Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

skuba
Takže keby nesla ta buduca mamicka na PN tak by mohla cerpat z DNP matersku?
skuba, podmienka na materské je vždy doba poistenia min. 270 dní za posl. 2 roky. Ak do dňa pôrodu bude mať z DNP 270 dní tak ano, spočítajte dni. Ak by jej to vyšlo, tak u DNP bude treba spraviť kroky k zvýšeniu RO pre výpočet materského
Pekný deň...
Naposledy upravil Manual : 23.01.07 at 06:26
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Už som sa na túto tému pýtala, ale chcem si to ujasniť , lebo za chvíľu to idem riešiť. V lete nastupujem na MD, predtým však zrejme už asi niekedy vo februári pôjem na PN.
Plánujem ukončiť PP 31.01.07 a následne vytvoriť nový PP u toho istého zamestnávateľa od 01.02.2007 s max.vym.z.
1. Bude sa mi brať PN a MD už z nového PP ? Aj keď budem pracovať možno len týždeň?
2. Medzi ukončením PP a novým PP nemusí byť nejaký váčší časový limit ? ( napr. viac ako jeden deň ??? )
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Bea Š.
Už som sa na túto tému pýtala, ale chcem si to ujasniť , lebo za chvíľu to idem riešiť. V lete nastupujem na MD, predtým však zrejme už asi niekedy vo februári pôjem na PN.
Plánujem ukončiť PP 31.01.07 a následne vytvoriť nový PP u toho istého zamestnávateľa od 01.02.2007 s max.vym.z.
1. Bude sa mi brať PN a MD už z nového PP ? Aj keď budem pracovať možno len týždeň?
2. Medzi ukončením PP a novým PP nemusí byť nejaký váčší časový limit ? ( napr. viac ako jeden deň ??? )
1. áno, bude sa ti počítať už z nového PP, aj keď budeš pracovať len 1 deň
2. nie, nemusí, nový PP môžeš kľudne uzatvoriť aj hneď na druhý deň
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

jankasm
1. áno, bude sa ti počítať už z nového PP, aj keď budeš pracovať len 1 deň
2. nie, nemusí, nový PP môžeš kľudne uzatvoriť aj hneď na druhý deň
súhlasím a doplním k bodu 1. pozri § 20 od a) a § 54 od 2) Zákona o soc. poistení.
0 0
lusila lusila

lusila je offline (nepripojený) lusila

Ja by som mala na matersku nastupit v marci.
Keby som si uzatvorila este jeden pracovny pomer,
platili by dvaja zamestnavatelia za mna nemocenske.
Pocitala by sa mi potom materska z oboch?
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Nie. Skús si prečítať rady p. Mihála zo sekcie Rady z Porady.
Ak nemáš v tomto zamestnaní max. vymeriavací základ, pomôže Ti už len to ( ako je popísané vyššie ), ukončiť súčasný prac. pomer a uzatvoriť nový s maximálnym VZ.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

lusila
Ja by som mala na matersku nastupit v marci.
Keby som si uzatvorila este jeden pracovny pomer,
platili by dvaja zamestnavatelia za mna nemocenske.
Pocitala by sa mi potom materska z oboch?
Nie, podmienkou na získanie materskej je min. 270 dní za posl. 2 roky u každého zamestnávateľa, prípadne 270 dní ako DNP osoba. Ale môžeš si vylepšiť materské upravením RO z max. VZ.
Pekný deň...
0 0
gabolv gabolv

gabolv je offline (nepripojený) gabolv

Mám jednu otázočku. Plánujem MD. Mám hlavný pracovný pomer 5 rokov. Ak si ešte začnem platit DNP a dodržím podmienku 270 dni bude mi vyplácana materská zo zamestnania aj z DNP. V zamestnani som mala v roku 2006 vymeriavaci základ 15000,-.
Ako som uz citala vaše príspevky tak DNP budem platit príspevky z Minimálneho VZ a tesne pred materskou sa odhalsim a prihlasim sa znovu a zaplatim z MaximalnehoVZ.
1. Ak to tak urobím dostanem maximálnu materskú z DNP + materskú zo zamestnania. ciže 14250,- + 8250,-
2. Alebo pri opetovnom prihlásení na DNP mám určit vymeriavaci základ 11000,-, pretože materská je maximálne 14250,- a je jedno ze je to z viacerych poistení.
Za odpovede vám vopred dakujem.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Tak ako píšeš, môžeš dostávať 2 materské, len pozor aby v jednom RO bola max. platba z jedného max. VZ, to je, že v PP si vezmeš nepl. volno napr. na 5 dní.
Pekný deň...
0 0
gabolv gabolv

gabolv je offline (nepripojený) gabolv

[quote=Manual]Tak ako píšeš, môžeš dostávať 2 materské, len pozor aby v jednom RO bola max. platba z jedného max. VZ, to je, že v PP si vezmeš nepl. volno napr. na 5 dní.

Tomu dobre nerozumiem. Prečo musi byt max. platba len z jedneho vymeriavaceho zakladu.
Čo sa považuje za RO.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
[quote=gabolv]
Manual
Tak ako píšeš, môžeš dostávať 2 materské, len pozor aby v jednom RO bola max. platba z jedného max. VZ, to je, že v PP si vezmeš nepl. volno napr. na 5 dní.

Tomu dobre nerozumiem. Prečo musi byt max. platba len z jedneho vymeriavaceho zakladu.
Čo sa považuje za RO.
Prečítaj si pozorne § 138 a § 54 zákona o soc. poistení, zamysli sa a určite to pochopíš. Naviac dôkladne si prečítaj články Dr. Mihála o materskom na Porade alebo rady ohľadne zvýšenia materského na drak.porada.sk.
0 0
skuba skuba

skuba je offline (nepripojený) skuba

Manual, ja chápem, ze vzdy musim dodrzat tych 270 dni, ale nechapem tomu, ze ked ta buduca mamicka pojde na tu PN cez tehotenstvo a bude si platit nadalej DNP preco nebude mat narok na matersku z DNP?
Uvediem presnosti ta mamicka pracovala od 1.1.2005 do 30.11.2006 tych 270 dni dodrzala, a od 14.10.2006 si plati DNP. Avsak teraz uz nema pracovny pomer tak jej chcel známi pomoct a navrhol jej ze ju zamestna a ona sa potom da potom tyzdni na PN, SP jej bude platit 55 % z HM nemocenske davky. Z DNP narok na nemocenske davky mat nebude pretoze nedodrzala 270 dni, avsak ona si chce platit aj nadalej to DNP cez PN, tesne pred nastupom na matersku ukonci PN u zamestnavatela, v tom období splní aj 270 dní na DNP (ak sa vsak budu ratat tie mesiace cez ktore bola na PN a aj napriek tomu si platila DNP). Od koho bude mat narok na matersku? Od toho posledneho zamestnavatela u ktorého pracovala len tyzden a aj DNP? Ďakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Tu je serial o materských od p. Mihála = tu nájdeš aj odpovede na príkladoch:
http://www.porada.sk/f86-rady-z-porady-new.html
drak.porada.sk
http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/materske/
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

skuba
Manual, ja chápem, ze vzdy musim dodrzat tych 270 dni, ale nechapem tomu, ze ked ta buduca mamicka pojde na tu PN cez tehotenstvo a bude si platit nadalej DNP preco nebude mat narok na matersku z DNP?
Ďakujem
Ja som netvrdil že nemá nárok na materské z DNP, pozri príspevok č. 340, ale že treba spočítať dni, ak bude mať dosť dní do dňa pôrodu tak nárok mať bude. Ale aby to malo efekt, treba spraviť pri DNP RO z max. VZ a to tak, že:
Príklad:
lekár vypíše na materskú 6.5.07
z DNP z min. VZ sa odhlási 2.5.07
na DNP z max. VZ 25911 sa znova prihlási 4.5.07
Takto bude mať aj z DNP materskú cca 14.000 za predpokladu že do dňa pôrodu bude mať min. 270 dní.
V období 4.5.07 až 6.5.07 nesmie byť platba na SP spolu z vyššieho VZ ako 25911 Sk to znamená, že ak by bola v PP, tak v tomto období si musí vziať v práci nepl. voľno. Treba to dobre "koordinovať"
Pekný deň...
0 0
bmg bmg

bmg je offline (nepripojený) bmg

Dobry den.
Som tu cisto novacik, pytam sa v podstate v mene mojej manzelky. Jej pripad som tu nenasiel, preto ho predostieram:
- je zamestnankynou viac ako 2 roky
- 2 roky je na rodicovskom prispevku (na materskom nebola, vzhladom na velmi nizky VZ isla od porodu (7.1.2005) priamo na rodicovsky, tesne pred porodom cerpala zbytok dovolenky a par dni neplateneho volna)
- za cely ten cas nemala ziaden iny pracovny pomer
- tento rok planuje nastupit na matersku
Co spravit, aby mala matersku aspon 1x z max. VZ? Dobrovolne sa pripoistit? Ako presne postupovat?
Srdecna vdaka, pekny den.
(Tuto cerstvejsiu debatu som nasiel neskor, uz som sa pytal v jednom inom vlakne. Pardon.)
Naposledy upravil bmg : 24.01.07 at 12:35
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
bmg
Dobry den.
Som tu cisto novacik, pytam sa v podstate v mene mojej manzelky. Jej pripad som tu nenasiel, preto ho predostieram:
- je zamestnankynou viac ako 2 roky
- 2 roky je na rodicovskom prispevku (na materskom nebola, vzhladom na velmi nizky VZ isla od porodu (7.1.2005) priamo na rodicovsky, tesne pred porodom cerpala zbytok dovolenky a par dni neplateneho volna)
- za cely ten cas nemala ziaden iny pracovny pomer
- tento rok planuje nastupit na matersku
Co spravit, aby mala matersku aspon 1x z max. VZ? Dobrovolne sa pripoistit? Ako presne postupovat?
Srdecna vdaka, pekny den.
(Tuto cerstvejsiu debatu som nasiel neskor, uz som sa pytal v jednom inom vlakne. Pardon.)
1. nepýtaj sa na jeden a ten istý problém v 2 témach naraz - čiže tú druhú kvôli duplicite zmaž,
2. ak bola manželka posledné 2 roky na rodičovskej dovolenke, potom sa jej toto obdobie započítava do obdobia nemocenského poistenia zamestnanca pre nárok na materské v zmysle § 293i, ods.2 zákona o soc. poistení. Ak však chce mať maximálne materské, musí ukončiť pracovný pomer v pôvodnom zamestnaní, uzatvorť nový s maximálnym VZ 25.911 Sk a až potom nastúpiť na MD.
0 0
bmg bmg

bmg je offline (nepripojený) bmg

- Uz som vymazal. Pardon.
- Cize nema inu moznost, okrem prerusenia a znovu zacatia prace s novym zakladom (predpokladam, ze toto by sa jej nepodarilo)? Dobrovolne poistenie sa v tomto pripade neda pouzit?
Dakujem, pekny vecer.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

bmg
- Uz som vymazal. Pardon.
- Cize nema inu moznost, okrem prerusenia a znovu zacatia prace s novym zakladom (predpokladam, ze toto by sa jej nepodarilo)? Dobrovolne poistenie sa v tomto pripade neda pouzit?
Dakujem, pekny vecer.
Ak splní 270 dní DNP do dňa pôrodu tak ano, pozri § 48 zákona o Soc. poistení. Zákon je tu na Porade.
Ale nech sa DNP, využije to pri prípadnej PN sama so sebou, či pri OČR. Treba naháňať čo najskôr 270 dní.
Pekný večer...
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

bmg
- Uz som vymazal. Pardon.
- Cize nema inu moznost, okrem prerusenia a znovu zacatia prace s novym zakladom (predpokladam, ze toto by sa jej nepodarilo)? Dobrovolne poistenie sa v tomto pripade neda pouzit?
Dakujem, pekny vecer.
Ak ešte nie je tehotná, len plánuje, tak 270 dní do pôrodu stíha. Nech sa čo najskôr prihlási na DNP z minima 7600.
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Ja som sa DN poistila v novembri 2006, v 12/06 som sa odhlásila a znovu prihlásila s max. vym. základom ktorý som si v januári už znížila na minimum, s tým že v decembri som mala v PP neplatené voľno. A teraz moja otázka... Šesť týždňov pred pôrodom ešte nebudem spĺňať podmienku 270 dní, ale ak všetko dobre dopadne tak nejaký týždeň pred už áno. Skutočne mi to vychádza tesne. ( keď som sa prihlasovala, ešte som nebola tehotná ). Budem mať nárok na max.materké z DNP ? ( ak samozrejme neporodím skôr ako uplynie 270 dni ).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať