Zavrieť

Porady

odpis starej pohľadávky a základ dane s tým spojený

som szčo, účtujem v jednoduchom účtovníctve a mám pohľadávky (z roku 2005 neuhradené faktúry) u jednej sro v sume 700,000 €. minulý rok som na nich podala konkurz (zaplatila som poplatok) a súd konkurz zastavil a potom vymazal ex offo danú spoločnosť pre nemajetnosť. môžem dané pohľadávky cez interný doklad odpísať (samozrejme s priložením dokumentov z obchodného vestníka a orsr, z uznesenia súdu atď.) a bude to mať nejaký vplyv na základ dane. v minulom roku sme v strate -5000 €. prosím o odpoveď a vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Odpíšeš pohľadávku podľa § 19 ods.2 písm.h bod 1:
    1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zastavil konkurzné konanie pre nedostatok majetku, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate, a to aj u daňovníka, ktorý neprihlásil pohľadávku, ale sa preukáže uznesením súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo uznesením súdu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate,
    - -

    Bez dopadu na základ dane.
    Odpis urobíš podľa Postupov účt. v JU na zákl. § 14 ods.3.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    nnanii Dobrý deň,

    V súlade s § 17 ods. 12 písm. b) zákona o dani z príjmov základ dane daňovníka s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, sa pri vyradení pohľadávky z účtovníctva zvýši o sumu vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo pri pohľadávke nadobudnutej postúpením o sumu vo výške obstarávacej ceny pohľadávky okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a v § 19 ods. 2 písm. i) zákona o dani z príjmov.

    Toto mi odpisala pani z drsr, pre moju 100% istotu, hovori o tom istom ako ty?
    Andyke Však Ti len potvrdili, čo som napísala.
    Pri odpise pohľadávky v JU sa zvyšuje základ dane podľa § 17 ods.12 písm.b.
    Výnimka: Ak spĺňaš podmienky uvedené v § 19 ods.2 písm. h (1.-5.bod) a písm.i (Pozn. pre písm.i - iba do 31.12.2014) , tak tieto pohľadávky odpíšeš bez vplyvu na základ dane.
    nnanii Ďakujem
      zbaliť

    odpis starej pohľadávky a základ dane s tým spojený

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.