Zavrieť

Porady

Chcem dať výpoveď...Mám nárok na preplatenie nevyčerpaného nadčasu a dovolenky?

Dobrý deň.
Chcem dať výpoveď (Ukončenie pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnanca)...Mám v tomto prípade nárok na preplatenie nevyčerpaného nadčasu (cca 250hod.) a dovolenky (41 dni (t.j. 20dni/2017-rozumiem, že za tento rok bude alikvotne krátená ku skončeniu pracovného pomeru;20dni/2016;1den/2015)?
ďakujem za odpoveď.
4 komentárov     zbaliť
veronikasad dovolenka za rok 2015 ti prepadla, za rok 2017 ak ukončíš pracovný pomer 31.7.. ti vznikne nárok len na 7/12 ročného nároku.
test25789 Teraz sa trochu mimo. 7/12? Ak to správne chápem ak dám výpoveď ku dňu 31.7.2017 vznikne mi za rok 2017 nárok len na 11,66 dní dovolenky? Vypovedaná doba už sa do toho nebude započítavať?
ivka70 bude sa pocitat aj VD, veronika dala priklad, keby PP skoncil 31.7., ak skonci 30.9, bude narok na 9/12
test25789 Ďakujem, už som sa zľakol, že je v tomto štáte naozaj všetko na hlavu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Dovolenka sa neda prenasat 2 roky, ten den z roku 2015 ti uz prepadol.
    Zvysok dovolenky, na ktoru ti vznikne narok do konca PP a ktoru nevycerpas, ti zamestnavatel musi v poslednej vyplate preplatit.
    K nadcasom je problem sa vyjadrit, pravdepodobne ano, zavisi, ako a vo mas v zmluve, ako nadcasy vznikli a su evidovane.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    test25789 Dovolenka
    Nechcem sa moc vracať k dovolenke za rok 2015, ale nie je mi celkom jasné ako je vôbec možne aby prepadla. Viem že je to napísané tak v ZP, ale aké sú potom povinnosti zamestnávateľa v takomto prípade. Nemal mi čerpanie dovolenky nejako umožniť alebo nariadiť? Mimochodom tu dovolenku mam stále evidovanú v doch.systéme a mam ju aj na výplatnej páske, ako to teda môže zamestnávateľ takto obchádzať?
    Nadčasy
    Nadčasy neboli síce priamo nariadené ale sú spätne schválené nadriadením a rovnako zaevidované v doch.systéme. V zmluve mám napísané nieto takéto. V mojej mesačnej mzde je zahrnuté aj prípadné plnenie prac. úloh nad rámec štandardnej prac. doby v najvyššej prípustnej miere v zmysle platného ZP. Mal by som v takom prípade nárok na preplatenie v prípade výpovede?
    ivka70 Dovolenku ti zamestnavatel musi planovat, ak ti neurci cerpanie ani do 30.6. nasledujuceho roka, tak si mas pravo len oznamenim mesiac dopredu urcit cerpanie sam - tu moznost si mal v 2016 vyuzit.
    Ak mas nadcasy sucast mzdy, narok na preplatenie nevznikne.
    test25789 V tom potom akosi nevidím rozdiel od normálneho čerpania dovolenky, tiež mi ju zamestnávateľ musí dať ak si ju nahlásim dostatočne dopredu? Alebo sa mýlim? ..ale to je jedno, ok.
    Ak mi teda nevznikne nárok na preplatenie, nemám nárok ani na čerpanie náhradného voľna?
    ivka70 Nemusi, zamestnavatel ma pravo ti planovat celu dovolenku tak ako potrebuje. Ty sa s nim mozes len na cerpani dohodnut, ale ani pri dostatocne skorom ohlaseni s tym suhlasit nemusi.
    V tomto pripade ani cerpanie nahradneho volna nie.
    test25789 Ďakujem za odpovede.
      zbaliť

    Chcem dať výpoveď...Mám nárok na preplatenie nevyčerpaného nadčasu a dovolenky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.