Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Natie Natie

Natie je offline (nepripojený) Natie

Už len jedna vec ma napadla. Prešla som si ten seriál o materskej a toto som sa tam nedočítala. Čisto teoreticky, ak by sa švagriná prihlásila na DNP napr.30.12.2009 a dala by si vymeriavací základ tých 684,55€ (1084.55€-400€-plat), tak v roku 2010 si už môže zmeniť vymeriavcí základ na 295,50€ (minimálna mzda) a platila by mesačne o dosť menej. Ak by išla na materskú v roku 2010, tak by sa jej počítala materská z DNP z roku 2009, čiže z toho decembra,nie? Či to sa tak vymeriavací základ už teraz meniť nedá? Pred dvoma rokmi sa to dalo, ale teraz neviem.
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

[QUOTE=ingak;1139887]...ak by ste v súčasnej firme ukončili zmluvu a urobili novú, s vyšším platom, zamestnávateľ by potom do potvrdenia pre SP uvádzal pravdepodobný príjem. Ten by mohol byť maximálny a teda aj materská by bola maximálna.

Pôvodca textu príspevku: ingak
Ak by sa ukončila zmluva a urobila nová, tak ako sa uvádza v tomto príspevku, musela by sa ukončit RD a tých pár dní pred nástupom na novú MD odpracovať, alebo stačí len uzatvoriť novú zmluvu a naďalej pokračovať v RD s následným prechodom na MD? Prípadne stačí ohľadom zamestnania len dodatok k zmluve o vyššej mzde, lebo aj tak zamestnávateľ uvádza pravdepodobný zárobok?


posúvam, lebo nik nereagoval.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mikat Pozri príspevok
aha, tak už som to našla...vychádzajú mi tam dva víkendy a jeden sviatok. A ešte by som sa chcela spýtať...v mesiaci september som odpracovala len 1 deň, môže mi dať zamestnávateľ nejakú odmenu, napr. že mi dá 500€ k výplate. Táto odmena sa riadne ráta do vymeriavacieho základu?
.. už sa tým netráp, nastúpila si na MD, tak si len pekne oddýchni, kým sa dá ... materská bude maximálna ..

Ale ak si nájdeš čas a chceš sa lepšie zorientovať .. tak sa pripájam ..."Go to príspevok 1636."
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Natie Pozri príspevok
Už len jedna vec ma napadla. Prešla som si ten seriál o materskej a toto som sa tam nedočítala. Čisto teoreticky, ak by sa švagriná prihlásila na DNP napr.30.12.2009 a dala by si vymeriavací základ tých 684,55€ (1084.55€-400€-plat), tak v roku 2010 si už môže zmeniť vymeriavcí základ na 295,50€ (minimálna mzda) a platila by mesačne o dosť menej. Ak by išla na materskú v roku 2010, tak by sa jej počítala materská z DNP z roku 2009, čiže z toho decembra,nie? Či to sa tak vymeriavací základ už teraz meniť nedá? Pred dvoma rokmi sa to dalo, ale teraz neviem.
Z článku http://www.porada.sk/t117315-dobrovo...ku-2009-a.html citujem:

"5. VZ v DNP je možné zmeniť až po 6 mesiacoch. To je dôležité pri snahe o optimalizáciu výšky zaplateného poistného.

Napríklad ak sa budúca mamička prihlási na DNP k 1.9.2009 a stanoví si maximálny vymeriavací základ (1084,55 €), zmeniť ho (povedme znížiť na minimálnu možnú sumu) môže najskôr až k 1.3.2010."
0 0
Natie Natie

Natie je offline (nepripojený) Natie

Aha, tak toto sa zmenilo. Ďakujem veľmi pekne.
0 0
mikat mikat

mikat je offline (nepripojený) mikat

Dakujem Vam vsetkym za odpovede. Ja viem, ze je najlepsie, ked to budem mat vsetko nastudovane....idem sa tomu trosku povenovat a precitat si vsetky prispevky co sa tykaju materskej...to bude asi najlepsie riesenie
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

[QUOTE=ingak;1143453]
ingak Pozri príspevok
...ak by ste v súčasnej firme ukončili zmluvu a urobili novú, s vyšším platom, zamestnávateľ by potom do potvrdenia pre SP uvádzal pravdepodobný príjem. Ten by mohol byť maximálny a teda aj materská by bola maximálna.

