Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - robiť alebo nerobiť ročné zúčtovanie?

Neviem, či si mám podať zúčtovanie na zdravotné poistenie, môžete mi, prosím vás, poradiť?
V roku 2006 som bola - od 1.1.06 - 19.7.06 evidovana na UP, ale rozhodnutim sudu bolo zrusene ukoncenie mojho pracovneho pomeru a preto ma zamestnavatel spatne prihlasil za obdobie od 1.1.06 - 31.8.06. Kedze UP moju evidenciu nemohol zrusit, tak som za obdobie 1.1. - 19.7. vedena v zdravotnej poistovni aj ako evidovana aj ako zamestnana. Zamestnavatel mi za obdobie 1.1. - 31.8. vyplatil nahradu mzdy 55000,--. Vyplatil mi ju jednorazovo (aj odvod zo ZP urobil jednorazovo), ale v plnej vyske (z celej sumy 55000,--). Od 1.9.06 - 30.10.06 som bola znovu evidovana na UP a od 31.10.06 - 31.12.06 som bola v ZP vedena ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov.
Aby som to zhrnula:
1. 1.1. - 19.7. evidencia UP
2. 1.1. - 31.8. zamestnanec s prijmom 55000,--
3. 1.9. - 30.10. evidencia UP
4. 31.10 - 31.12. poistenec statu (osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov).

Moj problem spociva v tom:
1. podavat vobec rocne zuctovanie ZP, ked som sice mala prijem Sk 55000,--, ale odvod bol urobeny z celej sumy?
2. Ak ano, ake tlacivo mam pouzit?
3. Ako ma zamestnavatel urobit potvrdenie o prijme, ked cela suma bola vyplatena jednorazovo - jednou sumou alebo rozpisat po mesiacoch?

Dakujem za odpovede.
Naposledy upravil vava5 : 13.05.07 at 16:16
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Začnem od konca.
    3. Zamestnávateľ urobí potvrdenie tak, ako to vykázal, t.j. ak vykázal celú sumu v 1 mesiaci, uvedie ten príjem iba do 1 mesiaca.

    a) Ak zamestnávateľ uvedie tú sumu v 1 riadku, musíte robiť RZZP, keďže ako zamestnanec ste mala kolísvý príjem (bola suma zaplatená a aj odvod urobený iba v 1 mesiaci, ostatné mesiace 0). Nie je pritom podstatné, že zamestnávateľ odvod urobil z celej sumy.

    b) Ak zamestnávateľ uvedie tú sumu vo viacerých riadkoch, RZZP nerobíte ak ani v 1 riadku nie je suma nad 47475 Sk, čo bz bolo pre Vás veľmi výhodné - čítajte ďalej.

    Ak pôjde o prípad a), problém je s tou evidenciou na ÚP počas zamestnania - bolo by vhodné ju zrušiť. Inak vzniká problém, že ako poistenec štátu podľa §11 ods.8 písm. k) a q) máte za túto dobu príjem vyšší ako 1/2 úhrnu minimálnych miezd, čo spôsobí, že v čase, kedy ste nebola zamestnancom (9-12/2006) ste sa stala samoplatiteľom a budete musieť doplatiť za túto dobu poistné vo výške 2353 Sk. Ak sa nedá zrušiť evidencia na ÚP, musíte robiť tlačivo X +XA, XC, v XC uvediete obdobie od 1.9. do 31.12. a v II. oddieli v mesiacoch 9-12 VZ 4522, spolu 18088 Sk.
    Ak by ste nebola evidovaná na ÚP do 31.8., tak by stačilo tlačivo A a nič by ste nedoplácala.

    Ak by šlo o prípad b), tak RZZP robiť nemusíte a problémy s evidenciou na ÚP Vás netrápia.

    Zdravotné poistenie - robiť alebo nerobiť ročné zúčtovanie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.