Zavrieť

Porady

Podiely na zisku - preddavky

O podieloch na zisku sa tu už popísalo veľa, ale ja sa pýtam, či je možné aby si spoločníci vyplatili teraz v decembri preddavky ako podiely na zisku za rok 2004, pretože je zrejmé, že v roku 2004 firma dosiahne zisk. Háčik je ale v tom, že ešte z r. 2003 nám vysí nejaký zisk.
Usporiadat
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

S.r.o. nesmie podľa §123 ods.2 OZ vyplácať preddavky na podiely na zisku.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Súhlasím s Ingi.... nesmú sa vyplácať preddavky na podiely na zisku.
Mne nie je zrejmá vec so ziskom z roku 2003 a predchádzajúcimi. Môže si firma v roku 2005 vyplatiť podiel na zisku za rok 2004, ak ešte má nerozdelený zisk z rokov 2003 a predchádzajúcich???
0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

A čo ak aby sme to dali ako pôžičku spoločníkom???? a zaúčtovali na 355 ??? Len neviem čo s tým ziskom z r. 2003.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Dievčatá, tak toto ma tiež dosť trápi. Ale keď bude rozhodnutie VZ, že zisky za roky 2003 a menej zostávajú na 428 a zisk za rok 2004 sa rozdelí, malo by to byť v poriadku, nie?
Bolo by fajn, keby sa ešte niekto pripojil.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

A podiel na zisku za rok 2004 sa môže vyplatiť už 1.1.2005, alebo až po účtovnej uzávierke???
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

100% až po schválení ÚZ a rozhodnutí VZ o rozdelení zisku.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Myslím, že podiely na zisku za rok 2004 sa môžu po schválení ÚZ VZ rozdeliť. Mám tiež ten prípad a myslím, že nerozdelený zisk do roku 2003 tam nechám a rozdelím len zisk vytvorený v roku 2004. Rada by som vedela, či to môžem urobiť vo viacerých splátkach, pretože po zaplatení dame a preddavkov tam asi nezostane toľko, aby sa zisk vyplatil spoločníkovi .
0 0
Marian Marian

Marian je offline (nepripojený) Marian

Ad Baranovicova:
Splátky sú možné. Po schválení rozdelenia zisku Vám vznikne záväzok voči spoločníkom na účte 364, ktorý rozpúšťate pri vyplácaní
364/221
alebo
364/211
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Marian
Splátky sú možné. Po schválení rozdelenia zisku ...
Marián, sám píšeš, že splátky sú možné po schválení rozdelenia zisku, ale otázka znela, či si môžu v decembri roku 2004 vyplatiť nejaký preddavok na podiel na zisku, ktorý za rok 2004 pravdepodobne dosiahnu. Tak toto nie je možné. Najprv musí byť valná hromada o schválení účtovnej závierky, potom rozdelenie zisku a potom hurá do vyplácania :-) ... toto všetko bude, predpokladám, až v roku 2005 :-)
Pekný deň
0 0
maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

My sme zisky z r. 2002 a 2003 nechali na 428, tohto ročný zisk si už chcú spoločníci rozdeliť po schválení. Audítor povedal, že je to v poriadku a zisky r 2002 a 03 ostanú v majetku. Ten "preddavok" sme teraz riešili ako pôžičku spoločníkom 355.
0 0
Marian Marian

Marian je offline (nepripojený) Marian

Vladan,
Nie, vopred sa nič vyplatiť nesmie. Predsa sa ešte nevie, či VZ niečo rozdelí. Mal som na mysli prípad, keď napr. 20.03.2005 VZ rozhodne o rozdelení, ale hneď nie sú peniaze. Potom splátky sú možné napr. 1.4.2005-50%, 30.8.2005-40%, 10.1.2006-10%.
0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

maja
My sme zisky z r. 2002 a 2003 nechali na 428, tohto ročný zisk si už chcú spoločníci rozdeliť po schválení. Audítor povedal, že je to v poriadku a zisky r 2002 a 03 ostanú v majetku. Ten "preddavok" sme teraz riešili ako pôžičku spoločníkom 355.
Super Majka, si ma potešila, že to takto môže byť. Ešte by ma zaujímalo, čo to znamená, že ak má byť zisk použitý na investičný rozvoj spoločnosti. Na čo všetko sa to dá použiť a ako zaúčtovať.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

ad. Marian
ďakujem za zodpovedanie môjho problému. Teoreticky - čo sa dá urobiť so ziskom minulých období, ktorý sa tam nahromadil do r.2003? Želám pekný deň
0 0
stanca stanca

stanca je offline (nepripojený) stanca

Ja by som sa taktiež pripojila k otázke čo s nerozdeleným ziskom z min. rokov - ...,2002,2003, zisk za rok 2004 sa bude vyplácať, ale ako by sa dal bez zdanenia použiť zisk z predchádzajúcich období. Veľa sa píše o tom, že sa dá použiť na investičný rozvoj spoločnosti, ale ako to urobiť a zaúčtovať? Vie niekto poradiť?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Návod na použitie 355 mi teraz pomohol. Nebude však v mojom prípade toto riešenie vyzerať nápadne, ak ešte firma nevrátila spoločníkovi jeho pôžičku?
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Podla mojich poznatkov zisk vyplateny za roky starsie ako rok 2004 sa musia zdanit u zdroja. Zo zdanenia vypadli podiely na zisku prvykrat vytvoreneho a vyplateneho az za rok 2004 po schvaleni uzavierky za rok 2004 a zapisu VZ o jeho rozdeleni do RF a ostatne veci, lebo nie cely zisk sa musi vyplatit spolocnikom.
0 0
stanca stanca

stanca je offline (nepripojený) stanca

Veď o to ide, napr. zisk za rok 2003 je rozdelený takto:
zisk 100.000.--
z toho: 10.000,-- RF
50.000,-- podiel na zisku vyplatný spoločníkovi
40.000,-- preúčtovaný na 428-čku a ponechaný na budúci rozvoj spoločnosti

ako by som z tej 428-čky mohla čerpať napr. na nákup investičného majetku. Ako sa to rieši účtovne?
0 0
ivan01 ivan01

ivan01 je offline (nepripojený) ivan01

ad.paula - a prečo tú "zálohu" nevyplatíš jednoducho vrátením požičky ?
ad.janca - pri vyplácaní nerozd.ziskov spred r. 2004 sa nezdanujú u zdroja. Príjemca si musí podať daň.priznanie.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

to ivan01:
opravujem sa v starych rokoch sa to zdanovalo u zdroja osobitnou sadzbou dane. Prijemca poda DP, nakolko je to prijem podliehajuci dani, vchadza do ZD v roku, kedy bude vyplateny. Mas pravdu.
Omluvam sa vsetkym.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

to: ivan01 - asi veru tak vyriešime časť sumy , posuniem šéfom riešenia z príspevkov k tejto téme
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať