Zavrieť

Porady

praca pre firmu - zivnost alebo sro? chcem zaroven podnikat

Zdravim,

chcem zalozit sro na podnikanie.

Zaroven budem zamestnany, podmienka je fakturacia.

Chcem sa opytat ci by sa mi oplatilo fakturovat na sro alebo radsej si zalozit extra zivnost.

nevyhody sro vidim v tom, ze zisk by som si mohol vyplacat iba raz rocne.

velmi sa v tomto nevyznam, rad si necham poradit.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    A ročný obrat?
    Zatiaľ živnosť, keď obrat tento rok prekročí 4716 €, tak živnosť treba budúci rok (do 30.6, resp. 30.9.) zrušiť a urobiť s.r.o..

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Percentá sú síce nižšie pri nepravidelnom príjme, ale zase u szčo sa stále bude krátiť VZ. Zo zisku s.r.o. zase treba poćítať so sadzbou dane 23 percent +14 percent zdravotné poistenie. Ja osobne by som si dala pozor, aby v r.2012 ten obrat neprekročil 4716 (3x1600 je 4800, tých pár eur by som oželela), potom môžeš mať živnosť bez odvodov do SP až do polovice roku 2014 (teda zatiaľ, podľa toho čo sa predpokladá po 1.1.2013).

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Percentá sú síce nižšie pri nepravidelnom príjme, ale zase u szčo sa stále bude krátiť VZ. Zo zisku s.r.o. zase treba poćítať so sadzbou dane 23 percent +14 percent zdravotné poistenie. Ja osobne by som si dala pozor, aby v r.2012 ten obrat neprekročil 4716 (3x1600 je 4800, tých pár eur by som oželela), potom môžeš mať živnosť bez odvodov do SP až do polovice roku 2014 (teda zatiaľ, podľa toho čo sa predpokladá po 1.1.2013).
    Nemusí prekročiť obrat, ak faktúru za december mu zaplatia až v januári, v jednoduchom účtovníctve je príjem až pri zaplatení. Tento rok by mal príjem len 2x1600
    tictac7 ...si ma ubehla :-))))

    bazo666 je offline (nepripojený) bazo666

    bazo666
    neviem ci sa rozumieme.

    kazdy mesiac budem fakturovat 1600 eur svojmu zamestnavatelovi, cize 4716 to prekroci do konca roka. podnikatelska cinnost, ktora nesuvisi so zamestnanim by bola fakturovana na tu sro.

    oplati sa mi fakturovat zamestnavatelovi na sro ked s peniazmi nebudem moct manipulovat?

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    no ak už teraz máš živnosť, kde faktúruješ zamestnávateľovi, tak je ti jednoduchšie, mať sro, faktúrovať aj zamestnávateľovi, aj iným odberateľom a následne si v sro dať vyplácať mzdu resp. odmenu konateľa... kde si môžeš výšku odvodov regulovať...

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    bazo666 Pozri príspevok
    neviem ci sa rozumieme.

    kazdy mesiac budem fakturovat 1600 eur svojmu zamestnavatelovi, cize 4716 to prekroci do konca roka. podnikatelska cinnost, ktora nesuvisi so zamestnanim by bola fakturovana na tu sro.

    oplati sa mi fakturovat zamestnavatelovi na sro ked s peniazmi nebudem moct manipulovat?
    toto nie je základný problém. Manipulovať s peniazmi môžeš aj pri s.r.o., ak budeš jej konateľom. Je tu toho veľa popísaného - porovnanie SZČO a s.r.o. - s ohľadom na odvody, dane atď. Avšak stav, ktorý bude od 1.1.2013 Ti dnes nikto presne nepovie. Zákon o dani z príjmov ešte nie je schválený... a robiť prepočty, čo bude ak - neviem či sa to niekomu chce. Pri súčasných podmienkach by sa Ti teda oplatilo teraz na živnosť a potom, tak ako písala pani Motyčková živnosť zrušiť a robiť na s.r.o. (aby si nemusel platiť odvody do SP od 1.7.2013 do 30.6.2014 podľa príjmu, ktorý dosiahneš ako SZČO v tomto roku).

    bazo666 je offline (nepripojený) bazo666

    bazo666
    este nemam nic. doteraz som bol zamestnany na hpp v inej firme.

    cize pri rovnakej sume by boli odvody nizsie, keby som tie peniaze vyplacal ako odmenu konatela, ako pri zivnosti?

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    bazo666 Pozri príspevok
    este nemam nic. doteraz som bol zamestnany na hpp v inej firme.

    cize pri rovnakej sume by boli odvody nizsie, keby som tie peniaze vyplacal ako odmenu konatela, ako pri zivnosti?
    áno, ak si dáš ako štatutár nepravidelný príjem - v porovnaní so SZČO neplatíš nemocenské poistenie, čo je 4,4%

    praca pre firmu - zivnost alebo sro? chcem zaroven podnikat

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.