Zavrieť

Porady

Môže nájomca požadovať vrátenie depozitu, ak sám predčasne ukončil zmluvu o prenájme bez dodržania výpovednej lehoty?

Ponúkla som byt na dlhodobý prenájom z finančných dôvodov. Zmluvu o prenájme sme uzavreli na rok s trojmesačnou výpovednou lehotou a na 3-mesačné obdobie bol dohodnutý aj depozit. Zmluvne máme spísané, že pri splnení všetkých záväzkov bude depozit nájomcovi vrátený do 7 dní od ukončenia zmluvy. Prešiel však iba mesiac od podpisu zmluvy a podnájomníci zrazu oznámili, že sa chcú do týždňa odsťahovať do zahraničia a celý depozit chcú vrátiť do 3 dní. Som povinná im vrátiť celú sumu, ak oni porušili dohodu? Peniaze som preinvestovala, nepočítala som s tým, že ich budem musieť tak skoro vrátiť, navyše 3-mesačná lehota mi mala zaistiť, aby som mala čas získať nových podnájomníkov aj peniaze. Predchádzajúci podnájomníci boli neplatiči - mala som s nimi len stručnú zmluvu o prenájme a mala som problém ich dostať z bytu, časť depozitu nových podnájomníkov som využila na vyrovnanie dlhu predchádzajúcich a preto aj keď nechcem nikomu robiť prieky, jednoducho im depozit neviem okamžite vrátiť. Mám právo trvať na 3- mesačnej výpovednej lehote, prípadne im depozit nevrátiť?
Záverečné ustanovenia v zmluve:
1. Prenájom bytu zanikne:
- dňom ukončenia zmluvy o prenájme, pokiaľ nebolo dodatkom minimálne 30 dní vopred písomne dohodnuté predĺženie
- písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom; výpovedná lehota trvá tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola prenajímateľovi/nájomcovi doručená výpoveď
- v prípade nedoplatku na nájomnom viac ako 1 mesiac, je výpovedná lehota 30 dní
2. v prípade skončenia prenájmu je nájomca povinný odovzdať byt v pôvodnom stave s výnimkou úprav, na ktoré bol v zmluve počas prenájmu spísaný dodatok a ktoré sa počas prenájmu stali súčasťou bytu.
3. poskytnutý depozit na nájom bude v prípade splnených záväzkov nájomcu voči prenajímateľovi vrátení po ukončení prenájmu v plnej výške v deň odovzdania kľúčov, najneskôr 7 dní od ukončenia zmluvy o prenájme
4. prípadné škody a nedoplatky budú pri ukončení prenájmu odrátané z depozitu, v prípade, že by preukázateľná škoda presiahla výšku zábezpeky v depozite, bude nájomca povinný uhradiť rozdiel najneskôr do 7 dní od ukončenia zmluvy o prenájme
5. táto zmluva nadobúda účinnosť dňom jej podpísania zmluvnými stranami
Naposledy upravil dadamat : 28.08.13 at 07:42 Dôvod: spresnenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    nepoznam presne znenie zmluvy ale pokial ste mali dohodnutu 3-mesacnu vypovednu lehotu tak zmluvny vztah trva 3 mesiace od oznamenia vypovede - resp. zmluvny bztah konci az po uplnynuti 3 mesiacov od oznamenia skoncenia najmu pokial nepride k dohode oboch stran na kratskej lehote. takze pokial vy nesuhlasite s kratsou lehotou aku mate uvedenu v zmluve tak najom za uvedene obdobie 3 mesiacov musi zaplatit podnajomnik. Napriek tomu ze podnajomnik chce odist okamzite z bytu - pokial ste vy ako najomca neporuslia svoje zavezky tak zmluvny vztah trva aj napriek odchodu podnajomnika z bytu - takze mate pravo ziadat aj celu vysku najmu za 3 mesiace. Dolezite je mat dobre osetrenu zmluvu.
    dadamat ďakujem, presne to som si myslela...vylepšila som svoju otázku o presné znenie záverečných ustanovení zo zmluvy, dúfam, že niečo z toho neotočia proti mne, ale ešte mi ani nedali písomnú výpoveď, len oznámili, že odchádzajú a chcú peniaze - chcú odísť za prácou a už 1.9. tam vraj majú byť
    dôchodca dedo paragraf
    Ťažko poradiť ak nepoznám obsah celej zmluvy.Ale ak je to tak,ako píšete,a je v zmluve aj uvedený spôsob výpovede a finančného vyrovnania,tak budú musieť počkať do konca tretieho mesiaca,a Vy si dovtedy musíte pripraviť financie na vyrovnanie.
    lubko6394 Ešte je možnosť počkať na vyúčtovanie teplej vody a kúrenia za tento rok - to bude tak v máji 2014 a potom vrátiť zbytok +/- rozdiel z alikvótnej časti.
    dadamat ďakujem, nechcelo sa mi prepisovať celé znenie zmluvy na 3 strany...tak vylepším otázku o záver zmluvy

    Môže nájomca požadovať vrátenie depozitu, ak sám predčasne ukončil zmluvu o prenájme bez dodržania výpovednej lehoty?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.