Zavrieť

Porady

Leasing a odpočet DPH

Prosím o radu, ako postupovať pri účtovaní finančného leasingu, kedy a v akej výške si môže plátca DPH uplatniť odpočet.

Príklad:
FO podnikateľ si obstaral ojazdený úžitkový automobil Seat Imca formou finančného leasingu. Leasingovú zmluvu uzatvoril dňa 31.01.2004.

Istina bez DPH: 280.000,-
Leasingový úrok: 30.000,-
Poistné: 50.000,-
Popl. za uz. zmluvy: 3.500,-
Kúpna cena: 100,-
DPH 19%: 69.044,-
Nájomca zaplatí počas trvania leasingovej zmluvy spolu: 432.644,-

1. zvýšená splátka: 126.050,-
DPH 19%: 23.950,-

Mesačné splátky: 6597,50
DPH 19%: 1253,50

Pozn.: Tie údaje nie sú skutočné, len pre názornosť uvádzam vymyslené čísla. Ide mi hlavne o postup.
Ďakujem za každý názor.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    V Poradcovi 10/2004 je článok o účtovaní finančného leasingu úžitkového automobilu. Neviem, či ti to pomôže, ale pre istotu som ti ho stiahol.
    Podľa môjho názoru máš nárok na odpočet DPH ako zo zvýšenej splátky, tak i zo všetkých ostatných splátok podľa splátkového kalendára, pretože sa nejedná o osobný automobil, u ktorého možnosť odpočtu DPH nie je ani z finančných operácií.

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Poradcu odoberám, pozerala som to účtovanie. Skôr mi ide utvrdiť sa v tom, či a v akej výške môžem uplatňovať odpočet DPH. Navyše jedná sa o JÚ, v Poradcovi je príklad na PÚ.

    Zo zvýšenej splátky som mohla uplatniť odpočet v I.Q, v plnej výške?
    Tak isto odpočet zo sumy za vypracovanie zmluvy?

    Ďalej sa pýtam na daňovo uznateľné výdavky... Samozrejme, že prvú zvýš. splátku pripočítam k bežným mesačným splátkam, vydelím 36 (keďže zmluva je na 36 mes.) a rozdiel, medzi výškou odpisu a výškou pripadajúcej sumy na mesiac, dám do daňovo uznateľných výdavkov. Avšak poplatok za vyhotovenie zmluvy môžem daňovo uznať hneď?

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    1. Najprv k DPH:
    Pri uplatnení nároku na odpočet (či ide o JÚ alebo PÚ je jedno) by podľa starého zákona o DPH mali byť uznateľné všetky plnenia, na ktoré je vystavený relevantný daňový doklad, resp. podľa splátkového kalendára nahrádzajúceho daňové doklady, by podľa mojich skúseností mali byť nárokovateľné položky:
    - poplatok za zmluvu,
    - prvá zvýšená splátka,
    - riadna a každá ďalšia riadna splátka spadajúca podľa dátumu zdaniteľného plnenia v splátkovom kalendári do príslušného zdaňovacieho obdobia (mesiac alebo štvrťrok), - toto by pokračovalo aj podľa nového zákona,
    (tu mám na Vás podotázku, či by ste neupresnili, že čo Vás spochybnilo, resp. zneistilo pri uplatnení nároku z tých položiek?!?)


    2. Účtovanie v JÚ:
    a) Istina sa odpíše samostatne podľa § 26 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, (viď aj odsek 9!!), (podľa príkladu: 280000 / 36),
    b) nájomné pri finančnom prenájme (leasingový úrok) podľa § 19 ods. 4 písm. o) ZDP - časovo rozlíšené, (30000 / 36)
    c) poistné, ak je vyčíslené samostatne, tak zahrnúť do výdavkov tak ako je platené,
    d) poplatok za zmluvu - hneď do výdavkov pri zaplatení,
    e) kúpna cena - samostatne do výdavkov pri odkúpení - zaplatení,


    Príjemný deň všetkým.

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Poplatok za zmluvu nebude jednonrázový náklad , ale bude sa časovo rozlišovať. Bolo tak povedané na školeniach, ktoré som absolvovala v roku 2003 a je to jedno či ide o JU alebo o PU.

    Bola by som rada, keby sa k tejto téme ešte niekto vyjadril.
    Majte sa pekne.

    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    Dnes som bol na DU a pre odpočet DPH mi potvrdili presne to, čo napísal elPivo svojom príspevku v bode 1.
    K bodu 2 sa mi nevedeli vyjadriť, lebo ani metodičky nevedeli, ako bude leasing učtovaný po novom. Vraj treba počkať na usmernenie.
    Beata, pri odpočtoch DPH môžeš kľudne spávať.

    Leasing a odpočet DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.