Zavrieť

Porady

napadnutie darovacej zmluvy

Je možné napadnúť darovaciu zmluvu, ak bola podpísaná pod psychickým tlakom, konkrétne počas hospitalizácie pri hroziacom potrate?
Usporiadat
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
koordinatoreva Pozri príspevok
Je možné napadnúť darovaciu zmluvu, ak bola podpísaná pod psychickým tlakom, konkrétne počas hospitalizácie pri hroziacom potrate?
...upresni ...

Kto bol darca ???
Kto chce napadnúť zmluvu ?
...atď...

ALE

Zánik darovania
V porovnaní s kúpnou zmluvou má darovacia zmluva z hľadiska obdarovaného jednu nevýhodu - darovaciu zmluvu je možné napadnúť. Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Právo domáhať sa vrátenia daru je osobným právom darcu, a preto ho nemôžu požadovať iné osoby po smrti darcu. Výnimkou je prípad, ak darca za svojho života urobil úkon smerujúci k vráteniu daru. Vtedy jeho dedičia majú právo domáhať sa vydania daru.

Ak sa dar vracia, musí obdarovaný vrátiť darcovi všetko, čo mu bolo darované. Obdarovaný v takom prípade musí darcovi vrátiť konkrétnu vec, ktorá bola predmetom dohody alebo, ak už danú vec nevlastní, musí vrátiť peňažitú náhradu zodpovedajúcu hodnote veci. S vecou musia byť vydané aj úžitky, pokiaľ ich obdarovaný získal v čase, keď už nebol v dobrej viere.

Právo obdarovaného vrátiť dar ako aj právo darcu vymáhať dar sa premlčuje rovnako ako ostatné majetkové práva, tj. v 3 - ročnej premlčacej lehote.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

koordinatoreva Pozri príspevok
Je možné napadnúť darovaciu zmluvu, ak bola podpísaná pod psychickým tlakom, konkrétne počas hospitalizácie pri hroziacom potrate?
Ja ešte doplním otázky:

Kedy bola darovacia zmluva podpísaná? Ak to bolo pred pár dňami, tak je možné podať trestné oznámenie za vydieranie (podpíšeš, alebo....). Ak to bolo ale pred dlhším časom, tak sa natíska otázka, prečo až po takom čase sa darca ozýva a vyhovára sa na podpísanie zmluvy pod nátlakom.
0 0
koordinatoreva koordinatoreva

koordinatoreva je offline (nepripojený) koordinatoreva

Darca som bola ja, zmluvu chcem napadnúť ja, sú od vtedy 3 roky
0 0
koordinatoreva koordinatoreva

koordinatoreva je offline (nepripojený) koordinatoreva

Pre zlé mravné správanie, týranie..atď, ale akurát som si všimla, že som o mesiac prepásla tie 3 roky premlčacej lehoty
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

koordinatoreva Pozri príspevok
Pre zlé mravné správanie, týranie..atď, ale akurát som si všimla, že som o mesiac prepásla tie 3 roky premlčacej lehoty
3 roky sa nezacinaju pocitat od uzatvorenia zmluvy, ale odvtedy, ked si si mohla svoje pravo uplatnit prvy raz (t.j. ked vznikli dovody, ktore tvrdis o tyrani, prvy raz)...
2 0
koordinatoreva koordinatoreva

koordinatoreva je offline (nepripojený) koordinatoreva

aha, tak to je dobré, a je niečo napadnuteľné na tom, že oficiálne som bola hospitalizovaná, kde podľa pravidiel nemocnice sa pacient nesmie pohybovať mimo areál?
0 0
koordinatoreva koordinatoreva

koordinatoreva je offline (nepripojený) koordinatoreva

potom som postavená ešte pred inú podmienku, darovacia zmluva prebehla pred manželstvom, tak isto ako branie si hypotéky na dom, ktorý sa bude ešte splácať 17 rokov, drahý chce 1/2 domu zo sumy odhadcu, ráta sa tam aj hypotéka, alebo tá sa odpočíta a z toho sa vyplatí 1/2 domu, som zúfalá
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

koordinatoreva Pozri príspevok
Darca som bola ja, zmluvu chcem napadnúť ja, sú od vtedy 3 roky
Sorry, ale prísť po 3 rokoch, že zmluva bola podpísaná pod nátlakom... to nezožerie ani koza. A to hrubé porušenie dobrých mravov budeš musieť preukázať a dokázať.
0 0
koordinatoreva koordinatoreva

koordinatoreva je offline (nepripojený) koordinatoreva

Tak to by ma zaujímalo ako sa dá psychické týranie dokázať?
0 0
Helik3 Helik3

Helik3 je offline (nepripojený) Helik3

Aka som,taka som.Som jednoducho zena.Ked sa mi zachce smiat,smejem sa pojasena... ...viac
možno nejaký svedkovia? neviem
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

koordinatoreva Pozri príspevok
Tak to by ma zaujímalo ako sa dá psychické týranie dokázať?
hmmm no môže to byť zaujímavá situácia na súde...

Sudca: takže boli ste pred x rokmi psychicky týraná a pod nátlakom ste podpísali darovaciu zmluvu v prospech obžalovaného..Koordinatoreva: áno je to tak...
Sudca: a keď Vás teda psychicky týral, kedy a prečo došlo k uzavretiu manželstva?
Koordinatoreva: .....

toto ti neobstojí...

čo sa týka domu, záleží aká je výška hypotéky a aká je výška hodnoty domu, nakoľko pochybujem, že by banka dovolila darovať časť nehnuteľnosti ktorú má založenú na iného majiteľa - pokiaľ tento nebol spoludlžník... prečo by si takto komplikovala situáciu pri možnom predaji... a zase, výška zostatku asi nebola vyššia ako 50 % hodnoty nehnuteľnosti ak sa toto podarilo... veď banka sa nevzdá svojej zábezpeky...
0 0
koordinatoreva koordinatoreva

koordinatoreva je offline (nepripojený) koordinatoreva

výška hypo 20000, presná polovica vtedajšej hodnoty domu, musím si to všetko preštudovať, viem, že v taj DZ bolo, že darovaný je oboznámený s Tým, že dom je v zábezpeke, nie spoludlžník nebol a nie je...
0 0
koordinatoreva koordinatoreva

koordinatoreva je offline (nepripojený) koordinatoreva

to k tomu manželstvu, asi som chcela týrať aj ja))naivné myslenie, že človek sa zmení...no leda tak k horšiemu
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Ak ste darovali podiel bez súhlasu banky v čase, keď nehnuteľnosť už bola založená v prospech banky, tak riskujete pokutu resp. vyhlásenie predčasnej splatnosti pôžičky. Závisí od podmienok banky.
1 0
JUDr. Pavol Kollár JUDr. Pavol Kollár
Advokát pôsobiaci od roku 1991 najmä v oblasti obchodného, občianskeho, pracovného, medicínskeho a farmaceutického práva ako aj v iných oblastiach práva v SR. ...viac
Napadnúť na súde je možné takmer všetko, ale táto vec nemá šancu prejsť na žiadnom súde, o tom som presvedčený na 100%. potrebné je hľadať iné riešenia problému
0 0
koordinatoreva koordinatoreva

koordinatoreva je offline (nepripojený) koordinatoreva

Môže sa napr. napadnúť to, že zmluva bola vyhotovená a podpísaná počas mojej dosť traumatizujúcej hospitalizácie?
0 0
koordinatoreva koordinatoreva

koordinatoreva je offline (nepripojený) koordinatoreva

Viem na 99%, že banka s tým súhlasila ale idem to naštudovať to presné znenie, ak to vôbec nájdem, ak to drahý neodniesol z domu
0 0
koordinatoreva koordinatoreva

koordinatoreva je offline (nepripojený) koordinatoreva

tak mám pred sebou zmluvu s bankou, ked som si brala sama hypo a je tam znenie: že sa písomne zaväzujem písomne požiadať o prevod Nehnuteľnosti na tretiu osobu, všetko dokumenty sú doma a nenašla som zatiaľ nič, kde s tým súhlasila banka...tak idem hľadať ďalej, ale asi by bolo dosť riskantné spýtať sa na to banky
Naposledy upravil koordinatoreva : 24.08.12 at 06:01
0 0
koordinatoreva koordinatoreva

koordinatoreva je offline (nepripojený) koordinatoreva

nič sa mi nepodarilo nájsť, kde je súhlas banky
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

koordinatoreva Pozri príspevok
tak mám pred sebou zmluvu s bankou, ked som si brala sama hypo a je tam znenie: že sa písomne zaväzujem písomne požiadať o prevod Nehnuteľnosti na tretiu osobu, všetko dokumenty sú doma a nenašla som zatiaľ nič, kde s tým súhlasila banka...tak idem hľadať ďalej, ale asi by bolo dosť riskantné spýtať sa na to banky
no to by si mala vedieť či si pri prevode nehnuteľnosti žiadala o súhlas banku... čo by si mala ako žiadateľ úveru urobiť... ak si to neurobila, tak si porušila podmienky úverového vzťahu a môžu ti zosplatniť celý úver.... takže skôr v banke by som sa s týmto nechválil...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať