Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
endrju
Nie som "mamina", ale o stručnú odpoveď na otázky sa pokúsim.

4. Väčšina z možností zvýšenia materského popisovaná v uvedených článkoch je už neaktuálna. V zákone po novelizácii je ale dosť veľa "dier", ktoré ešte nie sú dostatočne zanalyzované. Takže nádej na (legálne) zvýšenie materského možno ešte neumrela.
Andrejko a nepoznáš nejakú tu dieru, čo by sa dala využiť? Aj ja sa pomaličky chystám na MD a stihne ma to na prelome roka
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

endrju
1. Nie je.
podme nato:
som szoc, nie som nikde zamestnana (ale mozem sa), dobrovolne sa pripoistim, dostanem sa na max. vymeriavaci zaklad cca 21tis, tu mi vychadza mesacne materska 12tis, ake mam este moznosti?!

endrju
2. Áno, ak budú splnené podmienky pre priznanie materského podľa legislatívy konkrétnej krajiny, v ktorej sa platí poistenie.
fiiiiha, to naozaj? podme teda vsetky platit nemocenske vo vsetkych krajinach EU a dostaneme 20x matersku. zakony riesia, aby sa v ramci EU nemuselo platit duplicitne zdravotne a socialne, ale pokial viem tak to zakazane nie je..... hmmmm

endrju
4. Väčšina z možností zvýšenia materského popisovaná v uvedených článkoch je už neaktuálna. V zákone po novelizácii je ale dosť veľa "dier", ktoré ešte nie sú dostatočne zanalyzované. Takže nádej na (legálne) zvýšenie materského možno ešte neumrela.
posuskajte, kto viete...
0 0
sonka1 sonka1

sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

endrju
Zatiaľ som všetky "geniálne" zmeny v zákone nezanalyzoval, takže poradiť v tomto okamžiku nedokážem. Keď v nich budem mať jasno, dá sa k téme vrátiť. Ale predpokladám, že nad zákonom premýšľajú viacerí poraďáci. Najmä tí, ktorí musia urobiť aj úpravy mzdových programov.
Na zvýšenie materského sa už určite nedá použiť krátkodobé prerušenie nemocenského poistenia po 31.7.2006.
Pokiaľ idem na materskú v marci 2007 a napr 31,07,2006 mám neplatené voľno, z akého VZ sa bude počítať. od 01,08,2006 do 31,12,2006, ??? alebo za celý rok?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mamina h.
podme nato:
som szoc, nie som nikde zamestnana (ale mozem sa), dobrovolne sa pripoistim, dostanem sa na max. vymeriavaci zaklad cca 21tis, tu mi vychadza mesacne materska 12tis, ake mam este moznosti?!
Mala by si možnosť v tom prípade, ak by si zo zamestnania alebo z dobrovoľného nemocenského poistenia spĺňala podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch (ak už si tehotná, tak to určite nestíhaš). Inak sa ti bude materská počítať len zo SZČO za predchádzajúci rok.
0 0
anka anka

anka je offline (nepripojený) anka

Ak pojdem na matersku 3/2007 a v 2/2007 zmenim zamestnanie, z ktoreho zamestnania sa mi po novom bude pocitat materska?
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

jankasm
Mala by si možnosť v tom prípade, ak by si zo zamestnania alebo z dobrovoľného nemocenského poistenia spĺňala podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch (ak už si tehotná, tak to určite nestíhaš). Inak sa ti bude materská počítať len zo SZČO za predchádzajúci rok.
neboj, tehotna este nie som. zacala som tuto temu pre maminy, ktore len zacinaju rozmyslat o dietati, kedze stat na nas kasle, aby sme si pomohli same.
0 0
sonka1 sonka1

sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

anka
Ak pojdem na matersku 3/2007 a v 2/2007 zmenim zamestnanie, z ktoreho zamestnania sa mi po novom bude pocitat materska?

z posledného
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

vie niekto zhrnut princip vypoctu materskej? pripadne sem dat link?

1. moznost szoc
2. moznost zamestnanec
3. kombinacia
4. atd...
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

anka
Ak pojdem na matersku 3/2007 a v 2/2007 zmenim zamestnanie, z ktoreho zamestnania sa mi po novom bude pocitat materska?
Myslím, že z nového. Ale stále platí podmienka 270 dní poistenia z titulu zamestnanca v posledných dvoch rokoch.
Niekedy tu bolo spomínané, že už sa nedá zvýšiť materská dňom neplateného voľna, ale stále sa to dá ukončením PP a uzatvorením nového PP.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mamina h.
vie niekto zhrnut princip vypoctu materskej? pripadne sem dat link?

1. moznost szoc
2. moznost zamestnanec
3. kombinacia
4. atd...
1. musí byť splnená podmienka 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch z titulu SZČO. RO je predchádzajúci kalendárny rok
2. rovnako musí byť splnená podmienka 270 dní ...... z titulu zamestnanca. RO je predchádzajúci kalendárny rok. (RO pre výpočet výšky materskej sa však dá zmeniť a to uzatvorením nového PP pred nástupom na MD s mesačnou mzdou 25911,-Sk, maximum pre odvod na nemocenské poistenie)
3. niekedy tu bolo písané (myslím, že to písal ajobs), že je možnosť dostávať maximálnu materskú napr. zo zamestnania aj z titulu dobrovoľného nemocenského poistenia. Len v zákone je písané niečo také, že všetky VZ sa spočítajú a nemocenská dávka je vyplácaná len jedna. Čo by skôr znamenalo, že je možnosť poberať len jednu maximálnu materskú. Takže k tomuto by som bola rada keby sa, ak môže, vyjadril.
4. je tu možnosť dobrovoľného nemocenského poistenia (čo plánujem aj ja, lebo na rok by som chcela bábätko). Stačí sa dobrovoľne nemocensky poistiť na SP, splniť podmineku poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch. Platiť stačí z minima a napr. posledný mesiac sa odhlásiť a znovu prihlásiť z maximálneho VZ.

Dúfam, že som niečo nedoplietla, ale takéto sú moje info.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

mamina h.
fiiiiha, to naozaj? podme teda vsetky platit nemocenske vo vsetkych krajinach EU a dostaneme 20x matersku. zakony riesia, aby sa v ramci EU nemuselo platit duplicitne zdravotne a socialne, ale pokial viem tak to zakazane nie je..... hmmmm
V EÚ môže byť človek zo zamestnania a SZČO sociálne poistený len v jednom štáte. Nemôže byť súbežne poistený v dvoch štátoch. Pokiaľ ide o dobrovoľné poistenie, u nás môže byť dobrovoľne nemocensky poistený iba ak tu má trvalý pobyt, v ostatných štátoch to bude asi obdobne.
Ak by sa aj nejakým spôsobom (postupné poistenie vo viacerých štátoch) podarilo získať nárok na materské vo viacerých štátou EÚ, platí článok 8 nariadenia rady (EHS) č. 574/72 - (skrátene) tieto dávy (materské) pre zamestnané osoby a SZČO sa poskytujú výlučne podľa legislatívy členského štátu na území ktorého došlo k pôrodu, príp. podľa legislatívy štátu ktorá sa na osobu naposledy vzťahovala.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

jankasm
13. niekedy tu bolo písané (myslím, že to písal ajobs), že je možnosť dostávať maximálnu materskú napr. zo zamestnania aj z titulu dobrovoľného nemocenského poistenia. Len v zákone je písané niečo také, že všetky VZ sa spočítajú a nemocenská dávka je vyplácaná len jedna. Čo by skôr znamenalo, že je možnosť poberať len jednu maximálnu materskú. Takže k tomuto by som bola rada keby sa, ak môže, vyjadril.
Maximálna materská nie je stanovená. Sú stanovené maximálne VZ, z ktorých sa počíta. T.j. je možnosť získať materskú z maximálneho VZ zo zamestnania aj z dobrovoľného poistenia, bude sa vyplácať v súČte ako jedna suma. Dá sa to urobiť tak, že obdobia zamestnania a dobrovoľného poistenia, z ktorých sa bude počítať DVZ sa nebudú prekrývať.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

PRE: SOMIJ

somij
V EÚ môže byť človek zo zamestnania a SZČO sociálne poistený len v jednom štáte. Nemôže byť súbežne poistený v dvoch štátoch.
na toto je nejake nariadenie? podla toho co mne povedali, v ramci EU je to riesene naozaj tak, aby osoba nemusela platit viackrat socialne, ale nikto mi nevedel potvrdit, ci je to zakazane, ak o to osoba ma zaujem?!

somij
Ak by sa aj nejakým spôsobom (postupné poistenie vo viacerých štátoch) podarilo získať nárok na materské vo viacerých štátou EÚ, platí článok 8 nariadenia rady (EHS) č. 574/72 - (skrátene) tieto dávy (materské) pre zamestnané osoby a SZČO sa poskytujú výlučne podľa legislatívy členského štátu na území ktorého došlo k pôrodu, príp. podľa legislatívy štátu ktorá sa na osobu naposledy vzťahovala.
takze podla teba je mozne poberat davky len v krajine porodu? to je zvlastne, ked som sa bola pytat v socialnej poistovni v ziline, ukazali mi tlaciva, ktore im musim doniest vypisane a potvrdene z inej krajiny, ak by som porodila v inom krajine eu a narokovala by som si na materske davky na slovensku. konkretne islo o E116 a E115.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

somij
Maximálna materská nie je stanovená. Sú stanovené maximálne VZ, z ktorých sa počíta. T.j. je možnosť získať materskú z maximálneho VZ zo zamestnania aj z dobrovoľného poistenia, bude sa vyplácať v súČte ako jedna suma. Dá sa to urobiť tak, že obdobia zamestnania a dobrovoľného poistenia, z ktorých sa bude počítať DVZ sa nebudú prekrývať.
A ak sa budú prekrývať? Budem zároveň zamestnaná aj si budem platiť dobrovoľné nemocenské poistenie.
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

somij
Maximálna materská nie je stanovená. Sú stanovené maximálne VZ, z ktorých sa počíta. T.j. je možnosť získať materskú z maximálneho VZ zo zamestnania aj z dobrovoľného poistenia, bude sa vyplácať v súČte ako jedna suma. Dá sa to urobiť tak, že obdobia zamestnania a dobrovoľného poistenia, z ktorých sa bude počítať DVZ sa nebudú prekrývať.
nerozumiem poslednej vete môžeš to vysvetliť nikdy som sa problematike materskej dovolenky nevenovala ale takisto plánujeme budúci rok bábatko.
som zamestnaná od 01.02.2003. od 01.08.2005 som zmenila zamestnávateľa s ktorým som od 01.08.2006 po roku podpísala zmluvu na dobu neurčitú. keby som chcela poberať materskú z max VZ môžem sa k pracovnému pomeru ešte dobrovoľne poistiť alebo musím ukončiť pracovný pomer?
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

PRE: JANKASM

jankasm
Stačí sa dobrovoľne nemocensky poistiť na SP, splniť podmineku poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch. Platiť stačí z minima a napr. posledný mesiac sa odhlásiť a znovu prihlásiť z maximálneho VZ.
naco je dobre to odhlasenie a prihlasenie? plati to aj po poslednych zmenach v zakonoch?
0 0
jase jase

jase je offline (nepripojený) jase

sonka1
Pokiaľ idem na materskú v marci 2007 a napr 31,07,2006 mám neplatené voľno, z akého VZ sa bude počítať. od 01,08,2006 do 31,12,2006, ??? alebo za celý rok?


Pokiaľ bolo NV 31.07.2006 na účely materskej sa bude brať príjem
od 01.08.2006 do 31.12.2006.
0 0
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

somij
Maximálna materská nie je stanovená. Sú stanovené maximálne VZ, z ktorých sa počíta. T.j. je možnosť získať materskú z maximálneho VZ zo zamestnania aj z dobrovoľného poistenia, bude sa vyplácať v súČte ako jedna suma. Dá sa to urobiť tak, že obdobia zamestnania a dobrovoľného poistenia, z ktorých sa bude počítať DVZ sa nebudú prekrývať.
ň

Janka, tak ak som dobre rozumela, ak mám maximálny VZ zo zamestnania a budem si dobrovoľne platiť ešte nemocenské poistenie, môžem mať materské z 2 maximálnych VZ?
Dobrovoľne môžem platiť povedzme 6 mesiacov z minima, odhlásim sa, znovu sa prihlásim a potom zvyšok do 270 dní z maxima? Budem mať materské z 2 maximálnych VZ?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Mirka D
ň

Janka, tak ak som dobre rozumela, ak mám maximálny VZ zo zamestnania a budem si dobrovoľne platiť ešte nemocenské poistenie, môžem mať materské z 2 maximálnych VZ?
Dobrovoľne môžem platiť povedzme 6 mesiacov z minima, odhlásim sa, znovu sa prihlásim a potom zvyšok do 270 dní z maxima? Budem mať materské z 2 maximálnych VZ?
Áno, v podstate som to aj ja chápala doteraz tak. Tiež by ma to veľmi zaujímalo. Chcela som sa prihlásiť teraz od 1.8., tak som sa pýtala na sociálke, no povedali mi k tomu niečo iné. Tak som zatiaľ prihlášku na doborovoľné platenie nedala, keďže si aj zo samotného pracovného pomeru viem vďaka vzniku nového tesne pred nástupom na MD zvýšiť materské na maximum. Pýtala som sa tu, ale reakcia zatiaľ nebola žiadna...
http://www.porada.sk/t11861-p24-matersk-v-r2006.html
Naposledy upravil alušik : 03.08.06 at 10:12
0 0
sonka1 sonka1

sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

jase
Pokiaľ bolo NV 31.07.2006 na účely materskej sa bude brať príjem
od 01.08.2006 do 31.12.2006.
to vážne??? ešte to tak môžem urobiť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať