009. Som SZČO od r. 2005 a v januári 2009 som sa aj zamestnala, vzápätí som šla na PN a z PN rovno na materskú. Živnosť mi stále beží, mám aj pravidelné mesačné príjmy. O materské som si požiadala aj zo zamestnania, aj zo SZČO (vyjadrenie zo SP mi zatiaľ neprišlo). Môže mi živnosť počas materskej naďalej bežať a mať z nej príjmy bez toho, aby to ovplyvnilo výšku materského? A ako je to s odvodmi?

A ešte jedna vec: Za január som odvody do SP alikvotnu čiastku do nástupu na PN zaplatila až po nástupe na MD. Má to vplyv na materské? Viem, že pri PN muselo byť všetko zaplatené.

ztoho čo píšeš (nepíšeš nič o ukončenom NP) mi vychádza, že máš nárok na materské len z povinného NP szčo (síce o tom píšeš len nepriamo, tak predpokladám, že si si platila povinné poistenie szčo a splnila podmienku "aspon 270dní NP ...). Takže táto odpoved môže byť pravdivá alebo nie.:confused:

živnosť počas poberania materského môžeš mať nadalej, nárok na materské ani jeho výšku to neovplyvní. Odvody do SP počas poberania materského platiť nemusíš, preddavky na ZP predpokladám áno.
Odvody do SP samozrejme do nástupu na MD platiť treba, tak ako si spravila.
jamaat
08.05.09,18:29
270 dní mám splnených aj ako SZČO, aj ako zamestnanec. To je v pohode. Len som zneistela kvôli tomu januáru, ktorý som zaplatila až po nástupe na MD, či mi priznajú materské zo SZČO.
Ďakujem za odpoveď ohľadne živnosti, to ma zase zneistila kamoška :-)

Ešte ma napadlo: Ako SZČO musím dať za seba registračný list s nahlásením zmeny, či to dáva len zamestnávateľ?
i.kriskova
09.05.09,19:49
Ahojte.
Môže mi niekto poradiť.Možno to tu už zaznelo, ale nečítala som všetky príspevky. :) Som na MD už 19 mesiacov a plánujem druhé bábo. Na prvú MD som však šla ako denná študentka vysokej školy a momentálne končím už externé štúdium. Z toho samozrejme vyplýva, že som nikde nepracovala a asi nebudem, keďže malý ešte nemá ani dva roky. Na to, aby som dostávala materskú musím byť nemocensky poistená aspoň 270 dní, čo som pri prvej MD nespĺňala, ale pri druhej by som už chcela získať nárok na materskú. Nedávno som sa dopočula o tomto DNP a chcela by som ho začať platiť z max VZ. Stačí mi to, aby som potom dostávala max materskú, alebo sa mám radšej zamestnať a pracovať aspoň tých 270 dní a zároveň si platiť aj DNP?
Dúfam, že niekto poradí.
Ďakujem.
Tinika
10.05.09,05:42
Ahojte.
Môže mi niekto poradiť.Možno to tu už zaznelo, ale nečítala som všetky príspevky. :) Som na MD už 19 mesiacov a plánujem druhé bábo. Na prvú MD som však šla ako denná študentka vysokej školy a momentálne končím už externé štúdium. Z toho samozrejme vyplýva, že som nikde nepracovala a asi nebudem, keďže malý ešte nemá ani dva roky. Na to, aby som dostávala materskú musím byť nemocensky poistená aspoň 270 dní, čo som pri prvej MD nespĺňala, ale pri druhej by som už chcela získať nárok na materskú. Nedávno som sa dopočula o tomto DNP a chcela by som ho začať platiť z max VZ. Stačí mi to, aby som potom dostávala max materskú, alebo sa mám radšej zamestnať a pracovať aspoň tých 270 dní a zároveň si platiť aj DNP?
Dúfam, že niekto poradí.
Ďakujem.

Na to aby si získala nárok na materské, potrebuješ byť nemocensky poistená aspoň 270 dní. Takže ak ešte nie si tehotná, odporúčam ti prihlásiť sa do SP a začať si platiť DNP z minima. Ak zistíš že si tehotná, tak najneskôr do 8tt sa musíš odhlásiť a znova prihlásiť ale už z max. VZ. Tento max. VZ si budeš platiť 26 týždňov, aby si získala nárok na max. materské. Zamestnať sa nemusíš. Kto sa tomu lepšie rozumie, potvrdí alebo doplní tieto informácie.
stdr
10.05.09,08:42
Citát:
Pôvodca textu príspevku: stdr http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t93378-p83-materska-2009-a.html#post1010242)
Dobrý večer.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Nemám naštudované všetky podrobnosti ohľadom materského 2009, ale snáď mi pomôžete...
Momentálne by som mala byť v 5tt. Termín pôrodu je 10.12.2009, čiže nástup na materskú je 29.10.2009.
Do obdobia dvoch rokov sa počíta obdobie 29.10.2007-28.10.2009. To som bola zamestnaná do 4.2.2008, kedy som nastúpila na materskú dovolenku - t.j. cca 98 dní.
Ak by som si platila cca 5 mesiacov z minimálnej mzdy, odhlásila sa, a jeden mesiac prihlásila na DNP z maximálnej mzdy, vyšla by mi potom maximálna materská? Rozmiem tomu dobre? Takto nie, to by si si veľmi nepomohla. Odporúčam prihlásiť sa čo najskôr v apríli 2009 z maximálneho VZ 1003,09 € a byť prihlásená až do nástupu na MD v októbri 2009. Poistné je mesačne 44,10 €, rozhodujúce obdobie na výpočet materského bude odbobie od prihlásenia na DNP v apríli 2009 do 30.9.2009. Denná výška materského bude cca 18 €.
Ďakujem za názory :-)

Odpoveď v texte.

Dobry den,
este raz sa vratim k mojmu "pripadu" nakolko mi kamaratky tvrdia nieco ine. Mozno som sa nevyjadrila dost zrozumitelne... Som zamestnana od roku 1997 v tej istej firme, a zamestnanie trva dodnes. Vymeriavaci zaklad pred nastupom na matersku som mala maximalny, takze v podstate kvoli "vyssej materskej" si dobrovolne platit nemocenske nemusim. Ide o to, ze kamaratky mi vravia, ze matersku dostanem aj bez platenia DNP, staci ak porodim do troch rokov od prvej materskej.
Nie je teda nutne v poslednych dvoch rokoch "skutocne platit" nemocenske? Staci ak som nemocensky poistena aj ako zena na materskej/rodicovskej dovolenke?
Dakujem vopred za odpovede.
brčko
10.05.09,19:19
Citát:
Pôvodca textu príspevku: stdr http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t93378-p83-materska-2009-a.html#post1010242)
Dobrý večer.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Nemám naštudované všetky podrobnosti ohľadom materského 2009, ale snáď mi pomôžete...
Momentálne by som mala byť v 5tt. Termín pôrodu je 10.12.2009, čiže nástup na materskú je 29.10.2009.
Do obdobia dvoch rokov sa počíta obdobie 29.10.2007-28.10.2009. To som bola zamestnaná do 4.2.2008, kedy som nastúpila na materskú dovolenku - t.j. cca 98 dní.
Ak by som si platila cca 5 mesiacov z minimálnej mzdy, odhlásila sa, a jeden mesiac prihlásila na DNP z maximálnej mzdy, vyšla by mi potom maximálna materská? Rozmiem tomu dobre? Takto nie, to by si si veľmi nepomohla. Odporúčam prihlásiť sa čo najskôr v apríli 2009 z maximálneho VZ 1003,09 € a byť prihlásená až do nástupu na MD v októbri 2009. Poistné je mesačne 44,10 €, rozhodujúce obdobie na výpočet materského bude odbobie od prihlásenia na DNP v apríli 2009 do 30.9.2009. Denná výška materského bude cca 18 €.
Ďakujem za názory :-)



Dobry den,
este raz sa vratim k mojmu "pripadu" nakolko mi kamaratky tvrdia nieco ine. Mozno som sa nevyjadrila dost zrozumitelne... Som zamestnana od roku 1997 v tej istej firme, a zamestnanie trva dodnes. Vymeriavaci zaklad pred nastupom na matersku som mala maximalny, takze v podstate kvoli "vyssej materskej" si dobrovolne platit nemocenske nemusim. Ide o to, ze kamaratky mi vravia, ze matersku dostanem aj bez platenia DNP, staci ak porodim do troch rokov od prvej materskej.
Nie je teda nutne v poslednych dvoch rokoch "skutocne platit" nemocenske? Staci ak som nemocensky poistena aj ako zena na materskej/rodicovskej dovolenke?
Dakujem vopred za odpovede.

Ak tvoj PP skončil 4.2.08 a PTP je 10.12.09, tak sa sleduje obdobie cca 10.12.07-9.12.09 (píšem cca, lebo záleží od SKUTOčNéHO dátumu pôrodu a toto je len pravdepodobný). Takže nerátajú sa dva roky podla nástupu na MD.

Kamarátky nemajú pravdu. Mali by ju len v prípade, ak by ti počas čerpania RD trval prac.pomer, a to aspon ku dnu nástupu na MD!

Mám však obavu, že už nárok na materské nestihneš, tých 270dní je príliž naknap. Jedine, že by si fakt porodila až 10.12.09, ani o den skôr a prihlásila sa na DNP hned 11.5.09 (lebo 10.12.07-4.2.08 je 57dní + 11.5.09-9.12.09 je 213 = spolu presne 270). No hops, aj keby si to takto spravila a porodila najskôr 10.12.09 (nástup na MD najneskôr 29.10.09), tak nárok na materské by bol rátaný len z minima, lebo nestíhaš splniť podmienku aspon 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD (26týž. od 11.5.09 uplynie 8.11.09, takže nástup na MD na vyššie materské by mal byť najskôr 9.11.09!).

Takže u teba už DNP k vyššej materskej nepomôže, bolo sa treba prihlásiť do 8tt. Neviem kedy si písala o tých 5tt (takže som sa pozrela, si sa pýtala 2.4.09), teraz si už tehotná viac. Mala si dať na radu od ajobsa, prihlásiť sa najneskôr v apríli. Pridala som k jeho rade vtedy súhlas.
DominikaDominika
10.05.09,20:08
Kamarátky nemajú pravdu. Mali by ju len v prípade, ak by ti počas čerpania RD trval prac.pomer, a to aspon ku dnu nástupu na MD!


Ale veď jej pracovný pomer stále trvá - od roku 1997. Takže podľa Teba nemá nárok na materské z povinného poistenia zamestnanca? Veď aj čas starostlivosti o dieťa do 3 rokov je počítaný ako doba poistenia. Podľa mňa a podľa informácií, ktoré ja mám zo Soc. poisťovne, tak nárok na materské z povinného nemocenského poistenia zamestnanca jej vznikne. Výška materského bude počítaná z predpokladaného príjmu, aký by mala, ak by pracovala v čase nástupu na MD.
stdr
11.05.09,04:26
Ale veď jej pracovný pomer stále trvá - od roku 1997. Takže podľa Teba nemá nárok na materské z povinného poistenia zamestnanca? Veď aj čas starostlivosti o dieťa do 3 rokov je počítaný ako doba poistenia. Podľa mňa a podľa informácií, ktoré ja mám zo Soc. poisťovne, tak nárok na materské z povinného nemocenského poistenia zamestnanca jej vznikne. Výška materského bude počítaná z predpokladaného príjmu, aký by mala, ak by pracovala v čase nástupu na MD.

Ved prave, Dominika ma pravdu. PP mi stale trva. Mimochodom som sa prihlasila na DNP od 3.4.2009, len uvazujem ze ak je to zbytocne tak sa samozrejme odhlasim a ak to pojde poziadam o vratenie 44,10 EUR ktore som zaplatila...
torta
11.05.09,07:27
Dobry den, velmi pekne Vam dakujem za odpoved, fakt ste mi velmi pomohli;)
Len zaujima moju zamestnavatelkynu, ze ked mi teraz da v novom PP max VZ, ci nebude povinna po skonceni mojej MD ma opat zamestnant na tu istu poziciu s tym istym VZ, alebo je nejaka moznost to pocas trvania MD zmenit, aby mi ten VZ nemusela ponechat taky vysoky aj nadalej?
Este raz vopred dik za odpoved!
martinescu
11.05.09,08:04
ahoj ...
pytam sa ci som spravne pochopil z predchadzajuceho prispevku. moja manzelka je momentalne na RD pobera a rodickovsky prispevok. Je tehotna a chcem sa opytat ci bude mat narok na matersky prispevok pred/po narodeni dietata. a v akej vyske (tu som pochopil, ze mater prispevok sa bude pocitat zo za kladu / platu aky mala pred nastupom na prvu matersku dovolenku). Teraz pobera rodicovsky prispevok cca 150€. Matersku mala z max vymeriavacieho zakladu. znamena to ze po narodeni dietata strati narok na rodicovsky prispevok / prve dieta a bude dostavat matersky prispevok na druhe dieta? vopred vdaka za odpoved.
martinescu
11.05.09,08:39
ahoj ...
pytam sa ci som spravne pochopil z predchadzajuceho prispevku. moja manzelka je momentalne na RD pobera a rodickovsky prispevok. Je tehotna a chcem sa opytat ci bude mat narok na matersky prispevok pred/po narodeni dietata. a v akej vyske (tu som pochopil, ze mater prispevok sa bude pocitat zo za kladu / platu aky mala pred nastupom na prvu matersku dovolenku). Teraz pobera rodicovsky prispevok cca 150€. Matersku mala z max vymeriavacieho zakladu. znamena to ze po narodeni dietata strati narok na rodicovsky prispevok / prve dieta a bude dostavat matersky prispevok na druhe dieta? vopred vdaka za odpoved.
macilaci
11.05.09,09:40
bud ukončiť tento PP a pred nástupom na MD uzatvoriť nový s vyšším vymer.základom.
Inak ti dorovnajú materské do výšky rodič.príspevku (t.č. 4780,-Sk od 9/09 o niečo vyšší). žiada sa o to na UPSVaR odd. sociáln.vecí a rodiny.

A ked ukončím tento PP a uzatvorím nový s vyšším vym. základom materská sa bude počitať z toho? všade píšu, že sa počíta z predchádzajúceho roku .
Lucia Z.
11.05.09,10:30
Dobrý deň prajem, viem, že tu už bolo odpovedané asi na všetky možné druhy otázok, ale aj tak by som sa pre istotu chcela spýtať: Som študentka VŠ a od 18. januára 2009 som zamestnaná na čiastočný úväzok (moja mzda je v hrubom 98 eur). Od 12. 3. 2009 som popri tom dobrovoľne nemocenský poistená z najvyššieho vymeriavacieho základu. Chcem sa spýtať, kedy môžem začať plánovať bábätko (či v máji 2009), keďže neviem, ako je to napríklad v prípade predčasného pôrodu a podobne- či netreba byť dlhšie pred otehotnením nemoc. poistená.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Lucia
brčko
11.05.09,14:22
Citát:
Pôvodca textu príspevku: stdr http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t93378-p83-materska-2009-a.html#post1010242)
Dobrý večer.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Nemám naštudované všetky podrobnosti ohľadom materského 2009, ale snáď mi pomôžete...
Momentálne by som mala byť v 5tt. Termín pôrodu je 10.12.2009, čiže nástup na materskú je 29.10.2009.
Do obdobia dvoch rokov sa počíta obdobie 29.10.2007-28.10.2009. To som bola zamestnaná do 4.2.2008, kedy som nastúpila na materskú dovolenku - t.j. cca 98 dní.
Ak by som si platila cca 5 mesiacov z minimálnej mzdy, odhlásila sa, a jeden mesiac prihlásila na DNP z maximálnej mzdy, vyšla by mi potom maximálna materská? Rozmiem tomu dobre? Takto nie, to by si si veľmi nepomohla. Odporúčam prihlásiť sa čo najskôr v apríli 2009 z maximálneho VZ 1003,09 € a byť prihlásená až do nástupu na MD v októbri 2009. Poistné je mesačne 44,10 €, rozhodujúce obdobie na výpočet materského bude odbobie od prihlásenia na DNP v apríli 2009 do 30.9.2009. Denná výška materského bude cca 18 €.
Ďakujem za názory :-)



.
Dominika
neviem, či stdr PP trvá. Ona píše, že bola "ZAMESTNANá" DO 4.2.08. Nie, že pracovala do 4.2.09. Podla toho som predpokladala, že PP/zamestnanie netrvá (ved zamestnaná je aj počas MD ak PP trvá). Ale jasné, že môže isť o preklep. Ak by PP trval, tak by to bolo inak, ako som písala a ako píšeš ty.
Danuľa365
11.05.09,14:30
ďakujem za odpoveď, vedel by si mi prosím Ťa povedať, napr. ak dám výpoveď (kedy najneskôr pred začatím materskej?) a začnem si platiť dobrovoľne sociálku, bude materská vyššia, alebo môžem aj pracovať a aj si dobrovoľne platiť sociálku? v akej výške? (kedy najneskôr sa dobrovoľne poistiť? bol by tento príspevok na materské vyšší?
pravdebodobne sa mi nepodarí nájsť si lepšie platené zamestnanie
poraďaci skúste prosím poradiť
Danuľa365
11.05.09,15:22
p. Mihál, brcko ptosím poraďte !!!! alebo už nie je žiadne riešenie?
už začínam písať neviem koľký krát to isté vždy sa mi to tu nejak stratí, neviem kde sa zadávajú otázky, takže ešte raz prosím poraďákov o radu od 01.06.2007 som bola nezamestnaná do konca roka 2008, od 01.04.2008 som bola dobrovoľne NP do konca roka 2008, od 01.01.2009 som zameastnaná s nástupým brutto píjom 464,70 EUR, od 01.04.2009 po skúš. dobe 531,10 EUR. tak som akosi teraz tehotná už v 12týždni a chcela by som nejakým spôsobom zvýšiť príspevok na materskú, nové zamestnanie s vyšším príjmom sa mi už ťažko podarí nájsť, takže nástup na meterskú mám od 01.10.2009, keby som začala byť dobrovoľne NP teda by som si platila z najvyššieho vymer.základu z 1003 eur, mesačne 44 eur, a popritom by som bola zamestnaná pomohlo by? od kedy by som sa mala dať poistiť? alebo ako ináč je možné dosiahnuť vyššií príspevok na materskú?
Skúsi mi niekto poradiť????
maxinova
11.05.09,15:34
Prosím o radu p. Mihal dna 24.04. som nastupila na matersku. Pred nastupom som bola zamestnana a dobrovolne nem poistenie som si začala platit neskoro /nestihla som 270 dni/, ale v januari som prerusila poistenie /§ 26 ods. 3 zak o SP/, takže podla mojich info, by malo byt rozhodujuce obdobie pre určenie vymeriavacieho zakladu mesiac predchadzajuci mesiacu nastupu na matersku dovolenku. Naviac moj zamestnavatel nesidli v meste mojho bydliska, takže pobocka sociálnej poistovne, ktorá rozhodnutie vydala, ani nevie to tom, že si platim dobrovolne poistenie a pobočka v sídle moho bydliska nevie o prerušeni poistenia. Socialna poistovna mi vymedzila rozhodujuce obdobie minuly rok je to správne? Oplati sa podat odvolanie? Dakujem veľmi pekne.
brčko
11.05.09,15:40
Prosím o radu p. Mihal dna 24.04. som nastupila na matersku. Pred nastupom som bola zamestnana a dobrovolne nem poistenie som si začala platit neskoro /nestihla som 270 dni/, ale v januari som prerusila poistenie /§ 26 ods. 3 zak o SP/, takže podla mojich info, by malo byt rozhodujuce obdobie pre určenie vymeriavacieho zakladu mesiac predchadzajuci mesiacu nastupu na matersku dovolenku. Naviac moj zamestnavatel nesidli v meste mojho bydliska, takže pobocka sociálnej poistovne, ktorá rozhodnutie vydala, ani nevie to tom, že si platim dobrovolne poistenie a pobočka v sídle moho bydliska nevie o prerušeni poistenia. Socialna poistovna mi vymedzila rozhodujuce obdobie minuly rok je to správne? Oplati sa podat odvolanie? Dakujem veľmi pekne.

Na DNP sa ti stačí prihlásiť až tesne pred nástupom na MD. Už nestihne uplynúť do nástupu na MD od prihlásenia na DNP 26týždnov (to bolo treba sa prihlásiť do 8tt), takže materské z DNP bude rátané z min.mzdy. Podmienku aspon 270dní v posl.dvoch rokoch pred pôrodom máš z DNP splnenú, takže stačí sa prihlásiť nejaký čas pred nástupom na MD a nárok z DnP ti vznikne z minim.mzdy resp. denná dávka bude 55% z 295,5eur :30.

Pred nárok na materské je jedno z akého VZ sa prihlásiš. Ak chceš mať nárok na nem.dávky z DNP aj po ukončení MD (ak to bude zákon o soc.poistení aj potom umožnovať), tak sa prihlás z rodielu medzi maximom a tvojim VZ v mesiaci, kedy sa prihlásiš na DNP.
brčko
11.05.09,16:07
Prosím o radu p. Mihal dna 24.04. som nastupila na matersku. Pred nastupom som bola zamestnana a dobrovolne nem poistenie som si začala platit neskoro /nestihla som 270 dni/, ale v januari som prerusila poistenie /§ 26 ods. 3 zak o SP/, takže podla mojich info, by malo byt rozhodujuce obdobie pre určenie vymeriavacieho zakladu mesiac predchadzajuci mesiacu nastupu na matersku dovolenku. Naviac moj zamestnavatel nesidli v meste mojho bydliska, takže pobocka sociálnej poistovne, ktorá rozhodnutie vydala, ani nevie to tom, že si platim dobrovolne poistenie a pobočka v sídle moho bydliska nevie o prerušeni poistenia. Socialna poistovna mi vymedzila rozhodujuce obdobie minuly rok je to správne? Oplati sa podat odvolanie? Dakujem veľmi pekne.

http://www.porada.sk/t111445-materska-surne.html
jankasm
12.05.09,06:20
Ved prave, Dominika ma pravdu. PP mi stale trva. Mimochodom som sa prihlasila na DNP od 3.4.2009, len uvazujem ze ak je to zbytocne tak sa samozrejme odhlasim a ak to pojde poziadam o vratenie 44,10 EUR ktore som zaplatila...


Dominika
neviem, či stdr PP trvá. Ona píše, že bola "ZAMESTNANá" DO 4.2.08. Nie, že pracovala do 4.2.09. Podla toho som predpokladala, že PP/zamestnanie netrvá (ved zamestnaná je aj počas MD ak PP trvá). Ale jasné, že môže isť o preklep. Ak by PP trval, tak by to bolo inak, ako som písala a ako píšeš ty.

Takže, zamestnanie z toho čo čítam, stále trvá. V prvej otázke to bolo trosku zmätené, napísala si, že si bola zamestnaná do 4.2.2008 a následne nastúpila na MD. Takže z toho sa to dalo pochopiť aj tak, že zamestnanie sa ukončilo.
Keď zamestnanie teda stále trvá, máš nárok na materské z titulu zamestnanca. Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa započítavajú aj dni MD a RD, pokiaľ si zamestnaná. Takže podmienku máš splnenú. Ak nastúpiš na materskú v roku 2009, tak rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude príjem v roku 2008, teda do nástupu na MD. Ak si mala pri prvej materskej maximálnu materskú, je predpoklad, že aj teraz to tak bude. ;)
To DNP si platíš naozaj zbytočne, aspoň teda čo sa týka materskej. Z DNP by si musela zvlášť splniť 270 dní aby Ti vôbec vznikol nárok na materské z DNP. Bude mať pre Teba význam po skončení materskej, teda počas RD môžeš napr. ísť na PN alebo OČR, ktoré môžu byť vyplácané z DNP. Takže je na Tebe či si ho ponecháš alebo zrušíš. Euráčiky, ktoré si však doteraz zaplatila, Ti bohužiaľ nikto nevráti. Prihlásila si sa, tak musíš platiť. Ak teda platiť nechceš, čo najskôr sa odhlás, odhlášku budú akceptovať najskôr odo dňa jej podania, od toho dňa prestaneš DNP platiť, dovtedy musíš. :o
jankasm
12.05.09,06:26
Prosím o radu p. Mihal dna 24.04. som nastupila na matersku. Pred nastupom som bola zamestnana a dobrovolne nem poistenie som si začala platit neskoro /nestihla som 270 dni/, ale v januari som prerusila poistenie /§ 26 ods. 3 zak o SP/, takže podla mojich info, by malo byt rozhodujuce obdobie pre určenie vymeriavacieho zakladu mesiac predchadzajuci mesiacu nastupu na matersku dovolenku. Naviac moj zamestnavatel nesidli v meste mojho bydliska, takže pobocka sociálnej poistovne, ktorá rozhodnutie vydala, ani nevie to tom, že si platim dobrovolne poistenie a pobočka v sídle moho bydliska nevie o prerušeni poistenia. Socialna poistovna mi vymedzila rozhodujuce obdobie minuly rok je to správne? Oplati sa podat odvolanie? Dakujem veľmi pekne.

