Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
andywild andywild

andywild je offline (nepripojený) andywild

somij
K ZP - pozri, čo si mala napísané v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia za rok 2005 ako preddavok na poistné podľa §16 ods.2 zákona (na tlačive B je to asi r.64, na SB r. B44). Ak je táto suma 100 Sk a viac, tak budeš platiť na ZP preddavky, v tejto sume. Doteraz si platila preddavky uvedené o riadok nižšie.

SP ak budeš poberať materské, neplatíš pozri tie § čo som uviedla, príp. sa spýtaj na SP.

Ak by si nemala nárok na materské, tak min. 6 týždňov Ti lekár vypíše PN a budeš mať nárok aspoň na nemocenské. Nárok na nemocenské budeš mať aj na minimálne 6 týždňov po pôrode - daj si vypísať práceneschopnosť. Počas týchto PN tiež nemusíš platiť poistenie do SP (ZSP_§140_ods.3) a pre ZP to platí tiež rovnako ako pri materskej.
dakujem velmi pekne, tak ci tak asi zajdem na socialku...... aj ked u nas v KE su pracovnicky SP "sama ochota"
0 0
marianelka marianelka

marianelka je offline (nepripojený) marianelka

Mam na Vas dalsie otazky, co mi nie su jasne

1. Citala som v jednej diskusii, ze co sa tyka materskeho zamestnankyne, tak pokial ide na matersku v prvom polroku, (teda napriklad v marci 2007), materske sa jej pocita z priemerneho zarobku roku 2005 (vraj SP si to tak vyhradzuje, lebo do konca juna este nemaju pouzatvarany predchadzajuci rok...). Je to pravda?

2. Este som citala, ze pokial ide zamestnankyna na matersku skor, nez jej skonci rodicovska s predchadzajucim dietatom, materske sa jej vypocita podla nejakeho papiera, ktory zamestnavatel napise, ze tolko a tolko by bola zarabala, keby momentalne bola v praci (a nie na rodicovskej). Zda sa mi to nejake divne, vie o tom niekto nieco?
Ak to takto nie je, z coho sa potom takejto zamestnankyni vypocita materske?

Dakujem!
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

marianelka
Mam na Vas dalsie otazky, co mi nie su jasne

1. Citala som v jednej diskusii, ze co sa tyka materskeho zamestnankyne, tak pokial ide na matersku v prvom polroku, (teda napriklad v marci 2007), materske sa jej pocita z priemerneho zarobku roku 2005 (vraj SP si to tak vyhradzuje, lebo do konca juna este nemaju pouzatvarany predchadzajuci rok...). Je to pravda?

2. Este som citala, ze pokial ide zamestnankyna na matersku skor, nez jej skonci rodicovska s predchadzajucim dietatom, materske sa jej vypocita podla nejakeho papiera, ktory zamestnavatel napise, ze tolko a tolko by bola zarabala, keby momentalne bola v praci (a nie na rodicovskej). Zda sa mi to nejake divne, vie o tom niekto nieco?
Ak to takto nie je, z coho sa potom takejto zamestnankyni vypocita materske?

Dakujem!
K otázke č. 1 - to si zas kto vymyslel? to len tak prekrútia zákon? NIE JE TO TAK, materská sa počíta z príjmu za predchádzajúci kalendárny rok, aj keby išla na MD v januári.
K otázke č. 2 - pokiaľ je žena na RD, to znamená že v rozhodujúcom období, teda predchádzajúcom kalendárnom roku, nemala žiadny príjem, zamestnávateľ uvedie do potvrdenia tzv. predpokladaný príjem. A to je naozaj príjem, ktorý by zamestnankyňa zarobila, keby pracovala, alebo ktorý zarobil niekto, kto pracuje na jej mieste.
0 0
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

Prosím poraďte,
mám sestru, ktorá je na druhej reťazovej rodičovskej dovolenke. Plánuje tretie dieťa v roku 2007.
1. Pochopila som, že sa popri rodičovskej dovolenke môže dobrovoľne nemocensky pripoistiť (min. 270 dní), ale keďže to už nestihne v roku 2006, ako to urobiť, aby nemusela platiť stále z maxima, ale pritom dostala maximálnu materskú?
2. Ak sa jej nepodarí otehotnieť tak, aby šla z jednej rodičovskej dovolenky do druhej, ale bude medzitým nezamestnaná - ako to ovplyvní prípadné dobrovoľné nemocenské poistenie?
3. Toto platí? : Ak by sa dieťa narodilo až v roku 2008, stačí v decembri 2007 sa prihlásiť dobrovoľne s max.VZ, od januára 08 znížiť na minimum, dodržať 270 dní a bude mať maximálnu materskú?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Mirka D
Prosím poraďte,
mám sestru, ktorá je na druhej reťazovej rodičovskej dovolenke. Plánuje tretie dieťa v roku 2007.
1. Pochopila som, že sa popri rodičovskej dovolenke môže dobrovoľne nemocensky pripoistiť (min. 270 dní), ale keďže to už nestihne v roku 2006, ako to urobiť, aby nemusela platiť stále z maxima, ale pritom dostala maximálnu materskú?
2. Ak sa jej nepodarí otehotnieť tak, aby šla z jednej rodičovskej dovolenky do druhej, ale bude medzitým nezamestnaná - ako to ovplyvní prípadné dobrovoľné nemocenské poistenie?
3. Toto platí? : Ak by sa dieťa narodilo až v roku 2008, stačí v decembri 2007 sa prihlásiť dobrovoľne s max.VZ, od januára 08 znížiť na minimum, dodržať 270 dní a bude mať maximálnu materskú?
1. treba sa hlavne čo najskôr prihlásiť, z minima. Pred nástupom na MD (alebo aj skôr, po splnení podmienky 270 dní) stačí potom ukončiť DNP z minima a o pár dní sa prihlásiť s maximom (musí tam ale byť to odhlásenie a prihlásenie). MD, aj keby vznikla hneď na druhý deň, by bola vyplácaná z maxima
2. dobrovoľné nemocenské poistenie môže platiť či je zamestnaná, či je nezamestnaná alebo je na RD
3. áno, platí, len tam sa nesmie DNP prerušiť (odhlásenie a prihlásenie ako v príklade č. 1) ale len znížiť VZ

Ak môžem poradiť, tak vhodnejší by bol asi spôsob č. 1, pretože čakať až do decembra, môže sa stať že náhodou otehotnie skôr, a nestihne DNP platiť tých 270 dní.
0 0
silvuša silvuša

silvuša je offline (nepripojený) silvuša

a ešte otázočka..ked mám PZ na dobu určitú do 31.1.2007-a na MD nastupujem 23.1.2007, kedy ma má ZL odhlásiť zo soc.poist. a zdravot.poistovne? Ku koncu mesiaca alebo v den nástupu na md? dakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

silvuša
a ešte otázočka..ked mám PZ na dobu určitú do 31.1.2007-a na MD nastupujem 23.1.2007, kedy ma má ZL odhlásiť zo soc.poist. a zdravot.poistovne? Ku koncu mesiaca alebo v den nástupu na md? dakujem
V deň nástupu na MD nahlásiť na SP a na ZP len to, že si nastúpila od toho dňa na MD.
Ak PP skončí 31.1.2007 tak až k tomu dňu ťa môže poodhlasovať z poisťovní.
0 0
muco muco

muco je offline (nepripojený) muco

ahojte, nastupujem k známemu do pp-chcem si zlepšiť materskú a mám 2 otázky.
1.ked si v mesiaci odpracujem len 2 pracovné dni-aby som dostala najvyššiu možnú materskú-akú mzdu mám mať v pz?
2.aká pz je pre mna výhodnejšia?-na dobu určitú-do konca31.1.2007 alebo neurčitú-nechcem mu tak spôsobiť nejaké zbytočné komplikácie a výdavky
Na md nastupujem 25.januára. poprosím vás o čo najrýchlejšiu odpoved dakujem
0 0
marianelka marianelka

marianelka je offline (nepripojený) marianelka

muco
ahojte, nastupujem k známemu do pp-chcem si zlepšiť materskú a mám 2 otázky.
1.ked si v mesiaci odpracujem len 2 pracovné dni-aby som dostala najvyššiu možnú materskú-akú mzdu mám mať v pz?
2.aká pz je pre mna výhodnejšia?-na dobu určitú-do konca31.1.2007 alebo neurčitú-nechcem mu tak spôsobiť nejaké zbytočné komplikácie a výdavky
Na md nastupujem 25.januára. poprosím vás o čo najrýchlejšiu odpoved dakujem
A mas odpracovanych u ineho zamestnavatela tych 270 dni (ktore Ti treba na splnenie naroku na materske) ?
1. V PZ Ti pre najvyssiu matersku staci mzda 25 911 Sk v hrubom, to je max VZ pre nemocenske poistenie.
2. Podla mna je to v podstate jedno... Ale v tom si nie som ista, dufam, ze poradi niekto skusenejsi
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
marianelka
A mas odpracovanych u ineho zamestnavatela tych 270 dni (ktore Ti treba na splnenie naroku na materske) ?
1. V PZ Ti pre najvyssiu matersku staci mzda 25 911 Sk v hrubom, to je max VZ pre nemocenske poistenie. Ak to budú naozaj iba 2 pracovné dni počas týždňa, a nebude medzi tým sobota a nedeľa, stačí 25.911 Sk. Napr. zamestnanie 23.1. a 24.1.2007, nástup na MD 25.1.2007.
2. Podla mna je to v podstate jedno... Ale v tom si nie som ista, dufam, ze poradi niekto skusenejsi Je to úplne jedno, či je to zmluva na dobu určitú alebo neurčitú.
Odpovede sú v texte.
0 0
pochemi pochemi

pochemi je offline (nepripojený) pochemi

mám rada bezkonfliktných ľudí ...viac
Milí poraďáci,
mám dcéru, ktorá je na RD s 1.dieťaťom, v septembri by mala porodiť 2.dieťa.
To je mi jasné, že materská sa jej bude počítať z predpokladaného príjmu keby robila, ale moja otázka je chce nastúpiť na pár mesiacov do úplne iného zamestnania ako to ovplyvní jej výšku materskej? Samozrejme tu bude mať príjem nižší, lebo ide pracovať len soboty a nedele.
Ďakujem za skorú radu, lebo ide podpisovať zmluvu.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

pochemi
Milí poraďáci,
mám dcéru, ktorá je na RD s 1.dieťaťom, v septembri by mala porodiť 2.dieťa.
To je mi jasné, že materská sa jej bude počítať z predpokladaného príjmu keby robila, ale moja otázka je chce nastúpiť na pár mesiacov do úplne iného zamestnania ako to ovplyvní jej výšku materskej? Samozrejme tu bude mať príjem nižší, lebo ide pracovať len soboty a nedele.
Ďakujem za skorú radu, lebo ide podpisovať zmluvu.
Pokiaľ nastúpi do nového zamestnania a z neho potom na MD tak materská sa jej bude počítať z tohto nového zamestnania.
Riešením by bolo pred nástupom na MD tento PP ukončiť a uzatvoriť nový, stačilo by napr. aj na 2 dni, ale s maximálnym vymeriavacím základom. Materská by sa jej potom počítala z toho posledného zamestnania.
0 0
JUDDIT JUDDIT

JUDDIT je offline (nepripojený) JUDDIT

kamarátka ide na materskú v polovici marca,pracuje v jednej firme od roku 1995, manžel je SZČO, ako by si pomohla na vyšsej materskej keby ju mnžel zamestnal
na vedľajši pracovný uvazok, jej VZ je zhruba 20 000,-- Sk
ďakujem za pomoc
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

JUDDIT
kamarátka ide na materskú v polovici marca,pracuje v jednej firme od roku 1995, manžel je SZČO, ako by si pomohla na vyšsej materskej keby ju mnžel zamestnal
na vedľajši pracovný uvazok, jej VZ je zhruba 20 000,-- Sk
ďakujem za pomoc
Keby ju manžel zamestnal na vedľajší pracovný uväzok, tak to by jej vôbec nepomohlo, pretože v tom prípade by musela aj v druhom zamestnaní splniť podmienku nemocenského poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch.
Riešením pre ňu by bolo, pred nástupom na MD, stačí aj 2 dni, pracovný pomer ukončiť a následne uzatvoriť nový (môže byť s terajším zamestnávateľom alebo u manžela) s maximálnym VZ 25911.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

JUDDIT
kamarátka ide na materskú v polovici marca,pracuje v jednej firme od roku 1995, manžel je SZČO, ako by si pomohla na vyšsej materskej keby ju mnžel zamestnal
na vedľajši pracovný uvazok, jej VZ je zhruba 20 000,-- Sk
ďakujem za pomoc
Judit, pred nástupom na materskú sa zamestnať u manžela na cca 2-3 dni s max. VZ 25911 Sk a u prvého zamestnávateľa skončiť. Alebo dohodnúť sa s terajším zamestnávateľom, že napr. 9.3.07 sa skončí PP a znova sa u neho zamestnáš od 12.3.07 ale s max. VZ. Ak je nástp na MD cca 15.3.07. Iné sa vymyslieť už nedá.
Pekný deň...
0 0
skuba skuba

skuba je offline (nepripojený) skuba

Ahojte pripojím sa k vašej téme a chcem sa spýtat
budúcu mamička, ktorá zistila ze je v druhom týždni tehotenstva prepustili pred dvoma mesiacmi z práce, doteraz si nijakú prácu nenašla avšak jej známy jej poradil, že ju zamestná dá jej HM 15 000,- a ona po týždni nastúpi na PN a zostane na nej až do vypísania na materskú. SP v tom prípade jej bude platiť nemocenské 55% z 15000?
Avšak ona sa ešte aj pred 3 mesiacmi dobrovolne nemocensky poistila, môže si aj nadalej platit DNP cez PN? Bude sa jej ratat PN iba od zamestnávateľa, nenaruší to DNP a potom nárok na materskú?
ďakujem
0 0
Sykorka29 Sykorka29

Sykorka29 je offline (nepripojený) Sykorka29

Ahojte

Vie mi niekto poradit s mojim problemom.
Zamestnankyna nastupila do prace 05.11.2003, dna 10.11.2003 nastupila na PN, ktora pokracovala materskou dovolenkou od 24.12.2003.
Dna 09.02.2007 jej konci rodicovska dovolenka. Je opat tehotna, ma rizikove tehotenstvo a vacsinu casu bude na PN. Je pre nu vyhodnejsie nastupit na par dni do prace a potom na PN, alebo hned z rodicovskej dovolenky na PN. Ide o VZ z ktoreho sa jej budu vypocitavat nemocenske davky a nasledne matersky prispevok.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
skuba
Ahojte pripojím sa k vašej téme a chcem sa spýtat
budúcu mamička, ktorá zistila ze je v druhom týždni tehotenstva prepustili pred dvoma mesiacmi z práce, doteraz si nijakú prácu nenašla avšak jej známy jej poradil, že ju zamestná dá jej HM 15 000,- a ona po týždni nastúpi na PN a zostane na nej až do vypísania na materskú. SP v tom prípade jej bude platiť nemocenské 55% z 15000?
Avšak ona sa ešte aj pred 3 mesiacmi dobrovolne nemocensky poistila, môže si aj nadalej platit DNP cez PN? Bude sa jej ratat PN iba od zamestnávateľa, nenaruší to DNP a potom nárok na materskú?
ďakujem
1. áno, pomôže to (ak samozrejme splní podmienku 270 dní trvania nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch-to pre nárok na materské), ale nech ju zamestná s max. VZ 25.911 Sk. Stačí aj 2-3 dni, nemusí byť týždeň,
2. DNP si môže ďalej platiť, ale nárok na materské z neho bude mať až po splnení podmienky 270 dní poistenia DNP. Ale pomôže to napr. počas rodičovskej dovolenky (nemocenské, ošetrovné).
Naposledy upravil ajobs : 23.01.07 at 23:22
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Sykorka29
Ahojte

Vie mi niekto poradit s mojim problemom.
Zamestnankyna nastupila do prace 05.11.2003, dna 10.11.2003 nastupila na PN, ktora pokracovala materskou dovolenkou od 24.12.2003.
Dna 09.02.2007 jej konci rodicovska dovolenka. Je opat tehotna, ma rizikove tehotenstvo a vacsinu casu bude na PN. Je pre nu vyhodnejsie nastupit na par dni do prace a potom na PN, alebo hned z rodicovskej dovolenky na PN. Ide o VZ z ktoreho sa jej budu vypocitavat nemocenske davky a nasledne matersky prispevok.
Lepšie by bolo nastúpiť na niekoľko dní do práce, ale tak, že ukončí pracovný pomer, a nastúpi akože do nového PP (u toho istého zamestnávateľa) s maximálnym VZ 25.911 Sk. Po 2-3 dňoch môže ísť na PN a na materskú so sumou cca 15.500 Sk/mesačne. Dôležité je, aby stihla tieto úkony ešte vo februári 2007.
0 0
skuba skuba

skuba je offline (nepripojený) skuba

Takže keby nesla ta buduca mamicka na PN tak by mohla cerpat z DNP matersku?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať