Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
snopkova7 snopkova7

snopkova7 je offline (nepripojený) snopkova7

Ahojte, táto téma ma zaujala. Som v piatom týždni a som zamestnancom už 6. rok. Termín pôrodu by mal byť cca 12.12.2007. Chcela by som vedieť, z ktorého VZ sa mi bude rátať materská a čo môžem urobiť, aby som dostala čo najvyššiu aká je v mojom prípade možná. Neviem, či sa berie hrubý základ čo je v pracovnej zmluve, alebo celkový hrubý príjem, čo vidieť na výplatnej páske. Ďalej mám dotaz: v lete sa budem vydávať do Čiech a neviem či budem poberať materskú zo Slovenska alebo z Čiech. Zamestnaná budem asi až do konca kým nenastúpim na materskú tu na Slovensku. Alebo mi odporučíte niečo iné?
Veľmi pekne ďakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

snopkova7 Pozri príspevok
Ahojte, táto téma ma zaujala. Som v piatom týždni a som zamestnancom už 6. rok. Termín pôrodu by mal byť cca 12.12.2007. Chcela by som vedieť, z ktorého VZ sa mi bude rátať materská a čo môžem urobiť, aby som dostala čo najvyššiu aká je v mojom prípade možná. Neviem, či sa berie hrubý základ čo je v pracovnej zmluve, alebo celkový hrubý príjem, čo vidieť na výplatnej páske. Ďalej mám dotaz: v lete sa budem vydávať do Čiech a neviem či budem poberať materskú zo Slovenska alebo z Čiech. Zamestnaná budem asi až do konca kým nenastúpim na materskú tu na Slovensku. Alebo mi odporučíte niečo iné?
Veľmi pekne ďakujem.
No čo sa týka tých Čiech, neviem aké majú podmienky, ale ak podobné ako u nás, tak nárok na materské ti tam nevznikne. Nárok na materské ti vzniká na Slovensku, pretože tu máš splnenú podmienku 270 dní platenia nemocenského poistenia z titulu zamestnanca v posledných dvoch rokoch.
Materská sa počíta z VZ za predchádzajúci kalendárny rok. Nie z toho čo je na zmluve, ale z toho, z čoho sa skutočne platili odvody na nemocenské poistenie (čo by vlastne mala byť tvoja mesačná hrubá mzda). Takže stačí si spočítať VZ na nemocenské poistenie z výplatných pások za obdobie 01-12/2006, vydeliť počtom dní 365 (ak si nemala žiadne prerušenie počas roka) a z toho 55% bude tvoja denná výška materskej.
Ak by si chcela dostávať maximálnu materskú zo zamestnania, čo je cca. 16000,- tak stačí pred nástupom na MD ukončiť súčasný PP a následne uzatvoriť nový, s maximálnym VZ, ktorý bude od 1.7.2007 28142,-. Tento nový PP stačí kľudne len na 2 dni a materská sa ti bude počítať z tohto nového PP.

V tejto téme sme o tom už písali veľa krát, tak nabudúce si skús najprv niečo prečítať, predtým, ako položíš otázku. Nikomu sa asi veľmi nechce odvpovedať na otázky rovnakého typu a s rovnakou témou 4x za deň.
0 0
mapope mapope

mapope je offline (nepripojený) mapope

jankasm Pozri príspevok
Ďakujem Ti veľmi pekne.
To NV mám dohodnuté, a tiež ma cez víkend napadlo, že ak mi dajú NV, tak im nebude robiť problém ani ukončiť PP toho 28.6.2007.
Takže nebudem špekulovať, 29.6.-30.6. si zaplatím DNP z maxima, od 1.7. sa zamestnám u známeho s maximálnou mzdou a dohodnem sa na vypísaní na MD čo najskôr, aby ma tie odvody počas PP nestáli až tak veľa.
Ešte raz dík. Výsledok dám v každom prípade vedieť.
Janka a toho 29.6. a 30.6. budes mas "prazdno" v PP? Zdravotku si pojdes doplatit a do socialky nemas ziadnu povinnost nieco platit?? alebo povinnost sa ist nahlasit na urad prace???
Naposledy upravil mapope : 18.04.07 at 09:04
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mapope Pozri príspevok
Janka a toho 29.6. a 30.6. budes mas "prazdno" v PP? Zdravotku si pojdes doplatit a do socialky nemas ziadnu povinnost nieco platit?? alebo povinnost sa ist nahlasit na urad prace???
Ak budem mať neplatené voľno, tak som vlastne ešte v pracovnom pomere, a všetky za mňa nahlasuje zamestnávateľ. Na SP prerušenie poistenia z dôvodu neplateného voľna a na ZP treba zaplatiť odvod z minima, ale keďže mzda do 29.06.2007 bude presahovať minimum, tak mesačné minimum bude dodržané a na ZP netreba nič doplácať ani oznamovať.
Ak ukončím PP 28.06.2007, tak na tie dva dni by som sa mohla prihlásiť na úrad práce, ale je to podľa mňa zbytočná kopa vybavovačiek a papierovačiek pre nič, pretože na podporu nárok nemám a aj keby som mala tak tie dva dni by to nebolo nič moc.
Takže budem dobrovoľne nezamestnaná 29.-30.06.2007. Do SP si dobrovoľne budem platiť nemocenské poistenie (pretože si platím DNP už teraz). Mohla by som si samozrejme zaplatiť za tie dva dni dobrovoľne aj dôchodkové aj poistenie v nezamestnanosti, ale tiež myslím, že to nie je potrebné. Tie 2 dni mi do dôchodku určite chýbať nebudú.
Takže na tie dva dni sa prihlásim ako dobrovoľne nezamestnaná na ZP a zaplatím si odvod z minima.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Oliverka Pozri príspevok
Nerozumiem dobre, co tym ziskam. Ak zrusim/prerusim zivnost, budem dalej povinne poistena a dostanem matersku aj z tohto poistenia?

Nie, keď zrušíš (prerušíš) živnosť pred 30.6. príslušného roka, nie si povinná platiť odvody do SP celý budúci rok, teda až do 30.6. nasledujúceho roka. A prečo tento krok ? Z poistenia SZČO nevieš dosiahnuť maximálne materské, pretože tvoj VZ je odvodený pevne od základu dane za predchádzajúci kalendárny rok. Takže iba v zamestnaní a z DNP vieš vhodnou kombináciou rozhodujúcich období dosiahnuť 2 maximá - samozrejme musíš splniť v oboch poisteniach 270 dní v posledných 2 rokoch.
Skús si detailne a pozorne prečítať predchádzajúce príspevky aj články Dr.Mihála.
0 0
Oliverka Oliverka

Oliverka je offline (nepripojený) Oliverka

...píšem a učím....seba...
ajobs Pozri príspevok
Nie, keď zrušíš (prerušíš) živnosť pred 30.6. príslušného roka, nie si povinná platiť odvody do SP celý budúci rok, teda až do 30.6. nasledujúceho roka. A prečo tento krok ? Z poistenia SZČO nevieš dosiahnuť maximálne materské, pretože tvoj VZ je odvodený pevne od základu dane za predchádzajúci kalendárny rok. Takže iba v zamestnaní a z DNP vieš vhodnou kombináciou rozhodujúcich období dosiahnuť 2 maximá - samozrejme musíš splniť v oboch poisteniach 270 dní v posledných 2 rokoch.
Skús si detailne a pozorne prečítať predchádzajúce príspevky aj články Dr.Mihála.

Vdaka, ocenujem vasu ochotu pomoct. Ak som otravna, tak moju otazku pokojne ignorujte ale ak predsa... Ako v mojom pripade mozem skombinovat rozhodujuce obdobia? DNO si budem platit stale, 270 dni mam splnenych uz davno. Zamestnam sa symbolicky s max. VZ, 270 dni splnim takisto. Pred materskou prerusim zivnost. Ako urobit, aby sa rozhodujuce obdobia neprekryvali? Este raz DAKUJEM, cenim si vasu ochotu.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Oliverka Pozri príspevok
Vdaka, ocenujem vasu ochotu pomoct. Ak som otravna, tak moju otazku pokojne ignorujte ale ak predsa... Ako v mojom pripade mozem skombinovat rozhodujuce obdobia? DNO si budem platit stale, 270 dni mam splnenych uz davno. Zamestnam sa symbolicky s max. VZ, 270 dni splnim takisto. Pred materskou prerusim zivnost. Ako urobit, aby sa rozhodujuce obdobia neprekryvali? Este raz DAKUJEM, cenim si vasu ochotu.

Oliverka, zamestnaj sa na malý úväzok, ale nie s maximálnym, ale s minimálnym VZ - čiže zbieraj dni poistenia zamestnanca. Pokiaľ chceš presný návod, musíš napísať, kedy chceš ísť na MD, prípadne kedy plánuješ TP - potom môžu byť detaily. Prerušenie (zrušenie) živnosti je najlepšie pred 30.6. kalendárneho roka z vyššie uvedeného dôvodu. Ak chceš podnikať ďalej, ale nie na živnosť, potom založ s.r.o.-tam môžeš byť zamestnanec podľa potreby kedy chceš.
0 0
matusa matusa

matusa je offline (nepripojený) matusa

Ja mam len taku drobnu otazocku. Som uctovnicka a prvykrat budem mat pripad, ked mi pojde zamestnankyna na MD. Nastupila 23.3.2007. Ako to mam uvadzat pri vypocte miezd (prerusenie stavu a mzdu pocitat len do 22.3.2007)...
Ozaj v tom nemam jasno...
Dakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

matusa Pozri príspevok
Ja mam len taku drobnu otazocku. Som uctovnicka a prvykrat budem mat pripad, ked mi pojde zamestnankyna na MD. Nastupila 23.3.2007. Ako to mam uvadzat pri vypocte miezd (prerusenie stavu a mzdu pocitat len do 22.3.2007)...
Ozaj v tom nemam jasno...
Dakujem.
Je to úplne rovnako, ako keď niekto nastúpi na PN, akurát že bez náhrady príjmu.
Ak robíš výplaty v programe, tak určite je tam možnosť pri nahadzovaní dochádzka okrem PN nahodiť aj MD. Výplatu ti automaticky bude počítať len do toho dňa.
Ak robíš náhodou ručne, tak vlastne rovnako. Výplatu vypočítaš do 22.03.2007, od 23.03.2007 jej v dochádzke uvedieš MD.
0 0
matusa matusa

matusa je offline (nepripojený) matusa

Dakujem, ti zlata. )
0 0
Lenka510 Lenka510

Lenka510 je offline (nepripojený) Lenka510

Dobrý deň poraďáci,
prečítala som si vaše rady a velmi dobré postrehy, a len pre kontrolu by som si to chcela ujasniť.
Nastupujem na MD od 01.06.07, term.pôrodu je 15.07.07. Pracujem 7 rokov, aby som mala max. materskú k 30.04. ukonč. dohodou prac.pomer a od 01.05 sa zamestnám s max.VZ u toho istého zamestnávateľa. Ale ako to bude s nevyčerpanou dovolenkou, vlastne mám nárok na celých 20 dní a keď ukonč.PP tak by mi ju mal zamestnávateľ preplatiť, alebo nie keď znova nastúpim 01.05.07?
Vopred ďakujem za ochotu odpovedať
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lenka510 Pozri príspevok
Dobrý deň poraďáci,
prečítala som si vaše rady a velmi dobré postrehy, a len pre kontrolu by som si to chcela ujasniť.
Nastupujem na MD od 01.06.07, term.pôrodu je 15.07.07. Pracujem 7 rokov, aby som mala max. materskú k 30.04. ukonč. dohodou prac.pomer a od 01.05 sa zamestnám s max.VZ u toho istého zamestnávateľa. Ale ako to bude s nevyčerpanou dovolenkou, vlastne mám nárok na celých 20 dní a keď ukonč.PP tak by mi ju mal zamestnávateľ preplatiť, alebo nie keď znova nastúpim 01.05.07?
Vopred ďakujem za ochotu odpovedať
Pri ukončení PP zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku preplatí. Pri PP do 30.4. vychádza 6,5 dňa.
0 0
Lenka510 Lenka510

Lenka510 je offline (nepripojený) Lenka510

ďakujem za rýchlu odpoveď . A mohla by som sa dohodnúť, že ju nechcem preplatiť, aby mi nevyplácal veľkú mzdu?
0 0
Lenka510 Lenka510

Lenka510 je offline (nepripojený) Lenka510

Beriem späť opravedlňujem sa nevenovala som pozornosť druhej vete
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Dobrý deň.
O dva týždne nastupujem na MD a chcem si overiť či som postupovala správne.

Takze: Som zamestnaná od 4/2004 až do súčasnosti,moja HM= 15.000,- zároven som aj dobrovolne nemocensky poistená následovne:

od 1.4.2006 do 8.12.2006 s VZ 10.000,-
od 29.12.2006 opäť prihásená s VZ 25.911,- do 31.12.2006
od 1.1.2007 zmenený VZ na 7.600,- až do súčasnosti.


V období 29.30.,31.12.2006 som mala v zamestnaní neplatené voľno.

Momentálne som od 12.4.2007 na PN až do 30.4.2007.

Chcem sa opýtať na výšku mojej materskej dovolenky a výšku mojej PN.

Mohol by mi niekto vypočítať alebo priblížiť výpočet mojich dávok?

Aké rozhodujúce obdobie sa použije pri výpočte MD a PN? ak som mala neplatené voľno? Bude to rok 2006 aj pri zamestnaní aj pri DNP?

Ďakujem za odpovede.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
elizabet100 Pozri príspevok
Dobrý deň.
O dva týždne nastupujem na MD a chcem si overiť či som postupovala správne.

Takze: Som zamestnaná od 4/2004 až do súčasnosti,moja HM= 15.000,- zároven som aj dobrovolne nemocensky poistená následovne:

od 1.4.2006 do 8.12.2006 s VZ 10.000,-
od 29.12.2006 opäť prihásená s VZ 25.911,- do 31.12.2006
od 1.1.2007 zmenený VZ na 7.600,- až do súčasnosti.


V období 29.30.,31.12.2006 som mala v zamestnaní neplatené voľno.

Momentálne som od 12.4.2007 na PN až do 30.4.2007.

Chcem sa opýtať na výšku mojej materskej dovolenky a výšku mojej PN.

Mohol by mi niekto vypočítať alebo priblížiť výpočet mojich dávok?

Aké rozhodujúce obdobie sa použije pri výpočte MD a PN? ak som mala neplatené voľno? Bude to rok 2006 aj pri zamestnaní aj pri DNP?

Ďakujem za odpovede.
Na výpočet nemocenského aj materského sa použijú nasledovné obdobia:
zamestnanec - RO je rok 2006
DNP - RO je 29.12.2006-31.12.2006 (z maxima).

Nemocenské z DNP bude prvé 3 dni 25%, ďalšie dni 55% DVZ
Náhrada mzdy v zamestnaní bude prvé 3 dni 25% (ak kolektívna zmluva nestanovuje iné %), 7 dní 55% (ak kolektívna zmluva nestanovuje iné %), od 11.dňa vypláca nemocenské SP vo výške 55% DVZ.
Predpokladám, že máš vystavené 2 doklady na PN, rovnako aj na poberanie materského z 2 nemocenských poistení potrebuješ 2 doklady.
Materské bude od 1. dňa 55% DVZ z oboch NP.
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Dobrý deň. Prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť?
Od 1.1.2006 som SZČO a platím odvtedy aj dobrovoľne nemocenské poistenie z VZ 10000,-. Tento rok som si od mája dala zvýšiť VZ na maximum 25911,- Sk. Lenže k 01.07.2007 už budem povinne poistené z minima. Takže to dobrovoľné poistenie pôjdem zasa znížiť na sumu, aby táto suma nepresahovala spolu z dobrovoľného aj povinného 25911,- Sk. Lenže pani v sociálenj poisťovni niečo hovorila o tom, že od 01.07.2007 sa mi bude počítať odznova tých 270 dní pre nárok na nemocenské. Ale ja nerozumiem, či len z toho povinného alebo aj dobrovoľného. Aký budem mať potom vymeriavací základ pre nárok na nemocenské? Pýtam sa to preto, lebo plánujeme budúci rok bábätko a chcela by som vedieť, aký bude môj VZ. Ďakujem za odpoveď. Teda ak ste pochopili, čo som sa vlastne chcela opýtať
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Katka2 Pozri príspevok
Dobrý deň. Prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť?
Od 1.1.2006 som SZČO a platím odvtedy aj dobrovoľne nemocenské poistenie z VZ 10000,-. Tento rok som si od mája dala zvýšiť VZ na maximum 25911,- Sk. Lenže k 01.07.2007 už budem povinne poistené z minima. Takže to dobrovoľné poistenie pôjdem zasa znížiť na sumu, aby táto suma nepresahovala spolu z dobrovoľného aj povinného 25911,- Sk. Lenže pani v sociálenj poisťovni niečo hovorila o tom, že od 01.07.2007 sa mi bude počítať odznova tých 270 dní pre nárok na nemocenské. Ale ja nerozumiem, či len z toho povinného alebo aj dobrovoľného. Aký budem mať potom vymeriavací základ pre nárok na nemocenské? Pýtam sa to preto, lebo plánujeme budúci rok bábätko a chcela by som vedieť, aký bude môj VZ. Ďakujem za odpoveď. Teda ak ste pochopili, čo som sa vlastne chcela opýtať
Od 1.7.2007 sa ti bude znovu počítať 270 dní, ale len z nemocenského poistenia SZČO, pretože odvtedy ho začneš platiť.
DNP normálne bude počítané od vzniku, vlastne za posledné 2 roky, ktoré sa posudzujú na splnenie podmienky 270 dní poistenia.
Ak by si išla na materskú v roku 2008, tak ako SZČO ti bude počítaná z VZ za rok 2007, čo bude minimum za mesiace od 7-12/2007.
Ako DNP ti bude posudzovaný celý rok 2007, takže spočítaš VZ za rok a vydelíš počtom kalendárnych dní. To bude tvoj denný VZ na výpočet materskej.
Ešte doplním, že maximálny VZ od 1.7.2007 bude 28142,-.
0 0
danielle_h danielle_h

danielle_h je offline (nepripojený) danielle_h

Dobry den.

Som tu nova a velmi ma zaujala tema materskej. Precitala som si clanky p. Mihala aj ine prispevky k teme ako dosiahnut co najvyssiu matersku a myslim, ze je to celkom zaujimave. Chcela by som si vsak preverit ci som to spravne pochopila.

Takze moj pripad:
Som zamestnana od 04_2005 a moj priemerny hruby prijem je 29.000 Sk. Koncom roka 2008 by som chcela ist na matersku. Takze platim odvody z maxima a splnam podmienky 270 dni.Ma pre mna zmysel DNP za ucelom zvysenia materskej? Resp. nechysta sa nejaka novelizacia, kedy DNP prestane mat vyznam?
1. ak áno, mam zacat platit DNP uz v roku 2007 alebo staci v roku 2008 tak aby som stihla 270 dni pred porodom?
2. ako spravne nastavit VZ? Zacat platit z minima a potom par dni pred odchodom na matersku zvysit na maximum?
3. Co to vlastne znamena odhlasit sa z minima a prihlasit sa z maxima? Je to ukoncenie platenia DNP a potom znova prihlásenie na SP, pricom ma medzitym ubehnut par dni? Alebo sa jedna len o zvysenie VZ na maximum?

Srdecna vdaka za odpoved
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Ďakujem za odpoveď. A keby som využila ten trik s odhlásením a prihlásením na dobrovoľné poistenie? Dalo by sa to?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať