Zavrieť

Porady

Pár otázok k začiatku podnikania

Čaute,

aby som sa predstavil, volám sa Miroslav Fitoš, mám 17 rokov a o pár mesiacov dovŕšim 18 rokov a veľmi rád by som sa pustil do podnikania. Už nejaký čas sa zaujímam o tvorbu web stránok prípadne marketing tak by som rád svoje skúsenosti nejak využil. Čoho sa však obávam sú však všetky tie povinnosti o ktorých skoro nič neviem.

Je možné, že tieto otázky tu už boli, no rád by som vedel ako je to v súčasnosti.

1) Čítal som, že:
"Platcom sa stávaš pri poskytnutí alebo prijatí služby/tovaru v rámci EU a platcom sa nemusíš stať pri prijatí a poskytnutí služby/tovaru z tretích krajín..."
A keďže chcem využívať napríklad Google Adsense, ktorá má pobočku niekde v Írsku tak sa budem musieť stať platcom DPH, chápem tomu správne?

2) Aké mám povinnosti, keď sa stanem dobrovoľným platcom DPH? Aký je rozdiel medzi tým, keď som platca DPH a keď nie som?(teda okrem toho, že budem platiť DPH )

3) Čo všetko musím ako živnostník robiť? Okrem daňového priznania musím niečo vyplňovať? Čo sa týka účtovnictva, stačí keď si budem odkladať faktúry a raz ročne to hodím nejakej útočníčke?

4) Je ešte niečo na čo by som nemal zabudnúť?

Ďakujem veľmi pekne za každú odpoveď...

M.Fitoš
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evho je offline (nepripojený) evho

    už len invalidná dôchodkyňa evho
    Mirko, tvoje obavy o platení DPH sú neopodstatnené. Nová novela o DPH sa týka iba už registrovaných platcov DPH. Pokiaľ začneš podnikať a dosiahneš obrat 100000 EUR (posledných 12 mesiacov podnikania) tak už budú zákony zmenené a to ťa nemusí teraz trápiť. Ak sa staneš SZČO, tak si nájdi účtovníčku ("útočníčku"?) tá ti poradí, ak jej nič nebudeš hádzať, ale slušne požiadaš o radu a pomoc. Posmešných a arogantných ľudí je už neúrekom a ty sa na trhu musíš naučiť správať dôstojne, diplomaticky, .... atď. Držím ti palce, aby si vykročil správnym smerom.

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Tak teda ja Ti odpoviem.Predpokladám,že ešte chodíš do školy.Takže ak chceš podnikať,začni robiť najprv to,na čo si zvyknutý a síce čítaj a študuj.Poradu.Začni hore a skonči dole,pozri si zákony týkajuce sa daní a odvodov a hlavne dôkladne,ale skutočne dôkladne prečítaj témy o exekutoroch.A potom sa rozhodni.Skôr nie.A ver mi,je to dobrá rada.

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Je mi veľmi sympatické, ako pekne si sa predstavil. No naozaj ako píše BXLmiami, skôr než sa vrhneš na podnikanie, naozaj najprv si pozri zákon o dani z príjmu, zákon o DPH.... Tu na Porade nájdeš toho ozaj veľa popísaného a hlavne vysvetlého. A ak sa rozhodneš vážne pre podnikanie, naozaj najdôležitejšia osoba, ktorá by ťa mala sprevádzať tvojimi podnikateľskými krôčkami bude práve tvoja účtovníčka. Viem o čom píšem.

    Dubak2000 je offline (nepripojený) Dubak2000

    Dubak2000
    ak sa nic nezmenilo tak by si mal byt platcom DPH zo slusieb z poskytnutych/prijatych z krajin EU. Ja nie som uctovnik takze to viem len priblizne. Ale mam sro kde to tiez tak mame a najme preto, ze platime google za adwords a tam musime DPH platit na Slovensku. Ale ako tu uz radili je dobre najst si uctovnicku co o tom vie a poradi. Ale pozor na vyber uctovnicky, nie kazda ovlada vsetko, je ich dost takych co len nahadzuju udaje do pocitaca a potom nevedia poradit co je preteba najlepsie. takze si over ci pracuje s podobnymi pripadmi ako planujes ty, pripadne si rady overuj.
    Inak marketing na internete vyuzivam a mozem pripadne poradit co by som ako klient ocakaval. pred nejakym casom clovek, co sa dnes tvari ako SEO guru nam dodaval sluzby a vysvetloval som mu co by mal reportovat klientovi aby zaujal A ak sa mohol presadit on, tak potom kazdy.... takze mozem pripadne poskytnut nejaku konzultaciu, poradit, napisat co si myslim skor ako to budes skusat na realnom klientovi... Samozrejme zdarma. V pripade zaujmu napis sukromnu spravu.

    Pár otázok k začiatku podnikania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.