Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
bmg bmg

bmg je offline (nepripojený) bmg

Dakujem pekne za odpovede. V takomto pripade mi uz ostavaju len otazky technickeho charakteru:
  1. v prvom kroku si da DNP z VZ 7600,- (cim skor).
  2. isty cas pred terminom porodu (aky presne je to cas?) toto DNP zrusi a zalozi nove DNP z noveho VZ.
    a) Ma to byt maximalny VZ, alebo nizsi, lebo jej ide nejake NP kvoli rodicovskemu prispevku? Co sa stane, ked sucet VZ tychto dvoch NP spolu prekroci sumu 25911,-?
    b) Moze sa zrusenie nizkeho a zacatie vysokeho DNP spravit naraz (v ten isty den; den, dva po sebe)? Alebo su tam zo zakona nejake "cakacie" ("vybavovacie") lehoty medzi zrusenim a zalozenim noveho?
  3. a hypoteticka otazka : aka je pravdepodobnost, ze do casu, kym zacne poberat matersku (povedzme do 290 dni od dnes) sa tento zakon nezmeni "k horsiemu"?
Este raz vdaka, pekny den prajem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ajobs
1. nepýtaj sa na jeden a ten istý problém v 2 témach naraz - čiže tú druhú kvôli duplicite zmaž,
2. ak bola manželka posledné 2 roky na rodičovskej dovolenke, potom sa jej toto obdobie započítava do obdobia nemocenského poistenia zamestnanca pre nárok na materské v zmysle § 293i, ods.2 zákona o soc. poistení. Ak však chce mať maximálne materské, musí ukončiť pracovný pomer v pôvodnom zamestnaní, uzatvorť nový s maximálnym VZ 25.911 Sk a až potom nastúpiť na MD.
V tomto prípade by stačilo, keby jej upravili zmluvu a dali do nej tarifný plat vo výške cca 26000 Sk. Potom by sa jej materské počítalo z pravdepodobného DVZ, t.j. z 26000.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

bmg
Dakujem pekne za odpovede. V takomto pripade mi uz ostavaju len otazky technickeho charakteru:
  1. v prvom kroku si da DNP z VZ 7600,- (cim skor).
  2. isty cas pred terminom porodu (aky presne je to cas?) toto DNP zrusi a zalozi nove DNP z noveho VZ.
    a) Ma to byt maximalny VZ, alebo nizsi, lebo jej ide nejake NP kvoli rodicovskemu prispevku? Co sa stane, ked sucet VZ tychto dvoch NP spolu prekroci sumu 25911,-?
    b) Moze sa zrusenie nizkeho a zacatie vysokeho DNP spravit naraz (v ten isty den; den, dva po sebe)? Alebo su tam zo zakona nejake "cakacie" ("vybavovacie") lehoty medzi zrusenim a zalozenim noveho?
  3. a hypoteticka otazka : aka je pravdepodobnost, ze do casu, kym zacne poberat matersku (povedzme do 290 dni od dnes) sa tento zakon nezmeni "k horsiemu"?
Este raz vdaka, pekny den prajem.
1. áno
2. a) maximálny. Počas rodičovskej sa jej NP neplatí (ani zo zamestnania ak nerobí alebo tam nemá príjem, ani štát). Ak by nastúpila do práce, potom by mohla platiť len rozdiel medzi maximom (do 30.6. 25911) a VZ zo zamestnania.
b) jeden deň zrušiť a nasledovný začať, čakacie lehoty nie sú
3. po 15 ročných skúsenostiach s novelami zákonov - žiadna. Lenže v podstate zmena zákona "k horšiemu" znamená väčšie možnosti špekulovania. Takže by som to povedala tak - modlite sa aby sa zákon nezmenil k lepšiemu.
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

Jozef Mihál
Priamo na Porade sa málokto pochváli a maily ktoré mi prichádzajú od neznámych mám nastavené tak, že automaticky idú do koša, takže neviem.

Ale určite veľa mamín si vylepšilo pomocou prerušení (po novom to bude skončenie prac.pomeru a uzavretie "nového" prac.pomeru) ... materskú aspoň do výšky 1 x maxima, napriek tomu že reálne mali plat na úrovni minima.
ja som zrejme malokto- lebo ja som si vdaka vasim radam prilepsila velmi vyrazne- sla som na matersku 9/2005 a nikto ma so SP neposla do haja... no a dakovla som hned ako prisla prva materska- samozrejme nemozete stihat citat kazdy prispevok- a tak este raz dakujem
Naposledy upravil danasv : 25.01.07 at 13:50
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

Manual
Ak splní 270 dní DNP do dňa pôrodu tak ano, pozri § 48 zákona o Soc. poistení. Zákon je tu na Porade.
Ale nech sa DNP, využije to pri prípadnej PN sama so sebou, či pri OČR. Treba naháňať čo najskôr 270 dní.
Pekný večer...
cize ak da vypoved a zaroven sa nahlasi na DNP- ale nnestihne to cize DNP bude menej ako 250dni tak sa dni v DNP a v starom zamestnani nespocitavaju??
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Bea Š.
Ja som sa DN poistila v novembri 2006, v 12/06 som sa odhlásila a znovu prihlásila s max. vym. základom ktorý som si v januári už znížila na minimum, s tým že v decembri som mala v PP neplatené voľno. A teraz moja otázka... Šesť týždňov pred pôrodom ešte nebudem spĺňať podmienku 270 dní, ale ak všetko dobre dopadne tak nejaký týždeň pred už áno. Skutočne mi to vychádza tesne. ( keď som sa prihlasovala, ešte som nebola tehotná ). Budem mať nárok na max.materké z DNP ? ( ak samozrejme neporodím skôr ako uplynie 270 dni ).
Ak splníš do pôrodu podmienku 270 dní, tak áno, budeš mať nárok na maximálnu materskú z DNP.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

danasv
cize ak da vypoved a zaroven sa nahlasi na DNP- ale nnestihne to cize DNP bude menej ako 250dni tak sa dni v DNP a v starom zamestnani nespocitavaju??
Nie, nespočítajú.
Podmienka 270 dní poistenia sa počíta a posudzuje zvlásť pre nemocenské poistenie zamestnanca zvlášť pre DNP a zvlášť pre živnosť. Nepočíta sa dokopy doba poistenia zamestnanca a DNP osoby.
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

Takze ak som teraz na rodicovskej dovolenke od maja 2006 (predtym som bola na materskej od 9/2005 do 3/2006 - potom som nastupila spat do zamestnania avsak len som cerpala zostatkovu dovolenku) a som opat tehotna Tak narok na MD mam.-( kedze sa podľa § 49a zákona započítava aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky) no a teraz otazka z coho sa bude ratat moja MD?? z predchadzajucich prispevkov som pochopila ze z predpokladaneho prijmu?? predpokladam dobre??
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

danasv
Takze ak som teraz na rodicovskej dovolenke od maja 2006 (predtym som bola na materskej od 9/2005 do 3/2006 - potom som nastupila spat do zamestnania avsak len som cerpala zostatkovu dovolenku) a som opat tehotna Tak narok na MD mam.-( kedze sa podľa § 49a zákona započítava aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky) no a teraz otazka z coho sa bude ratat moja MD?? z predchadzajucich prispevkov som pochopila ze z predpokladaneho prijmu?? predpokladam dobre??
Áno, nárok na materské zo zamestnania mať budeš. Len teraz neviem, rozhodujúcim obdobím je rok 2006, a ty si v marci nastúpila späť do zamestnania, aj keď len kvôli vyčerpaniu dovolenky. Neviem či sa ti materská nebude preto počítať práve z tohto príjmu, za čerpanie dovolenky.
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

jankasm
Áno, nárok na materské zo zamestnania mať budeš. Len teraz neviem, rozhodujúcim obdobím je rok 2006, a ty si v marci nastúpila späť do zamestnania, aj keď len kvôli vyčerpaniu dovolenky. Neviem či sa ti materská nebude preto počítať práve z tohto príjmu, za čerpanie dovolenky.
aha jasne ale to by az tak a pohroma nebola. cize iba ak by som nastupila na MD az v roku 2008 tak by sa ratala z predpokladaneho prijmu, resp. ak by som necerpala danu dovolenku.
Dakujem za odpoved....
0 0
veronika13 veronika13

veronika13 je offline (nepripojený) veronika13

dobrý deň, chcem mať maximálné materské, zamestaná som od 1.4.2006, od 3.10.2006 som na PN, mala som len minimálnu mzdu. Termín pôrodu mám začiatkom apríla, tak nástup na materskú je niekedy v polovici februára. 1.Ak ukončím začiatkom februára pracovný pomer, zamestnavateľ ma odhlási so sociálneho a o pár dni s ním uzavriem nový prac. pomer s VZ 25.911sk a opäť ma na sociálku nahlási budem mať max. materské? 2.PN sa mi tým nepreruší? 3.Čo to znamená pre zamestnávateľa, aké odvody bude platiť počas materskej? Teda aby to pre neho nebolo nevýhodne. 4. Stačí keď bude platiť tie odvody z VZ 25.911SK len niekoľko dní a potom zas len z minimálnej mzdy? Teda, že vymeriavaci zaklad zmení pár dní po začatí nového prac. pomeru?Netreba mať ten VZ 25.911 počas celého poberania materského teda 28 týždňov?
vopred ďakujem za odpoveď
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

veronika13
dobrý deň, chcem mať maximálné materské, zamestaná som od 1.4.2006, od 3.10.2006 som na PN, mala som len minimálnu mzdu. Termín pôrodu mám začiatkom apríla, tak nástup na materskú je niekedy v polovici februára. 1.Ak ukončím začiatkom februára pracovný pomer, zamestnavateľ ma odhlási so sociálneho a o pár dni s ním uzavriem nový prac. pomer s VZ 25.911sk a opäť ma na sociálku nahlási budem mať max. materské? 2.PN sa mi tým nepreruší? 3.Čo to znamená pre zamestnávateľa, aké odvody bude platiť počas materskej? Teda aby to pre neho nebolo nevýhodne. 4. Stačí keď bude platiť tie odvody z VZ 25.911SK len niekoľko dní a potom zas len z minimálnej mzdy? Teda, že vymeriavaci zaklad zmení pár dní po začatí nového prac. pomeru?Netreba mať ten VZ 25.911 počas celého poberania materského teda 28 týždňov?
vopred ďakujem za odpoveď
JA ti odpoviem len na druhy bod-pocas materskej dovolenky zamestnavatel na Teba neminie ani korunu- takze on z toho podobne obavy nemusi mat. Ak sa potvrdi bod 1.(co ti ja zial na 100% nepoviem) tak jedine co preplati su odvody za dane obdobie v ktorom budes mat maximalny VZ. Ja som sa napr. dohodla zo zamestnavatelom a dane peniaze mi strhol z vyplaty( ktoru som v ten mesiacc dostala nie na ucet ale v hotovosti-aby vsetko sedelo aj uctovne)takze na jeho strane ziadna skoda- len mi pomohol.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
veronika13
dobrý deň, chcem mať maximálné materské, zamestaná som od 1.4.2006, od 3.10.2006 som na PN, mala som len minimálnu mzdu. Termín pôrodu mám začiatkom apríla, tak nástup na materskú je niekedy v polovici februára. 1.Ak ukončím začiatkom februára pracovný pomer, zamestnavateľ ma odhlási so sociálneho a o pár dni s ním uzavriem nový prac. pomer s VZ 25.911sk a opäť ma na sociálku nahlási budem mať max. materské? 2.PN sa mi tým nepreruší? 3.Čo to znamená pre zamestnávateľa, aké odvody bude platiť počas materskej? Teda aby to pre neho nebolo nevýhodne. 4. Stačí keď bude platiť tie odvody z VZ 25.911SK len niekoľko dní a potom zas len z minimálnej mzdy? Teda, že vymeriavaci zaklad zmení pár dní po začatí nového prac. pomeru?Netreba mať ten VZ 25.911 počas celého poberania materského teda 28 týždňov?
vopred ďakujem za odpoveď
1. ukončíš PP koncom januára 2007 (napr.31.1.2007) a od 1.2.2007 uzatvoríš nový PP s max. VZ 25.911 Sk. Zamestnávateľ ťa odhlási zo SP a znova prihlísi na SP,
2. PN musíš ukončiť najneskôr 31.1.2007, teda v deň ukončenia "starého" PP. Na PN už nepôješ, pretože po pár dňoch "nového" PP nastuúuješ na MD,
3. a 4. Pre zamestnávateľa to znamená povinnosť platiť odvody do SP a ZP ako za každého iného zamestnanca - však je to iba na pár dní. Počas MD zamestnávateľ ani zamestnanec žiadne odovody neplatia.
0 0
bmg bmg

bmg je offline (nepripojený) bmg

somij
1. áno
2. a) maximálny. Počas rodičovskej sa jej NP neplatí (ani zo zamestnania ak nerobí alebo tam nemá príjem, ani štát). Ak by nastúpila do práce, potom by mohla platiť len rozdiel medzi maximom (do 30.6. 25911) a VZ zo zamestnania.
b) jeden deň zrušiť a nasledovný začať, čakacie lehoty nie sú
3. po 15 ročných skúsenostiach s novelami zákonov - žiadna. Lenže v podstate zmena zákona "k horšiemu" znamená väčšie možnosti špekulovania. Takže by som to povedala tak - modlite sa aby sa zákon nezmenil k lepšiemu.
Vrelá vďaka. Ešte by som chcel vedieť odpoveď na otázku 2) z predošlého príspevku: aký čas pred plánovaným termínom pôrodu je treba zrušiť nízke DNP a založiť nové s max. VZ? Ak sa na MD nastupuje 6-8 týždňov pred termínom pôrodu, tak asi ešte skôr ako 8 týždňov? Termíny začatia či ukončenia DNP sú k hociktorému dňu v mesiaci, či k 1. v mesiaci?
Ďakujem, dobrú noc, pekné ráno.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

bmg
Vrelá vďaka. Ešte by som chcel vedieť odpoveď na otázku 2) z predošlého príspevku: aký čas pred plánovaným termínom pôrodu je treba zrušiť nízke DNP a založiť nové s max. VZ? Ak sa na MD nastupuje 6-8 týždňov pred termínom pôrodu, tak asi ešte skôr ako 8 týždňov? Termíny začatia či ukončenia DNP sú k hociktorému dňu v mesiaci, či k 1. v mesiaci?
Ďakujem, dobrú noc, pekné ráno.
Pozri si príspevok 353 tam je tvoj problém vyriešený, len treba vziať do ruky kalendár a dať si svoje datumy.
Dobré ránko prajem...
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
Ahojte , včera som zistila že čakám babätko. Mám ale taký malý problém. Som zamestnaná nepretržite už 9 rokov , s tým že v rokoch 2003 - 2004 som bol na materskej dovolenke. Na páske mám minimálnu mzdu. Môžem ešte niečo urobiť za tých pár mesiacov , aby som si nejako zvýšila materskú ? Predpokladaný dátum pôrodu by mal byť koniec augusta - september. ďakujem každému kto mi poradí. kacena
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

kacena
Ahojte , včera som zistila že čakám babätko. Mám ale taký malý problém. Som zamestnaná nepretržite už 9 rokov , s tým že v rokoch 2003 - 2004 som bol na materskej dovolenke. Na páske mám minimálnu mzdu. Môžem ešte niečo urobiť za tých pár mesiacov , aby som si nejako zvýšila materskú ? Predpokladaný dátum pôrodu by mal byť koniec augusta - september. ďakujem každému kto mi poradí. kacena
Kačenka už len pred nástupom na MD ukončiť PP a znova sa zamestnať s max. VZ aj keď na 2-3 dni. Ale aj sa DNP, pre prípadnú PN so sebou alebo OČR využiješ ju. Iné sa nedá vymysieť.
Pekný deň...
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
Prosím keby ste mi to vysvetlili trochu polopate , lebo tomu dosť dobre nerozumiem. Znamená to , že keby som poprosila zamestnávateľa , aby so mnou rozviazal pracovný pomer a následne som ho znovu uzatvorila s vyššou mzdou , tak by to ovplyvnilo aj výpočet materskej ?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

kacena
Prosím keby ste mi to vysvetlili trochu polopate , lebo tomu dosť dobre nerozumiem. Znamená to , že keby som poprosila zamestnávateľa , aby so mnou rozviazal pracovný pomer a následne som ho znovu uzatvorila s vyššou mzdou , tak by to ovplyvnilo aj výpočet materskej ?
Ano, lebo nové RO by sa bude počítať od nového nástupu do zamestnania, aj keď bude trvať len 2-3 dni. Alebo môže to byť aj iný zamestnávateľ.
Pekný deň...
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
ďakujem a ešte sa opýtam , materská sa počíta ako PN , teda 55% z vymeriavacieho základu ? Koľko je maximálna materská dovolenka ? Niekde som tu čítala že nie je stanovená.
Čiže keď budem mať VZ u nového zamestnávateľa 20.000,-Sk bude sa mi materská počítať 55% z 20.000,-Sk , teda 11.000,-Sk ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať