Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

danielle_h Pozri príspevok
Dobry den.

Som tu nova a velmi ma zaujala tema materskej. Precitala som si clanky p. Mihala aj ine prispevky k teme ako dosiahnut co najvyssiu matersku a myslim, ze je to celkom zaujimave. Chcela by som si vsak preverit ci som to spravne pochopila.

Takze moj pripad:
Som zamestnana od 04_2005 a moj priemerny hruby prijem je 29.000 Sk. Koncom roka 2008 by som chcela ist na matersku. Takze platim odvody z maxima a splnam podmienky 270 dni.Ma pre mna zmysel DNP za ucelom zvysenia materskej? Resp. nechysta sa nejaka novelizacia, kedy DNP prestane mat vyznam? Takže tvoja materská zo zamestnania bude maximálna. A áno, samozrejme, že DNP má význam, tvoja materská môže byť maximálna 2x, čo nie je na zahodenie. A či sa chystá novelizácia, tak to ti teraz nikto nepovie, ale dúfajme že nie.
1. ak áno, mam zacat platit DNP uz v roku 2007 alebo staci v roku 2008 tak aby som stihla 270 dni pred porodom? No začať stačí platiť hocikedy, tak aby si stihla tých 270 dní. Ale môj názor, lepšie začať skôr. Čo ak náhodou pôjdeš pred materskou ešte na PN? (napr. rizikové tebotenstvo). Vtedy môžeš využiť 2x maximum aj pri PN keď splníš podmienku 270 dní.
2. ako spravne nastavit VZ? Zacat platit z minima a potom par dni pred odchodom na matersku zvysit na maximum? Áno, môže byť takto, alebo môže byť že pred koncom roka ukončíš DNP, potom sa znovu prihlásiš napr. na 2-3 posledné dni v roku z maxima, ktoré aj zaplatíš. Ale počas týchto 3 dní musíš mať v práci neplatené voľno aby tvoj VZ na DNP mohol byť maximálny. Od 1.1. nasledujúceho roka stačí potom len znížiť VZ na DNP na minimum.
3. Co to vlastne znamena odhlasit sa z minima a prihlasit sa z maxima? Je to ukoncenie platenia DNP a potom znova prihlásenie na SP, pricom ma medzitym ubehnut par dni? Alebo sa jedna len o zvysenie VZ na maximum? Musí byť ukončenie DNP a znovu prihlásenie s maximom, pretože keby si VZ len zvášila a neprerušila, tak by sa ti spočítali VZ za celý rok a vydelili počtom dní. To prerušenie je dôležité pre zmenu rozhodujúceho obdobia. Medzi odhlásením a znovu prihlásením nemusí ubehnúť ani jeden deň.

Srdecna vdaka za odpoved

Odpovede v texte.
Ešte doplním, keďže tvoj VZ je zo zamestnania mesačne viac ako maximum, všetko poistné, ktoré zaplatíš ako DNP, si potom od SP požiadaš vrátiť. Pretože nemôžeš zaplatiť poistné zo zamestnania z maxima a ešte z DNP z minima. VZ môže byť mesačne len 1x maximum. Ale keďže VZ na DNP nemôže byť 0,- tak zaplatiť ho musíš, a oni ti ho potom vrátia.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Katka2 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. A keby som využila ten trik s odhlásením a prihlásením na dobrovoľné poistenie? Dalo by sa to?
No u teba to bohužiaľ nejde. Pretože ty vlastne do 1.7.2007 platíš odvody na DNP z maxima, od 1.7.2007 však toto maximum ponížiš o VZ, z ktorého budeš platiť odvody ako SZČO, teda o minimálny VZ.
Problém je v tom, že keď chce prerušenie DNP využiť zamestnanec, vezme si v práci neplatené voľno, ale ty by si kvôli tomu musela prerušiť živnosť. Len vtedy by si mohla mať VZ na DNP maximum, keby si ako SZČO nemala žiadny VZ.
Takže pre teba platí: na DNP platiť do 1.7.2007 z maxima, potom len VZ ponížiť o VZ, z ktorého budeš platiť odvody ako SZČO. Žiadne prerušenie DNP.
0 0
danielle_h danielle_h

danielle_h je offline (nepripojený) danielle_h

jankasm Pozri príspevok
Odpovede v texte.
Ešte doplním, keďže tvoj VZ je zo zamestnania mesačne viac ako maximum, všetko poistné, ktoré zaplatíš ako DNP, si potom od SP požiadaš vrátiť. Pretože nemôžeš zaplatiť poistné zo zamestnania z maxima a ešte z DNP z minima. VZ môže byť mesačne len 1x maximum. Ale keďže VZ na DNP nemôže byť 0,- tak zaplatiť ho musíš, a oni ti ho potom vrátia.
Ďakujem pekne za odpoved . Mám v tom jasnejsie.

No tomu co ste uviedli ako doplnok vobec nerozumiem. Kedy mi ho vratia? Kedy požiadam o vratenie?

Predsa však este otázka: Neplatene volno v nasej firme neprichadza do uvahy. Ako to teda s tym DNP urobit? Zacat platit napr. od 1.6.2007 az do napr. 1.6.2008 z minima a potom sa odhlasit a prihlasit z maxima na par dni? Alebo by som mala zaplatit par dni z maxima uz tento rok? .

ďakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
danielle_h Pozri príspevok
Ďakujem pekne za odpoved . Mám v tom jasnejsie.

No tomu co ste uviedli ako doplnok vobec nerozumiem. Kedy mi ho vratia? Kedy požiadam o vratenie?

Predsa však este otázka: Neplatene volno v nasej firme neprichadza do uvahy. Ako to teda s tym DNP urobit? Zacat platit napr. od 1.6.2007 az do napr. 1.6.2008 z minima a potom sa odhlasit a prihlasit z maxima na par dni? Alebo by som mala zaplatit par dni z maxima uz tento rok? .

ďakujem.
Aby som ťa ešte viac splietol tak napíšem, že ak máš maximálny VZ zo zamestnania, tak vlastne DNP vôbec nebudeš platiť (treba sa dohodnúť so SP), pretože mesačne by ti vychádzal vyšší VZ ako je maximum - ale je to podobné s tým, čo píše jankasm, že ti preplatok na poistnom neskôr vrátia.
A pokiaľ chceš mať 2 materské (najlepšie maximálne), potom musí byť buď neplatené voľno v čase, keď budeš mať maximálny VZ z DNP, alebo zrušenie pracovného pomeru a o pár dní uzatvorenie nového PP - treba presvedčiť bossov vo vašej firme, že ti to pomôže - netreba dopredu hádzať flintu do žita.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ja ešte doplním, že pokiaľ sa v práci na tom prerušení PP alebo neplatenom voľne nedohodneš, tak DNP pre teba nemá, čo sa týka zvýšenia materskej, žiadny význam keďže už zo zamestnania máš maximálny VZ. Na DNP budeš popri zamestnaní vlastne platiť 0,-Sk, pretože všetko ti vrátia, a potom ti nemajú z akého VZ vypočítať materskú. No vlastne vypočítajú, z VZ 0.-Sk bude matersá 0,-Sk.
Skús šéfov presvedčiť, že neplatené voľno nie je problém, je to vlastne úplne to isté ako dovolenka, len za tie dni nedostaneš mzdu a treba nahlásiť na SP prerušenie poistenia. To je všetko. Držím palce.
0 0
danielle_h danielle_h

danielle_h je offline (nepripojený) danielle_h

ďakujem vám.

Takže buď neplatené voľno, alebo nič, no uvidíme.... skúsim s nimi pohnúť.
0 0
marikalav marikalav

marikalav je offline (nepripojený) marikalav

Ahojte, chcela by som sa spytat ako je to s druhou materskou... Mam kamosku ktora ma babo (ma jeden rok) a do 3 mesiacov sa jej ma narodit druhe dietatko. Ako je to s materskou, moze ju mat este a ako sa posudzuje VZ ak bola doma ale dostala este nejaku odmenu a po skonceni materskej cerpala dovolenku a az potom nastupila na rodicovsku.
Pripadne ako by to bolo, keby odmenu nedostala, len by si vycerpala tu dovolenku a termin porodu by zostal. Dakujem
<!-- / message --><!-- #### start Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- #### koniec Richard zobrazit komentár k oceneniu #### -->
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

marikalav Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa spytat ako je to s druhou materskou... Mam kamosku ktora ma babo (ma jeden rok) a do 3 mesiacov sa jej ma narodit druhe dietatko. Ako je to s materskou, moze ju mat este a ako sa posudzuje VZ ak bola doma ale dostala este nejaku odmenu a po skonceni materskej cerpala dovolenku a az potom nastupila na rodicovsku.
Pripadne ako by to bolo, keby odmenu nedostala, len by si vycerpala tu dovolenku a termin porodu by zostal. Dakujem
<!-- / message --><!-- #### start Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- #### koniec Richard zobrazit komentár k oceneniu #### -->
Rozhodujúcim obdobím je predchádzajúci kalendárny rok. Ak v tomto roku nemala v zamestnaní žiadny príjem, tak zamestnávateľ uvedie pravdepodobný VZ, ktorý by zamestnankyňa mala, keby pracovala. Ak však v predchádzajúcom roku dostala niečo vyplatené, tak pravdepodobne sa bude ako VZ brať vyplatená suma za dovolenku a počet dní čerpania dovolenky.
Odmena počas MD a RD nevstupuje do VZ na nemocenské poistenie, takže tá nemá na materské žiadny vplyv.
0 0
matisova matisova

matisova je offline (nepripojený) matisova

Dobrý deň,
zamestnankyna ide na materskú dovolenku asi od 1.8.2007. Ako je to s riadnou dovolenkou, dokedy si ju môže vyčerpať a či je tu nejaké krátenie ?
ďakujem za odpoveď
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

matisova Pozri príspevok
Dobrý deň,
zamestnankyna ide na materskú dovolenku asi od 1.8.2007. Ako je to s riadnou dovolenkou, dokedy si ju môže vyčerpať a či je tu nejaké krátenie ?
ďakujem za odpoveď
Riadnu dovolenku si môže vyčerpať kedykoľvek, napr. medzi MD a RD, kľudne až po škončení RD (aj keď tá bude trvať aj 3 roky) alebo aj pred nástupom na MD (samozrejme ak s tým bude súhlasiť zamestnávateľ).
Jej MD začína asi 1.8.2007, takže vieme s istotou, že bude trvať do konca tohto roka. V tomto roku preto nebude žiadne krátenie a nárok na dovolenku bude plný 20 alebo 25 dní. Túto dovolenku si môže so súhlasom zamestnávateľa kľudne vyčerpať aj pred nástupom na MD ak viete, že jej pracovný pomer u Vás bude trvať až do konca roka.
Dovolenka sa kráti až za prvých 100 pracovných dní trvania RD. Takže krátenie jej možno vyjde za rok 2008, lenže to všetko zase záleží od toho, či sa v tom roku už vráti do práce. Ak nie, tak v roku 2008 jej nevznikne žiadny nárok, pretože MD bude trvať asi do 12.02.2008, takže nárok na dovolenku vznikne len za odpracovaných 22 dní (trvanie MD), čiže nárok na 1/12, ktorá sa zároveň bude krátiť za dni trvania RD.
0 0
mango28 mango28

mango28 je offline (nepripojený) mango28

Dobry den,
ja by som sa chcela opytat....zamestnana som od 1.5 2006 na polovicny uvazok, plat mam 3800,- mes. Som tehotna mesiac. Aku asi budem mat matersku? Mam vobec na nu narok?
Vdaka za odpoved
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nárok na materskú pravdepodobne vznikne, ale pri uvedenomplate bude niekde okolo 1900 Sk/mes. V takom prípade máš odo dňa narodenia dieťaťa nárok aj na rodičovský príspevok vo výške zníženej o materské. Na porade sú uvedené možnosti navýšenia materskej, v tomto prípade napr., ak by bolo možné ukončiť krátko pred materskou pracovný pomer a uzavrieť nový s vyššou mzdou aspoň na krátky čas.
0 0
Tomáško Tomáško

Tomáško je offline (nepripojený) Tomáško

Jedná moja znamá pracuje za minimálnu mzdu.Budúci rok by chceli mať dieťatko.Kedže pracuje 17 mesiacov len za min.mzdu chcela by vedieť čo by mala spraviť aby dostávala vyššiu materskú..môže sa dobrovoľne poistiť aj keď je zamestnaná...ako si vypočíta výšku platby,ak by sa dala poistiť?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Tomáško Pozri príspevok
Jedná moja znamá pracuje za minimálnu mzdu.Budúci rok by chceli mať dieťatko.Kedže pracuje 17 mesiacov len za min.mzdu chcela by vedieť čo by mala spraviť aby dostávala vyššiu materskú..môže sa dobrovoľne poistiť aj keď je zamestnaná...ako si vypočíta výšku platby,ak by sa dala poistiť?

Nech uzatvorí dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálnej mzdy (7600 Sk) čo najskôr (aj od zajtra). Vypíše RLFO a odnesie na SP podľa miesta bydliska. Jej platby na DNP budú mesačne 335 Sk.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Doplním Tóna, potom v decembri DNP ukončí, a po pár dňoch sa znovu prihlási na DNP s čo najväčším vymeriavacím základom (pri minimálnej mzde zo zamestnania môže mať vymerivací základ z DNP najviac okolo 20000 Sk). Potom od 1.1.2008 si platbu na DNP zníži na minimum ale pozor už bez zrušenia a opätovného prihlásenia na DNP.
0 0
Jana bubi Jana bubi

Jana bubi je offline (nepripojený) Jana bubi

Ahojte všetci
Veľmi ma potešila táto téma. Som v 1 mesiaci tehotenstva. Má pracovný pomer na dobu neurčitú od 2003. Hrubý mesačný príjem mám 15 000,-Sk. Od 1.6.2007 uzavriem so zamestnávateľom dodatok k pracovnej zmluve. Takže budem mať ešte neviem či 2 pracovné zmluvy alebo ten dodatok. Môj mesačný HM by mal byť z oboch zamestnaní 18 000,-Sk. Môžem ešte niečo spraviť aby som dosiahla vyššiu materskú? Predpokladám že na materskú pôjdem v decembri 2007. díky
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Jana bubi Pozri príspevok
Ahojte všetci
Veľmi ma potešila táto téma. Som v 1 mesiaci tehotenstva. Má pracovný pomer na dobu neurčitú od 2003. Hrubý mesačný príjem mám 15 000,-Sk. Od 1.6.2007 uzavriem so zamestnávateľom dodatok k pracovnej zmluve. Takže budem mať ešte neviem či 2 pracovné zmluvy alebo ten dodatok. Môj mesačný HM by mal byť z oboch zamestnaní 18 000,-Sk. Môžem ešte niečo spraviť aby som dosiahla vyššiu materskú? Predpokladám že na materskú pôjdem v decembri 2007. díky
Uzatvorením ďalšej zmluvy sa nevyrieši zvýšenie materskej. Ak trvá PP bez prerušenia až do dnešného dňa, tak RO pre výpočet materskej bude r.2006. A tam si pravdepodobne mala stále tých 15.000 Sk.
Preto 5 až 10 dní pred nástupom na MD treba ukončiť PP /odhlásiť na SP atď / a následne uzatvoriť nový PP s max. VZ / 28.142 Sk/. Potom sa bude materská počítať z tohto max. VZ. Iná možnosť u teba už nie je, a nedá sa u teba už využiť ani DNP, lebo nestihneš 270 dní poistenia.
Naposledy upravil Manual : 03.05.07 at 12:47
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Dobrý deň, mám tiež jednu prosbu, klientka SZČO si platí povinné nemocenské poistenie z minima už od roku 2004. V nobembri 2007 nastupuje na materskú, dá sa spraviť ešte niečo aby mala vyššiu materskú?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Kája. Pozri príspevok
Dobrý deň, mám tiež jednu prosbu, klientka SZČO si platí povinné nemocenské poistenie z minima už od roku 2004. V nobembri 2007 nastupuje na materskú, dá sa spraviť ešte niečo aby mala vyššiu materskú?
Ak je len SZČO tak už sa nedá nič vymyslieť, pretože nárok na materské z iného druhu poistenia /zamestnanec alebo DNP/ vzniká až pri dlžke poistenia min. 270 dní za posl. 2 roky a to už nestihne.
0 0
janka m janka m

janka m je offline (nepripojený) janka m

Som nezamestnana a od tohto mesiaca si platim dobrovolne nemoc.poistenie z maxim. VZ. Plánujem si to platiť viac ako 270 dní.Stačí to na materskú? Nikto za mňa neplatí socialnu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať