Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Bea Š.
Takže po poriadku.
1. Som zamestnaná od r.1999. V r. 2007 asi v 01/07 ukončím PP, a hneď začnem nový u toho istého zamestnávateľa s max.vym.základom.
Pravdepodobne pôjdem potom na PN a následne v 07-08 na materskú.
2. DNP si platím od leta 2006. Teraz dám odhlášku k 20.12. a znova prihlášku s max.vym.základom. Od 20.12. do 31.12. ale budem mať neplatené voľno. Od januára náhlásim zníženie na minimum.
Bude môj postup správny ???
S bodom 2. súhlasím, ale v bode 1. by som upravil začiatok nového PP na 1.2.2007. Ak plánuješ ísť ešte v tom mesiaci na PN, alebo od 1.3.2007, potom dostaneš najvýhodnejšie RO na výpočet nemocenského aj materského z nemocenského poistenia zamestnanca, pretože február 2007 má len 28 dní. Pouvažuj.
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Budem sa riadiť tvojich pokynov. Ďakujem a želám krásne Vianoce.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Bea Š.
Budem sa riadiť tvojich pokynov. Ďakujem a želám krásne Vianoce.
AJ ja ti želám šťastné a veselé.
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Z toho, čo čítam mi vychádza, že chuderka moja klientka, ktorá mi včera radostne oznámila, že v apríli 2007 odchádza na materskú, si už nemá ako pomôcť k vyššej materskej.
Je totiž SZČO a platí minimálne odvody. Do predpokladaného pôrodu ostáva okolo 120 dní.

Dobrovoľné poistenie vylučujem - nestíha časový test.
Nové zamestnanie vylučujem - nestíha časový test.

Jediné, čo mi napadlo je podať dodatočné daňové priznanie, zvýšiť si daňový základ a doplatiť vyššie odvody (aj do zdravotky!). A to sa už hádam ani neoplatí !

Zase sú zamestnané na tom lepšie, ako podnikateľky? Naozaj sa nedá už nič urobiť?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ale DNP sa jej oplatí aj tak, teraz z minima a využije ho pri PN so sebou a OČR. To má asi jedinú možnosť ako si pomôcť. Ak za rok zaplatí na DNP cca 4000 Sk, tak táto suma sa jej vráti pri jednej PN sama so sebou v dlžke cca 10-12 dní. A pri ďalších PN a OČR je už plusová.
PS: samozrejme po splnení 270 dní poistenia a po ukončení materskej
Pekný večer...
Naposledy upravil Manual : 20.12.06 at 15:58
0 0
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

Chcem sa spýtať RO pre výpočet nemoc.dávok z dobrovoľného poistenía popri povinnom poistení SZČO je rok 2006 ak PN by bola v r.2007?Dobre tomu rozumiem? A RO pri MD v r.2007 už nie je rok 2006 ale r.2007?Keď stačí aby bol VZ zo zamestnania aspoň posledný mesiac v r. 2007 25000sk
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

liduska
Chcem sa spýtať RO pre výpočet nemoc.dávok z dobrovoľného poistenía popri povinnom poistení SZČO je rok 2006 ak PN by bola v r.2007?Dobre tomu rozumiem? A RO pri MD v r.2007 už nie je rok 2006 ale r.2007?Keď stačí aby bol VZ zo zamestnania aspoň posledný mesiac v r. 2007 25000sk
RO pri DNP si poistenec môže načasovať ako potrebuje a ako mu bude vyhovovať. Nové RO sa počíta vždy od vzniku poistenia. Ak je niekto DNP celý rok 2006 z minima, tak PN aj materská v r. 2007 mu bude spočítaná z minima.
Ale ak sa z DNP z minima odhlásiš napr. k 30.11.06 a znova sa prihlásiš na DNP napr. od 27.12.06 z maxima, tak RO budeš mať od 27.12.-31.12.06. A PN aj materskú v r. 2007 budeš mať z tohto RO.
Pekný večer...
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

[SEARCH]drak.porada.sk[/SEARCH]
čítaj aj tu:http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/szco/
Naposledy upravil Manual : 20.12.06 at 16:55
0 0
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

Potiaľto tomu ako tak rozumiem ale vysvetli mi prosím ťa ešte keď je niekto len v pracovnom pomere a ide na MD tak môže ukončiť PP a znovu sa zamestnať z max. VZ a vtedy sa MD aj PN rátajú z max.základu.Niekde tu som to čítala ale potrebujem to ešte vysvetliť. Vďaka.
0 0
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

Dnes to čítam skoro celý deŇ , ale neako sa mi dnes pretrhávajú nitky.Asi som už prepracovaná.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

liduska
Potiaľto tomu ako tak rozumiem ale vysvetli mi prosím ťa ešte keď je niekto len v pracovnom pomere a ide na MD tak môže ukončiť PP a znovu sa zamestnať z max. VZ a vtedy sa MD aj PN rátajú z max.základu.Niekde tu som to čítala ale potrebujem to ešte vysvetliť. Vďaka.
Funguje to presne tak isto ako DNP, podmienkou u každého poistenia je byť poistená 270 dní za posledné 2 roky. Niet čo viac vysvetlovať...
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
blcha
Z toho, čo čítam mi vychádza, že chuderka moja klientka, ktorá mi včera radostne oznámila, že v apríli 2007 odchádza na materskú, si už nemá ako pomôcť k vyššej materskej.
Je totiž SZČO a platí minimálne odvody. Do predpokladaného pôrodu ostáva okolo 120 dní.

Dobrovoľné poistenie vylučujem - nestíha časový test.
Nové zamestnanie vylučujem - nestíha časový test.

Jediné, čo mi napadlo je podať dodatočné daňové priznanie, zvýšiť si daňový základ a doplatiť vyššie odvody (aj do zdravotky!). A to sa už hádam ani neoplatí !

Zase sú zamestnané na tom lepšie, ako podnikateľky? Naozaj sa nedá už nič urobiť?
Ale môže sa zamestnať s max. VZ a čerpať nemocenské, to prakticky už od 2. dňa poistenia. A to až do apríla 2007, a ak nemá napr. nárok na materské, potom lekár môže rozhodnúť, že bude aj po pôrode ďalej na PN, bude poberať nemocenské (ak to jej zdravotný stav vyžaduje)+ samozrejme rodičovský príspevok. PN môže trvať maximálne 52 týždňov, takže ešte dlhšie ako materská.
Pozri aj http://www.porada.sk/showpost.php?p=332426&postcount=2
Naposledy upravil ajobs : 20.12.06 at 19:08
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Fíha, Ajobs, klobúk dole !!!

Obávam sa ale, že z titulu SZČO nárok na materskú vznikne (minimálny) a tým pádom automaticky zanikne nárok na nemocenskú.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
blcha
Fíha, Ajobs, klobúk dole !!!

Obávam sa ale, že z titulu SZČO nárok na materskú vznikne (minimálny) a tým pádom automaticky zanikne nárok na nemocenskú.
Závisí od tohto, od kedy je SZČO. Ak platí minimálne odvody iba od 1.7.2006, potom pri včasnom zrušení živnosti jej nevznikne nárok na materské.
0 0
d0d0 d0d0

d0d0 je offline (nepripojený) d0d0

Máme takýto problém:
Pani sa stará o postihnuté dieťa, ktoré má už 9 rokov a od SP dostáva príspevok na opatrovanie niečo cez 7.000 Sk, pani nikde nepracuje.
Plánuje ísť na materskú v r. 2007 a chcem sa spýtať, že či má tiež nárok na materské keby sa DNP a splnila predpísaný počet 270 dní poistenia. Keby sa dala teraz do konca roka DNP z 25911, či bi dostávala materskú cca 14000 alebo len rozdiel medzi 14000 a tým príspevkom 7000 čo už dostáva na postihnité dieťa, alebo nemá nárok na žiadnu materskú.
Prosím o odpoveď
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

ajobs
Závisí od tohto, od kedy je SZČO. Ak platí minimálne odvody iba od 1.7.2006, potom pri včasnom zrušení živnosti jej nevznikne nárok na materské.
Minimálne odvody platí 2 roky. Zmierujem sa s tým, že niet pomoci.
0 0
d0d0 d0d0

d0d0 je offline (nepripojený) d0d0

d0d0
Máme takýto problém:
Pani sa stará o postihnuté dieťa, ktoré má už 9 rokov a od SP dostáva príspevok na opatrovanie niečo cez 7.000 Sk, pani nikde nepracuje.
Plánuje ísť na materskú v r. 2007 a chcem sa spýtať, že či má tiež nárok na materské keby sa DNP a splnila predpísaný počet 270 dní poistenia. Keby sa dala teraz do konca roka DNP z 25911, či bi dostávala materskú cca 14000 alebo len rozdiel medzi 14000 a tým príspevkom 7000 čo už dostáva na postihnité dieťa, alebo nemá nárok na žiadnu materskú.
Prosím o odpoveď
Posúvam
Prosím nikto neporadí ? ak by to šlo, chceme to stihnúť do konca
roka
ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

d0d0
Máme takýto problém:
Pani sa stará o postihnuté dieťa, ktoré má už 9 rokov a od SP dostáva príspevok na opatrovanie niečo cez 7.000 Sk, pani nikde nepracuje.
Plánuje ísť na materskú v r. 2007 a chcem sa spýtať, že či má tiež nárok na materské keby sa DNP a splnila predpísaný počet 270 dní poistenia. Keby sa dala teraz do konca roka DNP z 25911, či bi dostávala materskú cca 14000 alebo len rozdiel medzi 14000 a tým príspevkom 7000 čo už dostáva na postihnité dieťa, alebo nemá nárok na žiadnu materskú.
Prosím o odpoveď
Na DNP sa môže prihlásiť každý, teda aj táto pani. Nech sa prihlási teraz pred koncom roka z maxima, zaplatí za tých pár dní, od 1.1.2007 si zníži VZ na minimum /pozor: neodhlasovať a neprihlasovať sa nanovo, len znížiť VZ/ a po splnení podmienky 270 dní poistenia môže z DNP poberať materské. Ak nastúpi na MD v roku 2007 tak VZ sa jej bude počítať z roku 2006, teda maximum.
0 0
d0d0 d0d0

d0d0 je offline (nepripojený) d0d0

jankasm
Na DNP sa môže prihlásiť každý, teda aj táto pani. Nech sa prihlási teraz pred koncom roka z maxima, zaplatí za tých pár dní, od 1.1.2007 si zníži VZ na minimum /pozor: neodhlasovať a neprihlasovať sa nanovo, len znížiť VZ/ a po splnení podmienky 270 dní poistenia môže z DNP poberať materské. Ak nastúpi na MD v roku 2007 tak VZ sa jej bude počítať z roku 2006, teda maximum.
Ďakujem za odpoveď a nevadí že poberá od SP príspevok na opatrovanie na svoju dcéru ? Bude mať nárok na celé materské ? Nevylučuje poberanie tohto príspevku na opatrovanie nárok na materské ? Ak sa dá oprieť to o nejaký § ?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

d0d0
Ďakujem za odpoveď a nevadí že poberá od SP príspevok na opatrovanie na svoju dcéru ? Bude mať nárok na celé materské ? Nevylučuje poberanie tohto príspevku na opatrovanie nárok na materské ? Ak sa dá oprieť to o nejaký § ?
Tak toto bohužiaľ neviem. Možno ešte niekto pridá svoju radu.
Ak nie, potom by som skúsila zavolať na SP a spýtala sa či je možné poberať obidve tieto dávky alebo ako to potom bude po nástupe na MD.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať