Zavrieť

Porady

Výnos ÚRSO 6/2008

Som kto som
Potreboval by som vysvetliť uvedený výnos, akým spôsobom sa bude fakturovať dodané teplo, respektíve ako bude fakt. fixná zložka v roku 2008. Kto sa v tom výnose viac vyznáte, prosím pomôžte. Ide mi aj o vysvetlenie príkonu... ako sa vypočítava?
Naposledy upravil Jozef I : 12.09.08 at 13:55 Dôvod: zmena slova vyhláška za výnos.
Usporiadat
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Vraj za účelom ako podklad na schválenie ceny tepla pre URSO.
Takže môžeme očakávať zvýšenie cien. Čo iné?
Neboj, zvyšenie by nemalo strašiť.

Pre maloodberateľov klesli ceny za plyn od začiatku roka o 32 % (1.1.09- 0,0489 eur/kWh, 1.4.09- 0,0438 eur/kWh a od 1.7.09- 0,0369 eur/kWh).
Fixné poplatky sa nemenili.

Predpokladám, že podobný trend je aj pri veľkoodbere.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Julian Pozri príspevok
Neboj, zvyšenie by nemalo strašiť.

Pre maloodberateľov klesli ceny za plyn od začiatku roka o 32 % (1.1.09- 0,0489 eur/kWh, 1.4.09- 0,0438 eur/kWh a od 1.7.09- 0,0369 eur/kWh).
Fixné poplatky sa nemenili.

Predpokladám, že podobný trend je aj pri veľkoodbere.
Logika by mala platiť .. trend by mal byť znižujúci náklady na UK a prípravu TUV. Ale či to tak bude platiť aj pre našich CDT? To vieš oni majú zväzy, ktoré sa aj starajú o ich rozkvet a blaho. Na rozdiel od "našich" zväzov.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Náklady na ohrev vody asi neklesnú, nakoľko sa znižuje jej spotreba, niektorí žiadajú aby ju mali stále aj v noci, voda v potrubí cirkuluje, ochladzuje sa, potom sa zasa prihrieva. Tým sa teda zvyšuje spotreba MWh na ohrev 1m3 vody.
Po starom v GJ - pred 5 rokmi sme mali 0,28 GJ/m3, vlani 0,34 a je predpoklad, že to bude stále vyššie - teda bude číslo menšie 3,6x a uvedené v MWh /kWh/
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Výnos URSO je prínos, ale pre koho? Vlastníci bytov to nie sú. Vraj sú to siete s ktorých, my obyčajní odberatelia nemôžeme vypadnúť, aby sa sieť nezrútila, stačí, keď platíme a podporujeme veľkoodberateľov.

Aké siete používa URSO, alebo koho chytá do sieti?

Strom, rastlina bez vlásočníc uschne.

Takže symbióza v prospech niekoho.

KOHO?

Ale to už nie je symbióza!

Nerobme nič, ani v Trenčíne.
0 0
ludmila4 ludmila4

ludmila4 je offline (nepripojený) ludmila4

Zdá sa mi, že tu hodne ľudí tomu aj rozumie, prosím o radu. Sme bytový dom - novostavba, takže nemáme priemer za posledné tri roky, skolaudovaný v r. 2008. Platíme neskutočne vysoké poplatky za teplo, každému vrátili cca 10 tis. Sk preplatok za rok 2008 a ešte nám zvýšili v r. 2009 platby za teplo o cca 600 Sk mesačne na byt /za rok 2009 teda asi môžem očakávať preplatok aj cca 18 tis. Sk/ Chceli by sme zálohové platby znížiť ale odvolávajú sa na zákon, regulačný príkon na tri roky dopredu a podobne a vraj si nemôžeme zálohové platby najbližšie tri roky znížiť, vodia nás za nos alebo je to naozaj tak, že musíme niekoho celý tri roky úverovať svojimi nezmyselne vysokými zálohami ? ďakujem.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Pozri si zálohový list alebo to na základe čoho platíš zálohy. Potom si pozri vyúčtovanie za rok 2008 za služby spojené s bývaním či naozaj za kúrenie a prípravu teplej vody máte preplatky? Ak je to tak nevidím dôvod aby Vám zálohové platby navyšovali. Ak ste mali preplatky za iné služby spojené s bývaním tak tie si žiadaj znížiť. Nevidím logiku aby ste mali také vysoké záloha a tým sa Vám naakumuluje preplatok na ročnom vyúčtovaní. Prosím Ťa nájdi si inú tému na diskusiu k tejto problematike. Tu táto je o inom zameraní. Skôr sa ešte nájdu Tí čo chcú poradiť, usmerniť... Zaraď to niekde k vyúčtovaniu, k zálohovým platbám. Je to dôležité pre prehľadnosť.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

ludmila4 Pozri príspevok
Zdá sa mi, že tu hodne ľudí tomu aj rozumie, prosím o radu. Sme bytový dom - novostavba, takže nemáme priemer za posledné tri roky, skolaudovaný v r. 2008. Platíme neskutočne vysoké poplatky za teplo, každému vrátili cca 10 tis. Sk preplatok za rok 2008 a ešte nám zvýšili v r. 2009 platby za teplo o cca 600 Sk mesačne na byt /za rok 2009 teda asi môžem očakávať preplatok aj cca 18 tis. Sk/ Chceli by sme zálohové platby znížiť ale odvolávajú sa na zákon, regulačný príkon na tri roky dopredu a podobne a vraj si nemôžeme zálohové platby najbližšie tri roky znížiť, vodia nás za nos alebo je to naozaj tak, že musíme niekoho celý tri roky úverovať svojimi nezmyselne vysokými zálohami ? ďakujem.
Dodávatelia elektriny, plynu môžu od odberateľov požadovať zálohove platby podľa predošlého odberového obdobia, jednu dvanástinu mesačne.

Pri teple je obdobný postup. Lenže vy nemáte ani celý rok 2008. Takže ten kto Vám robil predpis, by Vám mal vysvetliť spôsob jeho výpočtu.

To, že tri roky sa Vám nemôže meniť zálohová platba za teplo je hlúposť.

Minimálne musíte vydržať do 31.5.2010. Dostanete ročné vyúčtovanie za rok 2009 a potom sa budete môcť domáhať zálohovej platby, jednej dvanástiny z nákladov roku 2009.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

1/12 z nákladov predošlého roku, pokiaľ ale dajako +/- nebude zmenená cena tepla alebo niečoho iného /voda, el.en/ a ešte za predpokladu zhruba rovnakej spotreby. Keď pribudne dieťa, tak pri najmenšom "zbohom buď " menšia záloha na vodu a jej ohrev.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Svojar, za 20 rokov novodobého kapitalizmu sa už ľudia snáď niečo naučili?

Jedná dvanástina mesačne, to je ich ochrana, ale nie zbavenie zodpovednosti. Náklady na bývanie rozdelené v ročnom vyúčtovaní musia byť vysporiadané.

Pri zmene ceny tepla v priebehu roka môžu byť vlastníci bytov V SVB oboznámený, že cena tepla išla o 25 % hore, je treba od x mesiaca platiť zálohovú platbu tiež o 25 % vyššiu. Pokiaľ si vlastník nedá povedať, bude mať nedoplatok, ktorý si musí vysporiadať, alebo nie?

Pokiaľ má správca viac domov od jedného dodávateľa tepla a v zmluve o výkone správy má možnosť v priebehu roka upraviť zálohové platby, tak ich upraví, môže. Ak zabudne, aj tak si vlastníci musia vysporiadať zálohové úhrady voči skutočnému ročnému vyúčtovaniu, alebo nie?

Všetko nakoniec, čo sa týka úhrad nákladov zastáva na toho posledného, a tým je vlastník bytu.

Vlastník bytu má jednú výhodu, že rozhoduje, ak sa nestará o to o čom má rozhodovať, jeho chyba, alebo nie?

On sa už niekto postará, aby mal s toho prospech a bol spokojný. Kto?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Sito, myslíš že sa niečo naučili? Ja tomu neverím z príkladu nášho mesta. Za r. 2008 ,majú všetci čo sú spravovaní BH mesta veľké nedoplatky. BH im totiž z nepochopiteľného dôvodu v r. 2008 znížil zálohové platby - každý sa vtedy asi tešil a nič nenamietal. Keď však v máji prišlo zúčtovanie, išli sa zblázniť, že koľkoto veľa majú doplácať. Všade hladali chybu, len nie v sebe, že si tie zálohy nešli zvýšiť.
My v SVB sme s tým problémy nemali, aj keď sa upravovala cena tepla.
Teraz sa od 1.8. zvýšila u nás ceny vody o 0,0276 € za m3 ,tak na toto naštiastie reagovať nemusíme.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

evula0 Pozri príspevok
[quote=ĽubkaB;1030265]Prosím Vás, ukážte mi niekto šikovný výpočet ceny za GJ, ak var.zložka je 0,04561 eur/kWh a fix je 180,07 eur/kW.
Budem Vám povďačná,zajtra máme Radu a budú chcieť po mne nové ceny.
Variabilná zložka: násobím 1000 a vydelím 3,6
0,04561 x 1000 : 3,6 = 12,66944 €/Gj = 381,68 Sk/Gj

Fixná zložka (regulačný príkon): násobím 1000, delím 3,6 a delím 5300
180,07 x 1000 : 3,6 . 5300 = 9,437631€/Gj = 284,32 Sk/Gj

Ešte k tomu regulačnému príkonu
Skontroluj si prepočtom z hodnoty regulačného príkonu zodpovedajúcu ročnú spotrebu v Gj a či zodpovedá Vašej priemernej spotrebe za roky 2005-2007 alebo v prípade zateplenia dohodnutej. Tam sa môžu skryť peniaze pre dodávateľa tepla bez ohľadu na Vašu súčasnú spotrebu fakturovaním príliš veľkého vypočítaného reg.príkonu (hlavne pri nezohľadnení zateplenia).
Prepočet reg. príkonu v kW na zodpovedajúcu ročnú spotrebu v Gj:
reg.príkon v kW : 1000 x 3,6 x 5300 = ročná spotreba v Gj
príklad pre reg.príkon 30 kW: 30 : 1000 x 3,6 x 5300 = 572,4 Gj/rok[/QUOTE]

Tak prišlo rozhodnutie z URSA... máme určenú cenu:
variabilnú zložku max. ceny tepla pre odberateľov 0,051 €/kWh
fixnú zložku max. ceny tepla s primeraným ziskom 110,4852 €/kW
teda prepočet by mal byť nasledovný:
0,0510x1000:3,6= 14,166 €/GJ = 426,78497 Sk/GJ
110,4852€/kW x1000:3,6:5300= 5,7906 €/GJ = 174,4484 Sk/GJ

ja som už vlani preratávala podľa postupu čo tu uviedol evula0... vrelá mu vďaka len chybička sa "vloudila" a to že v písomnom postupe uviedol deleno 5300 ale pri výpočte dal . čiže x 5300 a mne to jednoducho nevyšlo. Teraz som prepočítavala jeho doplnenie vzorca a nevyšlo... pri kontrole a prepočtoch som zrazu zbadala kde je "pes zakopaný" a teda vyšlo ... hurááá . Prosím skontroluje mi to niekto? Asi som to málo považovala minule za potrebné ale teraz som si myslím prepočet urobila správny. Ďakujem za prekontrolovanie. Evula0 asi by bolo dobre urobiť opravu aj v pôvodnom príspevku aby sa už nikto nenechal takto neúmyselne pomýliť. Ďakujem. Ale som rada že si to viem porovnať s cenou za teplo aj v GJ. U nás by to teda malo mať klesajúcu tendenciu.
1 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Elenka, viem,že bude pretrvávať rátanie na GJ, ale tak ako zmizlo duálne zobrazovanie cien na Sk, tak musíme učiť ľudí na ceny za kWh nebo lepšie za MWh, ktoré vzhľadom na stály regulačný príkon až do r. 2011 nebude jednoduché - vychádza totiž to - čím viac odoberiš, tým bude jednotková cena za kWh/MWh/ nižšia. Fix- teda regulačný príkon je nemenný pre obdobie do r. 2011- dodávateľ môže meniť jeho jednotkovú cenu -tú u nás pre r. 2010 znížil, tak ako aj cenu variabilnej zložky.
Teda záver ako na tom sme :
Spotreba na T+Ovody = 361,92 MWh = po staru 1302,91GJ
Cena za 1 MWh 85,4056 €/MWh = 23,7238 €/GJ = 714,70, tj. cca o 36 Sk /1,.950 €/ nenej ako v r. 2008 .
Preddavky som robil na cenu 24 €/GJ, po starom, spotreba bola nižšia oproti r. 2008 asi o 40 MWh/142 GJ/, tak že sa u nás všetci v podstate môžu tešiť na preplatky.
Asi som tu niekde doplietol tie GJ a MWh, ale nevadí.....
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Jarko, to ja viem ale ako inak vieš stanoviť zálohové platby? Musíš sa najprv odraziť od starých MJ a potom už automaticky orientuješ tvorbu zálohových platieb... pekne obdobie za obdobím. Každý jeden dlhšie pôsobiaci v tejto oblasti aj tak vyjadril svoj názor na nerozum používať pri stanovovaní GJ za hlavnú mernú jednotku lebo GJ Ti ani vodu nezohreje ani nevyjadrí dodané teplo UK. Takže fyzika je fyzika...
0 0
Helga12 Helga12

Helga12 je offline (nepripojený) Helga12

[QUOTE=evula0;944677]
svojar Pozri príspevok
Variabil sa neobjednáva, ale je to podľa skutočnej spotreby. 5300 nie zahmlenie, ale priemerný počet hodín po ktoré sa v roku vykuruje. Je to 220 dní. Určite je to spravodlivejšie, ako keď sa fix vyrátával z objednaných GJ.
svojar Pozri príspevok

Súhlasím až na tú spravodlivosť použitia spotreby pre výpočet z pred dvoch rokov bez práva (možnosť nie je právo a dodávateľ ju nemusí akceptovať) objednávateľa na zmenu , ak došlo k podstatnej úprave (napr.zateplenie, PRVN,...)na bytovom dome.Spotreba môže klesnúť aj na polovicu a fiktívny rozdiel v platbe aj niekoľko 100tisíc Sk .
Príklad:
bytový dom s 30(len!) bytmi,
cena GJ = 400,-fix + 300,-variabil(to je len príklad ceny),
objednané množstvo 400 GJ,
pre výpočet fix použitá hodnota t-2 = 800Gj
z toho bude platba SVB za rok pri spotrebe rovnej objednávke:
fix 320 000 + variabil 120 000 = 440 000 Sk
ak by bol fix podľa objednávky, SVB by zaplatilo :
fix 160 000 + variabil 120 000 = 280 000 Sk
Použité sú GJ a SK,ale množstvá sú po zaokrúhlení zo skutočného 30 bytového domu,kde vlastníci investovali do úspor a dodávateľ bude inkasovať o 160 000 Sk ( o 57%) viac bez vlastnej zásluhy len vďaka výnosu ÚRSO, ktorý by mal regulovať cenu za teplo. Každý z vlastníkov bytov zaplatí v priemere za rok 14666 Sk namiesto 9333 Sk, aby si zapamätal, kam patria úspory za šetrenie. Len za jeden byt 5333 Sk naviac dodávateľovi !
Takýto výpočet samozrejme neplatí pre všetky bytové domy a znižovanie spotreby je v priemere určite oveľa pomalšie. Napriek tomu koľko môže byť takýto "regulovaný" zisk dodávateľa pre napr. 5 000 bytov? Výhoda dodávateľa, nezaujatosť alebo neodbornosť ÚRSO a bezmocnosť SVB je zjavná.

Mohol by mi niekto vysvetliť prečo v tomto prípade bola použitá pre výpočet Fix t-2 ? Čo to t-2 znamená?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Dva roky nazad.
0 0
karoliína01 karoliína01

karoliína01 je offline (nepripojený) karoliína01

Zdravím všetkých poraďákov.
Som na týchto stránkach nová a mám na vás prosbu.
Naša škola odberá teplo z OcÚ, z kotolne na biomasu. Kotolňa je v prevádzke od 9/2007. Obec nám tento rok , podľa mňa, naúčtovala vysokú cenu za kWh.
Nie som si však istá a preto vás chcem poprosiť o pomoc pri výpočtoch.
URSO stanovil obci - variabilnú zložku: 0,0306 Eur/kWh s DPH
- fixu zložku: 295,466 Eur/kW s DPH
Počet odobratých kWh je 1127.
Môže mi vypočítať koľko máme za odobrané množstvo platiť? Ďakujem.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Najprv treba vedieť regulovaný príkon objektu v kW. Ten sa potom vynásobí cenou fix t. 294,466 a priráta sa variabil 1127x 0,0306. Tá spotreba je ale strašne malá, neboli to náhodou MWh? Neviem ako kúrite a aká je škola veľká.
1 0
karoliína01 karoliína01

karoliína01 je offline (nepripojený) karoliína01

Zdravím.
Prosím Ťa, ako a kde môžem získať udaj o výške regulovaného príkonu objektu?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

karoliína01 Pozri príspevok
Zdravím.
Prosím Ťa, ako a kde môžem získať udaj o výške regulovaného príkonu objektu?
Na faktúre!!!
1 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Ahojte energetici. Ja neviem, ale nech čítam tie vyhlašky od predu, či odzadu, mam dojem, že tomu rozumiem stale menej.
Potrebujem pomôcť. Toto čo som tu zavesil, tak náš správca tvrdí, že FIX sa objednáva na 3 roky vopred z nejakych priemerov za 3 roky predtým.
(pdf je výzva Račianskej teplarenskej na nášho správcu a to druhé je súčasť zápisu z domovej schôdze - vyjadrenie správcu k mojmu dotazu).
Viete mi prosím niekto polopate vysvetliť, ako je to s tým teplom, s jeho objednavaním....atd. Dik
Naposledy upravil duves : 10.04.10 at 06:17 Dôvod: gramaticka chyba
bod3.JPG  
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať