Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky 2017

V roku 2016 vedie FO jednoduché účtovníctvo. Zvažuje, že v r. 2017 by sa jej asi oplatilo uplatňovať paušálne výdavky. Kedy musí zdaniť všetky neuhradené pohľadávky evidované ku 31.12.2016? Ešte nevie, aké bude mať výdavky v r. 2017... to sa musí rozhodnúť už k 31.12.2016, že prechádza na paušál alebo ostáva pri JU?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Pri prechode z JU na paušál a opačne sa nič nemusí zdaňovať dopredu. Jednoducho za r. 2017 ak to bude pre Vás výhodnejšie, si uplatníte paušálne výdavky a hotovo. A od r. 2017 bude opäť možné si uplatniť 60% paušálne výdavky. Len pozor pri ich uplatnení, aby Vám nevznikol vysoký ZD pre výpočet odvodov do SP a ZP.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mariannak Čiže neuhradené pohľadávky ku koncu roka 2016, ktoré budú prijaté v roku 2017 zdaním až v roku 2017 - a uplatním 60% paušálne výdavky?
    mondes áno
    mariannak nevieš mi poradiť, kde v zákone alebo nejakom usmernení by som to našla.... aby som to mala na papieri?
    mariannak nevieš mi poradiť?
    Katy a R ja by som pozrela zák 595/2003 napr § 17, prípadne stránku FS
    mariannak podľa § 51a ods. 5 zákona o dani z príjmov daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 ( začne uplatňovať výdavky percentom z príjmov ) bezprostredne po zdaňovacom období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, základ dane zvýši len o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b),d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.

    Z uvedeného vyplýva, že tento daňovník nemá povinnosť úpravy základu dane o evidované pohľadávky, záväzky a nespotrebované zásoby tak ako pri skončení podnikania.
      zbaliť

    Paušálne výdavky 2017

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.