Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
seda Pozri príspevok
Dobrý deň, touto cestou Vám chcem len dať vedieť, že k tomuto prvému môjmu príspevku po Vašich a mojich názoroch sme zašli na sociálnu poisťovňu, aby sme im oznámili, že nesprávne vyrátali vymeriavací základ pre poberanie materskej. Pracovníčka zo Sociálnej poisťovne, inak veľmi milá pani, čo sa často nevidí, nás vyviedla z omylu. Denný vymeriavací základ rátajú 25911/30*55% a je pre nich jedno, či má mesiac 31 alebo 28 dní. Všetko rátajú s 30-timi dňami. Takže myslím si, že to môžeme nazvať, že maximum na deň je 475,-. A taktiež pri rátaní odvodov do sociálnej poisťovne je pre nich rozhodujúci počet dní stále len a len 30 dní. Príjemný deň.
Dal som súhlas k príspevku somij, že to rátajú zle, ale nedá mi, aby som nenapísal svoj názor, ktorý vychádza len a len zo zákona. Zákon o sociálnom poistení hovorí jasne, ako sa počíta denný vymeriavací základ ( § 54 - rozhodujúce obdobie, § 55 - DVZ ). Iba v prípade pravdepodobného DVZ ( § 57 ) sa použije na výpočet 1/30 vymeriavacieho základu.
A vydali aj v tomto duchu rozhodnutie ? Od 1.8.2006 musí totiž vydávať SP rozhodnutia aj pri priznaní nemocenského a materského.Treba sa odvolať na Ústredie SP.
Naposledy upravil ajobs : 27.03.07 at 19:10
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Rozhodnutie o materskej ešte nedostala, je na materskej len od 19.2.2007, no zatiaľ čakáme či ho obdrží, vzhľadom k tomu, že ďalšia mamička, ktorá je na materskej od augusta 2006 neobdržala žiadne rozhodnutie. Počkáme a tak napíšeme dotaz na ústredie.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
seda Pozri príspevok
Rozhodnutie o materskej ešte nedostala, je na materskej len od 19.2.2007, no zatiaľ čakáme či ho obdrží, vzhľadom k tomu, že ďalšia mamička, ktorá je na materskej od augusta 2006 neobdržala žiadne rozhodnutie. Počkáme a tak napíšeme dotaz na ústredie.
Napíšem aj podrobnosti na základe čoho musia vydať rozhodnutie: novelou zákona č.310/2006 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon o sociálnom poistení č.461/2003 Z.z. sa s účinnosťou od 1.8.2006 vypustila v § 209, ods. 1 zákona tretia veta, podľa znenia ktorej sa za rozhodnutie považuje aj poskytnutie dávky podľa citovaného zákona. Logickým dôsledkom vypustenia uvedeného ustanovenia je skutočnosť, že pobočky SP musia po 1.8.2006 poistencovi, ktorý spĺňa podmienky nároku na nemocenskú dávku a jej výplatu túto nielen vyplatiť, ale aj vydať rozhodnutie o jej priznaní, alebo nepriznaní.
P.S. V horeuvedenom prípade (materská od 08/2006) mohlo byť ešte rozhodnutie vydané podľa zákona platného do 31.7.2006, takže nemuselo byť v písomnej podobe - stačilo poskytnúť dávku.
Naposledy upravil ajobs : 12.04.07 at 21:24
0 0
zelik zelik

zelik je offline (nepripojený) zelik

Aku vysku materskej dostane žena, ak bola zamestnaná 1 rok a platila postné z vymeriavacieho základu 28000. Ale skoncila pracovný pomer v 3/2007 /doba určitá/. A na matersku nastúpi v novembri?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zelik Pozri príspevok
Aku vysku materskej dostane žena, ak bola zamestnaná 1 rok a platila postné z vymeriavacieho základu 28000. Ale skoncila pracovný pomer v 3/2007 /doba určitá/. A na matersku nastúpi v novembri?
Ak sa znova nezamestná, tak bohužiaľ žiadnu. Ochranná lehota pre tehotné je 6 mesiacov, čo uplynie skôr ako v novembri.
Riešenie: podmienku 270 dní poistenia z titulu zamestnanca v posledných dvoch rokoch má splnenú, stačí jej teda aby pár dní pred nástupom na MD (napr. 2 dni) uzatvorila nový PP, najlepšie s maximálnym VZ, ktorý bude vtedy 28142,- a bude mať nárok na materskú, dokonca maximálnu.
Naposledy upravil jankasm : 28.03.07 at 09:05
0 0
zelik zelik

zelik je offline (nepripojený) zelik

co to znamená "ochranná lehota"? nerozumiem moc. skoncila PP v 3/07, platila poistné v zamestnaní viac ako 270 dní, a zvyšok bude v evidencii OUP. nemôže robno z OUP nastupiť na matersku? musi sa zamestnanať na 2 dni? aby poberala matersku musi byť zamestnana?
Ochranna lehota znamena, že ak žena skonci PP trebars v 3/07 tak este 6 mesiacov sa to považuje, akoby bola zamestnanana?
pýtam sa preto, lebo sa to dá ešte ovplyvniť len potrebujeme sa spravne rozdhodnuť
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zelik Pozri príspevok
co to znamená "ochranná lehota"? nerozumiem moc. skoncila PP v 3/07, platila poistné v zamestnaní viac ako 270 dní, a zvyšok bude v evidencii OUP. nemôže robno z OUP nastupiť na matersku? musi sa zamestnanať na 2 dni? aby poberala matersku musi byť zamestnana?
Ochranna lehota znamena, že ak žena skonci PP trebars v 3/07 tak este 6 mesiacov sa to považuje, akoby bola zamestnanana?
pýtam sa preto, lebo sa to dá ešte ovplyvniť len potrebujeme sa spravne rozdhodnuť
Ochranná lehota znamená, že keď tehotná žena skončí zamestnanie, alebo ju prepustia, jednoducho prestane platiť nemocenské poistenie, tak ešte 6 mesiacov od toho dňa ukončenia jej plynie ochranná lehota, čo znamená že ak by napr. nastúpila na PN alebo na materskú tak ju bude mať vyplácanú. Ak by však chcela nastúpiť na materskú neskôr, po uplynutý ochrannej lehoty, nemá už nárok na výplatu materského.
Podmienka platenia poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch je ďalšia podmienka, ktorá musí byť splnená, ale s ochrannou lehotou nijako nesúvisí.
Takže aby mohla poberať materskú, musí nastúpiť na MD do 6 mesiacov od skončenia PP, od skončenia platenia nemocenského poistenia.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý den, chcem sa opýtať tak narýchlo, po tej novelizácii zákona o sociálnom poistení 310/2006 je ešte stále možné "čarovať" s rozhodujúcim obdobím na výpočet materského?

Ešte jedna otázka. Platím si doporovoľné odvody do SP. Ak si v decembri 2007 zruším platenie a následné sa prihlásim do SP s maximálnym vymeriavacim základom, v roku 2008 sa mi materské počíta z toho maximálneho vymeriavacieho základu však? Ale čo ak nastúpim na materskú až v roku 2009? V roku 2008 už od 1.7. budem platiť odvody do SP povinne a teda už budem môcť dobrovoľne platiť odvody len zo sumy 25 tis - 7600. Rozhodujúce obdobie z dobrovoľného poistenia z decembra 2007 s maximálnym VZ sa už do úvahy neberie však?

Ďakujem za odpoveď
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Tinika Pozri príspevok
Dobrý den, chcem sa opýtať tak narýchlo, po tej novelizácii zákona o sociálnom poistení 310/2006 je ešte stále možné "čarovať" s rozhodujúcim obdobím na výpočet materského?

Ešte jedna otázka. Platím si doporovoľné odvody do SP. Ak si v decembri 2007 zruším platenie a následné sa prihlásim do SP s maximálnym vymeriavacim základom, v roku 2008 sa mi materské počíta z toho maximálneho vymeriavacieho základu však? Ale čo ak nastúpim na materskú až v roku 2009? V roku 2008 už od 1.7. budem platiť odvody do SP povinne a teda už budem môcť dobrovoľne platiť odvody len zo sumy 25 tis - 7600. Rozhodujúce obdobie z dobrovoľného poistenia z decembra 2007 s maximálnym VZ sa už do úvahy neberie však?

Ďakujem za odpoveď
Chceš odpovede na mnoho otázok, a navyše na dlhé časové obdobie. To s maximálnym VZ v decembri 2007 (bude to suma 28.142 Sk) platí úplne - čiže ak pôjdeš na MD do 30.6.2008, bude sa ti táto počítať z decembra 2007. Ak budeš platiť od 1.7.2008 povinné odvody do SP ako SZČO z minimálnej mzdy (cca 8.300 Sk) neovplyvní tvoj nárok na materské z DNP, ani RO, ktoré bude stále december 2007 - na materské z poistenia SZČO nárok mať nebudeš. Avšak ak by tvoj nástup na MD bol až v roku 2009, bude tvoj maximálny VZ (28.142-cca.8.300 Sk). Ak splníš podmienku 270 dní poistenia SZČO, budeš mať materské aj z tohto poistenia.
0 0
adafi adafi

adafi je offline (nepripojený) adafi

Dobry vecer,

uz hodnu chvilu luskam tuto vasu diskusiu a zistila som, ze neviem co mam urobit, aby som si pomohla...

- som zamestnanec od 2002, s VZ 12.000
- od 14.3.2007 som nemocensky DPO, s minimalnym VZ
- otehotniet planujem 5,6,7/2007
- TP by vychadzal na 2,3,4/2008

Ako postupovat, aby som to cele nepoplietla? Velmi pekne dakujem za kazdu radu. Ada
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
adafi: Ak stačí materská 15,5 tis. mesačne, tak sa to popliesť nedá. Zamestnanie pobeží tak ako pobeží, DPO platíte z minima, keď otehotniete, tak cca 3 mesiace pred TP sa odhlásite ako DPO a po mesiaci (2 mesiace pred TP) sa znovu prihlásite ako DPO avšak už s nahláseným VZ cca 20000 mesačne. Dá sa získať aj viac (cca 31 tis. mesačne), ale to by ste museli ukončiť zamestnanie a začať v novom s platom 28,2 tis.mesačne krátko pred nástupom na MD.
0 0
adafi adafi

adafi je offline (nepripojený) adafi

ooooooo, dakujem p. Mihal, za taku promptnu odpoved...

mna len zmiatli informacie o tom, ako je dobre, aby sa HPP a DNP (teda tie dva VZ) neprekryvali...fakt som sa nikde nedocitala preco...ale to je asi aj tou nocnou hodinou.

Materska vo vyske 15,5 tis. je slusna, aj ked 30 tis. by bodlo.
Dobru noc a vdaka. Ada
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
A to štát plánuje zvýšiť maximum VZ na nemocenské poistenie na 2,5-3,0-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Je to však ešte iba v polohe návrhov, necháme sa prekvapiť - budeme to sledovať.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
ajobs Pozri príspevok
A to štát plánuje zvýšiť maximum VZ na nemocenské poistenie na 2,5-3,0-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Je to však ešte iba v polohe návrhov, necháme sa prekvapiť - budeme to sledovať.
Tonko ,len sleduj a sleduj a potom nám ako vždy dobre raď.
0 0
Oliverka Oliverka

Oliverka je offline (nepripojený) Oliverka

...píšem a učím....seba...
Tehotna nie som, ale aj tak pozorne sledujem diskusie okolo materskej. Preto zatial len hypoteticky, co by sa dalo "zlepsit" v mojom pripade: ako SZCO som povinne nemocensky poistena z minima od r. 2002, rovnako dlho aj dobrovolne, teraz tiez z minima. Vyuzivam prerusenie DNP pred koncom roka - vtedy cca mesiac platim z rozdielu maximum minus minimum. PN a OCR dostavam teda v sucasnosti maximalne mozne. Mohla by som si aj ja pri troche snahy zvysit matersku, ak mam k dispozicii "priatelskeho zamestnavatela"? Dakujem za radu. Ak by vyska materskej bola zaujimava, mozno by som sa odhodlala aj na druhe dieta..
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Oliverka Pozri príspevok
Tehotna nie som, ale aj tak pozorne sledujem diskusie okolo materskej. Preto zatial len hypoteticky, co by sa dalo "zlepsit" v mojom pripade: ako SZCO som povinne nemocensky poistena z minima od r. 2002, rovnako dlho aj dobrovolne, teraz tiez z minima. Vyuzivam prerusenie DNP pred koncom roka - vtedy cca mesiac platim z rozdielu maximum minus minimum. PN a OCR dostavam teda v sucasnosti maximalne mozne. Mohla by som si aj ja pri troche snahy zvysit matersku, ak mam k dispozicii "priatelskeho zamestnavatela"? Dakujem za radu. Ak by vyska materskej bola zaujimava, mozno by som sa odhodlala aj na druhe dieta..
Áno, malo by to význam (teda ten "spriaznený zamestnávateľ"), ale len ak by si tesne pred nástupom na MD prerušila, alebo zrušila živnosť. Dovtedy môžeš byť zamestnaná (aby si získala obdobie 270 dní NP zamestnanca) aspoň na symbolický úväzok napr. 1 hodina týždenne (mesačne). DNP plať a využívaj tak, ako doteraz.
0 0
Lulka Lulka

Lulka je offline (nepripojený) Lulka

Dobry den,
No aj ja mam taku otazocku..viem ze keby som velmi hladala urcite by som odpoved nasla, ale ak ma niekto cas, poprosim o odpoved
Som v 5tom tyzdni tehotenstva, pracujem vo firme od januara 2005...ja viem je to este daleko, ale ako by som si mohla zvysit pripadnu matersku?
Urcite nebudem pracovat do siedmeho mesiaca...chcela by som ist na PN /lebo dochadzam 70km do prace a vstavam skoro rano...a ta cesta vlakom/
Mate nejake napady? Mam si platit este jedno poistenie?
Hruba mzda je 14,000 Sk

Za odpoved vopred dakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Lulka Pozri príspevok
Dobry den,
No aj ja mam taku otazocku..viem ze keby som velmi hladala urcite by som odpoved nasla, ale ak ma niekto cas, poprosim o odpoved
Som v 5tom tyzdni tehotenstva, pracujem vo firme od januara 2005...ja viem je to este daleko, ale ako by som si mohla zvysit pripadnu matersku?
Urcite nebudem pracovat do siedmeho mesiaca...chcela by som ist na PN /lebo dochadzam 70km do prace a vstavam skoro rano...a ta cesta vlakom/
Mate nejake napady? Mam si platit este jedno poistenie?
Hruba mzda je 14,000 Sk

Za odpoved vopred dakujem.
Platiť si ďalšie poistenie by v tvojom prípade nemalo význam, pretože už nestíhaš do termínu pôrodu 270 dní platenia poistného.
Môžeš však využiť poistenie zamestnanca, z ktorého sa dá dosiahnuť maximum, čo je cca. 16000,-. Stačí pred nástupom na MD, u teba to môže byť už pred nástupom na PN (aby si aj PN mohla dostávať maximálnu), ukončiť súčasný pracovný pomer a následné napr. na druhý deň uzatvoriť nový pracovný pomer, môže byť s tým istým zamestnávateľom alebo u niekoho známeho. Mzda v novom pracovnom pomere by mala byť vo výške maximálneho VZ, ktorý bude od 1.7.2007 28.142,- a výška tvojej PN a materskej bude 55% z tejto sumy, ako som písala, cca. 16000,- mesačne.
0 0
Lulka Lulka

Lulka je offline (nepripojený) Lulka

Ďakujem Janka, no možno sa to so zamestnávateľom bude dať dohodnúť.
Takže stačí len napr. 28.06. ukončiť pracovný pomer a 29.06. začať nový? netreba žiadnu prestavku? A tých 28.142,-Sk je v hrubom?
Ďakujem.
0 0
Lulka Lulka

Lulka je offline (nepripojený) Lulka

Janka a keby som napr. mala mesiac neplateného voľna /ale chodila by som do prace/ tým pádom by mi mohli za 2mesiace dať 28000 Sk však?
Mala by som aj vtedy ukončiť pracovný pomer?...och naozaj neviem ako to urobiť aby nestratila firma ani ja a aby sme sa normalne dohodli...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať