Zavrieť

Porady

Restitucia - vracanie pozemkov

Dobry den,

Uz vyse 20 rokov mame v prenajme podu od Slovenskeho pozemkoveho fondu (SPF) dostali sme podu vo vymere okolo 130ha v roku 2008 sme obnovili zmluvy so SPF na 20 rokov s 1 rocnou vypovednou lehotou.

Problem je ze tento rok zacal SPF vracat pozemky v restitucii a vracia prave s nasej prenajatej pody. Stale nam po kuskoch s pody ukrajuju.

Problem vsak je:
My mame zmluvu s SPF na 20 rokov (nikdo nam nedal oficialne a vlastne ani neoficialne vediet ze poda zmenila majitela)

Restitent ktory dostal spat pozemok (8ha) ho nasledne predal druhej osobe.

Ta osoba ma v rukach oficialnu kupnu zmluvu ze pozemok je jeho. A nasledne pozemok prenajal tretej osobe ktora ma zase najomnu zmluvu.

A tato tretia osoba odnas pozaduje aby sme jej podu uvolnili ze ona ju ma v prenajme.

Moja otazka je myslim jasna... maju pravo nas vykazat s nasej prenajatej pody na ktoru mame pravoplatnu zmluvu na 20 rokov od SPF resp. od statu ? Mohol vobec SPF vydat podu restituentovy pocas toho ako mal s nami pravoplatnu najomnu zmluvu na 20 rokov a este k tomu nikoho neupozornil ze poda zmenila majitela. Dokonca ani restituentovy nedali vediet ze podu ma niekdo v prenajme.

Je to parcela typu "C". a doteraz bola evidovana ako Poda neznamych vlastnikov alebo statu.


Dufam ze som to napisal jasne a zrozumitelne a vopred dakujem za kazdu vasu radu.
Naposledy upravil ortvnr : 27.11.13 at 09:40
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

    AmmiS
    SPF je oprávnený podľa zákona č. 180/1995 z.z. nakladať s pozemkami neznámych vlastníkov (§ 16 ods. 1 písm. b) a koná tak aj pred orgánmi štátnej správy a pred súdom vo vlastnom mene a to až do doby, kým nepreukáže vlastníctvo k pozemku iná osoba (vo vašom prípade reštituent). SPF je ďalej oprávnený s pozemkami nakladať tak, že môže prenajímať § 18. Nie je ich vlastníkom, len správcom, kým sa nepreukáže vlastníctvo pôvodného vlastníka. Zmyslom zásady katastrálneho zákona je, že údaje v katastri nehnuteľností sa považujú za pravdivé, kým sa nepreukáže opak.

    Vlastnícke právo je chránené ústavou a je teda viac, ako nájomný vzťah s niekým (vo vašom prípade s SPF), kto už v tomto prípade nie je ani správcom. Ak si reštituent uplatnil nárok na súde podľa reštitučných predpisov, ide o vlastnícke právo osoby, ktorej bolo toto odňaté pravdepodobne v období neslobody (1945 - 1989) na základe neplatného právneho úkonu štátom. Z tohto totiž reštitúcie vychádzajú. Je to vlastník, ktorý si túto pôdu kúpil pred rokmi a teda mu stále patrí, keďže vlastnícke právo sa nepremlčuje zo zákona a je chránené ústavou.

    § 20 vyššie uvedeného zákona hovorí, že tieto oprávnenia SPF nakladať (prenajímať) pôdu zanikajú doručením výpisu z katastra nehnuteľností, ktorým vlastník preukáže vlastníctvo k týmto pozemkom. A tým je rozhodnutie súdu, ktorým priznal vlastníkovi vlastnícke právo v reštitučnom konaní. Doručením výpisu vstupuje vlastník (nový teda reštituent) do práv prenajímateľa - správcu pozemkov (SPF).

    Takže, vy máte právo uplatniť si nároky od SPF vzhľadom na uzavretú zmluvu. Právoplatným vlastníkom je už osoba, ktorej bol pozemok predaný reštituentom. A teda nájomná zmluva jeho prenajímateľov je platná a oni majú na pozemok nájomný nárok.
    Naposledy upravil AmmiS : 01.12.13 at 13:00
    Hereditas Ja len dodám, že mohla to byť aj pôda neznámeho vlastníka, ktorý sa časom stal známy ... :-) teda, že vlastnícke právo prešlo na žijúcich potomkov v dedičskom konaní. Nemuselo to byť v konaní podľa reštitučných zákonov. Ale o SPF platí, čo bolo vyššie uvedené.

    Restitucia - vracanie pozemkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.