Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
veronika1 veronika1

veronika1 je offline (nepripojený) veronika1

Aká bude materská v prípade nástupu na materskú od 1.3.2007..

- zamestnáná od 1.1.2005 doposiaľ
- mesačná mzda 14 000,-

Aká bude materská, ak sa rozhodnem uzavrieť ešte jeden pracovný pomer od 1.1.2007 s mesačnou mzdou 25000,-?


Z čoho sa bude DVZ?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

veronika1
Aká bude materská v prípade nástupu na materskú od 1.3.2007..

- zamestnáná od 1.1.2005 doposiaľ
- mesačná mzda 14 000,-

Aká bude materská, ak sa rozhodnem uzavrieť ešte jeden pracovný pomer od 1.1.2007 s mesačnou mzdou 25000,-?


Z čoho sa bude DVZ?
Veronika, v prípade nepretržitého trvania prvého pracovného pomeru by bolo rozhodným obdobím obdobie roka 2006, z neho by sa teda rátal denný vymeriavací základ. Neviem teda presne príjem, ani ostatné údaje pre výpočet (napr. PN a pod.), ale teoreticky ak bol odpracovaný celý kalendárny rok, by to bolo 14000x12=168000/365=460,27.
Čo sa týka druhého pracovného pomeru - tam sa názory rôznia. Teoreticky by mal byť DVZ rátaný samozrejme z r.2007 rovnakým spôsobom. Mesačne by však maximálny vymeriavací základ nemal prekračovať 25.911 Sk.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Veronika, ešte doplním - pri tom druhom pracovnom pomere pozri príspevok 43 od Janky v tejto téme a 108 od Jožka Mihála.
0 0
Rooibos Rooibos

Rooibos je offline (nepripojený) Rooibos

Dakujem SOMIJ a AJOBS za vysvetlenie, len mam obavu ci to pochopia na SP!?
0 0
veronika1 veronika1

veronika1 je offline (nepripojený) veronika1

Ale stále mi nie je jasné z čoho sa vyráta DVZ ak je súbeh dvoch zamestnaní ale v rôznych rokoch.


Z prvého zamestnania za rok 2006 alebo z druhého za rok 2007?

Ma vôbec význam uzatvoriť druhý pracovný pomer? Ako to skreslí výpočet DVZ na materskú?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

veronika1
Ale stále mi nie je jasné z čoho sa vyráta DVZ ak je súbeh dvoch zamestnaní ale v rôznych rokoch.


Z prvého zamestnania za rok 2006 alebo z druhého za rok 2007?

Ma vôbec význam uzatvoriť druhý pracovný pomer? Ako to skreslí výpočet DVZ na materskú?
Ak nástup na materskú je 1.3.2007 :
Z prvého zamestnania od 1.1.2005 ak mesačný príjem je 14000, DVZ sa vypočíta ako súčte VZ za rok 2006 deleno počet dní v r. 2006 t.j. cca 12x14000/365 = cca 460 SK.
Ak prvé zamestnanie trvá a uzavrieš ďalší pracovný pomer 1.1.2007 s príjmom 25000, tak mesačný VZ z tohoto zamestnania bude 25000, z pôvodného zamestnania bude VZ 911 Sk (lebo ak je VZ v súčte viac ako maximum tak sa najskôr platí tam, kde je VZ vyšší) a rozhodujúce obdobie pre výpočet DVZ z tohoto zamestnania bude 1-2/2007. T.j. DVZ bude 50000/59 = cca 847 SK.
V takomto prípade budeš dostávať materské v súčte z oboch zamestnaní za jeden kalendárny deň cca 460+847 Sk.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
somij
Ak nástup na materskú je 1.3.2007 :
Z prvého zamestnania od 1.1.2005 ak mesačný príjem je 14000, DVZ sa vypočíta ako súčte VZ za rok 2006 deleno počet dní v r. 2006 t.j. cca 12x14000/365 = cca 460 SK.
Ak prvé zamestnanie trvá a uzavrieš ďalší pracovný pomer 1.1.2007 s príjmom 25000, tak mesačný VZ z tohoto zamestnania bude 25000, z pôvodného zamestnania bude VZ 911 Sk (lebo ak je VZ v súčte viac ako maximum tak sa najskôr platí tam, kde je VZ vyšší) a rozhodujúce obdobie pre výpočet DVZ z tohoto zamestnania bude 1-2/2007. T.j. DVZ bude 50000/59 = cca 847 SK.
V takomto prípade budeš dostávať materské v súčte z oboch zamestnaní za jeden kalendárny deň cca 460+847 Sk.
Nie som si istý, či pri SÚBEHU 2 zamestnaní nebude SP vyžadovať 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca aj v druhom zamestnaní s odvolaním sa na § 58, ods. 1 zákona o sociálnom poistení.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

ajobs
Nie som si istý, či pri SÚBEHU 2 zamestnaní nebude SP vyžadovať 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca aj v druhom zamestnaní s odvolaním sa na § 58, ods. 1 zákona o sociálnom poistení.
§58 Nárok na nemoc.dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia : podľa môjho názoru nemoc.poistenie môže byť:
buď ako zamestnanec v zmysle §14 odst.1a
alebo SZČO odst.1b
alebo DnPO podľa odst.2.
V rámci druhu ako zamestnanec s viacerými PP by sa mal nárok 270 dní počítať spolu, ale RO by sa malo brať od vzniku posledného nemoc.poistenia zamestnanca. Aspoň ja si to tak vysvetľujem.
Súbeh nemoc.poistení je podľa mňa napr. súbeh zamestnanec + SZČO alebo SZČO + DnPO alebo zamestnanec a DnPO alebo zamestnanec+SZČO+DnPO.
0 0
sonka1 sonka1

sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

ajobs
Nie som si istý, či pri SÚBEHU 2 zamestnaní nebude SP vyžadovať 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca aj v druhom zamestnaní s odvolaním sa na § 58, ods. 1 zákona o sociálnom poistení.
Asi záleží na tom, ako to pochopia pracovníčky.
V zakone je napísané: nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.
Podla mna nemocenské poistenie z pracovnoprávneho vzťahu - ako zamestnanec som predsa splnila 270 dní,.... nieje tam písané že ak mám dve rovnaké nemocenské poistenia, tak treba v každom mať 270 dní.
Ak by som mala dve odlišné, napríklad zamestnanec a szčo alebo dobrovolné, tak to by bolo z každého tohoto 270 dní.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Martinella
§58 Nárok na nemoc.dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia : podľa môjho názoru nemoc.poistenie môže byť:
buď ako zamestnanec v zmysle §14 odst.1a
alebo SZČO odst.1b
alebo DnPO podľa odst.2.
V rámci druhu ako zamestnanec s viacerými PP by sa mal nárok 270 dní počítať spolu, ale RO by sa malo brať od vzniku posledného nemoc.poistenia zamestnanca. Aspoň ja si to tak vysvetľujem.
Súbeh nemoc.poistení je podľa mňa napr. súbeh zamestnanec + SZČO alebo SZČO + DnPO alebo zamestnanec a DnPO alebo zamestnanec+SZČO+DnPO.
Martina, nie je to tak. Súbeh viacerých nemocenských poistení je aj niekoľko zamestnaní (v priaznivom prípade až 365 zamestnaní v roku) súčasne. Samozrejme, ak existuje niekoľko zamestnaní za sebou s tým, že jedno končí a druhé neskôr začne, potom sa obdobie 270 dní posudzuje v prípade nemocenského poistenia zamestnanca tak, že sa jednotlivé obdobia spočítajú. Ale keď existuje niekoľko zamestnaní SÚBEŽNE, posudzuje sa 270 dní Z KAŽDÉHO NP zamestnanca zvlášť.
Pozri prípad, kedy SP v takomto prípade nepriznala materské v roku 2004
tu http://www.porada.sk/showpost.php?p=296009&postcount=9
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
sonka1
Asi záleží na tom, ako to pochopia pracovníčky.
V zakone je napísané: nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.
Podla mna nemocenské poistenie z pracovnoprávneho vzťahu - ako zamestnanec som predsa splnila 270 dní,.... nieje tam písané že ak mám dve rovnaké nemocenské poistenia, tak treba v každom mať 270 dní.
Ak by som mala dve odlišné, napríklad zamestnanec a szčo alebo dobrovolné, tak to by bolo z každého tohoto 270 dní.
Soni, v zákone je napísané to, čo si uviedla, citujem "samostatne z každého nemocenského poistenia". Takže sa tu nepíše o typoch poistenia, pretože by bolo uvedené "samostatne z každého TYPU alebo DRUHU nemocenského poistenia". Má to aj logiku, pretože povinné nemocenské poistenie zamestnanca je samostatné vo firme A, samostatné vo firme B, C atď. Takže preto sa aj takto posudzuje - samostatne.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

ajobs
Martina, nie je to tak. Súbeh viacerých nemocenských poistení je aj niekoľko zamestnaní (v priaznivom prípade až 365 zamestnaní v roku) súčasne. Samozrejme, ak existuje niekoľko zamestnaní za sebou s tým, že jedno končí a druhé neskôr začne, potom sa obdobie 270 dní posudzuje v prípade nemocenského poistenia zamestnanca tak, že sa jednotlivé obdobia spočítajú. Ale keď existuje niekoľko zamestnaní SÚBEŽNE, posudzuje sa 270 dní Z KAŽDÉHO NP zamestnanca zvlášť.
Pozri prípad, kedy SP v takomto prípade nepriznala materské v roku 2004
tu http://www.porada.sk/showpost.php?p=296009&postcount=9
Ďakujem. Ja som samozrejme mala na mysli prípad keď nadväzujú zamestnania. Ale vyjasnil si mi ten súbeh v prípade zamestnanca s viacerými PP teda aj nemocenskými poisteniami.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

§58 ods.1 platil v tomto znení aj doteraz a pri súbehu zamestnaní sa 270 dní neposudzovalo z každého zamestnania osobitne. Rozumiem tomu takto - z každého zamestnania sa posudzuje nárok na materské osobitne, t.j. z 1. zamestnania sa zistí, či bola nemocensky poistená ako zamestnanec (kdekoľvek) aspoň 270 dní, z 2.zamestnania sa zistí, ži bola NP aspoň 270 dní ako zamestnanec (kdekoľvek) - čo bola, takže nárok na materské má z oboch zamestnaní.
0 0
sonka1 sonka1

sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

ajobs
Soni, v zákone je napísané to, čo si uviedla, citujem "samostatne z každého nemocenského poistenia". Takže sa tu nepíše o typoch poistenia, pretože by bolo uvedené "samostatne z každého TYPU alebo DRUHU nemocenského poistenia". Má to aj logiku, pretože povinné nemocenské poistenie zamestnanca je samostatné vo firme A, samostatné vo firme B, C atď. Takže preto sa aj takto posudzuje - samostatne.
ano, chápem to takto,..... od roku 1997 som nepretržite zamestnaná ..... vystriedala som asi 3 zamestnávateľov...... v apríli 2007 mám termín pôrodu.
VZ sa mi bude rátať za rok 2006..... v posledných dvoch rokoch som bola nemocensky poistená ako zamestnanec u akéhokolvek zamestnávateľa-čiže mohla som mať aj 3 zamestnávateľov za rok2005-2006.
V roku 2007 od januára sa zamestnám u dalšieho zamestnávateľa. ak v apríli 2007 pôjdem na materskú, budem zisťovať, či som v posledných dvoch rokoch bola nemocensky poistená aspon 270 dní ako zamestnanec u akéhokolvek zamestnávateľa., čo som bola.
prečo by som nemohla mať matersku s VZ u 1 zamestnávateľa za rok 2006
a u 2 zamestnávateľa s VZ z roku 2007???
0 0
veronika1 veronika1

veronika1 je offline (nepripojený) veronika1

Mne to stále vychádza tak, že podľa § 48 ods. 2 sa hovorí:

Do obdobia 270 dní NP sa započítava zamestnancovi obdobie NP za zamestnanca. Ak splní podmienku 270 dni v prvom zamestnaní tak podľa mňa to musí platiť aj pre ten druhý pracovný pomer. To je môj názor a tak si to podľa zákona vysvetľujem.

Ja si myslím, že by mali vyplatiť materskú z oboch PP.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Pozrite link v príspevku č.153 a prípadne kontaktuje Poraďáčku, ktorej nepriznali materské z oboch zamestnaní (takaJanka).
0 0
dvadsatdva dvadsatdva

dvadsatdva je offline (nepripojený) dvadsatdva

dobry den poradaci
uz ste mi parkrat poradili, prosim , poradte aj dnes.
1. do 10.12.2005 rodicovska dovolenka
2. 12.12.2005 az 30.6.2006 evid UP ( tie dva dni 10.12. a 11.12 bol vikend a teda som bola na " predlzenej materskej" )
3. od 1.7.2006 predlzena RD ( starostlivost do 6 rokov)

problem je ten, ze som opat ostala tehotna, zial neplatila som si do SP ziadne odvody ani ako dobrovolny platca. teraz neviem, ako to bude dalej. da sa spatne doplatit NP, ak ano, poradte co najvyhodnejsi postup. ak sa neda, znamena to, ze nebudem prvych 6 mesiacov dostavat vobec nic alebo len tych cca 400 Skk?
dakujem za odpoved
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

dvadsatdva
dobry den poradaci
uz ste mi parkrat poradili, prosim , poradte aj dnes.
1. do 10.12.2005 rodicovska dovolenka
2. 12.12.2005 az 30.6.2006 evid UP ( tie dva dni 10.12. a 11.12 bol vikend a teda som bola na " predlzenej materskej" )
3. od 1.7.2006 predlzena RD ( starostlivost do 6 rokov)

problem je ten, ze som opat ostala tehotna, zial neplatila som si do SP ziadne odvody ani ako dobrovolny platca. teraz neviem, ako to bude dalej. da sa spatne doplatit NP, ak ano, poradte co najvyhodnejsi postup. ak sa neda, znamena to, ze nebudem prvych 6 mesiacov dostavat vobec nic alebo len tych cca 400 Skk?
dakujem za odpoved
Späatne doplatiť nemocenské odvody sa nedá.
Do 10.12.2005 si bola na rodičovskej dovolenke zo zamestnania ? Ak áno, materské by si mohla dostať, ak by si sa zamestnala a ak by si v 2 rokoch pred pôrodom bola poistená zo zamestnania aspoň 270 dní. V takom prípade sa dá uvažovať aj nad výškou materského. Inak budeš dostávať iba rodičovský príspevok od narodenia dieťaťa.
0 0
zuzume zuzume

zuzume je offline (nepripojený) zuzume

Mám kamarátku, ktorá v máji 2006 skončila vysokú školu a hneď sa aj zamestnala teraz plánujú dieťa keby si začala platiť dobrovolné nemoc.poistenie zvýšila by sa jej nejako materská alebo by dostávala len to čo by jej vyšlo z jej doterajšieho VZ?
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Dobrovoľné poistenie by jej nepomohlo, pretože by si ho musela platiť aspoň 270 dní. Neviem, či by sa to oplatilo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať