Zavrieť

Porady

Hlásenie o PN

Prosím o radu !!!
Dokedy je zamestnanec povinný odovzdať do mzdovej účtarne Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti, či už začiatok alebo ukončenie ???
Ja si myslím, že do troch dní, ale kde je to aj podchytené. Myslím napr. zákon alebo prípis.
Veľmi by ste mi pomohli.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Určite niečo bude v zákone o sociálnom poistení , ale mám dojem , že aj na niektorej časti PN je hore v texte napísaný nejaký termín. Nemám teraz pri sebe tlačivo , skús si pozrieť.
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Zamestnanec musí oznámiť PNku do 3 dní.
Silvia
0 0
Jozefsp Jozefsp

Jozefsp je offline (nepripojený) Jozefsp

Spracujem mzdy, na voľnej nohe ...viac
Na Potvrdení o dočasnej PN časť IIa. Žiadosť o náhradu príjmu pri DPN je uvedené: "Zamestnanec odovzdá toto potvrdenie svojmu zamestnávateľovi".
Žiaden termín, ale možno je niekde inde.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jozefsp
Na Potvrdení o dočasnej PN časť IIa. Žiadosť o náhradu príjmu pri DPN je uvedené: "Zamestnanec odovzdá toto potvrdenie svojmu zamestnávateľovi".
Žiaden termín, ale možno je niekde inde.
Nie je tam termín pre zamestnanca nikde.
0 0
Fairy Fairy

Fairy je offline (nepripojený) Fairy

Takže pre zamestnanca neexistujú žiadne podmienky ?
(doteraz som študovala zákon o sociálnom poistení, liečebný poriadok, zákonník práce, zákon o dočasnej PN = a nič)
Mám teraz taký prípad, že už od 13.3. je práceschopný, ale ukončenie doručil až dnes. Ani prevádzka mi nenahlásila jeho nástup do zamestnania po PN. Ja som po desiatich dňoch odoslala II.žiadosť o nemocenské na sociálku. Už teraz sa teším, ako mi pracovníčka odtiaľ vynadá, že som jej to poslala zbytočne.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Fairy
Takže pre zamestnanca neexistujú žiadne podmienky ?
(doteraz som študovala zákon o sociálnom poistení, liečebný poriadok, zákonník práce, zákon o dočasnej PN = a nič)
Mám teraz taký prípad, že už od 13.3. je práceschopný, ale ukončenie doručil až dnes. Ani prevádzka mi nenahlásila jeho nástup do zamestnania po PN. Ja som po desiatich dňoch odoslala II.žiadosť o nemocenské na sociálku. Už teraz sa teším, ako mi pracovníčka odtiaľ vynadá, že som jej to poslala zbytočne.
Chcelo by to oboznámiť zamestnancom s kolobehom dokladov okolo PN,aby sa predišlo nedorozumeniam.
0 0
Fairy Fairy

Fairy je offline (nepripojený) Fairy

Tweety
Chcelo by to oboznámiť zamestnancom s kolobehom dokladov okolo PN,aby sa predišlo nedorozumeniam.
Tým to môžeš aj tisíc krát povedať a kašlú na to. Ja už na prevádzkach vylepujem plagáty a i tak si ich polovica ani nevšimne. Nech sú veľké aj ako dom.
0 0
Fairy Fairy

Fairy je offline (nepripojený) Fairy

SilviaS
Zamestnanec musí oznámiť PNku do 3 dní.
Silvia
Kde si to vyčítala ?
To ma zaujíma.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Fairy
Tým to môžeš aj tisíc krát povedať a kašlú na to. Ja už na prevádzkach vylepujem plagáty a i tak si ich polovica ani nevšimne. Nech sú veľké aj ako dom.
Skús im náhradu nevyplatiť, uvidíš ako rýchlo sa ozvu.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
PN je prekážkou v práci, o ktorej je zametnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa bez zbytočného odkladu. Zároveň je povinný oznámiť jej predpokladané trvanie. Upovedomenie musí ZC preukázať. ZP pvšak neustanovuje formu takéhoto upovedomenia.

Takže žiadne konkrétne lehoty, aspoň podľa mojich vedomostí.

Pokiaľ ide o prekážku, o ktorej ZC dopredu vie (napr. vyšetrenie, či ošetrenia v zdravotníckom zariadení), tak v zmysle § 144 ods. 1 Zákonníka práce je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna.

dana
0 0
Ingrid G. Ingrid G.

Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

Už som sa vo svojej práci takisto stretla s lajdákmi, ktorí ak im lekár vystaví PN, tú si nechajú doma a keď sa blížia výplaty, tak sa zrazu prebudia. Tiež som pátrala po termínoch. Pracovníčka na oddelení nemocenských dávok mi povedala, že zamestnanec má nárok na nemocenské v každom prípade, teda ak mu lekár vystaví doklad. V podstate takýchto ľudí nemôžme nijako potrestať, ochorejú, patrí im náhrada príjmu a nemocenské, ktoré im patrí ak dodržiavajú liečebný režim.

My sme v našej organizácii na základe týchto skúseností dali do pracovného poriadku, že je zamestnanec povinný do 3 dní doručiť zamestnávateľovi doklad o začatí a ukončení PN. Ak túto lehotu nedodrží, považuje sa to za porušenie pracovnej discipíny. Zamestnanci sú o tejto skutočnosti poučení. Takže, zamestnanec poruší pracovný poriadok a nasleduje list o porušení pracovnej discipíny. Musím povedať, že to celkom zaberá.
1 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

S týmto mám zrelé skúsenosti. Dokonca aj formou súdu. Neviem kde to je uvedené ale viem isto že zamestnanec musí neodkladne najneskôr do 3 pracovných dní oznámiť zamestnávateľovi PN či už telefonicky, alebo písomne. A samozrejme odoslať PN.
0 0
Ingrid G. Ingrid G.

Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

bv_alexandra
S týmto mám zrelé skúsenosti. Dokonca aj formou súdu. Neviem kde to je uvedené ale viem isto že zamestnanec musí neodkladne najneskôr do 3 pracovných dní oznámiť zamestnávateľovi PN či už telefonicky, alebo písomne. A samozrejme odoslať PN.
Neviem, kde v zákone je uvedená lehota 3 pracovných dní, keď sa k niečomu dopátraš, daj mi prosím vedieť. My máme 3 dni stanovené v pracovnom poriadku, len neviem, či by to obstálo pred súdom. Už sme totiž dali zamestnancom niekoľko listov, v ktorých sme upozornili na porušenie pracovnej disciplíny s upozornením, že pri opätovnom porušení pracovnej disciplíny bude rozviazaný PP.
Lehotu 3 pracovných dní mám zafixovanú ešte z minulých období, teraz je na PN lehota "...odovzdajú toto potvrdenie ihneď po vystavení...". Ale v podstate ako inak postihneš neporiadnikov, ak PN-ku ihneď nedoručia? Veď nemocenské im SP aj tak vyplatí, bez ohľadu na to, kedy doručili PN.
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Zamestnanec je PN a 1.4. je 10 dní ,čiže od 2.4. mu začne PN vyplácať SP.Ja som odniesla na SP iba lístok II.a a lístok na peniaze nie.Zamestnanec mi ho ešte nepriniesol,tak aj ja som na to zabudla, je potrebné ho odovzdať aj keď mu budú vyplácať až od 2.4.Nestačí už len ukončenie?Momentálne mi nieje v tom jasno.Ten lístok na peniaze sa domnievam,je dôležitý v tomto prípade len pre mňa?Alebo sa mýlim?Dík...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

vema
Zamestnanec je PN a 1.4. je 10 dní ,čiže od 2.4. mu začne PN vyplácať SP.Ja som odniesla na SP iba lístok II.a a lístok na peniaze nie.Zamestnanec mi ho ešte nepriniesol,tak aj ja som na to zabudla, je potrebné ho odovzdať aj keď mu budú vyplácať až od 2.4.Nestačí už len ukončenie?Momentálne mi nieje v tom jasno.Ten lístok na peniaze sa domnievam,je dôležitý v tomto prípade len pre mňa?Alebo sa mýlim?Dík...
Teraz neviem ktorá je to časť, ale je to táto, kde je uvedené preplatenie nemocenského. Treba odovzdať aj pokračovanie PN po 10. kalendárnom dni, aj potom ukončenie PN.Je nutné k tomu doložiť aj Potvrdenie zamestnávateľa o príjmoch pre určenie nároku na túto dávku- VZ, z ktorých sa bude NP počítať.
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

To mi je jesné,ale ide mi o lístok, ktorý dáva doktor pacientovi na koci mesiaca,keď prechádza do nového mesiaca-u nás sa tomu hovorí lístok na peniaze.Ostatné je všetko v poriadku.Dík..
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

vema
To mi je jesné,ale ide mi o lístok, ktorý dáva doktor pacientovi na koci mesiaca,keď prechádza do nového mesiaca-u nás sa tomu hovorí lístok na peniaze.Ostatné je všetko v poriadku.Dík..
Ak 31.3. ste ešte platili náhradu za PN, tak nedávaš SP.
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Sme sa pochopili,ďakujem.
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

Riešite v tomto príspevku len soc.poisťovňu, ale čo zdravotná?
Neprešla povinnosť nahlasovať každú zmenu , teda aj PN z poistenca na zamestnávateľa do 8 dní? Aj mňa by zaujímalo, kde sa rieši povinnosť odovzdať PN zamestnávateľovi do kolkých dní, kto to vie ?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ANNAP
Riešite v tomto príspevku len soc.poisťovňu, ale čo zdravotná?
Neprešla povinnosť nahlasovať každú zmenu , teda aj PN z poistenca na zamestnávateľa do 8 dní? Aj mňa by zaujímalo, kde sa rieši povinnosť odovzdať PN zamestnávateľovi do kolkých dní, kto to vie ?
Žiadny zákon nerieši lehotu na odovzdanie PN zamestnávateľovi, a pokiaľ ide o ZP, musíš jej oznámiť PN zamestnanca do konca mesiaca, ktorý nasleduje po začatí PN.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať