Zavrieť

Porady

Neriešiteľná hypotéka?

Dobry den, vie mi niekto poradit?

mam kupeny byt, na hypoteku, hypoteka bola cerpana vo vyske 100%.

Medzicasom ceny bytom vyrazne klesli, cena sa dnes pohybuje s rozdielom v tomto pripade cca 14 tis. Eur. Hypoteku splacam vyse 3 rokov, je z nej splatenych ani nie 1000 eur, kedze vsetko ide na uroky.

Nevladzem byt splacat, ani v nom nebyvam a je mi gulou na nohe. Potrebovala by som ho predat alebo nejakym inym sposobom vyriesit tuto situaciu. Momentalne je v prenajme, ale ani to nie je trvale riesenie...

Vie mi niekto prosim poradit co spravit? Mna napada len situacia predaja bytu s tym, ze tych 14 tis. Eur budem musiet banke doplatit, cize cerpat iny uver...

Ak by mi niekto vedel poradit nieco menej tragicke, velmi pekne vopred dakujem.

S pozdravom...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    Iska111 Pozri príspevok
    Dobry den, vie mi niekto poradit?

    mam kupeny byt, na hypoteku, hypoteka bola cerpana vo vyske 100%.

    Medzicasom ceny bytom vyrazne klesli, cena sa dnes pohybuje s rozdielom v tomto pripade cca 14 tis. Eur. Hypoteku splacam vyse 3 rokov, je z nej splatenych ani nie 1000 eur, kedze vsetko ide na uroky.

    Nevladzem byt splacat, ani v nom nebyvam a je mi gulou na nohe. Potrebovala by som ho predat alebo nejakym inym sposobom vyriesit tuto situaciu. Momentalne je v prenajme, ale ani to nie je trvale riesenie...

    Vie mi niekto prosim poradit co spravit? Mna napada len situacia predaja bytu s tym, ze tych 14 tis. Eur budem musiet banke doplatit, cize cerpat iny uver...

    Ak by mi niekto vedel poradit nieco menej tragicke, velmi pekne vopred dakujem.

    S pozdravom...
    otázne je, za koľko je daný byt prenajatý? t.j. či nájomné pokrýva splátku hypotéky a náklady na prevádzku bytu...ak by to bolo tak, tak byť na tvojom mieste prenajímal by som daný byt dovtedy, dokedy by cena nehnuteľnosti nestúpla resp. by nájom spomínaných 14 000 € nesplatil... (aby som nebol stratový)
    nakoľko ak chceš byt predávať budeš ho musieť dať realitke (málo ľudí verí že byt je v poriadku ak sa predáva na priamo..), t.j. rátaj 2000 € na províziu, taktiež nájomník ti to nemusí väčšne znášať, že tam budeš chodiť s niekym na obhliadku a zbalí sa do preč - tým pádom prídeš ešte o aký taký príjem...
    a nehnuteľnosti budú musieť začať časom aj stúpať... takže teraz predávať a začínať na -14000 + -xy 000 € na vedľajších poplatkoch tiež nie je sranda... keď teraz nevládzeš platiť hypotéku a máš nájomníka potom budeš vládať platiť spotrebný úver s vyšším % úrokov, nakoľko ak nebudeš mať nehnuteľnosť nemáš čím ručiť, t.j. zostáva ti len spotrebný úver na tých 14 000...

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    no ja by som ho nepredaval, ale prenajimal, vsak z toho mas nieco na splatku hypoteky

    aku mas fixaciu na hypoteke ? vsak byt mozes predat aj bez toho aby si spltil hypoteku, tú mozes pokojne dalej splacat z penazi za predaj, prip. pri refixe mimoriadnymi splatkami znizovať istinu a tak znizovat bud vysku splatky alebo dobu splacania

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Iska111 Pozri príspevok
    Dobry den, vie mi niekto poradit?

    mam kupeny byt, na hypoteku, hypoteka bola cerpana vo vyske 100%.

    Medzicasom ceny bytom vyrazne klesli, cena sa dnes pohybuje s rozdielom v tomto pripade cca 14 tis. Eur. Hypoteku splacam vyse 3 rokov, je z nej splatenych ani nie 1000 eur, kedze vsetko ide na uroky.

    Nevladzem byt splacat, ani v nom nebyvam a je mi gulou na nohe. Potrebovala by som ho predat alebo nejakym inym sposobom vyriesit tuto situaciu. Momentalne je v prenajme, ale ani to nie je trvale riesenie...

    Vie mi niekto prosim poradit co spravit? Mna napada len situacia predaja bytu s tym, ze tych 14 tis. Eur budem musiet banke doplatit, cize cerpat iny uver...

    Ak by mi niekto vedel poradit nieco menej tragicke, velmi pekne vopred dakujem.

    S pozdravom...
    Toto je obrovske riziko 100-percentnych hypotek. Clovek tri roky splaca, a nakoniec pri predaji zisti ze dlhuje banke viac ako si pozical (v pripade pokuty za predcasne splatenie hypoteky) a este aj byt nedokaze predat za potrebnu sumu.

    a)
    Ak je splatka vysoka kvoli vysokemu uroku, skusila by som hladat banku s nizsim urokom a hypoteku prefinancovat a tym si znizit splatku (vie to urobit aj 100 eur na splatke).

    b)
    V pripade ak je pre teba neunosne prenajimat nehnutelnost, skusila by som prepisat hypoteku na iny byt, ak mas moznost (trebars nejaky rodicovsky aleb iny ak ti moze s tymto niekto pomoct). Predat byt - trzbu z toho dat to ako mimoriadnu splatku hypoteky a zvysnu sumu (hovoris o 14,000 €) splacat dalej, co bude asi neporovnatelne nizsia suma. V takomto pripade ale splatit co najskor aj uvedenych 14,000 € aby si mohla odbremenit cudzi zalozeny byt.

    Neriešiteľná hypotéka?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.