Zavrieť

Porady

Može mi sestra napadnúť moju darovaciu zmluvu?

Dobrý deň,
chcela by som sa poinformovat ako mam postupovat. Predcasom mi moja mama darovala formou darovacej zmluvy (DZ) svoj majetok, kde sa uvádza,že sa o nu postaram a má v dome dozivotne právo. Ja som to prijala. Momentalne pracujem a do odchodu do dochodku mi chyba cca 7 rokov. Bývam asi 30km od mamy a zatial neuvazujem o zmene bydliska. V pripade, ze to bude nevyhnutne, tak som ochotna svoje rozhodnutie zmenit. Mama má uz 74 rokov a zacínajú jej slabnuť nohy a opuchat dolne a horne koncatiny. O mamu sa starám, chodim s nou k lekárom, cez víkendy ju navstevujem, ak nieco potrebuje zabezpečím. Obedy pocas tyzdna jej nosi brat,s ktorým sme sa dohodli a ktorý s ňou býva. Sme v telefonickom kontakte.Mojej setre sa to vsak nepáci a preto mám obavy,že moju DZ napadne pravnikom, ze sa o mamu nestaram 24hodin. Hoci moja sestra byva asi kilometer od mamy, nie je ochotna ju prist pozriet ani sa spytat ci nieco nepotrebuje a ako sa ma. Prosim poradte mi co mam robiť,aby som sa vyhla zbytocnym neprijemnostiam so sestrou.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Darovacia zmluva a zaopatrovacia zmluva je rozdiel. Vy ste urobili zmiešanú zmluvu - darovanie, doopatrovanie, vecné bremeno. Darovacia zmluva je bezodplatná, nemôže byť ani podmienená opaterou matky.
    Ak má matka ešte iný majetok a budete dediť po nej zo zákona, započíta sa ti dom do dedičstva, sestra zdedí iné veci.
    Keby bol dom prevedený bezodplatne s dohodou doopatrovania v prípade potreby (zmluva podľa § 51), započítanie by neprichádzalo do úvahy, išlo by o odvážnu zmluvu (doopatrovanie nemusí byť vôbec potrebné).

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    terezamaria, danushka, ivuliatko, avalik, Danielle369, arizona, noemi-ke, Katy a R
    8

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    sestra sa môže domáhať určenia neplatnosti zmluvy (každý môže žalovať hocičo), avšak podľa toho čo si napísala, neexistuje dôvod na takéto určenie. Dôvodom nie je ani tvoje (ne)staranie sa o mamu 24 hod.

    Dôvodom na určenie neplatnosti zmluvy (ako hociktorého iného právneho úkonu) je nespôsobilosť zmluvnej strany na právne úkony (matka trpí duševnou chorobou a pod.), alebo ak by predmet daru nebol schopný byť predmetom zmluvy (dar nepatrí matke a pod.)

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Beboj sa, sestra ju nemôže napadnúť. Len pri tom dedení môže niečo započítať (ak bude čo).

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    teoreticky može- ale to by musela tvrdiť najma tvoja mama- budú sa pýtať na názor tvojej mamy- ak je mama za tebou- sestra sa može aj ..., ale nemá šancu...
    niečo iné by bolo keby to iniciovala tvoja mamina...
    Ja mam darovaciu zmluvu v ktorej sa uvadza,ze sa o mamu postaram.Co by ste mi poradili,ako mam postupovať dalej. Ak by som zostala pri tomto variante zmluvy, teda DZ, ako dokážem sestre, že sa o mamu staram, ked tam nemam ani trvalý pobyt? Alebo by bolo lepsie, ak by sa prerobila zmluva na kupnopredajnu? Som z toho celeho zufala. Dakujem za kazdu odpoved.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tvrdohlaváDora Pozri príspevok
    Ja mam darovaciu zmluvu v ktorej sa uvadza,ze sa o mamu postaram.Co by ste mi poradili,ako mam postupovať dalej. Ak by som zostala pri tomto variante zmluvy, teda DZ, ako dokážem sestre, že sa o mamu staram, ked tam nemam ani trvalý pobyt? Alebo by bolo lepsie, ak by sa prerobila zmluva na kupnopredajnu? Som z toho celeho zufala. Dakujem za kazdu odpoved.
    V prvom príspevku nespomínaš, čo na darovaciu zmluvu hovorí tvoj brat, ktorý s matkou býva.
    Nakoľko je moj brat slobodný, svoj podiel z celeho majetku pripadne mojej dcere, ktorá je zaroven jeho krstnou dcerou a teda aj dedičom. A on s tým nemal žiadny problem, pretoze aj tak vsetko zdedí táto moja spominana dcera.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    tvrdohlaváDora Pozri príspevok
    Ja mam darovaciu zmluvu v ktorej sa uvadza,ze sa o mamu postaram.Co by ste mi poradili,ako mam postupovať dalej. Ak by som zostala pri tomto variante zmluvy, teda DZ, ako dokážem sestre, že sa o mamu staram, ked tam nemam ani trvalý pobyt? Alebo by bolo lepsie, ak by sa prerobila zmluva na kupnopredajnu? Som z toho celeho zufala. Dakujem za kazdu odpoved.
    "darovaciu" zmluvu Vám spisoval kto? advokát, alebo Vy? to že sa o mamu postaráš je v zmluve spomenuté niekde v preambule alebo ako je tento tvoj záväzok formulovaný? aby nešlo o nezrozumiteľný právny úkon. Pokiaľ je právny úkon urobený riadne a má všetky predpísané náležitosti, je jedno, či je pomenovaný "darovacia" zmluva alebo ako, právne úkony sa vykladajú podľa ich obsahu.

    ešte raz: sestra sa nemôže domáhať určenia neplatnosti zmluvy z dôvodu, že ty nemáš trvalý pobyt v nehnuteľnosti, alebo že sa o matku nestaráš 24 hod. denne. Nemusíš sestre dokazovať nič, ona nie je účastníkom právneho vzťahu, nemá žiadne naliehavý právny záujem na určení neplatnosti zmluvy a rovnako, nemá právny dôvod domáhať sa určenia neplatnosti zmluvy medzi tebou a tvojou matkou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.