Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Lulka Pozri príspevok
Ďakujem Janka, no možno sa to so zamestnávateľom bude dať dohodnúť.
Takže stačí len napr. 28.06. ukončiť pracovný pomer a 29.06. začať nový? netreba žiadnu prestavku? A tých 28.142,-Sk je v hrubom?
Ďakujem.
Netreba žiadnu prestávku. Tých 28.142,- je v hrubom.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Lulka Pozri príspevok
Janka a keby som napr. mala mesiac neplateného voľna /ale chodila by som do prace/ tým pádom by mi mohli za 2mesiace dať 28000 Sk však?
Mala by som aj vtedy ukončiť pracovný pomer?...och naozaj neviem ako to urobiť aby nestratila firma ani ja a aby sme sa normalne dohodli...
Neplateným voľnom si v ničom nepomôžeš. Aby ti vzniklo nové rozhodujúce obdobie, z ktorého sa ti bude brať vymeriavaci základ pre výpočet materskej, musí byť ukončenie pracovného pomeru a nový vznik PP.
Inak by sa ti bral do úvahy predchádzajúci kalendárny rok.
Ešte doplním, že keď uzatvoríš nový pracovný pomer so mzdou 28142,- tak ti ju nemusí vyplatiť (zaplatí ťa podľa toho, koľko dostávaš teraz), a môžeš sa s ním dohodnúť, že odvody mu preplatíš ty. Tento pracovný pomer môže trvať kľudne len 2 dni (pozor aby v tom nebol víkend) takže odvody za 2 dni nebudú vysoké, daň žiadna. Aj tie 2 dni stačia na to, že tvojim novým rozhodujúcim obdobím bude práve toto obdobie.
Teba to bude stáť pár korún, ktoré sa ti niekoľko násobne vrátia s prvou výplatou materskej. Zamestnávateľ na tom neprerobí ani korunu.
0 0
Lulka Lulka

Lulka je offline (nepripojený) Lulka

a ešte otazočka Janka vidim že tomu rozumieš nie ako ja...ten nový pracovný pomer s vyšším platom...to ako dlho musím robiť...mesiac?
to asi nemôžem ísť o týžden už na pn však?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Lulka Pozri príspevok
a ešte otazočka Janka vidim že tomu rozumieš nie ako ja...ten nový pracovný pomer s vyšším platom...to ako dlho musím robiť...mesiac?
to asi nemôžem ísť o týžden už na pn však?
Odpoveď na toto máš v predchádzajúcom príspevku. Kľudne stačia aj 2 dni.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Lulka Pozri príspevok
a ešte otazočka Janka vidim že tomu rozumieš nie ako ja...ten nový pracovný pomer s vyšším platom...to ako dlho musím robiť...mesiac?
to asi nemôžem ísť o týžden už na pn však?

Janka ti to píše vo vyššie uvedenom príspevku, ten pracovný pomer s vysokým VZ stačí, aby trval 1 deň (nie sobota, nedeľa a sviatok!!!!).
0 0
Lulka Lulka

Lulka je offline (nepripojený) Lulka

ok dakujem velmi pekne...som si to vsimla az neskor ze to je uz napisane...
prosim vas mohla by som si to zhrnut? 01.07. dam vypoved /kolegyna ma odhlasi z poistovne/, a 02.07.2007 ma opat prihlasi s tym , ze budem robit len napr. 2dni a potom mozem ist na pn vsak?
Este sa chcem spytat tie poistovne su prepojene vsak? lebo ja patrim do ineho mesta ako v ktorom robim...
Este raz vam dakujem za pomoc...staci len ked poviete ze som to dobre pochopila..
0 0
Jana Fodorová Jana Fodorová

Jana Fodorová je offline (nepripojený) Jana Fodorová

My tiež rozmýšľame s manželom o dieťati. Manžel pracuje v ČR a dopočuli sme sa že je tam výhodnejšia materská aj rodičovská? Nepoznám ich zákony, takže neviem. Ale sa to oplatí oproti SR.
J
0 0
Lulka Lulka

Lulka je offline (nepripojený) Lulka

hm aj moj manzel pracuje v cr...normalne v ceskej firme...takze tu neplati nic...a vlastne odkial budem mat matersku zo SR alebo CR?
0 0
zuzv zuzv

zuzv je offline (nepripojený) zuzv

Neviem či sa nasledovný problém už na porade riešil,prosím poraďte alebo nasmerujte kde hľadať. Zamestnanec chce nastúpiť na rodičovskú dovolenku miesto manželky. Čo z toho vyplýva pre zamestnávateľa a pre neho? Stačí ak zamestnávateľ toto oznámi na poisťovne? Zamestnanec sa musí tiež evidovať na sociálnej poisťovni? ďakujem vopred za pomoc , Zuzana
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Lulka Pozri príspevok
ok dakujem velmi pekne...som si to vsimla az neskor ze to je uz napisane...
prosim vas mohla by som si to zhrnut? 01.07. dam vypoved /kolegyna ma odhlasi z poistovne/, a 02.07.2007 ma opat prihlasi s tym , ze budem robit len napr. 2dni a potom mozem ist na pn vsak?
Este sa chcem spytat tie poistovne su prepojene vsak? lebo ja patrim do ineho mesta ako v ktorom robim...
Este raz vam dakujem za pomoc...staci len ked poviete ze som to dobre pochopila..

Lepšie je k 30.6.2007 ukončiť PP, a od 2.7.2007 začať nový PP s maximálnym VZ.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
zuzv Pozri príspevok
Neviem či sa nasledovný problém už na porade riešil,prosím poraďte alebo nasmerujte kde hľadať. Zamestnanec chce nastúpiť na rodičovskú dovolenku miesto manželky. Čo z toho vyplýva pre zamestnávateľa a pre neho? Stačí ak zamestnávateľ toto oznámi na poisťovne? Zamestnanec sa musí tiež evidovať na sociálnej poisťovni? ďakujem vopred za pomoc , Zuzana

Zamestnanec už je evidovaný na SP - stačí iba požiadať príslušný ÚPSVaR o vyplácanie RP za stanovených podmienok.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Jana Fodorová Pozri príspevok
My tiež rozmýšľame s manželom o dieťati. Manžel pracuje v ČR a dopočuli sme sa že je tam výhodnejšia materská aj rodičovská? Nepoznám ich zákony, takže neviem. Ale sa to oplatí oproti SR.
J
Nie je to pravda, prečítaj si české zákony o tejto problematike. Inak reálne platí to, čo napísal endrju v príspevku č.448.
0 0
mapope mapope

mapope je offline (nepripojený) mapope

Dobrý deň, rada by som poprosila niektorého "odborníka na materskú" ako postupovat v takomto pripade: zamestnankyna od 1.5. 2003 momentálne s VZ 29.000, DPO od 1.5.2006 s min. VZ, no a TP cca 10.9.2007. Čo urobiť, ako to naplanovať aby dostala matersku z oboch poistení???? Samozrejme bude prerusenie DPO s min.VZ na max.VZ, ale neviem, či to musi trvat mesiac, alebo len par dni...a ešte jedna otázka, ked uz na MD nastupi, moze DPO zrusiť???? a ak by musela ist na PN -rizikove tehotenstvo, co to vsetko skomplikuje???? Dufam, ze si niekto najde cas a poradi. dakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mapope Pozri príspevok
Dobrý deň, rada by som poprosila niektorého "odborníka na materskú" ako postupovat v takomto pripade: zamestnankyna od 1.5. 2003 momentálne s VZ 29.000, DPO od 1.5.2006 s min. VZ, no a TP cca 10.9.2007. Čo urobiť, ako to naplanovať aby dostala matersku z oboch poistení???? Samozrejme bude prerusenie DPO s min.VZ na max.VZ, ale neviem, či to musi trvat mesiac, alebo len par dni...a ešte jedna otázka, ked uz na MD nastupi, moze DPO zrusiť???? a ak by musela ist na PN -rizikove tehotenstvo, co to vsetko skomplikuje???? Dufam, ze si niekto najde cas a poradi. dakujem
Materská zo zamestnania sa jej bude počítať z VZ za rok 2006. Ak by chcela mať materskú zo zamestnania počítanú z aktuálneho príjmu, musela by urobiť ukončenie pracovného pomeru a následne nový pracovný pomer, môže byť u toho istého zamestnávateľa. V tom prípade by sa materská počítala z VZ v tom novom zamestnaní.
Čo sa týka DNP, tak naplánované je to fajn. Z maxima stačí zaplatiť za pár dní, napr. aj za 2 dni. Na to obdobie, kedy bude platiť DNP z maxima, si však v práci musí zobrať neplatené voľno.
Ak teraz platí DNP z minima a v práci má VZ 29000,- tak nech si od SP žiada o vrátenie zaplateného poistného. Momentálne je maximum na nemocenské poistenie 25911,- ktoré už dosahuje v zamestnaní, preto všetko čo zaplatila ako DNP má v SP ako preplatok, ktorý jej vrátia keď si požiada.
Po nástupe na MD nemusí DNP rušiť. Keď nastúpi na MD automaticky končí povinnosť platiť DNP ale rušiť netreba. Môže ho využiť keď bude na RD (napr. poberanie OČR z DNP).
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ešte doplním k tej PN: ak pred MD pôjde na PN, tak v podstate sa nič neskomplikuje. To prerušenie DNP z minima na maximum treba urobiť ešte pred nástupom na PN. PN aj materské bude potom vyplácané z maxima.
0 0
mapope mapope

mapope je offline (nepripojený) mapope

Jankasm, velmi pekne dakujem... este by som ta poprosila, ak bude nastup na MD napr. 20.8.2007, mozes mi napisat tvoj nazor, ako to naplanovat? kedy prerusit a kedy dat vypoved, lebo v 2006 bol VZ iba 20.000? Nie je mi stale jasne ako to naplanovat, aby sa jej tie dva VZ neprekryvali. A na to vratenie preplatku je nejake tlacivko? Dakujem a nehnevaj sa, ze ta takto zamestnavam
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mapope Pozri príspevok
Jankasm, velmi pekne dakujem... este by som ta poprosila, ak bude nastup na MD napr. 20.8.2007, mozes mi napisat tvoj nazor, ako to naplanovat? kedy prerusit a kedy dat vypoved, lebo v 2006 bol VZ iba 20.000? Nie je mi stale jasne ako to naplanovat, aby sa jej tie dva VZ neprekryvali. A na to vratenie preplatku je nejake tlacivko? Dakujem a nehnevaj sa, ze ta takto zamestnavam
S tým vrátením preplatku som sa ešte ja osobne nestretla, ale myslím že stačí napísať klasicky, formou listu, žiadosť o vrátenie preplatku na nemocenskom poistení za tie a tie mesiace v takej a takej výške. Uviesť tam svoje údaje, IČZ pod ktorým je evidovaná ako DNP. Tlačivo na to SP určite nemá.
No ani 20000,- nie je málo. Ak by sme so zamestnaním nešpekulovali, tak tam netreba robiť nič. Materská sa bude počítať z roku 2006, a mesačná výška bude cca. 11000,-. Nemala ešte aj nejaké prémie? Proste treba spočítať z výplatných pások VZ za 01-12/2006, vydeliť počtom dní 365 a z toho 55% bude jej denná materská.
Ak by chcela dostávať zo zamestnania maximum, tak treba ukončiť súčasný PP a uzatvoriť nový PP s VZ súčasným, 29000,-.
Najlepšie je, ukončiť DNP a uzatvoriť nové DNP z maximálnym VZ (v auguste to bude 28142,-) napr. od 30.07.2007. Za tie dva dni do konca mesiaca 30.-31.7. zaplatiť na DNP z maxima, v práci si na tie dva dni zobrať neplatené voľno. Od 1.8.2007 bude DNP pokračovať, platiť však nebude treba nič, pretože už v práci bude VZ na nemocenské poistenie 29000,- čo prekračuje maximum.
Ak budete chcieť aj to maximum zo zamestnania, tak potom stačí v auguste ukončiť PP a uzatvoriť nový PP.
Rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej z DNP bude mesiac júl 2007 - t.j. tie dva dni 30.-31.7. za ktoré zaplatíte z maxima, a rozhodujúce obdobie zo zamestnania bude alebo rok 2006, alebo ak sa rozhodnete pre ukončenie PP, tak obdobie od vzniku nového PP. Tiež stačí napr. 2 dni pred nástupom na MD.
Výška materskej môže byť pri jednom spôsobe 2x maximum, čo je cca. 31000,-. Alebo s nižšou materskou zo zamestnania, vtedy to môže byť cca. 16000 z DNP + 11000 zo zamestnania = 27000,- (tiež nie na zahodenie)
0 0
mapope mapope

mapope je offline (nepripojený) mapope

janka si super...vdaka, len aby to este vyslo... a uz ta necham pracovat
Naposledy upravil mapope : 18.04.07 at 08:41
0 0
Oliverka Oliverka

Oliverka je offline (nepripojený) Oliverka

...píšem a učím....seba...
ajobs Pozri príspevok
Áno, malo by to význam (teda ten "spriaznený zamestnávateľ"), ale len ak by si tesne pred nástupom na MD prerušila, alebo zrušila živnosť. Dovtedy môžeš byť zamestnaná (aby si získala obdobie 270 dní NP zamestnanca) aspoň na symbolický úväzok napr. 1 hodina týždenne (mesačne). DNP plať a využívaj tak, ako doteraz.
Nerozumiem dobre, co tym ziskam. Ak zrusim/prerusim zivnost, budem dalej povinne poistena a dostanem matersku aj z tohto poistenia?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mapope Pozri príspevok
janka si super...vdaka, len aby to este vyslo... a uz ta necham pracovat
No dúfam, že vyjde. Pretože ja mám skoro úplne rovnaký plán, akurát o mesiac skôr. Takže budeme si navzájom držať palce.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať