Zavrieť

Porady

Komisionárna zmluva

Ahojte Poraďáci!
Ak podnikateľ nakupuje v čínskych skladoch v BA tovar, a dostane ako doklad dodací list a k tomu pripojenú komisionárnu zmluvu napísanú na kúsku papiera, môžem to dať do výdavkov, ak nie je k tomu doklad z RP ani iný doklad o príjme? Len dodací list so zmluvou. Podľa mňa to nie je daňový doklad. Alebo v tomto prípade je to inak? Prosím poraďte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Ak má výdavky podnikateľ podložené len dodacím listom a nejakým kúskom papiera nemôžeš to dať do nákladov. Musí mať daňový doklad.

    Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

    Zdeni
    mysimis
    Ak má výdavky podnikateľ podložené len dodacím listom a nejakým kúskom papiera nemôžeš to dať do nákladov. Musí mať daňový doklad.
    Ona mi tvrdí, že to tak dávali každému. Práve to sa mi nezdá, že taký veľkosklad v BA vydáva takéto doklady. Myslela som, že ak je k tomu pripojená tá komisionárna zmluva, tak... . Neviem, tých dodacích je tam za 350 000,- a dáva to tak každý čínsky veľkosklad v BA. Tak neviem.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Áno Zdeni dávajú to tak, lebo to robia na "čierno" a potom preto pri nákupe nedávajú bločky z ERP, lebo to nakupujú na takúto "komisionárnu zmluv". Stretla som sa aj ja s tým a rozhodne by som to nedávala do výdavkov. Aj komisionálny predaj má svoje podmienky a musí byť vyúčtovaný.

    Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

    Zdeni
    mysimis
    Áno Zdeni dávajú to tak, lebo to robia na "čierno" a potom preto pri nákupe nedávajú bločky z ERP, lebo to nakupujú na takúto "komisionárnu zmluv". Stretla som sa aj ja s tým a rozhodne by som to nedávala do výdavkov. Aj komisionálny predaj má svoje podmienky a musí byť vyúčtovaný.
    No to fááááááááááááákt????????? Niektoré DL sú označené ako dodací list - potvrdenka - daňový doklad. Môžem aspoň také? A čo by mala teraz spraviť? Pýtať si blok, alebo to nejako vyúčtovať? Alebo už je po funuse?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Ak máš potvrdenku ako daňový doklad tak ten môžeš použiť. Ono by tieto komisionálne zmluvy mali byť vyúčtované /stretávam sa bežne v praxi s mesačným vyúčtovaním/, ale neviem si predstaviť, že by nejaký Číňan chodil a počítal tričká a spodné prádlo a potom robil vyúčtovanie komisionálneho predaja. Rozhodne by som si pri nákupe vo veľkosklade pýtala doklad, však na to právo má každý.

    Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

    Zdeni
    mysimis
    Ak máš potvrdenku ako daňový doklad tak ten môžeš použiť. Ono by tieto komisionálne zmluvy mali byť vyúčtované /stretávam sa bežne v praxi s mesačným vyúčtovaním/, ale neviem si predstaviť, že by nejaký Číňan chodil a počítal tričká a spodné prádlo a potom robil vyúčtovanie komisionálneho predaja. Rozhodne by som si pri nákupe vo veľkosklade pýtala doklad, však na to právo má každý.
    Miška ďakujem. Vytriedim čo sa dá, teda tie DL-potvrdenka a ostatné bohužiaľ. Takže tie sú jej nanič. No, to bude rada

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Predpokladám, že tiež patrí medzi "igelitkárov" a teraz si na to prišla. Keby si to dávala spracovávať aspoň raz za štrvťrok mohla sa vyhnúť nepríjemnostiam s vysokým ZD.

    Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

    Zdeni
    Teraz som zbadala, že v tej zmluve, čo je pripojená k DL je napísané:
    Odplata: 10% z dosiahnutej tržby za predaj tovaru komitenta. A na DL je výsledná suma, napr. 2160,- a odpočítaná suma 470,- a celkom suma 1690,-. Nie je to náhodou ich snaha o nejaké vyúčtovanie, ako píše Miška, že musí byť urobené? Nedá mi to pokoja, lebo pani chudiatku vychádza DZ asi 300 000,-, ak by som to musela povyhadzovať.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Zdeni ale z tých čísiel mi nevychádza 10% odplata. Komisionálna zmluva sa vyúčtováva tak, že Ti ktosi nechá tovar - napr. 10 tričiek, príde o mesiac a spočíta sa koľko je ešte tričiek na predajni, zistí sa inventúrou, že ich je 5. Na základe tohto sa vyúčtuje komisinálny predaj a to buď dokladom z ERP alebo fa a k nej sa vystaví PPD.

    Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

    Zdeni
    mysimis
    Zdeni ale z tých čísiel mi nevychádza 10% odplata. Komisionálna zmluva sa vyúčtováva tak, že Ti ktosi nechá tovar - napr. 10 tričiek, príde o mesiac a spočíta sa koľko je ešte tričiek na predajni, zistí sa inventúrou, že ich je 5. Na základe tohto sa vyúčtuje komisinálny predaj a to buď dokladom z ERP alebo fa a k nej sa vystaví PPD.
    No, to máš pravdu, ja sa len snažím všetkými môžnými spôsobmi to nejako vyriešiť, ale ako vidím nič z toho nebude. Takže už to vzdávam. Ďakujem za názory.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    A čo na to vraví tá pani ktorej to robíš? Skús pýtať od nej nejaké vysvetlenie, možno Ťa navedie na nejaké tie čísielka. Ak nie pouvažuj o znížení ZD iným spôsobom.

    Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

    Zdeni
    mysimis
    A čo na to vraví tá pani ktorej to robíš? Skús pýtať od nej nejaké vysvetlenie, možno Ťa navedie na nejaké tie čísielka. Ak nie pouvažuj o znížení ZD iným spôsobom.
    Čo vraví tá pani? Ona začala podnikať v 3/05, neplatí odvody do ZP - neprihlásená, zobrala peniaze z ÚP pomíňala len tak pre seba, a že na DÚ jej povedali, že je oslobodená od platenia daní prvý rok tada za 2005. No asi toľko v skratke. Hlavná vec, že do RP nahádzala 350 000,-.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Aha a Ty máš byť tá dobrá milá čarodejnica, ktorá jej z toho vykúzli zázrak. Takéto prípady poznám veľmi dobre. A my účtovníci sme schopný ich ešte aj poľutovať za to, že musia platiť veľa daní. Zdeni nezúfaj, hlavu hore. Ono sa to určite dobre dorieši.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Zdeni ďakujem veľmi pekne a som rada, že som mohla pomôcť. Pekný večer Ti prajem.

    Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

    Zdeni
    Ahojte Poraďáci. Práve idem z DÚ s týmto mojím problémom /čítaj vyššie/. Tam som sa dozvedela, že do výdavkov môžem dať aj obyčajný DL bez bloku z RP alebo príjmového + fakt. Vraj, keď predávala cez RP uvedený tovar a príjem zdanila, tak si môže dať do výdavkov aj nákup tovaru napísaný len na DL. Čo vy na to?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Zdeni
    Ahojte Poraďáci. Práve idem z DÚ s týmto mojím problémom /čítaj vyššie/. Tam som sa dozvedela, že do výdavkov môžem dať aj obyčajný DL bez bloku z RP alebo príjmového + fakt. Vraj, keď predávala cez RP uvedený tovar a príjem zdanila, tak si môže dať do výdavkov aj nákup tovaru napísaný len na DL. Čo vy na to?
    Tak Zdeni to si mi teraz vyrazila dych. Dodací list bez faktúry, bez dokladu z ERP a bez PPD?????

    Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

    Zdeni
    No vidíš! A ja som tam prišla, že: pravda toto nemôžem dať do nákladov, keď je to len DL?! A pani sa na mňa díva, že to prečo? Ona by to nevyhodila / je kontrolórka/. A vraj postihovaná by bola druhá strana, že nevydáva doklady z RP. Tak ja teraz fakt neviem, čo. Ale keď tak nad tým rozmýšľam, tak možno mala aj trošku pravdu, keď povedala, že veď keď to pani predávala cez RP a do kusa nahadzovala do pokladne tak kde by to bola zobrala, ten tovar. A ak si príjem z predaja zdanila, tak... A určite to budem musieť nahádzať na karty do skladu a čo sa predalo tak poodpisovať. Takže by to bol výdaj NZD, ale na skladových kartách by to bolo. Ja už neviem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.