Zavrieť

Porady

fa. za správcovstvo a DPH

Prosím múdre poraďáčky o radu:
Realitná kancelária dala na základe ZMLUVY o výkone správy 1 dom do starostlivosti správcu, ktorý mu robí aj účtovníctvo čiže vystavuje fa, príjma úhrady...a na konci roka urobí súhrn jeho príjmov na 6xxx účtoch a nákladov na 5xx / vrátane jeho odmeny za správcovstvo/......a z rozdielu tejto sumy : príjmy – výdaje = zisk mu my ako realitka fakturujeme za správcovskú činnosť.
Naríklad:
Príjmy = 200 000,-
Výdaje= -150 000,- / v nich má aj jeho „plat“/
––––––––––––––––––
Zisk = 50 000,-

Naša faktúra je na 50 000,- + DPH, lebo my sme plátcami DPH, ale správca nie je plátcom DPH a napadol našu fa, že sme mu ju fakturovali aj s DPH, čo je podľa mňa dobre.

Prosím mám pravdu ja = že fa je 50 000,- + DPH
Alebo on?
A ak by sa dal pridať aj dáky § ..... To by bolo super!

ĎAKUJEM! – SPOLIEHAM NA VÁS!!!!!!!!!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    plavčík je offline (nepripojený) plavčík

    človek s dušou plavčík
    prosííííííííííííííííííííííí ííííííííííííííím

    judy je offline (nepripojený) judy

    judy
    mne raz auditorky vysvetlovali nieco podobne tak, ze ak nie je v zmluve stanovena cena + dph, tak sa to berie ze cena je konecna a teda obsahuje aj dph. t. j. pr. 42 016 + dph = 50 000

    nech skusia este poradit ini.

    porfin je offline (nepripojený) porfin

    porfin
    POdľa mňa to máš PLavčík dobre. Lebo správcovsto predsa nespadá do oslobodených plnení.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    plavčík
    Naša faktúra je na 50 000,- + DPH, lebo my sme plátcami DPH, ale správca nie je plátcom DPH a napadol našu fa, že sme mu ju fakturovali aj s DPH, čo je podľa mňa dobre.

    Prosím mám pravdu ja = že fa je 50 000,- + DPH
    Alebo on?
    A ak by sa dal pridať aj dáky § ..... To by bolo super!

    ĎAKUJEM! – SPOLIEHAM NA VÁS!!!!!!!!!!!
    Ja nejaký § pridám, ale určite Ťa nepoteším. Ak totiž v zmluve nemáte výslovne uvedné, že budete fakturovať s DPH, pravdu má podľa mňa správca:
    Zákon č 18/1996 Z.z. o cenách v platnom znení - §3 ods. 3:
    "3) Súčasťou ceny tovaru vymedzeného dohodnutými podmienkami môžu byť úplne alebo sčasti náklady na obstaranie, spracovanie, obeh tovaru a zisk. Ak nie je dohodnuté alebo osobitným predpisom ustanovené inak, súčasťou ceny je aj daň z pridanej hodnoty, príslušná spotrebná daň a pri dovážanom tovare aj clo a iné platby vyberané v rámci uplatňovania nesadzobných opatrení ustanovené osobitnými predpismi. Predávajúci na požiadanie cenových orgánov spracúva a predkladá kalkuláciu nákladov a zisku v rozsahu, ktorý ustanoví Ministerstvo financií Slovenskej republiky všeobecne záväzným právnym predpisom."

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    andrej_rvZákon č 18/1996 Z.z. o cenách v platnom znení - §3 ods. 3:
    "3) [I
    Súčasťou ceny tovaru vymedzeného dohodnutými podmienkami môžu byť úplne alebo sčasti náklady na obstaranie, spracovanie, obeh tovaru a zisk. Ak nie je dohodnuté alebo osobitným predpisom ustanovené inak, súčasťou ceny je aj daň z pridanej hodnoty, ..........[/I]."
    a) ak je v zmluve uvedené, že faktura bude vystavená vo výške rozdielu výnosov a nákladov PLUS DPH, je správna cena 50000 + DPH
    b) ale ak je v zmluve iná formulácia, napr. tam výslovnnei je uvedené, že sa k vypočítanej cene bude fakturovať DPH, platí citovaný text a teda cena 50000 Sk je konečná.
    Ja by som to posudzovala, kedže nepoznám znenie zmluvy nasledovne:
    správca robí účtovníctvo a pritom NIE je platiteľom DPH. to znamená, že na 5xx a 6xx účtuje položky s DPH a tiež svoju odmenu. Rozdiel mu fakturuje realitka a túto faktúru dá do nákladov. Logicky by sa mal dostať s HV na nulu. Z príkladu je však zrejmé, že na tú nulu sa dostane so sumou 50000 Sk a DPH potom platí naviac. Oprávnene protestuje.
    Takže ak aj platí bod a), zmluva je uzavretí v neprospech správcu - nemal takú zmluvu podpisovať.
    Vdaka za predchádzajúcu citáciu ... ostatné už je len logická aplikácia do praxe.:p :p :p

    fa. za správcovstvo a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.