Zavrieť

Porady

Živnosť alebo závislá práca - zmena zákona od 1.1.2013

Prosím o názor a radu...
Manžel pracuje ako živnostník. Vykonáva zváračské práce každý mesiac pre jednu firmu na základe Rámcovej zmluvy o spolupráci a odberateľsko-dodávateľskej zmluvy. T.z. chodí do práce denne, prácu mu určuje firma, pracovný čas si ale určuje sám...dôležité je, aby zákazka bola vykonaná včas...Môže takto pracovať ďalej, alebo ide o závislú prácu a mal by pracovať na pracovnú zmluvu...Firma nemá žiadnych zamestnancov, všetci tam pracujú ako živnostníci...a dobrovoľne...
Ďakujem za rady a názory...lebo som z toho zúfalá...takto je to pre nás vyhovujúce a predstava, že by to takto nemalo byť ma deprimuje =(
Indeed na AKÚ zmenu, AKÉHO ZÁKONA sa odvolávaš ???
siska8 na novelu Zákonníka práce, §1...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Myslím, že v tomto prípade ide o závislú prácu.

    Pozri § 1 Zákonníka práce - po novele od 1.1.2013

    2) Závislá práca je práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom, za mzdu alebo odmenu.


    (3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislá práca nemôže byť vykonávaná v zmluvnom občianskoprávnom vzťahu alebo v zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Inak stále sa toto bude obchádzať ,pokiaľ sa NESPRISNÍ Živnostenský zákon a nebude v ňom taxatívne vymenované

    čo MUSÍ splniť začínajúci živnostník, inak mu bude živnosť odobratá...

    pri niektorých živnostiach by k týmto povinostiam zo zákona malo patriť zriadenie výrobnej prevádzky AUTOMATICKY

    a povinnosť mať minimalny počet zamestnancov /aspoň 3-och/

    Pokiaľ sa toto nezavedie do Zákona stále bude neporiadok a neprehľadná situacia so živnostníkmi.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Indeed ..ale ak by sa toto zaviedlo tak , zo všetkých živnostníkov by zostala tak 1/100, jedna stotina.
    Zita5 Užitočné sm dala, za to, že by sa mal spraviť poriadok......s 3-mi zamestnancami nesúhlasím , preto som súhlas odobrala
    Indeed nevadí...hlavne si to netreba škrabať...
      zbaliť

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    siska8 Pozri príspevok
    Prosím o názor a radu...
    Manžel pracuje ako živnostník. Vykonáva zváračské práce každý mesiac pre jednu firmu na základe Rámcovej zmluvy o spolupráci a odberateľsko-dodávateľskej zmluvy. T.z. chodí do práce denne, prácu mu určuje firma, pracovný čas si ale určuje sám...dôležité je, aby zákazka bola vykonaná včas...Môže takto pracovať ďalej, alebo ide o závislú prácu a mal by pracovať na pracovnú zmluvu...Firma nemá žiadnych zamestnancov, všetci tam pracujú ako živnostníci...a dobrovoľne...
    Ďakujem za rady a názory...lebo som z toho zúfalá...takto je to pre nás vyhovujúce a predstava, že by to takto nemalo byť ma deprimuje =(
    Nemalo by to byť .Nechcem Vás strašiť , ale v budúcnosti môžu byť z toho následky .Manžel vykonáva závislú prácu na živnostenský list ...ale zamestnávateľ to veľmi dobre vie .
    Raz môže prísť daňová kontrola a doplatí na to aj zamestnávateľ, aj tzv.živnostník zamestnanec.
    veronikasad Nielen daňová kontrola, pokuty hrozia aj od Inšpekcie práce
    Zita5 Samozrejme Veronika , len ma napadol prvý daňový úrad ...

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Kľud....

    ...sme na Slovensku , NIČ sa nedeje...

    každý živnostník može zarobiť svoje peniaze ako ON SÁM CHCE ...

    a každý podnik, či a.s. može NAJAŤ na akúkoľvek prácu , KOHOKOĽVEK kto splňa určité predpoklady a je to aspoň čiastočne v rámci zákona,

    tým myslím všetkých platných zákonov a práva.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Takže milí živnostníci, búchajte hodiny a výkony a nadčasy dokiaľ sa to ešte dá !

    Každé euro takto získané sa vám zíde !

    Ak sa do toho niekto vážne obuje a vo všetkých závodoch budú mocť pracovať len zamestnaci,

    ešte len potom začne ozajstná KRÍZA !!!
    Naposledy upravil Indeed : 29.01.13 at 20:22

    Živnosť alebo závislá práca - zmena zákona od 1.1.2013

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.