Zavrieť

Porady

Obchodná provízia a DPH

Prosím o radu, spolupracujeme so zahraničnými spoločnosťami, ktorým na Slovensku poskytujeme služby: mapujeme trh, oslovujeme potenciálnych klientov, získavame štatistické a obchodné informácie, prekladáme...
Na základe priamo realizovaného obchodu (medzi zahraničným dodávateľom a slovenským odberateľom - nie nami)
získavame ako odmenu - určité percento z obchodu. Dodávateľ vystavuje nám v momente odoslania tovaru doklad tzv. "Commission Note", kde je uvedená celková hodnota obchodu, vyčíslená provízia na základe dohodnutého % a údaj, že DPH je 0,00 EUR. Na základe čoho si mi vystavujeme faktúru bez DPH.
Je to v poriadku?:
1) keď ide o dodávateľa z EÚ, ktorý je plátcom DPH?
2) keď ide o dodávateľa zo Švédska?
Stále som si neni istá a nerada by som niečo prešvihla.
Švédsky partner jednoznačne odmietol našu fa s DPH - uhradil len základ.
Ďakujem
veva
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Metodik je offline (nepripojený) Metodik

    prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac Metodik
    Ja osobne to vnímam z tvojho znenia ako sprostredkovanie. Použila by som § 16 odst.6.Skús napísať prečo to partner zo Švédska odmietol? Je registrovaný pre daň v inom členskom štáte?

    veva je offline (nepripojený) veva

    veva
    Napriek tomu, že som im poslala anglickú verziu nášho zákona od DPH:
    1) ČŠ EÚ mi poslal schému, že služba je bez DPH. Divné mi je, len, že nie sme jediná krajina EÚ s ktorou takto spolupracujú a ide o serióznu spoločnosť.
    2) Švédi požadujú zrušit faktúru: "že oni si vystavili doklad k úhrade a normálne im nemám vystavovať faktúru s DPH za províziu".
    Je to začarovaný kruh.
    Ďakujem za radu. Veva

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Podľa mňa, z toho ako ste popísali svoju činnosť nie ste v § 16/6 ale ste v §15/7,8/1/2. Lebo ak sa pozriete do JKP tak v kode 7.4 iné obch služby máte vlastne to čo je v § 15/8/2 napr. 74.13.11 analýza trhu,poradenstvo...

    Takže podľa § 15/7 fakturujete platiteľovi do EU bez DPH.Na platiteľa sa prenesie DP.
    Neplatitelovi podnikatelovi do EU je tiež miesto dodania krajina, kde má sídlo. (podľa pravidiel jeho krajiny sa určí,kto tam odvedie daň, či sa tam náhodou netreba registrovať alebo sa DP prenáša na odberateľa.)
    Do tretích krajín bez DPH všetkým odberateľom.

    Opravene "preklepy" §15/8/1/2 ma byt §15/8/a/b
    Naposledy upravil ALBO : 27.06.06 at 17:56

    veva je offline (nepripojený) veva

    veva
    Práve na základe odpovedí nie som si istá, či ide §15 odsek 8 alebo §16 odsek 6 - preto som znovu podrobne rozpisala službu.
    Noazaj neviem, či tlačiť do platenia DPH. Ďakujem za pochopenie. veva

    veva je offline (nepripojený) veva

    veva
    Prepáčte, prosím, nečlenský štát je Nórsko, avšak platí, že odmietli zaplatiť DPH. Ďakujem za pochopenie

    Metodik je offline (nepripojený) Metodik

    prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac Metodik
    Podľa môjho názoru nejde o služby vykonané v§15 odst.8, nakoľko ak by išlo o výkon týchto služieb , vašou povinnosťou by bolo fakturovať vždy ! bez ohľadu na to či k uzavretiu obchodného vzťahu príde alebo nie(daňová povinnosť nastáva dňom dodania služby).Pri sprostredkovaní deň dodania zväčša je viazaný na uzavretie obchodného vzťahu a následného efektu z neho.Z tohoto dôvodu by sa malo ísť podľa §16 odst.6.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    veva
    Prosím o radu, spolupracujeme so zahraničnými spoločnosťami, ktorým na Slovensku poskytujeme služby: mapujeme trh, oslovujeme potenciálnych klientov, získavame štatistické a obchodné informácie, prekladáme...
    Na základe priamo realizovaného obchodu (medzi zahraničným dodávateľom a slovenským odberateľom - nie nami)
    získavame ako odmenu - určité percento z obchodu. Dodávateľ vystavuje nám v momente odoslania tovaru doklad tzv. "Commission Note", kde je uvedená celková hodnota obchodu, vyčíslená provízia na základe dohodnutého % a údaj, že DPH je 0,00 EUR. Na základe čoho si mi vystavujeme faktúru bez DPH.
    Je to v poriadku?:
    1) keď ide o dodávateľa z EÚ, ktorý je plátcom DPH?
    2) keď ide o dodávateľa zo Švédska?
    Stále som si neni istá a nerada by som niečo prešvihla.
    Švédsky partner jednoznačne odmietol našu fa s DPH - uhradil len základ.
    Ďakujem
    veva
    Myslím, že v tomto prípade ide evidentne o marketingové služby ( 15/8 a,b). To, že odmena za poskytnutú službu je viazaná na percentá z obchodu to síce trošku narúša, ale nikde zákon nestanovuje spôsob stanovenia ceny marketingových služieb. Dovolil by som si tvrdiť, že takto postavená tvorba ceny pôsobí motivačne na poskytovateľa služby a pre obchodného partnera je zárukou, že peniaze nevyhodí do "luftu".

    veva je offline (nepripojený) veva

    veva
    Ďakujem všetkým za komentár. Ak som to dobre pochopila do Nórska (nečlena EÚ) nevystavujem fa s DPH či už ide o služby podľa § 16/6 alebo §15/7,8.?
    Prosím, ak by ste mi mohli uviesť §, ods. podľa ktorého im nemám faktúrovať za predtým špecifikovné služby.
    Ešte raz ďakujem. veva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.