Zavrieť

Porady

danove priznanie s osobnym uctom

dobry den,
mam takyto problem...mam zivnost necely rok a teraz v marci budem podavat prve danove priznanie. pracujem v tretom sektore, kde fungujem na dennej baze akoby zamestnanec, t.j. mam stabilny mesacny prijem, ktory si vsak musim ako zivnostnik fakturovat. pri zakadani zivnosti mi nebolo odporucene, aby som si zriadi vlastny ucet pre zivnost a teda tento prijem mi chodi na moj osobny ucet.
moja otazka je, ako si budem teraz robit danove priznanie. kdesi som sa docital, ze vsetky pohyby na ucte budem musiet nejak vydokladovat. mohli by ste mi, prosim, objasnit co presne to znamena?
z tohto uctu minam peniaze na beznu spotrebu a nemam teda samozrejme doklady o kazdom jednom pohybe na ucte za cely rok. zaroven mi nan chodi aj stipko, lebo som doktorand.
identifikovat prijem, ktory som dostal ako zivnostnik, t.j. ten, ktory by som mal zdanit, by pre mna nebol problem, lebo tych poloziek za rok bolo malo, otazka je, aky ma na to pohlad danovy urad a ako to vydokladovat.
vdaka za cenne rady.
miso
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Vedieš účtovníctvo, alebo si budeš uplatňovať zo živnosti paušálne výdavky ?

Nahlásil si osobný účet, využívajúci na podnikanie. na daňový úrad ?
0 0
miso99 miso99

miso99 je offline (nepripojený) miso99

dobry den, nevediem si uctovnictvo, ale neviem presne, co su pausalne vydavky...
mozno to vyznie hlupo, ale neviem, ci som si nahlasoval ten ucet. na zivnostenskom urade som vyplnil potrebnu dokumentaciu, aby ma zaregistrovali, z danoveho uradu som na zaklade toho automaticky dostal DIC a velmi som sa o dalsie veci nestaral. cize ak sa to nenahlasovalo nejak automaticky pri vzniku zivnosti, tak ho zrejme nahlaseny nemam.
vdaka
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Bez urážky, nevedieš si účtovníctvo. Nevieš čo sú paušálne výdavky.
Zdaniť musíš každý príjem, ktorý ti prišiel za úhradu FA alebo iný zdaniteľný príjem.
A vieš čo je pojem účtovníčka ? Je to lacnejšia varianta ako event. pokuta pri neznalosti zákona o účtovníctve, zákona o dani z príjmov a podobných zákonov.
1 0
miso99 miso99

miso99 je offline (nepripojený) miso99

ved ani netrdim, ze v tom mam poriadok. inak by som sa nemusel pytat na rady.
ok, to znamena, ze sa preukazem fakturami ktore som vystavil a na vypisoch z uctu ukazem prijmi, ktore su na tieto faktury naviazane a to je vsetko?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

miso99 Pozri príspevok
ved ani netrdim, ze v tom mam poriadok. inak by som sa nemusel pytat na rady.
ok, to znamena, ze sa preukazem fakturami ktore som vystavil a na vypisoch z uctu ukazem prijmi, ktore su na tieto faktury naviazane a to je vsetko?
ani zďaleka.
0 0
miso99 miso99

miso99 je offline (nepripojený) miso99

no to je smutne...cize, co este? vdaka kazdemu ochotnemu skusenemu prispievatelovi za odpoved
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

miso99 Pozri príspevok
no to je smutne...cize, co este? vdaka kazdemu ochotnemu skusenemu prispievatelovi za odpoved
Mišo, bez srandy - rada odpoviem každému, kto aspoň trošku vie, na čo sa pýta. Ty nemáš ani šajnu o účtovníctve a daniach a chceš si sám robiť DP. Chceš robiť na pokuty ?
0 0
miso99 miso99

miso99 je offline (nepripojený) miso99

no prave ze nechcem. uz som si robil nejake DP, ale nie ako zivnostnik. vtedy to slo pomerne lahko. zozbieral som si vsetky rocne zuctovania od zamestnavatelov, dohody atd, dal to dokopy a vyratal dan, vyplnil formular a bolo. trochu som asi ocakval, ze ako zivnostnik to budem robit obdobne. takze pytam sa najma preto, aby som sa vyhol nejakym problem - ak sa im este vyhnut da. je pravda, ze o tom vela ponatia nemam, ale tak to preto, ze som s tym nikdy moc nerobil. takze ak vies o nejakom suhrnom vyklade, tak si ho rad precitam. resp., ak by si bola ochotna mi to napisat, budem ti vdacny...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

miso99 Pozri príspevok
no prave ze nechcem. uz som si robil nejake DP, ale nie ako zivnostnik. vtedy to slo pomerne lahko. zozbieral som si vsetky rocne zuctovania od zamestnavatelov, dohody atd, dal to dokopy a vyratal dan, vyplnil formular a bolo. trochu som asi ocakval, ze ako zivnostnik to budem robit obdobne. takze pytam sa najma preto, aby som sa vyhol nejakym problem - ak sa im este vyhnut da. je pravda, ze o tom vela ponatia nemam, ale tak to preto, ze som s tym nikdy moc nerobil. takze ak vies o nejakom suhrnom vyklade, tak si ho rad precitam. resp., ak by si bola ochotna mi to napisat, budem ti vdacny...
Mišo, tých všelijakých povinností je neúrekom. Tisícky príspevkov na porade, ale najlacnejšie riešenie, ak nechceš platiť pokuty - je nájsť si zodpovednú účtovníčku (na jednu pokutu za nenahlásený bankový účet na DU si si už zrejme zarobil). DP živnostníka nie je športka, kde budeš triafať čísla do jednotlivých riadkov.

V akej oblasti podnikaš ? Skôr než začneš vyplňovať DP sa musíš rozhodnúť, čo bude pre teba z hľadiska daní a odvodov výhodnejšie - či skutočné výdavky (vedenie účtovníctva) alebo paušál. Na túto tému sú tu tisícky príspevkov, naozaj žiadna účtovníčka na porade nemá tolko času, aby ti všetko podrobne rozpisovala.
0 0
miso99 miso99

miso99 je offline (nepripojený) miso99

ok, chapem. a ake vysoke su cca tie pokuty?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
http://www.porada.sk/t180078-p8-zhrn...ml#post1936084 prehľad v krátkosti

http://www.zakon.sk/Main/Download.as...11c153z547.pdf zákon o účtovníctve

Daňový poriadok - prečítajte § 154 a 155
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/danovy-poriadok/

Netvrdím, že máte rozsiahle účtovníctvo, ale pre drobného podnikateľa je aj čiastka napr.333 euro dosť
Naposledy upravil Zita5 : 18.02.12 at 17:29
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
miso99 Pozri príspevok
dobry den,
mam takyto problem...mam zivnost necely rok a teraz v marci budem podavat prve danove priznanie. pracujem v tretom sektore, kde fungujem na dennej baze akoby zamestnanec, t.j. mam stabilny mesacny prijem, ktory si vsak musim ako zivnostnik fakturovat. pri zakadani zivnosti mi nebolo odporucene, aby som si zriadi vlastny ucet pre zivnost a teda tento prijem mi chodi na moj osobny ucet.
moja otazka je, ako si budem teraz robit danove priznanie. kdesi som sa docital, ze vsetky pohyby na ucte budem musiet nejak vydokladovat. mohli by ste mi, prosim, objasnit co presne to znamena?
z tohto uctu minam peniaze na beznu spotrebu a nemam teda samozrejme doklady o kazdom jednom pohybe na ucte za cely rok. zaroven mi nan chodi aj stipko, lebo som doktorand.
identifikovat prijem, ktory som dostal ako zivnostnik, t.j. ten, ktory by som mal zdanit, by pre mna nebol problem, lebo tych poloziek za rok bolo malo, otazka je, aky ma na to pohlad danovy urad a ako to vydokladovat.
vdaka za cenne rady.
miso
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok
10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.


Skúste pouvažovať nad paušálnymi výdavkami 40% .Myslím, že ak pracujete na živnostenský list , tak by Vám to aj pomohlo .
Ale sankciu za nenahlásenie BU môžete dostať .
2 0
miso99 miso99

miso99 je offline (nepripojený) miso99

zita, dakujem za tieto informacie.
0 0
katarinqua katarinqua

katarinqua je offline (nepripojený) katarinqua

Daňové priznanie s osobným účtom?
Je možné, že by používal podnikateľ - SZČO - len osobný účet, za predpokladu, že si v DP uplatňuje paušálne výdavky, vedie si evidenciu príjmov, výdavkov, príp. majetku?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
katarinqua Pozri príspevok
Daňové priznanie s osobným účtom?
Je možné, že by používal podnikateľ - SZČO - len osobný účet, za predpokladu, že si v DP uplatňuje paušálne výdavky, vedie si evidenciu príjmov, výdavkov, príp. majetku?
Možné to je. Nikde nie je striktne zakázané používať osobný účet. Je vždy na každom podnikateľovi ako sa rozhodne. Na začiatok podnikania stačí aj súkromný, no ak sa mu to rozbehne, možno doporučím podnikateľský účet.
0 0
katarinqua katarinqua

katarinqua je offline (nepripojený) katarinqua

Ďakujem za odpoveď, čiže do DP si v tom prípade SZČO uvedie číslo osobného bankového účtu?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katarinqua Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, čiže do DP si v tom prípade SZČO uvedie číslo osobného bankového účtu?
ano. Nahlásil tento účet na DU ?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
katarinqua Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, čiže do DP si v tom prípade SZČO uvedie číslo osobného bankového účtu?
áno presne tak.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
katarinqua Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, čiže do DP si v tom prípade SZČO uvedie číslo osobného bankového účtu?
Uvedie do DP tie bankové účty, ktoré používa v súvislosti s podnikaním a na ktoré sa mu pripisujú platby za úhrady faktúr z podnikateľskej činnosti a pod.
0 0
katarinqua katarinqua

katarinqua je offline (nepripojený) katarinqua

Ďakujem za odpovede, čo sa týka nahlasovania osobného bank. účtu na DÚ (veronikasad) - to sa deje prostredníctvom DP za príslušný rok, či iným spôsobom?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať