Zavrieť

Porady

Materska 2009

Ahojte Poradnickovia,

potrebovala by som Vasu radu a pomoc. Viem, ze na temu materska sa popisalo toho uz vela, ale nenasla som tam presne to, co hladam.
Od 02.01.2008 mam zivnost a zakonneho zastupcu. Moj TPP bol do 11/2007. Co a kedy si mam platit, aby som mala max. matersku? Chystam sa otehotniet este tento rok, ak sa zadari a s priatelom svadbu zatial neplanujeme. Pocula som, ze na to, aby som mala max. matersku mi staci, aby som sa aspon mesiac pred nastupom na matersku odhlasila zo soc.poistovne a opatovne prihlasila a za ten jeden mesiac platila max.odvody, ale zda sa mi to prilis jednoduche, preto prosim o radu Vas odbornikov.

Dakujem vopred za Vas cas.
Usporiadat
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

ajajaaaj Pozri príspevok
Ahojte Poradnickovia,

potrebovala by som Vasu radu a pomoc. Viem, ze na temu materska sa popisalo toho uz vela, ale nenasla som tam presne to, co hladam.
Od 02.01.2008 mam zivnost a zakonneho zastupcu. Moj TPP bol do 11/2007. Co a kedy si mam platit, aby som mala max. matersku? Chystam sa otehotniet este tento rok, ak sa zadari a s priatelom svadbu zatial neplanujeme. Pocula som, ze na to, aby som mala max. matersku mi staci, aby som sa aspon mesiac pred nastupom na matersku odhlasila zo soc.poistovne a opatovne prihlasila a za ten jeden mesiac platila max.odvody, ale zda sa mi to prilis jednoduche, preto prosim o radu Vas odbornikov.

Dakujem vopred za Vas cas.
Keď sa znova prihlásiš n do SP, tak max. odvody musíš platiť aspoň 270 dní, až potom ti vznikne nárok na max. materské. Nedávno som sa tým zaoberala, tak myslím že som to pochopila správne.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Monika V. Pozri príspevok
Keď sa znova prihlásiš n do SP, tak max. odvody musíš platiť aspoň 270 dní, až potom ti vznikne nárok na max. materské. Nedávno som sa tým zaoberala, tak myslím že som to pochopila správne.
Nie, musím Ťa sklamať, ale vôbec si to nepochobila správne.
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

jankasm Pozri príspevok
Nie, musím Ťa sklamať, ale vôbec si to nepochobila správne.
A ako je to potom z tvojho pohľadu?
0 0
apokalypsa apokalypsa

apokalypsa je offline (nepripojený) apokalypsa

dobry den, potrebovala by som pomoc..som na MD od marca 2008, cocvhila zacnem cerpat rodicovsky prispevok, keby som ale otehotnela este v case tejto MD, co je pre mna najvyhodnejsie,aby som aj pri druhom babatku mohůla cerpat materske v r. 2009?? dakujem za rady...
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ajajaaaj Pozri príspevok
Ahojte Poradnickovia,

potrebovala by som Vasu radu a pomoc. Viem, ze na temu materska sa popisalo toho uz vela, ale nenasla som tam presne to, co hladam.
Od 02.01.2008 mam zivnost a zakonneho zastupcu. Moj TPP bol do 11/2007. Co a kedy si mam platit, aby som mala max. matersku? Chystam sa otehotniet este tento rok, ak sa zadari a s priatelom svadbu zatial neplanujeme. Pocula som, ze na to, aby som mala max. matersku mi staci, aby som sa aspon mesiac pred nastupom na matersku odhlasila zo soc.poistovne a opatovne prihlasila a za ten jeden mesiac platila max.odvody, ale zda sa mi to prilis jednoduche, preto prosim o radu Vas odbornikov.

Dakujem vopred za Vas cas.
Toto, čo píšeš, je síce pravda, dokonca to nemusí byť ani mesiac, ale napr. len 3 dni, ale platí to len pre zamestnancov.
Ty si však teraz SZČO a odvody predpokladám neplatíš do SP žiadne, čiže ako SZČO by si nárok na materské ani nemala, dostávala by si odo dňa narodenia dieťaťa len rodičovský príspevok.

Aby si mala nárok na materské, musíš mať hlavne splnenú podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch.

No a teraz je dôležitá otázka, či chceš získať maximálnu materskú ako zamestnanec, alebo ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Potom Ti môžem napísať ako to dosiahnuť.

Ak plánuješ nástup na MD v nasledujúcom roku a odvody ako SZČO neplatíš, odporúčala by som prihlásiť sa na DNP s maximálnym VZ, platiť odvody do konca roka 2008 a od 1.1.2009 si dať zmenu na minimum, z ktorého potom budeš platiť až do nástupu na MD. Ak bude nástup v roku 2009 tak rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude rok 2008, a teda maximum.
Naposledy upravil jankasm : 05.08.08 at 11:28
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Monika V. Pozri príspevok
Keď sa znova prihlásiš n do SP, tak max. odvody musíš platiť aspoň 270 dní, až potom ti vznikne nárok na max. materské. Nedávno som sa tým zaoberala, tak myslím že som to pochopila správne.
Monika V. Pozri príspevok
A ako je to potom z tvojho pohľadu?
270 dní musíš platiť do SP odvody na nemocenské poistenie /v hocijakej výške/, aby si vôbec mala nárok na nejakú materskú. Ak totiž túto podmienku nesplníš, nedostaneš ani len minimálnu materskú.
Čo sa týka zamestnania, tak po splnení tejto prvej podmienky, potom úplne stačí, uzatvoriť nový PP a z neho zaplatiť z maximálneho VZ odvod do SP na nemocenské poistenie napr. za 3 dni a materská bude počítaná z VZ za tie 3 dni, z nového PP.
Čo sa týka DNP, tak po splnení prvej podmienky /270 dní NP/ vznikne nárok na materské. Počas prvých 26 týždňov od prihlásenia sa na DNP len z pravdepodobného VZ, čo je minimum 8100,-. No ale ak by tých 26 týždňov platila z maxima, tak ak by nastúpila na MD po uplynutí tejto doby, tak by dostávala materskú maximálnu.
Ešte doplním, že do 270 dní NP v posledných dvoch rokoch, sa nepočítajú pre zamestnanca len dni NP zamestnanca a pre DNP len dni DNP, môže sa to aj zlučovať, avšak k aktuálnemu NP sa môžu pripočítať dni NP len z ukončených NP v posledných dvoch rokoch.

Dúfam, že je to aspoň trošku jasné. Ak nie, tak ešte upresním.
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

jankasm Pozri príspevok
Toto, čo píšeš, je síce pravda, dokonca to nemusí byť ani mesiac, ale napr. len 3 dni, ale platí to len pre zamestnancov.
Ty si však teraz SZČO a odvody predpokladám neplatíš do SP žiadne, čiže ako SZČO by si nárok na materské ani nemala, dostávala by si odo dňa narodenia dieťaťa len rodičovský príspevok.

Aby si mala nárok na materské, musíš mať hlavne splnenú podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch.

No a teraz je dôležitá otázka, či chceš získať maximálnu materskú ako zamestnanec, alebo ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Potom Ti môžem napísať ako to dosiahnuť.
jankasm, môžem ťa poprosiť o názor, v čom som to nepochopila? Keď sa teraz prihlási na max. VZ a ešte len plánuje otehotnieť, tak tých 270 dní splní, nie?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Monika V. Pozri príspevok
jankasm, môžem ťa poprosiť o názor, v čom som to nepochopila? Keď sa teraz prihlási na max. VZ a ešte len plánuje otehotnieť, tak tých 270 dní splní, nie?
To áno, v tomto je to správne, ale nie je to podmienka pre získanie maximálnej materskej.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

apokalypsa Pozri príspevok
dobry den, potrebovala by som pomoc..som na MD od marca 2008, cocvhila zacnem cerpat rodicovsky prispevok, keby som ale otehotnela este v case tejto MD, co je pre mna najvyhodnejsie,aby som aj pri druhom babatku mohůla cerpat materske v r. 2009?? dakujem za rady...
Dôležité je, či si na RD zo zamestnania a či si si niekedy platila DNP.
Keďže ešte nie si tehotná, možnosti sú, len mi prosím ešte upresni tieto detaily.
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

jankasm Pozri príspevok
To áno, v tomto je to správne, ale nie je to podmienka pre získanie maximálnej materskej.
Tých 270 dní je bez prerušenia platenia odvodov. Ak teraz platí min. a odhlási sa, tak až po 270 dní nepretržite dostane materskú. Ak neplatí a teraz sa prihlási z max., tak musí odvody platiť aspoň 270 dní. Možno sa nerozumieme správne, ale ohľadne tohto som hovorila s vedúcou nemocenského. Najskôr som písala sem do porady, ale keďže tu boli rôzne názory, išla som priamo na SP.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Monika V. Pozri príspevok
Tých 270 dní je bez prerušenia platenia odvodov. Ak teraz platí min. a odhlási sa, tak až po 270 dní nepretržite dostane materskú. Ak neplatí a teraz sa prihlási z max., tak musí odvody platiť aspoň 270 dní. Možno sa nerozumieme správne, ale ohľadne tohto som hovorila s vedúcou nemocenského. Najskôr som písala sem do porady, ale keďže tu boli rôzne názory, išla som priamo na SP.
A v ktorom § sa o tom píše?
V zákone je jasne napísané, že nárok na materské má poistenkyňa, ktorá má platené nemocenské poistenie /hocijaké/ 270 dní v posledných dvoch rokoch. Možno ste sa len nepochopili. Tých 270 dní musí byť splnených, ale nikde nie je napísané, že nepretržite. Dokonca je napísané, že k NP zamestnanca sa môže pripočítať napr. ukončené DNP v posledných dvoch rokoch.

Jediná dôležitá podmienka je, že DNP musí byť platené nepretržite od prihlásenia 26 týždňov, aby z neho bol nárok na materskú v takej výške, z akej sa DNP platilo.

Ak by toto platilo, tak ja by som nemohla v žiadnom prípade získať 2x maximum v roku 2007.
1x DNP - ukončené 28.6.2007, nová prihláška z maxima 29.6.2007 - nástup na MD 4.7.2007, materská maximálna
1x zamestnanie - ukončené 27.6.2007, nové zamestnanie 1.7.2007 s maximom - materská maximálna
Viem, že bola odvtedy zmena v zákone, ale v tomto určite nie.
0 0
ajajaaaj ajajaaaj

ajajaaaj je offline (nepripojený) ajajaaaj

celkom dobre tomu nerozumiem... do SP ako SZCO by som mala platit odvody az od 01.07. nasledujuceho roka od zacatia podnikania... ?! Takze teraz co je najlepsie pre mna? Naposledy za mna platil odvody povodny zamestnavatel do 11/2007. Od 01/2008 som SZCO. Co vlastne si mam platit, aby som dostala max.matersku?
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

jankasm Pozri príspevok
A v ktorom § sa o tom píše?
V zákone je jasne napísané, že nárok na materské má poistenkyňa, ktorá má platené nemocenské poistenie /hocijaké/ 270 dní v posledných dvoch rokoch. Možno ste sa len nepochopili. Tých 270 dní musí byť splnených, ale nikde nie je napísané, že nepretržite. Dokonca je napísané, že k NP zamestnanca sa môže pripočítať napr. ukončené DNP v posledných dvoch rokoch.

Jediná dôležitá podmienka je, že DNP musí byť platené nepretržite od prihlásenia 26 týždňov, aby z neho bol nárok na materskú v takej výške, z akej sa DNP platilo.
Nechcem sa tu dohadovať, tiež sa učím aj na druhých. Ja mám teraz nárok po 270 dňoch na max. nemocenské.Povedala mi, že aby som to teraz neprerušila, pretože tým by som o to max. prišla a už by som dostávala len minimum. Tých 26 týždňov sa týka OČR, lebo aj to som si potrebovala ujasniť. Dostala si ma do rozpakov. Už som sa stretla aj s tým, že ani v poisťovniach nevedia ako to vlastne je.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

jankasm Pozri príspevok
Toto, čo píšeš, je síce pravda, dokonca to nemusí byť ani mesiac, ale napr. len 3 dni, ale platí to len pre zamestnancov.
Ty si však teraz SZČO a odvody predpokladám neplatíš do SP žiadne, čiže ako SZČO by si nárok na materské ani nemala, dostávala by si odo dňa narodenia dieťaťa len rodičovský príspevok.

Aby si mala nárok na materské, musíš mať hlavne splnenú podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch.

No a teraz je dôležitá otázka, či chceš získať maximálnu materskú ako zamestnanec, alebo ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Potom Ti môžem napísať ako to dosiahnuť.

Ak plánuješ nástup na MD v nasledujúcom roku a odvody ako SZČO neplatíš, odporúčala by som prihlásiť sa na DNP s maximálnym VZ, platiť odvody do konca roka 2008 a od 1.1.2009 si dať zmenu na minimum, z ktorého potom budeš platiť až do nástupu na MD. Ak bude nástup v roku 2009 tak rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude rok 2008, a teda maximum.
ajajaaaj Pozri príspevok
celkom dobre tomu nerozumiem... do SP ako SZCO by som mala platit odvody az od 01.07. nasledujuceho roka od zacatia podnikania... ?! Takze teraz co je najlepsie pre mna? Naposledy za mna platil odvody povodny zamestnavatel do 11/2007. Od 01/2008 som SZCO. Co vlastne si mam platit, aby som dostala max.matersku?
Odporúčam postup, ktorý som doplnila do príspevku. Vyznačila som ho červenou.
Keďže odvody ako SZČO platiť do nástupu na MD pravdepodobne nebudeš, tak je to pre Teba asi najvýhodnejšie. Aj keď nemusela by si hneď, stačilo by aj potom, keď zistíš že si tehotná. Takže je to na Tebe.
Pretože k dňom DNP sa Ti pripočítajú ešte aj dni NP zo zamestnania /keďže sa posudzujú až 2 roky spätne/ a DNP by stačilo platiť z maxima 26 týždňov pred nástupom na MD /čo je cca. 6 mesiacov/.
Ale ak sa zamyslíš, tak mnou odporúčaný postup je pre Teba výhodný aj finančne. Keď sa teraz prihlásiš z maxima, tak z neho budeš platiť do konca roka, čiže ak sa napr. prihlásiš od 1.9.2008 tak vlastne budeš z maxima platiť len 4 mesiace a od 1.1.2009 už z minima.
0 0
ajajaaaj ajajaaaj

ajajaaaj je offline (nepripojený) ajajaaaj

Nie som zamestnana, robim na zivnost a DNP som si neplatila.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Monika V. Pozri príspevok
Nechcem sa tu dohadovať, tiež sa učím aj na druhých. Ja mám teraz nárok po 270 dňoch na max. nemocenské.Povedala mi, že aby som to teraz neprerušila, pretože tým by som o to max. prišla a už by som dostávala len minimum. Tých 26 týždňov sa týka OČR, lebo aj to som si potrebovala ujasniť. Dostala si ma do rozpakov. Už som sa stretla aj s tým, že ani v poisťovniach nevedia ako to vlastne je.
Do rozpakov som Ťa určite dostať nechcela, vôbec sa tým netráp, ale tá tetuška je asi pekne pomýlená.
Na získanie maximálnej dávky z DNP, či OČR, PN alebo materskej, sú úplne rovnaké podmienky, po 26 týždňoch platenia z maxima môžeš dostávať dávku maximálnu, samozrejme po splnení podmienky 270 dní NP.

S tým prerušením v tvojom prípade má pravdu, pretože keby si to prerušila, tak by sa Ti znovu počítalo od nového prihlásenia tých 26 týždňov, a až po ich uplynutí by si mohla dostávať dávku z maxima, takže naozaj to neprerušuj.
Ale napr. čo sa týka OČR, tam máš dokonca nárok na dávku od 1. dňa prihlásenia, aj keď po dobu tých prvých 26 týždňov len z minima, ako som už predtým písala.
0 0
apokalypsa apokalypsa

apokalypsa je offline (nepripojený) apokalypsa

ano, som na MD zo zamestnania a platila som si DNP
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

ajajaaaj Pozri príspevok
celkom dobre tomu nerozumiem... do SP ako SZCO by som mala platit odvody az od 01.07. nasledujuceho roka od zacatia podnikania... ?! Takze teraz co je najlepsie pre mna? Naposledy za mna platil odvody povodny zamestnavatel do 11/2007. Od 01/2008 som SZCO. Co vlastne si mam platit, aby som dostala max.matersku?
Môj názor je: Teraz sa prihlásiť na max., od 1.1.2009 to môžeš zmeniť na min., pretože VZ sa na budúci rok bude brať za rok 2008, a platiť aspoň 270 dní. To je môj názor, tým nechcem povedať, že jankasm pravdu nemá, pretože ma zneistila. Ak sa mýlim tak by som bola rada, keby sa ešte niekto iný k tomu vyjadril.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ajajaaaj Pozri príspevok
Nie som zamestnana, robim na zivnost a DNP som si neplatila.
Ja viem, že nie si zamestnaná, ale bola si do 11/2007, a teda ak by si napr. nastúpila na MD v 05/2009, tak sa posudzujú 2 roky spätne, a teda do 06/2007, čiže by sa Ti mohli pripočítať dni za cca. 6 mesiacov.

Najideálnejšie a vlastne aj najjednoduchšie je použiť ten postup, čo som Ti popísala vyššie. Je vyznačený červenou.
Prihlás sa na DNP z maximálneho VZ 30219,- a plať z neho až do konca roka. Od 1.1.2009 si daj zmenu VZ na minimum a z neho potom plať do nástupu na MD. Nesmieš tam mať žiadne prerušenie. Od prvého dňa prihlásenia sa na DNP máš nárok na OČR, ak už máš napr. nejaké deti, no a zároveň z neho budeš mať nárok aj na PN a materské po splnení všetkých podmienok.

Prečítaj si poriadne ešte raz moje príspevky, porozmýšľaj či Ti je to jasné a ak ešte potrebuješ niečo upresniť tak sa spýtaj. Ale už som Ti vlastne všetko rozpísala.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

jankasm Pozri príspevok
Ak plánuješ nástup na MD v nasledujúcom roku a odvody ako SZČO neplatíš, odporúčala by som prihlásiť sa na DNP s maximálnym VZ, platiť odvody do konca roka 2008 a od 1.1.2009 si dať zmenu na minimum, z ktorého potom budeš platiť až do nástupu na MD. Ak bude nástup v roku 2009 tak rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude rok 2008, a teda maximum.
Monika V. Pozri príspevok
Môj názor je: Teraz sa prihlásiť na max., od 1.1.2009 to môžeš zmeniť na min., pretože VZ sa na budúci rok bude brať za rok 2008, a platiť aspoň 270 dní. To je môj názor, tým nechcem povedať, že jankasm pravdu nemá, pretože ma zneistila. Ak sa mýlim tak by som bola rada, keby sa ešte niekto iný k tomu vyjadril.
Presne tento istý postup som jej už poradila v príspevku č. 6.
Takže nie je to o tom, ktorá z nás má pravdu, ja som len písala, že to nie je jediná možnosť, a že tých 270 dní platenia tiež nie je podmienkou.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať