Zavrieť

Porady

Dobierka a DPH

Milí Poraďáci,
chcela by som sa opýtať, prišla nám faktúra za prístroje poštou na dobierku,pričom zvlášť sú uvedené prístroje cca 23700,-, zvlášť poštovné a balné 100,- a z celkovej sumy tj.23800 bolo počítané DPH. Práve tomu DPH nerozumiem, prečo bolo počítané aj z poštovného, veď Poštovné je podľa §28 zákona o DPH oslobodené???

Ešte sa chcem opýtať či som to dobre zaúčtovala:
prístroje 23 700,- 501AE/211
poštovné 100,- 518 AE/211
DPH 343AE/211? dobierka bola hradená v hotovosti z pokladne..

ďakujem za vyjadrenia
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    libus72
    Milí Poraďáci,
    chcela by som sa opýtať, prišla nám faktúra za prístroje poštou na dobierku,pričom zvlášť sú uvedené prístroje cca 23700,-, zvlášť poštovné a balné 100,- a z celkovej sumy tj.23800 bolo počítané DPH. Práve tomu DPH nerozumiem, prečo bolo počítané aj z poštovného, veď Poštovné je podľa §28 zákona o DPH oslobodené???
    Oslobodené sú iba služby vykonávané v zmysle zákona o poštových službách a dodávateľ ich nevykonáva. V prípade, že dodávateľ požaduje úhradu svojich nákladov súvisiacich s dodaním tovaru, vstupujú do základu dane podľa § 22 ZDPH. Faktúra je vystavená správne.
    libus72
    Ešte sa chcem opýtať či som to dobre zaúčtovala:
    prístroje 23 700,- 501AE/211
    poštovné 100,- 518 AE/211
    DPH 343AE/211? dobierka bola hradená v hotovosti z pokladne..
    Nie. Poštovné je vedľajším nákladom obstarania a vstupuje do hodnoty obstaraných prístrojov. Jednou z možností účtovania je 501AE na vedľajšie náklady. Ešte podotázka: Nebolo by vhodnejšie účtovať kúpu prístrojov cez účet 321 - dodávatelia?

    P.S.:
    ... ešte je aj možnosť účtovania prístrojov ako dlhodobého majetku. Ale na to sa Vaša otázka nezameriava.

    libus72 je offline (nepripojený) libus72

    libus72
    Nie. Poštovné je vedľajším nákladom obstarania a vstupuje do hodnoty obstaraných prístrojov. Jednou z možností účtovania je 501AE na vedľajšie náklady. Ešte podotázka: Nebolo by vhodnejšie účtovať kúpu prístrojov cez účet 321 - dodávatelia?

    ďakujem za odpoveď, a prečo si myslíte že by bolo vhodnejšie účtovať kúpu prístrojov cez účet 321 aj keď to išlo z pokladne?...

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    libus72
    Nie. Poštovné je vedľajším nákladom obstarania a vstupuje do hodnoty obstaraných prístrojov. Jednou z možností účtovania je 501AE na vedľajšie náklady. Ešte podotázka: Nebolo by vhodnejšie účtovať kúpu prístrojov cez účet 321 - dodávatelia?

    ďakujem za odpoveď, a prečo si myslíte že by bolo vhodnejšie účtovať kúpu prístrojov cez účet 321 aj keď to išlo z pokladne?...
    Aj z pokladne sa dá zaúčtovať 321/211. Ostatné je na interných postupoch ... prikláňam sa k analytickému sledovaniu fakturovaných dodávok cez účtovné saldokonto ... sú na to rôzne dôvody. Je to interná záležitosť firmy, v prípadoch, kedy nedochádza k časovému nesúladu medzi vznikom záväzku a jeho úhradou. Vždy záleží aj na druhu a dni vzniku vzniku účtovného prípadu.

    michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

    michelle84
    Dobry den, potrebujem poradit. V decembri som vystavovala fakturu, posielali sme material na dobierku nasmu odberatelovi. Fakturovali sme material + dobierku. Dobierka mala byt aj s dph alebo oslobodene od dph? A este sa chcem opytat, na ktory ucet mam uctovat dobierku. Ci na 602 alebo 648. Dakujem velmi pekne za pomoc.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    michelle84
    Dobry den, potrebujem poradit. V decembri som vystavovala fakturu, posielali sme material na dobierku nasmu odberatelovi. Fakturovali sme material + dobierku. Dobierka mala byt aj s dph alebo oslobodene od dph? A este sa chcem opytat, na ktory ucet mam uctovat dobierku. Ci na 602 alebo 648. Dakujem velmi pekne za pomoc.
    Sú to služby spojené s predajom materiálu, teda fa s dph, tieto služby(dobierka) vstupujú do ceny materiálu, účet 642AE.
    Naposledy upravil Tweety : 02.01.07 at 07:09

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    michelle84
    Dobry den, potrebujem poradit. V decembri som vystavovala fakturu, posielali sme material na dobierku nasmu odberatelovi. Fakturovali sme material + dobierku. Dobierka mala byt aj s dph alebo oslobodene od dph? A este sa chcem opytat, na ktory ucet mam uctovat dobierku. Ci na 602 alebo 648. Dakujem velmi pekne za pomoc.
    Účet 642 a fakturujete s DPH.

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Tweety
    Sú to služby spojené s predajom materiálu, teda fa s dph, tieto služby(dobierka) vstupujú do ceny materiálu, účet 642AE.
    Ja mám to isté s tovarom. Účtujem 311/604 AE v súčte za tovar + vyčíslenú dobierku spolu. Predpokladám, že účtovanie je OK na 604. Ale musím rozlíšiť analyticky samotné tržby z predaja tovaru a zvlášť dobierku? alebo radšej čo najpodrobnejšie:
    "Tržby z predaja tovaru - tuzemsko" 604100 (tak to mám)
    "Tržby z predaja tovaru - zahraničie CZ" 604200 (to mám)
    "Poštovné a balné" 604200
    "Dobierka" 604300
    "prepravné a dobierečné" 604400 ??? Alebo dať 604200+604300+604400 do jedného účtu 604300 a nazvať ho napr. Tržby súvisiace s predajom tovaru ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.