Zavrieť

Porady

platenie najomneho mesiac dopredu?

Na poslednej bytovej schodzi nam bolo povedane, ze nas panelak bude mat samostatny ucet a je potrebne na neho zaslat do konca juna o jeden mesacny najom viacej. Je to naozaj? Podla akeho zakona? Doteraz sme platili za dany mesiac v tom mesiaci. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evuš je offline (nepripojený) evuš

    evuš
    Platba vopred za nájom je normálka cca 20 rokov....
    vierka26 ja som to takto pochopila ked nam to povedali, som len laik..moze to byt nakoniec uplne inak

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    182/1993 Z. z.Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o vlastníctve bytov a nebytových priestorov

    § 10

    (1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy. Pri určení preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní zohľadniť mieru využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi nebytových priestorov a garáží v dome.

    (6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.
    sito Každý vlastník by si mal uvedomiť, že ročné vyúčtovanie sa mu robí voči dvanástim úhradám. Jedna úhrada, posledná predpísaná zostáva správcovi v talóne. Podstatné je to až vtedy, keď sa mení vlastník bytu. Odchádzajúci má k dátumu zmeny vlastníka jednu platbu naviac, ktorú mu musí správa dome vyúčtovať pri ročnom vyúčtovaní k 31.5. po ukončení predošlého roka. Nový vlastník k dátumu vlastníctva bytu uhradí dve predpísané úhrady za užívanie bytu. Tak ako je uvedené vyššie. Samozrejme, že v predpise za užívanie bytu je zahrnutý aj poplatok za správu domu, ktorý sa uhrádza spolu s uvedenými platbami v zákone.

    Ono to bolo už v prvom znení zákona. Ale, aj u nás sa to doplácalo až v roku 2004, vtedy si to správca všimol pri novele zákona. Akurát poplatok nebol rozdelený na dve časti Fond prevádzky a služby ako je teraz.
    vierka26 ano, preto nerozumiem preco nam povedali cely najom
    avalik citala si ten § cely? v mojej odpovedi mas konkretne ods. a zameraj sa na slovo vopred

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Určite ide o nájomné? Nejde náhodou o platby do fondu oprav?
    Je to podľa zakona a táto zmena platí uz viac ako rok.
    Nie je mi jasne, prečo vy k tomu pristupujete až teraz.

    Myslím, ze ide o zakon o vlatnictve bytov a nebytových priestorov.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vierka26 ved presne toto mi nejde ho hlavy..este som sa suseda pytala ci aj on to tak pochopil, ze cely najom..tiez si myslim, ze len do fondu oprav...len ide o to, ze teraz nevieme ako platit..Vraj doteraz, to nebolo nutne, a sa oddialovalo.
    avalik si najomnik alebo vlastnik bytu?
    vierka26 vlastnik
    avalik takze v mojej odpovedi mas citovane, ze je povinnost platit vopred
    vierka26 uz rozumiem, dakujem pekne
    sito Nie oni, vlastníci, správa domu, štatutár, správca ... až teraz ?
      zbaliť

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    Robilo sa to tento rok všade. Tiež sme platili na mesiac, v ktorom sme uhrádzali mesačnú sumu za byt. My sme mohli do októbra 2014 zaplatiť aj po čiastkach tú jednomesačnú platbu, ale teraz už platíme napr. v januári na február.

    platenie najomneho mesiac dopredu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.