Zavrieť

Porady

predcasny starobny dochodok a PN

Prosim o radu: zamestnanec chce poziadat o predcasny starobny dochodok v novembri 2005. Od 2.1.2005 nastupil na PN, ktora asi bude trvat 6-7 mesiacov. Teda posledny OMB sa mu bude ratat za rok 2004. Chciem vediet, ci dlhotrvajuca PN bude mat nejaky vplyv na vysku jeho dochodku / ja si myslim, ze nie/ a tiez by som chcela vediet, ak zamestnanec pracoval nepretrzite viac ako 7 rokov a bol dochodkovo poisteny, ci sa kratenie predcasneho dochodku znizuje o 6 percent aj v tomto pripade, teda ked vlastne poziada o pred. dochodok po ukonceni PN, pripadne ci treba nejake dni odpracovat a az potom poziadat.
Velmi pekne dakujem vsetkym poradakom za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

    ta som to ja :-) Hlinkovx
    Podľa mňa:
    PN v tomto roku nebude mať žiadny vplyv na výšku dôchodku..nakoľko sa mu bude zarátavať iba ukončený rok..čiže rok 2004 ..
    A čo sa týka krátenia percent...tam je rozhodujúce, kedy by mal ísť oficiálne do starobného dôchodku../čiže presný dátum odchodu ..vyplývajúci zo zákona / a porovnanie tohto dátumu s dátumom odchodu do predčasného.. / ak je tento rozdiel do 12 mesiacov tak nedochádza ku kráteniu
    musí ale spĺňať podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti a neuplatniť si nárok na dávku v nezamestannosti a ku dňu uplatnenia nároku na predčasný dôchodok byť poistený v nezamestanosti 7 rokov nepretržite
    Bude sa musieť zaevidovať na ÚPSVR počkať než mu príde rohodnutie o tom..že ho zaraďujú do evidencie uchádzačov o zamestnanie
    ...Potom sa objedná do SP kde s ním spíšu žiadosť o dôchodok a bude chodiť na kontakty na ÚPSVR- až neviem do kedy
    potiaľto je to "vlastná" skúsenosť
    Naposledy upravil Hlinkovx : 15.01.05 at 00:03

    olga88 je offline (nepripojený) olga88

    olga88
    Ved tomu nerozumiem, ci obdobie PN v roku 2005 sa bude povazovat za obdobie poistenia v nezamestnanosti, tych 7 rokov nepretrzite. Presne opisem situaciu- zamestnanec po skonceni VS nepretrzite pracoval az do 2.1.2005. Dochodkovy vek dovrsi po predlzeni 10/2008, preto by som potrebola vediet,ci sa mu bude kratit o cca. 12 per. alebo 12+6 perc.. Tiez este neviem, ci moze poziadat o dochodok hned po ukonceni PN, alebo musi nejake dni odpracovat.
    Vopred dakujej za radu.

    Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

    ta som to ja :-) Hlinkovx
    olga88
    Ved tomu nerozumiem, ci obdobie PN v roku 2005 sa bude povazovat za obdobie poistenia v nezamestnanosti, tych 7 rokov nepretrzite. Presne opisem situaciu- zamestnanec po skonceni VS nepretrzite pracoval az do 2.1.2005. Dochodkovy vek dovrsi po predlzeni 10/2008, preto by som potrebola vediet,ci sa mu bude kratit o cca. 12 per. alebo 12+6 perc.. Tiez este neviem, ci moze poziadat o dochodok hned po ukonceni PN, alebo musi nejake dni odpracovat.
    Vopred dakujej za radu.
    no..tak na to presne by vedel odpovedať p. Mihál...

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    olga88
    Ved tomu nerozumiem, ci obdobie PN v roku 2005 sa bude povazovat za obdobie poistenia v nezamestnanosti, tych 7 rokov nepretrzite. Presne opisem situaciu- zamestnanec po skonceni VS nepretrzite pracoval az do 2.1.2005. Dochodkovy vek dovrsi po predlzeni 10/2008, preto by som potrebola vediet,ci sa mu bude kratit o cca. 12 per. alebo 12+6 perc.. Tiez este neviem, ci moze poziadat o dochodok hned po ukonceni PN, alebo musi nejake dni odpracovat...
    OK.
    Obdobie PN je stále doba, počas ktorej trvá nemocenské poistenie. Nedochádza k prerušeniu, ako napríklad pri neplatenom voľne, absencii...
    Takže o tých 7 rokov nepretržitého poistenia sa netreba báť. A priamo "z PNky" si môže požiadať o predčasný dôchodok. Krátenie sa mu zníži o jeden rok, čiže krátiť sa bude o cca 12%.

    predcasny starobny dochodok a PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.