No ak si z DNP nestihla 270 dní tak nárok na materské z DNP Ti nevznikol, takže to je OK.
Čo sa týka zamestnania, tak už nejakú dobu sa neberú do úvahy prerušenia poistenia. Pokiaľ by si chcela nové rozhodujúce obdobie, nestačí prerušiť poistenie, musí tam byť ukončenie PP a nový PP /môže byť aj u toho istého zamestnávateľa, prerušenie však nestačí/.
Takže v tvojom prípade odvolanie nepomôže, SP postupovala správne. :o
stdr
12.05.09,07:24
Takže, zamestnanie z toho čo čítam, stále trvá. V prvej otázke to bolo trosku zmätené, napísala si, že si bola zamestnaná do 4.2.2008 a následne nastúpila na MD. Takže z toho sa to dalo pochopiť aj tak, že zamestnanie sa ukončilo.
Keď zamestnanie teda stále trvá, máš nárok na materské z titulu zamestnanca. Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa započítavajú aj dni MD a RD, pokiaľ si zamestnaná. Takže podmienku máš splnenú. Ak nastúpiš na materskú v roku 2009, tak rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude príjem v roku 2008, teda do nástupu na MD. Ak si mala pri prvej materskej maximálnu materskú, je predpoklad, že aj teraz to tak bude. ;)
To DNP si platíš naozaj zbytočne, aspoň teda čo sa týka materskej. Z DNP by si musela zvlášť splniť 270 dní aby Ti vôbec vznikol nárok na materské z DNP. Bude mať pre Teba význam po skončení materskej, teda počas RD môžeš napr. ísť na PN alebo OČR, ktoré môžu byť vyplácané z DNP. Takže je na Tebe či si ho ponecháš alebo zrušíš. Euráčiky, ktoré si však doteraz zaplatila, Ti bohužiaľ nikto nevráti. Prihlásila si sa, tak musíš platiť. Ak teda platiť nechceš, čo najskôr sa odhlás, odhlášku budú akceptovať najskôr odo dňa jej podania, od toho dňa prestaneš DNP platiť, dovtedy musíš. :o
Ďakujem jankasm za odpoveď, máš pravdu vo všetkom, už som si to preverila na Sociálke. Tie peniaze mi naozaj nikto nevráti :( Včerajším dňom som sa odhlásila z DNP, kvôli PN-ke to platiť nebudem, musím zaplatiť ešte aj do 11.5.09. V prvej otázke som to zle sformulovala, naozaj to vyznelo akoby som ukončila PP, takže je to moja vina, no čo človek sa učí na vlastných chybách.
Ešte sa chcem spýtať, ak budem dostávať materské tak na tú dobu mi pozastavia poberanie rodičovského príspevku /na prvé dieťa/?
jankasm
12.05.09,10:55
Ďakujem jankasm za odpoveď, máš pravdu vo všetkom, už som si to preverila na Sociálke. Tie peniaze mi naozaj nikto nevráti :( Včerajším dňom som sa odhlásila z DNP, kvôli PN-ke to platiť nebudem, musím zaplatiť ešte aj do 11.5.09. V prvej otázke som to zle sformulovala, naozaj to vyznelo akoby som ukončila PP, takže je to moja vina, no čo človek sa učí na vlastných chybách.
Ešte sa chcem spýtať, ak budem dostávať materské tak na tú dobu mi pozastavia poberanie rodičovského príspevku /na prvé dieťa/?

Áno, materská a rodičovský príspevok sa nedajú poberať súčasne. Sami Ti ho však nepozastavia, nebudú to mať odkiaľ vedieť. Takže toto si musíš vybaviť sama, asi im treba zaniesť rozhodnutie o priznaní materskej, a oni tým dňom pozastavia vyplácacanie rodičovského príspevku. Ak tak neurobíš, a oni Ti ho budú vyplácať naďalej, tak keď na to prídu budeš ho musieť vrátiť. :o
ratla
12.05.09,11:45
Dobrý deň, som zamestnaná od júna 2008, hrubú mzdu mám 830 €. V decembri 2010 by som chcela nastúpiť na materskú. Stále nechápem, kedy by som mala začať platiť DNP a v akej výške, či kedy túto výšku zmeniť na minimum/maximum, aby som mala maximálnu materskú. Stačí, ak sa prihásim do soc. poisťovne v decembri 2009 a budem platiť 1 mesiac z maximálnej sadzby, v januári 2010 si ju znížim na minimum? Prosím o radu, už som z toho riadne domotaná :confused:. Ďakujem.
brčko
13.05.09,12:12
stdr
a pozri si ešte toto, máš nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (na obe deti) do 6týžnov od pôrodu a od mesiaca, za ktorý už nedostaneš RP.
http://www.porada.sk/t103125-zamestnane-povin-np-mamicky-poberajuce-materske-starajuce-sa-o-druhe-dieta-do-3roko.html
zuzana
13.05.09,12:26
A čo v prípade známej ak nemá vyplatenú mzdu za 3 posl.mesiace, pracuje ale zamestnávateľ nevypl.mzdu(asi neplatí ani odvody), a na materskú nastupuje 2/2010.Do VZ sa jej budú rátať i tie mesiace v ktorých nedostala mzdu, čiže zamestnávateľ jej uvedie VZ aj z nevyplatenej mzdy a neod.odvodov?
bubaaca
13.05.09,18:40
Čaute poraďáci, pochopila som správne, že ak by som sa pripoistila DNP počas RD a nestihla tých 270 dní do nástupu na ďalšiu MD, zruší sa mi VZ z trvajúceho PP a dostanem materské len z minimálnej mzdy?
inceba
14.05.09,10:01
Dobry den,

rada by som sa informovala o DPN popri zamestnani kvoli zvyseniu materskej. Platim si toto doplnkove pripoistenie od 14. mája 2008 z vymeriavacie zakladu tych 8000 nieco, pretoze spolu s mojim platom to uz takcitak presahovalo maximum. Na matersku nastupim pravdepodobne teraz 26 maja. To znamena 270 dni uz mam poplatenych. Ale vyskytol sa mi problem, od 18. novembra minuleho roku som musela ostat kvoli tazkemu tehotenstvu na PN a teraz neviem aky a ci to malo vplyv na to, ze som chcela aby mi vypocitali matersku z max. vymeriavacieho zakladu. Z akeho obdobia vypocitava socialka matersku a ako to funguje s odvodmi z prace ked som na PN?

Za radu vopred dakujem.
nelizuz
15.05.09,08:22
Dobry den poradaci,chcela by som sa popytat na nastup na MD,07.06.09 mi koci RD a 22.06.09 nastupujem na MD,do zamestnania nenastupujem.Ako sa bude povazovat tento rozdiel dni?ako neplatene volno???a dalsia vec ako sa bude vyratavat moj pravdepodobny priijem,na urcenie vysky materskej,?
Za odpoved vam vopred dakujem
jankasm
15.05.09,12:17
Dobry den,

rada by som sa informovala o DPN popri zamestnani kvoli zvyseniu materskej. Platim si toto doplnkove pripoistenie od 14. mája 2008 z vymeriavacie zakladu tych 8000 nieco, pretoze spolu s mojim platom to uz takcitak presahovalo maximum. Na matersku nastupim pravdepodobne teraz 26 maja. To znamena 270 dni uz mam poplatenych. Ale vyskytol sa mi problem, od 18. novembra minuleho roku som musela ostat kvoli tazkemu tehotenstvu na PN a teraz neviem aky a ci to malo vplyv na to, ze som chcela aby mi vypocitali matersku z max. vymeriavacieho zakladu. Z akeho obdobia vypocitava socialka matersku a ako to funguje s odvodmi z prace ked som na PN?

Za radu vopred dakujem.

Zo zamestnania Ti vypočítajú materskú z príjmu z roku 2008, obdobie do nástupu na PN. No a ak máš DNP aj naďalej, čiže si sa počas PN neodhlásila, tak aj z DNP to bude rovnako. Podmienky máš splnené a to, že si išla na PN výpočet výšky materskej nijako neovplyvňuje. ;)
jankasm
15.05.09,12:25
Dobry den poradaci,chcela by som sa popytat na nastup na MD,07.06.09 mi koci RD a 22.06.09 nastupujem na MD,do zamestnania nenastupujem.Ako sa bude povazovat tento rozdiel dni?ako neplatene volno???a dalsia vec ako sa bude vyratavat moj pravdepodobny priijem,na urcenie vysky materskej,?
Za odpoved vam vopred dakujem

No, ja by som tie dni riešila radšej dovolenkou ako neplateným voľnom, ak je to teda možné. Ak nie, neplatené voľno tiež môže byť, len tam máš potom prerušené poistenie na SP a na ZP musíš za tieto dni aj ty aj zamestnávateľ zaplatiť odvody.
Ak Ti zostala nejaká stará dovolenka, lebo aj počas MD vzniká nárok na dovolenku, tak sa so zamestnávateľom dohodni na jej čerpaní, to by nemal byť problém. A ak náhodou aj žiadne staré dni dovolenky nemáš, tak môžeš čerpať tohtoročnú dovolenku. Ak je predpoklad, že tvoj PP bude trvať do konca roka 2009, tak počas MD vznikne nárok na dovolenku. Keďže MD bude trvať viac ako 60 pracovných dní, vznikne Ti nárok na celoročnú dovolenku, predpokladám 25 dní, ktorá sa bude krátiť o dni trvania RD a to za prvých 100 pracovných dní o 1/12 a za každých ďalších 21 dní o ďaľšiu 1/12. RD trvá do 7.6.2009, čiže pracovných dní je to 112, čiže krátenie bude o 1/12, to je o 2 dni. Nárok za rok 2009 bude 23 dní. No a ty potrebuješ na vykrytie obdobia medzi RD a novou MD 10 dní. :cool:
Čo sa týka výpočtu materskej, keďže si v roku 2008 nemala žiadny VZ na výpočet, tak sa použije pravdepodobný VZ. Zamestnávateľ na potvrdenie pre SP uvedie tvoj pravdepodobný príjem, ktorý by si mala v čase nástupu na MD.
brčko
15.05.09,12:34
A čo v prípade známej ak nemá vyplatenú mzdu za 3 posl.mesiace, pracuje ale zamestnávateľ nevypl.mzdu(asi neplatí ani odvody), a na materskú nastupuje 2/2010.Do VZ sa jej budú rátať i tie mesiace v ktorých nedostala mzdu, čiže zamestnávateľ jej uvedie VZ aj z nevyplatenej mzdy a neod.odvodov?

Tak tu je niekto jasnovidca :D
Ak nastupuje na MD v 2/2010, tak to otehotnie cca o 2 (3?) mesiace.

To či zamestnávatel vyplatí mzdu vôbec neovplyvnuje vymer.základ pre nemocenské, z ktorého sa ráta materské. Aj keby nezaplatil zamestnávatel do SP odvody, tak VZ to neovplyvní. Je však dôležité, aby zamestnávatel pri začiatku PP riadne prihlásil do SP a odvádzal mesačné výkazy, kde uvádzajú výšku tvojho VZ pre nem.poistenie.

No samozrejme treba aby toto nem.poistenie trvalo k nástupu na MD alebo aspon bola mamička v čase nástupu na MD v ochr. lehote po ukončení NP (ak končí NP/prac.pomer počas tehotenstva je to 6mesiacov, inak obvykle 42dní).

No a tiež treba splniť podmienku aspon 270dní nem.poistenia v poslendých dvoch rokoch pred pôrodom.
Lucia Z.
15.05.09,14:59
Rada by som sa spýtala, ako je to v prípade, že si pred otehotnením začnem platit DNP. Tak o mesiac otehotniem, ale porodím predčasne. Ráta sa 270 dní pred pôrodom alebo pred dátumom, ktorý určí lekár ako predpokladaný deň pôrodu? Vopred ďakujem za odpoveď.
Tinika
16.05.09,17:28
Rada by som sa spýtala, ako je to v prípade, že si pred otehotnením začnem platit DNP. Tak o mesiac otehotniem, ale porodím predčasne. Ráta sa 270 dní pred pôrodom alebo pred dátumom, ktorý určí lekár ako predpokladaný deň pôrodu? Vopred ďakujem za odpoveď.

Pokiaľ viem tak termín nástupu na matersku je den do ktoreho musis mat splnenu podmienku 270 a ak porodís skor tak je jasne ze do terminu porodu
brčko
16.05.09,17:38
Rada by som sa spýtala, ako je to v prípade, že si pred otehotnením začnem platit DNP. Tak o mesiac otehotniem, ale porodím predčasne. Ráta sa 270 dní pred pôrodom alebo pred dátumom, ktorý určí lekár ako predpokladaný deň pôrodu? Vopred ďakujem za odpoveď.

vždy do skutočného dna pôrodu.
Ak máš však 270dní splnených už ku dnu nástupu na MD, tak ti začnú vyplácať materské ešte pred doručením rodného listu dieťaťa, t.j. nemusia čakať na to, či splníš podmienku aspon 270..., a ten skutočný pôrod zistia z rodného listu dieťaťa.
Aj ked realita podla info od niektorých mamičiek je vraj velakrát taká, že SP si dáva načas. Má na rozhodnutie o žiadosti o materské zo zákona až 60dní.
Tinika
16.05.09,17:42
Sak jasne, čo by mamičkam dali korunky na nakup veciciek pre deti, sak si pockaju ne? :(
optimistka
16.05.09,17:52
ako je to s materskou, ak mamička nesplnila podmienku tých 270dní poistenia, zamestnali sme v januári 2009 nastávajúcu mamičku, 16.5. jek lekár určil nástup na md
predtým bola PN od 2/09 do nástupu na md, z čoho sa jej bude vyplácať materská ?
myslím však že pred nástupom ku nám, nebola nikde poistená
brčko
16.05.09,17:56
ako je to s materskou, ak mamička nesplnila podmienku tých 270dní poistenia, zamestnali sme v januári 2009 nastávajúcu mamičku, 16.5. jek lekár určil nástup na md
predtým bola PN od 2/09 do nástupu na md, z čoho sa jej bude vyplácať materská ?
myslím však že pred nástupom ku nám, nebola nikde poistená

tak v takom prípade nemá nárok na materské ale len na rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa. Ak by aj porodila koncom júna, tak aj tak nestihne do pôrou uplynúť od januára tých 270dní.

Nech si nezabudne v takom prípade podať prihlášku na SP podla bydliska aby bola dôch.poistená štátom a to do 45dní od pôrodu.

Ak by nárok na materské mala (bola predtým poistená a splnila aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom) a trvalo jej zamestnanie, tak stačí podať prihlášku do dna po ukončení poberania materského. Materské by sa rátalo z obdobia od začiatku PP v januári do 30.4.09 a dni PN by sa vynímali, tj. vlastne z obdobia od začiatku PP do dna pred vznikom PN.
Lucia Z.
16.05.09,18:47
Takže keď si už 9 týždňov platím DNP môžeme začať pracovať na bábätku? Bojím sa, že náhodou príde predčasný pôrod a nestihnem tých 270 dní...
ellli
16.05.09,20:17
Zelam pekny vecer ja som momentalne študentka, končim VŠ..zatial som nebola nikde zamestnana..ani nemam ziadne soc. poistenie...
.od aprila idem brigadovat a od juna nastupujem do riadneho zamestnania..
.na matersku by som chcela ist na rok 2010..no a ak by sa nahodou zadarilo aj tento rok;)...
no len chcem si to riadne naplanovat.,,a preto sa obraciam s prozbou..aby mi niekto pomohol..citala som tu vela prispevkou no som z toho total mimo...:cool:

Tak teda od kedy za mam prihlasit na dobrovolne nemoc.poist. osobu...z akeho zakladu mam platit...a ako mam postupovat pri tych odhlasovaniach prihlasovaniach...aby som uz v roku 2010 mala narok na maxim. matersku... ak by bol niekto taky zlaty nech mi vysvetli akoby postupoval on na mojom mieste...citala som aj stranku pana mihala...ajsom daco pochopila ale niesom si ista....:confused:


prosiiiim pomoze mi niekto ako mam zacat aako pokracovat?dakujjjjjjjjjem
mendes
17.05.09,15:55
zdravim vsetkych poradakov, potrebovala by som poradit ohladom max vysky VZ na DNP. co sa stane ak prekrocim max VZ? bude mi Pn vyplacana z max VZ? pytam sa preto, lebo niekde som narazila na diskusiu, ze v tom pripade sa pocita z min.VZ. ale zda sa mi to nespravodlive. ako to naozaj je???? prosim poradte mi............
Jozef Mihál
17.05.09,16:33
Ak zaplatíte poistné na dobrovoľné nem. poistenie zo sumy vyššej, ako je maximálny VZ, pri vypočítaní sumy dávky sa započíta len suma, zaplatená do výšky maximálneho VZ.

Sumu zaplatenú nad maximálny VZ si môžete vyžiadať od SP vrátiť, najneskôr v dobe 10 rokov od jej zaplatenia.
Jozef Mihál
17.05.09,16:36
prosiiiim pomoze mi niekto ako mam zacat aako pokracovat?dakujjjjjjjjjem
Záleží na tom, aký vysoký príjem budete mať v zamestnaní.

V každom prípade sa okamžite prihláste na dobrovoľné nem. poistenie, odporúčam so základom 295,50 €.

Ak chcete a viete si ma nájsť, môžem vysvetliť osobne detaily. Na jeseň budem určite robiť semináre k materskej (samozrejme zdarma) a to určite v BA a KE, možno i v iných mestách, podľa záujmu.
Jozef Mihál
17.05.09,16:40
Takže keď si už 9 týždňov platím DNP môžeme začať pracovať na bábätku? Bojím sa, že náhodou príde predčasný pôrod a nestihnem tých 270 dní...
Pracujte, nech sa darí.
Foxo79
18.05.09,07:51
Dobry den,
velmi si cenim ako radite ludom v tejto dost problematickej teme, kde bezny clovek sa len tazko vie vyznat. Precital som toho dost a vlastne by som chcel od Vas len potvrdenie toho ze som to pochopil spravne. Nasa situacia je nasledovna.
Manzelka bol zamestnana na TPP cely rok 2008 a bola prepustena k 1.4.2009. Nasledne sa zaevidovala na urade prace, kde je vedena doteraz no DNP si neplati. Teraz sme zistili ze cakame babatko a ze manzelka je v 4.TT a porod by mal teda byt niekedy zaciatkom januara 2010. Ak som dobre pochopil vase rady tak narok na matersku by mala mat vzhladom tomu ze posledne dva roky bola zamestnana minimalne 16 mesiacov a teda podmienku 270 dni v pohode splna. Aby bola materska co najvyssia mala by sa na SP nahlasit ako platca DNP do 8 TT, cize je tu este nejaka rezerva. Co vsak nevieme je ze ci sa ma kvoli tomu odhlasit z uradu prace, kedze uz nepredpokladame ze sa do porodu zamestna. Druha otazka je ako je to s tym "predchadzajucim kalendarnym rokom"? Ak totiz manzelka porodi podla planu zaciatkom roka 2010 bude sa brat ako zaklad rok 2009 a teda aj to DNP? ale co ak porodi skor, povedzme koncom roka 2009 ale podmienku 26 tyzdnov DNP splni? bude sa jej ako zaklad brat rok 2008 a teda uz nebude mat narok na maximalnu vysku materskej, kedze jej plat nebol prilis vysoky a aj napriek tomu ze si cca 9 mesiacov platila DNP??
Dakujem za odpoved, Martin
Katy a R
18.05.09,07:57
Dobry den,
velmi si cenim ako radite ludom v tejto dost problematickej teme, kde bezny clovek sa len tazko vie vyznat. Precital som toho dost a vlastne by som chcel od Vas len potvrdenie toho ze som to pochopil spravne. Nasa situacia je nasledovna.
Manzelka bol zamestnana na TPP cely rok 2008 a bola prepustena k 1.4.2009. Nasledne sa zaevidovala na urade prace, kde je vedena doteraz no DNP si neplati. Teraz sme zistili ze cakame babatko a ze manzelka je v 4.TT a porod by mal teda byt niekedy zaciatkom januara 2010. Ak som dobre pochopil vase rady tak narok na matersku by mala mat vzhladom tomu ze posledne dva roky bola zamestnana minimalne 16 mesiacov a teda podmienku 270 dni v pohode splna. Aby bola materska co najvyssia mala by sa na SP nahlasit ako platca DNP do 8 TT, cize je tu este nejaka rezerva. Co vsak nevieme je ze ci sa ma kvoli tomu odhlasit z uradu prace, kedze uz nepredpokladame ze sa do porodu zamestna. Druha otazka je ako je to s tym "predchadzajucim kalendarnym rokom"? Ak totiz manzelka porodi podla planu zaciatkom roka 2010 bude sa brat ako zaklad rok 2009 a teda aj to DNP? ale co ak porodi skor, povedzme koncom roka 2009 ale podmienku 26 tyzdnov DNP splni? bude sa jej ako zaklad brat rok 2008 a teda uz nebude mat narok na maximalnu vysku materskej, kedze jej plat nebol prilis vysoky a aj napriek tomu ze si cca 9 mesiacov platila DNP??
Dakujem za odpoved, Martin

Manželka by mala nárok na materské zo zamestnania len v ochrannej dobe - pol roka po skončení zamestnania.
Takže, ak sa teraz prihlási na DNP ... najlepšie z maxima... a toto poistenie bude trvať 26 týždňov do nástupu na MD ... tak materská bude maximálna.;):)
Treba konať!
Vyraďovať z evidencie sa nemusí.
mizu24
18.05.09,09:05
Súhlasím s Jankou.
Počas poberania materského z povinného NP SZčo nemusíš platiť povinné poistné SZčO do sociálnej poistovne. Počas poberania materského z DNP nemusíš platiť dobrovolné odvody do SP. Takže živnosť nemusíš kvôli poisteniu do SP rušiť, ak sa ti vyplatí (ZP nekomentujem). Po ukončení poberania materského sa musíš rozhodnúť, čo správíš so živnosťou a tiež DNP, lebo počas aktívnej živnosti poberať rodič.príspevok nemôžeš.

No a predpokladám, že ten polročný PP si mala v období posledných dvoch rokov pred pôrodom, aby sa to mohlo prirátať k DNP.
Chcela by som sa ešte spýtať, keď nepreruším živnosť do nástupu na MD a následne budem poberať materskú zo SZČO a DNP, počas trvania MD nebudem musieť platiť odvody do SZCO ani DNP? Ak som to správne pochopila. A ako je to s odvodmi do ZP? O tom sa tu nikde nepíše, či si ich budem musieť platiť. A pred nástupom na RD živnosť preruším a môžem pracovať napríklad na dohodu o prac.činnosti. A počas MD keď budem stále SZČO môžem normálne vystavovať faktúry, lebo niekde som čítala, že ja osobne pracovať nemôžem, len keď niekoho zamestnám.
nelizuz
18.05.09,09:15
Dakujem velmi pekne za reakciu a aky mate nazor na to keby som sa nahlasila do poist.ako matka starajuca sa o dieta do 6 rokov? navrhol mi lekar na toto obdobie aj PN?teda ak chcem.
Dakujem este raz velmi pekne za radu. Zuzana
mery82m
18.05.09,15:24
Dobrý deň, od r. 2006 som na MD, ktorá mi končí 7.6. 2009 na druhú MD mam nastúpiť 30.6. 2009, takže medzi materskými mam 3 týždne medziobdobie. Som v TPP od r. 2005, stále u jedného zam. V SP mi poradili, aby som sa so zamenstnávateľom dohodla buď na neplatenom voľne alebo na vypovedi neexistuje nejaké prijatelnejšie riešenie? Keďže som si neplatila NP 270 dní pred ďalšou materskou, tak nemam narok ani na PN. A ešte jedna otázočka, ak sa so zamestnavateľom dohodnem (napr. na neplatenom voľne), z akého VZ sa mi bude počítať materská, keď ju mam takýmto spôsobom prerušenú?
Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď.
Prosím poradí mi niekto? Nedalo by sa to obdobie aspoň čiastočne vykryť dovolenkou (ja som si všetku dov. vyčerpala pred nastupom na MD), ktorá vzniká pri čerpani MD (čiže tých cca 6 mes. pred RD)
siuiamaxx
18.05.09,16:06
Dobry den, Prosim vas o radu,,uz som vam pisala ale teraz sa mi zmenili podmienky, som v 24tt dr mi doporucil PN, tak som sa dohodla so zamestnavatelom ze dam zajtra zrusenie PP a pozjatra ma zamestna s MVZ a v pondelok pojdem na PN.Dude mi PN a nasledne materska na ktoru mam nasstupit niekedy v polovici jula platena z maxima? DAKUJEM VELMI PEKNE
Jozef Mihál
18.05.09,18:24
Áno, bude.
brčko
18.05.09,18:42
Dobry den, Prosim vas o radu,,uz som vam pisala ale teraz sa mi zmenili podmienky, som v 24tt dr mi doporucil PN, tak som sa dohodla so zamestnavatelom ze dam zajtra zrusenie PP a pozjatra ma zamestna s MVZ a v pondelok pojdem na PN.Dude mi PN a nasledne materska na ktoru mam nasstupit niekedy v polovici jula platena z maxima? DAKUJEM VELMI PEKNE

Trochu by som nesúhlasila s p. Mihálom (predpokladám prehliadol ten nástup na PN hned v pondelok)

ak ti začne nový PP 20.5.09 a PN začne 25.5.09, tak ti na dosiahnutie max. nemocenského a materského samotná mesačná HM vo výške 1003,09eur nestačí. s prémiami/odmenami cca 18,5eur už áno.

Ty potrebuješ dosiahnuť za obdobie 20-24.5.09 (od začiatku PP do dna pred vznikom PN) hrubú mzdu vo výške 1003,09:31 x 5 (počet dní od začiatku PP do dna pred vznikom PN) = t.j. cca 161,8eur
brčko
18.05.09,19:04
Prosím poradí mi niekto? Nedalo by sa to obdobie aspoň čiastočne vykryť dovolenkou (ja som si všetku dov. vyčerpala pred nastupom na MD), ktorá vzniká pri čerpani MD (čiže tých cca 6 mes. pred RD)

Ak ti končí RD (nie MD) 7.6.09 a na druhú MD máš nastúpiť 30.6.09.

Môžeš ísť od 8.6.09 na PN, nárok na nemocenské budeš mať, ak tvoj PP trvá (pri zamestnancovi nie je podmienka 270dní NP pre nárok na nemocenské). Len PN nesmie vzniknúť ešte pred počas RD, to by si nárok na nemocenské nemala. Aký však uvedie v tomto prípade "pravdepodobný vym.základ, ktorý by si dosiahla v mesiaci nástupu na MD" mzdárka pre nárok na nemocenské ale hlavne pre nárok na materské si netrúfam odhadnúť, aby ho nekrátila o dni PN :eek: (aj to je možný postup), to by bola materská mizerná (toto číslo sa bude deliť číslom "30" a 55% z toho bude tvoje denné materské). Dosť sa toho obávam aj za teba.

Aj dovolenka by sa dala čerpať, ak by bol zamestnávatel ústretový. Za r. 2009 ti vznikne nárok na dovolenku vdaka čerpaniu druhej MD. Ak nastúpiš na MD 30.6.09, tak bude dovol. za kalend. rok krátená len o 2/12-tiny za 128 neodprac.dní v období 1.1.-29.6.09 t.j. celoročný nárok mínus 2/12-tiny z celoroč.nároku.

No a dotretice môžeš nastúpiť na MD nie 6týždnov pred PTP ale už 8týžnov pred PTP. Je to podla mna právo ženy určiť si, ked chce v rozmedzí 6-8týždnov pred PTP nastúpiť na MD a nie na lekárovi, ten jej môže len odporučiť. No to by ti aj tak úplne nevykrylo celé to obdobie, ešte by ti 8kalend.dní ostalo v lufte.
u.erika
18.05.09,19:34
Dobrý večer poraďáci!
Potrebovala by som pomoc. Nevesta začala podnikať od 01.01.2009. Prvé dieťa sa jej narodilo 20.08.2004, vtedy bola na MD,/z dobrovoľného poistenia/, potom na RD do 20.08.2008. RD jej o rok predĺžili /dostala aj RP/, nakoľko dieťa bolo liečené na rakovinu. DNP sme jej zrušili v roku 2006. Od 21.09.2008 do 31.12.2008 bola evidovaná na ÚP, ako uchádzač o zamestnanie. Od 01.01.2009 podniká, dostala dotáciu od ÚP, takže živnosť nemôže ani prerušiť ani ukončiť do dvoch rokov. Teraz je tehotná, DNP neplatila. Chcela by som vedieť na čo bude mať nárok po pôrode.
Môžete mi odpovedať čo najskôr? Vopred ďakujem
brčko
18.05.09,19:39
Dobrý večer poraďáci!
Potrebovala by som pomoc. Nevesta začala podnikať od 01.01.2009. Prvé dieťa sa jej narodilo 20.08.2004, vtedy bola na MD,/z dobrovoľného poistenia/, potom na RD do 20.08.2008. RD jej o rok predĺžili /dostala aj RP/, nakoľko dieťa bolo liečené na rakovinu. DNP sme jej zrušili v roku 2006. Od 21.09.2008 do 31.12.2008 bola evidovaná na ÚP, ako uchádzač o zamestnanie. Od 01.01.2009 podniká, dostala dotáciu od ÚP, takže živnosť nemôže ani prerušiť ani ukončiť do dvoch rokov. Teraz je tehotná, DNP neplatila. Chcela by som vedieť na čo bude mať nárok po pôrode.
Môžete mi odpovedať čo najskôr? Vopred ďakujem

Bohužial na materské určite nie. A ani na rodič.príspevok nie, lebo je zárobkovo činná = má aktívnu živnosť.
Len na príspevok na starostlivosť o dieťa bud
- vo výške 25% z výšky RP, ak sa o dieťa bude starať sama alebo niekto z rodiny, nie na živnosť alebo
- vo výške preukázaných nákladov maxim.do výšky RP, ak sa o dieťa bude starať bud právn.osoba alebo niekto na živnosť. Výška RP je t.č. 4780,-Sk, možno od 9/09 o nejakú stovku (v eur) viac.

- alebo sa zmenia zákony?
u.erika
18.05.09,19:44
Bohužial na materské určite nie. A ani na rodič.príspevok nie, lebo je zárobkovo činná = má aktívnu živnosť.
Len na príspevok na starostlivosť o dieťa bud
- vo výške 25% z výšky RP, ak sa o dieťa bude starať sama alebo niekto z rodiny, nie na živnosť alebo
- vo výške preukázaných nákladov maxim.do výšky RP, ak sa o dieťa bude starať bud právn.osoba alebo niekto na živnosť. Výška RP je t.č. 4780,-Sk, možno od 9/09 o nejakú stovku (v eur) viac.

- alebo sa zmenia zákony?
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Na 25% z výšky RP bude mať nárok aj vtedy, keď nepreruší živnosť?
A čo keby poberal materskú jeho manžel. On má HM okolo 1000,- EUR, a pritom pracoval ďalej na dohodu?
brčko
18.05.09,20:33
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Na 25% z výšky RP bude mať nárok aj vtedy, keď nepreruší živnosť? vid 1.

A čo keby poberal materskú jeho manžel. On má HM okolo 1000,- EUR, a pritom pracoval ďalej na dohodu?

1. pre nárok na PnSoD je podmienka byť zárobkovo činný, na rozdiel od podmienky pre nárok na RP, tam zárobkovo činný byť poberatel nemôže (až na prechodné ustanovenia)

manžel môže, no myslím až od 6týždnov od pôrodu. A dohoda popri poberaní materského je tiež možná.
siuiamaxx
19.05.09,04:46
Trochu by som nesúhlasila s p. Mihálom (predpokladám prehliadol ten nástup na PN hned v pondelok)

ak ti začne nový PP 20.5.09 a PN začne 25.5.09, tak ti na dosiahnutie max. nemocenského a materského samotná mesačná HM vo výške 1003,09eur nestačí. s prémiami/odmenami cca 18,5eur už áno.

Ty potrebuješ dosiahnuť za obdobie 20-24.5.09 (od začiatku PP do dna pred vznikom PN) hrubú mzdu vo výške 1003,09:31 x 5 (počet dní od začiatku PP do dna pred vznikom PN) = t.j. cca 161,8eur

Tak mam ist na PN v piatok? vypoved, dam k vcerajsiemu dnu a azamestnaju ma k dnesnemu s MVZ a v piatok 22.05 nastupim na PN? takto to pojde?
DAKUJEEEEEEEM SILVIA
jankasm
19.05.09,05:39
Prosím poradí mi niekto? Nedalo by sa to obdobie aspoň čiastočne vykryť dovolenkou (ja som si všetku dov. vyčerpala pred nastupom na MD), ktorá vzniká pri čerpani MD (čiže tých cca 6 mes. pred RD)

Súhlasím s tým, čo radila brčko, a podľa mňa najlepším riešením je dovolenka. Ak sa Ti dá so zamestnávateľom dohodnúť, tak je to najjednoduchšie riešenie. Daj sa vypísať 8 týždňov pred termínom, to Ti lekár určite neodmietne keď mu vysvetlíš situáciu. No a potom Ti tam už zostane vykryť len pár dní. Počas MD vzniká nárok na dovolenku, teda za rok 2009 budeš mať nárok na plnú dovolenku, predpokladám 25 dní, krátenú o dni trvania RD, ako už písala brčko, o 2/12. Čiže nárok máš 21 dní, za predpokladu, že tvoj PP bude u tohoto zamestnávateľa trvať do konca roka 2009. Ak by sa aj náhodou zamestnávateľ obával, že čo potom, ak by ten PP skončil, tak mu vysvetli, že vyplatenú náhradu za dovolenku, ak by bola teda navyše, by si mu potom vrátila. To určuje zákon. ;)
mery82m
19.05.09,11:28
ďakujem velmi pekne, toho 30.6., co mam nastupiť na druhú MD, tak to je už tých 8 týždnov pred PTP, takže stále mi tam ostávajú cca tri týždne. Keď som sa bola dohodnúť u zam., tak ten jednoznačne navrhol neplatené voľno (ale myslím, že som pre firmu ojedinelý prípad, takže iné varianty ani nehľadal, resp. o nich nevie). Čo sa týka tej druhej varianty, dovolenky, ak som spravne počítala, tak po odpočítaní 2/12 z CN (t.j. 25 dní), to je cca 20 dní dovolenky, je to správne? A prečo musí byť zam. ústretový, nemusí s týmto súhlasiť? A keby nesúhlasil, keby chcel len neplat. volno alebo PN, tak ktorá varianta je pre mňa výhodnejšia? Ešte raz vám ďakujem veľmi pekne...
mery82m
19.05.09,11:32
jeeee, som si dočítala aj ten zvyšok...určite sa budem snažiť dohodnúť na dovolenke, naozaj si myslim, ze oni veľmi nemajú info o takýchto prípadoch, tak dúfam, že nebudú robiť problémy, keď im to vysvetlím s tou dov. straaaaaaaaaaašne pekne ďakujem, určo sa ozvem ako som dopadla, bud. týždeň tam idem, tak držte päste. papa
siuiamaxx
19.05.09,12:22
Citát:
Pôvodca textu príspevku: brčko
Trochu by som nesúhlasila s p. Mihálom (predpokladám prehliadol ten nástup na PN hned v pondelok)

ak ti začne nový PP 20.5.09 a PN začne 25.5.09, tak ti na dosiahnutie max. nemocenského a materského samotná mesačná HM vo výške 1003,09eur nestačí. s prémiami/odmenami cca 18,5eur už áno.

Ty potrebuješ dosiahnuť za obdobie 20-24.5.09 (od začiatku PP do dna pred vznikom PN) hrubú mzdu vo výške 1003,09:31 x 5 (počet dní od začiatku PP do dna pred vznikom PN) = t.j. cca 161,8eur
Tak mam ist na PN v piatok? vypoved, dam k vcerajsiemu dnu a azamestnaju ma k dnesnemu s MVZ a v piatok 22.05 nastupim na PN? takto to pojde?
DAKUJEEEEEEEM SILVIA


moze ma zamestnat na dobu urcitu pol roka? mozem zrusit TPP a na druhy den zacat novy TPP , nemusi tam byt par dni odstup ? DAKUJEM za odpoved. Silvia
lara77
19.05.09,15:24
vždy do skutočného dna pôrodu.
Ak máš však 270dní splnených už ku dnu nástupu na MD, tak ti začnú vyplácať materské ešte pred doručením rodného listu dieťaťa, t.j. nemusia čakať na to, či splníš podmienku aspon 270..., a ten skutočný pôrod zistia z rodného listu dieťaťa.
Aj ked realita podla info od niektorých mamičiek je vraj velakrát taká, že SP si dáva načas. Má na rozhodnutie o žiadosti o materské zo zákona až 60dní.


Rada by som sa spýtala, ako je to v prípade, že si pred otehotnením začnem platit DNP. Tak o mesiac otehotniem, ale porodím predčasne. Ráta sa 270 dní pred pôrodom alebo pred dátumom, ktorý určí lekár ako predpokladaný deň pôrodu? Vopred ďakujem za odpoveď.

to by zaujímalo aj mňa, teda ak porodím predčasne čiže nestihnem tých 270 dní tak mi materskú z DNP nebudú rátať? a platila som si to zbytočne?
Daju
19.05.09,16:16
Ahojte.
Chcem poprosiť o radu. Som zamestnaná od r. 2003 r. 2008 príjem hrubý okolo 9 000.- sk. Teraz od januára HM asi 320.- eur. Na MD by som mala nastúpiť niekedy v septembri.
Ako môžem dosiahnuť aby som mala max. materskú. Zamestnávateľ mi môže zvýšiť mzdu - len neviem od kedy musí byť a na akú sumu zvýšená.

Alebo - ako tu čítam rôzne príspevky - mám sa prihlásiť do SP a doplatiť si DNP - koľko to budem musieť platiť - teda výšku aj čas.
Alebo - môžem dať výpoveď a o mesiac sa zamestnať v inej firme majiteľa s príjmom 1 000.- eur HM.? Alebo napríklad ani nie celý mesiac, ale len dajme tomu od 16.8.2009?
Viete mi niekto poradiť?
Dík.
pepone1
20.05.09,07:00
Dobry den,

Dna 20.6.2009 nastupujem na MD.........som zamestnana v skolstve a pracovnu zmluvu mam na dobu urcitu do 30.6.2009.......zaroven si platim DNP kvoli prilepseniu materskej.

Chcem sa opytat ohladom papierovaciek pre socialnu poistovnu:
- uz viem viem ze ziadosti o materske musim podat 2 x
- registracny list FO s oznamenim zaciatku MD zasle za mna zamestnavatel.........musim zaslat tiez 2 x registracny list FO ako DNPO alebo staci len ten od zamestnavatela?
- kedze od 1.7.2009 budem vlastne nezamestnana je potrebne vybavovat dalsie papiere suvisiace s touto zmenou, alebo sa nemusim stresovat a nemocenske a dochodkove hradi za mna stat pocas MD automaticky a potom budem riesit az obdobie RD?

Dakujem za rady Katka
brčko
20.05.09,07:21
to by zaujímalo aj mňa, teda ak porodím predčasne čiže nestihnem tých 270 dní tak mi materskú z DNP nebudú rátať? a platila som si to zbytočne?

ak porodíš predčasne a do pôrodu neuplynie 270dní, tak nárok na materské zDNP ti nevznikne (ak nemáš dni iného ukončeného NP, ktoré sa nekryjú s dnami DNP, z ktorého si nárok neuplatnuješ a ktoré by sa ti k dnom DNP mohli prirátať)
brčko
20.05.09,07:42
Dobry den,

Dna 20.6.2009 nastupujem na MD.........som zamestnana v skolstve a pracovnu zmluvu mam na dobu urcitu do 30.6.2009.......zaroven si platim DNP kvoli prilepseniu materskej.

Chcem sa opytat ohladom papierovaciek pre socialnu poistovnu:
- uz viem viem ze ziadosti o materske musim podat 2 x
- registracny list FO s oznamenim zaciatku MD zasle za mna zamestnavatel.........musim zaslat tiez 2 x registracny list FO ako DNPO alebo staci len ten od zamestnavatela? nástup na MD oznamuje len zamestnávatel, DNPosoba nemusí
- kedze od 1.7.2009 budem vlastne nezamestnana je potrebne vybavovat dalsie papiere suvisiace s touto zmenou, alebo sa nemusim stresovat a nemocenske a dochodkove hradi za mna stat pocas MD automaticky a potom budem riesit az obdobie RD?

Dakujem za rady Katka

Od ukončenia prac.pomeru nebudeš už poistencom štátu v nezamestnanosti, nemocensky a predpokladám ani dôchodkovo. Dôchodkovo si poistená štátom podla zákona len počas poberania materského ak si zamestnanec alebo povinne NP szčo, (vid zákon o sociálnom poistení § 128 ods.5 + § 15 ods.a + b), príp. ak by si sa starala o staršie dieťa do 6rokov a podala si sama prihlášku.

Zdravotne ostaneš poistenom štátu, ale už nie ako zamestnanec ale ako osoba poberajúca materské, neskôr rodič.príspevok, príp. osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov. Preto treba potom zájsť s rozhodnutím o poberaní materského do SP (príp. zápočtovým listom zo zamestnania atd).

Dôchodkovo budeš poistencom štátu zase od narodenia dieťaťa, ak si podáš prihlášku s prílohami (kopia RL dieťaťa, čest.prehlásenie o riadnej starostlivosti, oznámenie o sporitelovi časť B, ak chceš odvody do II.piliera) do 45dní od narodenia dieťaťa.

Prípadne sa v tvojom prípade informuj v SP, či budeš dôch.poistená aj po ukončení PP do pôrodu. Neviem, či majú nejaké jednotné stanovisko k tomu, no ja ti píšem ako by to malo byť podla zákona.

Teoreticky, ak si v II.piliery a do 30dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského odovzdáš v SP oznámenie o sporitelovi, tak by ti mali odvádzať do II.piliera za obdobie od nástupu na MD do 30.6.09. Či potom treba oznamovať ešte niečo navyše, to netuším. Tieto prípady (teda ani jednoduchšie) SP na svojich stránkach nerieši.

všetky tlačíva, čo odovzdáš na SP si prefot a nechaj potvrdiť prevzatie.
brčko
20.05.09,07:52
Ahojte.
Chcem poprosiť o radu. Som zamestnaná od r. 2003 r. 2008 príjem hrubý okolo 9 000.- sk. Teraz od januára HM asi 320.- eur. Na MD by som mala nastúpiť niekedy v septembri.
Ako môžem dosiahnuť aby som mala max. materskú. Zamestnávateľ mi môže zvýšiť mzdu - len neviem od kedy musí byť a na akú sumu zvýšená.

Alebo - ako tu čítam rôzne príspevky - mám sa prihlásiť do SP a doplatiť si DNP - koľko to budem musieť platiť - teda výšku aj čas.
Alebo - môžem dať výpoveď a o mesiac sa zamestnať v inej firme majiteľa s príjmom 1 000.- eur HM.? Alebo napríklad ani nie celý mesiac, ale len dajme tomu od 16.8.2009?
Viete mi niekto poradiť?
Dík.

jedine ukončiť PP a zamestnať sa s vyššou hrubou mzdou tak, aby v novom zamestnaní bol max.VZ na 1kalend.den v rozhod.období.
Preto lepšie ak PP začne napr. 17.8.09 v pondelok a nie ako píšeš 16.8.09, čo je nedela.
pepone1
20.05.09,09:39
brcko vdaka.......ale co potom z hluchym obdobim od skoncenia pracovneho pomeru do porodu......mam sa dat do porodu vypisat na PN a zaniest potvrdenie o PN do soc. poistovne.....vtedy by mal stat platit nie (budem v ochrannej lehote)

vdaka
mizu24
20.05.09,10:46
Chcela by som sa ešte spýtať, keď nepreruším živnosť do nástupu na MD a následne budem poberať materskú zo SZČO a DNP, počas trvania MD nebudem musieť platiť odvody do SZCO ani DNP? Ak som to správne pochopila. A ako je to s odvodmi do ZP? O tom sa tu nikde nepíše, či si ich budem musieť platiť. A pred nástupom na RD živnosť preruším a môžem pracovať napríklad na dohodu o prac.činnosti. A počas MD keď budem stále SZČO môžem normálne vystavovať faktúry, lebo niekde som čítala, že ja osobne pracovať nemôžem, len keď niekoho zamestnám.
Mohol by mi prosím niekto pomôcť? ďakujem
alušik
20.05.09,10:53
Mohol by mi prosím niekto pomôcť? ďakujem
Počas obdobia materskej dovolenky sa odvody neplatia. Je to rovnako ako v období poberania ND. Takže ich nebudete platiť ani ako SZČO a ani z DNP. Po skončení MD, počas poberania rodičovského príspevku už bude potrebné odvody platiť, ak nebude živnosť prerušená.
Zdravotné poistenie má iné pravidlá ako sociálne poistenie. V prípade, ak živnosť neprerušíte, bude závisieť od výšky príjmu, či budete môcť zostať poistencom štátu, alebo budete musieť odvody zaplatiť.
Ak živnosť prerušíte, nemôžete v tomto období prerušenia vystavovať žiadne faktúry.
Daju
20.05.09,11:47
jedine ukončiť PP a zamestnať sa s vyššou hrubou mzdou tak, aby v novom zamestnaní bol max.VZ na 1kalend.den v rozhod.období.
Preto lepšie ak PP začne napr. 17.8.09 v pondelok a nie ako píšeš 16.8.09, čo je nedela.
brčko dík za radu.
Ešte jednu otázočku - môžem sa zamestnať v s.r.o. kde som jediným konateľom aj spoločníkom ja ? Bude to v poriadku keď sa zamestnám v mojej firme napr. od 1. 8. 2009 HM bude mesačná 1000.- eur napr. Nevadí, že je to moja firma, a že tam budem prakticky zamestnaná len 1 mesiac?
(teda 2 otázočky)
alušik
20.05.09,11:49
brčko dík za radu.
Ešte jednu otázočku - môžem sa zamestnať v s.r.o. kde som jediným konateľom aj spoločníkom ja ? Bude to v poriadku keď sa zamestnám v mojej firme napr. od 1. 8. 2009 HM bude mesačná 1000.- eur napr. Nevadí, že je to moja firma, a že tam budem prakticky zamestnaná len 1 mesiac?
(teda 2 otázočky)
Áno, môžeš sa zamestnať aj vo svojej vlastnej firme a mzdové i ostatné podmienky pracovnej zmluvy si určuješ sama, takže je to úplne v poriadku, ak to bude aj 1000 € a zmluva môže byť kľudne aj na dobu určitú...;)
Lucia Z.
20.05.09,12:14
ak porodíš predčasne a do pôrodu neuplynie 270dní, tak nárok na materské zDNP ti nevznikne (ak nemáš dni iného ukončeného NP, ktoré sa nekryjú s dnami DNP, z ktorého si nárok neuplatnuješ a ktoré by sa ti k dnom DNP mohli prirátať)

Ráta sa aj nemocenské poistenie, ktoré plynie z čiastočného, teda štvrtinového úväzku (t.j. z hrubej mzdy len 98 euro)? Som totiž DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu a popritom pracujem 2 hodiny denne. Ak by som však predčasne porodila a nestihla by som DNP len o pár dní, prirátalo by sa k tomu aj z toho čiastočného úväzku?:(
brčko
20.05.09,14:14
Ráta sa aj nemocenské poistenie, ktoré plynie z čiastočného, teda štvrtinového úväzku (t.j. z hrubej mzdy len 98 euro)? Som totiž DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu a popritom pracujem 2 hodiny denne. Ak by som však predčasne porodila a nestihla by som DNP len o pár dní, prirátalo by sa k tomu aj z toho čiastočného úväzku?:(

ak tento PP (je jedno či pracuješ na 1hod denne alebo na 8, ide o dni nem.poistenia) bude trvať k nástupu na MD, tak nejde o ukončené NP, takže sa dni k DNP neprirátajú. Ak ukončené bude nejaký čas pred nástupom na MD bude a tento PP trval dlhšie ako DNP, tak by sa prirátali (lebo dni, ktoré sa prekrývajú sa neprirátajú).

Ak však PP trvá, tiež to má svoje výhody.
brčko
20.05.09,14:17
brcko vdaka.......ale co potom z hluchym obdobim od skoncenia pracovneho pomeru do porodu......mam sa dat do porodu vypisat na PN a zaniest potvrdenie o PN do soc. poistovne.....vtedy by mal stat platit nie (budem v ochrannej lehote)

vdaka

štát neplatí nikdy za nikoho nem.poistenie ani poistenie v nezamestnanosti. No a dôch.poistenie len v prípade riadnej starostlivosti o dieťa, takže až po pôrode.
Tak budeš mať nejaký čas medzeru. Až taký velký problém to zase nebude. Dá sa prihlásiť aj dobrovolne a zaplatiť si dôch.poistenie, no neviem, či sa to oplatí, lebo aj z minima je to dosť. Ked som mala medzeru 4dni som si to platila, no ak by bolo viac,tak asi by som to nechala tak.

Ak by sa dalo dohodnúť so zamestnávatelom na predlžení prac.zmluvy s tým, že mu podpíšeš ukončenie PP dohodou napr. ku dnu ked už určite porodíš? Možno by sa dalo. Neviem aké máte vzťahy.
lara77
20.05.09,15:30
dobrý deň,
kedy sa potom može DNP zrušiť? po narodení dieťaťa? alebo to treba platiť aj počas materskej?
Katy a R
20.05.09,16:01
štát neplatí nikdy za nikoho nem.poistenie ani oistenie v nezamestnanosti. No a dôch.poistenie len v prípade riadnej starostlivosti o dieťa, takže až po pôrode.
Tak budeš mať nejaký čas medzeru. Až taký velký problém to zase nebude. Dá sa prihlásiť aj dobrovolne a zaplatiť si dôch.poistenie, no neviem, či sa to oplatí, lebo aj z minima je to dosť. Ked som mala medzeru 4dni som si to platila, no ak by bolo viac,tak asi by som to nechala tak.

Ak by sa dalo dohodnúť so zamestnávatelom na predlžení prac.zmluvy s tým, že mu podpíšeš ukončenie PP dohodou napr. ku dnu ked už určite porodíš? Možno by sa dalo. Neviem aké máte vzťahy.

Pre PEPONE ... súhlasím s Gabi - s dôchodkovým poistením sa nezaťažuj - je to malá medzera ... a platiť dôchodkové p z minima sa neoplatí...
A k tej PNke ... počas materskej už neprichádza do úvahy;)
Ale radšej by som ti doporučila prihlásiť sa na DPvN - môže byť aj vyšší VZ ... napr. od 18.6. (19.6.) ... zaplatíš za 1-2 dni ... počas materskej si necháš (neplatí sa)... ale pol roka poistenia budeš mať :)... potom - keď bude končiť materská, sa môžeš (nemusíš) odhlásiť ... možno sa v budúcnosti táto doba poistenia zíde;)
Daju
20.05.09,17:28
Áno, môžeš sa zamestnať aj vo svojej vlastnej firme a mzdové i ostatné podmienky pracovnej zmluvy si určuješ sama, takže je to úplne v poriadku, ak to bude aj 1000 € a zmluva môže byť kľudne aj na dobu určitú...;)
Alušik,
ďakujem Ti pekne za skorú odpoveď. Si ma potešila.
Daju
pepone1
21.05.09,03:53
Pre PEPONE ... súhlasím s Gabi - s dôchodkovým poistením sa nezaťažuj - je to malá medzera ... a platiť dôchodkové p z minima sa neoplatí...
A k tej PNke ... počas materskej už neprichádza do úvahy;)
Ale radšej by som ti doporučila prihlásiť sa na DPvN - môže byť aj vyšší VZ ... napr. od 18.6. (19.6.) ... zaplatíš za 1-2 dni ... počas materskej si necháš (neplatí sa)... ale pol roka poistenia budeš mať :)... potom - keď bude končiť materská, sa môžeš (nemusíš) odhlásiť ... možno sa v budúcnosti táto doba poistenia zíde;)

Vdaka Brcko + Katy a R

Viete myslela som ze to dochodkove je povinne si platit z mojej strany v obdobi od ukoncenia PP az po porod (ved je to niekolko tyzdnov) a ze ma budu nahanat aby som to uhradila (znamej to tak povedali tetulky v SP)......ale ako som pochopila z Vasich odpovedi nemusi sa to.......DNP si budem platit a o tom DPvN pouvazujem (staci teda prihlasit sa 1 -2 pred nastupom na MD, zaplatit tie dni pred nastupom na MD a potom neplatit pocas MD....tak)........aj tak ale nechapem preco to stat neuhradza spatne, ved uz budem na MD aj ked poberat ju zacnem neskor po priznani......je to pomylene....

Skusim este dohodu so zamestnavatelom ale neviem ci uspejem (skolstvo-prazdniny???)

A este mal otazocka ohladom zdravotneho poistenia (uz som z toho zmetena)........tam sa hovori tiez o tom ze az ked poberam materske.........a pokial ho este teda nepoberam ale uz som na MD a skoncil mi PP????.......ufuf
K
alušik
21.05.09,04:31
dobrý deň,
kedy sa potom može DNP zrušiť? po narodení dieťaťa? alebo to treba platiť aj počas materskej?
Počas obdobia materskej dovolenky nie je povinnosť platiť poistné, takže pre prípadné nároky z DNP v budúcnosti (napríklad OČR počas rodičovského príspevku a pod.) je dobré nechať si plynúť toto poistenie. Keď poberanie materského skončí a prejdeš na čerpanie rodičovskej dovolenky (rodičovského príspevku), budeš mať opäť povinnosť platiť poistenie z DNP, ak toto poistenie nezrušíš. Ak teda platiť naďalej nechceš, zruš toto poistenie ku dňu, kedy Ti skončí materské.;)
tajnostkárka
21.05.09,04:45
Chcela by som vás poprosiť o radu,alebo o pomoc,
Som na materskej od 22.1.2009,predtým som bola evidovaná na úpsvar,ale dobrovoľne som si platila nemocenskú.Vznikol mi tým pádom nárok na materskú zo sociálnej poisťovne.Všetky tlačivá mám vybavené a taktiež materskú dostávam.No teraz neviem čo ďalej.V dokladoch zo sociálnej poisťovne mám napísané,že mám nárok na materskú od 22.1. do 5.8 2009
Ale z úpsvar mám tlačivo žiadosť o rodičovský príspevok a tam mám poznačené,že po 5mesiacoch.A teraz neviem,do 5.8. budem poberať materskú zo soc.poisťovne?Nieje to len pol roka?Kedy mám vlastne zaniesť na úpsvar tlačivo na rodičovský príspevok?A to po 5mesiacoch života dieťaťa alebo po 5mesiacoch poberania materskej?
Prosím vás poraďte mi niekto,ĎAKUJEM
alušik
21.05.09,05:07
Chcela by som vás poprosiť o radu,alebo o pomoc,
Som na materskej od 22.1.2009,predtým som bola evidovaná na úpsvar,ale dobrovoľne som si platila nemocenskú.Vznikol mi tým pádom nárok na materskú zo sociálnej poisťovne.Všetky tlačivá mám vybavené a taktiež materskú dostávam.No teraz neviem čo ďalej.V dokladoch zo sociálnej poisťovne mám napísané,že mám nárok na materskú od 22.1. do 5.8 2009
Ale z úpsvar mám tlačivo žiadosť o rodičovský príspevok a tam mám poznačené,že po 5mesiacoch.A teraz neviem,do 5.8. budem poberať materskú zo soc.poisťovne?Nieje to len pol roka?Kedy mám vlastne zaniesť na úpsvar tlačivo na rodičovský príspevok?A to po 5mesiacoch života dieťaťa alebo po 5mesiacoch poberania materskej?
Prosím vás poraďte mi niekto,ĎAKUJEM
Materské sa poberá presne 28 týždňov (alebo 37 týždňov), takže to nie je pol roka. Žiadosť o rodičovský príspevok zanesieš na ÚPSVaR až v auguste, keď Ti skončí poberanie materského. Spolu so žiadosťou o rodičovský príspevok tam zanesieš aj tlačivo potvrdené Sociálnou poisťovňou, ktorá potvrdí, že si materské poberala od 22.1. do 5.8.2009. Nárok na rodičovský príspevok Ti teda vznikne od 6.8.2009.;)
zuzkic
21.05.09,06:47
chcela by som spýtať, známa je SZČO , je tehotná, nemá splnenú podmienku 270dní, ak som to dobre pochopila nemá nárok na RP, pretože má aktívnu živnosť.
Čo by mohla spraviť...
Nebolo by riešenie zrušiť živnosť,resp.pozastaviť, zamestnať sa alebo založiť s.r.o.
Poradí mi niekto?
alušik
21.05.09,06:54
Ak podmienku nároku na materské nesplnila, odo dňa narodenia dieťatka má teda nárok na rodičovský príspevok. Ak by však vykonávala zárobkovú činnosť (akúkoľvek) - je jedno, či by bola SZČO, alebo zamestnanec, nemala by nárok na rodičovský príspevok, ale len na príspevok na starostlivosť o dieťa. Reálne si však myslím, že ona naozaj aspoň v začiatkoch po narodení dieťatka žiadnu takúto činnosť vykonávať nebude, preto by som doporučovala prerušiť živnosť na začiatok možno na minimálne obdobie 1/2 roka a potom sa rozhodne, čo ďalej.
brčko
21.05.09,10:46
Chcela by som vás poprosiť o radu,alebo o pomoc,
Som na materskej od 22.1.2009,predtým som bola evidovaná na úpsvar,ale dobrovoľne som si platila nemocenskú.Vznikol mi tým pádom nárok na materskú zo sociálnej poisťovne.Všetky tlačivá mám vybavené a taktiež materskú dostávam.No teraz neviem čo ďalej.V dokladoch zo sociálnej poisťovne mám napísané,že mám nárok na materskú od 22.1. do 5.8 2009
Ale z úpsvar mám tlačivo žiadosť o rodičovský príspevok a tam mám poznačené,že po 5mesiacoch.A teraz neviem,do 5.8. budem poberať materskú zo soc.poisťovne?Nieje to len pol roka?Kedy mám vlastne zaniesť na úpsvar tlačivo na rodičovský príspevok?A to po 5mesiacoch života dieťaťa alebo po 5mesiacoch poberania materskej?
Prosím vás poraďte mi niekto,ĎAKUJEM

súhlasím s alušik. A predpokladám bola si aj na zdr.poistovni sa zahlásiť s dokladom o poberaní materského.
no a dúfam, že si si nezabudla podať prihlášku na SP aby si bola dôch.poistená štátom.
brčko
21.05.09,10:47
pepone,
počkaj si na rozhodnutie zo SP o nároku na materské, s tým zajdi na ZP. To je doklad o poberaní materského.
torta
22.05.09,07:02
Dobry den, poprosim Vas este o jednu radu - vcera som ukoncila stary PP a dnes som uzatvorila novy PP (vykazy ukoncenie a zaciatok su uz na SP), cize zamestnana budem od 22. 5. 09 do 31. 5. 09. Aky ma byt moj VZ, aby mi vysla maximalna materska? Od 1. juna nastupujem na PN a od 6. 6. 09 som oficialne na MD. Velmi pekne Vam dakujem. A este ma zaujima, ci bude mat vplyv na VZ skutocnost, ze by som niekedy v priebehu buduceho tyzdna uz isla na PN? Velmi pekne Vam dakujem!
linda1108
22.05.09,08:09
Dobry den, ja viem ze ste to tu uz preberali vela krat len niektorym veciam nerozumiem.Vjuni 2008 som skoncila skolu od 1.9.2008 do 14.1.2009som bola nezamestnana a od 15.1.2009 som zamestnana ale na minimalny plat.V lete planujem otehotniet a tak by som sa mala teda teraz prihlasit ako DNP?a aky VZ tam mam uviest z ktoreho budem platit DNP??Velmi pekne vam dakujem
brčko
22.05.09,09:17
Dobry den, poprosim Vas este o jednu radu - vcera som ukoncila stary PP a dnes som uzatvorila novy PP (vykazy ukoncenie a zaciatok su uz na SP), cize zamestnana budem od 22. 5. 09 do 31. 5. 09. Aky ma byt moj VZ, aby mi vysla maximalna materska? Od 1. juna nastupujem na PN a od 6. 6. 09 som oficialne na MD. Velmi pekne Vam dakujem. A este ma zaujima, ci bude mat vplyv na VZ skutocnost, ze by som niekedy v priebehu buduceho tyzdna uz isla na PN? Velmi pekne Vam dakujem!

škoda, že tvoj PP nevznikol až v pondelok 25.5., stačila by ti o dosť menšia mzda. Planovala si to najprv na 1.6.09

no ak začne tvoj PP 22.5.09, PP bude trvať k nástupu na PN a aj k nástupu na MD a na PN/MD pôjdeš v júni, tj. najskôr 1.6.09, tak potom na dosiahnutie max. nemocenského (resp. náhrady mzdy od zamestnávatela, lebo PN nebude trvať viac ako 10dní) a následne aj max. materského potrebuješ dosiahnuť za obdobie od 22.5.09 do 31.5.09 hrubú mzdu vo výške 1003,09eur :31dní v máji x 10kal.dní.
Ak by si nastupovala na PN už v piatok 29.5.09, tak ti stačí dosiahnuť HM vo výške 1003,09eur : 31 x 7kal.dní na dosiahnutie maxim. materskej.
tajnostkárka
25.05.09,08:14
súhlasím s alušik. A predpokladám bola si aj na zdr.poistovni sa zahlásiť s dokladom o poberaní materského.
no a dúfam, že si si nezabudla podať prihlášku na SP aby si bola dôch.poistená štátom.

áno brčko to mám všetko urobené,aj ponechané DNP a po skončení Materskej si ho chcem naďalej sama platiť
ďakujem vám za rady a odpovede;)
betyna8
25.05.09,08:40
Dobry den,
prosim o radu.
DNP si platim od februára a tak by som mala splniť podmienku 270 dni do nastupu na matersku dovolenku. DNP som si vypočítala z rozdielu maximálneho vymeriavacieho základu a mojej mzdy pre rok 2009, t.j.450€. Avšak ,keďže mi pôrod vychádza na december,rozhodujúcim pre mňa bude zo zamestnania rok 2008,keď som mala mzdu 10 000 sk. Tým pádom nezískam maximálnu výšku materskej.Na socialke mi pvoedala,že VZ si môžem meniť raz za pol roka.Dalo by sa to zachrániť napr.tak,že by som si od augusta urobila zmenu a platila viac do DNP.Mala by som potom narok na max.matersku. Ďakujem pekne za každú radu.;)
Tinika
25.05.09,10:55
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, v oktobri nastupujem na materskú, dostanem max. Od januara mam opať VZ na nemocenské min. Ak by som v r. 2010 isla na PN tak dostanem len minimum. Ako sa da PN zvysit? Lebo ak by som sa teraz odhlasila a znova prihlasila tak to by aj materska by sa mi začala počitat z toho posledneho prihlasenia nie? Alebo ako to urobit? Zmenit VZ teraz a platiť max. VZ s tym ze PN v roku 2010 síce nebude max. ale z priemeru roka 2009? Ďakujem za rady
alušik
25.05.09,11:56
Dobry den,
prosim o radu.
DNP si platim od februára a tak by som mala splniť podmienku 270 dni do nastupu na matersku dovolenku. DNP som si vypočítala z rozdielu maximálneho vymeriavacieho základu a mojej mzdy pre rok 2009, t.j.450€. Avšak ,keďže mi pôrod vychádza na december,rozhodujúcim pre mňa bude zo zamestnania rok 2008,keď som mala mzdu 10 000 sk. Tým pádom nezískam maximálnu výšku materskej.Na socialke mi pvoedala,že VZ si môžem meniť raz za pol roka.Dalo by sa to zachrániť napr.tak,že by som si od augusta urobila zmenu a platila viac do DNP.Mala by som potom narok na max.matersku. Ďakujem pekne za každú radu.;)
Áno,zmenu VZ môžeš robiť len raz za pol roka. Ale nič Ti nebráni ukončiť poistenie a založiť nové s iným VZ. Tam je len podmienka, že Tebou určeného vymeriavacieho základu Ti začnú platiť pri dobrovoľnom poistení až po uplynutí 26 týždňov. Nepíšeš presný dátum, ale do decembra ešte tých 26 týždňov stíhaš. Choď a urob to teda nie cez zmenu, ale cez odhlášku a prihlášku na DNP - najlepšie ešte tento týždeň.
Katy a R
25.05.09,12:19
Áno,zmenu VZ môžeš robiť len raz za pol roka. Ale nič Ti nebráni ukončiť poistenie a založiť nové s iným VZ. Tam je len podmienka, že Tebou určeného vymeriavacieho základu Ti začnú platiť pri dobrovoľnom poistení až po uplynutí 26 týždňov. Nepíšeš presný dátum, ale do decembra ešte tých 26 týždňov stíhaš. Choď a urob to teda nie cez zmenu, ale cez odhlášku a prihlášku na DNP - najlepšie ešte tento týždeň.

Ono to s tým prihlásením s vyšším VZ nie je až také jednoduché ;). Ide o zmenu VZ .. a tá je možná po 6-tich mesiacoch. ... aj keď už tu na porade sú popísané prípady, že to v SP bez problémom prijali. Neviem ale, či to aj tak bez problémov pôjde .. keď bude SP vyplácať dávku.:confused::mee:
betyna8
25.05.09,12:25
No veď práve,mne to ta teta hned povedala,ze si to budem moct zmeniť až po pol roku.No uvidím.každopádne ďakujem za rady.
betyna8
25.05.09,12:27
Áno,zmenu VZ môžeš robiť len raz za pol roka. Ale nič Ti nebráni ukončiť poistenie a založiť nové s iným VZ. Tam je len podmienka, že Tebou určeného vymeriavacieho základu Ti začnú platiť pri dobrovoľnom poistení až po uplynutí 26 týždňov. Nepíšeš presný dátum, ale do decembra ešte tých 26 týždňov stíhaš. Choď a urob to teda nie cez zmenu, ale cez odhlášku a prihlášku na DNP - najlepšie ešte tento týždeň.

ďakujem za radu,ale na matersku pojdem pravdepodobne zaciatkom novembra a to už nestiham tých 26.Nič to,najlepšie sa človek učí na vlastných chybách,ale nevedela som ,ci sa nam podari dietatko este v tomto roku.Ale aspon viem,že platit vyšie odovdy sa mi už neoplatí.;)
Katy a R
25.05.09,12:31
Dobry den,
prosim o radu.
DNP si platim od februára a tak by som mala splniť podmienku 270 dni do nastupu na matersku dovolenku. DNP som si vypočítala z rozdielu maximálneho vymeriavacieho základu a mojej mzdy pre rok 2009, t.j.450€. Avšak ,keďže mi pôrod vychádza na december,rozhodujúcim pre mňa bude zo zamestnania rok 2008,keď som mala mzdu 10 000 sk. Tým pádom nezískam maximálnu výšku materskej.Na socialke mi pvoedala,že VZ si môžem meniť raz za pol roka.Dalo by sa to zachrániť napr.tak,že by som si od augusta urobila zmenu a platila viac do DNP.Mala by som potom narok na max.matersku. Ďakujem pekne za každú radu.;)

Poistné sa prednostne platí zo zamestnania ... a až potom z VZ DNPO. To znamená, že ak máš VZ v zamestnaní - v týchto mesiacoch 550, tak nemá význam zvyšovať. Dokonca v tvojom prípade sa môže stať, že z DNP sa ti nebude počítať ani tých 450:mee: (v tom prípade budeš mať preplatok na poistnom DNPO) .... to vtedy, ak by si v niektorom mesiaci mala vyplatenú odmenu (skrátka vyšší VZ) ...
doplním:
Ak by v septembri, otóbri a novembri vychádzala nižšia mzda (VZ) ... tak potom má význam urobiť v auguste zmenu VZ (zvýšenie)
betyna8
25.05.09,13:11
Poistné sa prednostne platí zo zamestnania ... a až potom z VZ DNPO. To znamená, že ak máš VZ v zamestnaní - v týchto mesiacoch 550, tak nemá význam zvyšovať. Dokonca v tvojom prípade sa môže stať, že z DNP sa ti nebude počítať ani tých 450:mee: (v tom prípade budeš mať preplatok na poistnom DNPO) .... to vtedy, ak by si v niektorom mesiaci mala vyplatenú odmenu (skrátka vyšší VZ) ...
doplním:
Ak by v septembri, otóbri a novembri vychádzala nižšia mzda (VZ) ... tak potom má význam urobiť v auguste zmenu VZ (zvýšenie)

ten plat mam 450 a nie 550 ,nepresne som sa vyjadrila a pokial viem,zo zamestania sa mi bude ratat prijem roku 2008,ten bude rozhodujucim obdobim alebo sa nie?
brčko
25.05.09,13:21
Dobry den,
prosim o radu.
DNP si platim od februára a tak by som mala splniť podmienku 270 dni do nastupu na matersku dovolenku. DNP som si vypočítala z rozdielu maximálneho vymeriavacieho základu a mojej mzdy pre rok 2009, t.j.450€. Avšak ,keďže mi pôrod vychádza na december,rozhodujúcim pre mňa bude zo zamestnania rok 2008,keď som mala mzdu 10 000 sk. Tým pádom nezískam maximálnu výšku materskej.Na socialke mi pvoedala,že VZ si môžem meniť raz za pol roka.Dalo by sa to zachrániť napr.tak,že by som si od augusta urobila zmenu a platila viac do DNP.Mala by som potom narok na max.matersku. Ďakujem pekne za každú radu.;)

betyna,
ty si neurobila žiadnu chybu. Predpokladám, že tvoj mesačný plat/HM/VZ pre NP v r.2008 bol 10000sk= cca 330eur a plat v r.2009 je 550eur= cca 16500Sk 450eur= cca 13500Sk
Aj keby si urobila čokolvek, ak ti začalo DNP až v r.2009 a platíš v súčte z DNP maximum a "tvoja mzda v r.2009 je výraznejšie vyššia oproti roku 2008", tak maximum nedosiahneš. Lebo VZ zo zamestnania v r.2008 a predpokladám ani v r.2009 neovplyvníš. To by sa dalo jedine v prípade, ak by si začala platiť DNP pred koncom roku 2008, aby RO aj z DNP bol rok 2008, resp. obdobie od prihlásenia do 31.12.08. Ale to by bolo tiež len maximum z decembra 2008.

No vzhladom na to, že nastupuješ na MD v 11/09 a si prihlásená na DNP od 1.2.09, tak si môžeš v júli dať zmenu VZ z DNP na rozdiel nového maxima platného od 1.7.09 a tvojej mzdy. TEnto vyšší/zmenený VZ bude platný od 1.8.09, takže za 8+9+10/09 budeš mať VZ z DNP o niečo vyšší.
Katy a R
25.05.09,13:22
ten plat mam 450 a nie 550 ,nepresne som sa vyjadrila a pokial viem,zo zamestania sa mi bude ratat prijem roku 2008,ten bude rozhodujucim obdobim alebo sa nie?

... zo zamestnania áno (RO je rok 2008) ..
Aký VZ si si dala na DNP?
Ak máš plat (VZ) teraz v máji 450 ... a na DNP si si dala VZ 700 .... tak z DNP sa ti nebude počítať 700, ale len rozdiel maxima a VZ v zamestnaní ..
RO pre DNP je od februára 09 do októbra 09 (ak nastúpiš v novembri)
betyna8
25.05.09,13:33
... zo zamestnania áno (RO je rok 2008) ..
Aký VZ si si dala na DNP?
Ak máš plat (VZ) teraz v máji 450 ... a na DNP si si dala VZ 700 .... tak z DNP sa ti nebude počítať 700, ale len rozdiel maxima a VZ v zamestnaní ..
RO pre DNP je od februára 09 do októbra 09 (ak nastúpiš v novembri)

No na DNP som si dala VZ podla terajsieho prijmu, teda 553 €
betyna8
25.05.09,13:39
betyna,
ty si neurobila žiadnu chybu. Predpokladám, že tvoj mesačný plat/HM/VZ pre NP v r.2008 bol 10000sk= cca 330eur a plat v r.2009 je 550eur= cca 16500Sk 450eur= cca 13500Sk
Aj keby si urobila čokolvek, ak ti začalo DNP až v r.2009 a platíš v súčte z DNP maximum a "tvoja mzda v r.2009 je výraznejšie vyššia oproti roku 2008", tak maximum nedosiahneš. Lebo VZ zo zamestnania v r.2008 a predpokladám ani v r.2009 neovplyvníš. To by sa dalo jedine v prípade, ak by si začala platiť DNP pred koncom roku 2008, aby RO aj z DNP bol rok 2008, resp. obdobie od prihlásenia do 31.12.08. Ale to by bolo tiež len maximum z decembra 2008.

No vzhladom na to, že nastupuješ na MD v 11/09 a si prihlásená na DNP od 1.2.09, tak si môžeš v júli dať zmenu VZ z DNP na rozdiel nového maxima platného od 1.7.09 a tvojej mzdy. TEnto vyšší/zmenený VZ bude platný od 1.8.09, takže za 8+9+10/09 budeš mať VZ z DNP o niečo vyšší.

ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúcu odpoveď,konečne mám v tom jasno;)
Katy a R
25.05.09,13:39
No na DNP som si dala VZ podla terajsieho prijmu, teda 553 €
Ak máš stále plat 450 (nekolíše).. tak je to tuším presne ... a ešte by si mohla urobiť tú zmenu v auguste .... ako radí Gabi vyššie (bude sa zvyšovať maximum)... :)
betyna8
25.05.09,13:55
Ak máš stále plat 450 (nekolíše).. tak je to tuším presne ... a ešte by si mohla urobiť tú zmenu v auguste .... ako radí Gabi vyššie (bude sa zvyšovať maximum)... :)

no ano ja som si to vypocitavala,ked som sa nam prihlasovala a plat mam fixny.Zmenu musim nahlasit asi uz v juli.Ale dakujem,aspon daco ešte vylepším.Len dúfam,že naši zákonodarci nezmenia,resp. nezrušia toto DNP.
Tinika
26.05.09,07:15
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, v oktobri nastupujem na materskú, dostanem max. Od januara mam opať VZ na nemocenské min. Ak by som v r. 2010 isla na PN tak dostanem len minimum. Ako sa da PN zvysit? Lebo ak by som sa teraz odhlasila a znova prihlasila tak to by aj materska by sa mi začala počitat z toho posledneho prihlasenia nie? Alebo ako to urobit? Zmenit VZ teraz a platiť max. VZ s tym ze PN v roku 2010 síce nebude max. ale z priemeru roka 2009? Ďakujem za rady

Nikto nevie poradiť?
betyna8
26.05.09,07:21
Nikto nevie poradiť?

no tinika neviem presne,ale ak som to dobre pochopila aj mne tu dievcata pisali,ze sa ta materska z DNP pocita z VZ za poslednych 26 týždňov pred nástupom na matersku
Tinika
26.05.09,07:26
no tinika neviem presne,ale ak som to dobre pochopila aj mne tu dievcata pisali,ze sa ta materska z DNP pocita z VZ za poslednych 26 týždňov pred nástupom na matersku

čo sa týka materskej, v tom mám jasno, mne ide o to ze ak by som isla na buduci rok na PN ako si to teraz viem este ovplyvnit. Ale dakujem, ja som stihla este matersku poriesit po starom, takze bude max.
tomas
26.05.09,08:08
Caute,

chcel by som sa poradit lebo sa neviem z toho vysomarit.

Partnerka je tehotna a pojde na MD v 11/2009.

Doteraz bola posledne roky zamestnana, teda nemocensky poistena. Od 1.6. bude nazamestnana (teda evidovana na urade prace), ktory nemocenske poistenie neplati.

Nie je mi jasne ci v momente nastupu na MD musi byt nemocensky poistena aby ziskala narok, alebo staci to, ze teraz uz splna 270 dni za posledne roky a teda sa nemusi dobrovolne poistovat, VZ bude rok 2008?

Druha otazka. Ak by sa dala na DNP od 1.6. ale nesplnila tych 26m pred nastupom na MD (celkovo za 2 roky by to ale stale bolo splnene), potom by bol VZ stale rok 2008 alebo uz ten ktory by si urcila pri DNP?

Dakujem za vsetky rady!
brčko
26.05.09,13:17
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, v oktobri nastupujem na materskú, dostanem max. Od januara mam opať VZ na nemocenské min. Ak by som v r. 2010 isla na PN tak dostanem len minimum. Ako sa da PN zvysit? Lebo ak by som sa teraz odhlasila a znova prihlasila tak to by aj materska by sa mi začala počitat z toho posledneho prihlasenia nie? Alebo ako to urobit? Zmenit VZ teraz a platiť max. VZ s tym ze PN v roku 2010 síce nebude max. ale z priemeru roka 2009? Ďakujem za rady

Ak máš od 1/09 VZ z DNP minimum a chceš čerpať nem.dávky aj po ukončení poberania materského z maxima, tak môžeš podla mna urobiť tak, že sa počas poberania materského odhlásiš z DNP napr. 30.12.09 a znovu sa prihlásiš napr. od 1.1.2010 (musí to byť až r. 2010!!! nie ešte v r.2009!!!) s maxim. VZ. Počas poberania materského DNP platiť nemusíš. A od 1.1.2010 ti začne plynúť nových 26týžnov. Po ich uplynutí sa bude rátať nem.dávka z VZ, z ktorého budeš platiť po ukončení poberania materského. NEvýhoda je, že ak chceš max.dávku, tak musíš platiť stále z maxima. No a 26týždnov uplynie cca dva mesiace po ukončení poberania materského, t.j. nebude nárok na nem. dávku z maxima hned po ukončení poberania materského, ale až po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia.
To platí, ak sa v zákone o SP nič nezmení.
brčko
26.05.09,13:24
Caute,

chcel by som sa poradit lebo sa neviem z toho vysomarit.

Partnerka je tehotna a pojde na MD v 11/2009.

Doteraz bola posledne roky zamestnana, teda nemocensky poistena. Od 1.6. bude nazamestnana (teda evidovana na urade prace), ktory nemocenske poistenie neplati.

Nie je mi jasne ci v momente nastupu na MD musi byt nemocensky poistena aby ziskala narok, alebo staci to, ze teraz uz splna 270 dni za posledne roky a teda sa nemusi dobrovolne poistovat, VZ bude rok 2008?

Druha otazka. Ak by sa dala na DNP od 1.6. ale nesplnila tych 26m pred nastupom na MD (celkovo za 2 roky by to ale stale bolo splnene), potom by bol VZ stale rok 2008 alebo uz ten ktory by si urcila pri DNP?

Dakujem za vsetky rady!

Ak splna podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak pre nárok na materské, ak už nestíha splniť podmienku aspon 26týždnov od prihlásenia na DNP do nástupu na MD, je DNP pre nu nie výhodné.

Záleží kedy vznikol jej posledný prac.pomer, ktorý končí 31.5.09. V čase ukončenia tohto PP už bola tehotná, takže je v tzv. ochrannej lehote z tohto ukončeného nem.poistenia. Takže treba len nastúpiť na MD najneskôr 30.11.09 a mať od zamestnávatela potvrdené tlačivo "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku". Toto potvrdenie spolu so žiadosťou o materské odovzdá v SP podla sídla zamestnávatela.
Ak by dovtedy vznikol dôvod pre PN, tak tak isto bude potrebovať od zamestnávatela také isté potvrdenie (zvlášť) a bude mať nárok na nemocenské (príp. aj ošetrovné) v ochrannej lehote z ukončeného zamestnania. Tam tiež platí OL 6mesiacov (a nedajte sa odbiť, že nie!)

Ak jej posledný PP začal pred r.2008, resp. 1.1.08, tak sa jej materské bude rátať z vym.základov v r.2008. Ak vznikol tento posledný PP v r.2008, tak sa jej materské bude rátať z obdobia od začiatku tohto PP do 31.12.08.

Ak by sa ešte medzitým zamestnala napr. s vyšším VZ (pozor, ráta sa to na kalendárne dni v rozhod.období a to záleží od konkrétnych dátumov!), tak sa jej materské bude rátať z tohto POSLEdného PP, aj keby trval len 2dni.
Tinika
26.05.09,14:45
Ak máš od 1/09 VZ z DNP minimum a chceš čerpať nem.dávky aj po ukončení poberania materského z maxima, tak môžeš podla mna urobiť tak, že sa počas poberania materského odhlásiš z DNP napr. 30.12.09 a znovu sa prihlásiš napr. od 1.1.2010 (musí to byť až r. 2010!!! nie ešte v r.2009!!!) s maxim. VZ. Počas poberania materského DNP platiť nemusíš. A od 1.1.2010 ti začne plynúť nových 26týžnov. Po ich uplynutí sa bude rátať nem.dávka z VZ, z ktorého budeš platiť po ukončení poberania materského. NEvýhoda je, že ak chceš max.dávku, tak musíš platiť stále z maxima. No a 26týždnov uplynie cca dva mesiace po ukončení poberania materského, t.j. nebude nárok na nem. dávku z maxima hned po ukončení poberania materského, ale až po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia.
To platí, ak sa v zákone o SP nič nezmení.

Ďakujem za odpoveď, no a ako je to z odvodami szco počas materskej? Neviem sa dopracovat k príkladu, ktorý som tu dávno čítala, že koľko cca možem zarobiť počas materskej a nemusím platiť odvody do SP
ada.lubo
26.05.09,18:18
Dobrý večer chcela by som tiež poradiť. Momentálne som na MD od 11/07, momentálne sa snažíme o druhé dieťatko. pri prvom sme zevyužili DNP a chceli by sme sa o to pokúsiť teraz, len neviem ako na to keďže som už viac ako jeden a pol roka na MD. Ak si začnem platiť DNP teraz ešte tých 270 dní snihnem lebo ešte nie som tehotná ale mám si dať VZ maximum alebo minimum?
pepone1
27.05.09,04:44
Ahojte poradaci,

takze po dohode s lekrom nastupujem na MD 8 tyzdnov pred porodom, t.j. od 20.6.2009......kedze si platim DNP, jedna otazocka kedy mam zaplatit (uhradit) za jun DNP aby nebol nejaky problem zo SP......mam uhradit celu ciastku co platim na mesiac alebo staci len nejaka alikvotna cast mesiaca (kedze pocas MD netreba platit poistne ako sa tu pisalo)

Vdaka K.
Katy a R
27.05.09,05:26
Ahojte poradaci,

takze po dohode s lekrom nastupujem na MD 8 tyzdnov pred porodom, t.j. od 20.6.2009......kedze si platim DNP, jedna otazocka kedy mam zaplatit (uhradit) za jun DNP aby nebol nejaky problem zo SP......mam uhradit celu ciastku co platim na mesiac alebo staci len nejaka alikvotna cast mesiaca (kedze pocas MD netreba platit poistne ako sa tu pisalo)

Vdaka K.

Pre priznanie dávky je dôležité, aby bola uhradená splátka za máj (a samozrejme, aby si nemala nejaký nedoplatok...). Za jún môžeš uhradiť poistné normálne do 8. júla .... za 19 dní (19/30 z mesačného poistného).
alušik
27.05.09,06:16
Dobrý večer chcela by som tiež poradiť. Momentálne som na MD od 11/07, momentálne sa snažíme o druhé dieťatko. pri prvom sme zevyužili DNP a chceli by sme sa o to pokúsiť teraz, len neviem ako na to keďže som už viac ako jeden a pol roka na MD. Ak si začnem platiť DNP teraz ešte tých 270 dní snihnem lebo ešte nie som tehotná ale mám si dať VZ maximum alebo minimum?
Áno, DNP sa dá využiť. Treba sa ísť prihlásiť na Sociálnu poisťovňu a VZ by som dala na začiatok minimálny - len kvôli plynutiu doby 270 dní nemocenského poistenia. Potom, keď zistíš, že si tehotná, tak by som zašla opäť na SP a zrušila existujúce poistenie s minimálnym VZ a založila si úplne nové (pozor - neurobiť len zmenu!!!, ale odhlásenie a prihlásenie) s maximálnym VZ. Je dôležité urobiť to relatívne skoro po otehotnení, aby sa s prehľadom stíhala zase iná podmienka a to trvanie DNP 26 týždňov pred vypísaním na MD, aby sa z tohto maximálneho VZ aj počítalo materské a nestanovili ho len cez pravdepodobný VZ - ten by bol v tých prvých 26 týždňoch po vzniku DNP minimálny).;)
tomas
27.05.09,06:17
Ak splna podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak pre nárok na materské, ak už nestíha splniť podmienku aspon 26týždnov od prihlásenia na DNP do nástupu na MD, je DNP pre nu nie výhodné.

Záleží kedy vznikol jej posledný prac.pomer, ktorý končí 31.5.09. V čase ukončenia tohto PP už bola tehotná, takže je v tzv. ochrannej lehote z tohto ukončeného nem.poistenia. Takže treba len nastúpiť na MD najneskôr 30.11.09 a mať od zamestnávatela potvrdené tlačivo "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku". Toto potvrdenie spolu so žiadosťou o materské odovzdá v SP podla sídla zamestnávatela.
Ak by dovtedy vznikol dôvod pre PN, tak tak isto bude potrebovať od zamestnávatela také isté potvrdenie (zvlášť) a bude mať nárok na nemocenské (príp. aj ošetrovné) v ochrannej lehote z ukončeného zamestnania. Tam tiež platí OL 6mesiacov (a nedajte sa odbiť, že nie!)

Ak jej posledný PP začal pred r.2008, resp. 1.1.08, tak sa jej materské bude rátať z vym.základov v r.2008. Ak vznikol tento posledný PP v r.2008, tak sa jej materské bude rátať z obdobia od začiatku tohto PP do 31.12.08.

Ak by sa ešte medzitým zamestnala napr. s vyšším VZ (pozor, ráta sa to na kalendárne dni v rozhod.období a to záleží od konkrétnych dátumov!), tak sa jej materské bude rátať z tohto POSLEdného PP, aj keby trval len 2dni.
Super, velmi pekne dakujem za objasnenie, uz som si to nasiel aj v zakone. Takzeta ochrana lehota (OL) bude platit do 30.11.09.

Bolo by ale skvele ak by sa dal uplatnit iny VZ ako ten zo zamestnania, z ktoreho plati OL, lebo ten by bol nizky.

Ak spravne rozumiem zakonu a definicii rozhodneho obdobia (RO), tak ak by pocas OL mala kratkodobe zamestnanie, tak o ten cas by sa predlzila OL ale stale by sa VZ pocital z povodneho zamestnania. Co nerozumiem je po akom dlhom case sa zacne OL pocitat z toho noveho zamestnania, ktore by vzniklo pocas tehotenstva a aj skoncilo pred nastupom na MD?

Vychadza mi to teda tak, ze ak by zamestnanie vzniklo v mesiaci nastupu na MD a trvalo aj v momente nastupu na MD, tak potom by bolo RO odo dna zamestnania po nastup na MD. A teda by mohlo byt materske vyssie. Je to tak spravne?

dakujem vopred
mery82m
27.05.09,08:21
ahojte poraďáci, takže zo zam. som sa dohodla dovolenke, straaaaasne pekne vam ďakujem, keď by nebolo vašich cenných rád, tak už mám neplatené voľno!!! Ešte raz ďakujem. papa
alušik
27.05.09,11:22
Vychadza mi to teda tak, ze ak by zamestnanie vzniklo v mesiaci nastupu na MD a trvalo aj v momente nastupu na MD, tak potom by bolo RO odo dna zamestnania po nastup na MD. A teda by mohlo byt materske vyssie. Je to tak spravne?
dakujem vopred
Áno, presne tak.;)
brčko
27.05.09,11:33
Super, velmi pekne dakujem za objasnenie, uz som si to nasiel aj v zakone. Takzeta ochrana lehota (OL) bude platit do 30.11.09.

ešte som nenapísala, že v ochrannej lehote vzniká nárok na materské 6týždnov pred pravdep. termínom pôrodu, t.j. nie 8týždnov (aspon tak rozumiem zákonu o sociálnom poistení § 50

Bolo by ale skvele ak by sa dal uplatnit iny VZ ako ten zo zamestnania, z ktoreho plati OL, lebo ten by bol nizky.

Ak spravne rozumiem zakonu a definicii rozhodneho obdobia (RO), tak ak by pocas OL mala kratkodobe zamestnanie, tak o ten cas by sa predlzila OL ale stale by sa VZ pocital z povodneho zamestnania. Co nerozumiem je po akom dlhom case sa zacne OL pocitat z toho noveho zamestnania, ktore by vzniklo pocas tehotenstva a aj skoncilo pred nastupom na MD? ako som písala, stačili by aj 2dni (1den radšej nie, kvôli definícii RO v ochrannej lehote vid § 54 ods. 3 + ods.2 písm.c. lebo v ochrannej lehote sa posledný den PP neráta, tak by mohol byť trochu problém s vyčíslením vymer.základu)
Ak by jej vznikol nový PP a bol ukončený ešte pred nástupom na MD, tak aj keby trval 2dni, tak z neho trvá ochranná lehota 6mesiacov (ak by si nárok na materské uplatnoval z tohto posledného PP, tak dni nem.poistenia z UKONčených predchádzajúcich nem.poistení/prac.pomerov sa prirátajú du dnom tohto posledného PP. Ochranná lehota začína plynúť nová, zase 6mesiacov. Pre tehotné v čase ukončenia PP/nem.poistenia platí OL VžDY 6mesiacov od ukončenia nem.poistenia (a to by platilo aj na nový PP ktorý aj začal aj skončil v tehotenstve), aj ked trvá PP kratšie, napr. len 2dni.

Vychadza mi to teda tak, ze ak by zamestnanie vzniklo v mesiaci nastupu na MD a trvalo aj v momente nastupu na MD, tak potom by bolo RO odo dna zamestnania po nastup na MD. A teda by mohlo byt materske vyssie. Je to tak spravne?

dakujem vopred

áno, od vzniku nem.poistenia do dna pred nástupom na MD (takže rátajú sa aj víkendy!).
brčko
27.05.09,11:47
Ďakujem za odpoveď, no a ako je to z odvodami szco počas materskej? Neviem sa dopracovat k príkladu, ktorý som tu dávno čítala, že koľko cca možem zarobiť počas materskej a nemusím platiť odvody do SP

počas "poberania materského z povinného NP szčo" (obvykle 28 alebo 37týždnov) nemusíš vôbec platiť odvody do SP, aj keby si fakturovala milionové sumy.
Od 1.7.2010 sa povinnosť platiť povinné odvody szčo do SP bude posudzovať podla výšky príjmu v r.2009 a rátať suma odvodu podla základu dane v r.2009. A to bez ohladu na to, či si poberala alebo nepoberala materské v r.2009. Presne tak, ako teraz od 1.7.09 podla príjmu/základu dane z r.2008.
tomas
28.05.09,06:07
áno, od vzniku nem.poistenia do dna pred nástupom na MD (takže rátajú sa aj víkendy!).
Dakujem za rady, vyzera do dost pozitivne, aby sme mali slusnu matersku :-) To sa fakt hodi.
Tinika
28.05.09,06:54
počas "poberania materského z povinného NP szčo" (obvykle 28 alebo 37týždnov) nemusíš vôbec platiť odvody do SP, aj keby si fakturovala milionové sumy.
Od 1.7.2010 sa povinnosť platiť povinné odvody szčo do SP bude posudzovať podla výšky príjmu v r.2009 a rátať suma odvodu podla základu dane v r.2009. A to bez ohladu na to, či si poberala alebo nepoberala materské v r.2009. Presne tak, ako teraz od 1.7.09 podla príjmu/základu dane z r.2008.

dakujem za radu
zuzach
28.05.09,10:14
zamestnankyna poslala žiadosť o materské, ale ona už na materskej je od 2.7.06, neviem, čo mám do tej žiadosti napísať, že kedy pracovala naposledy a či a ako mám vlastne uviesť ten predpokladný vymeriavací základ,, to len do listu napíšem či ako?
brčko
28.05.09,10:28
zamestnankyna poslala žiadosť o materské, ale ona už na materskej je od 2.7.06, neviem, čo mám do tej žiadosti napísať, že kedy pracovala naposledy a či a ako mám vlastne uviesť ten predpokladný vymeriavací základ,, to len do listu napíšem či ako?

a ty si mzdárka?
ak áno sa čudujem, že nevieš, že nie je na MD, ale už na RD, .tj. mala by mať prerušené poistenie v SP. Počas novej MD treba ukončiť prerušenie poistenia a nahlásiť nástup na MD!!!

No a príp. môžeš povedať mamičke, že nech si nezabudne SAMA podať prihlášku odo dna po ukončení poberania matersého/čerpania MD na soc.poistovni podla bydliska. Inak nebude dôch.poistená odo dna čerpania RD!!!

No a k žiadosti o materské treba vyplniť také isté tlačivo ako k PN-ke, volá sa cca "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku".

k výške pravd.VZ si pozri § 57 ods.2 zákona o sociálnom poistení.
zuzach
28.05.09,11:01
dakujem..
nie som mzdárka, ale v rámci šetrenia mzdárku nemáme,, takže robím čo môžem
Tinika
28.05.09,12:37
Dobrý deň, ešte by ma zaujímalo ako je to so SZCO a rodičovským príspevkom. Ak nebudem mať zrušenú, alebo prerušenú živnosť, mám nárok na tento príspevok? Ďakujem
Tinika
28.05.09,12:40
Dobrý deň, ešte by ma zaujímalo ako je to so SZCO a rodičovským príspevkom. Ak nebudem mať zrušenú, alebo prerušenú živnosť, mám nárok na tento príspevok? Ďakujem

No prave som sa k tomu dopatrala, ze počas materskej je to ok, ale počas rodičovskej dovolenky uz musim živnost prerušiť alebo zrušiť
Tinika
28.05.09,12:42
Takže asi mi ostavaju len dohody o vykonaní práce. Je potom obmedzená výška koľko možem na dohodu zarobiť?
tornyai
28.05.09,18:39
Poraďte čo sa dá vymyslieť ak je manželka na materskej od 4/2007 a materskú mala nižšiu ako rodičovský ktorý poberá doteraz a vlastne od 10/2009 nastupuje na druhú materskú.
Sarah
29.05.09,10:25
Pekný deň, prosím o radu. Termín pôrodu mám 31.08.2009. Nakoľko pri spracovávaní daňových priznaní som to moc prehnala, rovno z DÚ ma odviezli do nemocnice a odvtedy som na rizikovom tehotenstve, našťastie už prepustená do domácej liečby. 11.05.09 som si ukončila starý pracovný pomer, mala som tam nízky VZ v r. 2008. Od 21.05.2009 som si uzatvorila nový PP s VZ 1 000,- EUR/mes. Od 22.05.09 mám znovu PN. Rozmýšľam správne, že PN i materská mi bude rátaná z tohto nového VZ? Nevadí, že PP trval len 1 deň? Dosiahnem tak maximum? Ospravedlňujem sa, isto ste to tu rozoberali, ale musím len ležať, inak mi hneď začne tvrdnúť brúško, ďakujem za pochopenie a želám všetkým mamičkám bezproblémové tehotenstvo.
alušik
29.05.09,10:41
Poraďte čo sa dá vymyslieť ak je manželka na materskej od 4/2007 a materskú mala nižšiu ako rodičovský ktorý poberá doteraz a vlastne od 10/2009 nastupuje na druhú materskú.
A pracovný pomer u zamestnávateľa jej stále nepretržite trvá?
alušik
29.05.09,10:44
Pekný deň, prosím o radu. Termín pôrodu mám 31.08.2009. Nakoľko pri spracovávaní daňových priznaní som to moc prehnala, rovno z DÚ ma odviezli do nemocnice a odvtedy som na rizikovom tehotenstve, našťastie už prepustená do domácej liečby. 11.05.09 som si ukončila starý pracovný pomer, mala som tam nízky VZ v r. 2008. Od 21.05.2009 som si uzatvorila nový PP s VZ 1 000,- EUR/mes. Od 22.05.09 mám znovu PN. Rozmýšľam správne, že PN i materská mi bude rátaná z tohto nového VZ? Nevadí, že PP trval len 1 deň? Dosiahnem tak maximum? Ospravedlňujem sa, isto ste to tu rozoberali, ale musím len ležať, inak mi hneď začne tvrdnúť brúško, ďakujem za pochopenie a želám všetkým mamičkám bezproblémové tehotenstvo.
Áno, VZ bude posudzovaný od vzniku posledného nemocenského poistenia, t.j. od 22.5. a nevadí, že príjem z tohto pracovného pomeru je len za 1 deň a následne je nástup na PN a následne na MD. Celkom maximálne maximum to nebude, lebo od 1.7. dôjde opäť k úprave maximálnych vymeriavacích základov, a tým pádom sa zmení aj maximálna možná dávka.
Sarah
29.05.09,10:50
Ďakujem veľmi pekne za skorú odpoveď.
tornyai
29.05.09,11:02
A pracovný pomer u zamestnávateľa jej stále nepretržite trvá?
Áno je doma s dieťatom a trvá.
alušik
29.05.09,12:31
Áno je doma s dieťatom a trvá.
Z existujúceho pracovného pomeru by bolo vyplácané materské podľa pravdepodobného zárobku uvedeného zamestnávateľ na potvrdení pre SP (ktoré je podkladom pre vyplácanie MD). Predpokladám, že do toho pravdepodobného VZ uvedie tiež veľmi podobnú nízku sumu.
Aby dostávala maximálnu možnú materskú, dalo by sa urobiť napríklad to, že by požiadala zamestnávateľa o ukončenie pracovného pomeru a uzavrela by nový pracovný pomer tak, aby tam dosiahla maximálny možný VZ. Ideálne by to bolo urobiť v čase po 1.7., kedy sa zmenia maximálne vymeriavacie základy na sociálne poistenie. Neviem, kde pracovala a či je možná dohoda so zamestnávateľom na niečom podobnom. Ak nie, závisí potom od manželky, či sa chce k tomuto zamestnávateľovi vrátiť po skončení MD a RD. Ak nie, tak môže predsa zažiadať o zrušenie tohto pracovného pomeru a nový uzatvoriť s úplne iným zamestnávateľom. Všetko závisí len od týchto možností. S dobrovoľným nemocenským poistením sa rátať nedá, pretože ak by ste ho založili, aj z neho by musela byť splnená podmienka trvania poistenia 270 dní - čo je vo Vašom prípade už nemožné...
tornyai
29.05.09,21:20
Z existujúceho pracovného pomeru by bolo vyplácané materské podľa pravdepodobného zárobku uvedeného zamestnávateľ na potvrdení pre SP (ktoré je podkladom pre vyplácanie MD). Predpokladám, že do toho pravdepodobného VZ uvedie tiež veľmi podobnú nízku sumu.
Aby dostávala maximálnu možnú materskú, dalo by sa urobiť napríklad to, že by požiadala zamestnávateľa o ukončenie pracovného pomeru a uzavrela by nový pracovný pomer tak, aby tam dosiahla maximálny možný VZ. Ideálne by to bolo urobiť v čase po 1.7., kedy sa zmenia maximálne vymeriavacie základy na sociálne poistenie. Neviem, kde pracovala a či je možná dohoda so zamestnávateľom na niečom podobnom. Ak nie, závisí potom od manželky, či sa chce k tomuto zamestnávateľovi vrátiť po skončení MD a RD. Ak nie, tak môže predsa zažiadať o zrušenie tohto pracovného pomeru a nový uzatvoriť s úplne iným zamestnávateľom. Všetko závisí len od týchto možností. S dobrovoľným nemocenským poistením sa rátať nedá, pretože ak by ste ho založili, aj z neho by musela byť splnená podmienka trvania poistenia 270 dní - čo je vo Vašom prípade už nemožné...

Ako dlho by musela byt v novom zamestnaní pred nástupom na matersku?Nie je totiz problem zamestnat ju s vysokym VZ. A neberie sa ohlad pri vypocte materskej iba na rok predchadzajuci?
simonela
30.05.09,05:57
Ahoj docitala som sa ze od 1.7. sa zakon meni moze mi niekto odpovedat ze ako to potom bude z tu max. materskou.Ja mam termin porodu 4.9.09. takze na MD by som mala nastupit okolo 24.7.09 lenze mam zdrav. problemi a lekarka by ma uz teraz vypis. na PN ja som ju zatial odmietla pretoze chcem pozastavit zivnost a zamestnat sa u znameho aby som mala max. matersku teraz neviem ci mam este pockat ked sa od 1.7. zakon meni a zamestnat sa az potom alebo uz mozem teraz zamestnat.Ako by sa mi to potom ratalo podla stareho ci noveho prosim poradte mi co mam robyt. Ako to mame zo znamim vybavit kolko mam byt zamestnana a ci uz mozem nastupit na PN co ktomu vsetko treba a ako mame postupovat dakujem.
Prosim Vas velmi o radu mozte mi poradit co najskor DAKUJEM
alušik
01.06.09,08:26
Ako dlho by musela byt v novom zamestnaní pred nástupom na matersku?Nie je totiz problem zamestnat ju s vysokym VZ. A neberie sa ohlad pri vypocte materskej iba na rok predchadzajuci?
Nie je dôležité, ako dlho nový pracovný pomer trvá. Nový pracovný pomer môže trvať hoci len jeden jediný deň. Dôležité je, že v súčte má splnených 270 dní nemocenského poistenia, aby jej nárok na materské vznikol. A to splnené bude...
Pri výpočte materského je dôležité rozhodujúce obdobie a to nie je vždy predchádzajúci kalendárny rok. ;)

V zmysle § 54 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z., ak zamestnancovi vzniklo nemocenské poistenie v
- kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
- kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozdhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
tornyai
01.06.09,09:28
Nie je dôležité, ako dlho nový pracovný pomer trvá. Nový pracovný pomer môže trvať hoci len jeden jediný deň. Dôležité je, že v súčte má splnených 270 dní nemocenského poistenia, aby jej nárok na materské vznikol. A to splnené bude...
Pri výpočte materského je dôležité rozhodujúce obdobie a to nie je vždy predchádzajúci kalendárny rok. ;)

V zmysle § 54 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z., ak zamestnancovi vzniklo nemocenské poistenie v
- kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
- kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozdhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky



Vsetko super! Ale ako riešiť ten prechod? Musí ukončiť materskú, dať výpoveď a nastúpiť do nového? Tým pádom asi nebude mať chvílu narok na rodisovsky...
alušik
02.06.09,06:22
Vsetko super! Ale ako riešiť ten prechod? Musí ukončiť materskú, dať výpoveď a nastúpiť do nového? Tým pádom asi nebude mať chvílu narok na rodisovsky...
Ten prechod sa vyrieši jednoducho. U zamestnávateľa požiada o ukončenie pracovného pomeru dohodou k určitému dátumu napr. 30.6.2009. Ideálne by bolo uzatvoriť nový pracovný pomer hneď na druhý deň, t.j. 1.7. (aj keď to nie je nutnosťou). Rodičovskú dovolenku pritom ukočovať nemusí...
Predpokladám, že rodičovský príspevok bol manželke priznaný ešte v r.2008. Ak je to tak, tak sa nemusíte obávať o rodičovský príspevok nepríde, aj keď bude "akože" chvíľu pracovať. Ak by bol rodičovský príspevok priznaný po 1.1.2009, tak tam by to bolo s rodičovským príspevkom inak. ;)
zuzana
02.06.09,07:57
Môžem podať prihášku na dobrovolné nemoc.poist. a poistiť sa od 1.6.2009, ak ju podám napr.5.6.2009.Do kolko dní treba podať prihlášku ak sa chcem poistiť od 1.6.2009?
Katy a R
02.06.09,08:07
Môžem podať prihášku na dobrovolné nemoc.poist. a poistiť sa od 1.6.2009, ak ju podám napr.5.6.2009.Do kolko dní treba podať prihlášku ak sa chcem poistiť od 1.6.2009?

Poistiť sa môžeš najskôr od toho dňa, kedy doručíš RLFO ... teda ak stihneš dnes ... tak od 2.6. :)
.. ak pôjdeš až 5.6. ... tak bude od 5.6.09 (samozrejme neskorší dátum môže byť .. ale to asi nechceš)
zuzuliq
02.06.09,11:24
Chcela by som poprosit o radu. Dva a pol roka som pracovala u jedneho zamestnavatela, v septembri 2008 som dala vypoved a zaevidovala som sa na urade prace. V januari som zistila ze cakame babo, 31.1 som si dala ziadost o DNP z maximalneho VZ. Kedze tehotenstvo je od zaciatku rizikove, od februara som na PN az do porodu.
Zistila som ale ze sa asi nezmestim do tej 270 dnovej lehoty (termin porodu mam 29.9.09) co musi trvat DNP tak sa obavam aku a ci vobec budem mat matersku.
Je to trosku zamotane ale hadam mi pomozete sa z toho vymotat :)
bashka
02.06.09,17:44
Ahojte, písala som do témy materská 2010, ale neporadil mi nikto tak skúsim tu, minule ste mi super poradili, vrelá vďaka :-)))

Od 1. 5. 2007 som zamestnana na dobu neurčitú, teda PP trvá doteraz
Od leta 2007 som bola tehotná
Od 1.1. 2008 som si začala platiť DNP z minima, keďže plat som mala dosť vysoký a stačilo sa DNP z minima
Od 13.3. 2008 som nastúpila na MD - vyšla mi maximálna
Od októbra 2008 som na RD
DNP som zrušila až 3.4. 2009, pretože som nevedela, že sa mám ísť odhlásiť po skončení MD a vyšiel mi nedoplatok nejakých vyše 50€, možno som si ju mala nechať, neviem, no vtedy som bola nahnevaná a zrušila som si ju hneď vtedy
V lete by sme chceli pracovať na druhom bábe a materská by mi vychádzala na jar 2010, keď sa podarí.
Čo najskôr si chcem zase začať platiť DNP aby mi to vyšlo, teda ešte aspoň 2 mesiace pred otehotnením a aby sa mi zase podarila max. materská
Zaujíma ma, ako sa mi ráta VZ zo zamestnania za rok 2009, teda z toho sa mi to bude počítať, nie? Je taký istý ako keď som odchádzala? Celý tento rok som na RD takže neviem. Či žiadny? Keďže ani príjem nemám žiadny zo zamestnania.
A treba mi vôbec začať si to platiť už teraz? Tých 26 týždňov pred nástupom na MD nestačí? A tie ostatné dni by sa mi dorátali zo starej DNP? Z toho, čo som si vlastne asi platila zbytočne (október až marec) Alebo treba tých 270 dní? Lebo neviem, či sa dajú prirátať dni aj zo zrušenej DNP v posledných 2 rokoch.
No a z akého základu vlastne. Minule mi stačilo z minima, lebo som mala príjem. Ale teraz? A prečo mi vtedy stačilo platiť si DNP od januára 2008 do marca 2008???
Ďakujem moc
jan76
02.06.09,18:00
Dobry vecer,

chcel by som Vas poprosit o odpoved na moju otazku tykajucu sa vypoctu vysky materskej. Precital som si prislusny zakon a diskusiu k tento teme a prisiel som k nasledujucemu:

Fakty: Manzelka tento rok 2009 pracovala v hlavom pracovnom pomere do 28.2.2009. Od tohto datumu bola dobrovolne nezamestnana, nakolko studuje VS. Do socialnej poistovne odvtedy dobrovolne neprispievala. Kedze s manzelkou ocakavame babatko, chceme sa prihlasit na dobrovolne nemocenske poistenie z maximalneho zakladu. Termin porodu by sme mali mat vo februari 2010. Manzelka splna podmienku byt nemocensky poistena 270 dni v 2 rokoch pred porodom.

Ak sa prihlasime od 1.6.2009 na dobrovolne nemocenske poistenie, bude sa manzelke za rozhodujuce obdobie pre vypocet DVZ ratat obdobie od 1.6.2009 do 31.12.2009 a bude nam teda priznana maximalna materska? Mala by byt splnena podmienka byt dobrovolne poisteny viac ako 26 tyzdnov pred porodom.

Dakujem za odpoved.

Jan
brčko
02.06.09,20:14
Dobry vecer,

chcel by som Vas poprosit o odpoved na moju otazku tykajucu sa vypoctu vysky materskej. Precital som si prislusny zakon a diskusiu k tento teme a prisiel som k nasledujucemu:

Fakty: Manzelka tento rok 2009 pracovala v hlavom pracovnom pomere do 28.2.2009. (škoda, že nepíšeš odkedy, no beriem, že viac ako cca 4mesiace) Od tohto datumu bola dobrovolne nezamestnana, nakolko studuje VS. Do socialnej poistovne odvtedy dobrovolne neprispievala. Kedze s manzelkou ocakavame babatko, chceme sa prihlasit na dobrovolne nemocenske poistenie z maximalneho zakladu. Termin porodu by sme mali mat vo februari 2010. Manzelka splna podmienku byt nemocensky poistena 270 dni v 2 rokoch pred porodom.

Ak sa prihlasime od 1.6.2009 (to už nestíhate, teraz je už 2-3.6.09) na dobrovolne nemocenske poistenie, bude sa manzelke za rozhodujuce obdobie pre vypocet DVZ ratat obdobie od 1.6.2009 do 31.12.2009 a bude nam teda priznana maximalna materska? Mala by byt splnena podmienka byt dobrovolne poisteny viac ako 26 tyzdnov pred porodom. Nepíšeš presnejší pravdep. termín pôrodu. Ak vychádza nástup na MD až v r.2010, čo ale asi nesedí, to by ste ešte o tehotenstve nevedeli.
TAkže predpokladám, že PTP má niekedy začiatkom februára 2010, takže nástup na MD niekedy v 12/2009, takže RO by v takom prípade bolo od prihlásenia na DNP do 30.11.09, ale len za predpokladu, že od prihlásenia do nástupu na MD uplynie aspon 26týždnov. Ak sa prihlási na DNP od 3.6.09, tak 26týždnov uplynie 1.12.09, takže od 2.12.09 by mohla ísť teoreticky na MD.

Dakujem za odpoved.

Jan

sa mi páči, ako píšeš vmnožnom čísle :)
brčko
02.06.09,20:23
Chcela by som poprosit o radu. Dva a pol roka som pracovala u jedneho zamestnavatela, v septembri 2008 som dala vypoved a zaevidovala som sa na urade prace. V januari som zistila ze cakame babo, 31.1 som si dala ziadost o DNP z maximalneho VZ. Kedze tehotenstvo je od zaciatku rizikove, od februara som na PN az do porodu.
Zistila som ale ze sa asi nezmestim do tej 270 dnovej lehoty (termin porodu mam 29.9.09) co musi trvat DNP tak sa obavam aku a ci vobec budem mat matersku.
Je to trosku zamotane ale hadam mi pomozete sa z toho vymotat :)

Takže
Do 30.9.08 si bola súvisle zamestnaná cca 2 a pol roka,
od 1.10.08 doteraz na UP
od 31.1.09 prihlásená na DNP z VZ 1003,09eur, poistenie trvá
od xx.xx.09 si na PN, budeš až do pôrodu, poberáš predpokladám z DNP nemocenské z minimálnej mzdy.
PTP 29.9.09, t.j. nástup na MD v období od 4.8.09 do 18.8.09

Ak si sa prihlásila na dNP od 31.1.09, tak 26týžnov uplynie 31.7.09, takže od 1.8.09 bude nárok na nem.dávku zo skutočného VZ. Takže vklude môžeš nastúpiť na MD už od 4.8.09 a materské bude maximálne. Podmienku aspon 270dní nem.poistenia v poslendých dvoch rokoch pred pôrodom splniš v súčte z dní DNP + dni ukončeného nem.poistenia zamestnanca.
brčko
02.06.09,20:31
Ahojte, písala som do témy materská 2010, ale neporadil mi nikto tak skúsim tu, minule ste mi super poradili, vrelá vďaka :-)))

Od 1. 5. 2007 som zamestnana na dobu neurčitú, teda PP trvá doteraz
Od leta 2007 som bola tehotná
Od 1.1. 2008 som si začala platiť DNP z minima, keďže plat som mala dosť vysoký a stačilo sa DNP z minima
Od 13.3. 2008 som nastúpila na MD - vyšla mi maximálna
Od októbra 2008 som na RD
DNP som zrušila až 3.4. 2009, pretože som nevedela, že sa mám ísť odhlásiť po skončení MD a vyšiel mi nedoplatok nejakých vyše 50€, možno som si ju mala nechať, neviem, no vtedy som bola nahnevaná a zrušila som si ju hneď vtedy
V lete by sme chceli pracovať na druhom bábe a materská by mi vychádzala na jar 2010, keď sa podarí.
Čo najskôr si chcem zase začať platiť DNP aby mi to vyšlo, teda ešte aspoň 2 mesiace pred otehotnením a aby sa mi zase podarila max. materská
Zaujíma ma, ako sa mi ráta VZ zo zamestnania za rok 2009, teda z toho sa mi to bude počítať, nie? Je taký istý ako keď som odchádzala? Celý tento rok som na RD takže neviem. Či žiadny? Keďže ani príjem nemám žiadny zo zamestnania. Z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistnie v mesiaci nástupu na MD. Toto číslo sa vydelí číslom 30 a vyráta sa 55%, to bude denné materské zo zamestnania.
A treba mi vôbec začať si to platiť už teraz? Tých 26 týždňov pred nástupom na MD nestačí? stačí A tie ostatné dni by sa mi dorátali zo starej DNP? áno prirátali by sa dni z ukončeného DNP Z toho, čo som si vlastne asi platila zbytočne (október až marec) Alebo treba tých 270 dní? Lebo neviem, či sa dajú prirátať dni aj zo zrušenej DNP v posledných 2 rokoch. dajú
No a z akého základu vlastne. Minule mi stačilo z minima, lebo som mala príjem. Ale teraz? cca z rozdielu maxim.VZ a tvojej mzdy, ktorú ti uvedie mzdárka ako pravdepodobnú v mesiaci nástupu na MD A prečo mi vtedy stačilo platiť si DNP od januára 2008 do marca 2008??? asi si mala iné ukončené nem.poistenie v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, prepdokladám.
Ďakujem moc

a predpokladám, že si nedoplatok uhradila. ;)

no a to platí, ak sa nič nezmení v zákone samozrejme.
bashka
03.06.09,03:04
jeeej, brcko, tak ti velmi pekne dakujem, taketo dobre spravy hned na rano...keby boli tie tetky na SP normalnejsie, nemuseli by sme vas takto otravovat...este raz dik. Basha
...nedoplatok som uhradila.
bashka
03.06.09,07:54
brcko, volala som mzdarke a chcela som vediet aky mam teda ten VZ, z ktoreho by sa platilo nem. poistenie v mesiaci nastupu na MD a vravela, ze si mam pozriet na vyplatnej paske za januar a februar 2008. To boli posledne vyplatne pasky. Tam mam 759SK DVZ na obidvoch. Teda, ze vymeriavaci zaklad je hruba mzda vravela. Je tak? Len potrebujem aby mi to niekto potvrdil. Takze z tohto sa mi bude ratat materska zo zamestnania v roku 2010? Hruba mzda bola 17200 toho casu. (Ale nechapem, lebo vsak teraz za mna zamestnavatel nic neodvadza...)
Tym padom by mi stacilo DPN z tych cca 13000 ak dobre ratam. Ale pockam este ako to bude od jula, netreba sa mi ponahlat teda ked mi staci tych 26 tyzdnov. Dik za odpoved
bashka
03.06.09,08:06
...takze vlastne ja som na tom tak isto ako keby som pracovala? Vobec nevadi, ze som odisla na MD a potom RD? Dalsiu MD zo zamestnania dostavam rovnaku ako prvy krat? Rata sa mi to ako som zarabala pred odchodom na MD? Lebo takto to bolo aj pri prvej materskej, len som mala trosku vyssi VZ kvoli 13. a 14. platu a nadcasom atd. Vtedy som si doplatila DNP len z toho minima...dufam, ze vas zo mna neboli hlava :-(
DominikaDominika
03.06.09,12:36
...takze vlastne ja som na tom tak isto ako keby som pracovala? Vobec nevadi, ze som odisla na MD a potom RD? Dalsiu MD zo zamestnania dostavam rovnaku ako prvy krat? Rata sa mi to ako som zarabala pred odchodom na MD? Lebo takto to bolo aj pri prvej materskej, len som mala trosku vyssi VZ kvoli 13. a 14. platu a nadcasom atd. Vtedy som si doplatila DNP len z toho minima...dufam, ze vas zo mna neboli hlava :-(

Áno, je to zhruba tak isto, ako keby si pracovala. Dokonca, ak bola v práci nejaká úprava (zvyšovanie) platov v období, keď si bola na MD/RD, tak by Ti tam mzdová účt. mohla prípadne uviesť aj vyšši VZ (aký by si teoreticky mala v čase nástupu na MD), ale to asi nebude veľmi ochotná....
Nie, nevadí, že si bola na MD a teraz na RD - tak to funguje - v prípade, že Tvoja firma stále existuje a neskrachovala - v prípade ukončenia činnosti firmy nie je ochranná lehota.
jan76
03.06.09,12:36
sa mi páči, ako píšeš vmnožnom čísle :)

Dakujem za odpoved, uz sme sa prihlasili. :)
bashka
03.06.09,17:48
dominika, tak to je super, dakujem za odpoved
raya1
08.06.09,12:00
Známa ma dceru - študentka 1, roč. na VŠ, je v 4. TT. Ako by mohli riešiť materskú?
massarro
08.06.09,13:00
Zdravím všetkých.
Prosím o radu:
Mám vôbec šancu si zvýšiť materskú na maximum ak:

som na RP od 25.07.2008 a momentálne som v 7 týždni (tehotná)
zamestnaná som bola od 01.02.2007 - do 28.12.2008.
materskú som mala od 16.06.2007 - o 28.12.2008 (v rámci PP)
môžem sa teraz v 7 týždni dobrovolne poistiť z maximálneho VZ, ktorý budem platiť do 12/2009 a potom si ho od 1.1.2010 zmením na minimálny.

Ďakujem.
brčko
08.06.09,17:52
Zdravím všetkých.
Prosím o radu:
Mám vôbec šancu si zvýšiť materskú na maximum ak:

som na RP od 25.07.2008 a momentálne som v 7 týždni (tehotná)
zamestnaná som bola od 01.02.2007 - do 28.12.2008.
materskú som mala od 16.06.2007 - o 28.12.2008 (v rámci PP)
môžem sa teraz v 7 týždni dobrovolne poistiť z maximálneho VZ, ktorý budem platiť do 12/2009 a potom si ho od 1.1.2010 zmením na minimálny.

Ďakujem.

Ak si už nezamestnaná, t.j. ten tvoj PP bol ukončený 28.12.08, tak tvoj postup je správny. Ak sa nezmenia zákony a nastúpiš na MD po uplynutí 26týždnov od prihlásenia na DNP (najneskôr 6týždnov pred pravdep.termínom pôrodu, ktorý určí lekár), tak materská bude rátana z maxima, z ktorého sa prihlásiš na DNP.

Aha, ale v prípade, ak sa prihlásiš na DNP napr. zajtra t.j. 9.6.09, tak zmena VZ je možná až od 1.2.2010 (ak ju podáš v januári 2010), t.j. po uplynutí aspon 6mesiacov od prihlásenia. No ty v tomto období budeš poberať materské, takže je to vlastne jedno, lebo počas poberania materského sa odvody neplatia.
simonela
08.06.09,19:40
Ahoj,
moze aj mne niekto prosim velmi poradit na moje otazky v prispevku 1170 dakujem.Poprosim je to surne dakujem.
massarro
09.06.09,06:22
Zdravím všetkých.
Prosím o radu:
V pôvodnej otázke som sa pomýlila z dátumami.
Tak ešte raz.
Mám vôbec šancu si zvýšiť materskú na maximum ak:

som na RP od 29.12.2008 a momentálne som v 7 týždni (tehotná)
zamestnaná som bola od 01.02.2007 - do 28.02.2008
a od 01.03.2008 - do 28.12.2008
nemocenské som poberala od 13.03.2008 - do 15.06.2008
materskú som mala od 16.06.2008 - do 28.12.2008 (v rámci PP)
môžem sa teraz v 7 týždni dobrovolne poistiť z maximálneho VZ, ktorý budem platiť do 12/2009 a potom si ho od 1.1.2010 zmením na minimálny.

Ďakujem ešte raz za radu.
Úplne som totiž zabudla na nemoceské, ktoré sa pravdepodobne nepočíta do doby poistenia.

Ďakujem.
dada 1
09.06.09,07:09
Aké povinnosti má zamestnávateľ, keď mu zam.oznámila že je tehotná deň pôrodu je určený na 30.08.2009, na koľko dní dovolenky má nárok pri ročnom nároku 20 dní.Ďakujem
raya1
09.06.09,07:19
do SP - RLFO zmena - začiatok MD ku dňu........
Do ZP - nahlásiť tiež zmenu
dada 1
09.06.09,07:44
Nemá nárok na riadnu dovolenku aj počas MD?
KvetkaK
09.06.09,07:46
Aké povinnosti má zamestnávateľ, keď mu zam.oznámila že je tehotná deň pôrodu je určený na 30.08.2009, na koľko dní dovolenky má nárok pri ročnom nároku 20 dní.Ďakujem
Podľa mňa má nárok na celých 20 dní.
zuzume
09.06.09,07:48
Dobry den, prosim o radu uz ste mi raz dobre poradili ohladne materskej, momentalne som na rodicovskej dovolenke mam 2 rocne dieta a zostala som tehotna takze druhe dieta by sa mi malo narodit v roku 2010 a narok na materske by som mala mat lebo pracovny pomer stale trva len sa chcem spytat ohladom vymeriavacieho zakladu /maximalneho/ da sa nejako po dohode upravit aj ked nepracujem aby sa mi materska pocitala znova z max. vymeriavaceho zakladu?? dakujem
alušik
09.06.09,08:18
Podľa toho, čo píšeš by si určite mala mať nárok na materské. Mzdárka Ti potvrdí pravdepodobný vymeriavací základ, z ktorého by sa platilo nemocenské poistenie, v čase, keď nastúpiš na MD. Je len na nej, aký ten pravdepodobný zárobok uvedie - samozrejme, musí to vedieť zdôvodniť, prečo ten pravdepodobný stanovila práve tak. Skús sa jej opýtať, aký Ti ho tam uvedie. Od 1.7. bude znova zmena maximálnych vymeriavacích základov, t.z. že aj materské môžeš mať o trošku vyššie, ako to predchádzajúce. V Tvojom prípade veľa záleží od zamestnávateľa a na dohode s ním (predpokladám, že pracovný pomer určite nechceš ukončiť - tam by sa dalo uvažovať aj nad inou možnosťou - cez dobrovoľné poistenie).
brčko
09.06.09,08:53
Aké povinnosti má zamestnávateľ, keď mu zam.oznámila že je tehotná deň pôrodu je určený na 30.08.2009, na koľko dní dovolenky má nárok pri ročnom nároku 20 dní.Ďakujem

ak nemala v r. 2009 neodpracovaných dní aspon 100, tak na celoročnú dovolenku 20dní. Dni čerpania MD sa považujú za odpracované (vid § 144 ods. 4 Zákonník práce ). Až dni čerpania rodič.dovolenky sa nepovežujú za odpracované. Ak teda nebola PN cca 5mesiacov, tak má nárok na 20dní dovolenky.
zuzume
09.06.09,11:28
moj zamestnavatel mi napise to co ja chcem je to moja rodina len aby to bolo v sulade zo zakonom aby sme ho neporusili ako sa to da zdovodnit keby nahodou dostali kontrolu zo soc.poi.?? dakujem
simonela
09.06.09,14:24
Ahoj,
pisem Vam uz 3 krat a stale mi nik neporadil prosim Vas o radu je to surne.
Chcela by som dosiahnut max. vys. materskej.Som momentalne zivnostnicka ale chcela by som pozastavit ziv. a zamestnat sa u znameho.
Ja mam ter. porodu mozno o tyzden aj skor ale zatial mi to bolo povedane takto 4. 9. 09 takze na MD by som mala asi nastupit okolo 24. 7. lenze mam rizikove ale zatial som PN odmietla chcela by som si najskor vybavit toto kym este mozem.
Prosim Vas poradte co mam robyt, ako to mame vybavit a ako dlho musim byt zamestnana co ktomu vsetko treba vybavit a ako mame postupovat.
A ked sa zakon od 1. 7. 09 meni ako mam postupovat aby sa mi materska ratala od noveho zakona.
Velmi Vas prosim o radu zatial sme este nic nespravili lebo cakame na Vase rady aby sme nieco nepokazili.
Dakujem
marianelka
09.06.09,18:42
Dobry den,

pred casom ste mi super pomohli s mojou materskou, no teraz riesim dalsi problem so zamestnankynou. Prosim, poradte mi.



Z. bola na rodicovskej dovolenke takmer 6 rokov vkuse.
Nastupila k nam do firmy 8.11.2008.
Teraz mi oznamila, ze je tehotna, cca v 8 tyzdni, takze nastup na MD vychadza cca zaciatok decembra.
Chcem jej pomoct s materskou, takze co urobim: tesne pred jej nastupom na MD ju akoze prepustim, poodhlasujem zo ZP, SP... A na druhy den ju zoberiem do zamestnania s mzdou=max.vymeriavaci zaklad (nieco cez 100 eur), ponahlasujem na ZP, SP... Nasledne ona nastupi na MD, ja prestanem vsetko platit (nahlasim prerusenie kvoli MD) a ona dostane 28 tyzdnov maximalnu matersku. Dobre som to pochopila, bude to spravne?

A este jeden maly problemik:


Je mozne, ze Z. bude musiet ist na rizikove tehotenstvo, cize ostane doma na PN (napr. od buduceho tyzdna, t.j. od 15.6.09)
Ak ten postup (prepustenie, znovuzamestnanie s max.moznou mzdou) urobim rychlo teraz, dostane az do nastupu maximalnu nemocensku davku a potom tiez maximalnu matersku?
Nie je u nas este zamestnana 270 dni, avsak kedze bola predtym na rodicovskej, rata sa jej to do casu platenia nemoc.poist?
Kolko by to stalo mna ako zamestnavatela, ked bude zamestnankyna na takejto dlhodobej PN (budem za nu platit v tom case najake socialne alebo zdravotne poistenie?)

Viem, velmi vela otazok :o Ale verim, ze mi opat pomozete. Vopred dakujem! (prosim surne, aby sme stihli, keby musela byt PN)
jankasm
09.06.09,19:42
Ahoj,
pisem Vam uz 3 krat a stale mi nik neporadil prosim Vas o radu je to surne.
Chcela by som dosiahnut max. vys. materskej.Som momentalne zivnostnicka ale chcela by som pozastavit ziv. a zamestnat sa u znameho.
Ja mam ter. porodu mozno o tyzden aj skor ale zatial mi to bolo povedane takto 4. 9. 09 takze na MD by som mala asi nastupit okolo 24. 7. lenze mam rizikove ale zatial som PN odmietla chcela by som si najskor vybavit toto kym este mozem.
Prosim Vas poradte co mam robyt, ako to mame vybavit a ako dlho musim byt zamestnana co ktomu vsetko treba vybavit a ako mame postupovat.
A ked sa zakon od 1. 7. 09 meni ako mam postupovat aby sa mi materska ratala od noveho zakona.
Velmi Vas prosim o radu zatial sme este nic nespravili lebo cakame na Vase rady aby sme nieco nepokazili.
Dakujem

Neviem o tom, že by sa od 1.7.2009 menil zákon, možno máš na mysli zmenu maximálneho vymeriavacieho základu. Z tohto pohľadu je pre Teba najvýhodnejšie, ak tá PN teda ešte počká, prerušiť živnosť napr. k 30.6.2009, no a potom sa zamestnať napr. od 1.7.2009. Zamestnať sa stačí napr. na 2 dni a hneď sa dať vypísať PN. Alebo môžeš tento postup urobiť už v júni, je to na tebe. Momentálne je maximálna materská cca. 550 €, po 1.7.2009 bude asi tak o nejakých 30 € mesačne viac.

Podmienku 270 dní nemocenského poistenia máš splnenú? Teda platila si si ako SZČO nemocenské poistenie? Ak áno, tak je všetko OK. Preruš živnosť, zamestnaj sa a materská bude počítaná zo zamestnania. Plat v zamestnaní treba pre dosiahnutie maximálnej materskej prispôsobiť presne dňom, kedy bude zamestnanie trvať. Či to budú len pracovné dni, alebo aj víkend, vždy je to inak. Ak napíšeš presné dátumy, kedy to budeš realizovať, poradíme. ;)
jankasm
09.06.09,19:52
Dobry den,

pred casom ste mi super pomohli s mojou materskou, no teraz riesim dalsi problem so zamestnankynou. Prosim, poradte mi.



Z. bola na rodicovskej dovolenke takmer 6 rokov vkuse.
Nastupila k nam do firmy 8.11.2008.
Teraz mi oznamila, ze je tehotna, cca v 8 tyzdni, takze nastup na MD vychadza cca zaciatok decembra.
Chcem jej pomoct s materskou, takze co urobim: tesne pred jej nastupom na MD ju akoze prepustim, poodhlasujem zo ZP, SP... A na druhy den ju zoberiem do zamestnania s mzdou=max.vymeriavaci zaklad (nieco cez 100 eur), ponahlasujem na ZP, SP... Nasledne ona nastupi na MD, ja prestanem vsetko platit (nahlasim prerusenie kvoli MD) a ona dostane 28 tyzdnov maximalnu matersku. Dobre som to pochopila, bude to spravne?
A este jeden maly problemik:


Je mozne, ze Z. bude musiet ist na rizikove tehotenstvo, cize ostane doma na PN (napr. od buduceho tyzdna, t.j. od 15.6.09)
Ak ten postup (prepustenie, znovuzamestnanie s max.moznou mzdou) urobim rychlo teraz, dostane az do nastupu maximalnu nemocensku davku a potom tiez maximalnu matersku?
Nie je u nas este zamestnana 270 dni, avsak kedze bola predtym na rodicovskej, rata sa jej to do casu platenia nemoc.poist?
Kolko by to stalo mna ako zamestnavatela, ked bude zamestnankyna na takejto dlhodobej PN (budem za nu platit v tom case najake socialne alebo zdravotne poistenie?)
Viem, velmi vela otazok :o Ale verim, ze mi opat pomozete. Vopred dakujem! (prosim surne, aby sme stihli, keby musela byt PN)

Postup je správny. Stačí ukončiť zmluvu, poodhlasovať ju zo ZP a SP. Následne urobiť novú zmluvu so mzdou vo výške maximálneho VZ a materská, prípadne PN bude potom počítaná z tohto nového platu. Pozor však na to, že ak ten nový PP bude trvať len pár dní, treba to prepočítať. Mzda je totiž len za odpracované dni, ale SP počíta vymeriavaci základ na kalendárne dni. Ak budú teda v dňoch trvania nového PP aj víkendy, niekedy na maximum nepostačuje mzda 1003 € mesačne. Niekedy zase stačí menej.
Ak by išla na PN, tak plán môžete zrealizovať pred nástupom na PN a potom bude PN aj materská počítaná z maxima.
Vaše náklady ako zamestnávateľa budú v tom, že prvých 10. dní PN platí zamestnávateľ. Potom už žiadne, ani počas PN, ani MD ani RD. Len nahlasovacie povinnosti voči ZP a SP.
ZP - začiatok PN, koniec PN, začiatok MD, koniec MD, začiatok RD, koniec RD
SP - pri PN doručiť na SP žiadosť o nemocenské /samozrejme po 10. dňoch, ktoré ako som už spomínala platí zamestnávateľ/ spolu s potvrdením o príjme na výpočet výšky nemocenského, potom ukončenie PN, následne žiadosť o materské, a RLFO - zmena - začiatok MD /nie prerušenie/, potom koniec MD, no a začiatok prerušenia, ktorým je vlastne začiatok RD. ;)
massarro
10.06.09,07:16
Zdravím všetkých.
Prosím o radu:
V pôvodnej otázke som sa pomýlila z dátumami.
Tak ešte raz.
Mám vôbec šancu si zvýšiť materskú na maximum ak:

som na RP od 29.12.2008 a momentálne som v 7 týždni (tehotná)
zamestnaná som bola od 01.02.2007 - do 28.02.2008
a od 01.03.2008 - do 28.12.2008
nemocenské som poberala od 13.03.2008 - do 15.06.2008
materskú som mala od 16.06.2008 - do 28.12.2008 (v rámci PP)
môžem sa teraz v 7 týždni dobrovolne poistiť z maximálneho VZ, ktorý budem platiť do 12/2009 a potom si ho od 1.1.2010 zmením na minimálny.

Ďakujem ešte raz za radu.
Úplne som totiž zabudla na nemoceské, ktoré sa pravdepodobne nepočíta do doby poistenia.

Ďakujem.

Prosím Vás.
Je to dosť súrne, lebo čas mi beží.
Počíta sa mi do 270 dní aj dobe keď som poberala PN????

Ešte raz ďakujem.
brčko
10.06.09,07:23
Prosím Vás.
Je to dosť súrne, lebo čas mi beží.
Počíta sa mi do 270 dní aj dobe keď som poberala PN????

Ešte raz ďakujem.

Ak si poberala nemocenské a tvoj prac.pomer trval, tak aj dni PN sa rátajú do dní NP. Nemaj obavu a treba sa rýchlo prihlásiť, aby si stihla nastúpiť na MD po uplynutí 26týždnov od prihlásenia.
simonela
10.06.09,07:28
Ahoj,
dakujem za odpoved. Podmienku mam 270 dni splnenu a platila som si nemocenske ako SZCO min. mzdy. Realizovat to chcem cim skor pretoze mam zdrav. prob. takze napriklad ked sa odhlasim na ziv. napr.:12. 6. 09 a mozem sa zamestnat od 15.6. 09 alebo sa mam odhlasit radsej 15.6. a od 16. ma zamestna aby sa tam neratal ten vykend tak potom sa to rata podla stareho a neda sa to uz podla noveho vym. zakladu neako urobyt.
Velmi pekne ti dakujem za odpoved.
brčko
10.06.09,07:44
Ahoj,
dakujem za odpoved. Podmienku mam 270 dni splnenu a platila som si nemocenske ako SZCO min. mzdy. Realizovat to chcem cim skor pretoze mam zdrav. prob. takze napriklad ked sa odhlasim na ziv. napr.:12. 6. 09 a mozem sa zamestnat od 15.6. 09 alebo sa mam odhlasit radsej 15.6. a od 16. ma zamestna aby sa tam neratal ten vykend tak potom sa to rata podla stareho a neda sa to uz podla noveho vym. zakladu neako urobyt.
Velmi pekne ti dakujem za odpoved.

z nového VZ sa dá najskôr ako píše janka vyššie, ak ťa zamestná od 1.7.09, lebo až odvtedy platí nový max. VZ. Ak ťa zamestná skôr, tak to nemôže byť rátané z nového max.VZ.
simonela
10.06.09,08:04
Dakujem velmi za odpoved.
Este mi napisala ze mi poradi z dat. kedy to budem realizovat tak som ich tam napisala ak este v tom mozes poradit ako to mame pocitat .
A znamej by som chcela poradit v datume toho 30. 6 ukonci a 1. 7.09 sa zamestna ako by to mali vypocitat jej.
VELKE DAKUJEM
brčko
10.06.09,18:11
záleží od začiatku PP a aj od nástupu na PN (predpokladám PN bude trvať do nástupu na MD). Takže treba uviesť aj ten druhý dátum (zač. PN).
Lili1980
11.06.09,07:01
Dobry den, aj ja by som chcela poprosit o radu ohladom zamietnutia Materskej dovolenky. Pracovala som 2 roky v UK,vratili sme sa v septembri 2008. Od 25.sept. som si platila dobrovolne nemocenske poistenie. V novembri 2008 som nastupila do zamestnania. Za cca 2 tyzdne som musela nastupit na PN s rizikovym tehotenstvom. Od juna 2009 som nastupila na MD. Dnes mi prislo rozhodnutie zo SP ze mi nevznika narok na MD,pretoze nemam splnenych 270 dni poistneho...Som zufala, pretoze uz X rokov som stale zamestnana aj odvadzam poistne aj ked v ramci EU. A predsa nemozem byt poistena aj v UK aj na SK sucastne?Co mozem robit?
nika224
11.06.09,07:06
Dobry den, aj ja by som chcela poprosit o radu ohladom zamietnutia Materskej dovolenky. Pracovala som 2 roky v UK,vratili sme sa v septembri 2008. Od 25.sept. som si platila dobrovolne nemocenske poistenie. V novembri 2008 som nastupila do zamestnania. Za cca 2 tyzdne som musela nastupit na PN s rizikovym tehotenstvom. Od juna 2009 som nastupila na MD. Dnes mi prislo rozhodnutie zo SP ze mi nevznika narok na MD,pretoze nemam splnenych 270 dni poistneho...Som zufala, pretoze uz X rokov som stale zamestnana aj odvadzam poistne aj ked v ramci EU. A predsa nemozem byt poistena aj v UK aj na SK sucastne?Co mozem robit?
Lili, ukonči PN a o pár dní na to, nech Ťa vypíše lekár znovu. Keď som to prepočítala, tak Ti chýbalo naozaj minimum dní, aby Ti nárok na dávku vznikol. Od 25.9. do 31.5. je to spolu 249 dní, takže Ti chýbalo len 21 dní - neviem, kedy si bola v júni presne vypísaná. Dni nemocenského poistenia Ti však plynú aj počas PN, takže keby Ti vznikla nová PN teraz, tak Ti už dávku priznajú.;)
marianelka
11.06.09,09:59
Postup je správny. Stačí ukončiť zmluvu, poodhlasovať ju zo ZP a SP. Následne urobiť novú zmluvu so mzdou vo výške maximálneho VZ a materská, prípadne PN bude potom počítaná z tohto nového platu. Pozor však na to, že ak ten nový PP bude trvať len pár dní, treba to prepočítať. Mzda je totiž len za odpracované dni, ale SP počíta vymeriavaci základ na kalendárne dni. Ak budú teda v dňoch trvania nového PP aj víkendy, niekedy na maximum nepostačuje mzda 1003 € mesačne. Niekedy zase stačí menej.
Ak by išla na PN, tak plán môžete zrealizovať pred nástupom na PN a potom bude PN aj materská počítaná z maxima.
Vaše náklady ako zamestnávateľa budú v tom, že prvých 10. dní PN platí zamestnávateľ. Potom už žiadne, ani počas PN, ani MD ani RD. Len nahlasovacie povinnosti voči ZP a SP.
ZP - začiatok PN, koniec PN, začiatok MD, koniec MD, začiatok RD, koniec RD
SP - pri PN doručiť na SP žiadosť o nemocenské /samozrejme po 10. dňoch, ktoré ako som už spomínala platí zamestnávateľ/ spolu s potvrdením o príjme na výpočet výšky nemocenského, potom ukončenie PN, následne žiadosť o materské, a RLFO - zmena - začiatok MD /nie prerušenie/, potom koniec MD, no a začiatok prerušenia, ktorým je vlastne začiatok RD. ;)

Velmi krasne dakujem za odpoved!
Este pre istotu sa spytam, lebo neviem, ci ste si vsimli, ze zamestnankyna u nas je zamestnana od 8.11.2008, takze ked nastupi na PN, nebude mat splnenych 270 dni platenia nemocenskeho. Rata sa jej do tych dni aj predchadzajuca RD? Dakujem!
brčko
11.06.09,12:06
Velmi krasne dakujem za odpoved!
Este pre istotu sa spytam, lebo neviem, ci ste si vsimli, ze zamestnankyna u nas je zamestnana od 8.11.2008, takze ked nastupi na PN, nebude mat splnenych 270 dni platenia nemocenskeho. Rata sa jej do tych dni aj predchadzajuca RD? Dakujem!

Aby jej vznikol nárok na nemocenské zo zamesnania, tak nemusí mať splnenú podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN. To je podmienka len pri uplatnení nároku na nemocenské z DNP a na materské zo všetkých nem.poistení.

A dni PN sú tiež dnami NP, ak prac.pomer trvá, takže do pôrodu to stihne splniť aj bez prirátania predchádzajúcich dní.

Dni čerpania RD, ak prac.pomer trval, sa rátajú pre nárok na materské. Nerátajú sa pre nárok na nemocenské z DNP. NO to nie je jej prípad. Ona si uplatní nárok na nemocenské zo zamestnania.

No a nejde o to platiť NP 270dní ..., ale o to aby NP TRVALO 270dní. :)
brčko
11.06.09,12:17
Dobry den, aj ja by som chcela poprosit o radu ohladom zamietnutia Materskej dovolenky. Pracovala som 2 roky v UK,vratili sme sa v septembri 2008. Od 25.sept. som si platila dobrovolne nemocenske poistenie. V novembri 2008 som nastupila do zamestnania. Za cca 2 tyzdne som musela nastupit na PN s rizikovym tehotenstvom. Od juna 2009 som nastupila na MD. Dnes mi prislo rozhodnutie zo SP ze mi nevznika narok na MD,pretoze nemam splnenych 270 dni poistneho...Som zufala, pretoze uz X rokov som stale zamestnana aj odvadzam poistne aj ked v ramci EU. A predsa nemozem byt poistena aj v UK aj na SK sucastne?Co mozem robit?

a poberáš nemocenské aj zo zamestnania a aj z DNP? A DNP ti trvá? Ak trvá a porodíš najskôr 22.6.09, tak nárok z DNP máš. Treba však podla info od mamičiek platiť DNP až do 270-teho dna t.j. ak dobre rátam do 21.6.09. No to asi záleží aj od poberania nemocenského. Máš to trochu komplikované. A v tom platení nemá ani SP presné a jednoznačné postupy ;):)
marianelka
11.06.09,20:10
Opat dakujem za odpovede, ste super ;)

Mam este jednu otazku, ktora sa tentokrat tyka mna (hladala som temu, ale nic nenasla, tak dufam, ze tu mi niekto odpovie...)

Som SZCO, mam obchod s 3 zamestnancami.
Nastupila som na MD dna 4.5.2009. Odvody do SP a ZP som zaplatila za 3 dni v maji a dalej ich neplatim.
O 28 tyzdnov mi skonci MD a mala by zacat rodicovska.

Moja otazka:
Mam na rodicovsky prispevok narok?
Kedze som SZCO, obchod nezavriem, zivnost neprerusim... Ale na druhej strane nebudem robit, budem s dietatom doma. Mam narok do veku 3 rokov dietata poberat rodicovsky prispevok a cely ten cas zaroven nebudem platit odvody do SP a ZP?

Vopred dakujem za Vase cenne rady!
katarina1805
11.06.09,20:57
Dobry vecer, potrebovala by som jednu strasne rychlu odpoved. Chcela som dosiahnut max. matersku. Preto som ukoncila pracovny pomer v zamestnani a zamestnala sa v druhom zamestnani od 1.6 do 12.6. na matersku idem 13.6. V pracovnej zmluve som mala mzdu 1000 Eur,zajtra idem odniest tlacivo do socialnej poistovne, tam je suma v policku VZ za jun napisana 401 EUR aj nejake drobne.Logicky to na tych 12 dni vychadza.Len ci je tato suma na max. matersku spravna. Aby sa nestalo to ze dostanem mensiu matersku ako z prveho zamestnania. Dakujem.
johana08
12.06.09,10:39
ahojte Dievčence najšikovnejšie! Sledujeme túto tému už veľmi dlho a pomohla nám pochopiť veľa vecí ohľadom DNP. Ale... ale máme tu s kolegyňami takúto diskusiu : Osoba s prac. pomerom a s DNP chce ísť na 14dňovú PN. Tak rátame a rátame... Prac. pomer od r.1982 trvá, príjem za rok 2008 je 143.000 : 365 dní = 391 VZ na 1 deň. DNP trvá od jan.2008 z minima, ale v októbri 2008 ukončil, a následne od 1.12.2008 podal nový RL na SP s vymeriavacím základom 19.000 Sk (rozdiel medzi max.VZ a VZ zo zamestnia). V dec.08 podal ešte zmenu VZ na minimum s platnosťou od 1.1.09. Čiže za dec.08 má maximálny VZ.
Teraz tu s kolegyňami rátame (ešte v SK) :
1.-10. deň PN dostane od zamestnávateľa. Potom od SP dostane :
11.-13. deň - 25% z 391 = 97,75 x 3dni = 293
14. deň - 55% z 391 = 215
293+215= 508 dostane z VZ od zamestnávateľa.
Z DNP rátame VZ za dec.08 takto :
Na RL uvedený 19.000 Sk, ale mal odmenu, tak v súčte VZ od zamestnávateľa a DNP by prekročil 30.219, tak ten rozdiel je len 18.719 Sk.
Čiže 18.719 : 31dní = 603 VZ z DNP
1.-3. deň - 25% z 603 = 150 x 3dni = 450
4.-14. deň = 55% z 603 = 331 x 11 dní = 3.641
450+3.641=4.091 dostane z DNP
Keď sčítame 508+4.091= 4.599 - dostane od SP pri 14dňovej PN. Avšak keď vezmeme do úvahy, že v dec.08 má zaplatené DNP z maxima 30.219 Sk, tak 30.219 : 31 dní = 974 VZ na 1deň
1.-3. deň - 25% z 974 = 243 x 3dni = 729
4.-14. deň - 55% z 974 = 535 x 11dní = 5.885
729+5.885=6.614 Sk
Vychádza nám, že 6.614 je viac ako 4.091 :), tak nevieme, koľko vlastne tá naša dotyčná osoba dostane od SP pri 14dňovej PNke? Budete tak láskavé a pozriete sa na to svojim odborným kukuč? Ďakujeme veľmi pekne, a ešte raz ďakujeme moc, moc, moc za všetky rady, ktoré tu poskytujete!
marianelka
12.06.09,13:47
ahojte Dievčence najšikovnejšie! Sledujeme túto tému už veľmi dlho a pomohla nám pochopiť veľa vecí ohľadom DNP. Ale... ale máme tu s kolegyňami takúto diskusiu : Osoba s prac. pomerom a s DNP chce ísť na 14dňovú PN. Tak rátame a rátame... Prac. pomer od r.1982 trvá, príjem za rok 2008 je 143.000 : 365 dní = 391 VZ na 1 deň. DNP trvá od jan.2008 z minima, ale v októbri 2008 ukončil, a následne od 1.12.2008 podal nový RL na SP s vymeriavacím základom 19.000 Sk (rozdiel medzi max.VZ a VZ zo zamestnia). V dec.08 podal ešte zmenu VZ na minimum s platnosťou od 1.1.09. Čiže za dec.08 má maximálny VZ.
Teraz tu s kolegyňami rátame (ešte v SK) :
1.-10. deň PN dostane od zamestnávateľa. Potom od SP dostane :
11.-13. deň - 25% z 391 = 97,75 x 3dni = 293
14. deň - 55% z 391 = 215
293+215= 508 dostane z VZ od zamestnávateľa (mysleli ste od SP, nie? podla mna vsak od zamestnavatela dostane 391*0,25*3 + 391*0,55*7=1798,6 a od SP dostane 391*0,55*4=860,2 - SP plati zamestnancovi az od 11.dna praceneschopnosti)
Z DNP rátame VZ za dec.08 takto :
Na RL uvedený 19.000 Sk, ale mal odmenu, tak v súčte VZ od zamestnávateľa a DNP by prekročil 30.219, tak ten rozdiel je len 18.719 Sk.
Čiže 18.719 : 31dní = 603 VZ z DNP
1.-3. deň - 25% z 603 = 150 x 3dni = 450
4.-14. deň = 55% z 603 = 331 x 11 dní = 3.641
450+3.641=4.091 dostane z DNP (to je podla mna spravne, lebo SP plati PN osobe DNP od 1.dna praceneschopnosti, i ked asi mala matematicka chyba, mne to vyslo 603 * (0,25*3 + 0,55*11)=4100,4)
Keď sčítame 508+4.091= 4.599 - dostane od SP pri 14dňovej PN. Avšak keď vezmeme do úvahy, že v dec.08 má zaplatené DNP z maxima 30.219 Sk, tak 30.219 : 31 dní = 974 VZ na 1deň
1.-3. deň - 25% z 974 = 243 x 3dni = 729
4.-14. deň - 55% z 974 = 535 x 11dní = 5.885
729+5.885=6.614 Sk (tu nechapem, preco ste to dali dokopy, kedze SP plati zamestnancovi PNku az od 11.dna praceneschopnosti a dobrovolne nemocensky poistenej osobe uz od 1.dna praceneschopnosti. Podla mna su to dve poistenia a nemozete ich spojit dokopy pre vypocet PN)
Vychádza nám, že 6.614 je viac ako 4.091 :), tak nevieme, koľko vlastne tá naša dotyčná osoba dostane od SP pri 14dňovej PNke? Budete tak láskavé a pozriete sa na to svojim odborným kukuč? Ďakujeme veľmi pekne, a ešte raz ďakujeme moc, moc, moc za všetky rady, ktoré tu poskytujete!

Nie som vsak expert, tiez to tu len studujem :) Takze je lepsie pockat, kym sa vyjadria nejaki naozajstni poradcovia.
Podla mna vsak dotycny dostane od SP nemocensku davku 4960,60 Sk a od zamestnavatela 1798,60 (neviem, ako to zaokruhluju...)
johana08
12.06.09,13:59
Marianelka, vďaka za čas pri počítaní. Áno, prvých 10 dní PN platí zamestnávateľ - to vieme vyrátať na cent :-). Ale my sme chceli vedieť čiastku od 11-teho dňa, kedy platí SP podľa VZ, ktorý tam pošle zamestnávateľ. Preto sme to nazvali "VZ od zamestnávateľa". Z tohto VZ dostane od SP len za 4 dni (3dni 25% a 1deň 55%).
A potom sme chceli vedieť, koľko dá SP dotyčnému pri 14dňovej PN z DNP (tam platia od prvého dňa - 3dni 25% a 11dní 55% - je tak?). Vieme, že povinné NP a DNP sociálna p. nemusí vyplatiť spolu, ani ich nebude zlučovať. Ale dotyčný chcel vedieť, koľko dostane od SP spolu. Preto sme to aj my takto formulovali. Mýli nás to, že za dec.08 mal maximálny VZ, ale pri výpočte ktorý uvádzame maximálnu dávku "asi" nedostane... Alebo sa mýlime?
brčko
12.06.09,15:21
Marianelka, vďaka za čas pri počítaní. Áno, prvých 10 dní PN platí zamestnávateľ - to vieme vyrátať na cent :-). Ale my sme chceli vedieť čiastku od 11-teho dňa, kedy platí SP podľa VZ, ktorý tam pošle zamestnávateľ. Preto sme to nazvali "VZ od zamestnávateľa". Z tohto VZ dostane od SP len za 4 dni (3dni 25% a 1deň 55%).
A potom sme chceli vedieť, koľko dá SP dotyčnému pri 14dňovej PN z DNP (tam platia od prvého dňa - 3dni 25% a 11dní 55% - je tak?). Vieme, že povinné NP a DNP sociálna p. nemusí vyplatiť spolu, ani ich nebude zlučovať. Ale dotyčný chcel vedieť, koľko dostane od SP spolu. Preto sme to aj my takto formulovali. Mýli nás to, že za dec.08 mal maximálny VZ, ale pri výpočte ktorý uvádzame maximálnu dávku "asi" nedostane... Alebo sa mýlime?

Najprv tolko, že DVz zo zamestnania ste predpokladám rátali z vymer. základov za rok 2008 (píšete o príjme, ak by mal vysoké odmeny, tak to sedieť nemusí), no a taká drobnosť v r.2008 bolo dní 366. :)

Ak zrátaš náhradu príjmu od zamestnávatela a nemocenské od sociálky, čo vyrátala mariannn, tak suma je vyššia, ako ste vyrátali dávku za 12/08. Musíte pri porovnávaní rátať aj náhradu od zamestnávatela lebo inak to nemôžete porovnávať vôbec.
A to preto, že súčet Dvz zo zamestnania a DNP je vyšší ako DVZ v 12/08. Ak vznikne PN najskôr v 6/09, tak by to malo sedieť aj ked som to nekontrolovala matematicky.
Silvi
12.06.09,18:41
Silvi, áno môže. Nemusí ani mesiac, no treba potom podla konkrétnych dátumov začiatku nového PP a nástupu na materskú dobre vyrátať potrebnú hrubú mzdu. Lebo ak je v rozhodujúcom období vela víkendov, tak to môže byť nevýhodné.

Brčko, už vieme termí pôrodu, je to 16.10.09, takže nástum na MD by mal byť 8 týžňov pred temínom, takže 21.8.09, vieš mi teda pomôcť (alebo aj niekto iný) pri výpočte hrubej mzdy a najlepšieho vhodného dátumu na ukončenie stareho PP a začatie nového?
Ďakujem
dada 1
15.06.09,10:34
Prosím o radu, zam.má nastúpiť na MD od 19.07.2009 chceli by sme jej pomôcť aby sa jej zvýšila materská, môžem s tehotnou zam. ukomčiť pp dohodou a následne ju prijať do drujej firmy s max.vym. základom od 01.07.2009 a následne ukončiť PP dohodou k 18.07.2009.Ďakujem
alušik
15.06.09,10:50
Prosím o radu, zam.má nastúpiť na MD od 19.07.2009 chceli by sme jej pomôcť aby sa jej zvýšila materská, môžem s tehotnou zam. ukomčiť pp dohodou a následne ju prijať do drujej firmy s max.vym. základom od 01.07.2009 a následne ukončiť PP dohodou k 18.07.2009.Ďakujem
Áno, pracovný pomer môže byť ukončený dohodou a následne uzavretý ďalší, aj keď je žena tehotná. Nevidím dôvod, prečo by ste to tak nemohli urobiť.
Osobne by som to však urobila tak, že by som jej ten druhý pracovný pomer neukončovala hneď 18.7., ale počkala by som, nech z neho nastúpi na materské a ukončila ho až následne - t.j. napr. až k 31.7.2009.
dada 1
15.06.09,11:12
Takže môže byť aj ukončenie v skúšobnej dobe nie je v tom problém.
Silvi
15.06.09,16:07
Brčko, už vieme termí pôrodu, je to 16.10.09, takže nástum na MD by mal byť 8 týžňov pred temínom, takže 21.8.09, vieš mi teda pomôcť (alebo aj niekto iný) pri výpočte hrubej mzdy a najlepšieho vhodného dátumu na ukončenie stareho PP a začatie nového?
Ďakujem

Prosím, vie niekto pomôcť?
ďakujem
simonela
15.06.09,18:28
Ahoj,
potrebujem surne pomoct stymi vypoctami aby som dosiahla max. matersku tak upresnujem tie dat. pozastavenie ziv. od 16.6.09 zaciatok noveho prac.pom. 17.6.09 zaciatok PN od 23.6.09 do nastupu na MD.
Bude to tak spravne prosim o rychlu odpoved Dakujem.
simonela
15.06.09,18:39
Ahoj,
este som zabudla potrebujem poradit tej mojej znamej jej zaciatok PP zacne 17.6. ale na PN moze nastupit az okolo 3.7.09 poprosim Vas poradit ako to maju vypocitat jej a ze ci jej sa to bude ratat podla stareho vym. zakladu alebo sa jej to uz moze ratat podla noveho a aka je ta suma max. vym. zakladu.
Velmi pekne vam vopred dakujem za odpovede.
luko1
16.06.09,12:52
Dobrý deň,
chcela by som si ujasniť pár vecí ohľadom zvýšenia materskej. Som zamestaná od roku 2005, a mám HM 470 Eur. Plánujem otehotnieť v septembri 2009.
Prihlásim sa na DNP od 01.07.2009 a dám si VZ 533 Eur (rozdiel 1003-470). Podmienku 270 dni trvania DNP budem splňať, takže materskú by mi mali počítať z VZ 470 Eur (zo zamestnania) + 533 EUR (z DNP).

A ak by som išla od 01.01.2010 na PN resp. na rizikové tak by sa mi PN tiež rátala z nemocenského zo zamestnania VZ 470 Eur + z DNP VZ 533 Eur., lebo som splnila podmienku platenie poistného 26 týždňov trvania DNP?
Prosím opravte ma, ak tomu zle rozumiem.
Ďakujem.
johana08
17.06.09,07:20
[QUOTE=brčko;1071016]Najprv tolko, že DVz zo zamestnania ste predpokladám rátali z vymer. základov za rok 2008 (píšete o príjme, ak by mal vysoké odmeny, tak to sedieť nemusí), no a taká drobnosť v r.2008 bolo dní 366. :)

Ak zrátaš náhradu príjmu od zamestnávatela a nemocenské od sociálky, čo vyrátala mariannn, tak suma je vyššia, ako ste vyrátali dávku za 12/08. Musíte pri porovnávaní rátať aj náhradu od zamestnávatela lebo inak to nemôžete porovnávať vôbec.
A to preto, že súčet Dvz zo zamestnania a DNP je vyšší ako DVZ v 12/08. Ak vznikne PN najskôr v 6/09, tak by to malo sedieť aj ked som to nekontrolovala matematicky.

Brčko, buďte tak láskavá, ešte Vás prosíme o chvíľku strpenia (našli sme si po sebe chyby - práca chvatná...). ĎAKUJEME!
Takže ten náš pán mal príjem v r.2008 (11x11.500) + v dec.11.500+5.000 odmena = spolu 143.000 : 366 dní = 390 VZ na 1deň zo zamestnania.
VZ z DNP vyrátame z dec.2008 takto : (30.219 - 13.719) 13.719 : 31 dní = 442 VZ z DNP.
Čiže od zamestnávateľa dostane :
1.-3. deň - 25% z 390 = 97,5 x 3dni = 292,50
4.-10. deň - 55% z 390 = 214,5 x 7dní = 1.501,50
Od SP dostane :
11.-13. deň - 25% z 390 = 97,5 x 3dni = 292,50
14.deň - 55% z 390 = 214,50
1.-3.deň z DNP - 25% z 442 = 110,5 x 3dni = 331,50
4.-14-deň z DNP - 55% z 442 = 243,10 x 11dní = 2.674,10
SPOLU pri 14.dňovej PNke dostane dávku : 5.306,60

A keď vezmeme do úvahy, že v dec.2008 mal max. VZ, čiže 30.219 : 31dní = 974
1.-3. deň = 25% z 974 = 243,5 x 3dni = 730,50
4.-14. deň = 55% z 974 = 535,7 x 11dní = 5.892,70
spolu pri max. VZ = 6.623,20

Ospravedlňujeme sa, že sme tak otravné, ale nejde nám do hlavy, že na získanie max. nemocenskej dávky (PN, materská) stačí okrem iných podmienok, mať v súčte v dec. max. VZ. Lebo keď to prerátame, max. dávku pri PNke nedostane. Kde robíme chybu?
A ako by to bolo, keby nám ide kolegyňa na materskú? Ak vezmeme do úvahy tie isté podmienky (platové ; aj dni trvania splnené), ako má ten náš "modelový pán"? Budete tak zlatá, vysvetlíte nám to? Vopred ďakujeme za ochotu. Zatiaľ dovidenia.
Mel1001
17.06.09,11:34
Ahojte, nasa zamestnankyna odchádza na matersku dovolenku 6.jula.V zdravotnej poistovni a v sociálnej poistovni nahlásime zmenu a začiatok MD.Má nejaké povinnosti aj nasa zamestnankyna?musí odovzdat nejaké papiere aj ona do zdravotnej?
Dakuejm
janka345
17.06.09,11:53
Ahojte, nakoľko som podobnú otázku v témach nenašla, chcela by som sa opýtať: Mam dve deti vek 4 a 2 roky plynule som prešla z prvej materskej na rodičovský príspevok a následne na druhu materskú. Momentálne som na rodičovskom príspevku. A planujem sa vratiť do zamestnania. Počas celej materskej som zamestanná u tuho istého zamestnávateľa. Na aký počet dní dovolenky mám narok po nástupe do zamestnania.
Platí, že 4 roky x 21 dní dovolenky? Alebo je to krátene. A teda sa počíta len posledný rok
ďakujem všetkým za radu
jana
TatianaK1
17.06.09,14:53
Ahojte! Prosím, potrebujem poradiť. 5 rokov som bola zamestnaná, pričom posledného 2,5 roka som bola na rodičovskej dovolenke. Ku dňu jej skončenia som ukončila aj PP t.j. 18.3.2008. Založila som si živnosť. Odvody do SP som si neplatila. Keď som zistila, že som tehotná, na odporúčanie tu na porade, som sa prihlásila na DNP z max. VZ dňa 28.11.2008. V 12/2008 som urobila zmenu VZ od 1.1.2009 na min. VZ. Ten platím dodnes. Včera 16.6.2009 so nastúpila na MD (6 týždňov pred očakávaným TP t.j. 28.7.2009). Chcem sa spýtať. Aby som mohla poberať vyššie dávky v roku 2010 na PN a OČR, môžem k 30.6.2009 ukončiť DNP a k 1.7.2009 sa prihlásiť na DNP z max. VZ? Neovplyvní mi to vyplácanie max. materskej, na ktorú mám nárok z VZ roku 2008? Bojím sa , že ak by som ukončila doterajšie DNP, či by mi ju nestopli, ak nemám z DNP 270 dní poistenia. Musím počkať, až kým prejde tých 270 dní a až potom sa odhlásiť a zvýšiť na max.VZ? Ako to mám urobiť?
brčko
17.06.09,15:16
Ahojte! Prosím, potrebujem poradiť. 5 rokov som bola zamestnaná, pričom posledného 2,5 roka som bola na rodičovskej dovolenke. Ku dňu jej skončenia som ukončila aj PP t.j. 18.3.2008. Založila som si živnosť. Odvody do SP som si neplatila. Keď som zistila, že som tehotná, na odporúčanie tu na porade, som sa prihlásila na DNP z max. VZ dňa 28.11.2008. V 12/2008 som urobila zmenu VZ od 1.1.2009 na min. VZ. Ten platím dodnes. Včera 16.6.2009 so nastúpila na MD (6 týždňov pred očakávaným TP t.j. 28.7.2009). Chcem sa spýtať. Aby som mohla poberať vyššie dávky v roku 2010 na PN a OČR, môžem k 30.6.2009 ukončiť DNP a k 1.7.2009 sa prihlásiť na DNP z max. VZ? Neovplyvní mi to vyplácanie max. materskej, na ktorú mám nárok z VZ roku 2008? Bojím sa , že ak by som ukončila doterajšie DNP, či by mi ju nestopli, ak nemám z DNP 270 dní poistenia. To nebudeš mať do pôrodu aj tak.sím počkať, až kým prejde tých 270 dní a až potom sa od hlásiť a zvýšiť na max.VZ? Ako to mám urobiť?
....
270ní z DnP ti pri prihlásení na DNP 28.11.08 uplynie až 24.8.09 a porodíš určite skôr ako 25.8.09, takže odhlásenie z DnP tvoj nárok na materskké neovplyvní, lebo aj tak potrebuješ dni z iného ukončeného nem. poistenia (t.j. aj dni trvania PP počas prerušenia NP z dôvodu čerpania RD, ktoré sa pre nárok na materské rátajú ako dni NP)

No a samozrejme odhlásenia z DnP a nové prihlásenie z maxima má význam len v prípade, ak poberáš materské obvyklých 28týždnov t.j. do 28.12.09, lebo je dôležíté aby si platila DNP aspon 1den v r.2009 po novom prihlásení.

No a samozrejme bude záležať aj na tom, ako sa zmení prípadne zákon o soc.poistení v obd.dobrovolného nem.poistenia.
amie
17.06.09,16:47
Ahojte, mozete mi poradit prosim?
Na matersku idem v novembri 2009, takze rozhodujuce obdobie je 2008. V 10tich z 12tich mesiacov som mala max VZ na nemocenske, zvysne 2 mesiace som bola PN. Moze mi PN znizit materske, kedze som vtedy nedosiahla max VZ? V marci 2008 som bola PN 5 dni a v decembri 2008 25 dni (ak je to dolezite). Mam stale narok na max matersku?
Ako je to so zvysnou dovolenkou, moze mi ju zamestnavatel preplatit v poslednej vyplate (november 2009) alebo ma bude cakat 3 roky?
Dakujem
brčko
17.06.09,17:20
Ahojte, mozete mi poradit prosim?
Na matersku idem v novembri 2009, takze rozhodujuce obdobie je 2008. V 10tich z 12tich mesiacov som mala max VZ na nemocenske, zvysne 2 mesiace som bola PN. Moze mi PN znizit materske, kedze som vtedy nedosiahla max VZ? V marci 2008 som bola PN 5 dni a v decembri 2008 25 dni (ak je to dolezite). Mam stale narok na max matersku?
Ako je to so zvysnou dovolenkou, moze mi ju zamestnavatel preplatit v poslednej vyplate (november 2009) alebo ma bude cakat 3 roky?
Dakujem

dovolenku ti preplatiť nemôže, len si ju môžeš vyčerpať. Je tu o tom viac tém.
A PN nárok na materské síce neovplyvnuje, no v tvojom prípade trošku predsa, lebo ide o maximum a to je prvý polrok nižšie a ty si mala dlhšiu PN v druhom polroku, kde bol už vyšší VZ, t.j. matematicky tam máš viac dní z trochu nižším VZ. No aj tak sa to bude maximum.
amie
17.06.09,17:30
Dakujem brcko, tu dovcu si este zistim... mala som pocit, ze zamestnavatel ju tehotnym kolegynam preplatil..
brčko
17.06.09,17:54
Dakujem brcko, tu dovcu si este zistim... mala som pocit, ze zamestnavatel ju tehotnym kolegynam preplatil..

ak preplatil pred nástupom na MD, tak nepostupoval podla Zákonníka práce. Dovolenku môže preplatiť len v prípade ukončenia PP. Vyčerpať môžeš pred nástupom na MD, po ukončení MD, ešte pred nástupom na RD alebo až po nástupe z RD.
marianelka
18.06.09,08:12
Opat dakujem za odpovede, ste super ;)

Mam este jednu otazku, ktora sa tentokrat tyka mna (hladala som temu, ale nic nenasla, tak dufam, ze tu mi niekto odpovie..., ak som mimo temy, prosim, usmernite ma, v akej teme sa opytat)

Som SZCO, mam obchod s 3 zamestnancami.
Nastupila som na MD dna 4.5.2009. Odvody do SP a ZP som zaplatila za 3 dni v maji a dalej ich neplatim.
O 28 tyzdnov mi skonci MD a mala by zacat rodicovska.

Moja otazka:
Mam na rodicovsky prispevok narok?
Kedze som SZCO, obchod nezavriem, zivnost neprerusim... Ale na druhej strane nebudem robit, budem s dietatom doma. Mam narok do veku 3 rokov dietata poberat rodicovsky prispevok a cely ten cas zaroven nebudem platit odvody do SP a ZP?

Vopred dakujem za Vase cenne rady!
Čery
18.06.09,11:10
Ahoj, som tu nova, prezrela som si par tem, no nenasla som svoju. Pisem sice k materskej 2009, no chcem sa spytat na matersku 2010. Momentalne to vyzera tak ze cakam dietatko /este to nemam potvrdene gynekologickou/, no premyslam ako dosiahnut co najvyssiu matersku. Na zaplatenie dobrovolneho nemocenskeho je uz neskoro, lebo by som nesplnila poziadavku 270dni, resp. splnila s predpokladom ze nebude ziadny predcasny porod s odretymi usami. Moje predchadzajuce poistenia boli: v roku 2008 som pracovala do 4.jula, kedy som odisla na matersku, na ktorej som bola do 14.1.2009. Od 15.1.2009 mi trva rodicovska. Viete mi poradit co spravit aby som mala schopnu matersku, pripadne co by ste spravili vy? Mam sa vratit do prace, alebo by sa mi nieco z roku 2008 mohlo pocitat do 270 dni poistenia? Zaratava sa tam i cas co som bola na materskej, alebo nie? Ak by sa totizto zarataval, tak som relatine "za vodou" a nemusela by som sa vratit do prace, len z rodicovskej prejst znova na matersku, ak nie, tak budem musie ist do prace....
Viete mi niekto poradit prosim?
brčko
18.06.09,19:07
Opat dakujem za odpovede, ste super ;)

Mam este jednu otazku, ktora sa tentokrat tyka mna (hladala som temu, ale nic nenasla, tak dufam, ze tu mi niekto odpovie..., ak som mimo temy, prosim, usmernite ma, v akej teme sa opytat)

Som SZCO, mam obchod s 3 zamestnancami.
Nastupila som na MD dna 4.5.2009. Odvody do SP a ZP som zaplatila za 3 dni v maji a dalej ich neplatim.
O 28 tyzdnov mi skonci MD a mala by zacat rodicovska.

Moja otazka:
Mam na rodicovsky prispevok narok?
Kedze som SZCO, obchod nezavriem, zivnost neprerusim... Ale na druhej strane nebudem robit, budem s dietatom doma. Mam narok do veku 3 rokov dietata poberat rodicovsky prispevok a cely ten cas zaroven nebudem platit odvody do SP a ZP?

Vopred dakujem za Vase cenne rady!

ak máš aktívnu živnosť, tak si považovaná za zárobkovo činnú a z toho dôvodu nemôžeš poberať RP, ale máš nárok na príspevok na starostlivost o dieťa bud v skutočnej výške (ak v Mš, jasliach ), no max. na 1dieťa do výšky RP alebo vo výške 25% z RP (ak sa staráš sama, niekto z rodiny)

Z dôvodu, že nebudeš poberať RP, tak musíš platiť aj poistné do SP. ZP predpokladám tiež, no nech sa vyjadrí k poistnému radšej aj niekto iný. Lebo tá výnimka, ak si podpísala, že nevykonávaš zárobkovú činnosť sa vzťahuje len na poberaťelov RP, nie PnSoD.
brčko
18.06.09,19:12
Ahoj, som tu nova, prezrela som si par tem, no nenasla som svoju. Pisem sice k materskej 2009, no chcem sa spytat na matersku 2010. Momentalne to vyzera tak ze cakam dietatko /este to nemam potvrdene gynekologickou/, no premyslam ako dosiahnut co najvyssiu matersku. Na zaplatenie dobrovolneho nemocenskeho je uz neskoro, lebo by som nesplnila poziadavku 270dni, resp. splnila s predpokladom ze nebude ziadny predcasny porod s odretymi usami. Moje predchadzajuce poistenia boli: v roku 2008 som pracovala do 4.jula, kedy som odisla na matersku, na ktorej som bola do 14.1.2009. Od 15.1.2009 mi trva rodicovska. Viete mi poradit co spravit aby som mala schopnu matersku, pripadne co by ste spravili vy? Mam sa vratit do prace, alebo by sa mi nieco z roku 2008 mohlo pocitat do 270 dni poistenia? Zaratava sa tam i cas co som bola na materskej, alebo nie? Ak by sa totizto zarataval, tak som relatine "za vodou" a nemusela by som sa vratit do prace, len z rodicovskej prejst znova na matersku, ak nie, tak budem musie ist do prace....
Viete mi niekto poradit prosim?

ráta sa aj čas na MD a aj čas na RD, ak prac.pomer trvá. Nemaj obavu, nárok na materské ti vzniká podla teraz platného zákona.
Nárok by sa mal rátať z pravdepodobného VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD (teda nie z r.2008), vzhladom na to, že budeš nastupovať na MD z RD.
brčko
18.06.09,19:20
Dobrý deň,
chcela by som si ujasniť pár vecí ohľadom zvýšenia materskej. Som zamestaná od roku 2005, a mám HM 470 Eur. Plánujem otehotnieť v septembri 2009.
Prihlásim sa na DNP od 01.07.2009 a dám si VZ 533 Eur (rozdiel 1003-470). Podmienku 270 dni trvania DNP budem splňať, takže materskú by mi mali počítať z VZ 470 Eur (zo zamestnania) + 533 EUR (z DNP).

A ak by som išla od 01.01.2010 na PN resp. na rizikové tak by sa mi PN tiež rátala z nemocenského zo zamestnania VZ 470 Eur + z DNP VZ 533 Eur., lebo som splnila podmienku platenie poistného 26 týždňov trvania DNP? nerátala, lebo si z DNP nesplnila podmienku aspon 270dní NP
Prosím opravte ma, ak tomu zle rozumiem.
Ďakujem.

od 1.7.09 je max. VZ už nie 1003,09eur ale 1084,55eur, takže sa dá o niečo vyššieho VZ sa poistiť z DNP.

no a snád nezmenia do tvojho nástupu zákon o soc.poistení. Treba sledovať.
brčko
18.06.09,19:27
Ahoj,
este som zabudla potrebujem poradit tej mojej znamej jej zaciatok PP zacne 17.6. ale na PN moze nastupit az okolo 3.7.09 poprosim Vas poradit ako to maju vypocitat jej a ze ci jej sa to bude ratat podla stareho vym. zakladu alebo sa jej to uz moze ratat podla noveho a aka je ta suma max. vym. zakladu.
Velmi pekne vam vopred dakujem za odpovede.

Ak začne PP 17.6.09 a na PN pôjde až v 7/09, tak jej rozhod.obdobie pre výpočet nemocenského (pozor nie materského!!!) obdobie 17.-30.6.09.
Ak chce max. nemoc., tak by mala mať za toto obdobie HM vo výške

1003,09 :30dní v júni x 14dní(od 17-30.6)

Materské (za predpokladu, že nastupuje na MD neskôr ako v júli 2009 a až do nástupu na MD bude PN), sa bude rátať z obodobia 17.6.09 - 2.7.09 (ak by PN začala 3.7.09).
V júli je už maximum 1084,55eur, takže za tie dva dni v júli by mohla mať HM

1084,55 : 31dní v júli x 2dni (do dna pred vznikom PN)
brčko
18.06.09,19:34
Prosím o radu, zam.má nastúpiť na MD od 19.07.2009 chceli by sme jej pomôcť aby sa jej zvýšila materská, môžem s tehotnou zam. ukomčiť pp dohodou a následne ju prijať do drujej firmy s max.vym. základom od 01.07.2009 a následne ukončiť PP dohodou k 18.07.2009.Ďakujem

Ešte lepšie pre nu by bolo ukončiť PP až po pôrode (resp. vid nižšie), a aby nemala problémy s prihláškami na SP, tak napr. až posledným dnom MD (no to možno z dôvodu vzniku dovolenky nechcete), v takom prípade dáva prihlášku do SP odo dna po uknčení MD a zároven ukončení PP.
Ak jej ukončíta PP pred pôrodom, t.j. bude nezamestnaná, tak bude mať okno do dna pred pôrodom v dôch.poistení.
Ak skončí PP po pôrode, nech si podá hned prihlášku na dôch.poistenie. Dokedy neviem, či bude platiť aj v tomto prípade 45dní (to platí, ak chce prihlásku od pôrodu). RAdšej by som to urobila tak, že nech skončí PP až vtedy, ked budú mať rodný list dieťaťa, aby napr. ukončili 3.9.09 a najneskôr dna 4.9.09 zájdu na SP s prihláškou (prílohou je aj RL dieťaťa)
brčko
18.06.09,19:39
Brčko, už vieme termí pôrodu, je to 16.10.09, takže nástum na MD by mal byť 8 týžňov pred temínom, takže 21.8.09, vieš mi teda pomôcť (alebo aj niekto iný) pri výpočte hrubej mzdy a najlepšieho vhodného dátumu na ukončenie stareho PP a začatie nového?
Ďakujem

neviem kolko chceš pred nástupom.
napr. ukončiť 16.8.09, začať nový 17.8.09, pri nástupe na MD 21.8.09 bude RO pre výpočet materského 17.-20.8.09, takže treba na získanie max.matersého mať za toto obdobie HM

1084,55eur :31 x 4dni v RO
brčko
18.06.09,19:55
[QUOTE=brčko;1071016]Najprv tolko, že DVz zo zamestnania ste predpokladám rátali z vymer. základov za rok 2008 (píšete o príjme, ak by mal vysoké odmeny, tak to sedieť nemusí), no a taká drobnosť v r.2008 bolo dní 366. :)

Ak zrátaš náhradu príjmu od zamestnávatela a nemocenské od sociálky, čo vyrátala mariannn, tak suma je vyššia, ako ste vyrátali dávku za 12/08. Musíte pri porovnávaní rátať aj náhradu od zamestnávatela lebo inak to nemôžete porovnávať vôbec.
A to preto, že súčet Dvz zo zamestnania a DNP je vyšší ako DVZ v 12/08. Ak vznikne PN najskôr v 6/09, tak by to malo sedieť aj ked som to nekontrolovala matematicky.

Brčko, buďte tak láskavá, ešte Vás prosíme o chvíľku strpenia (našli sme si po sebe chyby - práca chvatná...). ĎAKUJEME!
Takže ten náš pán mal príjem v r.2008 (11x11.500) + v dec.11.500+5.000 odmena = spolu 143.000 : 366 dní = 390 VZ na 1deň zo zamestnania.
VZ z DNP vyrátame z dec.2008 takto : (30.219 - 13.719) 13.719 : 31 dní = 442 VZ z DNP.
Čiže od zamestnávateľa dostane :
1.-3. deň - 25% z 390 = 97,5 x 3dni = 292,50
4.-10. deň - 55% z 390 = 214,5 x 7dní = 1.501,50
Od SP dostane :
11.-13. deň - 25% z 390 = 97,5 x 3dni = 292,50
14.deň - 55% z 390 = 214,50
11.-.14.den dostene 55% z 390 (len za prvé 3dni PN je 25%)
1.-3.deň z DNP - 25% z 442 = 110,5 x 3dni = 331,50
4.-14-deň z DNP - 55% z 442 = 243,10 x 11dní = 2.674,10
SPOLU pri 14.dňovej PNke dostane dávku : 5.306,60

A keď vezmeme do úvahy, že v dec.2008 mal max. VZ, čiže 30.219 : 31dní = 974
1.-3. deň = 25% z 974 = 243,5 x 3dni = 730,50
4.-14. deň = 55% z 974 = 535,7 x 11dní = 5.892,70
spolu pri max. VZ = 6.623,20

Ospravedlňujeme sa, že sme tak otravné, ale nejde nám do hlavy, že na získanie max. nemocenskej dávky (PN, materská) stačí okrem iných podmienok, mať v súčte v dec. max. VZ. Lebo keď to prerátame, max. dávku pri PNke nedostane. Kde robíme chybu?
A ako by to bolo, keby nám ide kolegyňa na materskú? Ak vezmeme do úvahy tie isté podmienky (platové ; aj dni trvania splnené), ako má ten náš "modelový pán"? Budete tak zlatá, vysvetlíte nám to? Vopred ďakujeme za ochotu. Zatiaľ dovidenia.

Ak mala v decembri vyšší VZ zo zamestnania ako je jej obvyklý a práve v decembri sa prihlásila na DNP, tak nemôže dosiahnuť maximum. To nejde.

Ak by mala mzdu ako obvykle 11500, tak jej
DVZ z DNP by bol vyšší (30219-11500) :31 = 603,84
a nie len niečo cez 390 t.j. o cca 213 viac

V zamestnaní by sa DVZ o tolko neznížil (12x 11500) :366 = 377,05
oproti 420 t.j. len o cca 43 menej.

Takže vyššia mzda v dec. spôsobila, že DVZ z DNP bol nižší, takže v súčte max.nevyjde. Ak by jej DNP trvalo v r.2008 dlhšie, tak to zníženie by bolo o niečo nižšie.
Tinika
19.06.09,04:47
Dobrý deň, chvíľu som rozmýšlala či som v správnej téme :)
Tak chcela by som poprosiť o radu.Zamesnankyna v 8tt s min. mzdou. Ako jej zvýšiť materské? Zrušiť pôvodnú zmluvu a uzatvoriť novú s vyšším platom zrejme. A može to byť znova na tú istú prácu? A kedy túto zmluvu uzatvoriť? Termín pôrodu niekedy v januári 2010, koľko predtým má mať vyšší plat?
alušik
19.06.09,05:23
Dobrý deň, chvíľu som rozmýšlala či som v správnej téme :)
Tak chcela by som poprosiť o radu.Zamesnankyna v 8tt s min. mzdou. Ako jej zvýšiť materské? Zrušiť pôvodnú zmluvu a uzatvoriť novú s vyšším platom zrejme. A može to byť znova na tú istú prácu? A kedy túto zmluvu uzatvoriť? Termín pôrodu niekedy v januári 2010, koľko predtým má mať vyšší plat?
Áno, ukončite starý pracovný pomer a založte nový, kľudne aj hneď na druhý deň po ukončení, pričom môže ísť o tú istú prácu. Nie je dôležité, ako dlho bude mať ten vyšší plat, celé je to vlastne len o rozhodujúcom období pre výpočet nemocenského. Tým, že zrušíte PP a uzatvoríte nový PP sa vlastne to rozhodujúce obdobie zmení, preto tak môžete urobiť kľudne aj dva dni pred nástupom na MD. Ak má termín v januári, na MD bude vypísaná 6 týždňov pred plánovaným termínom (najskôr to môže byť 8 týždňov). Dôležitý je presný termín pôrodu, aby sme to naplánovali presnejšie. Ak by teda bola vypísaná na MD napríklad od 4. decembra, tak by úplne stačilo ukončiť PP k 30.11. a nový založiť od 1.12.2009.
Rozhodujúcim obdobím by bolo potom obdobie 1.-3.12. a vymeriavacím základom pre výpočet materského príjem dosiahnutý za tieto 3 dni.;)
johana08
19.06.09,05:34
[QUOTE=johana08;1075007]

Ak mala v decembri vyšší VZ zo zamestnania ako je jej obvyklý a práve v decembri sa prihlásila na DNP, tak nemôže dosiahnuť maximum. To nejde.

Ak by mala mzdu ako obvykle 11500, tak jej
DVZ z DNP by bol vyšší (30219-11500) :31 = 603,84
a nie len niečo cez 390 t.j. o cca 213 viac

V zamestnaní by sa DVZ o tolko neznížil (12x 11500) :366 = 377,05
oproti 420 t.j. len o cca 43 menej.

Takže vyššia mzda v dec. spôsobila, že DVZ z DNP bol nižší, takže v súčte max.nevyjde. Ak by jej DNP trvalo v r.2008 dlhšie, tak to zníženie by bolo o niečo nižšie.