Zavrieť

Porady

Súbeh 2 zamestnaní a maximálny VZ

Ak tu táto téma už bola rozoberaná, vopred sa ospravedlňujem. Nenešla som odpoveď.
Som zamestnanec u 2 zamestnávateľov. U jedného mám príjem 20000 a u druhého 25000. Teda prekračujem maximálny VZ pre poistenie (tuším len nemocenské ). Poradíte mi, prosím ako mám postupovať? Mám jednému zamestnávateľovi povedať aby za mňa platil nižšie odvody ? Alebo si mám "preplatok" žiadať u SP ?

Ďakujem za každú múdru radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Teoreticky je možné nosiť potvrdnie od jedného zxamestnávateľa (kde je príjem vyšší) každý mesiac druhému zamestnávateľovi (kde je príjem nižší), musela by si to ale stihnúť pred spracovaním výplat u druhého zamestnávateľa.

    Prakticky sa to ale robí tak, že sa dáva žiadosť na SP o vrátenie poistného (netreba uviesť výšku) a vybavuje to SP bez účasti zamestnávateľov. Dá sa žiadať mesačne, alebo dať žiadosť späatne za určité obdobie (napr.rok). Informuj sa v SP.

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    ermon
    A zamestnávateľovi nikto nič nevráti?
    Nie, nevráti, na zamestnávateľa sa nevzťahuje súbeh zamestnaní jeho zamestnanca v nadväznosti na maximálny vymeriavací základ. Preto je to diskrétnejšie riešiť cez sociálnu poisťovňu, lebo naša typická slovenská závisť by mohla niekomu v tomto uškodiť.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Vtip je v tom, že žiadnemu zamestnávateľovi nikto nič nevráti. O to by ani nešlo, ale si "občania" uvedomte, aký podvod sa tu na vás, poistencoch, so súhlasom štátu pácha - ak napríklad človek má dvoch zamestnávateľov, v oboch zamestnaniach plat povedzme 60.000 - tak človek platí poistné (v súčte) len z 25911/51822, avšak zamestnávatelia obaja z 25911/51822 -

    ale dávky (nemocenské, dôchodok, dávka v nezamestnanosti) sa vypočítajú z toho, čo platil ten človek, teda len z jedných 25911/51822 Sk.
    Monika Kováčová
    NO VEĎ MNE NEJDE O ZÁVISŤ ! Ale zdá sa mi to nespravodlivé a na hlavu postavené...

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    ermon
    NO VEĎ MNE NEJDE O ZÁVISŤ ! Ale zdá sa mi to nespravodlivé a na hlavu postavené...
    To teda aj je na hlavu postavené. Ale spravodlivosť v postkomunistickej krajine by sme asi ťažko hľadali......

    Niamh je offline (nepripojený) Niamh

    Niamh
    Toto poistné je zdaniteľný príjem, preto jeho vrátenie bude treba zdokladovať potvrdením od sociálnej poisťovne k ročnému zúčtovaniu dane, preto musíme na to upozorniť zamestnancov, aby nám takéto potvrdenia doniesli ... :-) - súhlasíte?

    veget je offline (nepripojený) veget

    veget
    Mám podobný prípad: zamestnanec v HPP platí z max. vym. základu a má aj živnosť. Po osobnej dohode so SP sme prestali platiť odvody do SP zo živnosti, avšak mimo rezervného fondu (4,75%) tento odvod treba treba platiť aj z vymeriavacieho základu zo živnosti. So zdravotnou poisťovňou dohoda nebola možná, trvali na platení a až pri ročnom zúčtovaní sa poistné - tiež zaujímavo znížené - vráti.

    raya1 je offline (nepripojený) raya1

    raya1
    Takže postupovať spôsobom aký napísala Somij - žiadosť na SP o vrátenie s tým, že zamestnávateľovi sa nič nevráti, tak?
    ( nemá na to vplyv, že ten druhý prac. pomer je na skrátený úväzok ?)

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Nie, na úväzku vôbec nezáleží. Záleží na VZ z ktorého bolo odvádzané poistné. Keď v súčte prekračuje maximálny VZ stanovený zákonom, čo Tvoj prípad je, tak by som určite napísala žiadosť na SP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.