Zavrieť

Porady

Výpoveď

Ahojte, mám problém, ktorý som doposiaľ neriešila, nájdem niekoho, kto mi pomôže???
Zo štyroch príspevkových organizácií (PO) vznikne jedna nová. Musí dostať každý zamestnanec výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) a následne tí, ktorých chceme dostanú novú pracovnú zmluvu uzatvorenú s novým zamestnávateľom v novej PO? Ak áno, potom majú všetci zamestnanci nárok na odstupné podľa ZP a kolektívnych zmlúv týchto organizácií? Jedna PO nemá kolektívnu zmluvu, môže sa použiť ustanovenie o odstupnom z vyššej kolektívnej zmluvy?
Za pomóóóc ďakujem .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    No to, či Tvoji zamestnanci skončia pracovný pomer a následne znova uzatvoria s niekym iným závisí od toho, či pri vzniku novej organizácie prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov voči prevedeným zamestnancom na nového zamestnávateľa. (pozri §§ 27-31 Zákonníka práce). V prípade, že prechádzajú, všetci pokračujú podľa starých pracovných zmlúv a Vy si dáte do poriadku papiere na poisťovniach a úradoch. Ak máte záujem s niektorými ukončiť pracovný pomer, ukončíte ho štandardne podľa zákonníka práce.
    Ak však práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov na novú organizáciu neprechádzajú, musíte ukončiť pracovný pomer so všetkými zamestnancami, všetkých poodhlasovať z poisťovní, uzatvoriť nové prac. zmluvy a poprihlasovať nanovo aj zamestnancov aj zamestnávateľa. Keďže starý zamestnávateľ ich nebude môcť už zamestnávať zrejme z organizačných dôvodov, takúto výpoveď by mali dostať. (čiže ak máte v kol.zmluve odstupné - tak s odstupným). A potom, ak budú súhlasiť, tak novú pracovnú zmluvu.
    Ja som tento problém riešila už 4 x, vždy som sa zaprisahávala, že to robím už naposledy, ale vždy som to nakoniec dotiahla. Dohodli sme sa tak, že zamestnanci ukončili pracovný pomer dohodou bez uvedenia dôvodu a následne podpísali pracovnú zmluvu pre nového zamestnávateľa za rovnakých mzdových podmienok a samozrejme bez skúšobnej doby. My sme ale nemali kolektívnu zmluvu. Ty nesmieš zabudnúť v prvom prípade informovať zástupcov zamestnancov o prechode práv a povinností a v druhom prípade o výpovediach.
    Čo sa týka kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa - ak ste sa k nej prihlásili, môžete podľa nej v tej jednej organizácii postupovať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.