Pôvodca textu príspevku: ingak
Ak by sa ukončila zmluva a urobila nová, tak ako sa uvádza v tomto príspevku, musela by sa ukončit RD a tých pár dní pred nástupom na novú MD odpracovať, alebo stačí len uzatvoriť novú zmluvu a naďalej pokračovať v RD s následným prechodom na MD? Prípadne stačí ohľadom zamestnania len dodatok k zmluve o vyššej mzde, lebo aj tak zamestnávateľ uvádza pravdepodobný zárobok?


posúvam, lebo nik nereagoval.
podla mna najjednoduchšie podpísať ten dodatok o zmene mzdy na maximálny VZ - ak teda nastupuje na MD počas prvej Rd, .tj. materské sa ráta z pravdep.VZ.
0 0
ZuziT ZuziT

ZuziT je offline (nepripojený) ZuziT

Dobry den, som SZCO- dobrovolne som poistena od 1/5/08, dobrovolne nemocenske poistenie stale platim, povinne poistena som od 1/7/09 - odvody z minimalnej mzdy. Cca za 3 tyzdne nastupim na matersku, chcem sa spytat, ake doklady mam zaniest na socialnu poistovnu, odkedy sa mam odhlasit z dobrovolneho nemocenskeho poistenia a ci mam prerusit zivnost v pripade, ze nechcem platit povinne odvody. Dakujem za odpoved
0 0
Teho Teho

Teho je offline (nepripojený) Teho

Teho Pozri príspevok
Ahojte,
chcel by som si overit, ci naozaj bude mat priatelka narok na PN a materske zo zamestnania aj z DNP (i ked z minimalnej mzdy, ale aj to potesi, neskoro som jej poradil a nestiha 26 tyzdnov)
Je zamestnana od 1.7.2008, hruby prijem 19000
Predchadzajuce zamestnanie: 1.7.2007-30.6.2008

Predpokladany termin porodu 17.1.2010, t.j. nastup na MD najneskor 6.12.2009.

Na DNP s min. VZ 295,50 € sa prihlasila 15.7., od 17.7. pojde asi na rizikove az do MD. Ak to dobre chapem mala by mat narok na PN aj z tohto DNP, kedze 270 dni jej splni predosle zamestnanie a tiez bude mat narok na materske z DNP, kedze predosle zamestnanie + aktualne DNP jej znova splni podmienku 270 dni.
Ak bude PN do nastupu na MD, jedine co treba zaplatit je poistne za 2 dni v juli?
Takze v Socialke to dobre dopadlo - priznali PN-ku aj z DNP s min. VZ 295,50 € aj zo zamestnania, pricom na DNP bola priatelka prihlasena 2 dni pred PN. Do 270 dni teda ratali predosle ukoncene zamestnanie. Teraz len treba dufat, ze podobne to dopadne, ked pojde za 2-3 mesiace na matersku.
0 0
mikat mikat

mikat je offline (nepripojený) mikat

brčko Pozri príspevok
Ak začal PP 17.8.09 a na MD nastupuješ 3.9.09, tak odmena za september ti nepomôže. Tvoje rozhodujúce obdobie, z ktorého sa ráta materské je 17.8.-31.8.09. Takže vydel vymeriavací základ pre nemoc.poistenie (nemusí to byť u teba hrubá mzda) z výplatnej pásky za august počtom kalend.dní v tomto období, ted deleno 15 a to je tvoj denný VZ.

vid § 54 ods.2 písm. c) zákon o sociálnom poistení

A samozrejme súhlasím s radou p. Mihála, najlepšie je sa v tom orientovať osobne. Aj ked myslím hodinka na dobré zorientovanie nestačí
No toto mi ale nevychádza podľa mojich výpočtov...to by som mala veľmi malý VZ brčko, sa mi to nezdá....tam si sa asi pomýlil a má byť VZ pre nemocenské poistenie/počet kalendárnych dní x 15. Ale ak bola moja hrubá mzda za august 567,80, tak to by mal byť zároveň môj vymeriavací základ za august ak to dobre chápem....prečítala som si už celý seriál o materskej od p. Mihála...chcela by som však ešte vedieť, že ak som v auguste nastúpila do pracovného pomeru a v septembri už na materskú, prečo septembrový vymeriavací základ neovplyvňuje materskú?...
0 0
Santal11 Santal11

Santal11 je offline (nepripojený) Santal11

Dobry den,
Tymto by som Vas chcela poziadat o nasledovnu informaciu.
Nasa zamestnankyna pred nastupom na matersku dovolenku bola poistena v zdravotnej poistovni Apollo. Medzitym pocas rodicovskej dovolenky sa prestahovala do zahranicia. Po zaslani oznamenia o ukonceni rodicovskeho prispevku mi zo zdravotnej poistovne Apollo doslo vyrozumenie, ze uz nie je jej poistencom.
Predpokladam, ze je zdravotne poistena v zahranici.
Rodicovsku dovolenku ukoncila k 15.8.2009. Od 16.8.2009 si cerpala dovolenku a k 31.8.2009 ukoncila pracovny pomer. Ako mam postupovat co sa tyka odvodu zdravotneho poistenia z tejto vycerpanej dovolenky? . Ma sa na dane obdobie kedy dosiahla prijem opatovne prihlasit na zdravotne poistenie na Slovensku aby som jej mohla odviest platbu? Alebo je nejaka ina jednoduchsia volba?
Ak je poistena v zahranici, moze mat napr. na jeden mesiac dve zdravotne poistovne aj u nas aj v zahranici?

Vopred dakujem za promtnu odpoved.

Maťa
0 0
mikat mikat

mikat je offline (nepripojený) mikat

aha, takže už to mám: "ak vzniklo nemocenské poistenie v kalendárnom roku, v ktorom sa žiada o materské, rozhodujúce obdobie je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca, predchádzajúceho mesiac, v ktorom sa žiada o materské. "
0 0
edu21 edu21

edu21 je offline (nepripojený) edu21

Dobrý večer.Od 1.5.2009 si platím DNP , som aj zamestnaná (od r. 2004). No v čase od 1.4.-30.5.2009 som bola PN. Plánujem otehotnieť. Niekde som počula, že počas tých 270 dni DNP nesmiem byť PN..Je to pravda? Na materskú, resp. rizikové tehotenstvo (aby som čerpala aj z DNP) je výhodné "ísť" až po 1.3.2010. Čo v prípade, ak na PN pôjdem napr. v januári 2010- v marci 2010 prejdem automaticky aj na nemocenské z PN alebo stratím nárok? Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mikat Pozri príspevok
No toto mi ale nevychádza podľa mojich výpočtov...to by som mala veľmi malý VZ brčko, sa mi to nezdá....tam si sa asi pomýlil a má byť VZ pre nemocenské poistenie/počet kalendárnych dní x 15. nepomýlila som sa, ale písala som o DENNOM a nie mesačnom VZ Ale ak bola moja hrubá mzda za august za obdobie 17-31.8.) 567,80, tak to by mal byť zároveň môj vymeriavací základ za august ak to dobre chápem.... za 15dní v auguste 2009 je maximálny VZ (1084,55:31dní v auguste x 15), takže tvoj VZ pre NP za obdobie 17-31.8.09 by mal byť cca 524,79eur, to je maximum! Takže máš max. materksé. prečítala som si už celý seriál o materskej od p. Mihála...chcela by som však ešte vedieť, že ak som v auguste nastúpila do pracovného pomeru a v septembri už na materskú, prečo septembrový vymeriavací základ neovplyvňuje materskú?...
pretože ak vznikne materské v tom istom roku ako vzniklo nem.poistenie, tak je rozhod.obodie na výpočet nem.dávky obdobie od začiatku NP do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD. Paragraf, kde je to uvedené som už napísala minule.

aha, som nečítala všetky príspevky, takže už si to zistila
0 0
Eliška Eliška

Eliška je offline (nepripojený) Eliška

Dobrý deň,
bývalá pracovníčka ukončila pracovný pomer 10.2.2009. Prihlásila sa na ÚP. Lekár jej určil predpokladaný deň pôrodu na 18.9.09 a na MD mala nastúpiť podľa dokladu od 7.8.09. Keď zaniesla papier na ÚP, tak jej pracovníčka povedala, že nemá nárok na MD a papier od nej nezobrala. Podľa mňa bola ešte v 6 mesačnej ochrannej lehote a má nárok na MD.
Čo je správne? Ako má postupovať?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Eliška Pozri príspevok
Dobrý deň,
bývalá pracovníčka ukončila pracovný pomer 10.2.2009. Prihlásila sa na ÚP. Lekár jej určil predpokladaný deň pôrodu na 18.9.09 a na MD mala nastúpiť podľa dokladu od 7.8.09. Keď zaniesla papier na ÚP, tak jej pracovníčka povedala, že nemá nárok na MD a papier od nej nezobrala. Podľa mňa bola ešte v 6 mesačnej ochrannej lehote a má nárok na MD.
Čo je správne? Ako má postupovať?
Materské vypláca SP.... tak aj treba vybaviť na SP ! ! !
Ak tým "papierom" si myslela tlačivo, na ktorom sa žiada materské, tak na UP im to naozaj netreba. Tam len potom doloží, že od kedy poberá materské (ak teda bude poberať) ...
samozrejme nárok na materské v ochrannej dobe má vtedy, ak spĺňa aj podmienku 270 dní poistenia
0 0
Chilli Chilli

Chilli je offline (nepripojený) Chilli

Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom materskej. Som SZCO, od 1/1/2009 si platim DNP z minimalneho VZ. Od 1/7/2009 som aj povinny platca odvodov z minimalneho VZ. V polovici novembra pojdem na matersku. Je este nejaka moznost maximalizovat si matersku?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Chilli Pozri príspevok
Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom materskej. Som SZCO, od 1/1/2009 si platim DNP z minimalneho VZ. Od 1/7/2009 som aj povinny platca odvodov z minimalneho VZ. V polovici novembra pojdem na matersku. Je este nejaka moznost maximalizovat si matersku?
ak MAXIMALIZOVAŤ ... tak treba zamestnanie s dobrým VZ

"trošku" by pomohlo zvýšenie VZ pri DNP (na rozdiel maxima a minima)... ale to sa dá najskôr od októbra, tak to veľa nebude
... a tiež neviem, či budeš mať nárok na materské z obidvoch poistení - to záleží od toho, či máš aj nejaké iné ukončené poistenie
0 0
Chilli Chilli

Chilli je offline (nepripojený) Chilli

Katy a R Pozri príspevok
ak MAXIMALIZOVAŤ ... tak treba zamestnanie s dobrým VZ

"trošku" by pomohlo zvýšenie VZ pri DNP (na rozdiel maxima a minima)... ale to sa dá najskôr od októbra, tak to veľa nebude
... a tiež neviem, či budeš mať nárok na materské z obidvoch poistení - to záleží od toho, či máš aj nejaké iné ukončené poistenie


Mám možnosť sa zamestnať. Ide o to či sa musim zamestnat na maximálny VZ alebo možem rátať aj s dobrovolným NP a povinným NP. A ešte by som chcela vediež,že od kedy by bolo optimálne sa zamestnať?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Chilli Pozri príspevok
Mám možnosť sa zamestnať. Ide o to či sa musim zamestnat na maximálny VZ alebo možem rátať aj s dobrovolným NP a povinným NP. A ešte by som chcela vediež,že od kedy by bolo optimálne sa zamestnať?
ak si predtým nebola nem.poistená cca dva roky pred pravd.pôrodom, tak musíš ukončiť DNP aby sa ti dni z DNP prirátali k dnom NP zo zamestnania. Z povinného NP nesplnaš podmienku 270dní NP, takže z neho nárok nebude, ak teda nemáš iné ukončené NP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať