Zavrieť

Porady

SZCO nemusi platit do soc. poistovne????

Prosim o radu.
Od 1.7.2007 do 31.12.2007 som pozastavil zivnost. Ohlasil DU, odhlasil v soc.poistovni a tu mi bolo pri okienku povedane, ze ak zacnem zasa od 1.1.2008 podnikat musim sa prihlasit znova. Vcera s vyplnenym tlacivom t.j 2.1.2008 mi bolo v soc. poistovni povedane, ze prihlasit sa nemusim az od 1.7.2008 a platit podla danoveho zakladu z roku 2007., alebo sa dobrovolne poistit. Ale ja mam cinnosti stale len na prvy polrok a potom nic. Takze aj tento rok prerusim zivnost od 1.7.2008 do 31.12.2008. A dalsi rok obdobne.
Podla vyjadrenia soc.poistovne tak nemusim platit ziadne odvody do soc poistovne, ale ze sa mi nezapocitaju ziadne roky do dochodku.Mam 52 rokov a doteraz t.j do 1.7.2007 som nepretrzite pracoval a platil odvody. Neviem co man teraz spravit. Ak mozete poradte. Vopred dakujem .
jozef z BA
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Je to tak ako píšete. Ak by ste mali rád vyšší dôchodok zo SP, treba sa prihlásiť na dobrovoľné dôchodkové poistenie. Osobne to ale neoporúčam, radšej ušetrené peniaze rozumne zainvestujte.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    SZčo platí poistné do SP, lebo podla DP za roky 2006, 2007 prekročila hranicu príjmov. Čo v prípade, ak ukončí živnosť napr. koncom novembra 2008 a následne hned v decembri 2008 si znovu živnosť založí. Bude platiť za obdobie od decembra 2008 odvody do SP podla DP z r.2007 alebo nie?

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Melnick Pozri príspevok
    Bude.
    dakujem ti.
    som si aj myslela, no v szčo nevyznám. No rada pre mamičku od pani v SP bola taká, že nebude.
    Naposledy upravil brčko : 27.11.08 at 11:40

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    brčko Pozri príspevok
    dakujem ti.
    som si aj myslela, no v szčo nevyznám. No rada pre mamičku od pani v SP bola taká, že nebude.


    Keby Tvoja mamička nebola SZČO k 1.7. mala by pracovníčka SP pravdu.Povinnosť prihlásenia sa v SP sa posudzuje vždy len k 1.7. a ten, kto v tento deň živnosť nemá, nemá dôvod prihlasovať sa.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Melnick Pozri príspevok
    Keby Tvoja mamička nebola SZČO k 1.7. mala by pracovníčka SP pravdu.Povinnosť prihlásenia sa v SP sa posudzuje vždy len k 1.7. a ten, kto v tento deň živnosť nemá, nemá dôvod prihlasovať sa.
    dakujem,
    čítala som tu nejaké príspevky o tom. No teraz, ked som to potrebovala, som nenašla všetky, lebo myslím, niekedy dávnejšie som čítala príspevok k tomu aj od p. Mihála. No priznám sa, už sa mi viac nechcelo vyhládávať . No a tiež neviem, či tam bol aj takýto prípad, že v priebehu obdobia, ked szčo vznikla povinnosť platiť odvody, zruší živnosť a nanovo založí.

    Hladala som to v zákone o soc poistení, no z toho velmi múdra nie som. Myslím, týka sa toho § 22 ods.1 + ods.4 písm.b.
    Ale asi je to skôr o praktických skúsenostiach alebo lepšom čítaní §§§-ov

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    brčko Pozri príspevok
    SZčo platí poistné do SP, lebo podla DP za roky 2006, 2007 prekročila hranicu príjmov. Čo v prípade, ak ukončí živnosť napr. koncom novembra 2008 a následne hned v decembri 2008 si znovu živnosť založí. Bude platiť za obdobie od decembra 2008 odvody do SP podla DP z r.2007 alebo nie?
    ..podľa mňa nebude , ak dodrží aspon jeden deň nebyť SZČO
    klikni a čítaj od príspevku č. 9.....až do konca
    http://www.porada.sk/t94152-neuznani...odov-szco.html

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    brčko Pozri príspevok
    dakujem ti.
    som si aj myslela, no v szčo nevyznám. No rada pre mamičku od pani v SP bola taká, že nebude.
    brčko - v inej téme sme dosť dlho riešili zrušenie a následné prihlásenie a tam SZČO doplácala odvody. Nechcela som Ťa zmiasť . Prepáč. Bodík vrátim.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Muška dakujem a Melnick neva, aspon sa poučím(e) (teda preštudujem neskôr).
    Mamičku som upozorníla, že nech si počká na viac príspevkov (t.j. názory viac ludí), tak snád si pozrie

    P.s.: maji, ten bodík si mala vrátiť muške a nie mne
    Naposledy upravil brčko : 28.11.08 at 18:22

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Muška Pozri príspevok
    ..podľa mňa nebude , ak dodrží aspon jeden deň nebyť SZČO
    klikni a čítaj od príspevku č. 9.....až do konca
    http://www.porada.sk/t94152-neuznani...odov-szco.html
    Dobrý recept, ako sa môžu všetci SZČinní zbaviť odvodovej povinnosti.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Až doteraz som žila v presvedčení, že zbaviť sa odvodovej povinnosti do SP je možné iba za predpokladu, že nebudem považovaná za SZČO k 1.7 bežného roka. (§21 ods.1 a 2 zákona) ani ma nenapadlo,že tak môžem urobiť hocikedy.. Sladká nevedomosť

    aicul je offline (nepripojený) aicul

    aicul
    Brčko, ďakujem za ochotu. Odhlásila som živnosť k 28.11 a prihlásila 1.12. Na SP som sa odhlásila a hneď prihlásila k 1.12 ako DNPO, posudzujú ma ako novú SZČO a tým pádom nie som povinná platiť povinné odvody do SP.Podmienkou je minimálne jeden deň nebyť SZČO. Ak jeden deň odhlási a druhý nahlási, tak to neplatí. Dám vám vedieť aké to malo pokračovanie. Nabudúce.

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Podobná a aktuálna téma:... práve sme riešili a nič nedoriešili v prípade jedného môjho známeho, ktorý tiež mal prerušenú živnosť v mesiacoch 6-11,teda 1.7.2008 nebol SZČO, po šiestich mesiacoch obnovenú a v domnienke, že ak oznamuje do zdravotnej poisťovne ako SZČO - koniec prerušenia, učinil tak aj do SP.
    Čo teraz? Výpis z DP nemá odovzdaný a ak nemusí a ani nechce platiť odvody. Ako zrušiť prihlášku? Ako má postupovať ďalej?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.