Zavrieť

Porady

Kontrola zamestnavatela Vszp

Dobry den,

prisla som poprosit o radu. Prebieha nam kontrola vo Vszp za roky 2010-2013, dodala som im doklady, ktore sa tykaju poistencov, ktori su z ich poistovne. Pani vsak odo mna pyta aj vykazy, mzdove listy a rekapitulacie miezd za zamestnancov, ktori nie su poistencami VSZP. Ma na to narok? Co ochrana osobnych udajov, kedze tito poistenci nie su poisteni v tejto poistovni?

Druhou otazkou je: mame konatela, ktory poberal v rokoch 2010-2013 symbolicku konatelsku odmenu (v roku 2013 je dodatok postaveny tak, ze pracuje kazdy den), kontrolorka mi vytyka, ze na zaklade konatelskej zmluvy nemozem platit poistne za konatela a mam zmenit zmlvu na pracovnopravny pomer. Viem, ze nema pravdu, kedze konatel sa podla paragrafu 5 zakona o dani z prijmov povazuje za zamestnanca a takisto spada pod paragraf 11 zakona o zdravotnom poisteni. Akurat pre neho neplati statut minimalnej mzdy, do ktorej sa ma kontrolorka pravdepodobne snazi dotlacit.

Prosim o Vase rady, nazory i skusenosti. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ing. Ľubomír Janoška
    Kontrola z VšZP by Vám mala vedieť citovať konkrétne zákonné ustanovenie, na základe ktorého si pýta údaje osôb, ktoré nie sú klientmi VšZP. Profesionálny kontrolór vie, na čo má zákonné právo a vie si ho zdôvodniť. Na Vašom mieste by som argumentoval asi tak, že "nepodarilo sa mi zistiť zákonný dôvod, aby som Vám mohla poskytnúť požadované údaje...
    olinka6226 Dakujem za odpoved, Ide o to, ze tieto udaje neboli v liste, kde hlasili kontrolu a ziadali zoznam dokumentov. A teraz mi to vlastne oznamila za pochodu a ja narychlo neviem co robit. Ci neporusim ochranu udajov a povedzme si otvorene, co chce kontrolovat na poistencoch inej poistovne?
    Ing. Ľubomír Janoška Keby som bol na mieste kontrolórky, chcel by som sa uistiť, že dáta, ktoré ste mi dali, sú úplné a že ste nikoho "nevynechali".
    Ale - na druhej strane - tieto dáta by som si vyžiadal s citáciou príslušného právneho predpisu, ktorý ma oprávňuje oboznámiť sa s osobnými údajmi klientov iných poisťovní a ktorý Vám ukladá povinnosť poskytnúť mi tieto údaje. Preto si myslím, že by ste sa k tomu mali oficiálne postaviť systémom "rada by som Vám údaje poskytla, ale neviem, či som oprávnená to urobiť... podľa akého predpisu Vám mám poskytnúť tieto údaje?".
    PS - konkrétne u VšZP by ma vzhľadom na osobitný status medzi zdravotnými poisťovňami neprekvapilo, že môže mať širšie oprávnenia než komerčné poisťovne.

    Kontrola zamestnavatela Vszp

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.