Zavrieť

Porady

Výnos ÚRSO 6/2008

Som kto som
Potreboval by som vysvetliť uvedený výnos, akým spôsobom sa bude fakturovať dodané teplo, respektíve ako bude fakt. fixná zložka v roku 2008. Kto sa v tom výnose viac vyznáte, prosím pomôžte. Ide mi aj o vysvetlenie príkonu... ako sa vypočítava?
Naposledy upravil Jozef I : 12.09.08 at 13:55 Dôvod: zmena slova vyhláška za výnos.
Usporiadat
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Prosím Ťa, prilož link, neviem to nájsť. Dík.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
http://www.urso.gov.sk/ v sekcii legislatíva

Jedná sa mi hlavne o paragraf 4 ods. 2.
Vyzerá to tak že sa bude fakturovať v kWh a nie v GJ a to výpočtom nejakého pomeru k priemernému príkonu ???
Naposledy upravil Jozef I : 12.09.08 at 14:09
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

Jozef I Pozri príspevok
http://www.urso.gov.sk/ v sekcii legislatíva

Jedná sa mi hlavne o paragraf 4 ods. 2.
Vyzerá to tak že sa bude fakturovať v kWh a nie v GJ a to výpočtom nejakého pomeru k priemernému príkonu ???
Ahoj Jozef,
podľa Výnosu 6/2008 URSO sa jednoducho povedané robia dve veci.
1. Objednáva sa množstvo tepla na UK a výrobu TUV na roky 2009-2011. To sa robí aritmetickým priemerom skutočných spotrieb domu za roky 2005 - 2007. Tu je nevýhodou, že skutočne sa da ťažko odhadnuť aka bude zima o tri alebo dva roky a objednávať musíš teraz. Ak si vykonal zateplenie alebo vyregulovanie tepelnej sústavy v dome, je možné sa aj dohodnúť s dodávateľom na spotrebe napríklad len na základe spotreby za rok 2008.
2. Oznamuje sa tzv. regulačný príkon na základe ktorého sa potom stanovuje fixná zložka maximálnej ceny tepla dodávateľa. Ten vypočítaš prepočtom aritmetického priemeru Vašich spotrieb za roky 2005-2007 v GJ na kilowathodiny, t.j. tak, že vynásobíš ten priemer tisícimi a podelíš konštantou 3,6. Zíslaš spotrebu v kWh, ktorú následne podelíš konštantou 5300, čím vypočítaš svoj regulačný príkon, ktorý zašleš dodávatelovi tepla.

Dúfam že Ti to pomôže. Ahoj
Naposledy upravil empaty : 13.09.08 at 13:41
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Ďakujem za odpoveď. Tú konštantu na výpočet regulačného píkonu 5300 som nepoznal.
Ak to teda chápem správne mám si objednať teplo na 3 roky dopredu, resp. to čo pošlem teraz objednávku bude platiť až do roku 2011. Doteraz som objednával vždy len na nasledujúci rok. To čo som objednal nám bolo následne v ďalšom roku faktúrované vo fixnej zložke.
Teraz však to vyzerá, že faktúrovať sa bude vypočítaný regulačný príkon podľa rokov 2005-2007 vynásobený cenou ktorú dá URSO bez ohladu na naše objednané množstvo. A toto sa bude fakturovať celé 3 nasledujúce roky. Je to tak???? Ak áno moja objednávka tepla slúži dodávateľovi tepla len na výpočet svojich nákladov a podklad pre URSO na stanovenie max. ceny. Inak vôbec nanič, lebo podľa tohto výnosu mi už nebude fakturovať obj. teplo ale reg. príkon.

Chápem to správne ?
0 0
Stor Stor

Stor je offline (nepripojený) Stor

Jozef I Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Tú konštantu na výpočet regulačného píkonu 5300 som nepoznal.
Ak to teda chápem správne mám si objednať teplo na 3 roky dopredu, resp. to čo pošlem teraz objednávku bude platiť až do roku 2011. Doteraz som objednával vždy len na nasledujúci rok. To čo som objednal nám bolo následne v ďalšom roku faktúrované vo fixnej zložke.
Teraz však to vyzerá, že faktúrovať sa bude vypočítaný regulačný príkon podľa rokov 2005-2007 vynásobený cenou ktorú dá URSO bez ohladu na naše objednané množstvo. A toto sa bude fakturovať celé 3 nasledujúce roky. Je to tak???? Ak áno moja objednávka tepla slúži dodávateľovi tepla len na výpočet svojich nákladov a podklad pre URSO na stanovenie max. ceny. Inak vôbec nanič, lebo podľa tohto výnosu mi už nebude fakturovať obj. teplo ale reg. príkon.

Chápem to správne ?
Podľa mňa, teplo sa bude naďalej objednávať len na rok a to podľa skutočnej spotreby v roku t-2, ak nie je v zmluve dohodnuté inak (viď. Výnos URSO č. 6/2008, § 1, ods. i) - čiže na rok 2009 podľa roku 2007, alebo podľa podmienok v zmluve.
Čo sa týka regulačného príkonu, ten v podstate kopíruje priemernú spotrebu za roky 2005-2007. Čiže z toho mi logicky vychádza, že fixné náklady budú uhrádzať jednotliví odberatelia podľa priemerných spotrieb za uvedené tri roky. Zatiaľ som však nepochopil, prečo sa to komplikuje prepočtom tepla na príkon, predelením 5 300 hodinami, keď to mohlo byť ponechané v jednotkách energie a cez objemy tepelnej energie je možné fixné náklady rozdeliť rovnako. Asi budeme mať teraz dve ceny. Jednu za teplo v €/kWh a druhú za príkon v €/kW.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Všeobecne sa nikde takto nekomplikuje spôsob výpočtu nákladov na teplo ako u nás. Je to smutné že na jednej strane sa všade prezentuje aby bolo všetko začo zákazník platí zrozumteľné a všetko čo vychádza z dielne URSO je len komplikovanejšie, nezrozumiteľnejšie. Žeby to bolo v tom ako to jednotlivý zamestnanci chápu? Alebo ako sú kompetentní?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Objednávky sa dávajú po starom, teda na rok 2009. Dnes som ju bol odniesť. Sami výrobcovia a dodávatelia zatiaľ v tom majú chaos, budú konzultovať.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Má ešte niekto skúsenosť s objednávkami tepla? Podelíte sa? Vyzerá to že náš dodávateľ v tom má už jasno a chce objednávku v zmysle predmetného výnosu. Ďakujem.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

posúvam
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Ako sa dá vypočítať, že aké majú byť preddavky za UK a TUV ?
0 0
antaljan antaljan

antaljan je offline (nepripojený) antaljan

Keď som objednal t a TÚV o 50% nižšiu na rok 2009, ako bola spotreba v roku 2007, ako mi bude fakturovať fixnú zložku na rok 2009, čo ak znížim objednávku na rok 2010 zas o 50%, aká bude fixná zložka. Veď to nie je možné čo sa to tu dokazuje, cena, výpočet za teplo a TÚV, predsa má byť jednoduchá a zrozumetiľná pre každého, aby vedel koľko ho bude stáť na ďalší rok.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
zsolt69 Pozri príspevok
Ako sa dá vypočítať, že aké majú byť preddavky za UK a TUV ?
Pozrieš spotrebu minulých rokov , zoberieš priemer a pozrieš objednávku na nasledujúci rok. Pripočítaš nejaké percento aby bola rezerva pri prípadné úniky, poruchy alebo zdvihnutie cien a podla priemernych spotrieb z minulosti rozpočítaš zálohy.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

antaljan Pozri príspevok
Keď som objednal t a TÚV o 50% nižšiu na rok 2009, ako bola spotreba v roku 2007, ako mi bude fakturovať fixnú zložku na rok 2009, čo ak znížim objednávku na rok 2010 zas o 50%, aká bude fixná zložka. Veď to nie je možné čo sa to tu dokazuje, cena, výpočet za teplo a TÚV, predsa má byť jednoduchá a zrozumetiľná pre každého, aby vedel koľko ho bude stáť na ďalší rok.
Fixná zložka sa už nebude brať podľa objednávky, ale výpočtom podľa Výnosu ÚRSO 6/2008 § 4, ods. 2.
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Už sme boli zvyknutí na Gj a teraz zmena. Zatiaľ som nepochopil podstatu zmeny - asi sú tam lobistické skupiny.
0 0
lizatko lizatko

lizatko je offline (nepripojený) lizatko

tak kratko ako som to pochopil ja:
variabil si objednate
fix Vam vypocitaju podla troch poslednych rokov
tie prepocty GJ a kWh si urobi kazdy, ale ten podiel regulacneho vykonu delene 5300 je typicke zamlzenie uz aj tak nejasnych veci.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

lizatko Pozri príspevok
tak kratko ako som to pochopil ja:
variabil si objednate
fix Vam vypocitaju podla troch poslednych rokov
tie prepocty GJ a kWh si urobi kazdy, ale ten podiel regulacneho vykonu delene 5300 je typicke zamlzenie uz aj tak nejasnych veci.
Variabil sa neobjednáva, ale je to podľa skutočnej spotreby. 5300 nie zahmlenie, ale priemerný počet hodín po ktoré sa v roku vykuruje. Je to 220 dní. Určite je to spravodlivejšie, ako keď sa fix vyrátával z objednaných GJ.
Teraz sa všade ráta len z Vašej spotreby.
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

[quote=svojar;944342]Variabil sa neobjednáva, ale je to podľa skutočnej spotreby. 5300 nie zahmlenie, ale priemerný počet hodín po ktoré sa v roku vykuruje. Je to 220 dní. Určite je to spravodlivejšie, ako keď sa fix vyrátával z objednaných GJ.

Súhlasím až na tú spravodlivosť použitia spotreby pre výpočet z pred dvoch rokov bez práva (možnosť nie je právo a dodávateľ ju nemusí akceptovať) objednávateľa na zmenu , ak došlo k podstatnej úprave (napr.zateplenie, PRVN,...)na bytovom dome.Spotreba môže klesnúť aj na polovicu a fiktívny rozdiel v platbe aj niekoľko 100tisíc Sk .
Príklad:
bytový dom s 30(len!) bytmi,
cena GJ = 400,-fix + 300,-variabil(to je len príklad ceny),
objednané množstvo 400 GJ,
pre výpočet fix použitá hodnota t-2 = 800Gj
z toho bude platba SVB za rok pri spotrebe rovnej objednávke:
fix 320 000 + variabil 120 000 = 440 000 Sk
ak by bol fix podľa objednávky, SVB by zaplatilo :
fix 160 000 + variabil 120 000 = 280 000 Sk
Použité sú GJ a SK,ale množstvá sú po zaokrúhlení zo skutočného 30 bytového domu,kde vlastníci investovali do úspor a dodávateľ bude inkasovať o 160 000 Sk ( o 57%) viac bez vlastnej zásluhy len vďaka výnosu ÚRSO, ktorý by mal regulovať cenu za teplo. Každý z vlastníkov bytov zaplatí v priemere za rok 14666 Sk namiesto 9333 Sk, aby si zapamätal, kam patria úspory za šetrenie. Len za jeden byt 5333 Sk naviac dodávateľovi !
Takýto výpočet samozrejme neplatí pre všetky bytové domy a znižovanie spotreby je v priemere určite oveľa pomalšie. Napriek tomu koľko môže byť takýto "regulovaný" zisk dodávateľa pre napr. 5 000 bytov? Výhoda dodávateľa, nezaujatosť alebo neodbornosť ÚRSO a bezmocnosť SVB je zjavná.
Naposledy upravil evula0 : 09.02.09 at 12:19
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Nie je pravda. Treba príslušný § dočítať do konca. Tam sa o regulácii aj zateplení hovorí, ako aj o dohode s dodávateľom tepla.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

zsolt69 Pozri príspevok
Už sme boli zvyknutí na Gj a teraz zmena. Zatiaľ som nepochopil podstatu zmeny - asi sú tam lobistické skupiny.
A aby to bolo ešte zamotanejšie, tak URSO v rozhodnutiach uvádza toto (citát):
- variabilnú zložku maximálnej ceny tepla pre domácnosti 1,4727 Sk/kWh
(0,04888 Eur/kWh)
- fixnú zložku maximálnej ceny tepla s primeraným ziskom 2875,29 Sk/kW
(95,44214 Eur/kW)


Jednotkou ENERGIE je : J, MJ, GJ, kWh, Wh
Jednotkou VÝKONU (PRÍKONU, toku energie) je: kW, W

Aká je teda cena tepla-energie fixnej zložky ak je udaná v jednotkách VÝKONU (príkonu)?

Rozumie niekto tomu?
Naposledy upravil Julian : 10.02.09 at 19:29
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

svojar Pozri príspevok
Nie je pravda. Treba príslušný § dočítať do konca. Tam sa o regulácii aj zateplení hovorí, ako aj o dohode s dodávateľom tepla.
Citujem ÚRSO 6/2008
§ 4
Postup a podmienky uplatnovania ceny

Regulacný príkon v prípade vykurovania objektu, ktorý bol zateplený alebo hydraulicky vyregulovaný v rokoch 2005 až 2008, je možné urcit aj dohodou
podla predpokladanej spotreby tepla v roku 2008.

Dodávateľ tepla nie je povinný pre výpočet regulačného príkonu zohľadniť úpravy na bytovom dome. Len môže!

V tom predchádzajúcom príklade pre zjednodušenie boli použité GJ a fix podľa spotreby, ale regulačný príkon je priamo úmerný spotrebe a podstata použitia výpočtu z údajov rokov t-2 pri znižovaní spotreby má ten istý finančný efekt v prospech dodávateľa.

Uvediem ten príklad podľa platnej metodiky, v nových jednotkách(okrem Sk) a použijem bežné ceny dodávateľov.
spotreba 800GJ /3,6 x 1000 = 222 222 kWh a regulačný príkon bude 41,93 kW
objednávka 400Gj = 111 111 kWh a prepočítaný regulačný príkon by bol 20,96 kW
cena fix pre regulačný príkon 4770 Sk/kW (po starom 250 Sk/Gj)
cena pre variabilnú zložku 1,44 Sk/kWh (po starom 400 Sk/Gj)
SVB zaplatí:
- za spotrebu pri skutočnej spotrebe rovnej objednávke
1,44 Sk/kWh x 111 111kWh = 159 999,80Sk
- za regulačný príkon
podľa minulej spotreby(ÚRSO) 4770 Sk/kW x 41,93 kW = 200 000,60 Sk
s použitím podľa objednávky 4770 Sk/kw x 20,96 kW = 99 979,20 Sk

Podľa ÚRSO SVB zaplatí spolu 159999,8+200000,6=360 000,40 SK.
Ak by došlo k dohode o regulačnom príkone, mohlo by SVB zaplatiť 159999,8+99979,2 = 259 979 Sk . Na jeden byt (z 30 ich) by v tomto prípade v priemere stálo kúrenie za rok 12 000 Sk, ale pri dohode by mohlo stáť 8666 Sk. Dodávateľ tepla podniká a ak nie je prinútený, je malý predpoklad, že sa dobrovoľne vzdá zákonom povolených príjmov v prospech SVB.

0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať