Zavrieť

Porady

Skrátený úväzok učiteľa

Dobrý deň, som zamestnaná na strednej škole, uzatvorili so mnou pracovný pomer na dobu určitú. Podľa mojich znalostí, keďže učím 16 hodín týždenne, by som mala mať 72 % úväzok a podľa plat.taríf aj príslušný plat, čo v prepočte vychádza cca 350 v čistom . Ako je možné, že po prvej výplate som zistila, že mi dali len 42,67 % úväzok a moja mzda je len okolo 200 eur? Neučím v pondelky, myslíte, že je to tým? Ďakujem za odpoveď.
6 komentárov     zbaliť
avalik aky pracovny cas mas uvedeny v pracovnej zmluve?
Stanka87 Zdravím, no dá sa povedať, že žiadny, jednoducho je tam, že po dohode so zamestnávateľom. A nie som v škole do 2, ale odučím a idem domov.
veronikasad 16 hod. týždenne pri plnom úväzku 37,5 hod. týždenne je skutočne len 42,67¨.Hrubá mzda v prac.zmluve by mala zodpovedať dlžke týždenného úväzku.
Stanka87 Ale veď plný úväzok je 22 hodín. Minulý rok som učila 18 hodín a mala som 80% úväzok a aj plat som mala celkom fajn. Ako je to možné?
veronikasad Nerobím v školstve tak bohužial kvalifikovanú odpoveď ti dať neviem.
Matematický prepočet úväzku je taký ako som napísala.
Stanka87 Ďakujem aj tak :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Určite by som žiadala zamestnávateľa o doplnenie pracovnej zmluvy ... urcenie pracovneho casu v sulade so zakonom 317/2009 a nariadenim vlady 422/2009 - samozrejme doplatenie mzdy ak je tvoj zakladny uvazok 16 hodin.

    Zákonník práce

    § 43
    (1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

    a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,

    b) miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto),

    c) deň nástupu do práce,

    d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

    (2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.

    (3) Ak sú pracovné podmienky podľa odseku 1 písm. d) a odseku 2 dohodnuté v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy; inak stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia tohto zákona. Ak v pracovnej zmluve nie sú dohodnuté mzdové podmienky a účinnosť ustanovení kolektívnej zmluvy, na ktoré pracovná zmluva odkazuje, sa skončila, mzdové podmienky dohodnuté v kolektívnej zmluve sa považujú za mzdové podmienky dohodnuté v pracovnej zmluve až do dohodnutia nových mzdových podmienok v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve, najviac po dobu 12 mesiacov.

    (4) V pracovnej zmluve možno dohodnúť ďalšie podmienky, o ktoré majú účastníci záujem, najmä ďalšie hmotné výhody.

    § 44

    (1) Ak písomná pracovná zmluva neobsahuje podmienky ustanovené v § 43 ods. 2, 4 a 5, je zamestnávateľ povinný najneskôr do jedného mesiaca od vzniku pracovného pomeru vyhotoviť zamestnancovi písomné oznámenie obsahujúce tieto podmienky.

    317/2009
    § 3
    Pedagogický zamestnanec a pedagogická činnosť

    (1) Pedagogický zamestnanec je fyzická osoba, ktorá vykonáva pedagogickú činnosť a je zamestnancom podľa § 1 ods. 2. Pedagogickým zamestnancom je aj vedúci pedagogický zamestnanec.

    (2) Pedagogickou činnosťou sa rozumie súbor pracovných činností vykonávaných priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ostatnými činnosťami s ňou súvisiacimi, ktoré zamestnávateľ7) ustanoví v pracovnom poriadku.

    (3) Priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou sa rozumie priama vyučovacia činnosť, ktorou sa uskutočňuje školský vzdelávací program alebo program kontinuálneho vzdelávania, a priama výchovná činnosť, ktorou sa uskutočňuje výchovný program, vykonávané pedagogickým zamestnancom.

    (4) Rozsah, v ktorom pedagogický zamestnanec vykonáva priamu vyučovaciu činnosť a priamu výchovnú činnosť (ďalej len „základný úväzok“), a podrobnosti s ním súvisiace ustanoví vláda Slovenskej republiky nariadením vlády Slovenskej republiky. Riaditeľ školy alebo riaditeľ školského zariadenia (ďalej len „riaditeľ“) určí týždenný rozsah hodín priamej výchovno-vzdelávacej činnosti pedagogickému zamestnancovi (ďalej len „úväzok“) najviac na obdobie školského roka; v zariadeniach s celoročnou prevádzkou alebo nepretržitou prevádzkou riaditeľ určí úväzok pedagogickému zamestnancovi najviac na obdobie kalendárneho roka.

    (5) Hodina priamej výchovno-vzdelávacej činnosti prevyšujúca základný úväzok pedagogického zamestnanca sa považuje za jednu hodinu práce nadčas.8)

    (6) Týždenný pracovný čas pedagogického zamestnanca tvorí čas, v ktorom pedagogický zamestnanec vykonáva priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť, a čas, v ktorom pedagogický zamestnanec vykonáva ostatné činnosti súvisiace s jeho priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou. Riaditeľ môže povoliť pedagogickému zamestnancovi vykonávanie ostatných činností súvisiacich s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ďalším vzdelávaním aj mimo pracoviska za podmienok ustanovených v pracovnom poriadku školy alebo školského zariadenia.
    Naposledy upravil avalik : 13.05.14 at 15:25

    logomania je offline (nepripojený) logomania

    logomania
    Pracovný čas a úväzok sú 2 rozdielne pojmy.Tvoj pracovný čas musí byť uvedený na zmluve - to znamená že na pracovisku musíš byť od -do máš povinné dozory, zastupovanie atď. Jeden deň je to 7,5 h a 4 dni to bude 4*7,5 = 30h. Ak uvádzaš, že odučíš len tých 16 hodín a ideš domov, teda nemáš dozory a nemusíš byť v škole, potom to vyzerá, že máš zmluvu na dohodu ( t.j. že odučíš len 16 hodín týždenne) a vtedy máš zaplatené len tých 16 hodín a nič viac. Teraz už len záleží koľko € ti zaplatí za 1 vyuč. hodinu. Ak za 1h ( 60 minút) je to napríklad 5 €, tak za vyuč. hod. to bude 3,75€ . Mesačne odučíš 16*4=64 vyuč. hodín. Tvoj mesač. zárobok teda bude 64*3,75= 240€ a to ešte nie je zdanené.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Stanka87 Ďakujem za názor, ale ja mám určite Pracovnú zmluvu na dobu určitú do 30.06., preto mi to vŕta v hlave.
    veronikasad Náležitosťou pracovnej zmluvy je týždenný fond pracovného času - čo tam máš uvedené ? Kolko hodín denne si v škole ?
    avalik pod otazkou v komentari upresnila: "po dohode so zamestnávateľom"
    Stanka87 Citujem: " Pracovný čas zamestnanca je upravený v súlade s 85Zákonníka práce a podla kolektivnej dohody na prislusny kalndarny rok. "A áno, poriadne som si zmluvu neprečítala, v tom som urobila chybu, ktorú lutujem.
    logomania Ešte jedna vec ma zarazila, ako je možné, že si zistila že máš takýto úväzok až po výplate? Veď pracovnú zmluvu musíš dostať v deň nástupu do práce. Nemôžeš byť zamestnaná bez zmluvy alebo si podpísala zmluvu bez toho, aby si si ju poriadne prečítala.
    Stanka87 Zdravím, no vec sa vyriešila tým, že zamestnávateľ zle vypočítal v systéme môj úväzok a teda mi vyplatia zvyšok mzdy. Takže ďakujem za príspevky a cenné rady.
      zbaliť

    mbobo je offline (nepripojený) mbobo

    mbobo
    pozrite si toto: http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-422

    je tam jasna tabulka, ktora urcuje uvazky pedagogickych zamestnancov. Pre strednu skolu je zakladny uvazok 22 hodin, cize ucitel na strednej skole uciaci 16 vyucovacich hodin ma uvazok 16:22 = 0,727 co je 72,7 percentny.

    Ak ste tu pocitali 16 hodin z 37,5 hodinovej tyzdennej sadzby, tak toto plati pre nepedagogickych zamestnancov.

    Je potrebne sa obratit na riaditela s danym problemom, mzda sa da doplatit spatne. Ak nepochodite, tak zastupca odborov ma moznost komunikovat s vedenim, alebo pomoct s odborovym pravnikom pri rieseni pracovno-pravnych zalezitosti. Ak ani toto, tak podnet na inspekciu.
    Stanka87 Ďakujem veľmi pekne, budem vedieť do budúcnosti:-). Ja som verila, že to tak nemôže byť a pmala som pravdu, pretože ekonomka mi počítala z tych 37,5 hodín. Už mi to opravila a doplatia mi to.:-)

    Skrátený úväzok učiteľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.